Tarihe göre süzülmüş ögeler: Pazartesi, 20 Mayıs 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Pazartesi, 20 Mayıs 2019 15:28

Galatasaraylılar şampiyonluğu kutladı

Galatasaray’ın şampiyonluğunu ilan etmesinin ardından, sarı kırmızılı taraftarlar  Cumhuriyet Meydanı’nda kutlama düzenledi. Galatasaray taraftarları Spor Toto Süper Lig şampiyonluğunu meşale yakarak kutladı. Kutlamalar kent genelinde renkli görüntülere sahne oldu.

Şampiyonluğun kesinleşmesinin hemen ardından, Galatasaray taraftarları, kent merkezindeki ana caddelere çıkarak araçlarıyla konvoy oluşturup, meşaleler yaktı. Meydanlara inen Galatasaray taraftarları, ellerindeki takım bayraklarıyla şampiyonluğu doyasıya kutladı. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan sarı kırmızılı taraftarlar Galatasaray Marşları söyleyerek şampiyonluğun tadını çıkardılar.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’de Galatasaraylı taraftarların kutlamalarına katıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 20 Mayıs 2019 15:28

21 Mayıs 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

21 Mayıs 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı kutlamaları kapsamında, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İzzet Akbulut Cumhuriyet Meydanı’nda  Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz,  CHP yöneticileri ve üyeleri, sendikalar, sivil toplum örgütleri ‘Her şey çok güzel olacak’ sloganıyla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı çoşkuyla kutladılar.  

Tüm yurtta olduğu gibi şehrimizde de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli etkinlikler kutlandı. Bu kapsamda CHP İl Başkanlığı, Eğitim İş, Eğitim Sen Sendikaları, Atatürk Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Eczacılar Odası Başkanları Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden kutlamada, CHP Gençlik Kolları Başkanı Onur Karakaya’nın konuşma yaptı;

“Bizler Kurtuluş Mücadelesi’nin 100. yılında Samsun’a çıkarma yapan Bandırma’nın umudu gibi umudunu yitirmeyenlerin yüzüyüz. Bizler Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da yapmış olduğu kıvılcımların ateşiyiz. Bizler Atamızın gençlere bıraktığı Cumhuriyet’in yılmaz bekçileriyiz. Türk gençliği bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Ata’sının kutsal emanetine sahip çıkacak, onun gösterdiği hedef olan çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkılması için üstüne düşen görevi yerine getirecektir. Birlik ve beraberlik içinde, iyi eğitimli, bilime yatkın Türk gençliği ülkemizi en iyi şekilde geleceğe taşıyacaktır. Buna yürekten inanıyor ve tekrar söz veriyoruz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı Milli Mücadele’mizin 100. yılını gururla kutlarım. Atalarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mız kutlu olsun. Her şey çok güzel olacak.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün Türk gençlerine armağan ettiği gün. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk Milleti için esir yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek 19 Mayıs 1919’ da Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin başlangıcı oldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi şehrimizde de aynı çoşku ve heyecanla kutlandı. 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya’nın Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ve sonrasında açılış konuşmasıyla başlayan kutlama yarışmalarda dereceye giren öğrencilere armağanlarının verilmesiyle devam etti. Armağanların verilmesinin ardından cimnastik ve halk oyunları gösterisi sergilendi. Bilim ve Sanat Merkezi, OFE/The Five Season grubunca düzenlenen müzik dinletisinin ardından kutlama sona erdi.  

Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda yaptığı açıklamada;

“19 Mayıs Bugün Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş mücadelesinin, Anadolu’da elden ele gönülden gönüle dolaşmasının milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde, tarih ve sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının 100. yıldönümüdür. 

Tarih boyunca bağımsız yaşamış olan Türk Milleti’nin dünya üzerindeki varlığının hür ve bağımsız olarak sürdüreceğine inanan ve Atatürk’ün ‘Türk milletini yine milletin kendi azim ve kararı kurtaracaktır’ sözüyle, yedinden yetmişe herkesi arkasına alarak milli mücadeleden, tüm yoksulluğa ve tüm yokluğa rağmen Türk Milleti başarıyla çıkmıştır. 

Milli mücadeledeki inanç ile birlik ve beraberliğin her zaman örnek alınarak, aynı kararlılıkla sürdürülmesi, ülkemizin başarıya ulaşmasında en büyük etken olacaktır. Bunun bozulmasına da başta Türk gençliği olmak üzere Türk Milleti fırsat vermeyecektir. 

Atatürk en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet etmiştir. Türk gençliği bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Ata’sının emanetine, Cumhuriyet’e sahip çıkacak, O’nun gösterdiği hedef olan çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarılması için üstüne düşen görevi yerine getirecektir. Buna yürekten inanıyoruz. Birlik ve beraberlik içinde birbirine saygı ile yaklaşan, iyi eğitim almış, teknolojik kabiliyetlerle donatılmış Türk genci ülkemizi en iyi şekilde nice 100 yıllara taşıyacaktır. 

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyet’in kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

18 Mayıs tarihli gazetemizde Karayollarında ‘kaymakla kadayıf özelleştirme başlığıyla yayınlanan haberimizde, 2010 yılında çıkarılan yasa ile Karayollarınca yürütülen yol yapım, bakım onarım hizmetlerinin özelleştirilmesinin önünün açıldığına, bu yasa ile Karayollarında yol yapım bakım onarım, karla mücadele işini alan özel firmaların, karayollarına ait araç, gereçleri, binaları, atölyeleri, alanları,  kiralayıp bütün imkanları kullanabildiklerine dikkat çekmiştik. Haberimizin yayınlanmasından sonra Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yayınladığımız haberimize cevaben bir açıklama geldi;

Gazetenizin 18 Mayıs 2019 tarihli sayısında ‘Karayollarında kaymaklı kadayıf özelleştirme’ başlığıyla yer alan habere ilişkin açıklamalarımız aşağıda yer almaktadır.

Habere konu olan Karayolları Antalya Bölge Müdürlüğüne ait eski bitüm depo tesisi, İdaremizce kullanılmamakta olup, Rutin Bakım, Onarım ile Kar ve Buzla Mücadele İşlerinin Yapılmasına Ait Özel Teknik Şartnamede yer alan “İdarenin onayı ile; Şube, Bakımevi ve Asfalt Plent sahalarındaki belli alanlar ve tesis binalarının işin durumuna göre tamamının veya belirlenen bölümlerinin, işe başlama tarihinden iş bitim tarihine kadar 24 Saat esasına göre, İş Kanunu çerçevesinde, yeterli sayı ve özellikte personelle bakımı ve korunması kaydıyla, bedelsiz olarak da yüklenicilere kullandırılabileceği” esasına göre tahsis edilmiştir.

Yüklenici ile İşyeri Kullanım Sözleşmesi yapılmış olup, söz konusu tesisin her türlü elektrik, su, ısınma giderleri ile bakım ve güvenliği yüklenici tarafından karşılanmaktadır. Dolayısıyla ilgili firmaya, yaptığı iş dışında ödeme yapılması da söz konusu değildir.

Ayrıca; haberde görülen araçlar, Teknik Şartnamenin ilgili maddesi gereği standart numarası RAL 2011 olan turuncu renk ile boyanan sivil plakalı yüklenici araçları olup, işyerinin denetlenmesi kapsamında, tesiste zaman zaman resmi plakalı araçlarımız da olabilmektedir. 

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına açıklamalarımızın gazetenizde yer alacağı inancıyla iyi günler dileriz.

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Birimi

Daha önce yayınladığımız haberimizin metni;

Araç muayene hizmetleri özelleştirilmeden önce, araç muayenelerinin Karayollarınca yapıldığı alanda, şimdi karayollarında rutin bakım onarım, karla ve buzla mücadele işini alan firmanın şantiyesi oldu. 

İşin ilgi çeken tarafı, Karayollarında rutin bakım onarım karla ve buzla mücadele işini alan firmanın şantiyesinde, sivil plakalı araçlardan çok daha fazla Karayollarına ait resmi plakalı araçlarında olması.

Peki özel bir firmanın şantiyesinde Karayollarının araçlarının ne işi var?

2010 yılında çıkarılan yasa ile Karayollarınca yürütülen yol yapım, bakım onarım hizmetlerinin özelleştirilmesinin önü açıldı. Bu yasa ile Karayollarında yol yapım bakım onarım, karla mücadele işini alan özel firmalar, Karayollarına ait araç, gereçleri, binaları, atölyeleri, alanları,  kiralayıp bütün imkanları kullanabiliyorlar. Devlet bu uygulama ile elindeki bütün imkanlarıda vererek özel sektöre “buyur devletin araçları imkanları emrinde, devletin imkanlarını kullan, para kazan” demekte.

13.07.2010 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren 6001 sayılı “T.C. Karayolları Genel Müdürlüğü‘nün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun”  bu uygulamaya imkan tanıdı;

Yasa ile Karayolları Genel Müdürlüğü‘nün (KGM) teşkilat ve görevleri, kamusal hizmet üretiminin tasfiyesi ve yasa gerekçesinde belirtilen “liberalleşme ve özelleştirme” yönünde değiştirildi. Yeni yasa ile KGM yapmakla yükümlü bulunduğu karayolu, otoyolu, bakım ve işletme tesislerini yapım, onarım ve işletme görevlerini doğrudan kendisi yapmaktan uzaklaştırılarak; yaptırmak, işlettirmek, onarımını yaptırmak, kiralamak, şirketlere ortak olmak gibi yeni görev tanımlarıyla piyasaya açıldı. KGM hizmet üretimi ve gelirlerini devredici yöntemlerle serbestleştirme ve özelleştirmelerin yeni bir adresi oldu. Böylece köprü ve otoyollar, bakım istasyonları, tesisler ve hizmet binaları dahil 30 milyon m² civarındaki taşınmazın özelleştirilmesinin önü açıldı.

Karayolları Genel Müdürlüğünün resmi sitesinde  görev tanımı yapılmakta;

Otoyol, Devlet ve İl yolları ağını tespit etmek ve bu ağdaki değişiklikleri hazırlamak,Yol ağı üzerindeki yol ve köprüleri inşa ve islah etmek,onarmak ve emniyetle kullanmalarını sağlayacak şekilde sürekli bakım altında bulundurmak ve bu konularda gerekli eğitim yapmak.

Projelendirme, yapım, onarım, bakım ve diğer hususlar hakkında standartlar tespit etmek, teknik şartnameler hazırlamak.

Yolların kullanılması, yol ve trafik güvenliği ve bakımına ait esas ve kaideleri tespit etmek, yürütmek ve uygun göreceği yol işaretlerini tesis etmek.

Görevi ile ilgili işler için lüzumlu harita, etüd ve proje işlerini yapmak ve yaptırmak. Genel Müdürlüğün çalışmalarına ait bilgileri toplamak, basmak, yayınlamak.

Yolların yapım, ıslah, onarım ve bakımına, emniyetle işlemesine gerekli garaj ve atelyeleri, makina ve malzeme ambarları ile depolarını, servis ve akaryakıtı, tesislerini, laboratuvarları, deneme istasyonlarını, tarihi yol ağlarına ait köprü ve diger bütün yan tesisleri, yol boyu inkişafı ve ağaçlandırılması için lüzumlu fidanlıkları, dinlenme yerlerini, bakım ve trafik emniyetini sağlayacak bina ve lojmanları, verici telsiz istasyonları ile gerekli muhabere şebekelerini, Genel Müdürlüğün görevlerini daha verimli şekilde yönetimine yarayacak diğer her türlü sosyal tesisleri, hazırlayacağı ve hazırlatacağı plan ve projelerine göre yapmak, yaptırmak, onarmak, donatmak, işletmek, kiralamak ve bakımlarını sağlamak.

Burada belirtilen görevlerin yapılabilmesi için lüzümlu her türlü alet,edavat,taşıt ve makinalar ile donatımlarını, bunların işletilmesi ve onarılması için gerekli bütün malzemeyi seçmek, sağlamak, gerekenleri imal etmek veya ettirmek, depo etmek, onarmak, gerekli ambar, atelye ve tesisleri donatmak ve işletmek.

Genel Müdürlüğün görevleri içinde bulunan işlerin, yapılması, trafik akımının emniyetle ve kolaylıkla sağlanması için gerekli (arazi dahil) her türlü binalı ve binasız taşınmaz malları kamulaştırmak, satın almak, kiralamak, kanunlarına göre geçici olarak işgal etmek.

Otoyol,Devlet ve İl yolları ile ilgili diğer kanunların tahmil ettiği işleri yapmak.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan Şıldak’ın Tefenni’yi  ziyaret etmesine dair açıklama yapıldı;

 

Programı kapsamında İlçe merkezinde Kaymakamlık, Jandarma ve Emniyet birimlerini ziyaret eden Vali Hasan Şıldak, ziyaretin devamında Halk Kütüphanesi ve Halk Eğitim Merkezi binasının yapılacağı alanda incelemede bulundu. İlçenin ulu çınarı Mehmet Tokmaker’i ziyaret etti.

Ziyaret ettiği Kaymakam İlker Eker’den İlçe hakkında genel brifing alan Vali Hasan Şıldak, Emniyet ve Jandarma birimlerini ziyareti sırasında İlçenin genel asayiş durumu ile ilgili bilgi aldı. Halk Kütüphanesi ve Halk Eğitim Merkezi binasının yapılacağı alanı yerinde inceleyerek, süreçle ilgili yetkililerden bilgi aldı. Vali Şıldak, İlçe Merkezinde son olarak marangozluk yapan 90 yaşındaki Mehmet Amcayı ziyaret ederek, hasbihal etti.

Başpınar, Yeşilköy ve Beyköy’de vatandaşlarla buluştu

Tefenni programına Başpınar, Yeşilköy ve Beyköy Köylerini ziyaretle devam eden Vali Şıldak, vatandaşlarla bir araya geldi. Ayrıca köy ziyaretleri sırasında Yeşilköy’de Soğuk Hava Deposu ve Beyköy’de TKDK destekleriyle yapılan bir çiftlikte incelemede bulundu.

Köy ziyaretleri kapsamında Tefenni İlçesinde üç köyü ziyaret eden Vali Şıldak, vatandaşlarla buluşarak sohbet etti, talep ve isteklerini dinledi. İlimizin meyvecilik alanında en önde gelen köyleri arasında yer alan Yeşilköy’de Soğu Hava Deposu’nda incelemede bulunan Vali Şıldak, ayrıca hayvancılık alanında örnek tesislerden biri olan Beyköy’de 100 başlık TKDK destekleriyle yapılan tesiste incelemede bulunarak, çiftlik hakkında bilgi aldı.

Tefenni’ne geniş katılımlı iftar buluşması

Vali Şıldak eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte, Tefenni ziyaretinin son bölümünde İlçe merkezinde Şehit ve Gazi Aileleri, Tefennili vatandaşlar, İlçe Yöneticileri ve Muhtarlarla iftarda bir araya geldi. 

Ramazan Ayı’nın huzur ve bereketini hep birlikte yaşadıklarını ifade eden Vali Şıldak, bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ettiği başta şehit ve gazi aileleri olmak üzere bütün davetlilerle yakından ilgilenerek sohbet etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 20 Mayıs 2019 15:28

Pera Grubu gençleri çoşturdu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Burdur Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklerle çoşkuyla kutlandı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in önderliğinde Meşaleli Yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş sonunda Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda Pera Grubu konser verdi.

19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü Köprübaşı mevkiinden başlayarak, Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’na kadar devam etti. Etkinlikte Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Oğuzkan ve binlerce vatandaş çoşkuyla, sevinçle, heyecanla yürüdü. 

Gençler, ellerinde bayraklarla ve sloganlar eşliğinde meşaleli yürüyüşe katıldılar. Binlerce metrelik kortejin ardından Özgürlük ve Demokrasi Meydanı gençler ve vatandaşlarla doldu taştı.

Meşaleli yürüyüşün ardından katılımcılar, Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’ndaki Pera Grubu konserine katıldı. 

Konser öncesi  gençlere seslenen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

“Değerli öğrenci arkadaşlarımı 19 Mayıs’ın 100 yılına bu alanı doldurmak yakışırdı hepinize teşekkür ederim. Tam 100 yıl önce bugün Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dinlenmemek üzere yola çıkmıştı. O yüzden de ‘dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmaz’ demişti. Siperden sipere koştular, canlarını yok saydılar ve emperyalizme karşı dünya tarihinde ilk kez bağımıszlık savaşının kazanan bir devleti kurdular. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, cephelerde geçen ömrün ardından kısacık kalan zaman dilimine koca bir devleti kurup, bu devleti de siz gençlere emanet etti. Dedi ki’ Ey Türk gençliği birinci vazifen Türk istiklalini ve Türk Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafa etmektir. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur. Kimisi ‘Yunan galip gelseydi keşke.’ dedi. Kimisi ‘O olmasaydı da olurdu.’ dedi. Ama Atatürk’ün torunları, Atatürk’ün evlatları bu Cumhuriyeti ilelebet sonsuza kadar koruyacaklar. Hepinize teşekkür ediyorum. Bayramınızı kutluyorum. İyi ki varsınız.”dedi.   

Başkan Ercengiz’in konuşmasının ardından Pera Grubu sevilen şarkılarıyla gençleri çoşturdu.  

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection