Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 28 Haziran 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

29 Haziran 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, yazılı bir açıklama yaparak, yerel basın kuruluşlarından 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren ‘’vergi borcu yoktur’’ yazısı istenmesine ilişkin uygulamanın ertelenmesini istedi. 

 

Yerel basının zor koşullarda hayatta kalma mücadelesi verdiğine dikkat çeken TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

“Yerel gazetelerimizden resmi ilan yayım bedellerinin ödenmesinde, geçmiş borç durumunu gösterir belge aranmasına ve varsa vergi borçlarının kesilerek ilgili vergi dairesine aktarılmasına dair 6183 sayılı Kanunun ilgili madde değişikliği için geçtiğimiz yıl yoğun çaba gösterdik. Maliye Bakanı’na, diğer bakanlara ve milletvekillerine konuyu defalarca ilettik. Çabalarımız sonucu maddede değişiklik yapılmadı, ama ertelenmesini sağladık. Şimdi aynı sorun 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren tekrar gündeme geldi. 

Bilindiği gibi yerel basınımız zor ekonomik koşullarda fedakârca görev yapıyor.  Geçtiğimiz yıl döviz kurunda yaşanan dalgalanma ile gazete işletmelerinin girdi fiyatlarında olağanüstü artışlar söz konusu oldu. Dövize dayalı kâğıt, boya, kalıp ve başkaca sarf malzemelerindeki artış, personel ve işletme giderlerindeki artışların yanı sıra resmi ilanların sayısında düşüşler yaşandı. Acil alım, doğrudan temin, işleri bölme ya da tek kalemde toplama gibi yöntemler sonucu Basın İlanları çok azaldı. Özel reklam gelirleri de bu dönemde önemli ölçüde düştü. 

Öte yandan, hazırlık çalışmaları devam eden Yeni Yargı Reformu Paketi “resmi ilan gelirlerinin düşmesine neden olacak düzenlemeler” içeriyor. İcra ve iflas ilanlarının Basın İlan yoluyla duyurumunu sona erdirecek olan bu düzenleme de, yerel basın kuruluşları için yeni bir ekonomik darbe anlamını taşıyor. 

Sonuç olarak; kamuoyunun bilgilendirilmesi görevini başarıyla sürdüren yerel basınımız, yeni uygulamalarla daha da zor koşullara itilmemelidir. 

Bu nedenle yerel basın için 1 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe girecek olan ‘’Vergi borcu yoktur’’ yazısının yer aldığı madde değişikliğinde bir kez daha süre uzatımı, icra iflas ilanlarına ilişkin düzenlemenin de tamamen gündemden kalkmasını bekliyoruz.”

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi ile Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen 5. Burdur Gölü Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 26 Ağustos’ta başlıyor.

 

Burdur Gölü’ndeki çekilmeye dikkat çekmek amacıyla düzenlenen ve Burdur Belediyesi’nin  ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan 5. Burdur Gölü Uluslararası Açık Satranç Turnuvası protokolünün imzalandığı açıklandı;

2018-2019 Sezonu programı kapsamında yapılacak olan Burdur Gölü Uluslararası 5. Açık Satranç Turnuvası Protokolü, Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ ve TSF Burdur İl Temsilcisi Orhan ALTIN tarafından imzalanırken, Protokolün imzalanması esnasında, İl Hakem Kurulu ve İl Düzenleme Kurulu Üyelerim Şükrü ŞENER, Recep GÜLEK ve Yusuf AKSU da hazır bulundular.

Burdur Gölü Uluslararası 5. Açık Satranç Turnuvası, 26 Ağustos-31 Ağustos 2019 tarihleri arasında Bahçeşehir Koleji Spor Salonu’nda yapılması planlanıyor. 26 Ağustos Cumartesi Günü saat 16.00’da, Bahçeşehir Kolejinde ilk hamlenin yapılmasıyla başlayacak olan turnuva, 31 Ağustos’ta düzenlenecek ödül töreniyle son bulacak. Gerçekleştirilecek 5. Burdur Gölü Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 350 sporcu ile sınırlandırılacak olup, Turnuva ödülü ise 20.000TL olarak belirlendi. 14,10 ve 8 yaş altı olmak üzere, 3 kategori düzenlenecek olan  Burdur Gölü Uluslar arası Açık Satranç Turnuvası’nın başvuruları 24 Ağustos 2019 Saat:18:00’ da sona erecek.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 28 Haziran 2019 14:48

Seçim Bitti Zamlar Geldi

Seçim bitti zamlar geldi
23 Haziran seçimlerinin hemen ardından 4 gün içinde art arda 5 zam haberi geldi. Geçtiğimiz pazartesiden itibaren motorine 22 kuruş, çaya %15, şekere %16, benzine 20 kuruş, elektrik fiyatına ise %14.98 zam geldi.
Kısa bir süre önce şeker ve çay fiyatlarında % 15 ve 16 oranlarında artış yaşanmıştı. Şimdi de 1 Temmuz itibariyle elektriğe de %14.98 zam geldi. Türk Şeker tarafından yapılan açıklamaya göre kristal şekerin fabrika çıkış fiyatı %16 arttı. ÇAYKUR'da kuru çay fiyatında yükselen maliyetleri gerekçe göstererek yüzde 15 artışa gitti.
Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'nun yaptığı toplantı sonrasında,enerji üreten kamu ve özel sektör firmalarının maliyet artışlarını tüketiciye yansıtılmasına karar verildi. Doğalgaza da çift haneli zam gelmesi bekleniyor. 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere, elektrik fiyatları konut, ticarethane ve sanayide ortalama %14.98 oranında artırıldı. Doğalgaz fiyatlarını ise BOTAŞ belirliyor. BOTAŞ'ın da 30 Haziran'a kadar 1 Temmuz'dan geçerli yeni tarifeleri açıklaması bekleniyor. Şirketin doğalgaza, elektrik zammına yakın bir oranda, 'çift haneli' zam yapacağı da alınan haberler arasında.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 28 Haziran 2019 14:38

Lisinia Doğa Fark Yarattı

Lisinia Doğa fark yarattı
Sabancı Vakfı'nca düzenlenen "Fark Yaratanlar" programının 9. Fark Yaratan Ödülü'nü Öztürk Sarıca aldı.
Sabancı Vakfı'nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunanların öykülerini anlattığı "Fark Yaratanlar" programının 10. sezonunda Lisinia Doğa'da yer aldı. Programın 9. fark yaratanı, doğanın kirletilmesine ve bunun sonucu ortaya çıkan kansere karşı mücadele eden, doğal hayatın sürdürülmesi için çalışan Lisinia Doğa oldu.
Öztürk Sarıca, aile bireylerini kanser nedeniyle kaybettikten sonra, hem insanları bilinçlendirmek hem de doğal hayatın korunması için 2005 yılında Burdur Gölü çevresinde Lisinia Doğa projesini başlattı. Lisinia Doğa bünyesinde 9 alt başlıkta yürütülen projeler içinde; "Kansersiz Gelecek Elimizde" ile bilgilendirme çalışmaları, "Yaşamak İçin Burdur Gölü'nü Yaşat" ile lavanta tarlaları, "Doğa Okulu", "Yerli Bitki ve Hayvan Türlerinin Korunması", "Gen Muhafaza", "Ekolojik ve Doğa Dostu Tarım Uygulamaları" bulunuyor.
Ayrıca Türkiye'nin ilk Yaban Hayat Rehabilitasyon Merkezlerinden biri de Lisinia Doğa Merkezi içinde yer alıyor. Lisinia Doğa projeleri kapsamında, bölgenin doğasına özgü ve kuru tarıma elverişli aromatik bitkiler olan kekik, lavanta, gül üretiliyor. Böylece susuz tarıma dikkat çekiliyor. Bu çalışmalar sayesinde ilimizin köylerinde de aromatik bitki üretimine ilgi arttı. Lisinia Doğa projesi, doğal hayat ile ilgili gerçekleştirdiği yüzlerce projeyle, yöredeki doğal dengenin korunmasına yardımcı oluyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection