Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cumartesi, 09 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cumartesi, 09 Şubat 2019 15:07

11 Şubat 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

11 Şubat 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Bağlar Mahallesi’nde boş arazide bulunan ve kadına ait olduğu anlaşılan ceset ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı yazılı açıklamada bulundu.

Bağlar Mahallesi’nde boş arazide bulunan ve kadına ait olduğu anlaşılan ceset ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı yazılı açıklamada bulundu.

Yapılan açıklamada; “08.02.2019 günü 18:00 sıralarında Burdur Merkez Bağlar Mahallesinde boş arazideki bir çukurda parçalanarak torbalara konulmuş gömülü vaziyette bir kadın cesedi bulunması üzerine, olayla ilgili yürütülen soruşturma çerçevesinde, maktülün Afgan uyruklu göçmen statüsünde ilimizde ikamet eden 1993 dlu. M.H. olduğu tespit edilmiş ve olayın failleri olabilecekleri şüphesiyle maktülün Afgan uyruklu eşi S.A.R ve eşinin kardeşi S.B.R kasten öldürme suçundan C.Başsavcılığımızca gözaltına aldırılmışlardır.”denildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 09 Şubat 2019 14:51

Başkan Ercengiz Konak Mahallesi’nde

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Mahalle Buluşmaları kapsamında Konak Mahallesinde yaşayan vatandaşlarla bir araya geldi. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Mahalle Buluşmaları kapsamında Konak Mahallesinde yaşayan vatandaşlarla Big Vagon Kafe’de bir araya geldi. Toplantıya Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, İYİ Parti İl Başkanı Faruk Erkan, CHP Merkez İlçe Başkanı Gül Oğuzkan, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Süleyman Seçer, CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, CHP Yönetim Kurulu Üyeleri ve İYİ Parti İl Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Üyesi Adayları ile Konak Mahallesi Muhtar Adayları katıldı. Başkan Ercengiz, konuşmasına görev süresi boyunca Burdur Belediyesi olarak tamamladıkları çalışmaları aktardığı, açıklaması yapıldı.

“YAPARSA BİZİM ALİ YAPAR” SLOGANI

Yerel seçimlere ‘Yaparsa Bizim Ali Yapar’ sloganı ile yürüdüklerini kaydeden Başkan Ercengiz, “Biz seçim kampanyamızda aslında 2014’te düşünmediğimiz bir sloganı Burdur’umuz bize yakıştırmıştı. ‘Bizim Ali, Bizim Eczacı, Bizim mahallenin çocuğu’ gibi biz bu sloganı 2019 yerel seçimleri için yine halkımızın bize yakıştırdığı şekliyle ‘Yaparsa Bizim Ali Yapar’ şeklinde güncelledik çünkü yaptıklarımız ortada, Benim hemşerilerim, benim mahallelim, benim büyüklerim, benim Gadın Burdur’umun yaşayanları eğer beni bu görevde yeniden görmek isterse ki hizmet etmek adına, hizmetimizden eğer memnunsa, biz bir dönem daha Burdur için gece gündüz demeden çalışacağız. Biz iktidar partisinin belediye başkanı olmadan da iyi şeyler yapılabildiğini gösterdik. Örnekleri çok fazla, dönüp bakıldığında yalnızca belediyemiz değil, bir Aydın, İzmir, Eskişehir, Yalova ve Muğla Belediyesi, iktidar partisinin belediyesi olmadan şu anda Türkiye’de marka sıralaması içinde Türkiye’nin sürekli en üst basamaklarında yer alan belediyeleri oldu, Cumhuriyet Halk Partili belediyeler, insanların yaşamak istediği yerler oldu çünkü biz binaların değil, insanları mutlu edenin huzur olduğunu biliyoruz. Biz huzur vereceğiz, daha çok huzur sağlayacağız. Burdur’a gelen Burdur’dan gitmek istemeyecek ya da Burdurlu insanımız başka bir yere gitmek istemeyecek. Aslında Burdur’u buna doğru götürüyoruz. Farkındasınız eskiden hafta sonları bomboş olan Burdur, şimdi hafta sonları daha kalabalık hatta çevre illerden de zaman zaman misafir ağırlayan bir Burdur oldu. Biz huzur kentini yaratacağız, bu kentte insanlar, nefes alacak, özgürlüğü hissedecek,  çoluğuyla çocuğuyla vakit geçirmekten keyif alacak ki bunun zaten yavaş yavaş yaşamaya başladık. Bu yüzden de Burdur’umuzu daha çok seviyoruz, Burdur’umuz için daha çok çaba sarf ediyoruz. Bu dönem çok daha keyifli yaşam alanları yaratacağız” ifadelerini kullandı. 

“ARTIK VATANDAŞIMIZ SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYECİLİĞİ İLİKLERİNE KADAR HİSSEDECEK”

1 Nisan sabahı halkın teveccühünü görmesi halinde yeni dönemde vatandaşların sosyal demokrat belediyeciliği iliklerine kadar hissedeceğini vurgulayan Ali Orkun Ercengiz, “1 Nisan sabahı halkımızın teveccühü yine benden yana olursa, bizler planladığımız şekilde Burdur’un geleceğini yaratmaya devam edeceğiz. Bizim için devam eden projelerin üzerine yenileri konulmuş ve borç stoku azaltılmış daha çok yatırıma yönlendirilmiş, vatandaşımızın ihtiyacını merkeze koymuş bir anlayışla yeni dönemde değişimi daha hızlı hissettireceğiz. Burdur halkımızın teveccühü bizden yana olmazsa, Burdur’umuzun Ali’si, bizim eczacısı olarak, halkın eczacısı olarak yine Burdur için çalışmaya devam edeceğim. Bizim için belediye başkanlığı bir görev,  biz bu görevi aşk ile Burdur sevdasıyla yapıyoruz. Burdur’un kendi evladı olarak görev yapıyor, ölünüzde dirinizde burada olduğumuzu ifade ediyor, bu kente verdiğimiz sözlerin arkasında da duruyoruz. Önemli olan doğru zamanda doğru şeyleri yapabilmektir. Biz 2014-2019 döneminde Burdur adına kolay kolay yanlış yapmadık, hem kaynakları doğru kullandık, bir taraftan borç öderken, bir taraftan da yatırım yaptık, bir taraftan envanterimizi ve belediye bütçesini güçlendirirken, diğer taraftan da emekçisinin alın terini ödeyebilen, sosyal güvenlik kurumuna borcu olmayan, sokaktaki esnafı üzemeyen, vatandaşına huzur veren ve rahatlatan bir belediyecilik anlayışı ile çağdaş bir kenti yaratmaya çalıştık. Vatandaşımızın sosyal demokrat belediyeciliği iliklerine kadar hissettireceğimiz, yeni bir dönem başlıyor ve Burdur halkımız, gerek belediye hizmetlerinde gerekse belediyeye ait şirketlerin ürettiği hizmetlerde farkı daha çok hissedecek. Biz vatandaşımıza önce insan arkasından birey olarak bakıyoruz. Belediyeciliği ranta teslim etmeden, halktan aldığını, halka veren ve yaptığı hizmetleri ve işleri hesap verilebilir şekilde tutan anlayışımızla ilk günkü Burdur sevdamıza, Burdur Belediyeciliğine devam edeceğiz çünkü halkımıza sözümüz var, çocuklara sözümüz var, gençlere, emeklilere, yaşlılara, doğaya ve hayvanlarımıza sözümüz var. Bu kente sözümüz var” açıklamasında bulundu. Büyük alkış alan Başkan Ercengiz, konuşmasının devamında vatandaşların isteklerini dinleyerek, sorularını yanıtladı.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, BUTSO Meclis toplantısına konuk olup, hizmetler, misyon ve vizyonlar hakkında görüş ve öneriler aldı.

BUTSO’nun 2019 yılı Şubat ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Ömer Çeliker’in başkanlığında BUTSO Meclis Salonunda yapıldı. Toplantı sonrası BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Belediye Başkan Adayları için hazırladığı sunumu öncesi yaptığı konuşmada; “Bilindiği üzere yaklaşan yerel seçimler Burdur ili için oldukça önemlidir. Halkın oylarıyla seçilecek yerel yöneticiler Burdur’un yerelde ve genelde kalkınmasında pay sahibi olacaktır. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası olarak; seçimlere kadarki süreçte Aylık Meclis toplantılarında bir Belediye Başkan Adayını ağırlıyoruz. Geçen ay Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz’i konuk etmiştik,  bu ayki toplantımıza da Burdur Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’u davet ettik.” dedi.

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik,  yerel seçimlerin tüm vatandaşları, özellikle Burdur’un ekonomisini ve yaşam standardını yakından ilgilendiren çok önemli demokratik bir olay olduğunu belirterek, yerel yönetimler ve STK’ların uyum içerisinde çalışmalarının önemini vurguladı. 

Başkan Yusuf Keyik, bir yandan görüş ve önerileri aktarmak, diğer yandan da seçim sürecinin demokratik samimiyet içinde geçmesine katkıda bulunmak maksadıyla davete icabet eden 31 Mart 2019 Türkiye Yerel Seçimlerinde AK Parti Burdur Belediye Başkan Adayı Kurt’a teşekkür ederek,  “Oda’mız ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak geçmiş dönemlerde de olduğu gibi, bütün adaylara karşı eşit mesafede olmaya özen gösterdik. Meclis toplantımızda nasıl bir belediyecilik anlayışı içerisinde olduğumuz, bizlerin tespit ettiği belediyeyi ilgilendiren görüş ve önerilerimiz ve de seçilecek belediye başkanından beklentilerimizi ifade ettik.” dedi.

DENİZ KURT’TAN TEŞEKKÜR

AK Parti Burdur Belediye Başkan Adayı Kurt da BUTSO’nun daveti için Başkan Yusuf Keyik ve Meclis Üyelerine teşekkür etti.  Yerel seçimlere hazırlık çalışmalarının son sürat sürdüğünü belirten Kurt, Burdur’un finans tablosu ve ekonomik potansiyelleri hakkında yaptığı araştırmaları dile getirdi. Kurt, 1 Nisan 2019’da belediye başkanı seçilirse parti rozetini çıkaracağını, gönül belediyeciliği yapacağını kaydetti ve “BUTSO’nun belediye başkan adaylarından beklentileriyle bizim mahalle toplantılarımızda söylediğimiz vaatlerimiz aynı. Birinci önceliğimiz içme suyu olacak çünkü şebeke suyunda 30- 40 senelik asbestli borular var. Yaptığımız mahalle toplantılarında vatandaşların taleplerini not alıp, çok iyi araştırıp çözümler üretiyoruz. Öncelikli hedefimiz içme suyu hattı, sonrasında da Gazi caddesinin tekrar tek yönlü yola dönüştürülmesi, Devlet Hastanesine giden Acil Yolunun da eski işleyişinin sağlanmasını da gerçekleştireceğiz.” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 09 Şubat 2019 14:51

Ölen kişinin kimliği tespit edildi

Bağlar Mahallesi’nde bulunan, parçalara ayrılmış ve kimliği belirsiz cesedin Afgan uyruklu M.H. isimli şahıs olduğu ortaya çıktı.

Bağlar Mahallesi Taşar Kuyu Sokak üzerinde bulunan boş arazide bulunan çukurda toprağa gömülü vaziyette insan cesedi bulunmasının ardınadan konuyla ilgili Valilikten açıklama yapıldı;

Valilikten yapılan açıklamada;

“Geçtigimiz Cuma günü akşam saatlerinde, Bağlar Mahallesi Taşar Kuyu Sokak üzerinde bulunan boş arazide bulunan çukurda toprağa gömülü vaziyette insan cesedi olduğuna dair ihbar yapılması üzerine olay yerinde yapılan incelemelerde; torbalar içerisinde, toprağa gömülü olarak kimliği belirsiz bir kadına ait ceset bulunduğu tespit edilmiştir. 

Ceset üzerinde yapılan incelemelerde, maktulün parmak izleri alınmış, yapılan sorgulama sonucunda, İlimizde uluslararası koruma başvurusu sahibi kişi olarak ikamet etmekte olan ve 09.01.2019 tarihinden itibaren kayıp şahıs olarak aranan Afgan uyruklu bir şahıs olduğu tespit edilmiştir. 

Maktulün cesedi gerekli incelemelerin ardından Devlet Hastanesi morguna kaldırılmıştır. 

Olayla ilgisi olabileceği değerlendirilen iki şahıs Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile yakalanarak gözaltına alınmış olup soruşturmaya kapsamlı olarak devam edilmektedir.” denildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 09 Şubat 2019 14:51

Şehri anlatan girişleridir

Şehirleri, beldeleri girişleri anlatır. Gün yenice ağarırken, direksiyon başında, yada yolcu koltuğundayken, bir anda kendinizi bir şehrin girişinde bulduğunuzda, etrafta ilk gördükleriniz, yada ne gördükleriniz, size, o şehir hakkında, bilgi verir, fikir verir.

Çevre illerden gelip, Nasip Hoca Caddesi üzerinden şehre girenleri, Burdur Belediyesi tarafından yapılıp sergilenen, su değirmeni çarkı, havuz ve etrafında oluşturulan yeşil alanlar, kamelyalar karşılıyor.

Henüz o güzel karşılamanın etkisi sürerken, daha ilerde bu kez onları, elindeki bayrakla, bir cumhuriyet genci ve cumhuriyet kadını ile güzel, çarpıcı Atatürk Anıtı karşılamakta. Ve güzel bir ışıklandırmayla, bakımlı, yaz kış yeşil ve çiçekli orta refüj  düzenlemesi, sonrada etkileyici görünümleri ile Piribaşlar Evi ve Mısırlılar Evi…

İşte şehir hakkında kafalarda yerleşen intiba bunlar olacaktır. Şehri bunlar anlatacaktır, şehre ilk kez girenlere. Şehirleri, en güzel şehrin girişleri anlatır!

Tabiki şehir, memleket denince akla, Büyük usta Nazım Hikmet’in şiiri gelir;

Memleketimi Seviyorum

Memleketimi seviyorum:

Çınarlarında kolan vurdum, hapishanelerinde yattım.

Hiçbir şey gidermez iç sıkıntımı

memleketimin şarkıları ve tütünü gibi.

Memleketim:

Bedreddin, Sinan, Yunus Emre ve Sakarya,

kurşun kubbeler ve fabrika bacaları

benim o kendi kendinden bile gizleyerek

sarkık bıyıkları altından gülen halkımın eseridir.

Memleketim.

Memleketim ne kadar geniş:

dolaşmakla bitmez, tükenmez gibi geliyor insana.

Edirne, İzmir, Ulukışla, Maraş, Trabzon, Erzurum.

Erzurum yaylasını yalnız türkülerinden tanıyorum

ve güneye

pamuk işleyenlere gitmek için

Toroslardan bir kere olsun geçemedim diye

utanıyorum.

Memleketim:

develer, tren, Ford arabaları ve hasta eşekler,

kavak

söğüt

ve kırmızı toprak.

Memleketim.

Çam ormanlarını, en tatlı suları ve dağ başı göllerini seven

alabalık

ve onun yarım kiloluğu

pulsuz, gümüş derisinde kızıltılarla

Bolu’nun Abant gölünde yüzer.

Memleketim:

Ankara ovasında keçiler:

kumral, ipekli, uzun kürklerin pırıldaması.

Yağlı, ağır fındığı Giresun’un.

Al yanakları mis gibi kokan Amasya elması,

zeytin

incir

kavun

ve renk renk

salkım salkım üzümler

ve sonra karasaban

ve sonra kara sığır

ve sonra: ileri, güzel, iyi

her şeyi

hayran bir çocuk sevinciyle kabule hazır,

çalışkan, namuslu, yiğit insanlarım

yarı aç, yarı tok

yarı esir

(Hasan Türkel)

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 09 Şubat 2019 14:51

"Acil durumda tek numara 112"

Acil Çağrı Hizmetlerinin Avrupa birliği ülkelerinde olduğu gibi “112” numarası altında tek numarada birleştirilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından 2005 yılında başlatılan 112 Acil Çağrı Merkezi projesi ile, Türkiye genelinde 110 İtfaiye, 112 Sağlık, 122 AFAD, 155 Polis İmdat ve 156 Jandarma acil çağrı numaraları 112 numarası altında tek merkezde toplanarak 112 Acil Çağrı Merkezi bünyesinde hizmet vermesi amaçlanmıştır.

Projenin ilk pilot İllerden biri olan Burdur’da 112 Acil Çağrı Merkezi kuruluş çalışmalarına 2008 yılında ilgili kuruluşların katılımı ile Valilik koordinesinde başlanılmış, 2013 yılında “112” Acil Çağrı numarasından hizmet verilmeye başlanılmıştır.

Acil Çağrı Hizmeti; kamu düzeni ve güvenliğini, kişi sağlığını, su kaynakları ve sulak alanlar ile doğaya yönelik ani tehditler ve mala yönelik zararları içeren durumlara ilişkin her türlü çağrıyı kapsamaktadır.

Bu kapsamda İlimizde de “112” Acil Çağrı hizmeti bilicinin oluşmasına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla vatandaşlara yönelik tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yapılmaktadır. Ayrıca toplumsal farkındalığı artırılması amacıyla 11 Şubat Günü 2009 yılından bu yana bütün Avrupa’da 112 Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

11 Şubat 2019 Pazartesi günü 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü koordinesinde saat 10:00-16:00 saatleri arasında Cumhuriyet Meydanında açılacak stantlarda 112 Günü tanıtım ve farkındalık etkinlikleri düzenlenecektir.

Vali Hasan Şıldak 112 günü dolayısıyla 112 Acil Çağrı Merkezi hizmetleriyle ilgili yaptığı açıklamada;

“İçişleri Bakanlığımız tarafından uygulamaya konulan 112 Acil Çağrı Merkezi projesinin kullanımıyla ilgili dikkat çeken en önemli husus gereksiz çağrılardır. Acil Çağrı Merkezine gelen çağrıların birçoğu acil olaylar olmadığı gibi, bunların dışında yanlışlıkla aramalar, asılsız aramalar, suistimal amaçlı aramalar, bilgi alma amacıyla aramalar söz konusudur.

Bizlerin isteği 112 Acil Çağrı sisteminin en iyi şekilde hizmet vermesidir. Asılsız aramalar Acil Çağrı Sistemini olumsuz etkileyen toplumsal sorunlardır. Bu aramalar, acil çağrı ve müdahale kaynaklarının etkin kullanımını engellediği gibi o anda başka bir acil yardıma ihtiyacı olan bir kişiye ulaşmada gecikmeye yol açmaktadır.

Bu bakımdan 112 Çağrı Merkezini kötü niyetle aramalara karşı İdari Para Cezası uygulandığının vatandaşlarımız tarafından bilinmesinde fayda var.

Çağrı merkezimize 2017 yılı içerisinde yapılan gereksiz arama % 62,87, 2018 yılı içerisinde % 58 olarak kayıtlara düşmüştür. 2018 yılında 2017 yılına göre yaklaşık % 4,87 civarında azalma görülmüştür. Gereksiz çağrıların minimum seviyelere çekilmesi en büyük temennimizdir.

11 Şubat 112 günü dolayısıyla Acil Çağrı hizmeti veren bütün kurum çalışanlarının gününü kutluyor, yapılacak etkinliklerin toplumsal farkındalığın oluşmasına katkılar sunmasını diliyorum” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

B

ucak’ta 03.02.2019 tarihinden başlayan ve şebeke suyunun neden olduğu tahmin edilen, zehirlenme olaylarıyla ilgili labaratuvar sonuçları Valilik tarafından yayımlanan basın bülteniyle açıklandı.

Zehirlenmenin nedeni, şehir şebeke suyundan meydana geldigi ve olayın, “Nörovirus” isimli bir virüsten kaynaklandığı bilgisi verildi.

Valilikten yayımlanan basın bültenini şöyle;

“Bucak’ta vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarına yoğun bir şekilde başvurmasına neden olan, şehir içme suyunun kirlenmesi sonucu baş gösteren salgına “Nörovirus” isimli bir virüsün neden olduğu etkilenen kişilerden alınan örneklerin laboratuvar tetkiki sonucu saptanmıştır. Bu virüs hafif bir klinik tabloyla seyreden ve genelde 1 gün içinde gerileyen bulantı, kusma ve ishal ile zaman zaman hafif ateşe neden olmaktadır. 

 Valiliğimiz koordinesinde Bucak Kaymakamlığımız, Bucak Belediyemiz ve İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından konuyla ilgili tüm tedbirler hızlı ve etkili şekilde alınmış bulunmaktadır. Etkenin kaynaklandığı saptanan su sondaj kuyularından su akışı durdurulmuş, tüm depo ve su hatlarında yeterli ve etkin düzeyde klorlama gerçekleştirilmiştir. Her gün düzenli olarak çok sayıda yerden su numuneleri alınarak bakteriyolojik, kimyasal inceleme yapılmakta, klor düzeyleri ölçülmektedir. 08.02.2019 tarihinde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüzden uzman bir ekip gelerek yerinde incelemeler yapmış, tespit ve önerilerde bulunmuşlardır. Aynı tarihte sularda etkin klor düzeyi sağlandığı, suların güvenli ve temiz olduğu saptandığından Kaymakamlığımız tarafından suların güvenle kullanılabileceği duyurusu yapılmıştır. 

Ayrıca Belediyemiz hafta sonu koruma bandı oluşturulan su kaynaklarımız etrafındaki çalışmalarına devam edecek, depolarımızın standartlarıyla ilgili çalışmalar süratle yürütülecektir. Okullarımız, pansiyonlarımızda da su depolarının temizliği titizlikle yaptırılmaktadır. Bazı Halk çeşmeleri de sabahdan itibaren tedbir amaçlı kaynaktan kesilmiştir. Şebeke suları güvenle içilebilmektedir.

Şu ana kadar saat 09:00 itibariyle İlçedeki hastanelere  3366 vatandaşımız bu şikayetle başvurmuş olup her ne kadar gerekli tedbirler alınmış olsa da bu virüs enfeksiyonunda kişinin bulaştırıcılığının 3 hafta kadar sürebileceği, aynı hanedeki kişilerin birbirlerine etkeni bulaştırabileceği, bu yüzden de kişisel ve ev içi  hijyene çok dikkat edilmesi gerektiği, özellikle tuvalet sonrası olmak üzere ellerin ve de yiyeceklerin çok iyi yıkanması, genel temizlik kurallarına mutlaka uyulması önemle hatırlatılması gereken tedbirlerdir.  Son 24 saat içinde sağlık kuruluşlarına başvuru sayısı ise azalarak 360’a düşmüştür.”

Yayınlandığı Kategori Manşet

Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi olağan genel kurul toplantısı Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Düğün Salonu’nda yapıldı. Mali genel kurulda, Sanayi’ye yapılan düğün salonunun eksikliklerini karşılamak  için üyelerden aylık 100 TL’den 5 aylık aidat toplama kararı oylamayla kabul edildi. Toplantıya SGK İl Müdürü Bayram Balban, Sanayi ve Teknoloji  İl Müdürü İsmail Türe, Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Gökcüoğlu ve üyeler katıldı. 

Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Gökcüoğlu yapılan düğün salonununa gelen vatandaşların memnun kaldığını vurgulayarak; “Geçen dönem 30 yıldır esnaf teşkilatının başında bulunup, Burdur için tek bir çivi dahi çakmamış kişiler radyo ve gazete demeçlerinde Sanayi’ye düğün salonu yapacaklarına, yurt yapsınlar diyerek bizleri eleştirdiler. Gönül isterdi ki sanayide çalışan çıraklar için yurt yapalım. Ama gel gelelim dükkanlarda çalışacak eleman ve çırak bulmak imkansız hale geldi. Biz Burdur’umuza ve esnafımıza en iyi şekilde hizmet veren düğün salonu yapmak için çalıştık ve başardık.

Sayın ortaklar, geçen yıl 500 bin TL kredi çekme yetkisi verdiniz. Ekonomik kirz ve faizlerin yüksek olmasından dolayı kooperatifimizi düşünerekten krediyi çekmedik. Düğün salonumuzun sandalye, masa örtüsü vb. eksikler var. Şimdilik bunları kiralayarak düğünlerimizi yapmak zorunda kalıyoruz, bu kar oranımızı düşürüyor. Yönetim olarak 211 bin 400 TL borç para vererek müteahhite olan ödemelerimizi zamanında yaptık. Ama yapılan ek yerler için müteahhite KDV dahil 240 bin TL civarı daha ödeyeceğimiz para var. Ayrıca soğuk hava deposunu, bahçe düzenlememizi de yapacağız. Bunları yaparken de kooperatifimizi de düşünerek kredi çekip boşu boşuna faiz batağına girmektense sizden aylık 100 TL’den 5 aylık aidat toplamak ve bu şekilde eksiklerimizi tamamlayarak düğün salonumuzu en iyi hale getirmeye çalışacağız. Sizden bu aldığımız aidatları da 3 ile 5 yıl içinde geri ödemeyi planlıyoruz. 

Düğün yaptıkça eksiklerimizi daha iyi görüyoruz. Ama şu an gelen ortaklarımız ve misafirlerden güzel tepkiler alıyoruz. Her gelen sanayiye yakışan bir düğün salonu olduğunu söylüyor. Bu gurur bizim değil, hepimizin gururu olmalı. Bu salonun yapılmasında hepinizin emeği var. Ama eksiklerimizi tamamladığımız zaman ortaklarımızın yanında diğer esnaflarımızı da uygun fiyatlarla düğün yapmasını sağlayabiliriz. Çıraklarımızın düğünlerini, asker eğlencelerini, mevlit yemeklerini en uygun fiyatlara düğün salonumuzda vermesini sağlayabiliriz.

Sayın ortaklar karar sizin. Eğer bu şekilde kalsın derseniz düğün yapmaya devam ederiz. Yok aidat verelim eksiklikleri tamalayalım derseniz sizlere ve Burdur’umuza yakışan iyi kalite ve uygun fiyatlı bir düğün salonu bırakacağız. Bu düğün salonu bizim değil hepimizin eseri olacak.”dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ticaret ve Sanayi Odası ildeki otomotivcilere Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) verdi.

Ticaret ve Sanayi Odası’ndan yapılan açıklamada;

“Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik ve BUTSO Meclis Başkanı Ömer Çeliker, ildeki otomotivcilere Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) vererek, ticari hayatlarında başarılar dilediler.

Alberk QA Uluslararası Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. ile anlaşan BUTSO, ildeki otomotivcilerin bu yeterlilik belgelerini almasında aracı misyonunu üstlendi.

Alberk QA Uluslararası Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. tarafından düzenlenen sınavlarda başarılı olanlara belgeleri BUTSO Meclis Salonunda takdim edildi.  Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu (Seviye 5) özelliğindeki belgeler, ulusal yeterliliğinde belirlenen şartlara göre gerçekleştirilen teorik ve uygulamalı sınavlarda başarılı olan otomotivcilere verildi.”

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection