Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cumartesi, 22 Haziran 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker Göker, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevaplaması talebiyle  taşımalı eğitim hakkında yazılı soru önergesi verdi.

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı henüz başlamamış olmasına rağmen Burdur’da bazı sorunların ortaya çıktığını belirten Milletvekili Göker “Burdur merkeze bağlı Kayaaltı köyünde bulunan Kayaaltı Ortaokulu, öğrenci sayısının 40 kişinin altında kalması gerekçe gösterilerek kapatılmış, köyde bulunan 38 öğrenci ise taşımalı eğitim marifeti ile Taşkapı köyünde bulunan Taşkapı Ortaokulu’na aktarılmak istenmektedir” dedi.      

Taşımalı Eğitim Sisteminin pek çok sorunu barındırdığını belirten Milletvekili Göker “Taşımalı eğitim esnasında meydana gelen trafik kazaları en önemli sorundur. Küçücük çocukların her gün onlarca kilometre yol yapması ve gün boyu evinden uzakta eğitim görmek zorunda kalan öğrencilerin beslenme konusunda yaşadığı sıkıntılar da bu sistemin ayrı bir boyutunu oluşturmaktadır” diyerek taşımalı eğitim problemine dikkat çekti.

Öğrenci sayısının azalmasının en önemli nedeninin köylerimizde tarım ve hayvancılığın bitmesi ve bu nedenle köy halkının şehirlere göç etmek zorunda kalması olarak göründüğünü belirten Milletvekili Göker “Bunun sonucunda öğrenci sayısı azalan okullar kapatılmakta ve kalan öğrenciler taşımalı eğitime zorlanmaktadırlar” diyerek sorular yöneltti;

 Burdur ilimizde 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında taşımalı eğitim yapması öngörülen öğrenci sayısı nedir?

Burdur ilimizde 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında taşımalı eğitim marifeti ile okulsuz kalacak olan köy sayısı nedir?

Taşımalı Eğitim nedeniyle ortaya çıkan sorunların çözülmesi amacıyla Bakanlığınızca planlanan herhangi bir çalışma var mıdır?

Vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi adına öğrenci sayısı 40’ın altında kalan köy okullarının kapatılmasını öngören Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin gözden geçirilmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır?

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Dr. Mehmet GÖKER

Burdur Milletvekili

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı henüz başlamamış olmasına rağmen Burdur’da bazı sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Burdur merkeze bağlı Kayaaltı köyünde bulunan Kayaaltı Ortaokulu, öğrenci sayısının 40 kişinin altında kalması gerekçe gösterilerek kapatılmış, köyde bulunan 38 öğrenci ise taşımalı eğitim marifeti ile Taşkapı köyünde bulunan Taşkapı Ortaokuluna aktarılmak istenmektedir.      

Taşımalı Eğitim Sistemi ise içerisinde pek çok sorun barındırmaktadır. Taşımalı eğitim esnasında meydana gelen trafik kazaları en önemli sorundur. Küçücük çocukların her gün onlarca kilometre yol yapması ve gün boyu evinden uzakta eğitim görmek zorunda kalan öğrencilerin beslenme konusunda yaşadığı sıkıntılar da bu sistemin ayrı bir boyutunu oluşturmaktadır.

Köylerimizde tarım ve hayvancılığın bitmesi ve bu nedenle köy halkının şehirlere göç etmek zorunda kalması öğrenci sayısının azalmasının en önemli nedeni olarak görünmektedir. Bunun sonucunda öğrenci sayısı azalan okullar kapatılmakta ve kalan öğrenciler taşımalı eğitime zorlanmaktadırlar.

Bu bilgiler ışığında;

• Burdur ilimizde 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında taşımalı eğitim yapması öngörülen öğrenci sayısı nedir?

• Burdur ilimizde 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında taşımalı eğitim marifeti ile okulsuz kalacak olan köy sayısı nedir?

• Taşımalı Eğitim nedeniyle ortaya çıkan sorunların çözülmesi amacıyla Bakanlığınızca planlanan herhangi bir çalışma var mıdır?

• Vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi adına öğrenci sayısı 40’ın altında kalan köy okullarının kapatılmasını öngören Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin gözden geçirilmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır?

Yayınlandığı Kategori Manşet

MAKÜ 2018-2019 yılı mezunlarını görkemli bir törenle uğurladı.  

 

Mezunlar için düzenlenen törenin ilk bölümünde, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törene Vali Hasan Şıldak, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan,  MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, protokol üyeleri, MAKÜ Öğretim elemanları ve çok sayıda üniversiteli yakını katıldı.

Yaklaşık 6 bin öğrencinin mezun olduğu ve bu yıl ilk kez Spor Toto MAKÜ Stadyumunda yapılan törende, ünversitelilerin ve  ailelerinin heyecanı ve mutluluğu yansıdı. Törende MAKÜ Bağlama Dörtlüsü katılımcıları coşturdu.

Tören’de  2018-2019 Akademik Yılı lisans mezunları adına İlahiyat Fakültesi öğrencisi Havva Açıkgöz konuşma yaparak;  “Öğrencilik hayatımızda yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz. Sevdiklerimizle vedalaşmanın da hüznünü yaşıyoruz. Bugün hayatımızın güzel bir dönemini kapatıp yeni bir dönemine yelken açacağız. Mezun olan tüm arkadaşlarıma mesleki hayatlarında başarılar diliyorum. Milletimiz ve insanlık için faydalı işler yapan ve en önemlisi gelecek nesillere örnek teşkil eden birer birey olacağımızı umut ediyorum.” Dedi.

Abdi Fatah Bashir Maalim, yabancı uyruklu öğrenciler adına yaptığı “Buraya geldiğimde hiç Türkçe bilmiyordum. Buradaki hocalarım ve sınıf arkadaşlarım sayesinde Türkçeyi çabuk öğrendim ve Türkiye’ye, Burdur’a çok çabuk uyum sağladım. Bu konuda beni yalnız bırakmayan ve bana yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Bundan 4 yıl önce MAKÜ’den kabul mektubunu aldığımda çok sevindim. Aynı zamanda biraz endişelendim. Acaba oradaki insanlar beni kabul edecekler mi? diye. Ama üniversitedeki hocalarım annem ve babam, öğrenciler kardeşlerim oldular. İyi ki Türkiye’ye geldim. İyi ki Burdur’dayım. İyi ki yanımızda oldunuz. İyi ki  MAKÜ’lüyüm.” Diyerek duygularını yansıttı.

Konuşmaların ardından Havva Açıkgöz, Abdi Fatah Bashir Maalim ve Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulu öğrencisi Melike Demirbilek mezuniyet yaş kütüğüne plaka çaktılar.

Rektör Adem Korkmaz törende yaptığı konuşmada; “2018-2019 Eğitim öğretim yılında devletimizin imkan ve destekleriyle inşa edilmiş bu güzel ve eşsiz mekanda bir mezuniyeti yapıyor olmanın coşkusu içerisindeyiz. Bu büyük buluşmada bizleri yalnız bırakmadınız hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Büyük buluşma diyorum çünkü bugün öğrenci velilerimiz ve yakınları, akademik ve idari personelimiz, mezun öğrencilerimiz ve sevgili Burdurlu hemşerilerimiz için çok özel bir gün. Bugün sizlerin gurur günü. Emeklerinizin karşılığını gördüğünüz gün bugün. Bu şölen sizin şöleniniz. Bu başarı sizin başarınız. Ne mutlu size ki onca fedakârlıkla bu günlere getirdiğiniz gözünüzden sakındığınız evlatlarınızın başarılarına şahit oluyorsunuz. Evlatlarınızı iyi bir eğitim almaları ve vatanlarına hizmet etmeleri amacıyla bizlere emanet ettiniz.  Ülkem adına sizlere yüksek şükranlarımı sunuyorum. Bizler de emanetinize sahip çıkarak tüm akademik ve idari personelimiz ile onları evladımız kabul ettik. Bizler öğrencilerimizle bir aile olduk. Aldıkları eğitimin bir parçası olarak sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle de destekçileri olduk. Ülkeye yayılarak memleketin kalkınmasını vazife edineceksiniz. Bu vazifede Mehmet Akif sizler için rehber olacaktır. Sevgili öğrenciler, sizler bu ülkenin aydınlık yarınlarının teminatı olacaksınız. Atatürk tüm ümidini gençlere bağlamıştır ve Cumhuriyet’i sizlere emanet etmiştir. Amacınız sadece geçiminizi sağlayacak gelir elde etmek değil, bin yıllık kardeşliğimizi de yaşatmak ve bu kardeşliği ülkemizden başlayarak halka yaymak  için çalışmaktır. Aileleriniz sizler için büyük fedakârlık yaptılar. Sizlerin nitelikli bir şekilde yetişmesi için tüm imkânlarını kullandılar. Bu yüzden birçok sorumluluk yüklendiniz.” Dedi ve mezunlara mutluluk ve başarı diledi.

Yaptığı konuşmada Öğrencileri ve ailelerini tebrik eden Vali Hasan Şıldak “MAKÜ, fakülte, yüksekokul, enstitüleri ve öğrenci kompozisyonuyla büyük bir üniversitedir. Devletimiz de tüm imkânlarıyla öğrencilerin yanında oldu. Üniversitemiz ve yerel yönetimlerin birlikte çalışmaları ile daha güzel çalışmalar da yapılacaktır. Hepinize başarı dolu bir hayat temenni ediyorum. Hepinizin yolu açık olsun.” Dedi.

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu birincilerine protokol mensuplarınca ödülleri verildi.

Dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından Rektör Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Kılınç mezun olan öğrencilere mezuniyet yemini ettirdi. 

Tören, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden mezun olan öğrencilerin mezun oldukları üniversitenin adı olan Mehmet Akif Ersoy ritmi ile hep birlikte keplerini havaya fırlatmasıyla sona erdi. Öğrencilerin gözlerindeki mutluluk, aileleriyle kucaklaşmaları ile ikiye katlandı. Öğrenciler, aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte mezuniyet fotoğrafları çektirerek bu anı ölümsüzleştirdiler. 

Mezuniyet töreninin sonunda sahneye çıkarak şarkılarını söyleyen   Resul Dindar’a  katılımcılar hep bir ağızdan eşlik ederek mezuniyet coşkusu yaşadılar.

Konser sonunda Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz 

Resul Dindar’a Üniversite anmalığı, hediye ve çiçek takdim etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 22 Haziran 2019 15:13

24 Haziran 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

24 Haziran 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Geçtiğimiz günlerde il genelindeki aşırı yağışlar sel baskınlarına yol açtı. Mevsim normallerinin çok üstünde seyreden yağışlar nedeniyle yollar bozuldu, evleri sel bastı. Belediye ekipleri, kent merkezinde yaşanan su baskınları esnasında teyakkuza geçerek su tahliyesi ve kurtarma çalışmaları başlattılar.

 

17 Haziran 17.00 sularında başlayan sağanak yağış; Şirinevler, Değirmenler, Kışla, Aydınlıkevler, Yeni, Mehmet Akif Ersoy Mahallelerinde su baskınlarına sebep oldu. Belediye ekipleri, meydana gelen felakete 9 araç ve 44 personel ile müdahale edip, 22 ev ve eklentilerinde su tahliyesi ve kurtarma çalışması yaptılar. Su İşleri Müdürlüğü 40 personel, 3 kepçe ve 2 kanalizasyon aracı ve 1 çekim aracı ile 20 bina ve kanalizasyon hatlarına sökülen borulara müdahale etti.

Temizlik İşleri ise yağışların hemen ardından 15 araç ve 60 personel ile 35 mahallede bulunan, su giderleri, drenaj ve logarlarda temizlik yaparak yağmur suyunun tahliyesini sağladılar. Sel baskını yaşanan yerlerde 2 araç, 2 süpürge makinesi, 1 çöp taksi ve 15 personel ile sel mağdurlarını imdadına koştular.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Aydınlıkevler ve Kışla Mahalleleri’nde sel taşkınıyla meydana gelen hasarları inceledi. Aydınlıkevler Mahallesi’nde sel baskınına maruz kalan ev ve işyerlerini ziyaret ederek, hasarlar hakkında muhtarlardan ve sel mağdurlarından bilgi aldı. Mahalle muhtarları ve birim müdürleriyle beraber sel baskının yol açtığı konutlarda inceleme yapan Başkan Ercengiz basına yaptığı açıklamada, sel felaketi ile ilgili sosyal medyada, belediyenin alt yapı çalışmalarının sınıfta kaldığı yönündeki açıklamaları kınadığını ifade ederek “Afette alınması gereken önlemlerde neyse bunda her kurum kuruluş üzerine düşen vazifeyi yapmak zorundadır. Kurumları karşı karşıya getirmek gibi bir derdimiz asla yoktur.” dedi. Sel mağdurları ve muhtarlar fedakarca çalışmalarından dolayı Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e, birim müdürlerine ve belediye ekiplerine teşekkürlerini ilettiler.     

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz sel felaketiyle ilgili Kışla Mahallesi’nde yaptığı açıklamada;

“17 Haziran saat 17.00 sularında ilimizde meydana gelen yoğun yağış neticesinde bazı mahallelerimizde sıkıntı yaşadık. Bununla ilgili açıklama yapmamız hasıl oldu. Vatandaşımızın belli noktalarda mağduriyeti var ve biz Burdur Belediyesi olarak o gün olayı haber aldığımız andan itibaren başta itfaiye, fen işleri, temizlik işleri, park bahçeler, su işleri olmak üzere tüm personelimizle Burdur halkının mağdur olduğu her sokakta müdahalelerimizi yaptık. Ama bu olayı meydana gelen nedenleri ortaya koymadan geçmek doğru olmaz. Çünkü bu olaydan bir ders alıp, bundan sonraki yağışlarda böyle bir olaya maruz kalmamak için bazı şeyleri yenden değerlendirmemiz gerekiyor. Ne yapmamız gerekiyor? Bir kere öncelikle şunu iyi bilmemiz gerekiyor. Doğanın bir dengesi var. Bu dengeye ne kadar müdahale edersek edelim, özellikle su her zaman yolunu buluyor. Suyun yolunu bulabilmesi içinde suyun yol kaynaklarının mutlaka açık tutulması ve su taşıyan kanallarında yükünü taşıyabileceği miktarda düzenlenmesi gerekiyor. Şu anda Kışla Mahallesi’ndeyiz. Özellikle en çok sevindiğimiz mevzu, bu yaşanan afetleri can kaybı yaşanmadan, ufak tefek maddi hasarlarla geçiştirmiş olmamızdır. Şu anda Türkiye’nin birçok noktasında selle, taşkınlarla mücadele edildiğini ve can kayıpları yaşandığı malesef biliyoruz. Birtakım gelişmeleri de üzülerek takip ediyoruz. Bizim için önemli olan burada bir can kaybı olmaması. Oluşan hasarların yerine getirilebilir hasarlar olduğu, yeniden yerine konulabilir şeyler olduğunu da sevinçle karşıladığımızı da ifade etmek istiyorum.” dedi ve taşkın nedeniyle herhangi bir can kaybının yaşanmamasının sevindirici bir sonuç olduğunu vurguladı.  

Aralıksız çalıştık

Belediye ekiplerinin 24 saat çalışarak mağduriyeti en az seviyeye indirdiklerini belirten Başkan Ercengiz;

“Bu sel ve taşkınlarının temel nedeninin şu olduğunu görüyoruz. Bir kere bu dereye taşınan suyun beraberinde, yabancı cisimleri taşıyarak getirdiğini öncelikle getirdiği bu yabancı cisimlerin bentleri tıkadığı, ardından menfezleri tıkadığını tespit ettik. Tabi doğal olarakta yol bulmak zorunda olan suyunda dere dışına taşarak, vatandaşımızın evine, bahçesine, deposuna ve muhtelif kamuya ait alanlara zarar vermesine neden oldu. Neticede şunu söyleyebilirim. Buradan kurum kuruluşlar olarak bazı dersleri çıkartmak zorundayız. Biz o günden bugüne muhtarlarımızın da ifade ettiği ve edeceği gibi kurum olarak elimizden geldiğince bütün müdahaleleri yerinde, zamanında ve 24 saat aralıksız yaparak vatandaşımızın mağduriyetinin en az seviyeye indirdik. Önemli olan bu tip olayların olmaması. Bunların önleminin önceden alınması bu önlemlerin alınırken de kamu kurumlarının işbirliği içerisinde birtakım faaliyetleri sürdürmesi lazım. Ucuz atlattık. Sadece Kışla Mahallesi’nde değil. Hızırilyas, Şirinevler, Menderes, Mehmet Akif Ersoy, Aydınlıkevler, Yeni ve Necatibey Mahallemizde kısmen felakete maruz kalan vatandaşlarımız şu anda en azından ilk müdahaleleri yapılmış, vatandaşımızın öncelikli sıkıntıları giderilmiş bundan sonra da sıkıntılarının belediyemiz ve diğer kurumlar tarafından giderileceğini ben vatandaşımıza ifade etmek istiyorum. Vatandaşımız müsterih olsun. Aslolan candır. Özellikle bir kere altını çizerek ifade etmik istiyorum. Kurumlar burada görevlerini iyi bir ortak çalışmayla yerine getirip, bir daha böyle sel ve baskın felaketlerine neden olmayacak şekilde altyapı düzenlemelerini yapmak durumundadır.” değerlendirmesi yaptı.

Müflis siyasilerin yaptığı açıklamalar çok komik 

Meydana gelen sel felaketiyle ilgili sosyal medya üzerinden yazılanları komik bulduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

“İşin ehli olmayan kişiler tarafından sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamalara sadece gülüyorum. Belediyenin altyapı çalışmalarında sınıfta kaldığını söylüyor ama burada belediyelik bir altyapı çalışması yok. Zaten buradaki mevcut derelerin kullanım hakkı ya da belediyeye ait olmayan bir alanla ilgili belediyenin yapacağı çalışmalar zaten kanunen mümkün değil. Biz geçtiğimiz 5 yıl içerisinde kent merkezinde ve muhtelif noktalarımızda yaptığımız yağmur suyu drenaj hattının bu yağmurda, bu selde bu şiddetli yağışlarda nasıl bir sınav verdiğini halkımız gözleriyle görmüştür. Daha iki buçuk üç ay öncesinde seçimden mağlup olanların çıkıp buradan birtakım sorumluluk yüklemeye çalışması, bizi sadece güldürmektedir. Otursun herkes kendi işine baksın. Biz görevimizin başındayız. 24 saat süren çalışmalar neticesinde kimsenin haksızlık etmesine de asla izin vermem. Herkes gitsin siyasetini, siyaset mecrasında yapsın. Bunun üzerinden kimse vatandaşımızı kandırmaya çalışmasın. Zaten her şey vatandaşımızın gözünün önünde olup, bitmekte. 75 yaşındaki teyzemiz bugüne kadar böyle bir taşkını görmediğini ifade ediyorken buradan belediyenin ihmali olduğunu söylemek sadece cehalettir. Siyaseten iflasın göstergesidir. Bu bir afettir. Ama afette alınması gereken önlemlerde neyse bunda her kurum kuruluş üzerine düşen vazifeyi yapmak zorundadır. Kurumları karşı karşıya getirmek gibi bir derdimiz asla yoktur. Çünkü biz bu kentin paydaşları, bu ilin yöneticileri olarak sorun çözmek zorundayız. Sorunlar üzerinden siyaset devşiripte, şark kurnazlığınca acaba bir şey elde edebilir miyim diye düşünmek 1960 yıllarının kasaba siyasetinden başka bir şey değildir. Ortada bir sorun varsa bu sorunu büyük bir ciddiyetle  çözmek durumundayız. Biz üzerimize düşeni çok hızlı bir şekilde yaptığımıza inanıyoruz ama, ondan sonraki süreçte olası sel veya baskınların nasıl önlenebileceği konusunu tüm ilgili kurum kuruluşlar masaya yatıracak, herkes üzerine düşen görevi üstlenecek ve bunu hep beraber çözüme kavuşturacağız.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection