Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 29 Mayıs 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 29 Mayıs 2019 15:47

Huzurlu bayram için tedbirler alındı

31 Mayıs 2019 Cuma günü başlayacak olan Ramazan Bayramı tatilini huzur ve güven ortamı içinde geçirmesini sağlamak, tatil süresince kamu hizmetlerinin sunumunda herhangi bir aksaklığa yol açmamak amacıyla alınan tedbirler valilikten yapılan açıklama ile kamuoyuna duyuruldu;

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ VE İL JANDARMA KOMUTANLIĞI;

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 17.05.2019 tarihli ve 9480 sayılı “Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri” konulu genelgesi ve aynı Genel Müdürlüğün “Yaz Dönemi Trafik Tedbirleri” konulu genelgesinde belirtilen bütün hususları da içerecek şekilde, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından tedbir planları hazırlanacak ve birer örneği Valiliğime sunulacaktır. Söz konusu genelgelerde düzenlenen hususlara ilişkin trafik denetim ve düzenlemeleri titizlikle uygulanacaktır.

Trafik denetimlerinde hız, emniyet kemeri, cep telefonu ile görüşme, yaya geçitleri, alkollü araç kullanımı ve muhtemel yağışlı havalarda alınacak ilave tedbirlere ilişkin daha önce Valiliğim tarafından verilen talimatlara ayrıca özen gösterilecektir.

Şehirler arası ve ilçeler arası yolcu taşımacılığı yapan bütün araçların sahipleri veya yetkilileri ile bilgilendirme ve uyarı niteliğinde toplantı düzenlenecek, ayrıca toplu taşıma araçlarının yol ve sürüş güvenliği, yolcuların emniyet kemeri takmaları, lastiklerin şartlarının uygun olması, şoför sayısı ve diğer konularda gerekli tedbirler alınacaktır. 

Tatil süresince başta içkili yerler olmak üzere umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin denetimine özellikle ağırlık verilecektir. Bu yerlerin çevresinde gece saatlerinde sürücülere alkol denetimi uygulanacaktır.

İl ve İlçe Merkezlerinde şehir içi trafik düzenlemesi ve hatalı park yapılmasına karşı tedbir alınacaktır.

Trafiğin yoğunluk kazanacağı Salda Gölü çevresi, Sagalassos ve İnsuyu Mağarası çevresinde ve güzergâhlarında genel güvenlik ve trafik yönünden alınan tedbirler arttırılacaktır.

BURDUR BELEDİYE BAŞKANLIĞI;

Bayram tatili süresince ziyaretlerinden kaynaklı bir yoğunluk oluşacağı dikkate alınarak toplu taşıma hizmetleri gözden geçirilecek, güzergâhlar ve araç sayıları ihtiyaca göre planlanacak, mezarlıkların ulaşım, araç parkı ve temizliğine yönelik önceden tedbir alınacak, itfaiye hizmetleri ile ilgili planlamalar yapılacak, varsa eksiklikleri tamamlanacaktır.

Ayrıca içme ve kullanma suyu, çöp ve katı atıkların toplanması, cenaze hizmetlerinin de gecikmeden karşılanması konusunda gerekli tedbirler alınacaktır.

Gıda üretim, satış ve tüketim yerlerinin denetimlerine ağırlık verilecektir.

Şehir içi hatalı park uygulamaları konusunda denetimler arttırılacaktır.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ;

Bayram tatili süresince sağlık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi konusunda gerekli planlamalar yapılarak tedbir alınacak, özellikle muhtemel trafik kazalarına en hızlı şekilde intikal edilmesi ve acil servislerde yürütülen hizmetlerde hiçbir aksama olmaması için düzenlemeler yapılacaktır.

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ;

Ramazan Bayram öncesi dönemi kapsayacak şekilde gıda üretim, satış ve tüketim yerlerinin denetimlerine ağırlık verilecek, ilgili kuruluşlarla iş birliği içinde özellikle bayramda tüketilecek gıdaların denetimi gerçekleştirilecektir.

TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ;

Bayram öncesi dönemde piyasa fiyat denetimi ve ürün etiket denetimi konuları titizlikle yerine getirilecektir.

İL ÖZEL İDARESİ;

İl genelinde çöp toplama hizmetlerinde hiçbir aksama yaşanmayacak şekilde planlama yapılacak ve bayram tatili süresince çöp toplama faaliyetleri günlük olarak sürdürülecek, Salda Gölü çevresinde çöp toplama hizmetlerine ayrıca önem verilecek ve gerektiğinde aynı gün içinde birden çok kez çöp toplanacak şekilde hazırlık yapılacaktır.

KARAYOLLARI 134. ŞUBE ŞEFLİĞİ;

Bayram tatili süresince yaşanacak araç trafiği dikkate alınarak sorumluluk alanında bulunan karayollarında gerekli bakım, onarım ve işaretleme çalışmaları titizlikle yerine getirilecektir. 

Burdur-Fethiye Karayolunda yol yapım çalışması süren kesimlerinde ışıklı işaretleme yapılması sağlanacaktır.

 AEDAŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ;

Oluşabilecek elektrik arızalarına karşı tedbirler planlanacak ve gerekli hazırlıklar yapılacaktır.

İL TELEKOM MÜDÜRLÜĞÜ;

Haberleşme ve internet hizmetlerinde oluşabilecek arızalara karşı gerekli tedbirler planlanacak ve hazırlıklar yapılacaktır.

KAYMAKAMLIKLAR;

Yukarıda belirtilen tedbirler ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından bütün sorumluluk alanlarını kapsayacak şekilde alınmakla birlikte Kaymakamlıklar tarafından da gerekli planlama yapılarak tedbirler alınacaktır. 

Gereğini ve uygulamanın bizzat kurum ve kuruluşların yöneticileri tarafından takibinin sağlanmasını önemle rica ederim.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 29 Mayıs 2019 15:47

30 Mayıs 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

30 Mayıs 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Hürriyet Gazetesi’nin seyahat ekinde, 26 Mayıs tarihinde Saffet Emre Tonguç imzasıyla  yayınlanan haberde; “En iyileri barındıran kent” başlığıyla verilen haberde;  “Türkiye’nin en iyi müzelerinden birini en iyi korunmuş bir antik kenti ve ‘Türkiye’nin Maldivleri’ni ziyaret etmek için aynı şehrin yolunu tutmanız yeterli: Burdur. 1989’dan bu yana doğal sit alanı olan Salda Gölü, cam gibi suyu ve o suyun eşsiz turkuvaz rengi nedeniyle ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılıyor. Etrafında doğal kumsallar birde kamp yapmak için ayrılmış alanlar var. 

Burdur’un özellikle Neolitik ve Kalkolitik çağlara ait buluntuların dikkat çektiği zengin bir koleksiyonu var. İşte o koleksiyonu, benim Türkiye’de en sevdiğim müzeler arasında yer alan Burdur Müzesi’nde görebilirsiniz. Kibyra ve Kremna antik kentlerinden gelen taş ve mermer ağırlıklı eserler dikkat çekici.

Ülkemizin en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Sagalassos’da Burdur’un sakladığı hazinelerden… Akdenize’e giden yol üzerinde yer alması, ticaretin gelişmesinde önemli bir rol oynamış. Geçmişin kahramanları için yaptırılan ve dans eden kız figürleri ile dekore edilen bir tür anıt olan ‘Heroon’ muhteşem Tiyatrosu ise en parlak dönemlerinde 9 bin kişilikmiş. İki büyük depremle hasar görmüş ama oturma oturma kısımlarının büyük bölümü hala sağlam. MS 120’li yıllarda şehrin önemli ve zengin ailelerinden olan Neon’lar tarafından yaptırılmış. Bana göre Sagalassos’un en önemli esere ise Antoninler Çeşmesi. MS 161- 180 yılları arasında, Marcus Aurelius zamanında yaptırılmış. 28 metre genişliği ve 9 metre yüksekliği ile anıtsal bir yapı. Yapımında 7 farklı renk ve özellikte taş kullanılmış. Ziyaretinizde bu çeşmeden su içebilirsiniz.” Denmekte metnin üzerinde ise Dünyanın en temiz Türkiye’nin en derin gölü Salda’dan muhteşem bir görüntü yer alıyor. Burdur’un elindeki tarihi, kültürel, coğrafi değerlerin ne kadar önemli olduğunu biz söylemiyoruz! “Eniyileri barındıran kent” başlığıyla Hürriyet Gazetesi yazıyor.

Burdur’da bulunan dünyanın gözdesi antik kentlerimizden sadece birisi bile  orta büyüklükte bir şehri ihya edebilecek öneme ve zenginliğe sahip. Ama Burdur bu zenginlikleri yeterince tanıtamıyor, turizme sunamıyor!

Bu şehrin yöneticileri ne kadar farkında bilinmez ama turizm firmaları tarafından düzenlenen turlarda, en gözde duraklardan birisi Burdur Müzesi’dir. Ne yazık ki; turlarla Burdur Müzesi’ne gelen ziyaretçiler, ziyaretten sonra geldikleri gibi gidiyorlar! Neden?

Turlara katılanlar, tur otobüslerinin sürücüleri, müze ziyareti için gelen otomobillerin sürücüleri, müzeye ve tur otobüslerine ve otomobillere tahsis edilmiş park yeri olmadığı için, ceza yeme kaygısıyla, park yasağı bulunan yol üzerinde park ederek,  diken üstünde durduklarını söylemekteler. Halbuki tur otobüsleri için tahsis edilmiş bir park alanı olsa, müze ziyaretçilerinin, şehirde daha fazla kalma, alış veriş edip şehri tanıma fırsatları olacak!

Burdur Müzesi’nin altında bulunup, özel araçlar için ücret karşılığında işletilen otopark, aslında bu tur otobüslerinin park ihtiyaçlarını karşılamada biçilmiş kaftan olarak görünmekte. Turlarla Burdur Müzesi’ni ziyarete gelenlerin yadırgadıkları bir başka olumsuzlukta, müzenin altında bulunan elektrik trafosu. Bu trafo hem otobüslerin dönüşlerine engel teşkil ediyor, hemde Burdur Müzesi’nin görüntüsüne yakışmıyor.

Bu trafonun kaldırılıp, ücret karşılığı işletilen otoparkın tur otobüslerine tahsis edilmesi ile, tur otobüslerinin kural dışı park tedirginliği sona erer. Böylece o alanda kurulacak müze yapısı ile uyumlu otantik standlarda, başta Burdur Belediyesi Alaca Dokumaları olmak üzere, ceviz ezmesi, haşgeş helvası tarihi kentlerden çıkarılan Hacılar seramik kapları benzeri eserlerin  imitasyonlarının ve başkaca ürünlerimizin tanıtımı satışı yapılabilir.

Burdur; tarihi, kültürel, coğrafi, folklorik zenginlikleri ile varlık içinde yokluk çeken, turizmden nasibini alamayan bir şehir. Bu zenginliklerimizin, turizme kazandırılması için, önce bu şehirde yaşayanlar olarak bizler zenginliklerimizi tanımalı, zenginliğimizin farkına varmalıyız. Bu şehirde, her kesimden, daha karanlık kanyonun adını duymamış, Sagalassos’a, Kibyra’ya, Hacılar’a, Kremna’ya, İnsuyu Mağarası’na, Susuz Han’a, İncir Han’a gitmemiş yurttaşlar var! Bunlar bir yana hep yanından geçtiği halde Burdur Müzesi’ne girmemiş insanlar var, öğrenciler, hatta öğretmenler var! Hatta buraları görmemiş kamu yöneticileri ve çalışanları var! Burdur Gölü kuruyor, Burdur Gölü ölüyor! Ama Yönetenler de dahil olmak üzere, Burdur Gölü’ne hep uzaktan, bu yüzünden bakılıyor. Burdur Gölü’nün karşısına geçmeyen, etrafını dolaşmayan, gölün kuruyup çöle dönen alanlarını görmeyen, bilmeyenlerin yaşadığı bir kent Burdur!

En başta öğretmenlerin, öğrencilerin, kamu yöneticilerinin ve şehirde yaşayan herkesin antik kentleri, doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri görüp tanımaları kolaylaştırılıp, sağlanmalı. Bu şehirde yaşayanlar olarak bizler; ilimizin zenginliklerin yeterince tanımadan ülkeye ve dünyaya nasıl tanıtırırız?

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

Salda Gölü ve çevresi son yıllarda adını sıkça duyuran turizm noktaları arasında yer alıyor. 2019 yılı içinde Göl sahasının Cumhurbaşkanlığınca Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmesi bu alana ilgiyi daha da artırmış bulunuyor. Valilikten yapılan açıklamada, Temiz ve berrak suyu, farklı renk tonlarındaki göl yüzeyi, beyaz kumsalı ile eşsiz güzellikleri bir arada barındıran Salda Gölü’nün 2019 yaz sezonunda geçmiş yıllara göre çok daha fazla sayıda yerli ve yabancı misafiri ağırlamaya hazırlandığı duyuruldu;

Burdur Valiliği, Salda Gölü ve çevresinin bir yandan temiz ve bakımlı halde tutulması için, bir yandan da gelen ziyaretçilerin düzenli bir hizmet alabilmelerini sağlamak için yoğun çaba gösteriyor. Ayrıca Valilik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan çalışmaların koordinasyonunu sağlıyor.

Vali Hasan Şıldak yakından takip ettiği Salda Gölü ve çevresinde yürütülen çalışmalarla ilgili yaptığı değerlendirmede; her iki Bakanlık tarafından sürdürülen çalışmaların belli bir aşamaya geldiğini ve planlanan işlerin büyük bölümünün bu yıl içinde tamamlanacağını ifade etti.

Salda Gölü ve çevresinin, Burdur İli’nin sahip olduğu en önemli doğal miraslardan biri olduğunu belirten Vali Şıldak, en temel konu olan özel çevre koruma bölgesi ilanının Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile gerçekleştirildiğini, yine Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımızın yakın desteği ile koruma amaçlı imar planı onayının son aşamaya getirildiğini, ayrıca Göl çevresinde oluşturulacak Millet Bahçesi ve diğer günü birlik hizmet alanlarının projelendirme ve ihale hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Vali Hasan Şıldak, “Ramazan Bayramı tatili ile birlikte Salda’da turizm hareketliliğinin bu yıl daha da yoğunlaşacağını bekliyoruz. Son altı aylık dönemde, Göl çevresinin çevre kirliliği ve düzensizlikten arındırılması konusunda ciddi adımlar attık. İlgili bütün kurum ve kuruluşlarımız tarafından bir dizi çalışma yürüttük. Araçların göl kıyısına geçişini engelledik. Kaymakamlığımız eliyle çevre temizliği ve çöp toplama amacıyla ekipler oluşturduk. Otopark hizmetini düzenli hale getirdik. Beyaz Adalar Bölgesinde, yoğun ziyaretçi beklentisine yönelik olarak tuvalet sayısını artırdık. Bu alanda tamamen doğal ahşap malzemeden kafe ve büfe şeklinde ziyaretçilere hizmet verecek üniteler oluşturduk. Yine duş ve kabin alanları kurduk. Ayrıca, köyden gelen vatandaşlarımızın ürünlerini satabilecekleri düzenli bir alan sağladık. Salda çevresinde güvenlik ve trafik tedbirlerini planladık. Göl çevresindeki yollarda trafik işaretleri ve yön levhaları ile ilgili düzenlemeleri tamamladık. İnanıyoruz ki İl Özel İdaremiz imkânlarıyla aldığımız bu önlemler etkili sonuçlar doğuracak ve Salda her geçen gün turizmden daha fazla pay alacaktır. Planlanan bütün çalışmalar tamamlandığında bu alan örnek bir doğal alan halini alacaktır. En önemli nokta ise, atılan adımlar ve alınan önlemlerle göl ve çevresi temiz kalacak, gelecek kuşaklara doğallığı korunarak miras bırakılacaktır” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 29 Mayıs 2019 15:47

CHP Merkez İlçe lokma dağıttı

CHP Merkez İlçe Örgütü, Gökçebağ Köyü’nde teravih namazı çıkışında vatandaşlara lokma ikram etti.

Ramazan ayının bitmesine sayılı günler kala CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan ve üyeler Gökçebağ Köyü’nü ziyaret etti. Ziyaret esnasında teravi namazı çıkışında vatandaşlara lokma ikramında bulundular. Teravih namazından çıkan cemaatte ikramdan duydukları memununiyeti dile getirerek CHP Merkez İlçe Örgütü üyelerine teşekkür ettiler.

İkramın ardından köylülerle kahvehanede bir araya gelerek sohbet ettiklerini belirten CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan;

“CHP Merkez İlçe Örgütü olarak Gökçebağ Köyümüze ziyarette bulunduk. Teravih namazı çıkışında vatandaşlarımıza lokma ikram ettik. Köylülerimiz sağ olsun ikramımıza ilgi gösterdi. İkramımızın ardından vatandaşlarımızla kahvehanede bir araya geldik. Bir süre sohbet ettik. Bizlerden bir ricaları olup, olmadığını sorduk. Bir süre hasbihal ettikten sonra köyden ayrıldık. Gökçebağ Köyü halkına misafirperverlikleri ve samimiyetleri için teşekkür ediyoruz.”dedi. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection