Tarihe göre süzülmüş ögeler: Perşembe, 09 Mayıs 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 09 Mayıs 2019 15:26

MAKÜ; öğrenci odaklı üniversite

Sosyal ve kültürel anlamda şehrine rehberlik üstlenen MAKÜ, üniversitelilerin yerleşke içindeki ihtiyaçlarının karşılanmasına büyük önem veriyor. 

 

Bu kapsamda birçok önemli düzenlemeyi hayata geçiren MAKÜ, şehrin en büyük kütüphanesine sahip. Bunun yanında öğrencilerin uygulamalı eğitim aldığı gastronomi mutfağına, Kitap Kahve Kafetaryası ve öğrenci memnuniyetini birinci sırada tutan birçok uygulaması ile öğrenci odaklı bir üniversite profili çizmekte ve kurumsallaşma yolunda hızla ilerlemekte. MAKÜ İstiklal Yerleşkesi, bir binalar topluluğu olmanın ötesine geçip bir eğitim merkezine dönüşüyor. Binlerce metrekarelik bir alan üzerinde yükselen modern kütüphane, kültür merkezi ve bütün sosyal alanlar gençlerle dolup taşıyor. 

MAKÜ İstiklal Yerleşkesi’ndeki Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi, 30 veri tabanına, 80 bin basılı ve 189 bin elektronik kitaba, 30 bin dergiye 7/24 çalışma salonuna, 10 bin m2 kapalı alana ve 1500 kişilik oturma kapasitesine sahip. 

2 Aralık 2018 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla açılan kütüphanede, 15 Temmuz Şehidi Prof. Dr. İlhan Varank’ın adı yaşatılıyor.

Kültür merkezi ve sosyal alanlarıyla öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği MAKÜ’de Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nde engelli öğrencileri de hizmet veriliyor. Az gören öğrencilere masaüstü dijital büyüteçle kitabındaki yazıları istediği şekilde büyüterek daha rahat bir şekilde okuma sağlayabiliyor. Eğer bu yeterli gelmezse kitabınnı seslendirerek okutuyor. Böylelikle görme engelli öğrencinin kitaba erişiminde herhangi bir engel kalmıyor. Şu anda engelsiz kütüphaneden 10 engelli öğrenci hizmet alıyor. 

Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nde, 20 bini sosyal bilimler, 10 bini fen bilimleri olmak üzere toplamda 30 bin dergi ile üniversitelilere hizmet veriliyor. Kariyer Okulu da, öğrencilerin kariyer gelişimleri için her bir öğrencinin bireysel kariyeriyle ilgili çalışıldığı bir sisteme sahip. Bu sistem içerisinde, öğrenciler kendisine özgü kariyer geliştiriyorlar. Kariyer Okulu’nda öğrenciler danışmanlarıyla görüşerek eğitim süresi   sonunda ne yapacağına, hangi alanda ilerleyebileceğine de karar veriyor. Bu sayede öğrenciye göre bir akademik sistem geliştiriliyor. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 09 Mayıs 2019 15:26

10 Mayıs 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

10 Mayıs 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Perşembe, 09 Mayıs 2019 15:26

Vali Şıldak’tan Altınyayla ziyareti

Vali Hasan Şıldak, programı kapsamında Altınyayla İlçesine ziyarette bulundu.

 

Altınyayla İlçesi programına Kaymakamlık ziyareti ile başlayan Vali Hasan Şıldak, ziyaret sırasında Kaymakam Sedat Özdemir’den İlçe ile ilgili genel bilgi aldı.

Vali Şıldak bu ziyaretin ardından Emniyet ve Jandarma birimlerini ziyarette bulundu. Güvenlik birimlerini ziyaretinde İlçenin genel asayiş durumu ile ilgili bilgiler alan Vali Şıldak, programına köy ziyaretleri ile devam etti.

İlçeye bağlı Ballık, Çatak, Çörten Köylerine ziyarette bulunan Vali Şıldak, vatandaşlarla bir araya geldi. Ziyaret ettiği köylerde vatandaşlarla buluşarak, hasbihal eden köy halkının, muhtarların isteklerini yerinde dinleyen Vali Şıldak, kendisini iletilen talepleri sorunları not aldı.

Valimiz Altınyayla programının son bölümünde, eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte, Şehit ve Gazi Ailelerimiz, Dirmilli vatandaşlarımız, ilçe yöneticileri ve muhtarlarla iftarda bir araya geldiği açıklaması yapıldı.

Vali Hasan Şıldak iftar buluşmasında yaptığı konuşmada; “İlçelerimizi ziyaret ederek, vatandaşlarımızla bir arada olmaya özen gösteriyorum. Sizlerde bu davete icabet ederek katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Ramazan Ayı bolluğu ve bereketiyle, getirdiği huzur iklimiyle, hoşgörüyle, kardeşlikle, birlikle, bütünlükle bizleri bir araya getiriyor. İftar sofraları da bu bir araya gelişin, bu ortak ruha sahip oluşun büyük tezahür ettiği ortamlar. Bu güzel ortamlarda bugün ben ve eşim, aynı zamanda İl Jandarma Komutanımız, İl Emniyet Müdürümüzle aranızdayız. Sizleri tanımaktan, sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu tür kaynaşma ortamlarına, birlikte hareket etme şuuruna sahip olmaya özen gösteriyoruz. Çünkü bizler burada gördüğünüz tablo, İlçemizin yöneticileri burada, üzerinde titrediğimiz, çok kıymetli başta Şehit ve Gazi Ailelerimiz, yine diğer ailelerimiz olmak üzere bizimle bir arada. İlçemizin diğer kurum yöneticileri, muhtarlarımız, İl Genel Meclisi Üyelerimiz yani özetle bu mütevazi restoranda, bu bereketli ortamda bir araya geldik. Bize de ne mutlu ki, bu birlikteliğinize şahitlik ediyoruz. Önemli olan devletle milletin kaynaşması. Biz buna büyük bir önem veriyoruz. Başta buna en çok Sayın Cumhurbaşkanımız önem veriyor. Biz de onun il ve ilçelerdeki temsilcileri olarak sürekli halkla içe içe vatandaşlarımızla bir arada olmaya özen gösteriyoruz. Bu bizim birinci vazifemizdir.

Milletimizin en büyük özelliklerinden biri birlik olabilme, bütünlük içinde hareket edebilme, en zor günlerde bile kenetlene bilme şuuruna sahip olabilmesidir. Böyle sağduyulu, böyle zor zamanlarda bile en zorlukları aşmayı başarabilmiş milletin mensupları olarak bununla övünüyoruz. Her zaman baktığımızda da aslında Ülkemizin zor dönemleri oluyor. Şu anda da yine baktığımız zaman bir farklı versiyonla yine terörle uğraşıyoruz. Yine doğuda, Güneydoğu’da PKK ile mücadelemiz sürüyor. FETÖ’nün tahribatı sona ermiş değil. Bununla ilgili mücadele devam ediyor. Bütün bunları aşabilmek için güçlü bir topluma ve inanmış bireylere sizler gibi kenetlenmiş insanlarımıza ihtiyaç var. Biz bunu sağlamaya çalışıyoruz. Toplumumuzun bütün kesimleriyle temas halinde ve dezavantajlı guruplardan oluşan insanlarımızı sürekli kucaklamak suretiyle hep bir arada olup, daha güçlü bir toplum, daha güçlü bir millet ve daha güçlü bir devlet için çalışıyoruz. Devlet milletin emrinde, millette devletine sadakatini ortaya koyarak, bunu hiç esirgemeden ortaya koyarak bu kenetlenmeyi sağlıyor. Ramazan Ayı da bu kenetlenmenin, bu bütünleşmenin aslında bir vesilesi oluyor.  

Bugün Altınyayla programımız kapsamında, Kaymakamlığımızı ziyaret ettik. Emniyetimizi, jandarmamızı ziyaret ettik. Ballık, Çatak ve Çörten Köylerimizi ziyaret ettik ve insanlarımızla bir araya geldik. Bu akşamda sizlerle birlikteyiz.  Yani bizim şu anki yaşadığımız duyguyu tarif etmenin imkanı bile yok. Biz görevimizi bu şekilde yaptığımızı, sizlere uzandığımızı, sizlerle beraber olduğumuzu düşünüyoruz. Sizlerden de o enerjiyi karşılığı kat ve kat alıyoruz. Ne mutlu bize, ne mutlu size.

 Ben bugünün, bu güzel programların icra edilmesini sağlayan değerli Kaymakamımıza ve çalışma arkadaşlarına özellikle teşekkür ediyorum. Allah muhabbetinizi arttırsın. Birlik, dayanışma ve huzur ortamı oldukça hizmetlerde kat ve kat artarak gelir. Biz sizin emrinizdeyiz her zaman. Altınyayla’yı da çok seviyoruz. En önem verdiğimiz ilçe ve ilk Ramazan Ayı ziyaretimizi de buraya gerçekleştirmiş olduk. Kapımız her zaman açık. Bütün devlet kurumlarımız olarak, valiliklerimiz, kaymakamlıklarımız olarak ülke genelinde bu yolda ilerliyoruz. Hayırlı ramazanlar diliyorum” dedi.

Düzenlenen İftar programına başta Vali Hasan Şıldak, eşi Fatma Nur Şıldak olmak üzere, Kaymakam Sedat Özdemir ve eşi, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, Belediye Başkanı Ahmet Serttaş ve eşi, ilçe protokolü, Şehit ve Gazi aileleri, İl Genel Meclis Üyeleri, vatandaşlar, muhtarlar katıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Tüm Türkiye’de “Az çok demeden paylaşıyorsan Hilal olsun Türkiye” sloganı ile Ramazan ayında seferberlik şeklinde sürdürülen gıda kolisi yardım faaliyetlerine Türk Kızılay Burdur şubesi de tüm gücüyle destek veriyor.

Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerinin Ramazan ayında yüzünü güldürmeyi hedefleyen Türk Kızılay, çalışmalarına Burdur Şubesi ile hızlı ve hazırlıklı olarak başladı. 

Konu hakkında açıklama yapan Kızılay Burdur Şubesi Başkanı Öğr. Gör. Şahali Kaya; “Türk Kızılay, insan ayrımı gözetmeksizin, tarafsız, bağımsız ve evrensel çerçevede faaliyet gösteren kadim bir yardım kuruluşudur, Türk Milleti’nin gözbebeğidir. Türk Kızılay, sadece afet anlarında değil hayatın her anında insanlara yardım götürebilmek için projeler üretmektedir. Bu ulusal ve uluslararası projelerin sayısı günümüzde 14’ü bulmaktadır. Bu projeler içerisinde şu anda en çok üzerinde durduğumuz, yardıma muhtaç kişilere dağıtılmak üzere birçok kuru gıda ürününün bulunduğu 2 farklı gıda kolisi hazırlanması çalışmalarıdır. Anlaşmalı olduğumuz Migros ve Bizim Marketlerde bağış toplama yetkisi olan gönüllülerimize yardımseverler kolaylıkla ulaşabilir, gıda kolisi yardımı hakkında bilgi alabilir ve gönül rahatlığı ile destek verebilirler. Bu faaliyetimiz ile yardımsever vatandaşlarımız ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı oldukça şeffaf ve hızlı bir yöntemle buluşturmuş oluyoruz. Şu anda gıda kolisi bağışları oldukça verimli bir oranda ilerliyor. Bu durum da Türk Kızılay’ın Türk Halkı nezdinde haklı itibarının çok yüksek olduğunu gösteren verilerden birisidir diye düşünüyoruz. Türk Kızılay Burdur Şubesi olarak şimdiden hayırsever Burdur Halkına sizin aracılığınız ile şükranlarımı sunuyor, bağışlarını Türk Kızılay çatısı altında yapmaya davet ediyorum.” Dedi.

Anlaşmalı marketlerde yardım kampanyasına katılan vatandaşlar ise Türk Kızılay logosunu görmekten, yardımlarını Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşuna yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection