Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 25 Haziran 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

26 Haziran 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Bol yağışlı geçen kış mevsiminin ardından Mayıs ayınında bereketli geçmesi çiftçinin yüzünü güldürdü. Ama artan tohum, ilaç, mazot, elektrik nedeniyle arpa, buğday gibi tarımsal ürünler para kazandırmayınca üreticiler seracılığa yöneldi. 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 25 Haziran 2019 15:20

Müze ve örenyerlerinde bayram bereketi

Burdur günümüzde Antalya, Muğla, Denizli, Afyon ve Isparta illeriyle çevrili olup, antikçağda ise İsauria, Lykaonia ile doğudan, Pamphylia ile güneyden, Likya ve Karia ile batıdan Firigya ve Galatia ilede kuzeyden çevrili Pisidia antik coğrafyasında bulunmaktaydı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 25 Haziran 2019 15:20

Kayıp sığırlar dronla bulundu

112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan kayıp/çalıntı büyükbaş hayvan ihbarı ile ilgili İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler tarafından yürütülen çalışmada, Drone desteği ile arazi taraması yapılarak, kayıp olan 4 adet büyükbaş hayvanın bulunmasına dair açıklama yapıldı;

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Geçmişi Milattan Önce 3 bin yılına dayanan ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne 2009’da giren Sagalassos, ziyaretçilerini 5 bin yıllık tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Roma dönemi mimarisinin en iyi örneklerini yansıtan ve döneminin 5 büyük seramik üretim merkezinden biri oluşuyla da öne çıkan antik kentteki kazı çalışmaları, Leuven Katolik Üniversitesinden Belçikalı Prof. Dr. Marc Waelkens başkanlığında 1989 yılında başladı. Kazı çalışmalarını bugün, Belçikalı Prof. Dr. Jeroen Poblome sürdürüyor. 

Antik kent, binlerce yıldır antik suyun aktığı Antoninler Çeşmesi, agoraları, Roma hamamları, Macellum yapısı, üzerinde dans eden kızları olan Heroon yapısı, kütüphanesi ve yaklaşık 9 bin kişilik tiyatrosuyla göz kamaştırıyor. Sagalassos Antik Kenti 2019 yılı Mayıs ayına kadar 15 bin 198 ziyaretçiyi ağırladı. Her yıl binlerce ziyaretçi bu tarihi dokuyu görmekte ve kokusunu içine çekmekte. 

Ağlasun Arkeoloji dünyasının gözdesi, Arkeoloji dünyasının gözü Sagalossos’ta. Ama, Ağlasun turizmden nasibini alamıyor. Çünkü yeterli tesis yok, yol yetersiz, tanıtım yok. Aralık 2018’de yapılan olağan genel kurulla dernek başkanı seçilen Durmuş Doğan çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Ağlasun Sagalassos Kültür ve Turizm Derneği binası satış reyonu faaliyete geçerek, Halkeğitim’le ortak açılan dekoratif el sanatları ve ahşap kurs ürünlerini satışa sundu.

Her yıl yaklaşık 60 bin ziyaretçi kabul eden ağlasun turizm sektöründen faydalanmak için yerel el sanatlarını üretip satmaya başladı. Önemli bir tarihi kültürel zenginliğe sahip olan Ağlasun, Sagalassos Kültür ve Turizm Derneği’nin çalışmalarıyla turizmde bir adım daha önde olmayı hedefliyor. Halkeğitim Merkezi’yle ortaklaşa çalışılan dekoratif el sanatları kursunda turistik eşya üretimi yapılıyor. Kursta üretilen ürünler Sagalassos Antik Kenti Girişi ve kent merkezindeki binasında satış sunuluyor. 

Sagalassos Kültür ve Turizm Derneği’nin kursiyerlerini yetiştirerek turistik eşyalar yapımını ve satışını teşvik edeceğini vurgulayan Sagalassos Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Durmuş Doğan;

“Aralık 2018’de yapılan dernek olağan toplantısı ile yönetime geldim. Aktif olarak çalışmalara başladık. Halkeğitim’le ortak açılan dekoratif el sanatları kursu, yaz ddönemi açılacak olan ahşap ve takı kursları ile turistik eşya üretimine başladı. Üretilen ürünler Sagalassos Antik Kenti girişinde ve ağlasun kent merkezindeki derne binamızda satışa sunuldu. Dernek çalışmaları yıl boyunca devam edecek. Derneğimiz hem kursiyerlerini yetiştirecek hem de turizme katkı koyacaktır. Çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

TRT Türk Halk Müziği Repertuar Kurulu, Burdur Türküsü olan ‘Erik Dalı’nın Kadir Türen’e ait olduğunu tescilledi.

TRT repertuarında kaynak kişi Özgür Kaya olarak yer alan, ancak Dirmilli Curacı Kadir Türen’e ait olan ‘Erik Dalı’ türküsü, TRT Repertuar Kurulu tarafından ‘kaynak kişi Kadir Türen, yöre Dirmil’ olarak değiştirildi.

Erik Dalı Türküsü’nün tescilinin alınmasında katkısı bulunan Burdurlu hemşehrimiz Sümer Ezgü, müjdeyi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Sanatçı Ezgü sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda;

“Erik Dalı Burdur Dirmil türküsü olarak en azından arşiv bilgilerine doğru geçti” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

1965 yılında, ‘Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olma’ ünvanını alan İnsuyu Mağarası, Burdur’un en önemli doğal varlıklarından birisi. Türkiye’nin en işlek yol ağlarından biri olan Antalya karayolu üzerinde bulunan İnsuyu Mağarası, ‘Burdur turizmi’nde potansiyeli yüksek olan yerlerin başında geliyor. 

Ulaşım kolaylığı ile ülkemizin turizme açılan ilk mağarası olma özelliği taşıyan İnsuyu Mağarası, içerisindeki kalker tortulanmalarından oluşmuş sarkıt ve dikitler ile gelen ziyaretçilerini etkiliyor. 1996’dan bu yana ziyarete açık olan mağara, yerli ve yabancı çok sayıda doğa severi ağırlıyor.

 9 günlük Ramazan Bayramı tatili boyunca binlerce vatandaş İnsuyu Mağarası’nı ziyaret etti. İnsuyu Mağarası tatil boyunca 6 bin 721 ziyaretçisini ağırladı. Geçtiğimiz yıl sezon boyunca toplamda 54 bin kişinin geldiği İnsuyu Mağarası‘na 9 günlük tatil boyunca yerli yabancı birçok turistin uğrak noktası oldu.  

 Burdur’un tanıtımında önemli bir yere sahip olan İnsuyu Mağarası, geçen yıl yapılan çalışmalarla tekrar turizme kazandırıldı. Bu yıl ise yürütülen çalışmalarla hizmet kalitesi daha da yükseltildi. Mağara, çevre düzenlemeleri ve peyzaj düzenlemeleriyle göz kamaştırıyor.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection