Tarihe göre süzülmüş ögeler: Perşembe, 27 Haziran 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 27 Haziran 2019 16:13

28 Haziran 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

28 Haziran 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Milletvekili Göker;
Parlamenter sisteme geri dönüş yapılmalıdır
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP adayı Ekrem İmamoğlu oyların %48.80'ini, AK Parti adayı Binali Yıldırım ise oyların %48.55'ini almıştı. Seçim sonuçlarına yapılan itirazın ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İBB seçimlerinin tekrarı kararı aldı.
YSK İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararının ardından 23 Haziran'da İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen yeniden sandık başına gitti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi sonuçlarına göre Ekrem İmamoğlu 4 milyon 741 bin 868 (yüzde 54.21); Binali Yıldırım 3 milyon 935 bin 453 (yüzde 44.99) oy aldı. 800 binin üzerinde oy farkıyla CHP adayı Ekrem İmamoğlu yeniden İstanbul Belediye Başkanı oldu.
23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim çalışmalarını Çekmeköy'de yürüten Milletvekili Mehmet Göker, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut ve zaman zaman seçim çalışmalarına katılan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz basın mensuplarına seçim değerlendirmesi yaptı.
Milletvekili Mehmet Göker 23 Haziran için gittiği Çekmeköy çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada;
"Öncelikle Türk halkı mağdur edileni ciddi anlamda sahiplenir. YSK siyasi irade tahakküm olarak bir hukuki karar verse de bu hukuki kararın gerekçesini açıklamayamadı. 250 sayfalık açıklamada olmuş olsa, neden bir zarfda ki 4 pusuladan birinin geçersiz olduğunun izahını yapamadılar. Burada ciddi anlamda bir mağduriyet oluştu. Bu mağdurletin teslim açısından açıkçası İstanbul'da da yaklaşık 43-44 günlük bir seçim kampanyasında ben de Çekmeköy'de çalışmalarımı sürdürdüm. Zaman zaman belediye başkanım ve il başkanım gelip bizlere moral ve seçim saha çalımalarında destek verdi. Şu ki Cumhurbaşkanlığı rejim sisteminin ilk seçimiydi. İlk seçiminde Cumhurbaşkanlığı rejim sistemi 800 bin oy farkıyla vatandaşın aslında ben kabul etmiyorum demesiydi. Çünkü hepimiz biliyoruz ki bir kişinin bütün her şeye egemen olabilmesi ya da yönetebilmesi imkansız.
Beka İmralı'ya kadar uzandı
Bundan sonraki süreç şöyle olmalı. Türkiye tekrar Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuryet'in temel ilkelerinde parlamenter sisteme geri dönüş yapmalıdır. Seçim çıkışını hepimiz hatırlıyoruz. Beka beka diye bir yerel seçime adadıkları seçimde Teröristbaşı Osman Öcalan'ı ki 33 tane silahsız erin katlinde emri vardır. TRT'nin ekranlarından izlettirmek ve bu acizliğe düşmek gibi bir gaflet içerisine düştüler. Sonuçta beka İmralı'ya kadar uzandı. Bundan önceki durum Ekrem İmamoğlu belediye başkanlığına seçildiği ilk icraatından bir tanesi Mustafa Kemal Atatürk'ün portresini o duvara asmaktı. Ama o yerine atanan kayyumun ilk yaptığı işte o tabloyu oradan indirmek oldu. İşte bunu yapmayacaktı. Bu ülke kurucu değerlerine sahip çıkan, birbiriyle karışık ama barışık yaşamasını seven bir ülkedir. Ama kutsal değerlerimiz vardır. Bunlar üzerinden ne siyaset yapılmasına ne de bunların hırpalanmasına izin vermez. Seçimin temel özetini bu olarak görüyorum. Bundan sonra da barış, huzur içinde bir yol yürümemiz gerektiğine inanıyorum." dedi.
Dostluğu kardeşliği siyasette de görmek istiyoruz
Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz tekrarlanan 23 Haziran seçimleri konusunda yaptığı açıklamada;
"31 Mart'ta yapılan seçimlerin ardından 23 Haziran'a kadar geçen süre içerisinde biz ülkemizin normalleşmesini, sokaktaki dilin daha yumuşamasını, ötekileştirmeden, ayrıştırmadan, kucaklayan bir dili benimseyerek yürüttüğümüz kampanyanını neticesini Sayın Başkanımız Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul seçmenin gönlüne girerek ve çık kısa bir sürede çok çok katlanmış bir seçim soucuyla aldığını görüyoruz. Neticede sporda siyasette aslında bir yarış. Yurttaşın belki siyaseten tercihi sporda güçlü olanın kazanmasıyla birlikte yürüdüğünü hesap edecek olursak bunun sadece bir yarıştan ibaret ve bunu sadece iyi olanın kazandığı bir sonuç olarak görebilecek olursak biz uzlaşı kültürünü, sevgiyi, saygıyı ve düşenin yerden kaldırılıp elinin havaya kaldırıldığı yağlı pehlivan güreşlerinde gördüğümüz o peygamber sporunda gördüğümüz o dostluğu, kardeşliği siyasette de görmeyi istiyoruz. Biz önümüzdeki sürecin Türkiye için hayırlı olmasını diliyoruz. Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi artık kol kola girip çalışma zamanı. Türkiye'yi hak ettiği yere götürme zamanı." dedi ve katılan herkese teşekkür etti.
Gereken cevap 23 Haziran'da verildi
CHP İl Başkanı İzzet Akbulut 23 Haziran sonucu için tüm İstanbul halkına teşekkür ederek;
"İstanbul'da 31 Mart'ta kazanılmış bir seçim vardı. Bunun üzerinde yaşanılmış hukuksuz bir süreç vardı. Hiçbir hukuksal bir gerekçeye dayanmadan o zamanda ifade etmiştik, Ekrem İmamoğlu'nu çok sevdiği İstanbullulardan ayırmaya kalkmışlardı. Bunun gerekçesi olarakta YSK'nın belilediği sandık görevlilerinin kamu görevlisi olmamasını göstermişlerdi. Bu ucuzdan bir sebebiyete İstanbul halkı gerekli cevabını 23 Haziran'da vereceğini ve 15 bin oyla gelen Martın sonu bahar sloganımızı 23 Haziran'da yüz binlerce farkla yaz gelecek her şey çok güzel olacak diyorduk. Buradan ben tüm İstanbul halkına oy vermiş ya da vermemiş olmasının hiçbir önemi yok. Yeterki bu demokrasi sınavında bir nebze olsun oyuyla katkı sunabildiyse hepsine teşekkür ediyorum. Burdur Cumhuriyet Halk Partisi adına da başta oraya bu seçimde deyim yerindeyse 31 Mart seçiminin hemen ardından oraya mitilini atan Milletvekilimiz Mehmet Göker'e çok teşekkür ediyorum. Yine keza ara ara tüm gücüyle destek veren Belediye Başkanımız Ali Orkun Erceniz'e teşekkür ediyorum. Yine aynı şekilde ilçe başkanlarıma, il yöneticilerime bu süreçte destek verdikleri için ayrı ayrı teşekkür ediyorum." dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ülkü Ocakları Başkanı Ayhan Mete  Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Sinan Ateş’in 30 Nisan 2019 tarihinde ağırlanmasına ilişkin açıklama yaptı;

 Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanımız Sayın Sinan Ateş’i 30 Nisan 2019 tarihinde ocağimızda ağırladık.Hemen akabinde kendilerinin  Ülkü ocakları eğitim ve kültür vakfının faaliyetlerini anlattıği ve bununla ilgili verdikleri semineri dinlemek için Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  konferans salonunda toplandık. Seminerinde Burdur’un en mühim sorunlarından biri olan “Burdur gölünün kuruması ,kirliliği ve nesli tükenmekte olan dik kuyruk ördeği “ üzerinde de duran Sayın Genel Başkanımızın talimatı üzerine Burdur Ülkü ocakları  olarak konuyla ilgili bir rapor hazırlayıp genel merkeze sunduk . Yine Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Sayın Sinan Ateş’in talimatı ile Ülkü Ocakları Genel Merkez yöneticilerimiz  tarafından Burdur Gölün’de nesli tehlike altında olan Dikkuyruk Ördeği ve Burdur Gölü’nün kirliliği ile ilgili arazi çalışması yapılmış ve proje dosyası hazırlanmıştır. Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcımız Sayın Sinan Gökhan Yavuz proje dosyasını MHP İzmir Milletvekili Sayın Prof. Dr. Hasan Kalyoncu’ya teslim etmiştir. Burdurumuzun en güzel zenginliklerinden biri olan gölümüz ve nesli tükenmekte olan dik kuyruk ördeği ile ilgili duyarlılık gösteren bu konu üzerinde çalışmalar yapan, yaptıran, Ülkü Ocakları Genel Başkanımız Sayın Sinan Ateş’e hassasiyet ve âlakaları için teşekkür ederiz.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 27 Haziran 2019 15:55

Milli Atletimiz Yasemin Türkiye 3.sü

Milli Atletimiz Yasemin Zengin, Bursa’da düzenlenen U23 Türkiye Şampiyonası 3000 metre engellide Türkiye 3.sü oldu. 5000 metre pist yarışında da Türkiye 5.si oldu.

8 dönem, sakatlık yaşamadan atletizm yapıp dereceler kazanan Milli atlet Yasemin Zengin 9. dönemde sakatlanarak bir süre  yarışlardan uzak kaldı. Hocası Asım Yüz’ün desteği ile sakatlığının düzelmesinden sonra, Bursa’da düzenlenen U23 Türkiye Şampiyonası’na katılan Yasemin Zengin, yüzümüzü ağartarak  ilimize derece getirdi.

Gazetemizi ziyaret ederek  yarışlar hakkında açıklama yapan  Atletizm Antrenörü Asım Yüz; 

“Uzun süredir sakatlık problemi yaşayarak yarışmalardan uzak kalan sporcum Yasemin Zengin,  dağ koşusu yarışmalarında kazandığı derecelerden sonra, bir dereceyide, Bursa U23 Türkiye Şampiyonasında kazandı. 3000 metre engelli yarışmasında, sakatlık sonrası olmasına rağmen iyi bir performans göstererek 3. Oldu. 5000 metre pist yarışında da 5. Oldu. Sporcum Yasemin Zengin, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda iyi derece ile 4. Sınıfa geçti. Sakatlık sonrası kazanılan derece beni çok mutlu etti. Bundan sonra Yasemin’in  çıtayı yükseltip, daha büyük başarılar kazanması için çalışmaları sürdüreceğiz. Yasemin hem fiziki yapı, hem nefes ve dayanıklılık açısından doğal avantajlara sahip. Bundan sonraki yarışlarda da ilimize daha iyi dereceler getireceğini umuyorum. Yasemin ve daha önce antrenörlük yaptığım sporcularımın başarıları, ilimizde özellikle de köy kökenli çocuklarımızın atletizme yönelmelerini sağladı. Bende bu yönelimle kendime pay çıkarıp mutlu oldum. Burdur’da atletizmin gelişmesi için, sporcum Milli Atlet Yasemin Zengin iyi bir örnek. Daha fazla başarı için, atletizme daha fazla ilgi gösterilip destek verilmeli.” Dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 27 Haziran 2019 15:47

Ötekileştirmeyen bir tutum sergileyeceğiz

CHP İl Başkanı Akbulut;
Kucaklayıcı ve ötekileştirmeyen bir tutum sergileyeceğiz
CHP'li Ekrem İmamoğlu yüzde 54 oy oranıyla rakibi Binali Yıldırım'a 800 binin üzerinde oy farkı atarken, bu zafer Millet İttifakı'na gönül verenleri sevince boğdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni Milet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu'nun kendisini destekleyenler sokaklara caddelere indi. CHP İl Binası önüne çıkan vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla, sloganlar atarak Ekrem İmamoğlu zaferini kutladı.
Partililer ve vatandaşlar 'Ne Mutlu Türküm Diyene' şeklinde tezahuratlarda bulundular. CHP İl Binası önünde toplanna çok sayıda vatandaş, seçim sonucunu çoşkulu bir şekilde kutladı.
CHP İl Başkanı Akbulut kutlama esnasında yaptığı açıklamada;
"31 Mart'ta İzmir, Antalya, Ankara gibi İstanbul'da da Mart'ın sonu bahar olmuştu. Ama birileri hazmedemedi. Dediler ki bu işte bir iş var. Dediler ki İstanbul giderse iktidarımızın beka sorunu ortaya çıkacak dediler. Ne yapalım ne edelim bir şekilde bu seçimi iptal edelim dediler. YSK'ya iktidar baskısıyla 6 Mayıs günü İstanbul seçimini iptal ettirdiler. Ama o gün bütün demokrasi, Cumhuriyet sevdalıları, partili partisiz herkesle beraber Mart'ın sonunu bahar yaptık, Haziran'da her şey çok güzel olacak, Haziran'da yazı getirdik, yazı kutlayacağız diye söz verdiler. O günden itibaren İstanbul'u tekrar karış karış dolaşmaya devam ettiler. Mart'ın sonunu bahar derken 15 bin oy farkıyla çok iyi anlatamamışız galiba. Yüz binlerce oyla 23 Haziran'da yazı getireceğiz dedik ve hiçbirinin sesi çıkmadı, itirazda da bulunamadılar. Ama her zaman kendimize ve sizlere söz verdiğimiz gibi CHP olarak, İyi Parti olarak Millet İttifakı'nın bileşenleri olarak toplumun tüm kesimlerini kucaklamaya devam edeceğiz. Bu İstanbul'da da, Burdur'da da, Antalya'da, İzmir'de de böyle olacak. Türkiye'nin %65 nüfusuna bağlı illerde aldığımız tüm belediyelerde kucaklayıcı, ötekileştirici olmayan bir tutum sergileyeceğiz.
Milletvekili Mehmet Göker, Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanması konusundaki açıklamasında ;
"Öncelikle sanırım bu ülkenin bir Cumhuriyet Başsavcısı vardır. Sanırım bu ülkenin bir Emnuyet Genel Müdürü vardır. Buradan onlara bir açık çağrı yapıyorum. 23 Haziran seçimlerinin öncesinde 33 tane günahsız askeri şehit eden, ölüm emrini veren o katil Osman Öcalan'ı, kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan'ı TRT'de nasıl yayına çıkardınız? Bu ülkeyi bu kadar sahipsiz mi sandınız? Sizin beka dediğiniz Kandil'e kadar gitti. Sizin beka dediğiniz İmralı'ya kadar gitti ve bu seçimi nasıl kaybettiniz onu da buradan söyleyelim. Hani Ekrem İmamoğlu Belediye Başkanı olduğunda ilk yaptığı iş vardı. Bu ülkenin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atütürk'ün posterini duvarına asmıştı. Sözde vali sonradan kayyum olan kişi geldi. İlk yaptığı iş o posteri indirmek oldu. Bu ülkenin kurucusuna bunu yapmayacaktınız. Gerekeni bu halk size sandıkta fazlasıyla verdi. Vermeye de devam edecektir.
Gelinen nokta itibariyle geçen gece çıkardıkları yasa tasarısıyla KHK'yla Sayın Ekrem İmamoğlu'nun ve Mansur Yavaş'ın kurumlardaki atama yetkilerini meclise devrettiler. Yani yetki gaspına gittiler. Yani buradan öyle anlaşılıyor ki bunlar 23 Haziran akşamından en ufak bir ders almamışlar. Hani aynı gemideyiz diyorlardı ya biz sizinle aynı gemide falan değiliz arkadaşlar. Bunu da böyle yazın. Bu da tarihe böyle geçsin. Çünkü biz Cumhuriyet'in değerleriyle, ilkeleriyle yol yürüyoruz. Bu seçim demokrasiye, barışa, hakça kazanılana halkla paylaşmak için atılan ilk adımdır. Hepimiz için hayırlı uğurlu olacak dedik. Çok güzel şeyler olacak dedik ve çok güzel olmaya da devam edecek."dedi.
Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'de belediyelerin en şeffaf, adil ve hakkaniyetli bir şekilde yönetilmesi gerektiğine vurgu yaparak;
" 23 Haziran bu ülkede tevazunun kibire zaferidir. 23 Haziran bu ülkede halka karşı siyaset yapmaya çalışanların, halka karşı siyaset üretmeye çalışanların en büyük kaybının olduğu bir zaferdir. Ama 31 Mart'a kadar Burdur'da sizlerin gözlerinizle gördüğünüz, kulağınızla işittiğiniz o yıkıcı dile karşılık Burdur halkının verdiği cevabın çok daha katlanmış haliyle İstanbul'da verilmiş cevabıdır. 3 ay içerisinde Türkiye'de ekonomide bir değişiklik olmamışken, bir iç tehdit olmamışken, dış tehditler çokta anlamlı değilken yüz binlerce insanın fikrinin değişmesinin bir tek nedeni vardır. Halka rağmen siyaset yapamazsınız. Hiçkimseyi alk kimliğinden üst kimliğinden aşağılayıp bir kenara koyamazsınız. Hiçkimseye hakaret edemezsiniz. Hiçkimseye küfür edemezsiniz. Eğer siz bunu tüm kibirinizle yapacak olursanız işte halk sizi 3 ayda bir yerden alıp, bir yere getirir.
Biz bunu zafer olarak göremeyiz. Biz bunu bir uzlaşma kültürü içerisinde İstanbul'da Ekrem Başkana verilmiş çok özel bir görev olarak görebiliriz. Ekrem İmamoğlu 5 yıl Beylikdüzü'nde nasıl belediyeyi dürüst, adil ve hakkaniyetli yönettiyse İstanbul içinde bunu yapacağının garantisi olarak görebiliriz. Bizler bizlere emanet edilen belediyeleri en şeffaf, en adil ve en hakkaniyetli şekliyle yönetmek zorundayız. Aksi takdirde bu halk ve 31 Mart'ta ve 23 Haziran'da birilerine nasıl ders verdiyse bir sonraki seçimde bizlere de ders verebilir. Biz dersimize iyi çalıştık. 31 Mart'ta halkımız bize hak ettiğimiz görevi hakkıyla yapmamız için bir kere daha görev verdi. İnşallah 23 Haziran tüm Türkiye'nin bundan sonra nasıl daha iyi yönetileceğinin göstergesi olarak Ekrem İmamoğlu'na teslim ettiyse Türkiye Cumhuriyeti'nin adil, hakkaniyetli, kucaklayan,ötekileştirmeyen ve yurttaşını yurttaş olarak gören bir anlayışla yöneticeğinin garantisidir. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum." dedi.
Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 27 Haziran 2019 15:41

Kent Konseyi’nde Başkan yeniden Özer

Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda Burdur Kent Konseyi Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı düzenlendi. Yıl boyunca gerçekleştirilen faaliyetlerin değerlendirildiği toplantıda, yeni Yönetim Kurulu seçimi yapıldı. Kent Konseyi yeni Başkan’ı tekrar Nuri Levent Özer seçildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection