Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 06 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 06 Şubat 2019 15:33

07 Şubat 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

07 Şubat 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Vali Hasan Şıldak, Bucak İlçesinde yaşanan içme suyundan kaynaklı olduğu düşünülen yaygın enfeksiyon vakası ile ilgili yerinde incelemelerde bulunarak, hastanede tedavi gören vatandaşları ziyaret etti.

 Burdur Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Yaşanan olayı ilk andan itibaren yakından takip eden, alınan tedbirler ve yürütülen çalışmalarla ilgili yaptığı basın açıklaması ile kamuoyunu bilgilendiren Vali Hasan Şıldak, geçtiğimiz Salı günü Bucak İlçesinde incelemelerde bulundu. Vali Hasan Şıldak incelemeleri sırasında Bucak Kaymakamı Belediye Başkan Vekili Yalçın Sezgin ve İl Sağlık Müdürü Reha Sermed Aygören eşlik etti” bilgisi verildi. 

Yerinde yaptığı incelemelerin ardından son durumla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak yaşanan süreçle ilgili bilgiler paylaşan Vali Hasan Şıldak; 

TÜM BİRİMLERİMİZ GEREKLİ TARAMALARINI YAPARAK TEDBİRLERİNİ ALDILAR

 “Bucak ilçemizde 3 Şubat Pazar gecesinden itibaren şuanda da devam etmekte olan vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarına, ilçemizde bulunan 2 hastaneye bulantı, kusma ve ishal şikayetleri ile başvuruları söz konusu. Konu ile ilgili gerek Kaymakamlığımız gerek Belediyemiz ve İl Sağlık Müdürlüğümüz tüm birimleri ile birlikte gerekli taramalarını yaparak tedbirlerini aldılar.

HAYATİ TEHLİKESİ OLAN, RİSK ALTINDA BULUNAN BİR HASTAMIZ MEVCUT DEĞİL

Biz de bugün hastanede yatan ve müşahede altında tutulan vatandaşlarımızı hastanede ziyaret ettik. Hepsinin durumu iyidir, tedavileri en iyi şartlarda devam etmektedir. Hastane yetkililerimizden durumları ile ilgili bilgi aldık. Hastanelerimize başvuran vatandaşlarımızdan hayati tehlikesi olan risk altında bulunan bir hastamız mevcut değil. Bizim en çok memnun olduğumuz ve sevindiğimiz husus budur.

 5 MAHALLEMİZDEKİ VATANDAŞLARIMIZI ETKİLEYEN BİR ENFEKSİYON SÖZ KONUSU

Dün itibariyle 2 içme suyu deposunda boşaltma ve bütün şebekenin tahliye edilmesi, boşaltılması işlemi ile süper klorlama işlemi gerçekleştirildi. İçme suyundan kaynaklı olabileceğini düşündüğümüz bir yaygın enfeksiyon vakası ile karşı karşıyayız. Bugün de ifade edebiliriz ki daha çok Mehmet Akif, Fatih, Yeni Mahalle, Barbaros Mahallesi ve Sanayi Mahallesi olmak üzere 5 mahallemizdeki vatandaşlarımızı etkileyen bir enfeksiyon söz konusu. Bugün itibari ile 1300 civarında vatandaşımızın sudan kaynaklı olduğunu düşündüğümüz ve bugünde tespitini gerçekleştirdiğimiz husustan etkilendiğini açıklayabiliriz. Bunların 821’i ayakta tedavi, 466’sı müşahede altında tutularak bir zaman hastanede bekletilmek suretiyle gözetim altında tutularak taburcu edildiği, 18 hastamızın ise yatırılarak tedavi altında bulundukları bilgisini verebiliriz. Yatan hastalarımızın durumunun iyi olduğunu, hayati bir risk altında bulunan hastamızın bulunmadığını ifade etmek istiyorum.

ŞUANDA ENDİŞE EDİLECEK BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL

Bunun ötesinde bugün itibari ile ilçe merkezine su temin edilen 2 sondajda aşırı yağıştan kaynaklı yüzey sularının suya ve sondaj suyuna karışmasından kaynaklı bir kirlenme olduğunu, bunun dün alınan su numunesi sonuçları ile ortaya konulduğunu ve suda bakteri ürediğini, bunun da şebeke suyuna dahil olması ile birlikte bu olayın gerçekleştiğini düşünüyoruz. Sağlık Müdürlüğümüz, Halk Sağlığı ekiplerimiz ve belediye personelimiz gerekli çalışmalarını gerçekleştirdiler. Alınan su numunelerinin laboratuvar sonuçları geldi. Kesin olarak tespitlerimizi yaptık. Tespitlerimizi yaptıktan sonra bu 2 sondaj kuyusunun ilçeye su nakline ilişkin tedbirimizi alarak bu sondajları devre dışı bıraktık. Böylelikle kirlenmenin önünü almış olduk. Şuanda endişe edilecek bir durum söz konusu değil. Vakaların gün içindeki seyrini takip ediyoruz.  Şuanda hastanelerimize vaka girişleri azalmakla birlikte devam ediyor. Bunun belki bir miktar daha devamı beklenebilir.

VATANDAŞLARIMIZDAN ŞEBEKE SUYUNUN KULLANILMASI KONUSUNDA 2 GÜNLÜK SÜRE DAHA DİKKATLİ DAVRANMAYA, BİLHASSA KULLANACAKLARI VE İÇECEKLERİ SUYU KAYNATTIKTAN SONRA KULLANMAYI ÖNERİYORUZ

Bunun ötesinde vatandaşlarımıza bazı önerilerimiz var. Bucak’ta bütün tedbirler alınmış olmakla birlikte ve içme suyunda kirlenmenin önlenmesi söz konusu olmakla birlikte etkili bir klorlama çalışması yapılmıştır. Bununla birlikte biz vatandaşlarımızı şebeke suyunun kullanılması konusunda 2 gün süre içerisinde daha dikkatli davranmaya, bilhassa kullanacakları ve içecekleri suyu kaynattıktan sonra içmelerini öneriyoruz. Bu konuda uyarımızı yapıyoruz. Aynı şekilde tuvalet ve el hijyenine dikkat edilmesi ve açıkta bulunan, sokakta bulunan çeşmelerden de su içmemeleri konusunda uyarmak istiyoruz.

Rahatsızlanan bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun temennisinde bulunuyorum. Acil şifalar diliyorum.”

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 06 Şubat 2019 15:33

Şiddetin hiçbir gerekçesi yoktur!

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce ilimizde görev alan basın mensuplarına aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele semineri verildi. Etkinlikte Sosyal Hizmet Uzmanı Baş, 6284 sayılı kanunla ilgili, kanunun yalnızca kadınlara yönelik olduğuna dair eleştiriler yer aldığını, ancak gelen vakalarda şiddete en çok kadınların, çocukların, engelilerin ve yaşlıların maruz kaldığına dikkat çekti.

6 Şubat 2019 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen seminerde; şiddetin nedenleri, tanımları, aile içi şiddetin çocuklar üzerindeki etkileri, şiddeti önleme merkezlerinde verilen hizmetler ve gerçekleştirilen eğitimler konusunda katılımcılara bilgi verildi. Daha sonra 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında hazırlanan kamu spotu izletildi. Kamu spotunun ardından aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda sunum yapıldı.   

Sosyal Hizmet Uzmanı Filiz Baş aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele seminerinde yaptığı konuşmasında;

“Kadına yönelik şiddetle mücadelede kurumsal mekanizmalardan biri olan Şiddeti Önleme İzleme Merkezi ilimizde 2015 yılı Kasım ayından bu yana hizmet vermektedir. Türkiye genelinde ilk defa 2012 yılında 14 pilot bölgede açılan şiddeti önleme merkezi bugün itibariyle yaygınlaştırılmakta ve şu anda 79 ilde hizmet vermektedir. 

Şiddeti Önleme Merkezi’nde, bizler 8284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dahil kanun kapsamında hizmetlerimizi yürütmekteyiz. Gelen tüm tedbir kararlarında mağdurların ikamet adresine, meslek elemanlarım tarafından ziyaret edilerek rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilmekte, kadın konuk evi yerleştirme işlemlerimiz müdürlüğümüz tarafından yapılmakta, ayrıca kadın konuk evinden ayrılan kadınlarımız iş ve işlemleri titizlikle yürütülmektedir. 

6284 sayılı kanun ilk defa 2012 yılında yürülüğe girdi. Kanun yayınlandığı tarihten bu yana kanunla ilgili şöyle eleştiriler yer almaktadır;

Kanunun yalnızca kadınları korumaya yönelik olduğuna dair eleştiriler yer almaktadır. Ama bize gelen vakalarımıza baktığımızda malesef şiddete en çok kadınlar, çocuklar, engelliler ve yaşlılar maruz kalmaktadır. Bu nedenle böyle yanlış bir algıyla karşı karşıya kalmaktayız. Bizler 2017 Kasım ayında kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda ilimiz protokol üyelerinin de yer aldığı bir çalıştay düzenledik. Orada kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda 2018 ve 2021 yıllarını kapsayan il eylem planı belirledik. Ayrıca bakanlığımızında konuya ilişkin ulusal eylem planı da mevcuttur. Bu eylem planına istinaden bizler eğitimlerimizi sürdürmekteyiz. Bu eğitimleri biz toplumun hemen her kesiminde yerine getirmeye çalışıyoruz. Her ay bir  kamu kuum kuruluşunda çalışan tüm personele eğitimlerimizi veriyoruz. Özel halk otobüslerimizde bu eğitimleri verdik. Kahvehanelerde bu eğitimleri yürüttük. Kurs alan kadınlarımıza yönelik bu eğitimleri verdik. 

Şiddet varlığını her geçen gün artırarak hissettirmektedir. Bununla ilgili toplumda bir farkındalık oluşturmak, şiddetin önlenmesi konusu Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak tek başına yapabileceğimiz bir husus değil. Birey  olarak, tüm kamu çalışanları, medya çalışanları olarak herkesin topyekün mücadelesini gerekli kılmaktadır. İlk amacımız toplumda farkındalık oluşturmak. 

2017 yılında 99, 2018 yılında 104  kadınımız konuk evinden hizmet aldı. Bu eğitimlerdeki amacımız toplumun kanayan yarası olduğu hususunda bir farkındalık, duyarlılık oluşturmak bizim temel amacımız. Şiddeti önleme merkezi olarak bizim yapmak istediğimiz, eğitimlerdeki hedefimiz budur. 

Bizim arzumuz şiddetin kadın, insan, toplum hayatından tamamen çıkarılması. Çünkü hemen her gün okulda öğrencisi tarafından öldürülen bir öğretmen ya da sağlık çalışanı hasta yakınları tarafından darp ediliyor. Şiddet toplumun her kesiminde herkesin maruz kaldığı çözüm üretilmesi gereken bir husus. Şiddetin kadın ve toplum hayatından tamemen çıkarılmak dileğiyle.”dedi ve katılan herkese teşekkür etti.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, mahalle muhtarları ile düzenlenen yemekte bir araya geldi. Yemekte, belediye ve mahalle muhtarlarının birlikte faaliyet gösterdikleri 5 yıllık çalışmalar değerlendirildi.

Mahalle muhtarları için düzenlenen yemeğe Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Muhtarlar Derneği Başkanı Sami Çelik, mahalle muhtarları ve eşleri katıldılar.

Burdur Belediyesi’nden yapılan açıklamada; Burdur Belediyesi’nin mahalle çalışmalarında muhtarların her projede emeği olduğuna dikkat çeken Ercengiz, “58 aydır birlikte bu kenti yönetmeye çalışıyoruz. Görevimiz süresince amacımız kente katma değer yaratmak, bir vizyon ortaya koyabilmekti. Aslı olan şu ki 35 mahalle muhtarımızla birlikte her zaman iş birliği içerisinde olarak belediye hizmetlerini vatandaşa kazandırmaya çalıştık. Burdur’da imkanlar ölçüsünde vatandaşımıza hizmet ettik. Büyütüp çoğaltmaya çalıştığımız belediye hizmetlerinde gerek Sosyal faaliyetlerde, gerek sosyal yardımlarda hep muhtarlarımızdan destek aldık.  Biz sizlere güvendik çünkü sizler mahallenizdeki yoksulu, ihtiyaç sahibini ve o sosyal yardımın kime ulaştırılması gerektiğini bizden çok daha iyi biliyordunuz. Muhtarlarımızın bize yol göstericiliği ile daha iyi yapmaya gayret ettik. Belediye olarak 5 yıldır ihtiyaçsa bina, ihtiyaçsa araç, ihtiyaçsa park, ihtiyaçsa spor alanı. Bu ihtiyaç önceliklerini de muhtarlarımızdan gelen talep doğrultusunda yaptık. Vatandaşımız talepleri olacaktır, hakkıdır. Onların gönlünden geçen her şeyi en az onlar kadar, sizler de bizler de çok istiyoruz. Ama bu iş kaynak meselesidir, imkan meselesidir. Ben sizlerle çalışmaktan onur duydum” diye konuştu. Başkan Ercengiz, 5 yıl süresince birlikte çalıştığı mahalle muhtarlarına hizmetlerinden dolayı plaket takdim etti. Feyzi Çakmak Mahallesi Muhtarı Sergül Canıgür’ün de doğum gününü kutlayarak birlikte pasta kestiler.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 06 Şubat 2019 15:32

Esenevler altındaki Sazlıklar kül oldu

Geçtigimiz Salı günü, saat 22.00 sularında nedeni bilinmeyen bir sebepten, Esenevler altındaki sazlıklarda yangın çıktı. Olay esnasında onlarca dönüm sazlık kül oldu.

Görenlerin ihbarı üzerine olay yerine gelen İtfaiye ekipleri, olaya müdahale etmesine rağmen, rüzgarında etkisiyle güçlenen yangın, büyük bir sazlık alanı küle çevirdi.

Araçların giremediği bölgelerde İtfaiye ekiplerine, Jandarma ekiplerinin yanı sıra vatandaşlarda çalışmalara katılarak, yangını söndürmeye katkı sağladı.

Yangının çıkış nedeni ile ilgili soruşturma başlatılırken, araştırma sürüyor. 

Haber: Kemal Taraşlı

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, Bucak’taki, içme suyu kaynaklı olduğu tahmin edilen salgın dolayısıyla açıklama yayınladı.

Milletvekili Bayram Özçelik yayınladığı açıklamada;

“İçme suyundan kaynaklı olabileceğini düşünülen bir salgın olayı nedeniyle hastanelere başvuran tüm hastalarımıza öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi sunuyorum. Bucak ilçemiz Mehmet Akif, Fatih, Yeni, Barbaros ve Sanayi Mahalleleri olmak üzere beş mahallemizde yaşayan vatandaşlarımızı etkileyen bir enfeksiyon nedeniyle yaşanan salgın hastalıkta Valiliğimiz, Kaymakamlığımız ve Sağlık Müdürlüğü ekiplerimizin koordineli çalışması sonucunda hızlı bir şekilde müdahale edilmiş ve hastalarımızın taburcu olması için tüm sağlık personeli özverili çalışmalarda bulunmuştur. Yine Bucak Belediyesi’ne bağlı ekipler,içme suyunu sağlayan şebeke hattında gerekli temizlik ve klorlama çalışmaları yapmıştır “dedi.

Yaşanan olayın ilçeye su temin edilen 2 su sondajına aşırı yağışlardan kaynaklı yüzey sularının suya ve sondaj suyuna karışmasından kaynaklı bir kirlenme olduğunu belirten Milletvekili Özçelik, “2 sondaj suyunu devre dışı bırakılarak Bucak Belediyesi ekiplerince gerekli tedbirler alınmıştır. Yaşanan olayda rahatsızlanarak hastanede tedavi olan tüm hastalarımıza ve ilçe halkımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. “ ifadelerini kullandı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi’nin yaptığı basın açıklamasında Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Ali Say hakkındaki iddialarına CHP İl Başkanı İzzet Akbulut’tan cevap geldi.

CHP İl Başkanı Akbulut açıklamasında “Burdan tüm kamuoyuna sesleniyorum akp belediye başkan adayı, Belediye Başkanımızın davetine karşılık verip canlı yayında karşısına çıkmadıkca bir daha Akp’nin bu içi boş iddialarına cevap vermeyeceğiz. Biz vatandaşlarımızın sorunlarına nasıl derman olmaya devam edeceğiz bunun derdinde olacağız, biz akpnin yaratmış olduğu hayat pahalılığına, ekonomik krize, işsizliğe nasıl derman olacağız bunlarla meşgul olacağız” ifadelerine yer verdi.

Akbulut’un yazılı açıklamasında dikkat çeken bir diğer husus ise AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi’ye yönelttiği “Sana defalarca müfteri diyen Başkanımıza yanıt veremeyen il Başkanı yine kendini gündemde tutmak için çabaları nafiledir. Akraba ilişkilerine gelince; bence sevgili mevkidaşım bu konulara çok girerse kendilerinin zararlı çıkacağını hatırlamalıdır” hatırlatması yaptı.

İl Başkanı İzzet Akbulut yaptığı basın açıklamasında; 

“Bugün Akp il başkanı basın mensuplarını partisine davet edip bazı içi boş açıklamalar yaparak her geçen gün çığ gibi büyüyen “Bu şehrin Ali Orkun Ercengiz’le yola devam etmeye ihtiyacı var, yaparsa yine bizim Ali yapar” düşüncesini durdurabilir miyim maksatlı bir girişimi olmuştur.

Daha önce de iki kez idari yargıya giderek red cevabı alan ve üçüncü kez yargıya giderek henüz sonuçlanmayan başvuruyu sanki kazanılmış bir dava gibi gösterip hem toplumsal algıyı hem de idari yargıyı tahakküm altına almaya çalışmaktadır.

Rant kelimesinin karşılığının ne olduğunu Akp belediyelerinin daha iyi bildiğini hatırlatarak “eğer bu alanda bir rant varsa gel devredelim” diyen Başkanımız Ercengiz’e karşılık veremeden iftiralarına devam etmektedir. İsimlerle ithamda bulunduğu kurum Burdur Belediye Başkanlığı olup kararlar yasalar göz önünde bulundurularak alınır. Sana defalarca müfteri diyen Başkanımıza yanıt veremeyen il Başkanı yine kendini gündemde tutmak için çabaları nafiledir. Akraba ilişkilerine gelince; bence sevgili mevkidaşım bu konulara çok girerse kendilerinin zararlı çıkacağını hatırlamalıdır.

Bugüne kadar akp dönemine ait belediyecilikte, Belediye şirketlerinde batırılan 5,5 trilyonun hesabını veremeyenler bugün hangi yüzle hesap sormaktadır.

Şunu belirtmeliyim ki Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz ve meclis üyelerimiz beş yıl boyunca kanunlara aykırı hiç bir kararın altına imza atmamış; bir yandan geçmiş dönemin 40 trilyon borcunu ödeyip bir yandan  belediyecilik hizmetlerini devam ettirmiştir. Akp İl Başkanı aksini iddia ediyor ise basın açıklaması yapmasına gerek yoktur; ne varsa elinde bilgi, belge verir Belediye başkan adayına” çık Belediye Başkanının karşısına, hazır hodri meydan demiş sana, anlat bunları” der. Tüm halkımızda canlı yayınla gerçekleri öğrenmiş olur. Burdan tüm kamuoyuna sesleniyorum akp belediye başkan adayı, Belediye Başkanımızın davetine karşılık verip canlı yayında karşısına çıkmadıkca bir daha Akp’nin bu içi boş iddialarına cevap vermeyeceğiz. Biz vatandaşlarımızın sorunlarına derman olmaya devam edeceğiz bunun derdinde olacağız, biz akpnin yaratmış olduğu hayat pahalılığına, ekonomik krize, işsizliğe nasıl derman olacağız bunlarla meşgul olacağız.

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur Türkiye Belediyeler Birliği tarafından, yeniden açılan Yusufça Beldesine Damperli Kamyon verilmesi ile ilgili açıklaması yayınladılar;

“YUSUFÇA BELEDİYEMİZİN EKSİKLİKLERİNİ TAMAMLAYACAĞIZ”

Yeniden Belde olan Yusufça Beldesinde Belediye çalışmalarında aksaklıklar olmaması için çalışmaları gerçekleştirdiklerini belirten AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ 2018 yılında yeniden Belde olan Yusufça Beldemizde, Belediye hizmetlerinin yeniden aksamadan ilerlemesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye Belediyeler Birliğimizle yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde 490.000 TL bedelle 12 Metreküp Kapasiteli Ford Kargo 2533 6x2 Köşeli Tip damperli kamyon Yusufça Belediyemize kazandırdık. Damperli Kamyonun teslimi 06.02.2018 Çarşamba günü gerçekleşecektir. Yusufça Beldemize hayırlı olsun. 31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında AK Belediyecilik anlayışıyla Başkan Adayımız Bayram Gülmez ile Yusufçalı hemşerilerimize hizmet etmek istiyoruz. Yusufça Belediyemizin personel, araç ve ekipman eksiklikleri ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” Şeklinde açıklamada bulundu.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’den emeklilere müjde geldi. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in talimatı ile Burdur Belediyesi emekli vatandaşların vakit geçirebilmeleri amacıyla, Şehit Sıtkı Kara Parkı içerisindeki kafe olarak düzenlenen alana kahve açılıyor.

Şehit Sıtkı Kara Parkı içerisindeki kafe olarak düzenlenen alandaki Emekli Kahvesi önümüzdeki haftadan itibaren hizmet vermeye başlayacak. Böylelikle emeklileri ağırlayacak sakin bir ortam sağlanmış olacak.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 06 Şubat 2019 15:29

Öncelik hayatın öncelik yayanın

İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı projeyle yaya geçitlerinin fark edilmesi, kullanılması ve yayalara öncelik verilmesi için başlatılan ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’ uygulaması ilimizde başladı.

Uygulama kapsamında 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi önünde ve Cumhuriyet Meydanı yaya geçidinde sürücülerin yaya geçidi ve yayaları fark etmesi amacıyla Vali Hasan Şıldak, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri trafik polisi ve trafik jandarma eşliğinde araçları durdurdu. Sürücülere projenin önemini anlatan broşür dağıtıldı.

Vali Hasan Şıldak ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’ sloganı uygulamasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında;

“Dünya Sağlık Örgütü’nün 2015 yol güvenliği küresel durum raporuna göre trafik kazalarına bağlı olarak her yıl dünya ölçeğinde çok sayıda kişi hayatını kaybetmeketedir. Bu ölümlerin büyük bir bölümünün düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana gelmekte olduğu görülmektedir. Ayrıca trafik kazası kaynaklı ölümlerin %49’unu trafik sisteminin en savunmasız tarafı olan yayaların oluşturduğu tespit edilmiştir. Rapor trafik  kazalarında yayaların risk unsurunun ne kadar yüksek olduğunu da ortaya koymaktadır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 74. maddesinde, 26 Ekim 2018 tarihinde yani bundan birkaç önce yapılan değişiklikle şöyle bir hüküm eklenmiştir:

Sürücüler görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarayla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarıyla yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalarak durarak geçiş hakkını vermek zorundadırlar hükmü yasa maddesine eklenmiştir. Ülkemizde de İçişleri Bakanlığı’mızın mevzuat alanında yaya önceliğini gündeme getiren çok önemli bir düzenleme. 

Trafik kazalarında her yıl ülkemizde yaya olarak trafikte seyreden yaklaşık 1700 vatandaşımızı kaybediyoruz. Bu düşünüldüğü takdirde mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın artırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması önem arz etmektedir. Bu amaçla İşleri Bakanlığımız tarafından bizzat Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı yaya öncelikli trafik yılı ilan edilmiştir ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri planlanmıştır. Bugün bizde ilimizde öğrencilerimiz, bütün kamu kurum kuruluşlarımızın yöneticileri, kamu görevlilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, siyasi parti mensuplarımız, basınımız ve öğretmenlerimizinde iştirakiyle bugünü farkındalık oluşturma adına ilimizde vereceği mesajları hep birlikte vermek adına burada toplandık. Bugün ikinci noktamız olarak burada trafik ışığı bulunmayan ilimizin en işlek arteli olan Cumhuriyet Meydanı’ndaki yaya geçidi üzerindeyiz ve yıl boyunca yaya öncelikli trafik yılı olması dolayısıyla bu etkinliklerimiz devam edecek. 

Yıl boyunca yapılacak faaliyetlerin başlatılması ve etkin bir farkındalık sağlanması için bugün 12.00 ve 12.30 saatleri arasında bütün Türkiye’de olduğu gibi şu anda illerimizde ve ilçelerimizde Sayın Bakanı’mızın ve Sayın Bakan Yardımcılarımızında bazı illerde bizzat iştirak ederek başlattıkları bu kampanya Burdur Merkezi’mizde ve bütün ilçelerimizde de eş zamanlı olarak başlatılmış olmaktadır. İl merkezimizde 42 yaya geçidimiz var. Tüm kolluk birimlerimizle afiş, broşür ve spot filmlerle bütün vatandaşlarımıza ulaşarak yaya öncelikli trafik farkındalığını oluşturmaya, kazandırmaya çalışacağız. Bu amaç doğrultusunda il genelinde yapmakta olduğumuz yaya öncelikli trafik düzeni oluşturma gayretini bu etkinliğin bütün ilimize, bütün yayalarımıza ve trafikte bulunan bütün sürücülerimize hayırlı olmasını, olumlu sonuçlar getirmesini ve istenilen düzeyde farkındalık oluşturmasını temenni ediyorum.” dedi ve katılan herkese teşekkür etti. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Page 1 of 2
No Internet Connection