Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 05 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

06 Şubat 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in canlı yayın daveti üzerine basın bülteni yayımladı. Kurt’un açıklamaları şöyle;

CHP’li Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, seçmenin aklıyla dalga geçiyor. Adaylığı sürecinde verdiği sözleri, seçildikten sonra unutan, dahası bir de bunları itiraf ederek “adaylığım sürecinde atıp tuttum” diyen bir siyaset anlayışını Burdurlunun kabul etmesi mümkün değildir.

Ak Parti Belediye Başkan adayı Deniz Kurt, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in canlı yayın teklifine cevap verdi. Ercengiz’in “adaylığım sürecinde çok atıp tuttum” sözleriyle seçmenin aklıyla dalga geçtiğini söyleyen Kurt, canlı yayında kendisine yönelik “hodri meydan” diyerek yaptığı canlı yayın teklifini ise vaziyeti kurtarmak için yapılan bir tekliften öteye gitmediğini ifade etti.

Burdur’un bugüne kadar bu tür polemikler ve beceriksizliklerle vakit kaybettiğini nitelendiren Kurt, milletin iradesini bir kez daha yalan ve iftiralarla teslim almak isteyenlere, Burdur’un 31 Mart’ta gereken cevabı en iyi şekilde vereceğini kaydetti.

AK Parti Burdur Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in katıldığı bir televizyon programında kendisiyle ilgili sözlerine tepki gösterdi. 

Burdur’un dağ gibi sorunlarını çözmek yerine polemiklerle gündemde kalmaya çalışan, en önemlisi de artık Ercengiz’in bizatihi kendisinin Burdur için sorun olduğunu söyleyen Kurt, “Sayın Başkan mazeret yerine marifet üretmek zorunda. Görüyoruz ki Sayın Erengiz, beceriksizliğini örtmek için Ali Cengiz Oyunlarına girişiyor. Canlı yayında “adaylığım sürecinde attım tuttum” diyerek, en basit ifadeyle seçmeni “kandırdım diyen” Sayın Başkan endişe etmesin! Burdurlu her şeyin farkında. Projelerimi ve onun da yapamadıklarını yapmak benim boynumun borcudur” diye konuştu.

Açıklamasında Burdur’da değişim isteği rüzgârının kendisini iyiden iyiye hissettirdiğini, bu değişime set vurmak isteyenlerin ise bugün olmadık oyunlara giriştiğini söyleyen Kurt, “Ayrıştırma ve ötekileştirmeye inat; herkesi kucaklayarak, kendisini değerli hissedeceği bir kent inşa edeceğiz. Böyle bir gelecek inşası için akıllı ve rasyonel bir yönetim anlayışına ihtiyaç vardır. Sayın Ercengiz’in bu geleceği inşa etmeye talip bir tavrını göremedik. Kendisi de haklı... Yapacaklarını anlatmak için millete önce görev süresi boyunca yaptıklarını anlatması gerekiyor. Anlatacağı bir şeyin olmadığını kendisi de biliyor. Şehrin altyapısına 5 yıldır hiçbir yatırım yapmadı. İsale hattını yenilemediğini yine bizzat kendisi itiraf etmiş. Kent Meydanı projesini yapamadığını, alternatif yol projesini başaramadığını, otopark sayısının yetersiz olduğunu söylemiş. Katı atık depolama alanı ile alakalı olarak “devlet kaynağı heba oldu” diyen de yine kendisi. Bakın bunların hepsi benim açıklamalarım değil, kendisinin itirafları... Açın programı bir daha seyredin.”

Canlı yayın teklifi talihsiz bir açıklama

Başarısızlıklarını tekrar ederek programı sonlandıran birinin tartışma programına çıkmama ayrıca gerek yok diyen AK Parti Burdur Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, “Nelerin eksik olduğunu, kendisinin nasıl başarısız olduğunu bir güzel Burdurluya kendi ağzıyla anlatmış. Şimdi ben çıkıp tekrar neyi tartışacağım ki Başkanla? Enerjisini boşa harcamasın. Bu kentin ufuksuz kılavuza ihtiyacı yok. Burdur, mantıksız ve muğlak politikalarla yönetilemez. Çatışma kültüründen beslenenler, görüyoruz ki korkularının esiri olmuşlar. Bakın, benim Burdur için hayallerim, hedeflerim ve projelerim var. Bunları anlatmam için de Sayın Başkan’ın programıma katılmasına gerek yok. Çıkıp onları ben anlatırım zaten. Sağ olsun o başarısızlıklarını anlattı, şimdi sıra bende, ben de projeleri mi anlatacağım inşallah.”

Beceriksizliğin adı ne zaman özgüven oldu

Açıklamasının sonunda sosyal medya paylaşımlarına da atıfta bulunan Kurt, “Ben başta olmak üzere Burdurlu hemşerilerimi de hayretlere düşüren konu, bir belediye başkanının üst üste başarısızlıklarını itiraf edip, birilerinin de bunu “özgüveni yüksek olmak” diye pazarlanması” dedi. “Beceriksizliğin adı ne zamandır özgüven oldu?” diye soran Kurt, “Burdurlu hemşehrilerimden kendilerine şunu sormalarını rica ediyorum: Canlı yayında bizzat kendi ağzıyla seçilmeden önce atıp tuttuğunu söyleyen, seçildikten sonra da bunları başaramadığını itiraf eden birisine bir daha oy verilir mi? Böyle biri bir daha başkan olarak seçilir mi? Bu soruları kendilerine sorsunlar” denildi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, basın mensuplarına düzenlediği kahvaltıda, BUTSO’nun 2018 yılı faaliyet raporunu kamuoyu ile paylaştı. Toplantıda BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, “Bugün burada her zaman olduğu gibi 2018 yılı faaliyet raporumuzu basının aracılığıyla kamuoyuna sunmak istiyoruz ve 2019 yılındaki hedeflerimizi açıklamak istiyoruz, onun için bir araya geldik. BUTSO, Burdur’un en köklü kuruluşları içerisinde yer almakta ve 96 yıldır hizmet vermeye devam etmektedir. Oda olarak verdiğimiz hizmetlerin dışında planladığımız ve yürüttüğümüz ilçeleriyle birlikte bir bütün olarak tüm Burdur’a katma değer sağlama amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlimize ve ülkemizi hizmet vermek amacıyla çıktığımız bu yolda çalışmalarımızı sürekli kılmak ve BUTSO bayrağını ileriye taşımak başlıca hedeflerimizidir. Bundan sonrada sunacağımız hizmetler ve projelerle Burdur’umuzun ülkemize sağladığı katmadeğerlerin karşılığı olarak  hak ettiği yere geleceğine olan inancımız tamdır.” dedi. 

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik 2018 yılı faaliyet raporu sunumunda eğitimler ve ziyaretler hakkındaki açıklamasında;

“2018 yılının ilk eğitimi olan “Kurum Kültürü” eğitimi BUTSO Konferans Salonunda İlker Kaldı Eğitim Danışmanlık tarafından gerçekleştirildi. 2018 yılı mali destek programları kapsamında küçük ölçekli alt yapı mali destek programı ve yenilenebilir enerji mali destek programı bilgilendirme toplantısı BUTSO konferans salonunda yapıldı. BUTSO Meclis Salonunda İlimizdeki Cafe ve Bistro İşletmecilerin problemlerini konuşmak adına bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda ayrıca İl Sağlık Müdür Op.Dr.Reha Sermed Aygören ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Sevinç Sütlü de katılarak Cafe ve Bistro sahiplerinden gelen soruları yanıtladılar.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Burdur Barosu ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından lise son sınıf öğrencilerine 9 meslek dalında doğru meslek seçimi anlatıldı.

TOBB Oda Borsa Yönetim Kurulu Başkanları İstişare Toplantısı Ülkemizin gelişmesi için fikir ve sorunların tartışıldığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Oda/Borsa Yönetim Kurulu Başkanları İstişare Toplantısı Ankara da gerçekleştirildi. BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik ve Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu, TOBB’da düzenlenen İstişare toplantısı sonrası, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’ı ve Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’i ziyaret ettiler.”dedi.

Burdur Şeker Fabrikası İçin toplanılan yürütülen kurulu konusunda bilgi veren BUTSO Başkanı Yusuf Keyik;

“Özelleştirilecek Şeker Fabrikası için bir araya gelmeye devam eden Burdur Sivil Toplum Örgütleri ve siyasiler ikinci toplantısını Burdur Ticaret ve Sanayi Odasında yaptı. İş Dünyası attığı bu somut adımla süreci takip edecek ve karar verilmesini sağlayacak bir yürütme kurulu kurdu.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Genel Sekreteri Ali Nihat Gündüzalp, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ömer Tekşen BUTSO Başkanı Yusuf Keyik’i makamında ziyaret ederek Üniversite- Sanayi İşbirliği konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulundular.

Burdur Şeker Fabrikası’nın Burdurlulara kalması için oluşturulan konsorsiyum, Ankara’da Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda yapılan Burdur Şeker Fabrikasının özelleştirme ihalesine katıldı. İlk kez geçtiğimiz yıl uygulanan Nefes Kredisi’ne 2018 yılında da devam edildi. Toplamda 11 Milyon 250 Bin TL olan ve bir üyenin azami 100 bin lira kredi kullanabileceği Nefes Kredisi, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’na üye olan KOBİ’lere aylık %9.90 faiz oranı, ilk 6 ay ana para ödemesiz, sonra 12 eşit taksitle olmak üzere toplam 18 ay vadeli olarak verilmeye başlandı.”dedi.

BUTSO’nun yaptığı çalışmalara dair açıklama yapan BUTSO Başkanı Keyik;

“Burdur Valiliği tarafından düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı’na katılarak Milli Birlik ve Beraberliğimiz için her türlü terör ve terör örgütünün karşısında olduğumuzu gösterdik. 9-10-11 Ağustos 2018 tarihleri arasında Moskova’da açılan “Türkiye Turizm Fuarı”nda tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerimizi tanıttık.

İlimiz İlçe ilköğretim okullarında ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen 700 öğrenciye mont yardımında bulunduk. Önceki yıllarda il merkezinde yapılan sosyal yardımları bu yıl ilimiz ilçelerini temel alarak düzenledik. İhtiyaç sahibi ilköğretim öğrencilerine yardımların ulaştırılması için montları İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim ettik.”değerlendirmesi yaptı.

BUTSO’nun yaptığı eğitimler ve diğer konular hakkında açıklamada bulunan BUTSO Başkanı Yusuf Keyik;

“Odamız daveti üzerine Burdur’a gelen Eğitimci-Yazar Sait Çamlıca, öğrencilere yönelik “sınav kaygılarının giderilmesi, motivasyon, hedef belirleme, meslek ahlakı, öğrenci velilerine düşen görevler” konularında iki gün boyunca konferans verdi. 21 Kasım’da MAKÜ Konferans Salonu ve Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenci ve velilere, 22 Kasım tarihinde de Tefenni ve Gölhisar ilçelerinde üniversite sınavına girecek öğrencilere yönelik konferanslar verildi.

Burdur Valiliği, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Burdur İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO), Varollar A. Ş. ve İHH destekleri ile başlatılan Afrin bölgesine kırtasiye ve okul malzemesi yardımı kampanyası sonucu Burdur’dan 3 adet yardım tırı yola çıktı. Afrin’deki kamplarda kalan çocuklara yapılacak olan kırtasiye, masa, sandalye gibi kalemlerden oluşan yardımların lojistiğini Burdur Ticaret ve Sanayi Odası ve Varollar A. Ş. üstlendi. Yardımlar Hatay Kırıkhan Sınır Kapısından Afrin bölgesi’ne ulaştırılacak.”dedi.

2018 yılındaki hedefleri belirten BUTSO Başkanı Yusu Keyik;

Şirket kuruluşlarında yaşanan zorluklar TOBB’a defaatle dile getirilmiştir. Mevcut uygulama ile şirket kuruluşlarında Notere gitmek zorunlu iken bu gün bu zorunluluk kaldırılmış, Şirket kurma işi Ticaret Sicili müdürlükleri tarafından yerine getirilmektedir. Şirket kuruluşlarında ödenecek vergi ve harçlar odamız tarafından tahsil edilmek sureti ile üyelerimizin bankalara gitmelerinin önüne geçilmiştir.

2018 Hedeflerimiz içinde yer alan Proje Destek Birimi Uzman eleman bulmada yaşanan sorunlar sebebi ile 2019 yılı hedeflerine bir Proje ofisi ile anlaşmak sureti ile hizmet verilmesinin daha uygun olacağı sebebi ile ertelenmiştir.”dedi.

2019 yılı hedeflerine dair basın mensuplarına bilgi veren Başkan Keyik;

“Burdur II.OSB hedefimiz gerçekleşmiş, 25 parselin 75’ lik metrajlık kısmına tekabül eden 18 parselin tahsis işlemi gerçekleşmiş, 7 parsel yeni yatırımcı beklemektedir. Üye sorunlarına çözüm bulmak amacı ile 3 kez Müşterek Meslek Komite toplantısı tertip ettik. Toplantılara bazen ilgili kurum müdürlerini davet ettik. Toplantılardaki sorunlara çözüm arandı. Mevzuat gereği Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta faaliyet gösteren üye ve çalışanlarının daha pratik Mesleki yeterlilik belgesi alabilmelerine yönelik protokoller imzalamayı hedefliyoruz.

İlimiz ekonomisinde ön plana çıkmış olan mermercilik sektörü için Mermercilik İhtisas OSB kurulması için gerekli çalışmalar başlatmayı planlıyoruz. Üyelerimizin yurt dışında gündelik hayatta kullanabilecekleri kelimeleri ve cümle kalıplarını içeren pratik İngilizce kursları açmayı hedefliyoruz.”dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kamuoyuna yönelik açıklamasında “Salda Gölü imara açılacak, etrafı betonlaşacak” şeklinde bir algı oluşturulmaya çalışıldığını belirterek, “Bembeyaz kumları ve turkuaz rengiyle göz kamaştıran tabiat harikası Salda Gölü’nün imara açılması veya etrafının betonlaşacağı şeklindeki iddia asla doğru değildir. Böyle bir adımın atılması söz konusu dahi olamaz.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklamasında, incelemede bulunmak üzere gittiği Salda Gölü’nde yaptığı basın açıklaması üzerinden yanlış algı oluşturulmaya çalışıldığını aktararak, “Orada yaptığımız açıklama sonucunda sanki ‘Salda Gölü imara açılacak, etrafı betonlaşacak’ gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bembeyaz kumları ve turkuaz rengiyle göz kamaştıran tabiat harikası Salda Gölü’nün imara açılması veya etrafının betonlaşacağı şeklindeki iddia asla doğru değildir. Böyle bir adımın atılması söz konusu dahi olamaz. Aslında anlatmak istediğimiz bunun tam tersi. Salda Gölü’nün doğal haliyle kalması için bir koruma hamlesi başlattık. Salda Gölü kıyısında hiçbir şekilde yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Özel Çevre Koruma bölgesi ilan ederek, sit alanlarından bile daha sıkı tedbirlerin alınacağı, gölün doğallığına müdahalenin kesinlikle engelleneceği, yalnız kıyı şeridi ve göl kısmının değil tüm çevresinin korunacağı bir süreç başlatıyoruz.” bilgisi Verdi.

Yaz aylarında Salda Gölü’nü 500 bin kişinin ziyaret ettiğini, bazı günlerde göl kenarında yaşanan 2 bin araçlık trafiğin bölgedeki dokuyu olumsuz etkilediğinede açıklamasında belirten Bakan Kurum, hem doğal güzellikler tahrip olurken, hem de vatandaşların tatil için geldikleri yerde adeta çile yaşadığını, Burdur Valiliği’nin bölgedeki bu şikayet ve aksaklıklarla ilgili talebi üzerine yine Valilikle ortak çalışma başlattıklarını söyledi.

-“Beyaz Adalar” olarak bilinen, basın açıklamasının yapıldığı yerde bungalovların olmayacağını dile getiren Bakan Kurum, halk plajı bölgesindeki mevcut bungalovların sayısının da azaltılacağını, orada sınırlı sayıda sadece günübirlik kullanıma uygun kafe, büfe ve duş gibi birimlerin olacağını, artık otomobille gölün kenarına kadar da inilemeyeceğini, yeni uygulamayla araçların düzenli otoparklara park edileceğini, göl kenarında yaklaşık 700-800 metre mesafede sadece yaya kullanımı olacağını duyurarak;

“Göl çevresinde bisiklet kullanımını yaygınlaştıracağız ve bisiklet yolları yapacağız. Salda Gölü’nün alanı 44 kilometrekare. Salda Gölü, Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak kabul edildiğinde, göl alanı ile birlikte yaklaşık 295 kilometrelik alan koruma altına alınacak. Bahsettiğimiz millet bahçesi de işte bu 295 kilometrelik alan içerisinde yer alacak. Bu alanın tamamı millet bahçesi olmayacak. Millet bahçesi olması da yapılaşmaya karşı bir korumadır aslında ve Salda Gölü’nün uzak çevresini yeşillendirmeye yönelik olacaktır. Ziyaretçilerimiz bu bölgede çadırlarda konaklıyordu ve çöplerini de burada bırakarak gidiyorlardı. Bunun için de sıkı tedbirler uygulayacağız. Bu doğal güzelliğin etrafına çöp atmak ağır cezalara tabi tutulacak. Dünyanın sayılı güzelliklerinden biri olan gölümüzün etrafında da ülkemizin diğer doğa harikalarının kıyısında da plastik poşet görmek istemiyorlardır. Bunun için de tüm çevre dostlarını plastik poşet uygulamasına destek vermeye davet ediyorum.” Dedi ve vatandaşlara Salda Gölü’ne sahip çıktıkları ve çevreye duyarlılıkları için teşekkür etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Burdur kamuoyunu uzun süredir meşgul eden, rantsal dönüşüm ile imarı değiştirilen, lansmana özel satılık Saylar A.Ş. ye ait içinde sanayi sitesi, petrol istasyonu ve ticari alanı bulunan büyük arazinin yargı süreci ile ilgili Ak Parti İl Başkanlığı’nda basın açıklaması yaptı. AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi’nin açıklamada bulunduğu toplantının konusu ise yargıya taşınan ve Burdur Belediyesi’nden geçen imar değişikliği ele alındı.

Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi konuyla ilgili yaptığı basın açıklamısında;

“Olayın kahramanları Arsa Sahibi Ali Orkun Ercengizin kayınpederi Fevzi Özdemir, göstermelik  arsayı alan Ali Orkun Ercengiz’in kuzeni dönemin belediye başkan yardımcısı ve şu anda kontenjan adayı Ali Say, İmar düzenlemesini organize eden Ali Orkun Ercengiz’in Teyzesinin damadı Mustafa Bozkurt. 

Bugüne kadar emsali olmayan, yoğunluk artışı ile ciddi bir rantsal kazanç sağlayan, oluşturulan ticari alan ile üzerinde her türlü oynama yapmaya açık hale dönüştürülmüş, kimseye böyle bir imtiyaz tanınmamış Ali Orkun mantığına göre İcralarını kaldır, torpilli kredi kullan, dükkan yaparak kısa yoldan milyonları vur düzenlemesinin, yani rantsal düzenlemenin, en son Konya Bölge İdare Mahkemesinin almış olduğu karar ile çevre şehircilik müdürlüğünün olumsuz raporuna rağmen, Isparta İdare Mahkemesinin olayın kahramanlarının lehine olan kararını bozmuştur.

Bilinen yüzü ile milyonluk kazancın satışlardan sağlanacağı, Belediye araçlarının ve imkanlarının her türlü kullanıldığı Ercengiz Saylar iştiraki düzenlemesi, bilinmeyen yüzü ise Ali Orkun Ercengiz dahil bazı iş adamlarının gizli ortaklığı olduğu söylentisidir... herkesçe konuşulan bu düzenleme; Burdur Halkından aldığı güç ve vekalet ile Ak Parti grubunun AK Mücadelesi sonucu yargıya taşınmış, Yargı son sözünü ‘’ Bu düzenleme emsali olmayan rantsal düzenlemedir ‘’ diyerek son kararı tekrardan bilirkişi isteyen Konya İdare mahkemesi verecektir.

Kamuoyunun yakinen takip ettiği, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve yandaş yakınlarının ceplerine milyonlar katacak akıl almaz rantsal imar düzenlemesi, şehrimizde, siyasi yelpazede, iş dünyasında infial oluşturmuş, partisinin tabanında da ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vermiştir. Oluşan bu durumla birlikte Ali Orkun Ercengiz’in Partisinin o dönem grup toplantısında çok ciddi tartışmalar hatta sert sözlerle restleşmelerin olduğu bilinmektedir. Oylama günü dahil Ali Orkun Ercengiz makam odasındaki sert tartışmalardan “ Hukuki ve Siyasi bedelini ödemeye hazırım yeter ki evet oyu kullanın” diyerek grubunu baskı altında meclise soktuğu herkes tarafından konuşulmaktadır. 

Bu rantsal dönüşüm Toplumdan, Siyasi otoritelerden ve kendi partisinden dahil VETO yemiştir. Burdur tarihinde ilk defa bir belediye başkanı, ailesine ve yandaşlarına milyonlarca liralı kazanç sağlayacak düzenleme yaptırmıştır. Bu düzenleme Burdur siyasi tarihinde kara leke olarak anılacağı gibi Ali Orkun’un rantsal imar plan tadilatı asla unutulmayacaktır.

Burdur çıkarları ve geleceği söz konusu olduğunda siyasi kimliklerimizi bir kenara koyabildiğimiz MHP’li, İyi Partili meclis üyeleriyle birlikte dürüstlüğünü ve ideolojik ilkesel duruşunu kendi partisinin başkanına yani Ali Orkun Ercengiz’e dahi koruyan CHP meclis üyeleri ve dönemin CHP Parti Yönetimi de Siyaset Ahlakına katkılarıyla Burdur Halkı ve biz siyasi rakipleri tarafından asla unutulmayacaktır.”dedi.

Teknik bilgileri özet olarak değerlendiren İl başkanı Volkan Mengi;

3 Ekim 2012 tarihinde onaylanan imar planında toptan ticaret alanı olarak gösterilen parseli olayın kahramanları 2012 yılında plana itiraz etme hakkı olmasına rağmen etmeyerek ‘’ Sehven yapılmış ‘’ diyerek kabul edilmeyecek bahanesi ile 2017 de sanayi alanına, ticari alana ve petrol istasyonu alanına bulundukları makamların psikolojik güçlerini kullanarak çevirmişlerdir. Eski hali Toptan Ticaret Alanı Emsali 0.50 Maksimum Yükseklik 6.50 metre iken;

Yeni rantsal düzenleme adacıkların emsalleri 0.75-1.00-1.20 olarak arttırılmış. Aynı zamanda bölgenin siluetini bozacak şekilde yükseklikler 7.50 ile 9.00 metreye yükseltilmiştir.

Kendi tasarruflarıyla farklı kullanım adacıkları oluşturmak için arada yollar bırakmak zorunda kalmışlardır. Yolları terkten dolayı olan kayba karşılık yapılaşma koşullarını artırdık demişlerdir. Yol açma kendi tercihleri ise kaybı da kendileri göğüslemelidirler. 

Çevre Şehircilik Bakanlığının 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında 9.2 maddesi sanayi alanları ve 9.2.10 maddesinde “söz konusu alanlarda yapılacak tüm yapılar için bu planın onayından önce mevzuatına uygun olarak onaylanmış imar planlarında belirlenen emsal değerlerin aşılamayacağı” belirtilmiştir.

Yine aynı çevre düzeni planı 9.4.1. maddesin de de onaylı imar planında Küçük Sanayi Sitesi alanı olarak ayrılmış alanlarda onaylı imar planı koşulları geçerlidir. Yoğunluk artırıcı plan değişikliği yapılamaz denmektedir. Kısacası 2014 de atıp tuttuğu seçim vaatlerinin hiç birini yerine getirmeyen, şehrin imarına ve gelişmesine hiçbir katkı sağlamayan Ali Orkun Ercengiz kendi seçim planını rantsal düzenlemeyle uygulamıştır. Yargı Kararının sonucu ne olursa olsun bu düzenleme vicdanları yaralamıştır.”dedi ve katılan herkese teşekkür etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut AKP Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’un açıklamalarına ilişkin bülten yayımladı.

 

İl Başkanı Akbulut yaptığı açıklamada, AKP Belediye Başkan Adayı Kurt’a seslenerek. “2004-2014 yılları arasında Burdur’da Belediyecilik yaptığınızı sanarak halkımıza bıraktığınız dağ gibi sorunları çözerek bu günlere kadar gelebildik. 10 senelik Belediyecilik anlayışınızda gözle görünür birkaç işin haricinde insana dair bir iş yapmadan dağ gibi borçlandırdığınız Burdur Belediyesinin borçlarını ödeyerek bu günlere geldik.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Burdur Belediye Başkanımız Sayın Ali Orkun Ercengiz Burdur’da yayın yapan özel bir televizyon kanalında canlı yayında Burdur’da meslekleri konusunda uzmanlaşmış gazetecilerimizin sorularını yanıtladı.

Canlı yayının sonunda Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz tüm siyasi parti Belediye Başkan Adaylarının katılabileceği bir açık oturuma aday arkadaşları davet ederek “Hodri Meydan! İnsanlarımızın merak ettiği her şeyi burada canlı olarak vatandaşımızın önünde konuşalım tartışalım. Kararı halkımız versin” diyerek Belediye Başkanımız Ercengiz bu güne kadar yaptığı yatırımlar, çalışmalar ve en önemlisi halkın kalbinde kazandığı yeri işaret etmiştir.

Burdur Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’in bu davetini “Seçmenin aklıyla dalga geçmek” olarak nitelendiren Deniz Kurt medya kuruluşlarına gönderdiği açıklamada “Burdur’un dağ gibi sorunları” ifadesine de yer vermiştir.

Sayın Kurt’a buradan şunları söylemek isteriz “2004-2014 yılları arasında Burdur’da Belediyecilik yaptığınızı sanarak halkımıza bıraktığınız dağ gibi sorunları çözerek bu günlere kadar gelebildik. 10 senelik Belediyecilik anlayışınızda gözle görünür birkaç işin haricinde insana dair bir iş yapmadan dağ gibi borçlandırdığınız Burdur Belediyesinin borçlarını ödeyerek bu günlere geldik. Sayın Deniz Kurt güzel süslü laf kalabalığı yerine Sayın Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’in çağrısına kulak verip istediği bir televizyon kanalında düzenlenecek olan açık oturuma çıksın ve halkımız neye karar verecekse orada versin. AKP Belediye Başkanı Deniz Kurt açıklamasının satır aralarında aslında açık oturuma çıkması halinde nasıl bir hüsrana uğrayacağının sinyalini de vermiş bundan dolayı Başkanımızın bu teklifini reddetmektedir. Ekonominin durumunu, işsizliği, enflasyonu hiç gündemlerinde tutmayanlar önce halkın sesine kulak versinler. ” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 05 Şubat 2019 16:15

Bucak'ta 12 vatandaş zehirlendi

Bucak’ta, 12 vatandaşın zehirlendiği olayla ilgili basın açıklaması yayınlandı. Burdur Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yayınlanan basın açıklaması şu şekilde; Bucak İlçe Merkezinde, yoğunluğu  geçtiğimiz gün olmak üzere 3 Şubat 2019 Pazar gününden itibaren bulantı, kusma ve ishal şikayetleriyle sağlık kuruluşlarımıza vatandaşlarımız tarafından başvuru yapıldığı bilgisi alınmıştır.

Şu an itibariyle 6’sı çocuk olmak üzere 12 vatandaşımız Bucak Devlet Hastanesinde gözlem amaçlı olarak tedavi altında bulunmaktadır. Diğer vatandaşlarımız ayakta yapılan tedavilerinin ardından taburcu edilmiş olup, hiçbir vatandaşımızın hayati tehlikesi bulunmamaktadır.

Rahatsızlığa sebep olan etkenin tespit edilmesi amacıyla çalışmalar sürdürülmektedir. İl ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından içme suyu depoları ve meskenlerden numuneler alınarak gerekli analizler yapılmak üzere laboratuvara gönderilmiştir.

Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü tarafından mikrobiyoloji ve alan uzmanlarının yer aldığı ekip oluşturulmuş, mahallinde çalışmalara başlanmıştır. Bucak Belediyesince depolarda tedbir amaçlı ilave klorlama yapılmış olup, içilebilir su saat 20:00’den itibaren şebekeye verilecektir.

Konunun nedenine ilişkin çalışmalar titizlikle araştırılmakta olup, analiz sonuçlarına göre ayrıntılı açıklama ayrıca yapılacaktır.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection