Tarihe göre süzülmüş ögeler: Perşembe, 14 Mart 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Vali Hasan Şıldak 2019 yılı İstihdam Seferberliği toplantısında,“2017 yılında olduğu gibi, bu yıl uygulamaya konulan 2019 yılı istihdam seferberliğine, Burdur’dan en iyi desteği sağlamak adına toplandık.

İlimiz bu seferberliğe en üst düzeyde katkı sağlayacaktır. Bütün bu seferberlik çağrılarına verilen olumlu karşılıklar aslında sanayicimizin, işletmecilerimizin, üreticilerimizn birlik ve beraberlik ruhu içinde devletinin yanında duruşlarının da en iyi tezahürü olacaktır. İstihdam seferberliği diğer taraftan sanayici ve işletmecilerimize çok önemli, çok olumlu yeni fırsatlarda sunmaktadır.” dedi. 

BUTSO’da düzenlenen toplantıya katılan İŞKUR İl Müdürü Ramazan Erdim, SGK İl Müdürü Bayram Balban’da istihdamla ilgili teşvik paketleri konusunda bilgilendirmelerde bulundu.  

Vali Hasan Şıldak 2019 yılı İstihdam Seferberliği toplantısındaki konuşmasında ilimizin seferberliğe en üst düzeyde katkı sunacağını vurgulayarak;

“Bugün burada bulunmamız sebebi Şubat ayı sonlarından itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’mız, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde yapılacak olan 2019 yılı İstihdam Seferberliği’nin ilimizde de büyük bir destek kampanyasıyla kamuoyuna duyurulmasını amaçlamaktadır. 

Şubat ayı sonlarında ifade ettiğim gibi kamuoyuna duyurulan ve yeni istihdam teşviklerininde içinde yer aldığı bu seferberlik girişiminin ilimizde de en üst düzeyde gerçekleşmesi amacıyla bugün birlikte bulunduğumuz, çok değerli oda yönetim kurulu başkanlarımız ve kurum müdürlerimizle birlikte ilimiz adına Valilliğimiz öncülüğünde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan bu seferberlik çağrısına Burdur’dan en iyi desteği koymak adına toplanmış bulunuyoruz. Burası ‘Türkiye Burada İş Var’ sloganıyla yapılan istihdam seferberliğinin başta ilimiz olmak üzere ülkemize hayırlı sonuçlar getirmesini, ekonomimize yeni bir ivme kazandırmasını temenni ediyorum. 

Bilindiği gibi ekonominin en vazgeçilmez unsuru üretimdir. Üretimin güçlenmesi de her şeyden önce sanayi kuruluşlarımız ve işletmecilerimiz olmak üzere bütün üretcilerin daha çok çalışmasına bağlıdır. Ülkemiz son yıllarda içinden geçtiği tüm süreçleri başarıyla aşmış, kendisine yöneltilen her türlü tehdidi bertaraf etmiştir. 2017 yılında olduğu gibi bu yıl uygulamaya konulan istihdam seferberliğin de ifade ettiğimiz gibi bu perspektiften değerlendirilmesi gerekmektedir. İlimiz bu seferberliğe en üst düzeyde katkı sağlayacaktır. Bütün bu seferberlik çağrılarına verilen olumlu karşılıklar aslında sanayicimizin, işletmecilerimizin, üreticilerimizin birlik ve beraberlik ruhu içinde devletinin yanında duruşlarının da en iyi tezahürü olacaktır. İstihdam seferberliği diğer taraftan sanayici ve işletmecilerimize çok önemli, çok olumlu yeni fırsatlarda sunmaktadır.” görüşlerini ifade etti.  

2019 yılının daha verimli ve başarılı bir yıl olacağını belirten Vali Şıldak;

“Birçok defa ifade ettiğimiz gibi 2019 yılı Burdur ilinde sanayicilerimiz, kobilerimiz, esnafımız ve çiftçimiz üreticilerimiz açısından daha iyi verimli ve başarılı bir yıl olacaktır. Bu pozitif düşünceyle daha çok çalışarak ülkesinin birlik ve beraberliğine katkı sağlama ve milletine sadakatla bağlı kalma yaklaşımıyla 2019 yılında insanlarımızın üretim ve çalışmaya odaklanacaklarına inanıyoruz. 

Odalarımız seferberlik çağrısı yapılır yapılmaz zaten kendi üyelerine yönelik çalışmayı başlatmışlar, duyuruları yapmışlar, bu manada gösterdikleri yaklaşımlardan dolayı kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum. Valiliğimiz istihdam seferberliğimizin en üst gerçekleşmesi adına tüm bu süreci yakından takip edecek ve gereken desteği ortaya koyacaktır. İş dünyamızın temsilcileri olan burada bulunan oa yönetim kurulu başkanlarımızla birlikte 2019 yılı istihdam seferberliği kapsamında toplam 4000 ilave istihdam sağlanması konusundaki hedefi ve karalılığımızı bugün ifade ediyoruz. Burası Burdur, Burada İş Var sloganı çerçecvesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’mıza ve buna bağlı 3 il Müdürlüğümüzle birlikte etkin bir kampanya yürütülecek, bu hedefe ulaşılması konsusunda üstün bir gayret gösteriyecektir.” bilgisi verdi.  

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik’te toplantıda yaptığı konuşmada, 2019 yılı İstihdam Seferberliği’nin ekonomiye katkı sunacağını ifade ederek;

“25 Şubat’ta çıkan bu seferberliğin biz ayın 26’sından bu tarafa çalışmaları hep birilkte yaptık. Bundan sonraki çalışmalarıda, broşür çalışmaları, dükkanlara gerekli ilan panoları yapıp camlarını asıp, onları bilgilendirme çalışmalarını sürdürdük. İnternet üzerinden duyurularımızı devam ettiriyoruz. Bu iş dünyası adına baktığımız zaman gelmiş geçmiş en büyük devrim. Uzun yıllardır beklenti içinde olduğumuz bu istihdam seferberliği bugüne nasip oldu. İnşallah 2019 yılında biraz durağan geçen ekonomimize katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 14 Mart 2019 16:48

15 Mart 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

15 Mart 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Susamlık Tepesi’nden bakıldığında Burdur Gölü’nün hali içler acısı. Susamlık tepesinden görünen manzara, Burdur Gölü’nde kurumanın bir kaç yıl içinde Karakent’e ulaşacağını ortaya koyuyor.

 

Yerel seçim sürecinde, şehrimize gelen Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan, Küçük Menderes’in kollarından Burdur Gölü’ne su sağlanacağını söyledi.

Daha öncede Milletvekili Bayram Özçelik Kanal 15 Gündem Özel programında yaptığı açıklamada; Burdur Gölü’ne Eldereden su getirilmesi çalışmalarının yapıldığını, bu çalışmanın önüne koyulan bazı engellerin kaldırılacağını, bu alandaki çalışmaların hızlandırılarak Burdur Gölü’nün kurumasının önüne geçileceğini ifade etti.

Ak Parti Milletvekili adayı Deniz Kurt, il Başkanı Volkan Mengi’de Burdur Gölüne su sağlanması için çalışma yapılacağını, Burdur Gölünün kurumasının engelleneceğini söylemekteler. 

Bütün bu açıklamalar umut verici! Ancak bir yandan da geç kalmış açıklamalar! Eğer Burdur Gölü’ndeki kuruma bu hızla devam edecek olursa, göl yatagının kuruyan bölümünü taşıma suyla doyurmak artık mümkün olmayabilir. Eldere’den gelecek suyun, kuruyan göl yatağı üzerinden, göl sularının bulunduğu alana ulaştırılması, her geçen yıl daha zorlaşabilir. Kısa zamanda Burdur Gölü’ne başka bir kaynaktan su sağlanmayacak olursa, Burdur Gölü’nü kurtarmak mümkün olmaya bilir.

Burdur Gölü kuruma aşamasını çoktan geçti! Burdur Gölü artık ölüyor! Ölmekte olan Burdur Gölü’nü kurtarmak için zamanla yarışılmalı, hiç vakit kaybetmeden Burdur Gölü’ne su sağlanmalı.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi Fen işleri müdürlüğü ekipleri şehrin pek çok yerinde kaldırım çalışmalarını yoğun bir tempoda sürdürüyor.

Kaldırım çalışmaları esnasında,  kaldırımlara görme engelliler için, görme engelliler bandı döşeniyor. Hissedilebilir zemin (görme engelli yürüme yolu); görme engelliler için dünyada kabul gören, iç ve dış mekanlara uygulanan bir zemin sistemi. Bu zemin sistemiyle yapılan klavuz yollar, görme engelli vatandaşlar için üstün yürüme kabiliyeti sağlamakta.

Burdur Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri kaldırım çalışmalarında görme engelliler için, 24870 sayılı ve 08.09.2002 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ve temel gereklere uygun olarak üretilen malzemeler kullanmakta. Bu ürünler çevresi ile kontrast bir renkte olup belirlenmiş olan uyarıcı dokuya, kaymaz, aşınmaz ve koku yapmaz, kolayca temizlenir özelliklere sahip.

Burdur Belediyesi Fen işleri Müdürlüğü’nce kaldırımlarda oluşturulan hissedilebilir yüzeyler, görme engelli bireylerin daha özgür ve engelsiz bir hayat sürmelerini kolaylaştırıyor.

Hissedilebilir yüzey uygulamalarındaki kılavuz çizgi hareket yönüne paralel döşenerek görme engellilerin gidecekleri  noktaya güvenli şekilde varmalarını kolaylaştırır. Hissedilebilir yüzey uygulamasındaki uyarıcı yüzey kesik kubbe şeklinde kabartma yüzeye sahip ve engelli bireyin yükseklik farkları, merdiven, kapı gibi yerlerde uyarılmalarını sağlamaktadır.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Hızırilyas Mahallesinde yapımı devam eden asfaltlama çalışmalarını yerinde inceledi. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, havaların iyileşmesiyle asfaltlama çalışmalarına ağırlık veren Burdur Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün Hızırilyas Mahallesinde devam eden asfaltlama çalışmaları öncesi uygulanan yol düzenleme, açma, hafriyat alma ve stabilize sıkıştırma çalışmalarında incelemelerde bulundu. 

Vatandaşın refahı için 5 yıldır Burdur’da aralıksız sıcak asfalt çalışması yapıldığını belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz havaların düzelmesiyle asfaltlama çalışmalarımıza başladı. Bozulan mevcut asfaltlardaki yama çalışmalarımızla birlikte, yeni yapılaşmaların çoğunlukta olduğu Bağlar Mahallesi 40.sokak, 80.sokak, 90, sokak, Kokulu Sokak çıkmazı ve İbrahim Zeki Burdurlu çıkmazında asfaltlama çalışmalarını tamamladık. Asfalt dökülecek bölgelerde de yol düzenleme, açma ve stabilize çalışmalarına devam ediyoruz. Ayrıca alt yapı çalışmaları olan bölgelerde,  yol bakım ve onarım çalışmalarımız devam ediyor.” Şeklinde konuştu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan Şıldak başkanlığında 31 Mart Mahalli İdareler genel seçimleri ile ilgili Seçim Güvenliği toplantısı yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılan toplantıda, 31 Mart yerel seçimleri için alınan tedbirler ve oy verme günü uygulanacak tedbirler görüşüldü. Seçim süreci hakkında açıklamalarda bulunan Vali Hasan Şıldak, seçiminin huzurlu bir ortamda, güvenlik içinde cereyan etmesi için gerekli bütün tedbirlerin alındığını belirtti. 

Vali Hasan Şıldak seçim gününde ve seçim öncesinde alınacak olan tedbirlerle huzuru bozucu ve seçim güvenliğini tehlikeye düşürücü girişime ve harakete müsade etmeyeceklerini vurgulayarak;

“Bugün İl Seçim Güvenlik Kurulu’muzun üçüncü toplantısını yapıyoruz. Malumunuz 2019 31 Mart Mahalli İdareler genel seçimlerine 17 gün kaldı. İlimizde, il merkezi, ilçelerimiz ve bütün köylerimiz esas alarak yaptığımız seçim güvenliği planlamalarını ve şu ana kadar gelinen süreçteki mevcut durumu değerlendirmek üzere bugün Seçim Güvenliği toplantımızın üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Güvenlik birimlerimiz, kaymakamlarımız ve diğer kamu kurum kuruluşlarımızın katılımlarıyla yapacağımız bu toplantının hayırlı ve faydalı sonuçlar vermesini temenni ediyorum. 

Seçimle ilgili süreci tüm ülkemizde olduğu gibi İçişleri Bakanlığı’mızın koordinasyonu altında Valilik ve ilgili birimlerimizle birlikte yakından takip ediyoruz. Seçimin huzurlu bir ortada ve güvenlik içinde cereyan etmesi ve seçim öncesi döneminde aynı şartlar altında gerçekleşmesi bütün siyasi partilerin propaganda faaliyetyerini YSK kararları ve seçim mevzuatında belirlenmiş olan kurallar çerçevesinde yerine getirmeleri ve rahat bir ortamda sağlayabilmeleri adına gerekli bütün tedbirleri aldık.” dedi.  

Seçim süreci çerçevesinde yapılan çalışmalardaki amacın seçimlerin huzurlu ve güvenli bir ortamda yapılmasını sağlamak olduğunu ifade eden Vali Hasan Şıldak;

“Özellikle geçtiğimiz dönemde yaptığımız çalışmalardan söz etmek gerekirse bunların belki de en önemlilerinden biri güvenlik birimlerimiz ve Kaymakamlıklarımız tarafından bilhassa muhtarlık seçimlerinde daha önceden kaynaklanan çeşitli sebeplerle gerginlik yaşanabileceğini değerlendirdiğimiz muhtarlık bölgelerinde, köy ve mahallelerde ilave tedbirler aldık ve seçim sürecini daha da yakından takip etmekteyiz. Bu kapsamda hem il merkezinde hem de bütün ilçelerimizde riskli gördüğümüz alanlardaki muhtarlıklarla ilgili arkadaşlarımız toplantılar düzenledi. İl merkezinde Vali Yardımcımız, ilçelerimizde ise Kaymakamlarımız tarafından yapılan bu toplantılarda köy ve mahallelerdeki son durum değerlendirildi ve gerginlik ihtimali bulunan muhtarlık alanlarındaki muhtarlık seçimine katılacak olan bütün kişiler bu noktada bilgilendirildi ve uyarıldı. Bu uyarıların etkili olduğunu düşünüyoruz. Bunun yanı sıra hem siyasi partilerin il başkanlarıyla benim başkanlığımda hem de ilçelerimizde kaymakamlarımız başkanlığında toplantılar gerçekleştirildi. Bütün bu çalışmalardaki amaç seçimlerin huzurlu ve güven ortamı içerisinde cereyan etmesini ve seçime girilen süreçtede aynı huzur ve sükun ortamının muhafazasını sağlamaktı. Biz şu ana kadar ilimizde bir seçime ilişkin olay kaydetmedik. Böyle bir olay vuku bulmadı. Bu kapsamda bütün seçime katılan siyasi partilere, partilerin il ve ilçe teşkilatlarına teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de aynı anlayışın, aynı yaklaşımın devam etmesini beklediğimizi ifade etmik istiyoruz. Özellikle çevre kirliliği oluşturan gürültü ve görüntü kirliliğine sebep olan çalışmalardan da bu defa bütün siyasi partilerin uzak durduğunu, bu konuda hassasiyet gösterdiğin memnuniyetle müşade etmekteyiz. 

Yine ifade etmekte fayda görüyoruz ki bu süreçte bu dönemde ve seçim günü alacağımız tedbirlerle huzuru bozucu ve seçim güvenliğini tehlikeye düşürücü girişime ve haraketede müsade etmeyeceğiz. Bu manada seçime katılan bütün aktörlerin, seçim mevzuatı ve YSK’nın almış olduğu kararlara duyarlı ve saygılı olarak aynı yaklaşımı göstermeye devam etmelerinin, ilimizin kamu düzeni ve güvenliği açısından son derece önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Bir kez daha ilimizde bu manada yapılan çalışmaların hashasiyetle takip edildiğini ve sonuç alındığını memnuniyetle belirtmekte fayda var. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yürütülen çalışmalarda, Bucak Kızılkaya Beldesi’nde alkol satışı yapan işletmelerde kaçak içki satışı yaptığı bilgisi alındığına dair basın bülteninde, toplam 11 adet 100 cc’lik kaçak içki ele geçirildiği bilgisi verildi. 

Yayımlanan basnı bülteninde;

“08 Mart 2019 günü Bucak İlçesi Kızılkaya beldesinde A.D. isimli şahsın alkol satışı yapılan işyerinde, yapılan denetimler esnasında (4) adet 100 cc’lik JOHN REGAL marka kaçak içki, (2) adet 100  cc’lik SAVOY marka kaçak içki, (1) adet 100 cc’lik BLACK RAM marka kaçak içki, (1) Adet 100 cc’lik BALLANTİNES marka kaçak içki, (2) adet 100 cc’lik JACK DANİEİS marka kaçak içki, (1) Adet 100 cc’lik J&B marka kaçak içki olmak üzere toplam (11) Adet 100 cc’lik kaçak içki ele geçirilmiştir.

Bucak Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile ele geçirilen kaçak içkilere el konulmuş olup, yakalanan şüpheli A.D. isimli şahıs ifadesinin alınmasını müteakip serbest bırakılmış.” denildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 14 Mart 2019 15:11

“14 Mart Dünya Böbrek Günü”

İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Reha Sermed Aygören 14 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulundu.

Aygören yapmış olduğu açıklamada,‘‘ Kronik Böbrek Hastalığı dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır.

Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır.  Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar, hastalığın farkındalığının yüzde 10’un altında olduğunu göstermiştir. Düşük farkındalık nedeniyle hastalık son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) evresine ilerlemekte, kötü yaşam kalitesi ile hastanın sağlığını tehdit etmekte, engellilik ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır. 

Bu hastalık zamanında fark edildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirilebilen bir hastalıktır.

Bakanlığımız, böbrek sağlığı konusunda toplum bilincini arttırmak, kronik böbrek hastalığında erken tanının önemini vurgulamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 14 Mart günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya Böbrek Günü teması “Herkes İçin Böbrek Sağlığı” olarak belirlenmiştir. Bu vesileyle böbrek sağlığının önemi üzerine düşünme fırsatı vermektedir.

Kronik böbrek hastalığından korunmak için;

Düzenli egzersiz yapın

Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun

Tuzu azaltın, Yeterli sıvı alın

Sigara içmeyin

Ağrı kesici ilaçlardan kaçının

Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün

Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin’’ ifadelerini kullandı.

Yayınlandığı Kategori Manşet