Tarihe göre süzülmüş ögeler: Pazartesi, 27 Mayıs 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Pazartesi, 27 Mayıs 2019 16:23

Orman Evi talanının sorumluları kimler?

Kent Ormanı İçindeki 2 katlı, göl manzaralı, Orman Evi olarak adlandırılan yapı, yıllarca Orman İşletme Müdürlüğü lokali olarak hizmet verdi. Daha sonra terkedildi. Sahipsiz kalan bina kendini bilmezlerce tahrip edildi, camlar kırıldı. İçerideki eşyalar talan edildi.

Perişan haldeki Orman Evi’nin işletmesine, Burdur Belediyesi talip oldu. Yapının işletme hakkı Burdur Belediyesine verildi. Ancak; Burdur Belediyesi yapıyı kullanmaktan vazgeçti, işletim hakkı yeniden Orman İşletme Müdürlüğü’ne devredildi.

Vali Şerif Yılmaz’ın talimatı ile viran bina tekrar ele alınarak tadilatı yaptırılarak, Orman Evi’nin işletim hakkını Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi talip oldu. Yapı yeni baştan büyük harcamalarla bakım ve onarıma alındı. Çerçeveler camlar yenilendi, binanın iç ve dış cephesi restore edilip boyandı.  Bina tümüyle yenilendi. Binanın etrafı metal parmaklıklar ve dikenli tellerle korumaya alındı. Ne yazık ki; bütün bu emek ve harcamalarla yapılan bu binaya, insanlıktan nasibini almamışlar tarafından zarar verildi. Çerçeveler camlar kırıldı. Giriş kapısından, 1. 2. kat camlarına kadar bütün camları kırılmış durumda.

Tabi ki ortaya çıkan perişanlığın sebebi, kendini bilmezlerin saldırıları. Kendini bilmez kişilerin, elini kolunu sallayarak binaya zarar vermesini yetkililer mutlaka bir önlem alacaklardır. 

Bundan sonra Orman eviyle birlikte Kent Ormanının korunması için güvenlik önlemlerinin artırılması önem teşkil ediyor. Daha sonra olabilecek saldırıların ve zararların da önüne geçilebilmesi için bir an önce tedbir alınması kaçınılmaz görülüyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 27 Mayıs 2019 15:52

28 Mayıs 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

28 Mayıs 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Pazartesi, 27 Mayıs 2019 15:47

Hüsnü Akan’la duygusal akşam

Burdur Belediyesi’nden; “Ramazan Etkinlikleri kapsamında sahne alan Hüsnü Arkan’ın seslendirdiği şarkılarla Burdurlulara duygusal bir akşam yaşattığı” açıklaması yapıldı;

Müzik eleştirmenleri tarafından en iyi yorumculardan birisi olarak değerlendirilen sanatçı Hüsnü Arkan, Eski Otogar alanında sevenleriyle buluştu. Hayranlarının yoğun ilgisi ve alkışları eşliğinde sahneye çıkan Arkan, eski ve yeni şarkılarını sevenleri için seslendirdi.

Konserde konuşma yapan Başkan Ercengiz “ Dün akşam Üniversiteli kardeşlerim twitter üzerinden başlattıkları #iremiçin hashtag ile sevgili Hüsnü Arkan abimizi, tedavi gören kardeşimiz İrem ile buluşturmamızı dillendirdiler. Sevgili Hüsnü Arkan bizleri kırmadı. Konsere gelmeden İrem’i ziyaret ettik. İrem’in bu hastalığı yenmesi için kendisinden söz aldık. Bizlerde ona destek olacağız. İrem bu hastalığı yenecek. Hepinize katıldığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

Konser sonunda Başkan Ercengiz, Hüsnü Arkan’a anmalık hedye etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 27 Mayıs 2019 15:47

Özel çocuklar Kemer’de eğlendi

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, Özel Eğitim İlkokulu ve Ortaokulu’nda öğrenim gören özel çocukların Kemer’de düzenlenen buluşmasına katıldığı açıklandı;

Kemer Kaymakamlığı, Kemer Belediyemiz, Burdur Belediyesi, Kemer İşadamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez ve Kemer Gözcü Gazetesi sahibi Ahmet Yenigün’ün destekleriyle Kemer’e anneleri ile gelen özel çocuklar, Kiriş Daima Biz Otelde misafir edildi. 

Otelde kahvaltı yapan 47 özel çocuk ve annelerine, Kemer Kaymakamı Hüseyin Karameşe, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Kemer Belediye Meclis Üyemiz Ferhan Fidan, gazete sahibi Ahmet Yenigün de eşlik etti.

Aralarında ilk defa otelde kalan, ilk defa deniz gören çocuklarında olduğu grup, daha sonra hoş geldin pastası kesti. 

Pasta kesiminden sonra basın mensuplarına açıklama yapan Kemer Kaymakamı Karameşe, özel çocukları Kemer’de ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. 

Özel çocukların ayrı bir yeri olduğunu ifade eden Karameşe, özel çocukların bol bol eğlenmesi için ellerinden gelen desteği vereceklerini kaydetti. 

Burdur Belediye Başkanı Ercengiz ise organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek, bir arada olabilmenin mutluluğunu yaşadıklarını anlattı. 

Çocukların bir araya gelmelerinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Ercengiz, özel çocukların değerini çok iyi bildiklerini, onlara başta eğitim olmak üzere her konuda yardım etmeye devam edeceklerini belirtti. 

Meclis üyemiz Fidan da özel çocukların adı gibi özel olduklarını ifade ederek, Burdur’dan gelen misafirlerimizin rahat etmeleri için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını söyledi. 

Özel çocukların yüzlerindeki mutluluğu gördüklerinde kendilerinin de mutlu ve bahtiyar olduklarını aktaran Fidan, sosyal sorumluluk projelerinde belediye olarak her zaman en ön safta yer alacaklarını bildirdi. 

Gün boyunca gönüllerince eğlenen ve farklı bir gün yaşayan özel çocuklar, emeği geçenlere teşekkür etti. 

Özel okul yetkilileri, daha sonra organizasyonda emeği geçenlere plaket verdi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Dışişleri Bakanı Fatih Rüştü Zorlu 59 yıl önce Yassıada Mahkemesi’nde yargılandıktan sonra idam edilmişlerdi. Vefatlarının yıldönümünde, AK Parti teşkilatınca, il başkanlığı binası önünde düzenlenen basın toplantısında yapılan açıklamayla anıldılar. 

Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Serpil Ekinci basın toplantısında yaptığı açıklamasında;

“Türk milletini tepeden dizayn etmeye çalışan toplum mühendisliğinin temelleri, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olma özelliğini taşıyan 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi ile atılmıştır. Vesayet ve statükonun hüküm sürdüğü bir anlayışla gerçekleştirilen 27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak; demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik bir ihanettir. 

Seçilmiş bir başbakanın idama mahkum edilmesiyle demokrasi tarihimizde silinmez bir leke oluşturan 27 Mayıs Darbesi, ilerleyen süreçte askeri otoriteye, milli iradeyi silah zoruyla tahakküm altına alma imkanının kapılarını da açmıştır. 

Dönemin tek partili CHP yönetimine karşı rekor bir oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlatmıştır. Milli ve manevi değerlerimizi Anadolu topraklarından silmeye çalışan tek parti CHP’nin antidemokratik uygulamalarını izale eden merhum Menderes, özellikle din ve vicdan özgürlüğü adına attığı adımlarla milletimizin gönlünde taht kurmuştur. Tek parti rejiminin en büyük ayıplarından olan Türkçe ezanı özüne döndürerek, Anadolu’un dağında taşında, havasında suyunda Ezan-ı Muhammedi’nin tekrar yankılanmasını sağlamıştır. Tek partili hayattan kalma sorunlara çözüm getiren Mederes’in halkla kurduğu sıkı bağdan rahatsız olanlar yalan ve iftiralarla algı oluşturarak darbeye zemin hazırlamıştır.

Milletin iradesini hiçe sayan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış ve Yassıada’da hukuk dışı yargılamaların ardından darağacına göndermiştir. Mahkeme Başkanı Salim Başol’un ‘Sizleri buraya tıkan irade böyle istiyor’ sözleri hukuksuz yargılamaların apaçık yaşandığı bu dönemlerin tarihe kara bir sayfa olarak işlemiştir.

Üzerinden yarım asırı aşkın bir süre geçmesine rağmen 27 Mayıs Darbesi’nin benzer senaryosu 15 Temmuz hain darbe girişiminde tekrar karşımıza çıkarılsa da milletimiz vakur duruşuyla bu kez bu oyuna izin vermemiştir. 2016 yılında gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı sokağa çıkan milletimizin önemli bir kısmında bu hadise zuhur etmiş ve necip milletimiz bir daha darbelere geçit vermemek için meydanlara dökülmüştür. O zor gecede genç bir annenin; ‘Babam Menderes için ağladı, ben Turgut Özal için ağladım, çocuklarımın Recep Tayyip Erdoğan için ağlamasına izin vermeyeceğim!’ demesi bu toplumsal tecrübenin açık bir örneğidir. ‘Siper et göğsünü dursun bu hayasızca akın’ dizelerini yaşatırcasına hain darbe girişimine karşı göğsünü siper eden milletimiz, Eski Türkiye’de; koalisyonlara yenik düşen, istikrar sağlayamayan, milletin devlet için olduğu dönemleri kapatmıştır. 

Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye, Ak Parti ile birlikte demokrasi düşmanı şer odaklarına milli iradenin gücüyle en sert cevabı vermiştir. 

Demokrasimizin ve özgürlüklerimizin daim olması adına başta Adnan Menderes ile Fatih Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi ve onları şehit eden demokrasi düşmanlarını unutmadık, unutmayacağız 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların bir daha asla yaşanmamasını temenni ediyor ve darbe dönemlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle, minnetle anıyoruz.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Milletvekili Mehmet Göker yazılı basın açıklaması yaparak;  sağlık çalışanlarını huzursuz ve mutsuz eden  nedenlerin ortadan kaldırılmasının hastane yönetiminin birincil görevi olduğuna dikkat çekti;

 

Burdur Devlet Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarının huzursuz ve mutsuz oldukları Burdur basında yer almıştır. Bunun üzerine Burdur İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bir basın açıklaması yayınlanmış ve söz konusu iddialar yalanlanmıştır. 

Söz konusu açıklama Doktorların ve Sağlık Çalışanlarının isteklerini ciddiye almayan bir yönetim anlayışının göstergesidir. Bu açıklama bir kez daha göstermiştir ki, Hastanede neler olup bittiği ile ilgilenmeyen İl Sağlık Müdürlüğü Doktorların ve Sağlık Çalışanlarının beklentilerini görmezden gelecek ve hiçbir şey yokmuş gibi davranmaya devam edecektir. 

Açıklamadan da anlaşılacağı gibi İl Sağlık Müdürlüğü’nün en önemli sorunu iletişimsizliktir. Yöneticiler ve Doktorlarla Sağlık Çalışanları arasında yaşanan bu kopukluk uzun zamandır devam etmekte ve sorunlar giderek büyümektedir. Bu sorunların bazıları şunlardır.

Tayin isteyen çalışanlar için belli aralıklarla listeler yayınlanmakta ve açık yerler gösterilmektedir. En son tayin döneminde 6 kişi gitmiştir. Ancak en büyük problem genç sağlık çalışanlarının zorunlu hizmetin hemen bitiminde ayrılmak istemeleridir. 

Burdur Devlet Hastanesi’nde yaklaşık iki yıldır Başhekim yoktur ve Başhekimlik görevi vekâleten yürütülmektedir. Bazı duyumlara göre, Burdur Devlet Hastanesi Başhekimliğine, Burdur dışından yöneticilik deneyimi olmayan bir doktorun atanacağı söylenmektedir. 

Devletteki en temel sorunlardan birinin liyakatsiz atamalar olduğu artık herkes tarafından kabul edilmektedir. Şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin yürütülebilmesinin yegâne koşulunun, işi liyakatli kişilerin eline vermekle mümkün olabileceği herkesin malumudur. Burdur Devlet Hastanesinde bunca deneyimli ve başarılı uzman doktorlar dururken Başhekimliğe liyakatsiz birinin atanacağının duyulması doğal olarak hastane çalışanları arasında tedirginliğe yol açmıştır.

Bunun yanı sıra, Burdur Devlet Hastanesi’nde sağlık çalışanlarına ödenen Döner Sermaye Payları her geçen gün azalmaktadır. Bu kadar yoğun ve yorucu bir iş ortamında özveri ile görev yapan sağlık çalışanları döner sermayeden son yıllarda mahrum bırakılmaktadırlar. Yöneticiler Sağlık Bakanlığına fon aktarabilmek için söz konusu miktarı dağıtılması gereken oranın altında dağıtmakta bu da doğal olarak personelin döner sermayelerine yansıtılmaktadır. Yine çevre ilçelere yapılan geçici görevlendirmeler nedeni ile döner sermayede oluşan kayıplar hiçbir şekilde telafi edilememektedir.

Ayrıca, komşu illerin hastanelerinde görev yapan çalışanların Burdur Devlet Hastanesi çalışanlarından çok daha fazla döner sermaye almaları, çalışanların alın terinden kesintiye gidilmesi ile eşdeğerdir.

Bu sorunun çözümü için atılacak en önemli adım, döner sermaye gelirlerinin başka ödemelere kaydırılmasını engellemekle olacaktır.

Döner sermayenin adil dağıtılmadığı ve belli kişilerin kayırılarak ödül verildiği bu yönetim anlayışı huzursuzluğun temel kaynağıdır.

Öte yandan geçtiğimiz hafta Burdur Devlet Hastanesinde sabah saatlerinde bilgi işlem programlarının kilitlenmesi sonucu hizmetlerin aksadığı yine basınımızda yer almıştır.

Öncesinde hiçbir sorun yaşanmayan bilgi işlem programlarında değişikliğe gidildiği için bu sorunlar yaşandığı söylenmektedir. 

Sonuç olarak Burdur İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ortada her hangi bir sorun yok tarzında bir açıklama yapılmış olsa da bazı sorunlar artık taşma noktasına gelmiştir.

Burada unutulmaması gereken en önemli husus, sağlık çalışanlarını huzursuz ve mutsuz eden  nedenlerin ortadan kaldırılmasının hastane yönetiminin birincil görevi olduğu gerçeğidir.

Kamuoyuna saygılarımla…

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection