Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 15 Mart 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

16 Mart 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, parti binasında düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, 14 Mart Tıp Bayramı adına Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in ve CHP yöneticilerinin Devlet Hastanesi’ne gönderdiği çiçekleri toplattırdığını iddia ederek; ‘“Her 14 Mart Tıp Bayramı’nda yaptığımız gibi 5 yıldır Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve bizlerin kutlama şekli bugünde aynı oldu. Bir gün önceden hastaneye çiçeklerimiz gidiyordu. Polikliniklere Belediye Başkanını çiçekleri hediye şeklinde gidiyordu. Ertesi gün sabahleyin doktor geldiği zaman poliklinikte karşılaşmış bulunuyordu. Dün akşam Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi’nin hastaneye teşrif edip, oradaki hastane yetkililerine direkifler yağdırarak o çiçeklerin toplanmasını istiyor ve çok ilginçtir hastane yönetimi de bunu kabul ediyor. Çiçeklerimiz toplanıyor. Bugün hepimizin vergileriyle maaş alan daire müdürlerimiz, bugün resmen siyasete alet oluyorlar. Onların sadece hükümetin değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin memurları olduklarını ben buradan bir kez hatırlatmak istiyorum. Eğer siyaset yapacaklar ise CHP Milletvekili doktor bir milletvekili. Doktorluktan istifa edip, milletvekili olmuş bir kişi. Siyasetin bu çiçeklerle, böceklerle ilgilenecek durumu yok. Çünkü şu an siyasetin bir sürü sorunu var.” dedi. 

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut’un açıklamasında yer verdiği diğer bir konuda, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in 5 yıl içerisinde yaptığı hizmetlerlerdi. 5 yıl içerisnde yapılan çalışmaları CHP İl Başkanı İzzet Akbulut basın mensupları aracılığıyla kamuoyuna paylaştı.

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut 31 Mart yerel seçimleri için yapılan köy ziyaretleriyle ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında;

“Her gün bir köyümüzü, ilçelerimizi ziyaret ediyoruz. Çiftçilerimiz tohumların fiyatlarının çok fazla artmasından, besicilerimiz süt fiyalarının çok düşük olmasının, yem fiyatlarının 90 liraya çıkmasından şikayetçi. Sağmal inekler bugün kombinede sağmaya gidiyor. Bu çiftçilerimizni, hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerimizin ne kadar zor durumda olduğunun göstergesidir. Şu anda Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in gönderdiği çiçekler söz konusu olmamalı. Bunlar zaten 5 senedir ypılan uygulamalardı. Ben buradan sizlerin huzurunda tüm daire müdürlerini uyarıyorum. Siyasete lütfen alet olmayın. Siyaset bizlerin işi. Sizleri hükümet yetkilileride olsa direktif veremezler. Sizler hepimizi temsil ediyorsunuz. Bu devletin makamını temsil ediyorsunuz. Bu devlete verilen vergilerle maaş alıyorsunuz. Bu konuda hepinizin hassas olması için basın mensupları racılığıyla sizlerden ricada bulunuyorum.” dedi.

Başkan Ercengiz’in projelerinin 36 tanesini yapmadığı suçlamasıyla karşı karşıya bırakıldığını söyleyen CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in 5 yılda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vererek;

“Devralınan 54 milyon 317 bin. Bu süreçte ödenen borç 39 milyon 980 bin. Kalan borç 23 milyon 716 bin. Bu süreçte kasadaki mevduatımız 13 milyon 712 bin. 40 Milyon borcun dışında 5 yıllık dönamde 13 milyon 724 bin tl toplam kamulaştırma bedeli, 6 buçuk milyon lira ayrılmış durumdadır. 

Birimlerimizin ihtiyaçları ortak havuzda çözüldü

Şehir temizlik ihalleri artık alım yerine 20 kamyon hizmet aracı ile bu yıl sadece bu çöp kamyonlarından elde ettiğimiz tasarruf yaklaşık 5 milyon tl. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz göreve gelmeden önce, şehrimizde 16, 63, 34 plakalı çöp kamyonları dolaşırken, bu işleri taşeron firmalar yaparken artık Burdur Belediyesi 15 plakalı kendi envanterinde kayıtlı kamyonlarıyla, kendi personeliyle çöp işini üstlenmektedir. Bu  yaptığı işten dolayı taşerona ödenen parayı hesap edersek her yıl 5 milyonun Burdur Belediyesi’nde kaldığı apaçık ortadadır. 5 adet işyeri, 945 metrekare alana sahip Cumhuriyet Yaşam Merkezi toplam maliyeti 6 milyon 313 bin tl oluyor. Yaptı dediklerinde sanırım Cumhuriyet Yaşam Merkezi yer almamaktadır. Yine aynı şekilde toplam alanı 10 bin metrekare 6 adet atölye, 3 adet depo, bölgenin en büyük hizmet kampüsü Sultandere kampüsü hizmete girdi. Burdur Belediye’mizin kaynakları hoyratça harcanmayıp, tamamen Burdur Belediyesi’nin personelleri tarafından hizmet üreilmekte. Burada da dışarıya sizlerin vergileriyle, sizlerin ekonomisiyle Burdur Belediyesi’nin kaynakları hoyratça kullanılmamış oldu. 400 araçlık katlı otoparkı tamamladık. Bu bir önceki Belediye Başkanı Sabahattin Akkaya döneminde projesi hazırlanmıştı. Ama yapmak Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e nasip oldu. El Sanatları Merkezi’nde; alaca dokuma, seramik, kadın el emeği çalışma, sergi ve satış noktası, tesisler ve  kafeteryalar hizmete girdi. 

Çöp değil enerji üreteceğiz

Ülkemizin en modern geri dönüşüm merkezi Burdur’a kazandırılıyor. % 29 kar payıda Burdur Belediyesi’ne ait. Yap-işlet-devret modeliyle 29 yıllığına çöp enerjiye dönüştürülecek. Bu tesisin yatırım bedeli de toplam 100 milyon tl’dir. Sultandere Hizmet Kampüsü’nde de kendi elektiriğimizi kendimiz üretiyoruz. 5 yıllık süreçte 10 milyonluk makine ve araç filosu Burdur Belediyesi’ne kazandırılmış oldu. Asfalt freze makinesi, eskorte ve kepçe kamyonları, kamyon süpürgeleri, itfaiye araçları, binek hizmet araçları toplamda 60 adet ve iş makinesi Belediyemizin filosuna kazandırıldı. Burada dikkat çeken asfalt kazıma makinelerini Belediye Başkanımız göreve geldiğinde yine Milletvekili Bayram Özçelik’in artık Burdur hizmet görmeyecek deyip, Burdur’dan başka şehirden kiralanan bu makineleri götürdüğünü de hatırlatmak istiyorum. 

23 Park yenilendi

78 yeni park yapıldı. 101 yeni oyun grubu, 35 fitness grubu, 15 yeni spor sahası kazandırıldı. İstihdamda büyük etki yaratan projelerimizden marka caddeler yapıldı. Örneğin İstasyon Caddesi. Belediye Başkanı ali Orkun Ercengiz göreve gelmeden önce İstasyon Caddesi’nde çalışan toplam sayısı 10 kişiydi sanırım. Şu anda 200’ün üzerinde sadece o caddede çalışan kişi sayısı var. Yani yapılan marka cadde sayesinde bir nevi 200 kişilik istihdam alanı oluşturulmuş durumda. Kalekapı Caddesi’nde marka çalışması yapıldı. Bundan sonra da yolumuza devam edersek çalışmalar aynı şekilde olacak. Özgürlük ve Demokrasi Meydanı yapılan yeni çalışmalarla güzel hale getirildi. Ayrıca Cumhuriyet Meydanımız önümüzdeki döneme nasip olursa bırakıldı. Çay düzenleme projesi sayesinde birçok yerden Beleiye Başkanı’mız ödül aldı. Buda çok beğenilen proelerinden bir tanesi oldu.

Yeşil alan 7 metrekareden 12 metrekareye çıkartıldı

Bu da süpekülasyon konusu oldu. Nasıl yaptınız da bunu ölçtünüz diye. Onu da söyleyelim. 80 bin nüfusumuz var. 560 bin metrekareden 1 milyon 7 bin metrekareye çıkardık. Çarpma bölmeyi bilen tüm yurttaşlarımızın hesaplayabileceği bir şekilde 7 metrekareden 12 metrekareye çıkardık. Arıtma tesis sahasında çoçuklarımıza çevre bilinci eğitimi veriyoruz. Bu da beğenilen projelerimizden bir tanesi oldu.

Halk Plajı cazibe merkezi oldu

5 yıl öncesine geri döndüğümüzde Halk Plajı, Budur Gölü unutulmaya yüz tutmuşken, geçen hafta oradaydık. Yaklaşık 3 bin bandında yurttaşımızın burada vakit geçirdiği çok güzel cazibe merkezi haline getirildi. Bir nevi unutulmaya yüz tutmuş Burdur Gölü tekrar Burdur halkıyla kavuşturulmuş oldu. Alyazma Orman İçi Piknik Alan yerleri yine yapılan düzenlenmelerle tekrar yenilendi. Isparta’ya piknik yapamaya giden yurttaşlarımız artık Burdur’da piknik yapabilecekleri alanlar kavuşturuldu.” değerlendirmesinde bulundu. 

Belediye Başkanlığının vizyon işi olduğunu vurgulayan CHP İl Başkanı Akbulut;

“40 Projenin 36’sını yapamadı diyenlere, bunları dikkatlice okumalarını rica ediyorum. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve ekibi olmasaydı duraklar yapılmaz mıydı? Yapılırdı evet. Sadece şu kapalı duraklar için yapılan alınan tekliflerde tek ucuz teklif veren firma 51 bin tl teklif verdi. Sultandere Hizmet Kampüsü’ndeki atölyelerde yapılarak kendi ekibimiz tarafından yapılan kapalı durakların tanesi bize 17 bin tl’ye mal oldu. Yani sadece kapalı duraklarda 34 bin tl’si cepte kaldı. Bugün 30’a yakın kapalı durak yapıldığı hesap edildiğinde  1 milyon tl’nin bu hizmet sayesinde Burdur Belediyesi’nin kasasında kaldığı yine aşikardır. Bu süreçte 1,5 milyon metrekare sıcak asfalt döküldü ve asfaltların kalitesini de Burdur halkının takdirine bırakıyorum. 

Altyapı çalışmaları önemli

Bağlar Mahallesi’nde olanlar yakından bileceklerdir, çok şiddetli yağan yağmurlarda evleri su basıyordu. Araçların motor bölümüne kadar sel suyu olup, hasar görüyordu. Yapılan bu çalışma sayesinde de bunlarda ortadan kalkmış oldu. 8 bin metre hattın bakım ve onarımı yapıldı, 10 263 metrekare kanalizasyon hattı döşendi. 25 in adet yağmur suyu drenaj şebekesi yapıldı. Nitelikli içme suyu konusunu Belediye DSİ’yle yapılan çalışmalar çerçevesinde götürüyorlar idi. 2018 Ağustos ayında yaşanan ekonomik kriz sebebiyle DSİ bütün yatırımları durdurması neticesinde suyun sertliğini düşürmek için yapacakları arıtma projesi bir sonraki DSİ yatırımları aşma süresine bırakıldı. Ama Belediye Başkanımız her yerde bunu söylüyor. Eğer DSİ bu yatırımı yapmamakta ısrar ederse, Belediyenin kaynakları ile DSi’nin bedeli ödenip, gerekli bundan sonraki Burdur Belediyesi tarafından karşılanıp, nitelikli içme suyunu da Burdur halkına kazandıracağız. 

Asri Mezarlık çalışmaları yapıldı. Binin üzerinde modern tasarruflu aydınlatmalarla şehrimizi ışıl ışıl aydınlattık. Bu aydınlatma projeside hafife alınacak bir proje değildir.  BİMTAŞ Göl Tesisleri modern bir tesis olarak Burdur’umuza kazandırıldı. İstasyonPark restone edilerek halkın hizmetine bırakıldı. Susamlık Tesisi’de bu süreçte yenilendi. 

Otogarımız yenileniyor. Belediye Başkanımız göreve gelir gelmez çatısı çöktü. Buraya 6,5 milyonluk bir yatırımla tekrar güzle bir hale gelecek. Bedesten Çarşısı 2019 yatırım planlarının içerisine alındı.” dedi.  

Geçmiş dönemin AK Parti İl Başkanlarından Ömer Bütüner’in sosyal medya paylaşımları konusunda açıklamada bulunan CHP İl Başkanı Akbulut;

“Açıklamaları arasında 2019’a kadar Burdur’a 898 köprü yapacağız. Köy ve arazi yollarımızı birbirine bağlayacağız. Yine aynı şekilde 2019’a kadar Burdur’umuza 4 adet hidroelektrik santrali yapacağız. Ne kadarı yapıldı? Onu da Burdur halkının takdirine bırakıyorum. Yine aynı şekilde Burdur ve Bucak’ın içme suyu sorunun çözeceğiz diyorlar. 2019 yılına kadar Burdur’umuza 27 adet baraj ve gölet kazandıracağız. Ne kadarı yapıldı? Hepsini Burdur halkının takdirine bırakıyoruz. Bugün yine bu paylaşımların sosyal medya hesaplarından silindiği bilgisi bizlere geldi. Bir nevi attım, tuttum, sildim durumu gerçekleşmiş durumda. 

72-73-74 ada parsellerin Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’unda işletmecisi olduğu Kurt Petrol’ün yeşil alan olarak belirlendi. Kurt Petrol alanda faaliyetini sürdürüyor. Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say’ın rant konusunda da çok fazla yazdılar, çizdiler. Ben bu alanda aşağı yukarı 1972-1986 yıllarında hazırlanan park alanı bu alan. Ben bu süreçte burada ticari faaliyet yapan AK Parti Belediye Başkanı adayı Deniz Kurt’a buradan bir rant edilip, edilmediği konusunda bir suçlamada bulunmayacağım. Bunun takdirini Burdur halkının takdirine bırakıyorum. Soru olarakta  Belediye Başkan adaylığına çıkma sebebinin bu yeşil alanla bir alakası var mı? Eğer millet bahçesi yapılacaksa böyle bir yeşil alan üzerinde yapmayı düşünürler mi? 2012 yılında da burası revizyon imar planı çalışmaları sırasında park alanından çıkarılması talep edilmiş. Dönemin belediye başkanı ve belediye meclisinin karayolu kavşak noktasında akaryakıt istasyonu kararı verilmesi mevzuat açısından uygun olmadığından pay alanı olarak kalmasına karar verilmiş.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Mehmet Uzal Sosyal Bilimler ile TOBB Anadolu Liselerinde Genç Memur Sen Burdur teşkilatı tarafından oluşturulan Yedi Güzel Adam Kütüphanesi ile Mehmet Akif İnan Kütüphanelerinin açılışlarını yapmak üzere Burdur’a gelen Eğitim Bir Sen ve Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ı ziyaret ettiği açıklandı.

“Ziyarette Eğitim Bir Sen ve Memur Sen İl Başkanı Murat Bulut, MAKÜ Eğitim Bir Sen Temsilciliği Öğr Gör Veli Sipahi ve üyelerle birlikte Rektör Yardımları Prof. Dr. Durmuş Acar, Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ve Rektör Danışmanı Prof.Dr. Ömer Tekşen de yer aldı.

Karşılıklı görüş alışverişinin gerçekleştiği ziyarette Rektör Korkmaz MAKÜ’nün gelişimi, personel sayıları gibi mevcut durum hakkında bilgiler verirken Ali Yalçın da üniversite olarak personeli ile barışık bir kurum olmanın önemine değinerek bunun ülkemizin bilimsel geleceği açısından gerekliliğini belirtti.

Ziyaret sonunda Rektör Korkmaz tarafından konuğuna çeşitli hediyeler takdim edildi.”

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 15 Mart 2019 16:30

"Burası Burdur Burada İş Var"

Vali Hasan Şıldak’ın katılımıyla gerçekleşen programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan “İstihdam Seferberliği-2019” kapsamında uygulamaya başlanan kampanya ve teşvik programlarının tanıtımı yapıldı.

“Burası Burdur Burada İş Var” slagonu ile başlatılan istihdam seferberliği tanıtım toplantısına Vali Hasan Şıldak, SGK İl Müdürü Bayram Balban,  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ramazan Erdim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V. Hasan Güven, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, BUTSO Meclis Başkanı Ömer Çeliker, Burdur Esnaf ve Sanatkalar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Yalçın Mecikoğlu ve basın mensupları yer aldığı açıklaması yapıldı.

“Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıda Vali Hasan Şıldak’ın yaptığı açılış konuşması sonrası kurum müdürleri devletin verdiği teşvikler ile ilgili bilgi verdi. Toplantının devamında söz alan oda başkanları uygulanacak olana istihdam seferberliği projesi için destek vererek istihdam hedefine ulaşacaklarını dile getirdiler.

Vali Hasan Şıldak yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin iş birliğinde yürütülecek 2019 Yılı İstihdam Seferberliği başlatılmıştır. Şubat ayı sonlarında kamuoyuna duyurulan ve yeni istihdam teşviklerinin de yer aldığı seferberlik girişiminin İlimizde de en üst düzeyde gerçekleşmesi amacıyla bugün burada birlikte bulunduğumuz değerli oda yönetim kurulu başkanlarımız ve kurum müdürlerimizle birlikte İlimiz adına Valiliğimiz öncülüğünde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan seferberlik çağrısına Burdur’dan en iyi desteği ortaya koymak adına toplanmış bulunuyoruz.

“Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla başlatılan istihdam seferberliğinin başta İlimiz olmak üzere Ülkemize hayırlı sonuçlar getirmesini, ekonomimize yeni bir ivme kazandırmasını temenni ediyoruz. Bilindiği gibi ekonominin en vazgeçilmez unsuru üretimdir. Üretimin güçlenmesi her şeyden önce başta sanayi kuruluşlarımız ve işletmelerimiz olmak üzere bütün üreticilerin daha çok çalışmasına bağlıdır. Ülkemiz son yıllarda içinden geçtiği bütün zor süreçleri başarıyla aşmış, kendisine yöneltilen her türlü tehdidi bertaraf etmiştir. Karşımıza çıkarılan uluslararası düzeydeki bütün engeller, terör tehdidi ve ekonomik abluka girişimleri Devletimizin, her şeyden önce Milletinden aldığı güçle kararlı bir şekilde çökertilmiştir.

2017 yılında olduğu gibi bu yıl uygulamaya konulan istihdam seferberliğinin de ifade ettiğim, bu perspektiften değerlendirilmesi gerekmektedir ve inanıyoruz ki 2017 yılında olduğu gibi 2019 yılında da İlimiz bu seferberliğe en iyi düzeyde katkı sağlayacaktır. Bütün bu seferberlik çağrılarına verilen olumlu karşılıklar aslında sanayicimizin, işletmecilerimizin, üreticilerimizin birlik ve beraberlik ruhu içinde Devletinin yanında duruşlarının en iyi tezahürüdür.

İstihdam seferberliği diğer taraftan sanayici ve işletmecilerimize çok olumlu yeni fırsatlar sunmaktadır. Biraz sonra ayrıntılı bir şekilde İl Müdürü arkadaşlarım tarafından açıklanacak olan teşvik paketi incelendiğinde aslında bütün firmaların yararına olacak pek çok düzenlemeyi içerdiği görülecektir.

Pek çok kez ifade ettiğimiz gibi 2019 yılı Burdur İlinde sanayicilerimiz, kobilerimiz, esnafımız, çiftçimiz ve bütün üreticilerimiz açısından daha iyi, daha verimli ve daha başarılı bir yıl olacaktır. Bu pozitif düşünceyle çok çalışarak, ülkesinin birlik ve beraberliğine katkı sağlama ve Devletine sadakatle bağlı kalma yaklaşımıyla 2019 yılında insanlarımızın üretim ve çalışmaya odaklanacaklarına inanıyorum. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edilen bu seferberliğin ayrı bir önemi olduğunu ve adeta bu olumlu süreci çok daha güçlendireceğini belirtmek istiyorum.

Burada bulunan çok değerli oda yönetim kurulu başkanlarımızla yaptığımız istişare ve değerlendirmeler sonucunda bugün bu açıklamayla İlimizde bu yönde oluşan kararlılığı ve gayreti sizlerle paylaşmaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Odalarımız seferberlik çağrısı yapılır yapılmaz kendi üyelerine yönelik gerekli çalışmaları başlatmışlar, duyuruları yapmışlar ve bu konudaki niyet beyanlarını ortaya koymuşlardır. Bu manada gösterdikleri duyarlılık ve yaklaşımdan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.

Valiliğimiz, istihdam seferberliğinin İlimizde en üst düzeyde gerçekleşmesi adına bütün süreci yakından takip edecek ve gereken bütün desteği ortaya koyacaktır. İş dünyamızın temsilcileri olan burada bulunan oda yönetim kurulu başkanlarımızla birlikte İlimizde 2019 yılı istihdam seferberliği kapsamında toplam 4000 ilave istihdam sağlanması konusundaki hedefimizi ve kararlılığımızı ifade ediyoruz. “Burası Burdur Burada İş Var” sloganı çerçevesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza bağlı 3 İl Müdürlüğümüz de etkin kampanya çalışması yürüterek bu hedefe ulaşılması konusunda üstün bir gayret gösterecektir. Gerek kampanyanın duyurulması, gerekse ilgililere bilgilendirme yapılması konusunda Müdürlüklerimiz faal olarak çalışacaklar ve kampanya sürecinin takibini gerçekleştireceklerdir. Kampanyaya gösterdikleri duyarlılık ve üst seviyedeki destekleri dolayısıyla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımızı, Ticaret Borsası Başkanımızı ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımızı bir kez daha tebrik ediyor, bu anlamlı seferberliğin İlimize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Vali Hasan Şıldak’ın konuşmasının ardından SGK İl Müdürü Bayram Balban ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ramazan Erdim İstihdam Seferberliği kapsamında uygulamaya konulan destek ve teşviklerle ile ilgilbilgilendirme sunumu yaptılar.

2019 İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

1- İSTİHDAM TEŞVİKLERİ

a) Üç Aylık Ücret Desteği Uygulaması (YENİ)

İşverenlerin 2018’de en az işçi çalıştırdıkları aydaki çalışan sayısına ilave olarak bu yıl Şubat, Mart ve Nisan aylarında sağlayacakları ilave istihdam için 3 ay süreyle ücret desteği sağlanmaktadır. Söz konusu teşvikten yararlanan işverenlerden bu kişileri 3 ayın sonunda 6 ay istihdam etmesi hedeflenmektedir.

b) İlave İstihdam Teşviki

2018’de Cumhurbaşkanımız liderliğinde Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kapsamında hayata geçirilen İlave İstihdam Teşviki ile imalat ve bilişim sektörü ve kadın, genç ve engellilere yönelik destek tutarında ve süresinde farklılaştırma yapılmıştır.

Teşvik kapsamında özel sektör işverenlerine önceki takvim yılındaki ortalama çalışan sayısına ilave olarak istihdam edecekleri her bir sigortalı için prim ve vergi desteği sağlanmaktadır.

c) Asgari Ücret Desteği

Asgari Ücret Desteği 2016-2017’de 12 ay; 2018’de ise 9 ay olarak uygulanmıştı. 2019’da yapılan yasal düzenleme ile destek süresi 12 aya çıkarılmış ve destek tutarı işyeri büyüklüğüne göre farklılaştırılmıştır. Bu kapsamda; 500 ve üzeri sayıda çalışanı olan işyerleri için çalışan başına aylık 

101 TL, 500’den az çalışanı olanlar için çalışan başına aylık 150 TL destek sağlanmaktadır.

d) Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanların Teşviki

31.12.2020 yılına kadar 6 aydır işsiz olan kişileri, kişinin istihdam edildiği tarihten önceki son 6 ayın ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam eden özel sektör işverenlerine prime esas kazanç üzerinden hesaplanan sosyal güvenlik primi işveren payı desteği olarak aylık kişi başı 524,47 ila 3.933,54 TL arasında İşsizlik Sigortası Fonundan destek sağlanmaktadır.

e) 5 Puanlık İndirim Teşviki

Özel sektör işverenleri, 5510/4-1-a kapsamında çalıştırdıkları sigortalılara ilişkin sigortalının prime esas kazancı üzerinden hesaplanan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin işveren hissesinin beş puanlık kısmına isabet eden tutar kadar indirimden yararlanabilir.

f) İlave 6 Puanlık İndirim Teşviki

51 il ile Bozcaada ve Gökçeada ilçelerinde faaliyet gösteren özel sektör işverenleri, çalıştırdıkları sigortalılara ilişkin sigortalının prime esas kazancı üzerinden hesaplanacak sigorta primlerinde öncelikle 5 puanlık indirim, ardından prime esas kazanç alt sınırına kadar olan kazançlar üzerinden 6 puanlık indirimden yararlanılabilir.

2- İSTİHDAMIN KORUNMASINA YÖNELİK DESTEKLER

a) Kısa Çalışma Ödeneği

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik şartı aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde 3 ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

3- NİTELİKLİ İŞ GÜCÜNÜN YETİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK DESTEKLER

a) İşbaşı Eğitim Programı

b) İşe İlk Adım Projesi

c) Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi (MEGİP)

Yayınlandığı Kategori Manşet

Muğla’da düzenlenen Yıldızlar Ferdi Türkiye Boks Şampiyonası’nda, MAKÜ formasıyla 60 kiloda ringe çıkan Hikmet Topal, puanla kaybettiği maçın ardından, Rusya’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası için 28 Mart’ta başlayacak Milli Takım Kampı’na çağrıldı.

MAKÜ forması ile 50 kiloda ringe çıkan bir diğer boksörümüz Ahmet  Faruk Kılıç, önceki gün çıktığı karşılaşmada, Aydınlı rakibini yenerek bir üst tura çıktı. 

Ahmet Faruk Kılıç, Fenerbahçe-Kocaeli karşılaşmasının galibi Fenerbahçeli boksör ile ringe çıkacak. Karşılaşmadan galip çıkarsa madalyayı garantileyecek.

Burdur Boksu’nun Babası, Milli Takımlar ve MAKÜ Spor Klübü Antrenörü Merdane Bağrıyanık, gazetemize yaptığı açıklamada; “50 kiloda ringe çıkan,  Hikmet Topal çok az puan farkıyla karşılamayı kaybetse de, tekniği ve kondisyonu ile göz doldurdu. Karşılaşmadan sonra, Rusya’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası’na hazırlık için düzenlenen, 28 Mart’ta başlayacak Milli Takım Kampı’na çağrıldı.

Ahmet Faruk Kılıç’da Hikmet Topal gibi  hem şanslı hem başarılı idi. Bay çekerek bir üst tura çıktı. Aydın’lı rakibini yenerek yine bir üst tura yükseldi. Fenerbahçe-Kocaeli boksörleri arasında yapılan karşılaşmanın galibi olan, Fenerbahçeli boksör ile  ile ringe çıkacak. Eğer galip gelirse madalya almayı garantileyecek. Sporcularım kendilerini kanıtlayıp benim ve Burdur’un yüzünü güldürdüler. İyi gidiyoruz. Hedefimiz madalya ile Burdur’a dönmek” dedi.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanlığı tarafından Devlet Hastanesi’nde yatan hastaların, tedavi süreçlerinin kolaylıkla geçirebilmeleri için hazırlanan ‘Hasta Destek Paketi’ dağıtımları başladığı açıklaması yapıldı.

“Sosyal Belediyecilik anlayışı ile yaşlı, engelli ve hasta vatandaşların hayatını kolaylaştırmak amacıyla sosyal projeler hayata geçiren Burdur Belediyesi, bu kez de yatan hastaların tedavi sürecini kolaylaştırmak amacıyla Hasta Destek paketi oluşturdu. Burdur Devlet Hastanesinde  yatakta tedavi gören hastaların, ihtiyaç duyduğu genel ihtiyaç malzemelerinin yer aldığı ‘Hasta Destek Paketi’,  belediye personeli tarafından dağıtılmaya başladı. Belediye personelleri, Burdur Devlet Hastanesinde tedavi gören vatandaşları yatağı başında ziyaret etti. Acil şifalar temennisinde belediye personelleri, Hasta Destek Paketlerini teslim etti. Hasta Destek Paketlerini beğenen vatandaşlar, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e teşekkürlerini iletti. Hasta Destek Paketi, Burdur Devlet Hastanesindeki tüm hastalara teslim edildi.”

Yayınlandığı Kategori Manşet

Resmi Gazete’de; Salda Gölü ve çevresi’nin “Özel Çevre Koruma Bölgesi” olarak tespit ve ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararları yayımlandı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararlarla;  harita ile sınır ve koordinatları gösterilen alan, Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak tespit ve ilan edildi.

Bu karara göre; Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde 19 Ekim 1989 tarihli ve 383 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) hükümleri uygulanacak. Mevcut her ölçekteki plan, plan kararları ve projeler konusunda mezkur KHK hükümlerine göre yapılacak değerlendirme sonuçlanıncaya kadar herhangi bir uygulama yapılamayacak.

Ayrıca Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde ilgili mevzuat hükümlerine göre çevrenin araştırılması, korunması ve izlenmesi çerçevesinde alan kullanım ve yönetimine ilişkin belirlenecek usul ve esaslar ile bunların yansıtıldığı planlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanacak ve onaylanacak.

Söz konusu usul, esas ve planlar çerçevesinde bölgedeki faaliyetlerle ilgili tedbirlerin alınması, kontrolü ve izlenmesi yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait olacak.

Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde bu kararın yayımı tarihinden önce onaylı planlarına veya mevzuata uygun olarak ruhsatı alınmış ve inşaatı su basman seviyesinde tamamlanmış yapıların inşaatına, ruhsat ve eklerine göre devam edilecek.

Beyaz kumsalı ve suyunun berraklığıyla Maldiv Adaları’na benzetilen Burdur’daki Salda Gölü, her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü, turkuaz rengi ve eşsiz doğasıyla görenleri büyülüyor.

Yaklaşık 185 metre derinliğe sahip, 6 bin 800 metre eninde, 9 bin 86 metre uzunluğunda tektonik bir çukurun üzerinde ve kapalı bir havzada yer alan Salda Gölü, ziyaretçilerine eşsiz bir güzellik sunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1989’dan bu yana doğal sit alanı statüsünde olan Salda Gölü’nün yer aldığı bölgede “Millet Bahçesi” kurulacağını bildirmişti.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, düzenlene kahvaltıyla Burdur Belediyesine bağlı Bimtaş ve Bahtaş şirketlerinde çalışan personeller ile bir araya geldiği açıklandı.

“Seçim çalışmalarının yanı sıra devam ettirdiği Belediye Başkanlığı görevlerini de aksatmayan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, belediye personelleriyle de bir araya gelerek yapılan hizmetler hakkında bilgi alıyor,  çalışan personeller ve belediye işçileriyle görüşüp, talep ve sorunlarını dinliyor. Adaletli bir çalışma ortamı sağlamak için çabaladıklarını belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Birebir takip etmem çok mümkün değil, ama her fırsatta personellerimizle bir araya geliyoruz. Burdur Belediyesine bağlı Bimtaş’I ve Bahtaş’ı Burdur Belediyesi dışında bir şirket olarak görmedik hiçbir zaman.  Burada çalışan personellerimiz de bizler için kıymetli. İnsan odaklı bir belediyecilik anlayışıyla görev yapıyoruz.  Vatandaşımıza hizmet götürecek personelimizin mutluluğu da bu noktada çok önemli.” dedi

Bimtaş ve Bahtaş şirketlerindeki sağlanan düzeni ve personellerin çalışma saatlerine ilişkin sağlanan disipline dikkat çeken Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Hem Bahtaş Şirketi’nin, hem de Bimtaş Şirketi’ni kurumsal bir düzene döndürdük. Şirketlerimizi, belediyenin örtülü kaynakları olarak görmeyip,  kazandığını yine kaynak olarak vatandaşına döndüren ve yatırım olarak Burdur’a kazandıran kurumlar haline getirdiğimize inanıyorum. Daha çok istihdam yaratıp, neredeyse iki kat personel çalıştıran, önceki dönemlerde uygulanan asgari ücret + 12 saat mesai sistemini bugün 8 saat mesaiye indirilmiş, tamamen disipline edilmiş, 8 saatin üzerinde çalışan personeline de mesai ücretini ödeyen bir şirket haline dönüştürdük. Burdur genelinde vergi sıralamasında da iyi bir noktaya getirdiğimiz şirketimiz oldu.” Şeklinde konuştu. “

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

İl genelinde yürütülen eğitim hizmetlerinin kapsamlı bir şekilde ele alındığı toplantıya Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, İlçe Kaymakamları, İl/İlçe Milli Eğitim yöneticileri katıldı.

 Toplantı öncesi İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, İl ve İlçeleri kapsayan eğitim yatırımları, personel durumu ve okul başına düşen öğrenci sayıları verilerini içeren geniş kapsamlı genel bir sunum yaptı. 

Sunumun ardından konuşma yapan Vali Hasan Şıldak; “Eğitimde il merkezi ve ilçelerimizdeki durumu mercek altına alıp Kaymakamlarımızın ve İl/İlçe Milli Eğitim yöneticilerimizin görüşlerini ve ihtiyaçlarını dinleyeceklerini” ifade etti.

Yapılan sunum ile Burdur’un eğitim konusunda ki durumunu kapsamlı bir şekilde dinlediklerini aktaran Vali Hasan Şıldak; “Eğitim alanı çok geniş bir alan. Yani fiziki mekan ihtiyaçlarından, donatım ihtiyaçlarından tutun, kapasite geliştirme, öğrenci veli ilişkileri, yürütülen faaliyet ve proje, etkinlik gibi geniş bir alanı kapsıyor. Amacımız bütün bu alanın sorunlarının en aza indirilmesidir. Çünkü ihtiyaçlar giderek artıyor. Bir hareketlilik var, yeni sistemler uygulanıyor, değişimler yaşanıyor. Bütün bu alanı olabildiğince yönetmek, kusursuz yönetmek için bu toplantıda bulunan herkes bir gayret içindedir. Zaten İlçelerde kaymakamlarımız, ilde bizler her zaman milli eğitim yöneticilerin yanındayız. Eğitim daima birinci önceliğimiz. Gerek hükumetimizin politikası, gerek il ve ilçe yöneticileri olarak bizlerin buradaki bakış açısı budur.

Buna benzer toplantılarımızı daha öncesinde tarım, sağlık ve il özel idaresi hizmetleriyle ilgili yapmıştık. Şimdide bizlerin, kaymakamlarımızın ve siz eğitimcilerin çalışmalarını daha yakından görmek, daha geniş bir şekilde ele alma imkanımız olacak” dedi.

Toplantı eğitim yatırımları, eğitim kurumlarının durumu, sorunlar, ihtiyaç ile proje ve hedefler başlıkları adı altında, kaymakamlarımız ve ilçe milli eğitim müdürlerinin ilçeleri kapsayan çalışmalarını ve görüşlerini dile getirmeleri ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasıyla devam etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet