Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 07 Mayıs 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Sosyal Hizmet Topluluğu öğrencileri Burdur Gölü kıyısında kitap okuma etkinliği düzenledi.

“Burdur Gölü Kuruyor Gençliğimiz Kurumasın” sloganıyla gerçekleştirilen kitap okuma etkinliğinde öğrenciler Burdur gölünde gerçekleşen kurumaya dikkat çekti.  Gençleri kitap okumaya da teşvik etmek isteyen öğrenciler hem doğaya hem de geleceğe vurgu yaptı.

Topluluk akademik danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Canan Gönüllü Taşkesen, yaptığı açıklamada, amaçlarının Burdur Gölü’nün kurumasına ve azalan kitap okuma oranlarına dikkat çekmek olduğunu söyledi.

Gençliğin can suyunun kitaplar olduğuna işaret eden Gönüllü Taşkesen “Gölün kurumasının önüne belki geçemeyeceğiz ancak en azından farkındalık oluşturmak açısından ve geleceğimizin garantörleri olan gençlerin de kitap okumayarak kurumalarının önüne geçmek açısından bugün bu etkinliği organize ettik.” şeklinde konuştu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

08 Mayıs 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Burdur Valiliği’nce özel öğrencilerin müzik gösterisi ve ‘Aranızdayız’ temalı kısa film yarışması ödül töreni  düzenlendi. 

 

Necip Fazıl Kısakürek Salonu’nda ‘Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi’ kapsamında yürütülen etkinlikte özel öğrencilerin müzik gösterisi düzenlendi. ‘Aranızdayız’ temalı kısa film yarışması sonuçlarına göre ödüller verildi.

Özel Eğitim Okulları ve Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birim’lerince hazırlanan Bilge Projesi’nin, 2020 yılının Haziran ayında bitmesi planlanlanıyor.  

Projeyle, dezavantajlı bireylerin sosyalleşmelerini ve toplumla beraber yaşamasını sağlamak, özel gereksinimli bireylerin başarı duygusunu güçlendirmek, bireylerin kendisini ifade edebilmesini sağlamak hedefleniyor.

Programda Müzik Öğretmeni Özgül Baysal yönetimindeki Şehit Hakan Aktürk Özel Eğitim Meslek Okulu Korosu’nca Dostum Dostum, Telli Turnam, Babuba ve Bahçe Duvarından Aştım gibi türküler seslendirildi.

Öğrenci, veli ve öğretmenlerden oluşan koronun sahne almasının ardından, Müzik Öğretmenleri Beyza Özkütük ve Arzu Gök yönetimindeki Müzik Koroları türküleriyle öğrencileri coşturdu. 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce organize edilen ve Burdur Valiliği Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi kapsamında yürütülen ‘Geleneksel Burdur Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödüllerini Vali Hasan Şıldak verdi.

Program, Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi’nden Mert Akbaş’ın ‘Aranızdayız’ kısa filmin katılımcılara izletilmesiyle sona erdi. 

Vali Hasan Şıldak Bilge Projesi’ne ilişkin olarak yaptığı açıklamada;

“İlmizde sosyal projeler, etkinlikler anlamında çok anlamlı iki çalışmanın son bölümüne ben de katıldım. İlimizde eğitim faaliyetini sürdüren özel eğitim okullarımızın öğrencilerinin, öğretmenlerinin ve velilerin de işbirliği içinde bulunduğu çok güzel etkinlikleri gerçekleştirdiler. Onları izledik. Korolar oluşturmuşlar. Öğrenciler çok güzel eğlendiler. Biz onların hayatlarına dokunabilmek adına bu tür etkinliklere çok önem veriyoruz. 

 Öğrencilerimiz ve okullarımız arasında kısa film yarışması düzenlenmişti. Engellilerin hayatına, onların günlük hayatta çektikleri sıkıntılara, zorluklara işaret etmek ve ‘Aranızdayız’ mesajını iletebilmek için iki güzel etikinlik vardı. Hep birlikte kısa film alanında Çavdır’dan bir öğrencimizin birinci gelen eserini izledik. Etikiliydi ve iyi mesajlar veriyordu. Bu tür etkinliklerin toplumumuza örnek teşkil ettiğini ve engellilerin hayatlarının zor olduğunu, bu zorlukların ancak toplumdaki normal bireylerin bizlerin aramıza alarak onları hep birlikte bir kompozisyonla aşabileceğimizi ve onların hayatlarını kolaylaştırabileceğimizi vurgulamak için bu etkinlikleri önemsiyoruz.” dedi ve programa katılan, projeye emek veren  herkesi tebrik etti.

Hatice Dursun 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Yüksek Seçim Kurulu’nda alınan kararla, İstanbul Belediye Başkanlığı seçimi iptal edildi. Edinilen bilgiye göre, YSK, 225 sandık kurulu başkanı ve 3 bin 500 sandık görevlisinin ‘kamu görevlisi olmaması nedeniyle’ seçimlerin yenilenmesine karar verdi.

AKP ve MHP’nin itirazlarını değerlendiren YSK aldığı kararla, İstanbul’daki Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine hükmetti.  İptal kararının YSK Başkanı Sadi Güven’in de ret oyuna rağmen 7’ye karşı 4 oyla alındığı belirtildi. 

YSK’nın kararını, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi. YSK’nın 225 sandık kurulu başkanı ve 3 bin 500 sandık görevlisinin ‘kamu görevlisi olmaması nedeniyle’ seçimlerin yenilenmesine karar verdiği öğrenildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine ilişkin YSK’nın aldığı kısa kararda; AKP’nin İstanbul seçimlerinin iptalini ve yenilenmesini istediği anımsatılarak, “Bir kısım sandık kurullarının, ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılmasına, kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına, oyçokluğuyla karar verilmiştir” denildi.

Kararın açıklanmasından sonra  seçimin iptaline ilişkin ülkenin her yanından tepkiler yükseldi. CHP Parti meclisinde yapılan değerlendirmenin ardından, CHP’nin seçimi boykot etmeyip 23 Haziran’da yapılan seçime katılacağı açıklaması yapıldı.

Başta siyasiler ve sanatçılar olmak üzere pek çok kişi Ekrem İmamoğlu’ra destek açıklaması yaptılar. Daha önceki seçime katılan bağımsız adaylar ve TKP adayı Ekrem İmamoğlu lehine 23 Haziran seçimlerine katılmayacaklarını duyurdular. SP ve DSP adaylarınında yine Ekrem İmamoğlu lehine adaylıktan çekilebilecekleri bekleniyor.

CHP adayı Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamada, daha bir azim ve hırsla seçime asılacaklarını belirterek, ‘Herşey Çok Güzel Olacak’ mesajı Verdi. İmamoğlu’nun Mesajını, milyonlarca kişi paylaştı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesinin geleneksel hale getirdiği Gönül Sofrası, Ramazan’ın ilk gününde Mehmet Akif Ersoy Mahallesinde kuruldu

 

Burdur Belediyesinin her Ramazan’da hayırseverlerin desteğiyle organize edilen ve zengin, fakir, genç, yaşlı demeden Burdurluları aynı yemekte buluşturan Gönül Sofrasının ilk durağı Mehmet Akif Ersoy Mahallesi oldu. Ramazan ayının ilk günü kurulan Gönül Sofrası’na kötü hava şartlarına rağmen mahalleli yoğun ilgi gösterdi. 

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, düzenlenen iftar yemeğinde vatandaşlarla bir araya geldi. Yemekte yaptığı konuşmada Ramazan Ayının hayırlara vesile olmasını dileyen Başkan Ercengiz, “Ramazan ayımızın ilk iftarını bu yıl sizin mahallenizden başlatarak, inşallah sonunu getireceğiz. Sizler bizlere şeref verdiniz, birlikte iftarımızı açacağız. Görev yaptığımız süre içerisinde, sizlerin sesine kulak verip sizlerle birlikte, sizlerin talepleri doğrultusunda çalışmaya devam edeceğimizi söylemiştik. Geçtiğimiz 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde, sizler bizlere destek verdiniz. Bir 5 yıl daha bize görev ve yetki vererek, Burdur’umuzun yönetiminde muhtarlarımızla, belediye meclis üyesi arkadaşlarımızla ve belediye çalışanlarımızla, sizlere hizmet etmeye devam edeceğiz. Öncelikle ben 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde bizlere destek vererek, bizlere bir 5 yıl daha sizlere hizmet etme şansını verdiğiniz için teşekkür etmek istiyoruz. Sağ olun var olun. İnşallah biz de bu 5 yıl içerisinde, önceki 5 yılımızın üstüne koyarak, daha iyi hizmetlerimizi kentimize yapmaya devam edeceğiz. Mahallelerimize ilk icraat olarak, söz verdiğimiz şekliyle hizmetlerimize başlayacağız. Tuttuğumuz oruçlar kabul olsun. Niyetimiz iyi niyet ve sonumuz hayrolsun diyelim. Tüm mesai arkadaşlarım, muhtarlarım ve belediye meclis üyesi ve belediye çalışanları adına saygı ve sevgilerimizi sunuyorum. Allah kabul etsin. Hepinize afiyet olsun.” Şeklinde konuştu.  

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection