Tarihe göre süzülmüş ögeler: Perşembe, 04 Temmuz 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Yıllardır yapımı tamamlanamayıp, atıl vaziyette hatta çerçeveleri, camları, kapılar sökülüp çalınan  uyuşturucu müptelalılarının mekanı haline gelen ve sonunda yapılan ihaleyle yapımı sürdürülen Kültür Merkezi nihayet tamamlanma sürecinde.

Kültür Merkezi “Kültür Merkezi Yağmalanıyor” başlığıyla 7 Kasım Çarşamba günü gazetemizde yayınlanan haberin ardından; Burdur Valiliği’nden “İlimiz merkezinde bulunan ve yapımı tamamlanmamış durumdaki Kültür Merkezi binası ile ilgili basında yer alan haberler dikkate alınarak bu alanın güvenliğinin sağlanması ve olumsuz şekilde kullanılmasına izin verilmemesi amacıyla, emniyet görevlilerimizce sık sık kontrol edilmesi sağlanmaktadır ve ayrıca binanın etrafının tel ihata ile çevrilerek, içeriye girişin engellenmesi için çalışma başlatılmıştır.”açıklaması yapılmıştı. 

Açıklamadan sonra Kültür Merkezi’nin etrafı tel örgü ile çevrilerek koruma altına alındı. Ayrıca binanın sökülüp çalınmış pencereleri ve camlarının yerlerine tel örgülerle koruma sağlandı. Camları ve doğraması kırılmış giriş kapısı da, demir örgülerle kapatılarak içeriye giriş engellendi. Ardından 8 Şubat’ta da Kültür Merkezi’nin yarım kalan işinin tamamlanması ihalesi yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca maliyet hesaplamaları yapılan Kültür Merkezi’nin ihalesi 8 Şubat’ta yapılmıştı. Gerekli ödeneklerin İl Özel İdaresi’nce kullanacağı merkezin yapımı devam etmekte.

Şehir merkezinde uzun bir süredir kamuoyunun gündeminde olan, yapımı bir türlü tamamlanamayan Kültür Merkezi’nin bitirilmesi için başlatılan çabalar, sürdürülen girişimler olumlu sonuç verdi. 

2009 yılında şehrimizde Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya döneminde başlatılan Kültür Merkezi yapımı Burdur’umuzun ihtiyacı olan bir yatırım. 2016 yılında önce Özel İdareye sonra da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçen Kültür Merkezi inşaatında, bakanlıktan gelen mühendislerden oluşan teknik ekip, çalışmalarda bulundu. Bakanlıktan gönderilen ödenekle yapım ihale edilen  Kültür Merkezi’nin yer teslimi 27 Mart 2019’da yapıldı. İhale şartnamesine göre Kültür Merkezi yapım işinin tamamlanarak İş bitim tarihi 20 Haziran 2020’de teslim edilmesi gerekmekte.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 04 Temmuz 2019 15:32

05 Temmuz 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

05 Temmuz 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Perşembe, 04 Temmuz 2019 15:31

22. Niyazi Baba etkinlikleri 13 Temmuz’da

Niyazlar Köyü’nde her yıl düzenlenen “Niyazi Baba” etkinlikleri 22. yaşına erişti. Niyazi Baba Etkinlikleri’nin 22. si bu yılda zengin bir programla gerçekleştirilecek.

 

Gazetemizi ziyaret eden Niyazi Baba Kültür ve Tanıtım Derneği Başkanı Murat Vural yönetim kurulu üyeleri Bekir Doğan, Hulki Aytar, Niyazlar Köyü Muhtarı Fikret Yılmaz, İnanç önderi Halil İbrahim Yılmaz, gazetemizi ziyaret ederek şenlik hakkında bilgi verip gazete yönetimi ve çalışanlarını şenliğe davet ettiler.

Niyazi Baba Kültür ve Tanıtım Derneği Başkanı Murat Vural  ziyarette yaptığı açıklamada, etkinlik programı hakkında bilgi vererek, “13 Temmuz’da başlayacak etkinliklerimizin ilkinde 13.00-16.00 saatleri arasında, bugünün Alevilik inancı ve Bektaşiliği-zorunlu din dersleri konulu panel var. Panelin konuşmacıları Antropolog Atilla Erdem ve Profesör Sabri Çakır. Aynı gün yarışmalar ve gençlik şöleni var. 14 Temmuz Pazar Günü yerel sanatçılar, halk ozanları, halk sanatçıları sahne alacak. Niyazlar Semah Ekibi ve Agep Semah Ekibi gösteriler yapacak. Lokma dağıtılıp yemek verilecek. Diğer yıllarda olduğu gibi bu yılda, hem il içinden hemde il dışından çok sayıda konuğumuzu etkinlikte ağırlayacağız.” Dedi.

Bu yıl 22.si düzenlenecek etkinliğin felsefesinin,  geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda;  barış, kardeşlik hoşgörü, eline-diline-beline sahip ol inancının pekiştirilmesi olduğuna dikkat çeken dernek başkanı Yılmaz bu anlayış ve inanç ile etkinliğe katılım çağrısı yaptı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 04 Temmuz 2019 15:31

Yusufca’ya doğalgaz gelecek

AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ve AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi’nin Yusufça Beldesi’ne doğalgaz verilmesi için gerekli işlemlerin tamamlandığını belirten ortak açıklama yaparak  Yusufça Beldesi sakinlerine müjde verdiler;

 

Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur yaptıkları açıklamada 2002 yılında 9 ilde bulunan doğalgazın Ak Parti hükümetleri zamanında 81 ile kadar çıktığını ve yüzlerce ilçeye de doğalgaz verildiğini hatırlattılar. 

“YEREL SEÇİMLER ÖNCESİ YAPILAN GİRİŞİMLER SONUCU DOĞALGAZ GETİRİLECEK BELDELER KAPSAMINA ALDIRDIK” 

Anahat üzerindeki ilçelerin daha kısa sürede doğalgaz şebekesine kavuştuğunun altını çizen Milletvekilleri Özçelik ve Uğur, “Gölhisar ilçemiz gibi 10 bini aşan nüfusu olan ilçelere doğalgaz getirilmesi genelgesi ile ilçelerimiz doğalgazla buluşturuldu. Şimdi de yerel seçimler öncesinde çalışmalarına başladığımız seçim sonrası çoğunlukta bulunduğumuz Yusufça Belediye Meclisinin oy birliği ile aldığı karar sonrası, Yusufça Beldemize doğalgaz getirilmesi konusunda doğalgaz dağıtım firması ile görüşerek, dağıtıcı firmanın Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na (EPDK) başvurusu yapılarak doğalgaz getirilecek ilçe ve beldeler kapsamında alınması sağlanmıştır. Yusufça Beldemizde doğalgaz ön çalışmalara başlanmıştır. AK Parti ile Burdur’umuzda, İlçelerimizde, Beldelerimizde ve Köylerimizde hizmet ve yatırım kazandırmayı sürdüreceğiz. Yusufça Beldemiz sakinlerine hayırlı olsun” Dediler

Yusufça Beldesinde yapılan doğalgaz çalışmaları ile ilgili açıklama yapan AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, “Gölhisar İlçemizde gerçekleşen doğalgaz çalışmaları sonrasında Yusufça Beldemize de doğalgaza kavuşturmak için Yerel Seçimler öncesi Milletvekillerimiz Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ile birlikte görüşmeler gerçekleştirdik. Yerel seçimler sonrası Milletvekillerimizin, Belediye Meclis Üyelerimizin ve Belde Başkanımızla birlikte yapılan çalışmalar neticesinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na (EPDK) başvurusu yapılarak doğalgaz getirilecek ilçe ve beldeler kapsamında alınması sağlanmıştır. Yine Burdur’umuzda doğalgaz olmayan İlçelerimize de doğalgaz ile buluşturmak için İlçe Teşkilatlarımız ve Belediye Başkanlarımızla çalışmalarımız sürmektedir. AK Parti Hükümetimizin tüm hizmetlerinden Burdur’umuzun, İlçelerimizin ve Beldelerimizin yararlanması için Milletvekillerimiz, Parti Teşkilatlarımız ve Belediye Başkanlarımızla uyumlu bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Yusufça Beldemize hayırlı olsun.” Dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Huzurevi Müdürü Şaban Kırcı, huzurevi sakinlerine Salda Gölü gezisi düzenledi.  Sosyal ve kültürel etkinlikler çerçevesinde Huzurevi sakinleri Salda Gölü’ne götürüldü.

Burdur Belediyesi Huzurevi  Müdürlüğü’nce yapılan geziye Huzurevi Müdürü Şaban Kırcı ve huzurevi sakinleri katıldı. CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Oğuzkan ve Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel’de geziye katılan huzurevi sakinlerine eşlik ettiler. 

Huzurevi Müdürü Şaban Kırcı’nın organizesinde düzenlenen geziyle, yaşlılar keyifli bir gün geçirdi. Değişik bir ortama gelip günün stresini atan Huzurevi sakinleri organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Huzurevi Müdürü Şaban Kırcı’da konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

“Sosyal ve kültürel etkinliklerimiz kapsamında huzurevi sakinlerimize Salda Gölü gezisi düzenledik. Farklı bir etkinlik yapalım istedik. Huzurevi sakinlerimiz Salda Gölü’ne düzenlediğimiz geziyle güzel bir gün geçirdiler. 1 gün boyunca eğlendiler. Salda Gölü’nü gezdiler. İlerleyen günlerde de bu tür etkinliklerimizi devam ettirmeyi planlıyoruz. ” dedi.

CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Oğuzkan’da huzurevi sakinlerine Salda Gölü gezisi sırasında eşlik ettiklerini belirterek;

“Huzurevi Müdürü Şaban Kırcı, huzurevi sakinlerine Salda Gölü’nü gezdirdi. Bizde bu geziye eşlik ettik. Salda Gölü’ne gittiğimizde bizi Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel karşıladı. Ak saçlı büyüklerimiz Huzurevi personelimiz ile birlikte çok mutlu, huzurlu bir o kadar da anlamlı, duygusal saatleri dolu dolu geçirdik. Huzurevi Müdürü Şaban Kırcı’ya ve Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel’e örgütüm adına teşekkür ederim. Burdur bir başka güzelsin, doğduğumuz doyduğumuz şehir.” dedi. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 04 Temmuz 2019 15:31

Gürallar Burdur’a yatırım yapıyor

AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ve AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi Gürallar Gurubun Burdur’da yatırım için çalışmalara başladığını yaptıkları açıklama ile duyurdular;

Gürallar Gurubu ilk olarak 2015 yılında ziyarette bulunduklarını belirten Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “2015 Yılında Dönemin Valisi, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve AK Partili Belediye Meclis Üyemizle birlikte Kütahya’da ziyarette bulunduğumuz Rıza Güral büyüğümüzü Burdur’a yatırıma davet etmiştik. Daha sonraları Gürallar Firması Burdur OSB’de 112 dönüm arsa tahsisi için başvuruda bulunmuştu. Burdur 2. OSB’de fabrika kurulması için arsa tahsisi gerçekleşti.” dedi. 

BURDUR’A YATIRIM YAPACAK OLAN, YATIRIMCILARA SİYASİLER OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPMAYA HAZIRIZ

 Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “Yine Gürallar Grubu 31 Mart Seçimlerinden 2 Ay öncesi Burdur İl Başkanımız, Belediye Başkanı Adayımız ve Milletvekilleri olarak ziyarette bulunduk. Türkiye’mizin bu gözde firmasının Burdur 2. OSB’de arsa tahsisleri yaparak yatırım yapmaları konularında görüş alışverişinde bulunmuş idik. İlgili firmamız kendisine tahsis edilen 112 Dönüm alanda ilk önce İhracata Yönelik Maden Suyu Tesisinin kurulması daha sonraları ise Şişe-Cam alanında tesislere geçilebileceğini ifade etmişlerdi. Yerel Seçim öncesi yaptığımız basın açıklamasında ise Temmuz, Ağustos aylarında bu firmamızın maden suyu ile ilgili girişimlerinin başlayacağını Burdur Kamuoyu ile paylaşmıştık. Şimdi GÜRALLAR Firmasının Sahibi Rıza Güral’ın Burdur ziyareti ile bu sürecin başlayacak olmasından memnuniyet duyduğumuzu ifade eder, Burdur’umuza yatırıma gelen bu Türkiye’nin gururu firmamızın yatırımında Burdurlu siyasiler olarak üzerimize düşen görevi, İlimiz Valimiz başta olmak üzere 2. OSB olarak her türlü imkan ve fırsatı sağlayacağımızı ifade ederiz.” Açıklaması yaptılar.

“YATIRIMCILARIMIZIN HER ZAMAN YANINDAYIZ”

Burdur’a yapılacak olan yatırımlar için yapılacak olan tüm çalışmaları her zaman desteklerini belirten AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi yapmış olduğu açıklamada;

“Daha önce Kütahya İlinde Burdur’umuza yapacak oldukları yatırım ile ilgili Gürallar Firmasının ziyarette bulunmuş idik. Gürallar Grup Sahibi Rıza Güral bey arayarak Burdur’a geleceklerini belirttiler. Burdur’umuza yapacak olduğu yatırımlarla ilgili görüşmeler gerçekleştireceğiz. Burdur’umuza yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımızın her zaman yanındayız.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 04 Temmuz 2019 13:35

Memura %6 emekliye %5 zam

Memura %6 emekliye %5 zam
Kısa bir süre önce 4 günde 5 zam haberi gelmişti. Elektrikten akaryakıta, çaydan şekere birçok ürüne yapılan zamların ardından Haziran enflasyonu % 0.03 çıktı. Memurun maaş zammı %6, emeklinin maaş zammı %5'te kaldı.
Zam bekleyen milyonlarca emekli ve memurların maaş zamları belli oldu. Seçimlerden hemen sonra elektriğe, akaryakıta, çaya ve şekere %16'lara varan oranlarda zam yapılmasına rağmen Haziran ayı enflasyonu aşırı düşük çıkınca memur ve memur emeklilerinin payına %6, diğer emeklilerin payına ise sadece %5 zam yapıldı. Vatandaşın beklentisinni aksine çaya %15, motorine 23 kuruş, benizen 27 kuruş yapılan zamlar Haziran ayı enflasyonunu yükseltmedi. Çünkü çay, şeker ve motorin zamları haziranın son günlerinden, benzin ve elektrik zamları temmuz alından itibaren geçerli olacak. Zamlar memur ve emekli maaşlarını belirleyen haziran enflasyonuna yansıtılmayınca seçim dönemine denk gelen haziran ayı enflasyonu yerinde saymış oldu.
Açıklanan rakamlara göre işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin alacağı zam da belli oldu. En düşük işçi emeklisinin aylığı sadece 56 lira artarak bin 186 liraya, en düşük esnaf emeklisinin aylığı 69 lira artışla bin 445 liraya, en düşük çiftçi emeklisinin aylığı da bin 65 lira artışla bin 363 liraya çıkacak.
Haziran enflasyonun %0.03 artması çalışanların alacağı zam oranında belirleyici oldu. Memur ve memur emeklilieri yılın ilk 6 ayı için enflasyon %4 zam almışlardı. 6 aylık enflasyon %5.01 olduğu için memur ve memur emeklilerinin temmuz ayı maaş ve aylıklarına 1.01 puan enflasyon farkı zammı yapılacak. Buna ilaveten %5 de toplu sözleşme zammı verilecek. Böylece toplam zam oranı %6.01'de kalacak. Bu zamlarla en düşük memur maaşı 193 lira artışla 3 bin 147 liraya, en düşük memur emeklisinin aylığı da 138 lira artışla 2 bin 435 liraya yükselecek.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 04 Temmuz 2019 13:31

Sigara ve alkole ÖTV zammı

Sigara ve alkole ÖTV zammı
Sigara ve alkol ürünlerine ÖTV zammı geldi. Yapılan değişiklikler ile sigaranın ÖTV'si 55 kuruş, 50 cl'lik biranın ÖTV'si 42 kuruş, 70'lik rakı 7.27 lira, 70'lik şarap 58 kuruş zamlandı.
Geçtiğimiz günlerde de motorine 22 kuruş, çaya %15, şekere %16, benzine 20 kuruş, elektrik fiyatına ise %14.98 zam gelmişti.
Yapılan ÖTV değişikliği ile yılbaşında zam yapılan sigaranın ÖTV'si yeniden artırıldı. Sigara şirketleri yılbaşında yapılan 4 liralık ÖTV zammının 2 lirasını fiyatlarına henüz yansıtmışken bu kez 46 kuruşluk fiyat artışı daha yapmak zorunda kalacaklar. Yapılan değişiklik ile sigara başına 0.2676 liradan olan asgari maktu vergi 0,2895 liraya yükseltildi. Böylece paket başına asgari maktu vergi 5 lira 35 kuruştan 5 lira 77 kuruşa çıktı. Maktu vergi tutarı da 0.42 liradan 0.4539 liraya yükseltildi. Böylece 1 paket sigaradaki ÖTV oranı 5.79 liradan 6.24 liraya tırmandı. ÖTV üzerinden KDV de alındığı için vergi tutarı 55 kuruş arttı.
70'lik rakı 142 lira
Üç sayılı listede yapılan değişiklik ile biranın ÖTV'si 1.7694 liradan 1.9125 liraya çıktı. Şarapta ise 1 litrenin ÖTV'si 8,69 liradan 9,40 liraya çıkarıldı. Böylece 70 cl'lik şarabın vergisi KDV ile birlikte 7.18 liradan 7.77 liraya ulaştı. Rakı, Cin, votka ve viski gibi ürünlerde ÖTV 241,73 lira yerine 261,28 oldu. Bu artış litre ve tam alkolün fiyatı olduğu için rakam örneğin yüzde 45 olan rakının alkol derecesi ve 70 cl'ye bölündüğünde toplam vergi KDV ile birlikte 89,8 lira yerine 97.12 lira oldu. 70'lik rakının fiyatı da böylece 142.5 liradan 150 liraya yükseldi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Hakim ve Savcılar Kurulu atama kararı yayımlandı

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 04 Temmuz 2019 11:18

Gazi Caddesi'nde trafik kazası

Motorsiklet otomobile çarptı

Gazi Caddesi, Gazi Camii önünde meydana gelen trafik kazasında bir otomobil ile motorsiklet çarpıştı.

Edinilen bilgiye göre; yaşlı motorsiklet sürücüsü park halindeyken, arkasında durmakta olan araçdan dolayı, yolu göremedi. Seyir halindeki otomobili görmeden yola çıkan motorsiklet, otomobile çarparak devrildi. Kazada maddi hasar oluştu. İhbar üzerine, olay yerine polis ve sağlık ekipleri ulaştı. Yapılan ilk müdehalelerin ardından, sürücülerin sağlık durumlarının iyi olduğu bilgisi edinildi. Olay yerinde incelemede bulunan trafik ekipleri, gerekli işlemleri tamamladı. Kaza nedeniyle yoğunlaşan trafik kısa sürede açıldı.

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection