Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 02 Temmuz 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

03 Temmuz 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Muhtarlar ve köylerde yaşayan vatandaşların taleplerini yerinde dinlemeye devam eden Vali Şıldak’ın Kozluca Köyü’nü ziyaret ettiği açıklandı;

 

Programına Muhtarlığı ziyaret ederek başlayan Vali Şıldak, sonrasında vatandaşlarla bir araya geldi. Muhtardan köyle ilgili bilgi aldıktan sonra, köy merkezinde vatandaşlarla buluşan Vali Şıldak, amaçlarının köylerde yapılması gereken öncelikli çalışmalar ve ihtiyaçlar varsa bunu tespit etmek, vatandaşların taleplerini doğrudan dinlemek olduğunu ifade etti.

Ziyareti sırasında köy halkı tarafından dile getirilen talepleri not eden Vali Şıldak uygulamaya yönelik bazı hususlarda vatandaşları bilgilendirdi. Bugüne kadar Kozluca’da yapılan ve şuan devam eden çalışmalarla ilgili değerlendirme fırsatı bulduklarını belirten Vali Şıldak, önümüzdeki süreç içerisinde de yeni taleplerle ilgili öncelik durumuna göre bir planlama yapılacağını belirtti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 02 Temmuz 2019 14:41

Sivas katliamı insanlık suçudur

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkanı Başdanışmanı Ahmet Akın, “Sivas katliamı insanlık suçudur ve bu suç tarihimizdeki kara bir lekedir” dedi.

 

2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli katliamında hayatını kaybedenler anılıyor. CHP’li Ahmet Akın, 2 Temmuz katliamında şair, yazar, sanatçı, aydın 35 insanımızı yitirmenin acısını 26 yıldır toplum olarak yaşadıklarını ifade ederek;

“Sivas’ta yaşanan bu acıdan toplum olarak çok önemli dersler çıkarmamız gerekiyor. Sivas katliamının yüreklerde bıraktığı acı hala canlılığını koruyor. Sivas katliamı davası sürecinde yaşanan hukuksuzluklar milletimizin adalete inancını sarsmış ve milletimizin vicdanlarını yaralamıştır. Madımak’ta yaşanan olaylar insanlık suçudur. İnsanlık, bu suçu işleyenleri ve örtbas etmeye çalışarak adalete inancı yok edenleri asla ama asla affetmeyecektir. 

Bizler birlik ve beraberliğimizden aldığımız güçle Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkeleri ile Cumhuriyetimize sahip çıkacak, bu tür katliamların bir daha yaşanmaması için birbirimize daha çok sarılacağız. 

26 yıl önce Sivas katliamında yaşamını yitiren insanlarımızı saygıyla anıyor ve yakınlarını yitirmiş olanların hiç dinmeyen acılarını paylaşıyorum.” Dedi.

Cumhuriyet Gazetesi’nde “Dinmeyen acı” başlığı ile yayınlanan yazı ile Sivas katliamında yaşamlarını yitirenler anıldı;

Sivas’ta katledilen 33 kişi, katliamın 26. yıldönümünde anılıyor.

Sanatçı, aydın ve çocuklarında aralarında bulunduğu 33 kişinin gericiler tarafından yakılan Madımak Oteli’nde katledilmesinin 26. yılında, bugün başta Sivas olmak üzere yurt genelinde anma etkinikleri düzenlenecek. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubesi önünde bir araya gelecek yurttaşlar, saat 10.00’da Madımak Oteli’nin önüne yürüyecekler. Anma etkinliklerinde Madımak Oteli’nin utanç müzesi yapılması, cemevlerine yasal statü verilmesi, zorunlu din derslerinin kaldırılması ve diyanetin lağvedilmesi talepleri bir kez daha dile getirilecek.

Pir Sultan Abdal Şenlikleri’nin 4’üncüsüne katılmak üzere, 1993 Temmuzu’n da sanatçı ve aydınlar Sivas’a gitti. Aziz Nesin’in Salman Rüşdi’nin “Şeytan Ayetleri” kitabını Türkçeye çevirmesine tepki gösteren gerici gruplar, henüz aydınlar kente ulaşmadan Nesin aleyhine bildiriler dağıtmaya başladı. “Can Şenliği” oyuncuları da davul eşliğinde bir gösteri yapmak için çağır yaptı ancak cuma namazı için toplananlar “Ezanı bastırmak istiyorlar” denilerek provoke edidi. 2 Temmuz günü cuma namazı çıkışında, şenliklerin yapılacağı Kültür Merkezi’ne taş ve sopalarla saldırı düzenlendi. Kısa sürede kalabalığın sayısı on binleri buldu. Hükümet Konağı’nı da taşlayan saldırganlar, buradan aydın, yazar ve çocukların bulunduğu Madımak Oteli önüne geldi. Kalabalık, oteli sloganlar eşliğinde taş yağmuruna tutarken, otelinde önüne gönderilen bir grup asker, bir süre otel çevresinde bekletildikten sonra ayrıldı.

Devlet seyirci kaldı 

Otelde mahsur kalan aydın ve sanatçılar dönemin Sivas valisi, Emniyet müdürü ve diğer yetkililerden önlem alınmasını istedi. Dönemin başbakanı, İçişleri Bakanı, Başbakan yardımcısı ve parti liderleri de arandı. Yetkililerin “Korkmayın her türlü önlem alındı” sözlerinin aksine saldırı giderek daha vahşi bir hal aldı. Saldırganlar otelin önündeki araçları ters çevirip aldıkları benzinle Madımak Oteli’nin perdelerini tutuşturdu.

Ozan Muhlis Akarsu, yazar Asım Bezirci, halk ozanı Nesimi Çimen, ozan Hasret Gültekin, şair Metin Altıok, karikatürist Asaf Koçak, şair Behçet Aysan, gazeteci Mehmet Kaynak, şair Uğur Kaynar, sanatçı Edibe Sulari’nin de aralarında bulunduğu 33 aydın ve sanatçı ile 2 otel görevlisi katledildi. Katledilenler arasında 12 yaşındaki Koray Kaya ile 14 yaşındaki ablası Menekşe Kaya, 16 yaşındaki Asuman ve 17 yaşındaki ablası Yasemin Sivri ile misafirleri Hollandalı üniversitesi öğrencisi Carina Cuanna da vardı. İtfaiye merdiveniyle kurtarılmaya çalışılan Aziz Nesin, merdivende darp edildi. 

Katliam yaşanırken dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, katliamdan sonra “Olay münferittir. Ağır tahrik var. Bu tahrik sonucu halk galeyana gelmiş... Güvenlik kuvvetleri ellerinden geleni yapmışlardır...” derken Başbakan Tansu Çiller de, “Çok şükür, otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir” ifadesini kullandı.

15 bin kişi katıldı 123 kişi Ceza aldı

Polis kayıtlarına göre olaylara 15 bin katıldı. Ancak çok sınırlı bir sayıya dava açıldı. Ankara 1 No’lu DGM’ye sunulan iddianamede olayların nedeni, “şenliklere katılanlar” olarak gösterildi, Aziz Nesin’in varlığı “eylemin hazırlayıcı sebepleri” arasında sayıldı. Yıllarca DGM ve bu mahkelerin kapatılmasının ardından ağır ceza mahkemelerinde devam eden davanın Yargıtay tarafından onaylanan kararında sanıklardan 33’ü ölüm cezası aldı; dördü 20 yıl, biri 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Firari sanıkların dosyalarının ayrıldığı dava sürecinde birçok skandal yaşandı. Firardayken kanser olduktan sonra döndüğü evinde ölen Cafer Erçakmak ile Yılmaz Bağ’ın ölümleri nedeniyle, diğer 5 sanığın dosyasını ise zamanaşımı dolduğu için düşürüldü. Sanıklardan İhsan Çakmak’ın firardayken 1997 yılında askere alındığı, Yılmaz Bağ’ın ise aranırken Kangal ilçesinde düğün yaptığı ortaya çıktı. Açılan davalardan 123 kişiye ceza verilirken, üzerinden 26 yıl geçmesine karşın katliamla ilgili hiçbir devlet görevlisi hesap vermedi. Katliamın arkasındaki örgütlü güç çözülemedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

MAKÜ öğrencisi Grand Prix'ten altın madalya ile döndü
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) öğrencileri, bilimsel alanlarda elde ettiği başarılar kadar sporda da adından söz ettiriyor.
Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Görme Engelli Milli Atlet Sevda Kılınç Çırakoğlu, hem ülkemize hem de MAKÜ'ye bir gurur daha yaşattı.

Çırakoğlu, Tunus'da düzenlenen 1500 m Grand Prix yarışlarında altın madalya kazandı. Tunus'ta ülkemizi temsil eden Sevda Kılınç Çırakoğlu, ayrıca yaptığı derece ile Türkiye rekorunu da kırdı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 02 Temmuz 2019 14:00

MAKÜ dikey geçişle öğrenci alıyor

Burdur’da 2. kez Dikey Geçiş Sınavı yapıldı. Sınava başvuran adayların her geçen yıl artması sebebiyle ve yükseköğretim sınavlarına tüm şehirlerden erişimin kolaylaşması amacıyla, sadece 17 ilde yapılan Dikey Geçiş Sınav’ları artık tüm illerde yapılmakta.

Ön lisans programlarından lisans programlarına geçmek isteyen öğrencilerin başvurduğu Dikey Geçiş Sınav’ı ÖSYM tarafından 81 il ve 88 sınav merkezinde yapıldı. Sınava, ilimizden de yoğun katılım oldu.

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı’nda, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, 29 bölümde DGS puanı ile öğrenci alımı yapacak. Kurulduğu günden bu yana sürekli gelişmekte ve öğrenci sayısını arttırmakta olan MAKÜ’de DGS puanı ile öğrenci alımı için kontenjan açan fakülte ve yüksekokullar; Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu, Veterinerlik Fakültesi, Bucak İşletme Fakültesi, Bucak Sağlık Yüksekokulu, Bucak Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu olarak açıklandı.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Başkan Ercengiz;
Ayak alışkanlığını yeniden Yukarı Pazar'a döndürmeliyiz
Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz 31 Mart yerel seçimlerinin ardından esnaf buluşmalarına devam ediyor. Yukarı Pazar esnafıyla kahvaltıda bir araya gelen Başkan Ercengiz katılımcılara seslenerek, " mutlaka ayak alışkanlığını yeniden Yukarı Pazar'a döndürmemiz lazım. Vatandaşımızın mutlaka bu sokaklarda yürümesi lazım. Vatandaşımızın sadece 50 metre yukarda bu kadar boş dükkan varken aşağıda 4 bin, 5 bin lira kiralara mahkum edilmemesi lazım. Bunu da birlikte başaracağız." sözleriyle Yukarı Çarşı'da alışverişin canlandırılacağı mesajını verdi.
Yukarı Pazar'a olan ilginin ve ayak alışkanlığının tekrardan kazandırılması içinde belediye ekiplerince kaldırım, yol ve aydınlatma çalışmaları devam etmekte. Başkan Ercengiz, Burdur'un turizmden gereken payı alması için yakın zamanda tüm paydaşlarla bir çalıştay yapmayı da planlıyor. Fethiye yol güzergahı üzerindeki El Sanatları Merkezi sayesinde de Burdur'un kültürel değerleri yerli ve yabancı turistlere tanıtılacak. Böylelikle hem turizme hem de ekonomiye katkı sağlanmış olacak.
Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Yukarı Pazar esnafıyla buluşmasında;
"Bizler bir 5 yıl daha sizlerden yetki aldık. Öncelikle bunun için teşekkür etmek istiyorum. Çünkü siyaset yaptığınız hizmetlerle birlikte yürüdüğünüz yolda girebildiğiniz gönüllerle güzel. Belli ki biz sizlere yaptığımız hizmetlerin yanında gönüllerinizi de girebilmişiz ki 5 yıl daha bize çalışma olanağı sundunuz. Bizler belediye meclisi üyesi arkadaşlarımız, belediye çalışanlarımızla birilkte bu kente 5 yıl daha en iyi şekilde hizmet edeceğiz. Kaynakları doğru kullanmak ve sizlerden aldığımızı sizlere en iyi şekilde ulaştırabilmenin belki ilk 5 yılında acemiliklerini yaşadık ama şu anda ne yapacağımızı, nasıl nereye neyi götüreceğimizi artık daha iyi biliyoruz. Önemli olan kol kola girebilmek. Bu kentin menfaati için, bu kentin çıkarları için inandığımız siyasi değerleri seçildikten sonra elbette gönlünümzde kalmak kaydıyla bir kenara bırakıp kentin 7 yaşından 70 yaşındaki insanına varıncaya kadar eşit, adil, hakka hukuka rivayet ederek ve vatandaşın isteklerini, taleplerini öncelik sırasına göre değerlendirip bu kentin geleceğini birlikte kurgulamayı çok istiyoruz. Geçmiş dönemle ilgili oldukça fazla şey konuştuk, bahsettik, anlatmaya çalıştık. Artık bunları konuşmak yerine bu kentin geleceğinii konuşalım, bu kentin geleceği için kimlerle ne yapabiliriz bunları konuşalım isitiyoruz. 3 ay oldu yeni dönemde. Sağ olun, yoğun ilgi ve teveccühle yeni dönemde tebriklerinizi kabul ettik.
Birlikte başaracağız
Mesaimizin bir kısımını da programlamayla ve çalışma düzenimizle ilgili planlamalarımızı yapıyoruz. Özellikle Uzun Çarşı'nın yaklaşık bir 10-15 yıldır ticari anlamda drugunluğundan sizlerin şikayetçi olduğunu biliyoruz. Zaman zaman oturduk, bazı fikirler ortaya koyduk. Ama şu gerçek ki mutlaka ayak alışkanlığını yeniden Yukarı Pazar'a döndürmemiz lazım. Vatandaşımızın mutlaka bu sokaklarda yürümesi lazım. Vatandaşımızın sadece 50 metre yukarda bu kadar boş dükkan varken aşağıda 4 bin, 5 bin lira kiralara mahkum edilmemesi lazım. Bunu da birlikte başaracağız. Kaldırım ve yol çalışmalarımıza bir ucundan başladık. Aydınlatmada yapacağız. Belli ölçüde yayalaştırmaların bu caddelerde önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü ticaret yaya halde yapılıyor. Taşıt trafiğinin içerisinde ticaret yapmak mümkün değil. Biz bu alışkanlıkların geri getirilmesini istiyoruz. Soruyoruz bir kısmımız esnaf olarak tamamen taşıt trafiğine kapatılmasını istiyor. Bir kısmımız kısmen kapatılmasını istiyor. Bir kısmımız hiç kapatılmamasını istiyor ama bunu yine sizlere sorarak bir referandumla sizlerin bizlere vereceği bilgi ışığında bu caddelerin taşıt trafiğine kapatılıp kapatılmayacağına karar vereceğiz. Ama şu kesin. Bir kaldırım düzenlemesi, geceleri aydınlatma. Çünkü sonuçta en azından 4 ay boyunca yazı yaşayan bir kent olarak insanımıza alternatif bir yürüyüş yolu, alternatif bir vitrini izleyebilme şansını da Uzun Çarşı'da verebiliriz diye düşünüyorum. Vakıfa ait bazı dükkanları kiraladık. Önümüzdeki günlerde bizim Gönül Gönüle Mağazamızı buraya çıkartacağız. Kadın Kooperatif'inde üretim yapan kadınlarımıza bir dükkanı istihdam edeceğiz. En azından bir ayak alışkanlığını bir yerlere döndürebilmek için vatandaşımızın bu caddellere, bu sokaklarda gezdirmemiz lazım. Sizlerin katkılarıyla bu sokakların daha iyi hale dönüştürüleceğini düşünüyorum. Bir miktar hoşgörü, bir miktar fedakarlık, özveride bulunmamız gerekiyorsa zaman zaman belki biz sizden bunu isteyeceğiz. Bunu kendimiz için değil, burada yapılan ticaretin güçlendirilebilmesi için isteyeceğiz. Bunu da birlikte başaracağımızı düşünüyorum."dedi.
Kentin ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz
Burdur'un alternatif yol güzergahları üzerinde olduğunu ve bundan esnafın ekonomik anlamda faydalanması gerektiğini vurgulayan Başkan Ercengiz;
"Bu kent aslında ticari anlamda başlangıç noktasının şu anda üzerinde bulunduğumuz topraklar olduğunu biliyoruz. Neden olmasın? Yine olabilir. Yeter ki buna inanalım. Birlikte başaralım. Çünkü bu kentin sadece kendi değerleri değil, son dönemde alternatif turizm yol güzergahları üzerinde artık Burdur'un adının da çok sık geçmeye başladığı ve özellikle lavanta hikayesinden sonra her haftasonu otobüsler dolusu yerli yabancı turistin Burdur'a geldiğini ama üzülerek Burdur esnafının bundan yeterince yararlanmadığını görüyorum. Bunun içinde önümüzdeki günlerde esnaf odasının, ticaret ve sanayi odasının ve muhtelif bileşenlerinin katılımıyla yeni dönem için bir ticari çalıştay düzenlemeyi planlıyorum. Bir ticaret çalıştayı yapalım. Burdur'da nasıl bir alternatif ticaret yapılabilir, bu alternatif ticaret içerisinde turizm çeşitliliği olur mu? Olursa nasıl bir yol izlenip, esnafımıza nasıl bir katkı sağlanabilir, bunun tartışalacağı bir çalıştay planlamısını yapıp, sizlerinde katkı ve desteğiyle bu kentin ekonomisine mutlaka dışarıdan katkı sağlamak zorundayız.
Yukarı Çarşı'yı hareketlendireceğiz
Bizim bir sürü öz kaynağımız var bunları açığa çıkartacağız. El Sanatları Merkezimizde Fethiye yol güzergahında İstanbul'dan, Ankara'dan gelen yurttaşlarımıza kendi değerlerimiz tanıtacağız ve o insanlarımızın artık kent merkezi içerisine girmeli. Bunları kendi orijinalinden , orijinal üreticisinden ve kendi esnafımızdan almasının yolunu açacağız. Burada birçok kaybolmak üzere olna meslek grubu var. Bunlarıda kaybetmek istemiyoruz. Bunlara da sahip çıkmak istiyoruz. Tabi bunları esnaf odamız,, ticaret ve sanayi odamızla birlikte uygun bir çalışmayla bu uzun çarşımızın yıllardır kanayan yarası, sıkıntısı olana özellikle de sizin bize sitem ettiğiniz 'buralara bir hareketlilik getirelim dediğiniz' yol yöntem neyse bunu hep birlikte bulup Uzun Çarşı'mıza ayak alışkanlığımızı kazandırıp yeniden ticari hareketliliği burada sağlamayı planlıyoruz." değerlendirmesi yaptı.
Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 02 Temmuz 2019 13:50

Trafik cezalarına dikkat

Otoyollarda hız tespiti; araçların gişelere giriş çıkış süreleri hesaplanarak yapılacak. Emniyet Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında bir protokol yapıldı. Protokol, 1 Temmuz itibari ile uygulanmaya başlandı.

Emniyet Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokole göre; araçların otoyollardaki ortalama hızları, gişelere giriş çıkış süreleri dikkate alınarak ortalama olarak hesaplanacak ve hız ihlali yapan sürücülere cezai işlem uygulanacak. Protokolde; araçların şehir içi, iki yönlü karayolları, bölünmüş karayolları ve otoyolda hız sınırları detaylı bir biçimde belirtildi. Protokole göre;

Şehir içi hız limiti 50 olan yerlerde; 55-65 km arası 235 TL, 65-75km arası 488 TL, 75km ve fazlası 1002 TL

Hız limiti 80 km olan yerlerde; 88-104 km arası 235 TL, 104-120 km arası 488 TL,120 km ve yukarısı 1002 TL

 şehir dışı iki yönlü yollarda; 99-117 km arası 235 TL, 117-135 km arası 488 TL, 135 km ve yukarısı 1002 TL.

Şehir dışı bölünmüş yollarda; 121-143 km arası 235 TL, 143-165 km arası 488 TL, 165 km ve yukarısı 1002 TL.

Otobanlarda; 132-156 km arası 235 TL, 156-180 km arası 488 TL, 180 km ve yukarısı 1002 TL.

Ehliyetsiz araç kullanmak 2.018 TL,

Emniyet kemeri takmamak 108 TL,

Trafik işaretlerine zarar vermek, yola çöp atmak ve trafiği engellemek gibi düzeni bozan ihlaller 488 TL,

Alkollü araç kullanmanın 1. seferinde 1.002 TL, 2. seferinde 1.256 TL, 3. seferinde 2.018 TL,

Alkolmetreye üflemeyi reddetme 2.869 TL,

Yaya geçidinde yayaya yol vermemek 488 TL,

Sigortasız araç kullanmak 108 TL,

Muayenesiz araç kullanmak 235 TL,

Ters yönde araç kullanmak 2000 TL,

Kırmızıda geçmek 236 TL (3 kez geçince 15 gün ehliyete el konur. 6 kez geçince 30 gün ehliyete el konur. 7 kez geçince 45 gün ehliyete el konur.),

Cep telefonu ile konuşmak 235 TL,

Yaya ve okul geçidine, kavşaklara giriş ve çıkışta yavaşlamayana 488 TL

Park yasağını ihlal edene 109 TL olarak ceza uygulanmakta.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

DASK ihtiyaçları en etkin şekilde giderir
Halk Plajı'nda, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Burdur Yamaç Paraşütü ve Havacılık Kulübü işbirliğiyle doğal afet sigortalarının ilimizde yaygınlaştırılması adına etkinlik düzenlendi.
Yaplan etkinlikle Halk Plajı çevresindeki vatandaşlara DASK, zorunlu deprem sigortası gibi konularla ilgili bilgi verilerek, DASK içerikli materyaller dağıtıldı. Bu bilgilendirmelerle Zorunlu Deprem Sigortası'nın yaşanılan binada depremin meydana getirdiği maddi zararları karşılamaya yönelik teminat sistemi olduğu ve bu sayede deprem öncesindeki temel stardartlarında devam edebilmesi amaçlanıyor.
İhtiyaçların en etkin ve hızlı şekilde giderilmesi için devletin ve sigorta sektörünün işbirliği ile oluşturulan bu sistemin başlıca hedeflerini şu şekilde sıralamak mümkün;
Kapsamdaki bütün konutların, ödenebilir seviyedeki primlerle, depreme karşı güvence altına alınması, yurtiçinde risk paylaşımının sağlanması, deprem hasarlarının ülkemize getireceği mali yükümlülüğün, sigorta yoluyla, uluslararası reasürans (yeniden sigortalama) ve sermaye piyasalarına dağıtılması, devletin, depremlerden özellikle deprem sonrası afet konutları inşasından- kaynaklanan mali yükünün azaltılması, devletin mali yüklerinden kaynaklanan vatandaşa yansıyacak muhtemel ek vergilerin önlenmesi, toplumda sigorta ve sosyal dayanışma bilincinin gelişmesine katkıda bulunulması.
Deprem gerçeğiyle yaşamak zorunda olduğumuz ülkemizde tüm bu hedeflere birlikte ulaşabilmemiz, deprem sonrasında birey ve ülke genelinde daha fazla güvenceye sahip olabilmemiz için Zorunlu Deprem Sigortanızı yaptırmayı unutmayınız.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 02 Temmuz 2019 13:35

Benzine 27 kuruş zam

2 Temmuz’dan itibaren benzine 27 kuruş zam geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) 2 Temmuz’dan itibaren akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı olduğunu bildirdi.

Yapılan açıklamaya göre, benzine 27 kuruş zam geldi. Benzine gelen zam haberinden kısa bir süre sonra tekrar duyuruda bulunan EPGİS; “2 Temmuz tarihi itibari ile motorinde de eşel mobil sistemi devreye alınmıştır. Bundan sonra olası zamlar hem benzin hem motorinde artık pompa satış fiyatına yansımayacaktır.” Açıklaması yaptı ve LPG’ye 19 kuruş indirim yapıldı. Yapılan yeni ücretlendirmelerin pompa fiyatına yansıtılacak.

23 Haziran seçimlerinden hemen sonra; Çaya %15, şekere %16, motorine 22 kuruş ve elektriğe %14.98 oranında zam yapılmıştı. Benzine gelen bu son zamla birlikte benzinin litre fiyatı 7 lirayı geçti. Uzmanlara göre; birbiri ardına gelen zam furyasının Haziran sonu ve Temmuz başında olmasının sebepleri var; Bu dönemde gelen zamlar, açıklanacak olan enflasyon rakamlarını etkilemeyecek. Bu sebeple; memur ve emeklilerin maaşlarında enflasyon oranına göre yapılacak olan artışlar da beklenilenin altında kalacak.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection