Tarihe göre süzülmüş ögeler: Pazartesi, 06 Mayıs 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Buğday Pazarı; tahıl üreticilerinin mahsullerini sattığı yer. Yaz sezonunda 80-85 kuruşa alınan arpa şu anda 1,40 kuruşa alınıyor. Bu dalgalanmanın en önemli nedenlerinden birisi kuraklığın bölgemizde etkili olması. Üretime verilmeyen destekler ve dolar kurundaki dalgalanmalar çiftçiyi ve alıcıyı olumsuz etkiledi. Gübre, mazot ve tohumluk ürünlere gelen zamlar çiftçinin belini büktü. Çiftçi ve alıcı hububat fiyatlarında afaki derecede dalgalanmaların olmasından yakınıyor. Çiftçiye ve üretime yeterince destek verilmemesi köyden kente göçü artırıyor. Bu nedenle köylerde genç çiftçi kalmıyor.   

Buğday Pazarı’ndaki Gümüşsu işletmesinin sahibi Sezer Gümüşsu, Buğday Pazarı’ndaki alım-satım piyasasıyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada;

“Sezon başında 80-85 kuruşa aldığımız arpayı şimdi 1,40 kuruştan alıyoruz. Hububat fiyatlarındaki dalgalanmalar hem alıcıyı hemde çiftçiyi etkiledi. Kuraklığında etkisiyle fiyatlarda afaki derecede dalgalanmalar oldu. Üretime ve çiftçiye yeterince destek verilmemesi köyden kente göçü artırdı. Artık köylerde genç çiftçi bulmak çok zor. Gençler köylerinde çiftçilik yapmak yerine şehirde asgari ücretle çalışmayı tercih ediyorlar. Genç çiftçi desteklenmeli ve köyden kente göçün önüne geçilmeli. 

Ürünü aldığımız fiyata satamıyoruz

Gübre, mazot, zirai ilaçlara yapılan zamlar nedeniyle çiftçi ekip dikmekte zorlanıyor. Hububat fiyatlarındaki dalgalanmalar nedeniyle hem biz hem de çiftçi dertli. Ürünü aldığımız fiyata satamıyoruz. Çiftçi de bundan çok dertli. 

Şu anda buğdayı 1,50-1,60 kuruştan alıyoruz. Arpayı ise 1,30-1,35 kuruştan alıyoruz. Girdi fiyatlarındaki artışlarda üretimi etkiliyor. Köylerimizde artık genç çiftçi bulmak çok zor. Özellikle bu yıl haşhaş19 liraya kadar çıktı. Önceki sezonda 8-9 lira olan haşhaşa neredeyse 10 lira kadar bir zam geldi. Özellikle nohudun ithal edilmesi nedeniyle çiftçinin elinde ürettiği nohut kaldı. İthal nohudun temin edilmesi nedeniyle çiftçi zor durumda kaldı. Nevşehir’den arayanlar oluyor 3 liraya vereyim nohudu diye. Bende önceden aldığım nohudu dahi satamadım. Özellikle bu yıl nohutta durgunluk yaşandı. Bunun en büyük sebebi de ithalat. İthalat nedeniyle çiftçinin elindeki nohut para etmez oldu. Zaten çiftçi girdi fiyatlarındaki artıştan dertli. Bu durumda çiftçiler nasıl eder, nasıl eker diker bilinmez. 

Doyurucu istihdam yok

Bir an önce üretime ve çiftçiye yeterince destek verilmeli. Genç çiftçinin önü açılmalı. Üretim böylelikle sağlanır diye düşünüyorum. Zaten çiftçi kurukla mücadele ediyor. Birde girdi maliyetlerinde artış çiftçiyi daha da zorluyor. Çiftçinin ve alıcının yaşadığı sorunlar bunlar.

Çiftçinin malı hiçbir zaman para etmiyor. Gübreye %100’e varan zam geldi. Bu çiftçi nasıl ekip, biçecek. Geçen yıl gübre 80-90 liraydı. Mazot, gübre, tohum çiftçinin işine yarayan ürünler. İlaç sanayisi de aynı şekilde. Çiftçi nasıl eker, nasıl kaldırır orası bilinmez.” diyerek kaygılarını dile getirdi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

“Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi” kapsamında, Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan Ramazan ayı itibariyle başlatılacak “Aşevi” hizmeti ile belirlenen 50 kişinin evlerine her gün sıcak yemek servisine ilişkin açıklama yapıldı;

 

“Paylaştıkça Çoğalır” alt projesi kapsamında Vakfımız tarafından tespit edilecek Burdur Merkezde ikamet eden ailelere yönelik uygulamaya konulacak Aşevi hizmeti Ramazan ayı sonrası da devam ederek 11 ay boyunca her gün uygulanacak. Uygulama sonunda izlenen süreç değerlendirilerek projenin sürekli hale getirilmesi planlanıyor.

“Aşevi uygulamasının temel amacı; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı imkânları ölçüsünde sosyal devlet anlayışı gereği toplumsal dayanışmanın, barış ve hoşgörünün artmasını sağlamaktır.

Ayrıca projenin uygulanması sırasında ihtiyaç sahibi vatandaşların çevresindeki ailelerce ziyaret edilmesi sağlanarak sosyal ilişkileri geliştirmek, Aşevi uygulamasının sonunda ihtiyaç sahibi vatandaşımızın evinde sıcak yemek pişirme işlerinin komşuları tarafından gönüllü olarak yapılabilir hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Sonucunda ise yalnız yaşayan vatandaşlarımızın yemek sorununu çözmüş olmakla birlikte, sosyal ilişkilerin geliştirilmesi ve doğal koruyucu aileler oluşturulması ile uygulamanın sürekliliğin sağlanması hedeflenmektedir.

Vali Hasan Şıldak, talimatları kapsamında hazırlanan Aşevi hizmeti ile ilgili yaptığı değerlendirmede;uygulamanın Ramazan Ayı itibariyle başlayacak olmasından ayrıca mutluluk duyduğunu belirtti. Bu proje ile evinde yemek yapmakta zorlanan ileri derecede engelli, yaşlı, bakıma muhtaç ailelerimize sıcak yemek ulaştırılacağını ifade ederek, amaçlarının bireylerin onurunu rencide etmeyecek bir biçimde, belirlenen ailelerimizin evlerinde sıcak yemek yiyebilecekleri bir ortam sağlamak olduğunu söyledi.” bilgisi verildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 06 Mayıs 2019 15:36

07 Mayıs 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

07 Mayıs 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Pazartesi, 06 Mayıs 2019 15:36

Başkan Ercengiz’den Anneler Günü Matinesi

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Serenler Otel’de Anneler Günü Matinesi düzenledi. 

 

Anneler Günü’nden 1 hafta önce düzenlenen Anneler Günü Matinesi yine yoğun ilgi gördü. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, sosyal belediyecilik anlayışı ile yürüttüğü, kadınların, çocukların ve engellilerin ihtiyaçlarının ön planda tutulduğu proje ve organizasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Daha önceleri kapalı alanlarda organize edilen Matine’lere ilginin yoğun olmaması ve katılımcıların salonlara sığmaması nedeniyle, Anneler Günü Matinesi Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in söz verdiği gibi daha geniş ve açık alanda düzenlendi. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in eşi Hülya Ercengiz, matineye katılan misafirlerle yakından ilgilendi.  

Serenler Otel’in bahçesinde göle yakın alanda düzenlenen matinede, Burdurlu anneler, Mahalli Sanatçı Ümmü Erbil’in yöremiz türküleri ve oyun havalarından oluşan konserinde doyasıya eğlendiler. Düzenlenen Anneler Günü Matinesinin açılışına katılan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, matineye katılan annelerin anneler gününü kutladı. 

“ Annelerim, ablalarım, bacılarım hepiniz hoş geldiniz” diyerek katılımcılara seslenen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

   “Seçimden önce, “kapalı alanlara sığamadık” dediniz, konferans ve sergi salonumuzun ve Cumhuriyet Yaşam Merkezi salonlarımızın dar geldiğini söylemiştiniz, bir dahakini stadta yapalım demiştik, belki şehir merkezindeki stadta yapamadık ama, sizler için düzenlediğimiz bu alanda yine birlikteyiz. Hepiniz hoş geldiniz. Geçtiğimiz günlerde ulusal bir gazeteci arkadaşımız bizi aradı dedi ki “ başkanım seçim nasıl geçti? Seçimi nasıl kazandınız?” ben de dedim ki “ “annelerimin dualarıyla, kardeşlerimin destekleriyle ve bacılarımın bana yoldaş olmasıyla bu seçimi kazandım” dedim. Hepinize çok teşekkür ediyorum verdiğiniz destekten ötürü. Biz yıl boyunca gönüllere girmeye çalıştık, sizleri kırıp, incitmemeye çalıştık. Bir yıl daha fazlasını yapmak için sizden yetki ve görev istedik. Sizlerde bu görev ve yetkiyi verdiniz. Önümüzdeki yıl boyunca da sizlere hizmet vermeye devam edeceğiz. Tabi ki Allah’ın izni ve sizlerin teveccühüyle. Değerli hemşerilerim, bugün elleri öpülesi annelerimizin anneler gününü kutlayacağız, gönlünüzce eğlenin, doyasıya eğlenin. Siz istedikçe biz bu organizasyonları hep yapmaya devam edeceğiz. Sizlere çok teşekkür ediyorum. Bugün bu organizasyonunla bizleri sizlerle buluşturmak için sokak sokak, kapı kapı gezen ve sizleri davet eden annelerime, ablalarıma, kadın arkadaşlarıma ve eşime de buradan teşekkür ediyorum. Sizler de bizleri kırmadınız geldiniz. Hepinize tekrar iyi eğlenceler diliyor saygılarımı, sevgilerimi sunuyor ve Anneler gününüzü kutluyorum.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 06 Mayıs 2019 15:36

Hacılar-Yeşilova yolu trafiğe kapalı

Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü Burdur 134. Şube Şefliği sorumluluk alanında kalan Hacılar-Yeşilova Yolu “Toprak İşleri, Sanat Yapıları Ve BSK Üstyapı İşleri İkmal İnşaatı İşi” kapsamında, yüklenici firma tarafından yapılacak yol yapım çalışmaları sırasında gerek fen ve sanat kurallarına uygun imalatların yapılabilmesi, gerekse trafik güvenliğinin sağlanabilmesi için “06/05/2019 Pazartesi” gününden itibaren ikinci bir duyuruya kadar, 0+000 ile 33+500 kilometreleri arası trafiğe kapatılarak, ulaşımın Karamanlı Yeşilova arasındaki yoldan sağlanacağı duyuruldu.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection