Tarihe göre süzülmüş ögeler: Perşembe, 07 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Bucak’ta yaşanan zehirlenme vakaları ile ilgili olarak valilikten basın açıklaması yayınlandı;

 

“Bucak’ta 3 Şubat Pazar gecesinden itibaren vatandaşlarımızı etkileyen, çeşitli yakınmalarla hastanelere başvurmalarına neden olan etkenin tespit edilmesi üzerine alınan tedbirler sonucunda 5 Şubat Salı gece saatlerinden bu yana vaka sayılarında azalma gerçekleşmiştir. Bundan sonraki süreçte, daha önce içilmiş olan sudan kaynaklanan rahatsızlıklar görülebilmektedir.

6 Şubat Çarşamba günü saat: 15.00 itibariyle;

Hastaneye başvuran kişi sayısı: 2.213,

Yatarak tedavi altına alınan kişi sayısı 21’dir.

Hiçbir vatandaşımızın hayatı tehlikesi bulunmamakta olup rahatsızlık hafif düzeyde görülmektedir.

Valiliğimizin koordinasyonu altında ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından içme suyu sondaj kuyuları ve su depolarında alınan tedbirler etkili sonuç vermiştir. Başta klorlama çalışması olmak üzere tedbirlerin hassasiyetle uygulanmasına devam edilmektedir. Ayrıca, hastanelere başvuran vatandaşlarımıza bilgilendirme broşürü verilmektedir. 

Bucak İlçe Merkezinde yaşayan vatandaşlarımızın şebeke suyunun kullanımı konusunda daha önce yaptığımız uyarıları dikkate almaları, şebeke suyunu kaynatarak kullanmaları, özellikle el yıkama ve tuvalet hijyeni konusunda duyarlı olmaları, sokaklarda bulunan çeşmelerden su içmemeleri önem taşımaktadır.

Rahatsızlık geçiren bütün vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun diyor, Allah’tan acil şifalar diliyoruz.” denildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 07 Şubat 2019 16:05

08.02.2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

08.02.2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Perşembe, 07 Şubat 2019 16:04

Nota Akademi’den Konser etkinliği

Nota Güzel Sanatlar Akademisi tarafından, klasik müzikten metal müziğe kadar birçok farklı alanda konser etkinliği düzenlenecek.

10 Şubat 2019 Pazar günü Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenecek konser etkinliğinde, Nota Güzel Sanatlar Akademisi konuklarına; klasik müzik, popüler müzik, rock ve metal müzik gibi birçok tarzı 

sergileyecek.

Etkinlik, resim sergisiyle başlayacak, gösteri sonrasında minik öğrencilerin bale gösterisi ve müzikal performanslarla gün boyu devam edecek.

Saat 11.00’de başlayacak olan etkinliğe tüm vatandaşlar davet edildi.

(Süleyman Taraşlı)

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan Şıldak eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Burdur İnovasyon ile Gelişen Eğitim Projesi (BİLGE) kapsamında Kışla İlk-Orta Okulu’nda oluşturulan “Geleceğin Sınıfının” açılışını yaptı.

Okulun Konferans Salonunda düzenlenen açılış programında, öğrencilerin aktif olduğu işbirlikçi, yenilikçi, sorgulamaya ve problem çözmeye dayalı esnek öğrenme ortamının oluşturulduğu “Geleceğin Sınıfının” hazırlanma sürecini anlatan videolar gösterildi.

Programın devamında Vali Hasan Şıldak, eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte açılışını yaptıkları sınıfı gezerek yetkililerden bilgi aldılar.

Vali Şıldak, açılış öncesi yaptığı konuşmada; “Adeta proje üretim merkezi gibi çalışan Kışla Okulumuzda çok güzel bir girişimin sonucunu heyecanla birlikte yaşayacağız. Yenilikçi, geleceğin sınıfı modelini okullarında kendi imkanları ile yerel kaynakları kullanarak, aynı zamanda bütün unsurları da harekete geçirerek okul aile birliğindeki birlik başkanımız aynı zamanda mahalle muhtarımız hepsinin birlikte oluşturduğu sinerji ile tabii ki öğrenci, öğretmenlerimiz ile onların aktif katkıları ile o birliktelik ruhunu yeni bir şeyler oluşturma ruhunu isteyerek alana yansıtmışlar.  Bizleri de davet ettiler. Bizde bu daveti kabul ettik.  Bu tür ortamlarda zevkle bulunuyoruz. Benzeri çalışmaları yürüten okullarımız da var. Bu yüzden çok mutluyuz. Bütün bu faaliyetler, kapsamlı çalışmalar, Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde BİLGE Projesi çatısı altında toplandı. Aynı kapsamdaki başka sınıf çalışmaları da hem il merkezimizde, hem bazı ilçelerimizde devam ediyor. Şunu samimiyetle ifade etmek istiyorum başta milli eğitim müdürümüz, müdür yardımcılarımız ve onların heyecan duyan istekli ekipleri bizleri de heyecanlandırıyor. Emeği geçen bizlere katkısı olan büyük küçük bu girişime destek veren tüm kişi, kurum, kuruluş,  okul müdürümüz ve yöneticileri başta olmak üzere hepsini tebrik ediyorum. Öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bunlar bize çok güzel mesajlar veriyorlar.

Bugün Milli Eğitim Bakanımızın bir mesajı vardı. Bir cümle ile özetleyecek olursak;  ‘Ekonomide olduğu gibi eğitim alanında da yapısal bir dönüşüme ihtiyacımız var’ şeklinde bir açıklama. Hakikaten bazı gerçeklerle yüzleşmemiz bazı klasik çizgilerin dışına taşmamız. Bu yönde cesur adımlar atmamız gerekiyor. Bu proje çalışmaları, bu girişimler cesur adımların en güzel örneklerini oluşturuyor. İlimiz genelindeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarını, bütün sivil toplum ve meslek kuruluşlarımızı proje üretmeye, takibini yapmaya davet etmiştik. ‘Burdur’da 2019 yılını proje üretim yılı olarak yaşayalım yaşatalım diye de bir çağrıda bulunmuştuk. Bu yöndeki faaliyetler hızla devam ediyor. Sonuçlarını alıyoruz. Bunları hep beraber yıl içerisinde almaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Vali Hasan Şıldak açılış programının sonunda okul bünyesinde geçmişten günümüze kullanılan eşyalardan oluşan müzeyi gezerek incelemelerde bulundu.

Programa Valimiz ve eşi Fatma Nur Şıldak’ın yanı sıra, kurum müdürleri, milli eğitim müdürlüğü yöneticileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

6 Şubat’ta gerçekleşen Belediye Meclisi Toplantısı’nda, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kendisine yöneltilen iddialara ilişkin açıklamalar yaparak, “Bizler sadece siyaset üretmiyoruz. Bu kentin geleceğini planlıyoruz derken, bu meclisten çekimser çıkan kararlar neticesinde maalesef siyasetimiz kentin geleceğini kutuplaştırıyor” dedi. 

Şubat ayı Belediye Meclisi Toplantısı, Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Başkan Ali Orkun Ercengiz, Meclis toplantısında, Ak Partili Meclis üyelerinin hazırlayıp geldiği soruları tek tek cevapladı.

Başkan Ercengiz’in açılış konuşmasının ardından gündem dışı soru sormak isteyen Ak Partili Belediye Meclisi üyelerinin sözlü olarak yanıt verdi.

Başkan Ercengiz’e yöneltilen; ‘Bugüne kadar belediyeye kaç akrabanızı işe aldınız, bu akrabalarınıza bugüne kadar kaç para ödeme yaptınız?’ sorusu dikkat çekti.

Ak Partili Belediye Meclisi üyesinin sorusuna cevap veren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Söylentilere göre en son 47 akrabam vardı. Buna göre ya ben akrabalarımı tanımıyorum ya da işe aldığım adamları bilmiyorum. Bu sorunuza cevap vermem için öncelikle Milletvekilinizin 16 yıldır kaç akrabasını yerleştirmiş ona cevap versin. Ayrıca özel kalem müdürlüğü makama seçilen Belediye Başkanına istisnaiyi personel, yasal hak olarak verilmiş bir kadro olup, buraya istediği personeli atama hakkına sahiptir.”” dedi.

Hesap veremeyeceğim hiçbir şey yok

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısında yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde 2 saate yakın program içerisinde konuştuklarımızın %100’ünün altına imza atarım. Bir kere daha bunun altını kalın kalın çizeyim. Aday olmakla icracı olmak arasındaki farkı açıklarken şunu da söylemeye çalıştım. Aday olmaktaki iddia şudur. Yapacaklarını, yapabileceklerini ya da yapmak istediklerini ortaya koymakla ilgili, vatandaşın karşısına çıkıp birtakım iddiaları koyup kazanmak üzere kurgudur. Seçildikten sonra bazı şeyleri hayata geçirme konusunda sadece sizinle ilgili olmayabilir koşullar. Bu koşullar ekonomik kurumsal, bürokratik hatta siyasi olabilir.

İller Bankası kredilerinin neden geciktiğini, neden onaylanmadığını hiç burada tartışıp, sanki böyle bir uygulamanın Burdur’a hak ve reva görüldüğünü insanımıza anlatıp, gereksiz bir gerginliğin önünü açmak istemedim. Biz yapılabilirleri konuştuk. Bu bugün aday olan kim varsa herkes için geçerlidir. 

İki saatlik programda sorulan soruların hiçbirisine yanıt verilmeyip, sosyal medya üzerinden atıp tutmakla ilgili bölüp kesip yapıştırılmışsa bu aday arkadaş içinde geçerlidir. Şu an için verilen sözler onun içinde rasyonel olmayabilir. Bunlar kesinlikle ve kesinlikle sosyal medya üzerinden yapılan çalışmalar. Gerçekten çok anlamsız, gereksiz yere toplumu kutuplaştırmak ve taraftarları birer çığırtkan haline getirip sokakta hiç istemediğimiz bir sonuca bir duruma bizleri götürebilir. 24 Haziran seçimi öncesi Sayın Vekilim Gençlik Kolları Başkanı’nın boğazını sıkmış olması biz, milletvekili ve il başkanımızla birlikte olayı sükunete yöneltmeyip, vekil beyi özür dilemek için davet etmemiş olsaydık o seçim belki o kadar düzgün gitmeyebilirdi. Biz bu tip olayları yaşamak istemiyoruz. 

Bu programın akışı içerisinde ben bir gazeteci arkadaşın özgüvenimle ilgili yani hesap vermekle ilgili bana soru sorduğunda ben her yerde hesap verebileceğimi söyledim. Hesap veremeyeceğim bir şey yok. Yaptıklarımın da yapamadıklarımında hesabını veririm. Aslolan siyasetçi için budur. Sadece yaptıklarımız üzerinden konuşulması doğru değildir. İlin halen daha seçilmiş başkanı mevcut görevdeyken ili ziyaret eden bir bakann ziyareti esnasında Valilik makamında çekilen fotoğrafta davet edilmeyen belediye başkanı aslına Burdur halkına yapılan bir hakaretin göstergesidir. Burdur Belediye Başkanı olarak benim orada olup, olmamın çok bir anlamı yoktur. Zaten yapılan ziyaret, siyasidir. Neticesinde vaad edilen şeyler bugün Türkiye’nin doğa harikası Salda Gölü’nün neredeyse Millet Bahçesi olarak tasarlanan plan içerisinde ciddi sıkıntılar yaşaması muhtemel görüldüğü için tüm Türkiye kamuoyuna oturmuş ve şiddetili tedbirlere maruz kalmış, Bakanlık tarafından açıklayıcı bir toplantıyla durumun böyle olmadığı ifade edilmeye çalışılmıştır. 

Bizler sadece siyaset üretmiyoruz. Bu kentin geleceğini planlıyoruz derken bu meclisten çekimser çıkan karar neticesinde hastane yerinin belirlenmesi daha öncesinde üniversite yerinin belirlenmesi ve şehrin kaderine yönelik birlikte yönetim ilkesinden uzaklaşımı olmamız aslında malesef siyasetimiz kentin geleceğini kutuplaştırarak, olumsuz sonuçlara götürdüğünün göstergesidir.” dedi.

Bizim arkadaşlarımız verdiği her kararın arkasında durdu

Mevcut plan değişikliği ve üzerinden 2,5 yıla yakın geçen zaman içerisinde iki kez idari yargı tarafından red olan üçüncü kez idari yargıya taşınan ve henüz sonuçlanmayan bir mahkemenin sanki sonuçlanmış gibi ortaya bir sonuç koyarak toplumun aklını karıştırmak, buradan rant devşirmek ve siyasi bir algı yaratmak adına yapılan açıklamadan fazlası olmadığını belirten Başkan Ercengiz;

“Burada hem şahsım hem kurumdaki ismi geçen daire müdürümüz, hemde geçmiş dönemde istifa edinceye kadar başkan yardımcılığımızı yapan Ali Bey, yasal haklarını mutlaka hukuk karşısına arayacaktır. Burada henüz sonuçlanmamış bir mahkeme kararını, sonuçlanmamış bir mahkemeyi, sonuçlanmış gibi ortaya koyup toplumu yanıltmak, sorumluluk makamındaki kimseye yakışmaz. Sonuçlanmış bir dava elimizde yoktur. Daha öncesinde ifade ettiğim gibi 31 Mart hayatımızın olmazsa olmazı değildir. Bu seçimin mutlaka bir kazananı birde kaybedeni olacak. Ama asıl kazananın şehir olması için şehri, insanları ve siyaseti bu kadar kutuplaştırmak, bundan sonraki ilişkilerimizi sağlıksız bir noktaya götürme ihtimali çok yüksektir. Bugün Belediye Meclisi üyesi arkadaşlarımızında, CHP çatısı altında görev yapan arkadaşlarımızın töhmet altında bırakılarak yapılan basın açıklamasında böyle bir açıklamayı hiçbir meclis üyesi arkadaşım adına asla kabul etmiyorum. O zaman başka bir ihtimal geliyor aklıma, ya bizi böcekle dinleyip bir kısmını oradan kopyalayıp ya da kendine göre yorumlayıp bu açıklamayı yapmıştır başkan arkadaş. Bizim arkadaşlarımız verdiği her kararın arkasında durmuş ve bu kararın arkasında durabilecek medeni ve siyasi cesareti hep göstermiştir. Bizim bu konuda hiçbir çekincemiz yoktur. Bizim içimizi karıştıracak bir açıklamanında sadece bir siyasi manevra olduğunu ifade ederek bu tip çalışmaların ne CHP’nin içerisinde ne de başka bir siyasi partinin içerisinde kaotik bir yapıya sebep olmayacağını da ifade etmek isterim. 

Bu iş özveri işidir

Kalan 50-55 günü de sükunet içerisinde götürüp, seçim bittikten sonra her kim seçilirse seçilsin bu kentin geleceğine bir tuğla koyabilme adına yapacağımız doğru işler adına görmek isterim. 

58 aydır görev yapıyoruz. Günü geldi çoluk çocuktan ayrı günü geldi özel işimize gidemediğimiz günleri yaşadık. Bu iş özveri işidir. Bu memleketin eğer bir rantı varsa bu memleketin kendi içinde kalmasını biz ister biz bekleriz. Bu memlekete yatırımcı gelmesini isteriz. Bu memleketin ekonomisinin büyümesini isteriz. Bu memleketin öğrencisinin ulaşım sorununun 15 yıl önce fakülteler yapılmadan önce düşünülmesini çok isterdik. Bunları da daha önce ifade etmiştik. Yapılan basın açıklamasında akraba ilişkilerininde ortaya konulduğu bir sürü sosyal medya paylaşımını utançla izledim. Bu konuda Sayın Vekilimize de bu arkadaşlarımızı susturmasını tavsiye ederim.” açıklaması yaptı.

6 Şubat’ta yapılan birleşimde belediye meclisi üyeleri 9 gündem maddesini görüşerek, oyladı. Gündemin son maddesi olan mülkiyeti Burdur Belediyesi adına kayıtlı Bozkurt Mahallesinde bulunan taşınmazlar ve bağımsız bölümlerden Riskli Alan olarak görünen taşınmaz ve bağımsız bölümlerin Bozkurt Mahallesi Riskli Alana Ait Kentsel Dönüşüm Projesine ilişkin protokol kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresine bedelsiz devrinin yapılması hususu görüşüldü.

Yayınlandığı Kategori Manşet

İyi Parti Bucak Belediye Başkan Adayı Alparslan Ahmet Dursun, Bucak’ta yaşanan zehirlenme olaylarının siyasete malzeme yapıldığı yönünde basın açıklaması yayınladı;

İyi Parti Bucak Belediye Başkan Adayı Dursun yayınladığı açıklamada;

“Valiliğimiz açıklamasına göre 4 Şubat 2019 tarihinde ilçemizde meydana gelen içme suyu zehirlenme vakaları olmuştur. Bu açıklama üzerine zehirlenme vakası yaşayan tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyor ve acil şifalar diliyoruz. 

Ancak yine üzülerek görüyoruz ki bu vahim olay siyasetin malzemesi yapılmıştır. Yıllardır bu kısır çekişmeler yine Bucak’ımıza zarar vermektedir. Bu konu ile ilgili söylenmesi gerekenler ve sorulması gereken sorular ortadadır. Tüm belediye başkanlığı seçimlerinden önce içme suyu ile ilgili vaatler verilmiş, ilgili bakanlıklardan sözler de alınmış olmasına rağmen bir türlü icraat gerçekleştirilmemiştir. O halde, Bucak Belediyesi iktidar partisinin çoğunluğunu oluşturan belediye meclisi üyeleri ile yönetilmiş hatta bu belediye meclis üyelerimizden Sayın Yasin Uğur bir süre belediye başkan vekilliği yapmış olup üstelik yedi aydır da Burdur Milletvekilimizdir . Bu konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olduğu ve tüm gelişmelerden haberdar olduğu ortadadır. 

Tüm bunlar ortadayken başka yerlerde suçlu aramak yerine vatandaşlarımız tarafından bile bilinen ve çözüme kavuşturulması gereken bu önemli konunun niçin hala çözülemediğinin özeleştirisinin yapılması gerektiği sorgulanmalıdır. 

Bu konunun daha fazla siyasi malzeme yapılması mağdur vatandaşlarımıza ve Bucak’ımıza saygısızlık boyutuna ulaşmıştır. Zaten aksi halde her açıklama İktidar partisinin açığını ortaya koymaktadır. 

Yapılması gereken bir an evvel bu önemli konunun çözüme kavuşturulmasıdır. Bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu da belirtiriz.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Sultandere Hizmet Kampüsünde belediye personeli ile bir araya gelerek yalan haberle ilgili bilgilendirmede bulundu.

Başkan Ercengiz, Hizmet Kampüsü’nde görev yapan işçilerle bir araya gelerek, bazı haber sitelerinde bilinçli olarak saptırılmış olan haberlerle ilgili, bu asılsız haberlere itibar edilmemesini söyledi.

Belediye Başkanı Ercengiz, bir araya geldiği belediye personellerine yaptığı konuşmada;

“TBMM Grup toplantısında Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun asgari ücretlerle ilgili yaptığı açıklama neticesinde, bugün 2020 TL’ye yükselen asgari ücretlerin  CHP’li Belediyelerde en az 2.200 TL olarak uygulanması üzerine verdiğim sözün arkasındayım. Bugün maaşlarınızla ilgili sizlerin kafasını karıştırmak üzere menşei belli, oturduğu yerden göbeğini kaşıyıp yalan yanlış bir takım ifadelerde bulunan sözlere cevaben sizlerle bilgilendirme toplantısı yapma gereği duydum. Bizler 2014 yılında göreve geldiğimizde daha önce maaşlarını düzgün bile alamayan arkadaşlarımız vardı. Belediyemizin 2020 TL üzerinden yaptığı hesaplamayla maaşları ödeyebilmenin maliyetinin yıllık 3 Milyona yakın bir rakam olduğunu bilerek ve hesap ederek bu maliyeti de karşılamayı göze alarak, 5 yılda toplam 15 Milyon liralık bir kaynağı sizlere vermeyi zaten en başından taahhüt ettik” dedi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bu talepte Maliye Bakanının 29.11. 2018 tarihli yazısı ile 696 sayılı KHK kapsamında taşeron şirketlerden kamuya geçiş yapan işçilerin askeri ücret ile olan bağlarının koptuğunu,  01.01.2019 tarihinde almakta oldukları günlük ücretlerine aynı tarihten itibaren %4 oranında zam yapılması gerektiğini ve askeri ücret zamlarının söz konusu işçilere uygulanmayacağı bildirdiğini belirterek “ Biz de İşçilerimize Yüksek Hakem Kurulunca karara bağlanan Toplu İş Sözleşmesi hükümleri yerine, Belediyemizin ve Bahtaş Şirketimizin arasında imzalanan hizmet sözleşmesinin işçilerimizin ücretlerinin asgari ücret+ %fazlası şeklinde ödenmesi için görüş istemiş olup, olumlu görüş alındığı taktirde işçilerimizin ücretleri söz verdiğimiz şekilde ve geriye dönük olarakta maaşlarda iyileştirme yapacağız. Kimsenin şüphesi olmasın”dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Milletvekili Mehmet Göker CHP Grubu adına Salda Gölü hakkındaki görüşlerini Meclis Genel Kurulu’nda dile getirdi.

Milletvekili Göker, ‘dağdan göle kadar yaplacak olan herhangi bir inşaat faaliyeti ya da yapılanma gölün etrafındaki ekolojisine ciddi anlamda zarar verecektir ve etkilenecektir.’ sözleriyle kıyı ekosisteminin zarar göreceğini vurguladı.

Milletvekili Göker Salda Gölü ile ilgili açıklamasında;

“Salda Gölü’ne Çeve ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un ziyaretleri sırasında Millet Parkı yapılacağının müjdesini verdi. Müjde verilen iki yer var. İki yerin ikiside CHP’lilerce yerel yönetimlerde idare edilen bölgeler. Yani bu teklifin bir seçim yatırımı olduğu aşikar. Salda Gölü Türkiye’nin en derin ve en temiz göllerinden biri. Endemik olarak yaklaşık 110 kuşa ev sahipliği yapmakta.

Yine Salda Gölü’nün turkuaz rengini veren tabanını oluşturan kayaçlar biyomineralizasyon dediğimiz canlılık arz etmektedir. Bu durum gölün kenarlıklarında gölün tükenip ve nesli tükenmekte küresel ölçektede koruma altında olan yaklaşık 9 bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Buraya yapılacak olan millet bahçesinin içerisinde kapalı park, yürüyüş ve bisiklet yolları ve oyun alanlarının olduğunu da yaptıkları açıklamadan öğreniyoruz. Ancak Salda Gölü’nün kapalı havza bir göl olması sebebi ile doğal sit alanıdır. Yani dağdan göle kadar yaplacak olan herhangi bir inşaat faaliyeti ya da yapılanma gölün etrafındaki ekolojisine ciddi anlamda zarar verecektir ve etkilenecektir. Bu nedenle ekolojik sistem tam anlamıyla yıkıma uğruyacak, kıyı ekosistemi zarar görecektir. 

Kaldı ki Sayın Bakan’ın söylediği gibi burada bir festival etkinliği yapmak bizlere göre doğaya yapılacak bir katliamdır. Akıllara ziyan bir eylemdir. Bu yüzden bundan vazgeçilmesini istiyoruz.”dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 07 Şubat 2019 16:04

Sanatçı Canbaz’dan Hindistan’da Workshop

Burdur’da yaşayan Sanatçı Hülya Canbaz, Türkiye ve Hindistanlı sanatçıların katıldığı Uluslararası Sanat Sempozyumu ve Çalıştayı için Hindistan’a gitti.

Hindistan’a bağlı Pencap eyaletinde yer alan Apeejay Güzel Sanatlar Fakültesi’nin organize ettiği programa katılan Sanatçı Canbaz, Jalandhar ve Amritsar kentlerinde gerçekleştirilen Resim Atölyesi ve Workshop gibi etkinliklere katıldı.

Gazetemize açıklamada bulunan Sanatçı Hülya Canbaz, yaklaşık 12 gün boyunca Hindistan’da workshoplar gerçekleştirdiğini, Türkiye ve Hindistan’dan katılan sanatçılarla beraber bu etkinlikleri gerçekleştirdiklerini belirterek, 25-29 Ocak Jalandhar’daki Apeejay Güzel Sanatlar Fakültesi’nin düzenlediği etkinliğe de katıldığını dile getirdi.

Sanatçı Canbaz ayrıca, katıldığı etkinliklerde Eyalet valileri ve Hindistan Akademisi yetkilileri tarafından büyük ilgi gördüklerini, Hindistan’ın çok farklı bir kültürü olduğunu, sevgi ve arınmışlığı gördüklerini belirtti.

Hindistan’da bulunduğu süre zarfında birçok canlı performans gerçekleştirerek eserler meydana getiren Sanatçı Canbaz, “Uluslararası bir sempozyumda, Türk Bayrağı’nı taşıyarak, milli marşımızı söylemek, benim için ayrı bir gurur oldu. Etkinlik kapsamında birçok çalışma gerçekleştirdik. Hindistan’da bizleri çok güzel ağırladılar. Çok farklı bir kültürle karşılaştık. Sevgi ve arınmışlığı gördük. Hindistan’da bizleri onurlandırarak, birçok şehirin bilbordlarında bizim fotoğraflarımız yer aldı. Hindistan’da olmak ve burda sanatımızı icra etmekten ayrı bir keyif aldık” dedi.

80x100 tuval üzerine acrilik çalışmalarını sergileyen Sanatçı Canbaz, Hindistan’da dört eserle beğenileri topladı.

(Süleyman Taraşlı)

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Berberoğlu Vakfı tarafından yapılıp Burdur Halkı’nın hizmetine vakfedilen “Burdur Belediyesi Berberoğlu Vakfı Huzurevi”, 1996 yılından bu yana yaşlılara huzur verip onları barındırıyor.

Huzurevini şehre kazandıran Berberoğlu Vakfı’nın sitesinde; “Huzurevini Burdur’a kazandıran Berberoğlu Vakfı 1982 yılında Merhum Mehmet Berberoğlu’nun istek ve gayretleri sonucunda kurulup Burdur 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin 1982/130 karar nosu ile tescil edildi.

Vakfın kuruluşunda, Mehmet Berberoğlu Başkan, Ahmet Berberoğlu Başkan Vekili, Enver Berberoğlu, Mustafa Berberoğlu ve Güzide Dulupcu(Berberoğlu) üye olarak ilk Kurucu Yönetim Kurulunda görev aldılar.

Berberoğlu Vakfı’nın kuruluşunda Mehmet Berberoğlu, Ahmet Berberoğlu, Enver Berberoğlu ve Güzide Dulupcu(Berberoğlu) Burç Mah. Cumhuriyet Caddesinde bulunan Berberoğlu Pasajında kendi adlarına kayıtlı gayrimenkullerin bir kısmını Vakfa Tahsis ettiler. 1985 yılında Şükran Kuzucu(Berberoğlu) evlatlarından, Berberoğlu Pasajındaki bir adet dükkan bağışları karşılığı satın alındı.

Ayrıca o tarihte Ali Berberoğlu oğlu Mehmet Berberoğlu ve Kardeşleri Koll. Şti. olarak anılan ve 1983 yılında Berberoğlu Gıda San. Ve Tic Aş adını alan  şirketin net karının %10’u sürekli olarak vakfa tahsis edildi.

Berberoğlu Vakfı  kendi İdare Heyetinden başka hiçbir yere bağlılığı olmayan, ancak 903 Sayılı Kanun ile belirtilen Teftiş Makamı’nın denetimine tabi olan, muhtar ve Tüzel Kişiliği olan bir kurumdur.” Bilgileri yer almakta

 1996 yılından beri Burdur‘da faaliyet gösteren “Berberoğlu Vakfı Huzurevi”  70 kişiye hizmet veriyor.

1200 m² alan üzerine kurulu, asansörlü  4 katlı huzurevinin önünde, küçük bir bahçesi ve havuzu var. Huzurevinin göl manzaralı bir terası, her katta hamam ve tuvaletleri, mutfak, yemek salonu, dinlenme ve televizyon salonları var. Kaloriferli ve sıcak su donatımı mevcut.

60 yaşın üzerindeki bakıma muhtaç veya sosyal güvencesi olmayan, kimsesiz, özürlü-engelli yaşlılar kuruma başvuruda bulunabiliyorlar. Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur emeklileri de kaldıkları yerin özelliklerine göre değişen, tek veya çift kişilik oda ücreti ödeyerek huzur evinde kalabiliyorlar.

Burdur Belediyesi Berberoğlu Vakfı Huzurevi’nde; Her gün 3 öğün sıcak yemek servisi yapılıyor. Her hafta Perşembe günü banyo imkanı sağlanıyor ve sakinlerin çamaşırları yıkanıp, ütülenerek kendilerine teslim ediliyor.

Huzurevi ve odaları düzenli olarak temizleniyor. Rahatsızlanan sakinler görevli hemşire tarafından hastaneye götürülüyor, gerektiğinde hastaneye yatış işlemleri yapılıyor. Her 15 günde bir odaların temizlik kontrolu yapılıyor. Zararlı böceklere karşı odalar rutin olarak ilaçlanıyor.

Huzurevi sakinleri için 18-24 Mart Yaşlılar Haftası’nda eğlence düzenleniyor. Bahar ve yaz aylarında Salda Gölü, Ağlasun, Çendik Plajı gibi doğal güzellikleri olan yerlere gidiliyor, piknikler düzenleniyor.

Resmi kurumların organize ettiği yemek, eğlence, müsamere gibi etkinliklere katılım sağlanıyor.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection