Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 01 Mart 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

02 Mart 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nce “01-07 Mart Deprem Haftası” kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda, etkinlik düzenlendi. 

 

Etkinliğe Vali Yardımcısı Yakup Tat, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yasin Tokgöz, AFAD ekipleri, öğrenciler ve vatandaşlar  katıldı.  İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri vatandaşlarla bir araya gelerek arama ve kurtarma malzemeleri sergisi açarak tanıtım çalışmaları yaptı.  Cumhuriyet Meydanı’nda açılan sergideki resimler, Vali Yardımcısı Yakup Tat ve katılımcılara tanıtıldı. Deprem Haftası çerçevesinde yapılan yarışmalarda, dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi. Resim sergisi tanıtımıyla başlayan deprem haftası etkinlikleri 7 Mart’a kadar devam edecek.  

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Yardımcısı Yakup Tat hafta boyunca etkinlikler hakkında bilgi vererek;

“Ülkemizde 01-07 Mart arası Deprem Haftası olarak kutlanıyor. Malesef ülkemiz deprem riski yüksek olan bir coğrafyada yer alıyor. Bu anlamda ilimizde 1. derece deprem bölgesinde yer alıyor ve geçmişte bilinen 1520’lerde daha sonra 1914’te yedi şiddetinin üzerinde bir deprem olmuş. En sonunda birçok insanın hafızasında hatırası olan 1971 Depremi yaşanmış. Tabi malesef yapı stoku nedeniyle bu depremlerde can kaybı olmuş. Depremde vefat eden herkese Allah’tan rahmet diliyoruz. Bizim üzerimize düşen bu hasarları ve ölümleri azaltmak. Deprem yaşamın bir gerçeği. Bunu önleme şansımız yoktur. Ama hem deprem bilincini artırmak hem de yapı stokunu depreme uygun hale getirerek bu afetle mücadele etme şansımız var. Bu haftada da bu bilinçlilik anlamında yoğun çalışmalar olacak. Özellike AFAD Müdürlüğü’müzün Milli Eğitim Müdürlüğü’yle işbirliği içerisinde daha çok öğrencileri hedef alan onlarda hem deprem bilincini artırıcı hem de deprem tatbikatı içeren programlar yapılacak. Yine Yassıgüme Köyü’nde bulunan fay aynası dediğimiz jeolojik özelliği olan yeri göstermek suretiyle öğrencilerimizin somut olarak depremin etkisini görmesi sağlanacak. Yine 1971 Depremi’nde il merkezi dışında ciddi manada hasar yaşanan Yazıköy ve Yarıköy’ünü öğrencilerimiz ziyarette bulunacaklar. Teknik geziler yapılacak. Bunun dışında da çeşitli okullarımızda da tatbikatlar yapılacak. Bu şekilde deprem bilincini artırmaya çalışacağız. Burada da şu anda hem öğrencilerimizin yaptığı yarışmalarda üretmiş oldukları dereceye giren ve onun yanında dereceye girmeyen eserleri de sergiliyoruz. Aynı zamanda 1971 Depremi’nin hatıralarını tekrar canlandırıyoruz ki bilinç artsın. “dedi. 

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yasin Tokgöz 2018 içerisinde afet bilinicini oluşturmak amacıyla yapılan çalışmalar hakkında açıklama yaparak;

“Ülkemizde 01-07 Mart Deprem Haftası AFAD’ın yaptığı çeşitli etkinliklerle kutlanılmakta. Bizde AFAD Müdürlüğü olarak haftamıza Sayın Valimizi ziyaret ederek başladık. Akabinde il merkezimizde Cumhuriyet Meydanı’nda standımızı açarak vatandaşlarımıza afetler konusunda ne yapmaları gerektiği konusuyla ilgili broşürler dağıtıp, bir farkındalık oluşturmak amacıyla standımızı açtık. Hafta boyunca öğrencilere afet bilinci eğitimleri verilecek akabinde okullarımızda deprem tahliye tatbikatları yapacağız. İlimiz birinci derecede deprem bölgesi olduğu için Burdur AFAD olarak önceliğimiz vatandaşlarımızda afet kültürünü, afet bilincini oluşturmak. Bunu da ancak eğitimle aşabileceğimizi düşünüyoruz. Bu kapsamda 2018 yılı içerisinde okullarımızda 5000 öğrencimize afet bilinci eğitimi gerçekleştirdik. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında Isparta,Antalya illeriyle beraber ilimizin koordinesinde masa başı tatbikatı gerçekleştirdik. 2019 yılı içerisinde de yine çevre illerin desteğiyle hem masa başı hem de saha tatbikatı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Eğitimlerimizde artık biraz daha yelpazeyi açarak daha çok vatandaşımıza ulaşmak amacıyla Kur’an kurslarımızda, camilerimizde ve STK’larda da eğitimlerimize ağırlık vermeyi düşünüyoruz.

Vatandaşların doğal afet sigortalarını muhakkak yapmaları konusunda hatırlatma yapan AFAD İl Müdürü Yasin Tokgöz;

“Ben vatandaşlarımızdan özellikle afet öncesi hazırlık kapsamında, evlerinde muhakkak bir afet çantası bulundurmalarını rica ediyorum. Doğal afet sigortalarını muhakkak yaptırmalarını istirham ediyorum. Çünkü yakın geçmişimizde Çanakkale’de bir deprem meydana geldi. Deprem her zaman gündemimizde olan bir olay. Onun için öncesinde bir hazırlık yapmamız gerekiyor. ‘Mal canın yongası’ diye bir deyim var. Üç, beş bin liralık arabaya bin liralık sigorta yaptırabiliyoruz ama bundan daha kıymetli evlerimize yüz, iki yüz lira değerindeki doğal afet sigortamızı yaptırmıyoruz malesef. Bunun bilincini oluşturmak için çalışmalar yapacağız. Doğal afet sigortalarını bütün vatandaşlarımızın yapmasını önemle rica ediyoruz. Birde  eğitim, iletişim artık sosyal medyadan yapılıyor. 7’den 70’e herkes sosyal medya kullanıyor. Biz Burdur AFAD olarak twitter, instagram ve facebook sayfalarımızda vatandaşlarımızın afet anında, öncesinde ve sonrasında yapması gerekenlerle ilgili gerekli paylaşımları yapıyoruz. Vatandaşlarımızın bizi sosyal medya hesaplarından takip etmesini rica ediyorum.” çağrısında bulundu.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu ve Türkçe Topluluğu tarafından Ataol Behramoğlu ve Haluk Çetin ile Şiir ve Müzik Dinletisi düzenlendi. 

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda düzenlenen dinletiye Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını Atatürkçü Düşünce Topluluğu Akademik Danışmanı Prof. Dr. Hakan Ülper’in yaptığı dinletide Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de Ataol Behramoğlu ve Haluk Çetin’e çiçek takdim ederek, teşekkürlerini iletti.

Şiirlerine başlamadan önce konuşma yapan Ataol Behramoğlu konuşmasında; “Biz aslında kendi memleketimizin farkında değiliz. Her yöreden bir türkü fışkırıyor bu memlekette. Her yörenin kendine özgü bir türküsü var. Her yörenin mutfağı ayrı ayrı. Ege, Trakya, Akdeniz, Karadeniz her biri bambaşka. Bunlar bir büyük sentez demektir. Hiçbir komşumuzun böyle bir kültür zenginliği yoktur. Büyük ülke gelenekleri hep vardır ve Türkiye bu en önemli geleneklere de sahip bir ülkedir.

Mehmet Akif’de bizimdir Nazım Hikmet’te bizim diyen Behramoğlu, Osmanlı İmparatorluğu 600 yılı aşkın süren bir devlet içerisinde öylesine muazzam bir sentez oluşturmuş ki, bunun çok az yerde örneğine rastlanır. Türkiye Cumhuriyeti de yeni bir devlet. Daha 100. yılı tamamlanmadı. Ama bunu gerisinde muazzam bir birikim var. Bu birikimin birçok yönü var. Osmanlı İmparatorluğunda 19. yüzyıl, Mustafa Kemal Atatürk’ü yetiştiren alt yapının Namık Kemaller’den, Tevfik Fikretlere uzanan bir çizgide bir büyük arayışlar yüzyılıdır. Osmanlı İmparatorluğu bu nedenlerle büyük bir imparatorluktur. 

Mustafa Kemal Atatürk bu büyük ülkenin en büyük yıldızıdır. Kurtuluş Savaşı yıllarına bir göz attığımızda hangi koşullarda neler yapılabilmiş bunu görmek gerek. Böyle bir liderin geldiği bir ülkede karamsar olmak kadar, bu memleket adam olmaz demek kadar yanlış ve olumsuz bir şey olamaz” dedi.

Konuşmasından sonra kendi şiirlerini seslendiren Ataol Behramoğlu’na müzisyen Haluk Çetin de şarkı ve müzikleriyle eşlik etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Hocabali Hamamı “Hocabali Hamamı’nda restorasyon yapılıyor mu?” başlığıyla 28 Şubat Perşembe günü gazetemizde yayınlanan haberin ardından; Burdur Valiliği’nden, haberimiz dikkate alınaram basın açıklaması yayınlandı.

Yapılan açıklamada; “Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan “Burdur İli Merkez Sinan Mahallesi Hocabali Hamamı Restorasyonu ve Çevre Düzenleme İşi” ile ilgili olarak ihaleyi alan yüklenici firma ile 27/09/2018 tarihinde sözleşme imzalanmış, 02/10/2018 tarihinde yer teslimi yapılmıştır.

Yapılan sözleşme gereği işin süresi iş yeri teslim tarihinden itibaren 700 gün olup, iş bitim tarihi 01/09/2020’dir.

Yapılacak işin restorasyon işi olması ve niteliği gereği mevsim şartlarını göz önünde bulunduran yüklenici firmanın, çalışmalarına kısa süre içinde başlamasının planlandığı bilinmektedir.

Süreçle ilgili olarak, söz konusu işin sözleşmede belirtilen süre içerisinde tamamlatılması Valiliğimiz tarafından yakından takip edilecektir.” Denildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti ve MHP teşkilatlarından oluşan Cumhur İttifakı, AK Parti İl Başkanlığı’nda bir araya geldi.

Merkez İlçede oluşturulan Cumhur ittifakı kapsamında Cumhur İttifakı kurmayları, AK Parti İl Başkanlığında bir araya geldi. AK Parti Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, Cumhur İttifakı İl Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, MHP İl Başkanı Hikmet Ökte, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan, MHP Merkez İlçe Başkanı Salih Özparlak, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Hasan Yağcı, Ülkü Ocakları Başkanı Ayhan Mete AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Ekinci ve MHP İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Karagöz katılımlarıyla gerçekleşen programda, 31 Mart seçimleriyle ilgili fikir alışverişinde bulunulduğu açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklama şu şekilde; “Yenikapı ruhuyla oluşan Cumhur İttifakı ruhunu 31 Mart seçimlerinde devam edeceğini dile getiren AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “ Genel Merkezlerimizin çalışmaları sonrası Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bir araya gelerek Cumhur İttifakının genişletilmesi kapsamında İlimiz Merkez İlçenin de bulunmasıyla birlikte teşkilatlarımız bir çalışma gerçekleştirdi. Cumhur İttifakı kapsamında İl Merkezimizde Milliyetçi Hareket Partisi ortaklaşa bir çalışma gerçekleştireceğiz. Cumhur İttifakı Adayımız Deniz Kurt’un projelerini hep birlikte Burdurlu hemşerilerimize aktaracağız.” açıklamasında bulundu. 

Sağduyunun birlikteliği ile Cumhur İttifakı’nda güçlerini birleştirdiklerini ifade eden “ AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi “ İl Merkezimizde Cumhur İttifakının yapılacağını bildirilmesinden sonra Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanımız Hikmet Ökte ve MHP Teşkilatlarımızla bir çalışma gerçekleştirerek Belediye Meclisi listemizi hazırladık. Güçlü Başkan, Güçlü Meclis Sloganı ile seçim çalışmalarımızı bir arada sürdüreceğiz. 15 Temmuz’dan sonra Milletimizin birliği ve bekası için bir araya gelerek  Yenikapı ruhuyla oluşan Cumhur İttifakı ruhunu hep birlikte sürdürerek, Cumhur İttifakı Adayımız Deniz Kurt çalışmalarında yanında olacağız. Bizim tek amacımız Burdur’umuzun hak ettiği hizmetleri almasıdır.” Şeklinde açıklamada bulundu. 

Milliyetçi Harekat Partisi Burdur İl Başkanı Hikmet Ökte yaptığı açıklamada “Genel Merkezlerimizin yapmış olduğu çalışmalar sonucunda her 2 liderimiz oturup anlaşmasıyla ittifaka Burdur ilimizde 30 ilin arasına eklenmiş ve bu doğrultuda AK Parti Burdur İl Başkanımız Volkan Mengi ile birlikte bir çalışma gerçekleştirerek, Cumhur İttifakı Belediye Meclisini oluşturduk.  Burdur Merkez İlçemizde, AK Parti ile birlikte Cumhur İttifakı Adayımızın yanında olacağız. Milliyetçi Hareket Partisi Teşkilatlarımızla birlikte Cumhur İttifakı Adayımız Deniz Kurt’un Burdur Belediye Başkanı seçilmesi için çalışmalar gerçekleştireceğiz.” Dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti’nin Bucak’ta 31 Mart yerel seçimleri için kullanacağı Seçim Koordinasyon Merkezi açıldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Bucak Belediye Başkan Adayı Emrullah Ünal’ın 31 Mart Yerel Seçimleri için kullanacağı Seçim Koordinasyon Merkezi, Ak Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, Belediye Başkan Adayı Emrullah Ünal,  İl Başkanı Volkan Mengi, İlçe Koordinatörü Turan Yurduşen, İlçe Başkanı Serdar Besler, Kocaaliler Belediye Başkan Adayı İsmail Durmaz, Kızılkaya Belediye Başkan Adayı Canan Atasoy, Gençlik Kolları Başkanı Hakan Eryiğit, Kadın Kolları Başkanı Hatice Dalgar ve çok sayıda partilinin katılımıyla açıldı. 

Ak Parti Bucak Seçim Bürosu’nun açılışının yanı sıra Belediye Meclis üyeliği adayları, proje tanıtımları yapıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Musa Sayar, seçim çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. 

Saadet Partisi Belediye Başkanı Musa Sayar, teşkilat üyeleriyle birlikte esnaf ziyaretlerini gerçekleştiriyor. Saadet Partililerinde eşlik ettiği esnaf ziyaretlerinde Başkan Adayı Sayar, esnafların sorunlarını dinleyerek çözüm önerileri ve projelerini anlatıyor.

Sanayi esnafını ziyaret eden Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Musa Sayar açıklamasında;

“Sanayi esnafı arkadaşlarımızı ziyaret ederek dürüst yönetim anlayışımızı emekçi kardeşlerimizle paylaştık. Dürüst olmak gerekirse sanayi esnafımızın ilgi, alaka ve desteği bizi sevindirdi. Kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Sanayi esnafı ziyaretinin yanı sıra kendisinin de uzun yıllardır esnaflık yaptığı Konak Mahallesi’ndeki esnaflardan yoğun ilgi gören Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Musa Sayar, plan ve projeleri hakkında vatandaşları bilgilendiriyor. Ayrıca ziyaretler sırasında dürüst belediyecilik anlayışı ve temel prensiplerini içeren seçim broşürünü vatandaşlara ve esnaflara dağıtıyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 01 Mart 2019 14:58

Çayboyu şehrin vitrini oldu

Burdur Çayı, Burdur tarihi ile özdeşmiş bir çay. Yarım asır öncesinden bakıldığında, Burdur Çayı mevsimlere göre su miktarı değişse de, yaz kış suyun aktığı bir çaydı.

Öyle ki; yağışların arttığı dönemlerde, çaydan sel gelir, zaman zaman çayın içinde otlamaya bırakılmış küçükbaş hayvanları önüne katar götürürdü. Bazende, sel o kadar güçlü gelirdi ki; sular çayın duvarlarını aşar, çayın iki tarafındaki yoldan da akmaya başlardı.

Sonraki zamanlarda, Burdur Çayı ıslah edildi. İlk ıslahtan sonraki süreçte, 2000’li yıllarda, Burdur Çayı’nın duvarları yükseltildi, duvarlar üzerine korkuluklar yerleştirildi. Çaya verilen kaçak kanalizasyon hatları, kapalı kanalizasyon hatlarına alınarak. Çaydan dağılan kötü kokular önlendi.

Burdur Çayı etrafında ve üstünde yapılan çalışmalarla, Köprü başında çay üstünde ve etrafında kamelyalar ve oturma grupları oluşturuldu. Çaya yerleştirilen fıskiyelerle, hem görsel güzellik oluşturuldu hemde vatandaşların yaz sıcaklarında serinlemeleri sağlandı. 

Burdur Çayında yapılan ıslah çalışmaları ve güzelleştirmelerle, Çayboyu, özellikle Köprübaşı, hem şehirde yaşayanların, hemde dışarıdan gelenlerin, huzur içinde vakit geçirip beğeni ile izledikleri bir alan haline getirildi. Çayboyu şehrin vitrini oldu.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

Cumhur İttifakı AK Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, Gürler A.Ş.’yi ziyaret ederek, yerel seçimlerde destek istedi. 

Cumhur İttifakı AK Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, seçim çalışmalarına Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Gürler A.Ş.’yi ziyaret ederek devam etti.

Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’a ziyaretinde AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan, AK Parti İl Başkan Yardımcıları ve İl Yönetim Kurulu Üyeleri ile Cumhur İttifakını oluşturan Belediye Meclisi Adayları katıldığı bilgisi verildi.

Gürler A.Ş. ziyaretinde Burdur’a yatırım çekmek için çalışacaklarını dile getiren Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, “Burdur’a yatırımcının gelmesi, yatırım yapması için belediye olarak biz onlara elimizden gelen her türlü yardım ve desteği sağlayacağız. Geçenlerde Kütahya’ya gittik Güral Porselen’i biliyorsunuz, ikinci organize sanayi bölgesinde bir arazi satın aldı. Buraya maden suyu ve şişe cam fabrikası kuracak. Kendisiyle görüştük, yazın inşallah temellerini atacaklar, 1.000 kişi üzerinde istihdam sağlanacak. Alışveriş merkezi dedik, alışveriş merkezine en az bin kişilik istihdam sağlanacak bununla ilgili mümkün olduğu kadar yatırımcının gelmesi için çalışacağız. Yani şehrin kalkınması için şu şartların sağlanması lazımdır. Vali, milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının başkanları uyumlu bir şekilde çalışırsa şehrin kalkınması ve gelişmesi bu anlamda daha hızlı olur” ifadelerini kullandı.

AK Parti Burdur Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik ise Güçlü Belediye Güçlü Meclis sloganını işaret ederek, Deniz Kurt’un projelerine tam destek sağlayacaklarını dile getirdi. Milletvekili Bayram Özçelik, “Malum yerel seçimler var, belediye başkanlığı ve belediye meclisi üyelerimiz seçilecek. Şehrimizi 5 yıl boyunca yönetimcileri ve idarecileri seçmiş olacağız.  5 yılına şehrimizi emanet etmiş olacağız ve şehrimizde altyapıdan, üstyapıya yaşanılabilir bir kent olması noktasında gayretleri olacak, çalışmaları olacak. Tabi ki biz de milletvekilleri olarak, değerli belediye başkanımıza, meclis üyelerine Burdur’un daha güzelleşmesi için daha da yatırımların kazanılması için ve yaşanılabilir bir kent olması için yapacağı tüm çalışmalarda bütün gücümüzle destek vermiş olacağız. Önümüzde 4 buçuk yıl var, bu 4,5 yıl içinde bizler Deniz Kurt seçildiği takdirde onun da 5 yıllık görev süresiyle çok güzel hizmetler yapmaya çalışacağız” şeklinde konuştu. 

Gönül Belediyeciliğinin için gece gündüz çalıştıklarını belirten AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi “Burdur halkımızın teveccühü ile 1 Nisan sabah Burdur’un gönül belediyeciliği ile yeniden yola devam edilmesi için Milletvekillerimizle, Belediye Başkan Adayımızla ve teşkilatlarımızla, Cumhur İttifakımızla gece gündüz çalışıyoruz. Başkan Adayımız Deniz Kurt’a güveniyoruz ve projelerinin arkasındayız.” ifadelerini kullandı. 

Cumhur İttifakı olarak Başkan Adayı Deniz Kurt ile birlikte çalışmalarına devam ettiklerini belirten AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan “ Merkez İlçemizde Genel Başkanlarımızın görüşmeleri neticesinde Cumhur İttifakı oluştu. AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi olarak adayımız Deniz Kurt’un ve Belediye Meclis Üyelerimizin yanındayız. Hızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekibimizin tek bir amacı var oda Burdur’umuza hizmet etmek. 31 Mart akşamına kadar Başkan Adayımızın projelerini anlatmaya devam edeceğiz.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet