Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cumartesi, 18 Mayıs 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

CHP Millet İttifakı kapsamında aday çıkardığı 19 büyükşehir belediyesinden 11’ini kazandı. Bu kentler içinde İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Mersin, Tekirdağ, Hatay, Muğla, Aydın, Eskişehir var. Ancak; YSK, sandık görevlilerinin kamu görevlisi olmamasını gerekçe göstererek İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerini iptal etti. Bu nedenle 23 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için İstanbullular tekrar sandık başına gidecek. 

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, yerel seçim sürecini, sonuçlarını ve sonrasında tekrarlanacak olan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi sürecini değerlendirdi. 31 Mart yerel seçimleri sürecinde sahada gördüğü sıkıntılar arasında, çiftçilerin ve esnafların ekonomik krizden ötürü yaşadığı problemler olduğunu aktaran CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, “Seçim süreci boyunca siyasi iktidar mümkün olduğu kadar kutuplaştırıcı söylemlerde bulunmaya çalışıyordu. Özellikle beka ile ülke geleceğinin tehlike altında olduğunu, terörle de millet ittfakı partililerinin dirsek teması içerisinde olduğunu iddia ederek bir yerel seçim kampanyası yürüttüler. Bu da zaten seçmende çok karşılık bulmadı. Biz de bu süreç boyunca kutuplaştırıcı söylemlerde bulunmadık.” sözleriyle partisinin  seçim sürecinde izlediği yol haritasını yansıttı. 

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut yerel seçim sürecini ve sonrası hakkında gazetemize yaptığı açıklamada;

“Güzel bir seçim kampanyası yürüttük. Uyumlu bir çalışma temposu içinde güzel bir seçim süreci yürüttüğümüzü düşünüyorum. Belediye Başkanımız, Kadın Kollarımız, Gençlik Kollarımızla  uyum içerisinde bir seçim kampanyası yürüttük. Mümkün olduğu kadar biz sahada, belediye başkanımızın 5 yıllık çalışma döneminde yaptıklarını konuşmaya çalıştık. Tekrar görev alması durumunda  önümüzdeki 5 yıllık süreç içerisinde neler yapacağını anlattık. Genel siyasi iktidar mümkün olduğu kadar kutuplaştırıcı söylemlerde bulunmaya çalışıyordu. Özellikle beka ile ülke geleceğinin tehlike altında olduğunu, terörle de millet ittfakı partililerinin dirsek teması içerisinde olduğunu iddia ederek bir yerel seçim kampanyası yürüttüler. Bu da zaten seçmende çok karşılık bulmadı. Özellikle beka problemini insanlar sadece ekonomik olarak yani ekonomik gelecekleri kaygılarını taşıdığıyla ilgili bir beka probleminin olduğunu, ülkenin böyle bir problem içerisinde olmadığını, 82 milyonun tek vücut halinde devam etmesi gerektiğini, 82 milyonun bölünmemesi gerektiğini, bütünleştirici söylemlerin kullanılması gerektiğini ve bizimde iyi yaptığımızı çok fazla ötekileştirici siyaset yapmadığımız konusunda bizlere geri dönüşler oluyordu. Yaptığımız siyasette genelde bu yöndeydi. Sadece CHP’liler ve İttifak ortağımız İyi Partilililerden değil, mümkün olduğu kadar diğer siyasi partilere gönül vermiş insanlardanda çok fazla oy talep ettik. 5 yıl önce yaptıklarımızın ve 5 yıl sonra yapacaklarımızın karşılık bulması durumunda, hepimizin siyasi görüşleri farklı da olsa hepimizin bir arada yürüyebileceğimizi özellikle aktardık.” dedi.  

Türkiye üretmeyen toplum haline geldi

Seçim çalışmaları boyunca sahada gördüğü problemlerin başında ekonomik krizin çiftçiyi ve esnafı etkilemesi olduğunu ifade ederek;

“Sahada gördüğümüz problemlere gelince de ekonomik anlamda vatandaşın net bir şikayeti vardı ve haliyle bu sıkıntıyı, siyasi iktidarda görüyorlardı. Yerelden ziyade şu cümleyi çok duyuyorduk, ‘Başkanım bizim sizinle bir derdimiz yok, derdimiz işimizin gücümüzün sıkıntısı. Sen yoluna devam et.” dediler. Bizde zaten mümkün olduğu kadar siyasetin dışında ekonomik anlamda da insanlara 24 Haziran’da anlatmaya çalıştığımız buydu. 24 Haziran’da da ekonomik krizin ayak seslerinin çok güçlü olduğunu, halkımızın tercihinin o yönde olduğunu anlatmaya çalıştık. İnsanları hiçbir zaman siz desteklediniz, siz yaptınız demedik. Ama biz yine kendimizi suçladık. Demek ki yeterince anlatamamışız. Çünkü biz ekonomik gidişatın kötü olacağını ön görüyorduk. Artık Türkiye üretmeyen bir toplum haline geldi. En büyük sıkıntımız bu. Üretim giderlerini de karşılayacak çiftçilerimizin durumu da çok kötüydü. Artık mazot fiyatlarının artmasıyla ithalata dayalı tüm ürünlerin  zamlanmasıyla karşı karşıya kalınca üreticilerimiz çok zorluk yaşadı. 2018’in Ağustos ayından sonra yaşanan ekonomik kriz sadece üreticilerde değil, esnaflarda da görülmeye başladı. Enflasyonla karşı karşıya bıraktı bizi bu durum. Hayat pahalılığı sebebiyle sabit çalışanlarımızla, emekleriyle ay sonunu getirememekle karşı karşıya kalınca ciddi bir şekilde ekonomik kriz toplumun tüm kesimlerini derinden etkiledi. Seçim döneminde sanayiye gittik mesela. O dönemde %25-30’lara varan bir işsizliği artıracak şekilde işçi çıkarımlarının olduğun gözlemliyorduk. Çünkü 2019 yılında asgari ücretinde 2 bin lira olmasından sonra sgk primiyle birlikte bir asgari ücretlinin maliyeti 3 bin liranın üzerine çıkıyordu. Bu da günümüzde az bir rakam değil. Öyle olunca mecburen işverenlerde işçi çıkartmak durumunda kaldıklarını bize iletiyorlardı. Bu atmosferde bir yerel seçim geçirdik.” değerlendirmesi yaptı. 

Bütünleştirici söylemlerle hareket ettik

YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal etmesi konusuna da değinen İl Başkanı Akbulut;

“Yerele gelecek olursak Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in 5 yıl boyunca yaptığı hizmetlerin genel olarak kabul gördüğünü, yerel yönetim hizmet memnuniyetinin olduğunu gördük. Bizlerde kutuplaştırmadan, ayrıştırmadan siyaset yaptık. Siyasi iktidar daha çok kutuplaştırıcı söylemlerde bulunurken, biz daha çok bütünleştirici söylemlerle haraket etmeye çalıştık. Bunun da kazanımlarını 31 Mart’ta Burdur Belediyesi olarak aldığımız kanısındayım. 

 İmamoğlu oy farkını artıracak

 İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinin gerekçesi bazı sandık kurullarındaki görevlilerinin, kamu görevlisi olmamasından dolayı seçim iptal edildi. Oradaki sandık görevlilerinin sandıklarındaki toplam oy sayısı da  aradaki farktan daha fazla olduğu için iptal edildiği gerekçesiyle seçimi iptal ettiler. İstanbul seçimlerini yenileyerek kendilerine bir şans daha tanıdılar. İlerleyen süreçte Ekrem İmamoğlu’nun oy farkını artıracağı kanısındayım. Resmen mağdur edildi. Bizim Türk toplulumuzda mağdur korunur, kollanır. Ben o gün içinde Ak Parti’ye oy verenlerin Ekrem İmamoğlu’nun hakkının gasp edildiği gerekçesiyle Ekrem İmamoğlu’na oy vereceği kanısındayım. Zaten Ekrem İmamoğlu’na verenler yine verecektir. Biz Ekrem İmamoğlu Başkanımızın terar kazanacağına inanıyoruz.” sözleriyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na destek verdi. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 18 Mayıs 2019 14:38

Salda’da turizm hareketlendi

Tanınırlığı her geçen yıl artan Salda Gölü’nde turizm hareketlendi. Pek çok turist Salda Gölü’nü görmek, göl kıyısında güzel vakit geçirmek için Yeşilova’ya geliyor.  Yeşilova’ya gelen turustlerin büyük bölümü, Salda Gölü etrafındaki tesislerde, özellikle de Yeşilova Belediyesi kampında kalmayı tercih ediyorlar.

Salda Gölü’ne her yıl daha fazla turist gelirken, bir yandan da, Salda Gölü’ndeki çekilme herkesi kaygılandırıyor. Bu yıl, kış mevsiminin yağışlı geçmesine rağmen göldeki çekilme devam etmekte.

Salda Gölü dip suyu ve göl çevresindeki derelerden beslenen bir göldü. Ancak, gölü besleyen bütün derelerin önüne göletler yapılması nedeniyle, Salda Gölü’ne su taşıyan hiç bir dere kalmadı. Derelerden taşınan suların önlerinin kesilmesi ve küresel ısınmaya bağlı genel kuraklık nedenleriyle, Salda Gölü’nde çekilme başladı ve sürüyor.

Salda Gölü ülkenin en derin gölü, dünyanın en temiz göllerinden. Göldeki su içilebilir nitelikte. Bu özelliklerle, Salda Gölü sadece ülkemizin değil dünyanın da önemli değerlerinden. Salda Gölü’ndeki çekilmenin önlenmesi gerekiyor. Çünkü; Salda Gölü’nü dünyaya tanıtan özellik, göl sahillerindeki beyaz sodalı kum. Göl çekilmeye devam ederse, sahillerdeki sodalı beyaz kumsal, sulardan uzakta kalıp özelliğini yitirecek. Salda Gölüne girenler beyaz kumsallar yerine çamurlu kıyılarda suya girmek zorunda kalacaklar.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 18 Mayıs 2019 14:38

20 Mayıs 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

20 Mayıs 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Cumartesi, 18 Mayıs 2019 14:38

Her şey Mehmet Salih için

Din Kültürü Öğretmeni Adem Demirezen ve eşi Arife Demirezen, milyonda bir görülen doğumsal çift taraflı kaval kemiği eksikliği (Tibial Hemimelia) hastası 18 aylık oğulları Mehmet Salih’in tedavisi için çare arıyor. Mehmet Salih bebeğin ilk ameliyatı 23 Mayıs’ta İstanbul Tuzla Okan Üniversitesi Hastanesi’nde yapılacak. 

Çeltikçi Şehit Ali Yıldırım Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni, 2 çocuk babası Adem Demirezen, iki oğlundan büyüğünün 6 yaşında ve sağlıklı olduğunu, küçük oğlu Mehmet Salih’in ise 28 haftalık dünyaya geldiğini söyledi.

Mehmet Salih’in doğumdan sonra iki ay kuvözde kaldığını ve şu an 1 yaşında olduğunu belirten Demirezen, oğluna doğuştan “Tibial Hemimelia” tanısı konulduğunu, doktorların hastalığın 1 milyon canlı doğumda bir görülen bir hastalık olduğunu aktardı .

Baba Adem Demirezen, bebekleri kuvöz sonrası seyahat edebilecek seviyeye gelince tedavi arayışları için, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İstanbul Balta Limanı Kemik Hastanesi, Çapa Tıp Fakültesi ve bazı özel hastanelere başvurduklarını, muayene olduklarını ve tedavi önerisi olarakta sol bacağın diz seviyesinden kesilmesi gerektiği söylediklerini belirterek, “Biz anne baba olarak bu durumu kabullenemedik ve çareler aradık. Mehmet Salih ile aynı hastalığa sahip, 2015 yılında tedavi edilen Furkan Eymen bebeğin ailesine ulaştık. Furkan Eymen’in tedaviden sonra yürüyor olduğunu gördük ve onların yönlendirmesiyle onun tedavi olduğu doktora ulaştık.” dedi.

Tedavi süreciyle ilgili gazetemize açıklamada bulunan Baba Adem Demirezen;

“Oğlumuzun ameliyatını yapacak Doktor Dubai’de. Bu doktor yurt dışında, Prof. Dr. Micheal Weber, Alman bir doktor. Dubai’de hastalarını kabul ediyor. Weber, bu ameliyatı yapmak için bizden 250 bin euro istiyor ancak ben öğretmenim. Bu maliyet benim imkanlarımı aşıyor. Bu rakama ulaşmamızın iki yolu var. Birincisi yurt dışı tedavi raporu almak bunun için uğraştık ama bu raporu alamadık. Çünkü bize yurt içinde bir şekilde tedavi öneriliyor olması buna engel oldu. Bize Türkiye’deki hastanelerde tedavinin ancak ampütasyon (kesme) olabildiği söylendi. Hastane bu tedavi önerildiği için yurt dışı tedavi raporu verilemeyeceğini söyledi. Bu ameliyatı yapabilmemiz için  250 bin euroya ihtiyacımız var. Biz bu miktar için bir kampanya başlatma çabası içerisindeyiz.”dedi. 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 18 Mayıs 2019 14:38

Medusa Mozaiği ziyarete açıldı

Kibyra Antik Kenti’ndeki, 3 bin 600 kişilik odeonun orkestra bölümünü süsleyen, Geç Roma dönemine ait dişi canavar figürü Medusa Mozaiği ziyarete açıldı. Unesco Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Kibyra’da kış ayları boyunca kapalı olan  Medusa Mozaiği, Ekim ayı sonuna kadar ziyaretçilerine açık. 

Mitolojide “Gözlerine bakan kötü niyetli kişileri taşa çevirdiğine” inanılan “yılan saçlı, keskin dişli, dişi canavar” olarak bilinen Medusa’yı tasvir eden “Opus Sectile” tekniği ile renkli mermerlerden inşa edilen mozaiğin dünyada benzeri bulunmuyor.

Antik dönemde konser alanı, meclis, mahkeme ve üzeri kapalı tiyatro görevi yapan Kibyra Odeonu’nun ortasını süsleyen Medusa mozaiği, bütün ihtişamıyla ziyaretçileri büyülüyor. Hava şartlarından zarar görmemesi için kış ayları boyunca kapalı tutulan Medusa Mozaiği, kent merkezine 108 kilometre uzaklıkta.  Kibyra Antik Kenti’ndeki Medusa mozaiği, Ekim ayı sonuna kadar ziyaret edilebilecek.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 18 Mayıs 2019 14:38

Kültür Müdür Kılıç asaleten atandı

Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç’ın Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne asaleten atandığını açıkladı.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç’ın Burdur turizmine katkı sağlayacağını belirten Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi;

“Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda açık bulunan Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, 3 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi’nin 2 ve 3’üncü maddeleri gereğince, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç asaleten atanmıştır. 

Burdur turizmine katkı sağlayacağına inandığımız Müdürümüze görevinin hayırlı uğurlu olmasını temenni eder, çalışmalarında başarılar dilerim.”dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection