Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 14 Haziran 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Milletvekili TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Yasin Uğur’un Yeni Askeralma Kanunu Teklifi Hakkında TBMM Genel Kurulunda milletvekillerine hitap etmesi hususunda açıklama yapıldı;

 

Milletvekili Uğur yaptığı konuşmada;  ‘‘Vatani görevini henüz tamamlamamış olan çok değerli gençlerimiz ve silahaltındaki er ve erbaşlar tarafından çok yakından takip edilen, Yeni Askeralma Kanunu Teklifinin; Milli, Manevi ve Mesleki Değerler ön planda tutularak,  Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyacını ve gençlerimizin beklentisini karşılayacak şekilde hazırlandığını, çok net bir şekilde ifade edebilirim.  

1927’den bu yana ülkemizde uygulamada olan 1111 sayılı Askerlik kanunumuzu; yeni “AskerAlma Kanunu Teklifi” ile kapsamlı bir şekilde değiştiriyoruz.

Amacımız; hem Türk Silahlı Kuvvetlerimizin profesyonelleşerek gücünü artırması, hem de gençlerimizin gelecek planlarını daha rahat yapmalarını sağlamaktır. 

İnşallah en kısa sürede yeni askeralma kanunu çıkararak aziz milletimizin bu beklentisini de karşılayacağız.

Yeni Askerlik Sisteminin, net bir şekilde anlaşılması için kısaca özetleyecek olursak;

BEDELLİ ASKERLİ KALICI HALE GELİYOR. HER YIL BEDELLİ ASKERLİK ÇIKACAK MI BEKLENTİSİ ORTADAN KALKIYOR.

Zorunlu hizmet süresi erbaş ve erler için 6 aya düşürülüyor. Bu durum Yedek subay ve yedek astsubaylar için ise 12 aydır. Er ve erbaşlardan istekli olanlar, disiplin amirleri tarafından uygun görülmesi halinde, 2. 6 aylık dönemde, 2000 tl maaş alarak, 6 ay daha askerlik hizmetine devam edebiliyorlar.

Bedelli askerlik kalıcı hale geliyor. Her yıl bedelli askerlik çıkacak mı beklentisi ortadan kalkıyor. Bedelli askerlik için ödenecek ücret, 1 asteğmen maaşının 6 katı olarak belirlendi.

Dövizle askerlikte ise, bu bedel 4500 Euro olarak belirlenmiş olup, uzaktan eğitim ile askerlik hizmetini tamamlayabiliyorlar.

1 ay temel eğitim herkes için zorunlu hale getiriliyor. Bedelli askerlikten faydalananlarda bu 1 aylık temel eğitimi alıyorlar.

Askerlik çağı 20 yaşında başlıyor. Bedelli askerlikten faydalanmak için erteleme yaş sınırı, lise mezunlarında 22, meslek liselerinde 25, meslek yüksekokullarında ve lisans mezunlarında 28, yüksek lisans da 32, doktora, tıp ve sporcularda ise erteleme yaşı 35 dir.  

Yine, yeni sistemde ilk defa Meslek yüksekokulu mezunlarına yedek ast subay olarak vatani görevini yapma imkânı veriliyor. Mevcut yasada meslek yüksekokul mezunları ilkokul mezunları ile aynı şartlarda değerlendiriliyordu. Bu yüzden gençlerimiz kısa dönem askerlikten faydalanabilmek için kendi mesleklerinden vazgeçerek, mutlaka 4 yıllık bir fakülte bitirmenin derdine düşüyorlardı.    

Şimdi yedek astsubaylık tercihinde bulunarak, 2 ay temel eğitiminin ardından 10 ay astsubay maaşı alarak vatani görevlerini yapabilecekler.

Ayrıca vatani görevini tamamladıktan hemen sonra; askeriye de kalmak isteyenlere, uzman erbaş, astsubay ve subay alımları için sınav tam notunun %20 sine kadar ilave puan, meslek lisesi mezunları ve yüksekokul mezunları için ise %25 e kadar ilave puan verilebilecek.  Bunun amacı, Türk Silahlı kuvvetlerimizin,  personel alımında 1 yıl süre ile eğittiği ve yatırım yaptığı insan gücünü muhafaza ederek, kaynakların en etkin şekilde kullanmak istemesindendir.

Değerli milletvekilleri;

Yeni askerlik sisteminin ülkemize ekonomik yönden herhangi bir yükü de bulunmamaktadır. Er ve erbaşlara ödenen harçlık, yedek ast subay ve yedek subaylara ödenen maaş; bedelli askerlik ve dövizle askerlikten elde edilen gelir ile karşılanmaktadır. Yani Sistem kendi döngüsünü sağlamaktadır.

Yeni yasa teklifinde, Yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olanlar, bedelli askerlikten faydalanmazlar ancak; Yasa çıktıktan sonra bakaya ve yoklama kaçağı durumunda olan kişilerden istekli olanlar, 1 defaya mahsus olmak üzere ilk başvuru döneminde bedelli askerlikten yararlanabilecekler. 

Öğretmenler ve doktorlar, bağlı bulundukları bakanlıkların ihtiyaçları göz ününde bulundurularak, 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından, kendi görevlerini yapıp, maaşlarını da kendi bakanlıklarından alarak vatani görevlerini tamamlamış olacaklar.

 Çok değerli milletvekilleri, Yeni sistemin güzelliklerinden biri de, personelin önünün açık olması. 

ASKERİYEYE ERBAŞ OLARAK GİREN BİRİNİN, UZMAN ERBAŞLIĞA, ASTSUBAYLIĞA, SUBAYLIĞA HATTA GENERALLİĞE KADAR YÜKSELME ŞANSI VAR.

Gerekli şartları yerine getirmek koşulu ile askeriyeye Erbaş olarak giren birinin, uzman erbaşlığa, astsubaylığa, subaylığa hatta generalliğe kadar yükselme şansı var. 

Değerli milletvekilleri göründüğü üzere, Yeni askerlik sistemi çok daha büyük bir özen, ayrıntı ve dikkat ile hazırlanmış bir çalışmadır.  Burada, çok önemli bir değişim, dönüşüm ve gelişme içerisindeyiz. 

Bu yasa teklifi, İnşallah Genel Kurlumuzda oylanarak kabul edikten sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da onayı ile yürürlüğe girecek. 

Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, silahaltındaki er ve erbaşlardan, 6 ayını tamamlayanlar tezkerelerini alarak, terhis edilecekler. 

Yeni askerlik kanununun, Vatanımıza ve Milletimize Hayırlı olmasını diliyor, Genel Kurulu Saygıyla Selamlıyorum’’ dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP Merkez İlçe Örgütü Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu’na destek için İstanbul’a gitti.

CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan yönetim kurulu üyeleriyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu için çalışmalarına Ümraniye’de başladı. Merkez İlçe Örgütü ve Ekrem İmamoğlu gönüllüleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim kampanyası için Ümraniye’de bir araya gelerek İmamoğlu’na 23 Haziran’da yapılacak seçimde İstanbul halkından destek vermelerini istediler.

Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’na destek için İstanbul’a gittiklerini ifade eden CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan;

“YSK’nın İstanbul kararı Türkiye demokrasi tarihine yargı darbesi olarak geçecektir. Biz inanıyoruz ki İstanbul halkı Ekrem İmamoğlu’nu tekrar seçecek ve demokrasinin gereği yerine getirilmiş olacak. CHP Merkez İlçe Örgütü olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu için Ümraniye’de seçim çalışmalarımızı yürütüyoruz. İstanbul’da yaşayan Burdurlu vatandaşlarımızdan Ekrem İmamoğlu için destek istiyoruz. Asla yalnız yürümeyeceksin İmamoğlu.” dedi. 

Yayınlandığı Kategori Manşet

17 Haziran 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Milletvekili Bayram Özçelik ve Yasin Uğur yaptıkları ortak açıklamada;  “TKDK Burdur İl Koordinatörlüğümüze, 23 adet proje hazırlanarak sunulmuş olup, bu projelerle tarım ve hayvancılık sektöründe ülkenin önde gelen büyükşehirlerini geride bırakılmıştır. Bu projelerle İlimize 71 milyon liralık yatırım kazandırma fırsatını elde etmiştir” Dediler;

 

TKDK Burdur İl Koordinatörlüğünün IPARD II 5. Çağrı döneminde gayretli çalışmalarından bahseden Milletvekilleri Özçelik ve Uğur, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Burdur İl Koordinatörlüğümüz, 16 Şubat 2019 tarihinde itibari ile IPARD II 5. Çağrı tanıtım faaliyetleri kapsamında tüm Burdur genelinde tanıtım çalışmaları gerçekleştirmişti. Bu yapılan çalışmalar sonrası TKDK şimdi de Burdur’a 71 milyonluk dev yatırımları vatandaşlarımızın hizmetine sunmak için kolları sıvadı” ifadelerini kullandılar. 

KIRSAL KALKINMADA, BURDUR’A ASLAN PAYI 

Yapılan çalışmalar sonrasında 23 Projede 71 Milyonluk yatırımın gerçekleşeceğini belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “TKDK Burdur İl Koordinatörlüğünün IPARD II 5. Çağrıya çıktığı 16 Şubat 2019 tarihinden bu yana TKDK Burdur İl Koordinatörlüğümüze, 23 adet proje hazırlanarak sunulmuş olup, bu projelerle tarım ve hayvancılık sektöründe ülkenin önde gelen büyükşehirlerini geride bırakılmıştır. Bu projelerle İlimize 71 milyon liralık yatırım kazandırma fırsatını elde etmiştir” açıklamasında bulundular.

“FARKLI ALANLARDA YENİ İŞLETMELERE İMKAN SAĞLANIYOR”

TKDK’nın her zaman yatırımcının yanında olduğunu belirten Milletvekilleri Özçelik ve Uğur, “TKDK ile yatırımcılarımızın atacağı ilk imzalar sonrasında Burdur’a 71 Milyon TL yatırımın gerçekleşecek olup, söz konusu miktarın da 31 Milyon Lirasının karşılıksız verilecektir. Destekleme alan projeler“Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması” ile Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” sektörlerini içermektedir. Proje hazırlayan destek alacak olan İlçelerimiz ise Burdur Merkez de dahil olmak üzere; Kemer, Tefenni, Yeşilova, Karamanlı, ve Bucak ilçeleridir. Destekleme kapsamında hazırlanan projelerde Süt inekçiliği, besi hayvancılığı, küçükbaş(koyun) süt ve et üretimi, süt işleme(süt tozu üretimi), dondurma üretimi, meyve-sebze kurutma, soğuk hava deposu ve özellikle bölgemizdeki açığı kapatmaya yönelik büyük önem arz eden hindi üretimi projeleri yer alıyor” şeklinde belirttiler. 

“2012 KURULAN TKDK’DAN 368 PROJE HİBE ALDI”

Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’nın Burdur İl Koordinatörlüğünün 2012 yılında kurulduğunu belirten Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ AK Parti Hükümetlerimizin Kırsal Kalkınmayı desteklemek amacıyla, kurduğu bu kurumu 2012 yılında 42 ille birlikte kurulmasını sağladık. 2013 yılından şu ana kadar başvurulardan 368 proje ile sözleşme imzaladı. Ödemesi biten proje sayısı ise 335’tir. Bu projelerin proje bedeli 190 milyon TL olup, toplam yatırıma 109 milyon TL hibesi bulunmaktadır. TKDK tarafından 83,1 milyon liranın ödemesi tamamlandı. Son proje çağrı döneminde alınan projelerin, uygun bulunup sözleşme imzalanırsa toplam yatırım 260 Milyon TL’ye ulaşacaktır. TKDK tarafından ödenecek olan hibe ise toplamda 140 Milyon TL’ye ulaşacaktır” sözlerine yer verdiler.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

İl genelinde son 1 hafta içinde meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle, İl Merkezi ve İlçelere bağlı bazı köylerde, tarım alanları başta olmak üzere, köy yolları ve Büğdüz Köyü’de bazı evler ve eklentilerinde su baskınları yaşanmasına ilişkin valilikten açıklama yapıldı;

 

Açıklamada yaşanan su baskınları ile ilgili, valiliğin koordinasyonu altında İl Özel İdaresi, AFAD İl Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, etkilenen bölgelerde gerekli müdahale ve hasar tespit çalışmalarının hızlı bir şekilde yapıldığı belirtildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, en az % 30 zarar gördüğü beyan edilen Tefenni, Kemer ve Merkez İlçelerinde ilgili teknik personelce yerinde hasar tespit çalışması yürütülmüştür.

· Tefenni İlçesi Yeşilköy’de 137 üreticiye ait 4.000 dekarlık meyve bahçesinin (Elma, Kiraz, Erik, Vişne, Kayısı, Şeftali ve Armut) % 30 ile % 80 arası hasar gördüğü,

· Tefenni İlçesi Başpınar Köyünde 50 üreticiye ait 500 dekarlık meyve bahçesinin (Elma, Kiraz, Erik, Vişne, Kayısı, Şeftali ve Armut) % 30 ile % 80 arası hasar gördüğü,

·Kemer İlçesi Akören Köyünde 100 çiftçiye ait 1.500 dekarlık tarla ürününün (Arpa, Buğday, Çavdar, Yulaf, Mısır, Haşhaş) % 40 oranında hasar gördüğü,

· Kemer İlçesi Elmacık Köyünde 100 çiftçiye ait 2.000 dekarlık tarla ürününün (Arpa, Buğday, Çavdar, Yulaf, Mısır, Şeker Pancarı) % 40 oranında hasar gördüğü,

· Merkez İlçe Büğdüz Köyünde 602 üreticiye ait 2.394 dekarlık tarla ürününün (Yonca, Mısır, Arpa, Çavdar, Yulaf, Muhtelif Sebze) % 30 ile % 70 arası hasar gördüğü tespit edilmiştir.

İl Özel İdaresi tarafından aşırı yağıştan etkilenen köy yolları ile ilgili yapılan çalışmalarda;

· Merkez İlçemiz Büğdüz Köyünde meydana gelen su baskınından etkilenen köy yoluna (Büğdüz-Kökez Yolları) 3 gün süre ile 1 adet greyder, 1 adet kanal kazıcı, 2 adet kamyon ve 4 personel ile müdahale edilmiş, kapanan yol satıhı şarampoller açılmıştır.

· Merkez İlçemiz Kozluca-Erikli Köyleri arasında ulaşımı sağlayan yolda meydana gelen su baskınına 1 adet greyder, 1 adet kanal kazıcı ile müdahale edilmiş, kapanan şarampoller açılmış, dolarak çalışmaz hale gelen sanat yapıları yenilenmiştir.

· Tefenni İlçemiz Beyköyde meydana gelen su baskınından etkilenen köy yoluna (köy girişi) 1 adet iş makinesi ile müdahale edilmiştir.

· Tefenni İlçemiz Ece Köyünde meydana gelen su baskınından etkilenen köy yoluna (köy girişi) 1 adet iş makinesi ile müdahale edilmiştir.

· Tefenni İlçemiz Sazak Köyünde meydana gelen su baskınından etkilenen köy yoluna (köy girişi) 1 adet iş makinesi (greyder) ile müdahale edilmiştir.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma ekipleri tarafından Büğdüz Köyünde yapılan çalışmada;

· Aşırı yağıştan etkilenen bazı ev ve eklentilerde çamur ve su pompaları ile tahliye işlemi gerçekleştirilmiştir.

· İlgili teknik personel tarafından yaşanan su baskınları ile ilgili hasar tespitleri yapılmıştır.

Aşırı yağışlar nedeniyle, İl Merkezi ve bazı İlçelerimizde yaşanan su baskınları ile ilgili ilk andan itibaren gelen ihbarlar sorumlu kurumlarımız tarafından değerlendirilerek, yaşanan olaylara hızlı bir şekilde müdahale edilmiştir. Ayrıca yapılan hasar tespit çalışmaları İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından bağlı olduğu Bakanlığa, İl AFAD Müdürlüğümüz tarafından AFAD Başkanlığına bildirilmiştir.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection