Tarihe göre süzülmüş ögeler: Pazartesi, 04 Mart 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, Öğretmenevi’nde iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.

 

Toplantıda, ilimiz reel sektörünün bütün sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati’nin konuşmasına geçilmeden önce Vali Hasan Şıldak, Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ve Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt yaptıkları kısa konuşmalarla, ilimizin tarım, hayvancılık ve turizm alanlarında katılımcıları bilgilendirdiler. 

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati iş dünyası temsilcileriyle birlikte yapılan toplantıda yaptığı konuşmada; 

“ Sizleri Türkiye’deki her ili gezmeye davet ediyorum. Burdur ilçeleri, köyler ve belderiyle güzel bir şehrimiz. Burdur Gölü’müzle ve diğer göllerimizle cok ciddi bir şekilde merkez olmuş durumda. Bu ülke kolay kurulmadı. Çok zor koşullar altında kuruldu ve bugüne geldi. Bu ülke Allah’ın izniyle varlığını, gücünü çok daha artırarak devam edecek. Bizim şu anda yaptığımz şey adımlarımızı hızlandırmak o da yetmez, koşmak. Çünkü bu koşu sınırsız , sonsuz bir maraton. Büyük bir yarış. Kökü kuvvetli ve geleceğe umutla bakan büyük bir yarış. Bu yarışın an itibariyle yöneticileri bizleriz. An itibari ile iş dünyası burada. Önemli olan bu sorumluluğu, bu yükü taşımak ve attığımız her adımın bilinciyle hareket etmek. Bu ülke artık sadece İslam dünyasının değil, dünyanın önemli merkezlerinden bir tanesi. 

Yepyeni bir sistemdeyiz. Cumhurbaşkanlığı sisteminde. Amaç neydi hızlı adımlar atmak, hızlı karar almak ve atılan bu kararların uygun ve yönetilebilir şekilde sonuçlar ortaya çıkarması. Çok şükür dolaştığımız illerde ve Ankara’da şunu görüyoruz. Adımlar hızlı atılıyor ve inşallah ülkenin geleceği çok daha mutlu bir şekilde büyüyerek devam ediyor. Kıskananlar var, rahatsız olanlar. Operasyonlar yapıyorlar. Bu operasyonları çok şükür bertaraf edecek bir güce sahibiz.”dedi.

Devlet milletin omuz omuza olduğunun vurgusunu yapan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati;

“Gezi Olaylarıyla başlayan o tarih Türkiye Cumhuriyeti’nin son dönemlerdeki en iyi aylarından birtanesiydi. Hedefi hükümeti devirmek olen Gezi Olayları ardından 12-25 Arayık Darbe Girişimi, Kobani Olayları ve sonrasında da meşhur 15 Temmuz 2016 tarihindeki askeri darbe girişiminin tek amacı bu ülkeyi, seçilmiş yönetimini önce yıkmak sonra da yakalanmış olan o büyümeyi durdurmak en sonunda da parçalama ve bölme işleminin gerçekleştirilmesiydi. Hepsini atlattık. Denemedikleri hiçbir yol ve yöntem kalmadı. Ta ki geçen yıl 10 Ağustos’ta ekonomik olarak bu ülke saldırıya uğrayıncaya kadar onlar umutlarını sürdürdüler. İçerideki özellikle sanal medyadaki destekçileriyle ülke finansman yapısını önce yıkmak hükümeti devrierek sonra yine aynı operasyonu ortaya koymak. Atlattık. Birçok ülkenin birkaç yıl süren bu yeniden düzenleme faaliyetini biz birkaç ayda gerçekleştirdik. 10 Ağustos’ta başlayıp, 13 Ağustos’ta zirveye ulaşan bu büyük operasyon Döviz üzerine yapılmış olan bu büyük operasyon hızlı bir şekilde bertaraf edildi ve hen bir ay sonra Sayın Bakanımızn 20 Eylül’de açıklamış olduğu programıyla da orta vadede program ve orta vadede her türlü parametrenin ortaya koyuduğu bir basın toplantısı düzenledik. 

Bu ülke hepimizin. Bu ülkede herhangi bir etnik yapı, parti anlaşmazlığı beka sorunu söz konusu olduğu zaman kendini ortaya koymayı bilen bir ülke. Bu ülkeyle uğraşmayın. Bu milletle hesaplaşmaya girmeyin. Hayatını sanal medya içerisinde sürmeye devam eder. Ama gerçekler is dünyasının, çiftçinni, yöneticinin olduğu yer. Burada kararlar alınır, buradaki tüm enerjiler birleşir ve bütün bir sinerjiyle de ülkenin geleceğini aydınlatır. Bizim sinerjimiz yüksek.”Bilgisi verdi.

Vali Hasan Şıldak iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelinen toplantıda 2019 yılının atılım ve hamle yılı olduğunu hatırlatarak;

“Burdur’un bütün iş dünyası bugün burada. Burdur’un özetini bir iki cümleyle ifade etmek gerekirse ekonomik ve sektörel anlamda Burdur başta hayvancılık ve tarım ve mermer sektöründe gelişimni sağlamış bu alanlarda temayüz etmş biri limiz. Yeni bir sektör olarak ilimizde turizm sektörü gelişiyor. Bütün projeksiyonlar, gelecek yönelik göstergeler ilimizin sahip olduğu çok önemli turistik ve kültürel değerlerin bu yüksel potansiyeldeki değerlerin bundan sonraki dönemde en belirgin alanlardan birini oluşturacağını görüyoruz. 

İş dünyamızın temsilcileri olarak burada kamu, meslek odaları ve sivil toplum olarak ilimizin bütün dinamikleri önümüzdeki süreçte yeni hedefler belirlemek ve bu hedefleri güç birliği içerisinde hayata geçirmek durumunda olduğumuzu da ben il Valisi olarak burada belirtmek istiyorum. Nasıl bir yeni döneme adım atıyoruz derseniz bir defa 2019 bütün sohbet ortamlarında konuşmalarımda ifade ettiğim gibi ülkemizde ve Burdur’da da atılım ve hamle yılı olacaktır. Pozitif yaklaşımların en  üst seviyede gerçekleşmesi gereken bir yıldır 2019. Ülkemiz bir yönetim sistemine gitti. Başkanlık hükümet sistemiyle birlikte yeni atılımlar ve yeni gelişmeler bizleri bekliyor. Buna ayak uydurmak durumundayız.” dedi.  

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 04 Mart 2019 16:11

05 Mart 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

05 Mart 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bozkurt Mahallesi’nde bulunan Burdur Belediyesi’ne ait arazinin TOKİ’ye devrini Tapu İl Müdürlüğü’nde gerçekleştirdi. 

 

Burdur Belediyesi’nin varlıklarını halkının lehine bir anlayış ve sosyal belediyecilik ilkeleriyle çalışmaya devam edeceğini vurgulayan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz gazetecilere yaptığı açıklamada; 

“Tapu İl Müdürlüğü’ndeyiz. Şubat ayı meclisinde aldığımız kararla ve daha önce vaad ettiğimiz şekliyle Bozkurt Mahallesi Kentsel Dönüşümü’nde vatandaşımız lehine 9000 metrekare yaklaşık arazinin 65 bağımsız bölümünün verileceğine dair verdiğim sözün gerekçesi olarak bugün geldik ve tapuda devir işlemimizi gerçekleştirdik. Bu kentsel dönüşümün Bozkurt Mahalle’mizdeki yurttaşlarımızın adına yapılacak bu hamle Burdur’umuza hayırlı olsun.

Çünkü sadece oradaki 320 vatandaşımız değil, yapılacak konutlarla orta gelirli vatandaşımızı da ilgilendiren bir dönüşümün başlamasını sağladık. Biz her zaman halkının yanında olan, halkıyla birlikte olan Burdur Belediyesi’nin varlıklarını da her zaman halkının lehine olan bir anlayışla sosyal belediyecilik ilkeleriyle çalışmaya devam ediyoruz. Bu bölüm daha önce Adliye hizmet binasının yapımına karşılık verilerek takas edilmiş bir bölümdü. Bizden önceki Başkan Sabahattin Bey’in döneminde takas karşılığı Burdur Belediyesi’ne geçmiş bir alandı burası. Bizde bu alanı Bozkurt Mahallesi sakinlerimizin kentsel dönüşümünde daha fazla metrekarede ev alabilmesi ve ev sahibi olabilmesi için bedelsiz olarak toplu konut idaresine devrini gerçekleştirdik.” Bilgisi verdi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Suç ve suçlularla mücadele, kamu güvenliği ve düzenini sağlamak amacı ile aranan şahısların yakalanmasına yönelik İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimleri tarafından geçtiğimiz Cuma günü, ülke genelinde eş zamanlı olarak “aranan şahısların yakalanmasına yönelik huzur operasyonları” yapıldığına ilişkin basın açıklaması yapıldı. 

Yapılan açıklama şu şekilde

“Emniyet ve Jandarma birimlerimiz tarafından İlimizde  icra edilen huzur operasyonu ve uygulamalarında, Emniyet birimlerimiz tarafından 9, Jandarma birimlerimiz tarafından 11 aranan şahıs yakalanarak adli makamlara sevk edilmiştir.

Emniyet sorumluluk bölgesinde yürütülen operasyonlarda;

Bucak İlçemizde;

1) Büyük veya Küçükbaş Hayvan Hakkında Hırsızlık suçundan 5 yıl hapis cezası ile aranan İ. U. 

2) Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma suçundan 4 ay 5 gün hapis cezası ile aranan A. A.

3) Borçlunun Ödeme Şartını İhlali Suçundan 3 ay hapis cezası ile aranan H. A.

4) Basit Yaralama suçundan 3000 TL adli para cezası ile aranan F. Ö.

5) Hakaret suçundan 1740 TL adli para cezası ile aranan H. G.

Yeşilova İlçemizde;

1) Kasten Öldürme suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile aranan M. P.

2) Yaralama suçundan 3 yıl 1 ay hapis cezası ile aranan V. K.

3) Borçlunun Ödeme Şartını İhlali suçundan 3 ay hapis cezası ile aranan M. U.

Çavdır İlçemizde;

1) Borçlunun Ödeme Şartını İhlali suçundah 3 ay hapis cezası ile aranan T. Y., olmak üzere 9 şahıs yakalanarak, Adli Makamların talimatları doğrultusunda işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Jandarma Sorumluluk Bölgesinde yürütülen operasyonlarda; 

Merkez’de; 

“Nafaka Hükümlerine Uymamak” suçundan aranan M.A.

Altınyayla İlçemizde; 

“Bina İçinde Muhafaza Altına Alınmış Eşya Hakkında Hırsızlık”, “Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanma”, “Nitelikli Olarak Konut Dokunulmazlığını İhlal Etme”, “Nitelikli Olarak Konut Dokunulmazlığını İhlal Etme” suçlarından olmak üzere toplam (4) ayrı suçtan aranan S.E.

Bucak İlçemizde; 

1) “Tedbir Kararını İhlal Etme” suçundan aranan E.Ö.

2) “Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokmak” suçundan aranan R.A.

3) “Borçlunun Ödeme Şartını İhlal” suçundan aranan A.B.

Çavdır İlçemizde; 

“Basit Yaralama” suçundan aranan M.A.

Çeltikçi İlçemizde; 

“Hırsızlık” suçundan aranan A.A.

Gölhisar İlçemizde; 

“Borcunun Ödeme Şartını İhlal Etme” suçundan aranan C.A.Ş.

Karamanlı İlçemizde; 

“Borçlunun Ödeme Şartını İhlal Etme” suçundan aranan A.Ş.

Tefenni İlçemizde; 

“Tutuklu veya Hükümlünün Kaçması” ve “Yaralama” suçlarından olmak üzere toplam (2) ayrı suçtan aranan E.K.

Yeşilova İlçemizde; 

“Borçlunun Ödeme Şartını İhlal Etme” suçundan aranan M.G. olmak üzere toplam 11 şahıs yakalanarak Adli Makamların talimatları doğrultusunda işlemleri gerçekleştirilmiştir.”

Yayınlandığı Kategori Manşet

Bozkurt Mahallesinde başlayacak kentsel dönüşüm öncesinde Milli Emlak’a ait alanlar AK Parti Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik’in girişimleri neticesinde vatandaş lehine bedelsiz olarak TOKİ’ye devri yapıldı. Milletvekili Özçelik açıklamasının devamında 9000 m2’lik Belediyeye devredilen alanla  ile ilgilide hatırlatmada bulundu, “9000 m2 yer geçmişte girişimlerimiz neticesinde Milli Emlak’tan Belediyeye devri yapılan alandır”

Bozkurt Mahallesinde Milli Emlak’a ait alanlar ve küçük m2’ler AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’in görüşmeleri neticesinde vatandaş lehine sonuçlandı. Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile bir süredir sürdürdüğü görüşmelerin sonuçlandığını ifade eden Milletvekili Özçelik, Bozkurt mahallesinde bulunan arsaların Kentsel Dönüşüm Kapsamında bedelsiz olarak vatandaş lehine devrinin yapıldığını söyledi.

Milli Emlak’tan TOKİ’ye yapılan bu devir ile konut sahipleri lehine maliyetlerde indirimlerin gerçekleceğini söyleyen Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “09 OCAK 2019 Tarihinde Milli Emlak Müdürlüğünce, bağımsız 16 Bölümde, 6 Ada ve 7 Parselde, 8.432 m2 Alan, Arsa Payı Vatandaşlarımıza Hazinenin desteği olarak gerçekleştirilmiştir. Katkılarından dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ve Milli Emlak Genel Müdürümüz Sayın Tufan Büyükuzun’a şükranlarımızı sunarım” dedi.

AYRICA BURDUR BELEDİYESİNE AK PARTİLİ BELEDİYE ZAMANINDA KAZANDIRDIĞIMIZ ALANLARDA :

Burdur Belediye Başkanlığının ‘Bozkurt Mahallesinde Belediyeye ait 9000 m2 alanı bedelsiz devir edeceklerini’ öğrendik diyen AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik bu konuda da hatırlatmada bulunarak, o dönem yaptıkları girişimi anlattı. 

Milletvekili Bayram Özçelik, “Bu 9 Bin m2 Burdur Belediyesine ait bir yer değildi. AK Parti Belediye Başkanlığı dönemimizde Belediye Başkanımız Sebahatin Akkaya ve şahsımın yaptığı girişimler sonrasında Milli Emlak’a ait bu yerin devrini Burdur Belediyesine gerçekleştirdik. Verilecek bu 9000 m2, Bozkurt Mahallesi sakinlerimize bir lütuf değil, zorunluluktur” açıklamasında bulundu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

İzmir Burdurlular Derneği’nce oluşturulan sosyal sorumluluk projesiyle Kan Bağışı ve Farkındalık etkinliği takdir topladı.

İzmir Konak Meydanı’nda kan bağışına katılan İzmir’deki Burdurlular kan vererek güzel örnek sundular. İzmir Burdurlular Derneği tarafından organize edilen kan bağışı kampanyasına Burdurlularla birlikte İzmirlilerde katıldı. Bando Buffo Orkestrasının çaldığı müziklerle çoşan kan bağışcıları Konak Meydanında Burdur yöresi oyunlarına oynadılar. Kan verenlere  Ceviz Ezmesi ikramıda yapılarak Burdur’un tanıtımı  yapıldı.

Dernek Başkanı Refik Kaya yaptığı açıklamada Sosyal Sorumluluk kapsamında Kan Bağışı ve Farkındalık etkinliğine katılanlara, Kan Bağışında, Hemşehrimiz Bando takımına, Ceviz Ezmesi sponsoru Burdur Ticaret ve Sanayi odasına teşekkür etti. 

300 ünite kanın toplandığı kampanyaya yoğun ilgi olduğunu söyledi. Türk Kızılayının da plaket vermesiyle etkinlik sona erdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 04 Mart 2019 16:06

Bucak’ta tarihi eser operasyonu

İl Jandarma Komutanlığı tarafından ‘Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması’na yönelik yürütülen çalışmada, Bucak’ın Kızılkaya Beldesinde H.S. isimli şüpheli şahsın elinde tarihi eser bulunduğu duyumu alınmasının üzerine, H.S. isimli şahsın evine operasyon düzenlendi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada;

“İl Jandarma Komutanlığı tarafından ‘Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması’na yönelik yürütülen çalışmada, Bucak’ın Kızılkaya Beldesinde H.S. isimli şüpheli şahsın elinde tarihi eser bulunduğu duyumu alınmıştır.

Konuyla ilgili olarak Jandarma ekiplerimiz tarafından Kızılkaya Beldesinde şüpheli şahsın evinde yapılan aramada; Osmanlı, Roma ve Bizans Dönemine ait (198) Adet Bronz Sikke, (6) Adet Gümüş Sikke, (30) Adet Osmanlı dönemine ait sikke, (23) Adet Ok Ucu, (3) Adet Bileklik, (5) Adet Yüzük ve (51) Adet metal obje ele geçirilmiştir.

Bucak Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile yakalanan şüpheli şahıs hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa muhalefetten adli tahkikat başlatılmış, ele geçirilen tarihi eserler Burdur Müze Müdürlüğüne teslim edilmiştir.” denildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercangiz, mahalle toplantıları kapsamında Bozkurt Mahallesi Sakinleri ile bir araya geldi. Önümüzdeki günlerde Burdur Belediyesine ait 9.000 m2’lik  alanın Toplu Konut İdaresine yapılacak olan devri hakkında müjde vererek, konuya ilişkin süreçleri ve sebepleri vatandaşa aktardığı açıklaması yapıldı.

Ayrıca; “TOKİ Pazar Yeri Üstünde hazırlanan çadır toplantısına, ilgi yoğundu. Yürüttüğü sosyal belediyecilik anlayışının yanı sıra yaptığı yatırım ve hizmetlerden dolay vatandaşın sevgisini kazanan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in düzenlediği mahalle toplantılarına katılan her mahalle sakini mevcut belediye başkanını tezahüratla karşılayıp kucak dolusu sevgi ve desteklerle uğurluyor. 

Bozkurt Mahallesinde düzenlenen mahalle toplantısında konuşma yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediyesi’nde görev yaptığı beş yıllık süreçte yapılan yatırımlar, ödenen borçlar yapımı devam eden yatırım ve hizmetler hakkında vatandaşı bilgilendirerek, Bozkurt Mahallesi’nde başlayacak kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Bozkurt Mahallesi TOKİ, Kentsel dönüşüm ile ilgili övgü dolu sözler duydum ama bu dönüşümde bize en büyük katkıyı %96 ile katılım sağlayan,  dönüşüme onay veren Bozkurt ve Depremevleri Mahallesi sakin ve sahipleri ile başardık. Biz, ilk günden itibaren burada bir dönüşüm yapılması gerektiğini, vatandaşımızın, mahalle sakinlerinin, Burdurlu hemşerilerimizin insanca yaşayabileceği konutların içinde oturabilmesi için, üzerimize düşen tüm görevleri yerine getireceğimizin sözünü verdik. Çok şükür k,i geçtiğimiz ay ihalesi tamamlandı. Gelirken gördüm, hemşerilerimiz evlerini boşaltmaya başlamış. Çünkü Nisan ayının ortasından itibaren yıkım başlayacak ve burada bu alanda yepyeni konutlar yükselecek. Başta hak sahiplerimiz olmak üzere, dar ve orta gelirli yurttaşlarımızı insanca yaşayabileceği konutlara inşallah hep birlikte kavuşturacağız. Bu mahallemiz için belki de yaptığımız en büyük güzellik, en büyük birliktelik.” bilgilerine yer verildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Eğitim-İş Şube Başkanı Erkan Putgül 3 Mart 1924 te kabul edilen devrim yasalarının kabulünün yıldönümünde basın açıklaması yayınladı.

“3 Mart 1924, TBMM’de üç devrim yasasının kabul edildiği ve devrimci cumhuriyetin hedeflerine ulaşmada önemli bir kilometre taşı olan dönüşümün tarihi olarak kayıtlara geçmiştir. Ulusal birliğin mihenk taşı Tevhid-i Tedrisat ile ülkedeki eğitim kurumları tek elde toplanmış, Şeriye ve Evkaf Vekaleti’nin kaldırılmasıyla modern hukukun önü açılmış ve Halifeliğin kaldırılmasıyla da laik devlet mekanizması için en gerekli adımlardan biri atılmıştır. 

Ulusal egemenlik ile bağdaşmayan ve toplumsal gelişmenin önünde engel olan çağdışı kurumlar kaldırılmış, devletin ve toplumsal düzenin akla ve bilime dayalı ilkelerce düzenlenmesinin yolu açılmıştır.

95 yıl önce çıkarılan 3 devrim yasası ile İslam coğrafyasındaki ilk laik ülkeyi kurarak bulunduğu bölgede örnek olan ülkemiz, ne yazık ki bugün, AKP iktidarının laikliğe ve cumhuriyet devrimlerine karşı antidemokratik uygulamaları ile karşı karşıyadır.

Eğitim alanında çıkarılan birçok gerici yasal düzenleme yanında, 4+4+4 olarak adlandırılan ucube yasa ile laik ve bilimsel eğitime darbe vurulmuştur.

Siyasi iktidarın eğitim alanındaki uygulamaları, Cumhuriyet atılımlarını tasfiye etmeye, eğitimimizin temel niteliklerini değiştirmeye yöneliktir. Değiştirilen müfredat, hazırlanan ders programları ve kitaplar, bilimsellikten uzak, çağdaş ve laik ölçütlerden yoksundur. Eğitim yönetimi kadroları da bu anlayışla oluşturulmaktadır. Ulusal değerlerimiz, eğitim sistemimiz içerisinden yasa ve yönetmelikler aracılığı ile çıkarılmakta, karma eğitim ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.

Karma eğitime son verilmesi durumunda,  Atatürk’ün liderliğinde kurulan cumhuriyetin en önemli kazanımlarından olan ve milli eğitimde birliği esas alan Tevhid-i Tedrisat ortadan kaldırılacak ve tekrar çok başlı eğitim sistemine dönülecektir.

Eğitim-İş, tüzüğümüzde de belirtildiği üzere, Atatürk ilke ve devrimleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin laiklik ilkesi üzerinde yükseldiğinin bilinciyle, laiklik ilkesinin korunmasına büyük önem verir. Kişilerin inanç ve vicdan özgürlüklerini savunurken, dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanmalarını ya da baskı altına alınmalarını da kabul edilemez bulur. Bu nedenle de ülkede yaşayan herkesin çağdaş, bilimsel, laik, demokratik, eşit, parasız ve nitelikli eğitim hakkı olduğunu savunur ve bu hakkın yaşama geçirilmesi için mücadele eder.

Laik eğitimin ve laik toplumun çok daha önem kazandığı bu süreçte, Eğitim-İş olarak, öğretim birliğine son vererek, medrese-mektep ikilemini günümüze taşımak isteyen bu anlayışa karşı, Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyetimizin kazanımlarına, ülke bütünlüğüne, laik, bilimsel, demokratik, eşitlikçi ve parasız eğitime sahip çıkmaya devam edeceğiz; bu kararlılıktan asla vazgeçmeyeceğiz.”

Yayınlandığı Kategori Manşet

1-7 Mart Muhasebeciler Haftası Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan etkinlikle kutlandı. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Serkan Vurgun Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Programda konuşan Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Vurgun, muhasebecilerin ve mali müşavirlerin yaşadığı sorunların bir an önce çözüme kavuşturulmasını isteyerek, ‘Yetkileri sınırlı, sorumlulukları geniş olan mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğinin, yetki ve sorumluluğunun dengeli bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir.” çağrısında bulundu. 

Serbest Muhasebeci Mali müşavirler Odası Başkanı Serkan Vurgun Muhasebeciler Haftası’nda yaptığı açıklamasında ;

“Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla 1-7 Mart, Muhasebe Haftası olarak kutlanmaktadır. 

“30 yıl önce yasal statüsüne kavuşan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez bir kurumu haline gelmiştir. Kaliteli hizmet sunarak, işletmelerimizin gelişimine katkı vererek, güvenilir işletme danışmanlığı vizyonumuzla ülkemize ve işletmelerimize hizmet ediyoruz. 

Ancak, bu hizmetleri sunarken sıkıntı ve sorunlarımız artarak devam ediyor. 

Artık sorunlarımız için çözüm istiyoruz

Bugün üzgünüz, kederliyiz, acılıyız

İşletmelerin muhasebe ve denetim işlemlerini gerçekleştiren, devletin vergi gelirlerinin arttırılmasına katkı sunan ve devlet kurumlarının işleyişine yardımcı olan muhasebecilik ve mali müşavirlik mesleğinin, sorunlarının çözümü konusundaki taleplerimizin yerine getirilmesini istiyoruz.

Meslek mensuplarımız, Devlet-Mükellef ilişkilerinde e-dönüşümün sağlanması çalışmalarının en ağır yükünü büyük bir toplumsal sorumlulukla ve özveri içinde yıllardır yerine getirmeye çalışmaktadır.

Müzakere edilmeden, sürekli ve hızla getirilen mevzuat değişiklikleri ile süre kısıtlamaları gibi yapılan hatalı uygulamaların neticesinde moralsiz, motivasyonsuz, büyük bir stres altındayız.

Meslektaşlarımız ağır iş yükü altında canları pahasına görevlerini yerine getirme gayreti içerisindeler. Yaşadığımız sorun ve sıkıntılar maalesef son zamanlarda birçok meslektaşımızı görevi başında kaybetmemize neden oldu.” dedi. 

Meslek Yasasının 30 uncu yılının ve Muhasebe Haftası’nın sevincini yaşayamadıklarını dile getiren Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası Başkanı Vurgun;

“Şu anki mevzuatımız, hayatını kaybeden bir insandan bile beyanname gönderme sorumluluğunu yerine getirmesini beklemektedir. Meslektaşlarımız, hastane yataklarında yatarken, evladını, annesini, babasını mezara yeni koymuşken, yeni doğum yapmışken bile beyanname göndermek zorunda kalmaktadırlar. Vergi mevzuatımız maalesef ölümü bile mücbir sebep görmemektedir. Çok acil olarak bu insani olmayan durumun düzeltilmesi gerekiyor.

Gerçekçi olmayan beyan süreleri, mesleğimizin üzerindeki stres kaynağı haline geldi. Sürekli yetişecek mi, uzatıldı mı stresi yaşamaktan yorulduk. Beyan süreleri mutlaka gerçekçi ve uygulanabilir bir yapıya kavuşturulmalıdır.

Görevi başında yaşamını kaybeden ve hayati derecede sağlık sorunları yaşayan meslektaşlarımız gibi iş yetiştirme stresi bütün meslektaşlarımızı tehdit eder bir aşamaya gelmiştir.

Yetkileri sınırlı, sorumlulukları geniş olan mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğinin, yetki ve sorumluluğunun dengeli bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir.

Görev ve fonksiyonlarımızı yerine getirirken yaşadığımız ve çözülmesini talep ettiğimiz biriken çok sayıda sorunumuz bulunuyor, bu sorun ve sıkıntıların, diyalogla ve iş birliği içerisinde çözülmesi gerektiği görüşündeyiz. 

Taleplerimiz, mesleki çıkar elde etme talebi değildir. ülkemizde muhasebe mesleğinin yapılabilir olması ve bundan tüm toplum kesimlerinin katma değer elde etmesini talep etmekteyiz.

Bilinmelidir ki, tüm kurum ve kuruluşlarla karşılıklı anlayış ve işbirliği içerisinde yürüteceğimiz çalışmalarda elde edeceğimiz her başarı ülke ekonomimizin kalkınmasına ve gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Ülkemizde ve mesleğimizde yaşanan sorunların dayanışmayla, iş birliğiyle ve anlayışla çözüleceğine inanıyoruz. Yarınlara umutla bakacağımız bir geleceği hep birlikte hazırlayacağız.” dedi ve meslektaşlarının haftasını kutladı.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet