Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 26 Haziran 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Güreşler Türkler tarafından 1400’lü yıllardan beri yapılmakta. İlk başlarda ilkbaharın gelişini karşılamak için açık çimenlik alanlarda yapılan güreşler, daha sonraları yağlı güreşe dönüşerek bir gelenek halini aldı ve günümüze de aynı şekliyle geldi. Ata sporumuz olarak bilinen güreş sporu tarihimizde yüzlerce yıldır varlığını sürdürmekte. 

 

Burdur Belediyesi’nin de bu yıl 2.’sini düzenleyeceği yağlı pehlivan güreşlerinin organizasyon tanıtım toplantısı düzenlendi. Susamlık Tesisleri’nde yapılan toplantıda Belediye Başkanı Ercengiz, Burdur Gölü kenarında çim sahada yapılacak güreşlere 40 başpehlivanın katılacağını söyledi. Başkan Ercengiz organizsayonla ilgili yapılan çalışmalar hakkında da, “Biz yağlı pehlivan güreşleri için elimizden geleni geçen yıl yaptık ve bu yıl daha da fazlasını yapacağız. Fiziki koşulları ve o gün orada yapılacak güreşlerde vatandaşımızın konforunu sağlayacak gerekli düzenlemeler ve geçen yıldan çıkardığımız derslerle birlikte güreş organizsayonunu gerçekleştireceğiz.” bilgisi verdi. 17 Ağustos’ta Burdur Gölü kenarında yapılacak Yağlı Pehlivan Güreşlerine çok sayıda sporcu ve sporseverin katılması bekleniyor. Bu organizasyonla her geçen gün kuruyan Burdur Gölü’ne dikkat çekilecek.  

 Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada;

“17 Ağustos 2019’da Burdur’da ikincisini yapacağımız yağlı pehlivan güreşleri öncesinde bir tanıtım toplantısı düzenlemek istedik. İlkini 1 Eylül 2018 Dünya Barış Günü’nde düzenlemiştik. Hem dünya barışının ne kadar önemli olduğuna bir vurgu da bulunmak hem de diğer taraftan Ata sporumuz olan yağlı pehlivan güreşlerinin Burdur’da ilkini gerçekleştirip, bundan sonra geleneksel hale getirebilmek için bir adım atmıştık. Geçen yıl açıkçası bizlerinde beklediğinden daha fazla bir yurttaşın ilgisini görünce bu yıl yağlı pehlivan güreşlerimizin organizasyonuyla ilgili çalışmamızı daha erken başlattık. Böylece hem Burdur’da güreşecek olan pehlivanlarımızın sözleşmelerini erken yapıp Burdur’a davet ederek, Burdur’da yapılacak yağlı pehlivan güreşlerinin ulusal anlamda da dikkat çeken sporcuları burada ağırlamak hem de diğer taraftan geçen yıldan edindiğimiz tecrübeyle yurttaşımızın beklentilerine göre doğrusu işi biraz daha büyütüp, daha da bize yakışan hale getirmek için elimizden gelen gayreti öncesinde gösterdik. Bu yıl 17 Ağustos’ta yapacağımız yağlı pehlivan güreşlerimizde 40 başpehlivanımızın ve bu başpehlivanlarımızın da tamamının Türkiye’deki tüm güreşlerde iddialı olan ve Kırkpınar’da da başpehlivanlık için güreşen pehlivanlarımızdan olduğunu ifade etmek isterim. 

Teke Yöresi pehlivan güreşlerine yatkın 

Bize yakışan şekliyle   iyi bir organizasyonu yapmayı planlıyoruz. Doğrusu bölgemiz Teke Yöresi olarak pehlivan güreşlerine yatkın. Zaten bunu Dirmil’den, Elmalı’dan devamında Korkuteli’den, Serik’ten ve Antalya bölgemizden Feslikan Yaylası’ndan yapılan güreşlerde gördüğümüz üzere bölgemizin oldukça ilgisini çeken ata sporumuzun Burdur’da yapılmasınnı ve geleneksel hale getirilmesinin önünü açmış bulunuyoruz. Umuyorum vatandaşımız ilgiyle ve keyifle izleyebileceği bir organizasyonu bulabilir. Geçen seneden edindiğimiz tecrübeyle bazı eksikliklerimizi gidebiliriz ve ulusal kanallar aracılığıyla da hem Burdur’un tanıtımına hem de bölgemizde bu sporun yapılabilmesi için gençlerimizin en azından o alanda görüp ilgi göstermesi ve bu yıl başlattığımız Burdur Belediyespor Kulübü üzerinden pehlivanlarımıza sahip çıktığımız hem yağlı pehlivan güreşçilerimize hem de minder güreşçilerimize sahip çıktığımız yeni sporcuların yetişmesine olanak sağladığımız bir sürecide başlatmış bulunuyoruz. Bölgemizin çocuklarını kötü alışkanlıklardan korumak ve spora olan sevgiyi ve spora olan yatkınlığı artırabilmek içinde bu organizasyonun Burdur’da çok etkili olacağını düşünüyorum. Çünkü geçen yıl alanda yaklaşık 10 bin yurttaşımız vardı. Bu yıl bu rakamın daha da fazla olacağını düşünüyoruz. Geçen yıl ilkini yaptığımız çin başta ağalık olmak üzere organizasyonları ucu ucna yetiştirmiştik. Burdur Ticaret ve Sanayi Odamız bu konuda destek oldu, sahip çıktı organizasyonumuza, katkı verdi. Geçen yılın ağası olarak ekonomik olarak katkı verdi ve organizasyonu yapan arkadaşlarımızla görüştüğümüzde gerçekten çok mütevazi bir bütçeyle gerçekten çok iyi pehlivanları getirmiş bulunuyoruz. İyi bir organizasyon olacağını ümit ediyoruz. Biz elimizden geleni yapacağız. Fiziki koşulları ve o gün orada yaplacak güreşlerde vatandaşımızın konforunu sağlayacak gerekli düzenlemeler ve geçen yıldan çıkardığımız derslerle birilkte yapacağız.”dedi. 

Kol kola girip çalışma zamanı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri konusuna da değinen Başkan Ercengiz;

“Aslında geçtiğimiz günlerde bir seçim yaşadık. Biz burada yaptığımız güreşlerde belki bir şampiyon çıkartıyoruz, belki bir başpehlivan çıkartıyoruz ama bir sonraki güreş için birbirimizi öldüresiye, kıyasıya bir savaş içerisinde değiliz. Seçimlerde böyle bizim için. 31 Mart’ta yapılan seçimlerin ardından 23 Haziran’a kadar geçen süre içerisinde biz ülkemizin normalleşmesini, sokaktaki dilin daha yumuşamasını, ötekileştirmeden, ayrıştırmadan, kucaklayan bir dili benimseyerek yürüttüğümüz kampanyanını neticesini Sayın Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul seçmenin gönlüne girerek ve çık kısa bir sürede çok çok katlanmış bir seçim soucuyla aldığını görüyoruz. Neticede sporda siyasette aslında bir yarış. Yurttaşın belki siyaseten tercihi sporda güçlü olanın kazanmasıyla birlikte yürüdüğünü hesap edecek olursak bunun sadece bir yarıştan ibaret ve bunu sadece iyi olanın kazandığı bir sonuç olarak görebilecek olursak biz uzlaşı kültürünü, sevgiyi, saygıyı ve düşenin yerden kaldırılıp elinin havaya kaldırıldığı yağlı pehlivan güreşlerinde gördüğümüz o peygamber sporunda gördüğümüz o dostluğu, kardeşliği siyasette de görmeyi istiyoruz. Biz önümüzdeki sürecin Türkiye için hayırlı olmasını diliyoruz. Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi artık kol kola girip çalışma zamanı. Türkiye’yi hak ettiği yere götürme zamanı.” dedi ve katılan herkese teşekkür etti. 

Milletvekili Mehmet Göker basnı mensuplarıyla bir araya gelinen toplantıda; 

 “Öncelikle geçen sene bu güreş etkinliği yapılması planladığında karşıt olarak ya da rakip olarak gördüğümüz insanları ya da bizi öyle gören insanlardan ciddi bir tepki gelmişti. Güreş etkinliği gerçekleştiğinde ortada ğörüldü ki Burdur’un sosyalleşmesi adına ciddi bir adım atılmış oldu. Oradan alınan moral ve güç desteğiyle bunun ikincisi gerçekleştirilecek.” açıklaması yaptı.  

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut’ta yağlı güreş organizasyonuyla ilgili açıklamasında;

“Bu sene ikincisi düzenlenecek olan yağlı pehlivan güreşlerinin güzel bir organizsayon olmasını bekliyoruz. Sonuçta Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz olmak üzere ve yine bu organizasyonda görev alacak ekip arkadaşlarını da başarılar diliyoruz. Güzel bir güreş organizasyonu olmasını diliyoruz. Maksat kültürel spor faaliyetlerimize Burdur’da da devam ettirildiğini göstermek ve Burdur Gölü’nün kurumasına dikkat çekebilmek, bir nebze olsun Burdur halkımıza güzel bir gün geçirebilmek adına bu güreş organizasyonunun önemli olduğu düşüncesindeyim.” değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 26 Haziran 2019 13:55

27 Haziran 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

27 Haziran 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Burdur Boksu’nun babası olarak bilinen,  Milli Takımlar Boks Antrenörü Merdane Bağrıyanık, Üst Minikler Türkiye Boks Şampiyonası’nda, MAKÜ Spor forması giyerek ilimizi temsil edecek, Baran Yükçü’yü şampiyonaya hazırlıyor. 

Hazırlık çalışmaları hakkında gazetemize açıklama yapan Milli Takımlar Boks Antrenörü Merdane Bağrıyanık;

14 /20 / Temmuz 2019  Gümuşhane’de Yapilacak olan Üst Minikler Türkiye Boks Şampiyonası’nda, MAKÜ forması ile ringe çıkarak Burdur’u  temsil edecek Sporcum Baran Yükçü, boksta henüz yeni bir sporcu. Ancak yetenekli, hırslı ve çalışkan. Gazi Atatürk Boks Antrenman Salonu’nda, yaptırdığım yoğun  sabah ve akşam antrenmanlarıyla, şampiyonada iddialı olacak bir düzeye geldi. 2019 Yılı icerisinde 2 sporcum yıldızlar 1 sporcumda büyükler kategorisinde, Milli Takım kampına çağrıldı. Tabi bende hem  Milli Takımlar hemde Burdur Boks Takımları antrenörü olarak, bu basarının haklı gururunu yasıyorum.Şimdi hedefim, bu cok yetenekli sporcum Baran’ı şampiyon yapmak. Bunu basaracagız Inşaalah. Sporcum Dünya ve Avrupa Şampiyonaları’nda boy gösterecek bir Sinan Şamil Sam olacak.  20 Temmuz’da Burdur’a şampiyon olarak dönecegiz ve 2019 yılında gençler kategorisinde de basarıya ulasacagız. Gazeteniz aracılığıyla bize destek veren vali Hasan Şıldak, Gençlik Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya,  İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav’a teşekkür ederim.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 26 Haziran 2019 13:55

LGS’de Burdur’un başarısı düştü

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınav sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre, ülke genelinde geçen  yıl 18 olan 1. sayısı bu yıl 565’e çıkarken Burdur’dan tam puan alarak 1.’liği paylaşan öğrenci sayısında artış olmadı.

 

1 Haziran’da yapılan LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından, Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesinde, 2019 yılı ortaöğretim kurumları kontenjanları ve illere göre yüzdelik dilimlerdeki öğrenci sayıları yayınlandı. İllerdeki başarı sıralamasına göre Türkiye genelinde önceki yıllarda ilk 10’larda yer alan şehrimiz, geçen yıl 23. sıradaydı, bu yıl ise 26. sırada yer aldı. 

Tercih kılavuzu yayınlandı

LGS tercih kılavuzu, planlandığı şekliyle sınav sonuçlarının açıklanmasından bir gün sonra yayınlandı. Kılavuza göre, Burdur’da; şehir merkezinde 4 ve ilçelerde 5 olmak üzere toplamda 9 Ortaöğretim Kurumu merkezi sınav puanıyla öğrenci alımı yapacak. Özel ortaöğretim kurumları ile yetenek sınavıyla öğrenci alacak okulların işlem ve kayıtları 27 Haziran – 12 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Yerleştirme işlemleri için tercihlerin alınması ise 1-12 Temmuz tarihlerinde olacak. 

Tercih döneminde, merkezi sınavla yerleştirme yapılan okullar ve yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için işlem yapılmakta. Tercihler, e-okul üzerinden veya resmi tüm ortaokullardan yapılabiliyor. Yapılan tercihlerin mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerinden onaylatılması gerekli. 

Yükselen puanlar yanıltmasın

Uzmanlar, tüm soruları doğru yanıtlayarak 1. olan öğrenci sayısının, geçen yıla oranla çok fazla artmasının ve dolayısıyla gelen yüksek puanların, öğrenci ve velilerini yanıltmaması konusunda uyardı. Geçen yıl ülke genelinde 18 olan 1.’liği paylaşan öğrenci sayısı bu yıl 565’e çıktı. Bu yılki yerleştirme sonuçlarına göre, okul taban puanlarında yükselme olması bekleniyor. Uzmanlar, tercih işlemlerinin, puanlar değil başarı sıralamaları baz alınarak yapılmasını öneriyorlar.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Burdur’un LGS’de başarısız olduğunu ve bunun sorumluluğunun İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait olduğunu ifade etti;

“EĞİTİMİN BAŞKENTİ BURDUR DA ACI REÇETE

Burdur’umuz LGS’de hızla BAŞARISIZLIĞA gidiyor

Burdur LGS (Liselere Geçiş Sınavı) de Türkiye 26. sı oldu.

Geçen yıl 23. Olmuştuk

İl Milli Eğitiminin İlgisiz ve Bilgisizliği her geçen yıl bir zamanlar en başarılı İl Olan BURDUR’umuzun başarısızlık grafiğini yükseltiyor

Burdur’umuzun Eğitimde yıldan yıla daha fazla başarısızlığa gitmesi yerine Yönetimin gitmesi daha hayırlı olacaktır. Çünkü yeni yönetim, yeni heyecan ve tekrardan başarı demektir

NEDİR BU EĞİTİMDEKİ SON DURUM

BENCE BU SONUÇ SENİN “MAHMUT’UM”

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection