Tarihe göre süzülmüş ögeler: Perşembe, 28 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 28 Şubat 2019 14:51

Mahalle Bekçileri göreve başladı

Çarşı ve mahalle bekçileri, İl Emniyet Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle göreve başladılar. 

İl Emniyet Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Vali Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, Vali Yardımcısı Yakup Tat, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Kılıç, Tırtıllı Araç Sürücü Eğitim Alay Komutanı Tank Alb. Aytaç Tokçalar, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yasin Tokgöz, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Durmuş Çakır, Emniyet Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve yeni göreve başlayan Çarşı ve Mahalle Bekçileri katıldı. İlimize 75 çarşı ve mahalle bekçiliği kadrosu ihtas edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını İl Emniyet Müdürü Arif Çankal yaptı. 

Göreve yeni başlayan Çarşı ve Mahalle Bekçilerine seslenen Vali Hasan Şıldak konuşmasında;

“Uzun süredir Çarşı ve Mahalle Bekçileri için yeni kadro ihdas edilmemekteydi ve emekli olan çarşı ve mahalle bekçilerimiz görevleri ithamında kadroları boş kalıyordu. İlimizde de birkaç mahalle ve çarşı bekçimizin kaldığı gibi Türkiye genelinde de sayılar gittikçe azalmıştı. Bu yeni uygulama ve İçişleri Bakanlığımızın yeni politikasıyla İlimize tahsis edilen kadroların ilk gurubu bugün iş başı yapıyor. Bizde görev yerlerinizi planladık ve sizleri il merkezimizde ve diğer büyük ilçelerimizde göreve başlatıyoruz. Emniyet asayiş görevi, güvenlik hizmetleri her şeyden öte insanlarımızın doğrudan hayatlarının her aşamasında ihtiyaç duydukları, en temel hizmetlerin başında gelmekle birlikte Belediye sınırları içerisinde bu görev Emniyet Teşkilatımızın sorumluluğundadır. Bu görevi sizler asayiş birimleri ile birlikte koordinasyon içinde gece saatlerinde planlanan mıntıkalarda inanıyoruz ki aldığınız eğitim ve terbiye neticesinde üstün bir görev anlayışı ve bilinçle yerine getireceksiniz ve faydalı olacaksınız. Bu itibarla özellikle hırsızlık olayları, narkotik suçlar ve diğer asayiş olaylarının önleyicilik vasfıyla sizin yürüteceğiniz faaliyetler hiç kuşkusuz bu hizmetlerin hem önleyici boyutta, hem de suç oluştuktan sonra adli makamlara teslimi konusunda sizlere büyük bir sorumluluk yüklüyor. Bu itibarla bu bilinç içinde ilimizde de sizlerin desteği ile ve yeni bir güç olarak Emniyet birimlerine katkı sunacak bu görevin en üst seviyede amacına ulaşacağını düşünüyoruz.” dedi.

Gerek Jandarma, gerek Emniyet’le sürekli personel kapasitesinin geliştirilmesi ve teknik yönden atılan adımlarla suç ve suçluyla mücadele çok iyi bir seviyeye gelindiğini belirten Vali Şıldak;

 “Ülkemizde güvenlik anlamında çok güzel uygulamalar var. Bu uygulamanın tekrar başlatılmasının bunlardan biri olduğunu değerlendiriyorum. Sizin buradaki vazifeniz aslında aynı zamanda sosyal bir unsur taşıyor. Şöyle ki eski Türk filmlerinde, dizilerde yer aldığı şekliyle mahalle kültürünün içinde vazgeçilmez bir parçaydı bekçilik. Şimdi modern anlamda, ülkemiz koşullarında bu boşluk inşallah tekrar doldurulacak. Sizin oradaki esnafla, vatandaşla birebir ilişkiniz ve gözlemleriniz, uyanık olmanız, göreve bağlı olmanız sayesinde pek çok suçun zaten işlenmeye bile tevessül edilemeden düşünce aşamasında kalacağını, gerçekleşme aşamasına geçemeyeceğini düşünüyorum. Bu anlamda sizin misyonunuzun klasik kolluğun dışında çok daha anlamlı olduğunu değerlendiriyorum. İnşallah bu uygulama İlimiz asayiş ve huzuruna daha da katkı sunarak olayların azalmasına ve önlenmesine vesile olsun. Hepinize yeni görevinizin hayırlı olmasını diliyorum. Görev anlayışı ve üstün bir bilinçle işinize sarılın. Vatandaşımızın sürekli yanında olun. Disiplinden kopmayın. Bu görev hepimizin adına sizlere tevdii edilen, ülke adına büyük ve üstün bir görev. Bunu bilincinde olarak yolumuza devam edelim” açıklaması yaptı .

İl Emniyet Müdürü Arif Çankal çarşı ve mahalle bekçilerinin görev başlama töreninde yaptığı açılış konuşmasında;

“Bekçilerimizle birlikte Emniyet teşkilatı olarak güçlenerek vatandaşlarımıza daha yakından hizmet verecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde yaşamalarının en önemli teminatlarından biri olan Emniyet teşkilatı güçlü toplum ve güçlü devlet modelini oluşturma yolunda yasalarla verilen yetkileri özveri ve kararlılıkla yerine getirmeye devam edecektir. Tarihsel süreçte bekçilik kurumu güvenlik ihtiyacını sağlamaya yönelik taşıdığı önemi nedeniyle birçok farklı toplumda yer almıştır. Türk tarihine bakıldığında eskiden beri varolan mahalle bekçiliği, modern anlamda mahalle bekçiliğine geçiş 1914 tarihli çarşı ve mahalle bekçileri hakkında kanunun kabulü ile gerçekleşmiştir. Sonrasında ise 1966 yılında yayınlanan 772 sayılı çarşı ve mahalle bekçileri kanunu ile genel zabıtaya yardımcı silahlı bir kuruluş olarak düzenlenmiştir. 1977 yılında ise bütçe kanununda il genel meclisleri tarafından ihtas edildi. İl Özel İdareleri kadrolarında görevli olan çarşı ve mahalle bekçilerinin kadroları Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına aktarılmıştır. 2008 yılında ise 657 sayılı devlet memurları kanununda yapılan değişiklik ve yardımcı hizmetler sınıfından çıkarılarak, Emniyet Hizmetleri sınıfına dahil edilmişlerdir. Yakın zamana kadar mahalle denilince ilk akla gelen simalardan olan çarşı ve mahallelerde vatandaşlarımızın güvenini kazanarak toplumda kendilerini Bekçi Baba olarak kabul ettiren bekçilerimiz hem taşıdığı gelenek hem de aile yaşantımızın ayrılmaz parçaları olarak toplumumuzda yer edinmişlerdir. Mahalle, köy gibi dar mülki alanlara hizmet veren bekçilik kurumu, asayişi dönük suç ve suçla mücadelede büyük önem arz etmiştir. Güvenliğin sağlanmasında hizmet etmekle  asli sorunlu tutulan bekçiler, mahallenin her işine koşmuş, tarih boyunca oluşan mahalle kültürünün tamamlayıcıları olmuşlardır. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatları ile ve İçişleri Bakanı’mızın çalışmaları neticesinde çarşı ve mahalle bekçiliğine yeniden işlevlik kazandırılmış, eskiden olduğu gibi mahallelerde güneşin batışından doğuşuna dek genel kolluk kuvvetlerimize destek olmaları için görevlendirilmişler, bu manada ilimize ve 75 çarşı ve mahalle bekçiliği kadrosu ihtas edilmiştir.” bilgisi verdi. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 28 Şubat 2019 14:51

01 Mart 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

01 Mart 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Ticaret ve Sanayi Odası’nda İl Kadın Girişimciler Kurulu ve İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komiteleri seçimleri yapıldı.

Türkiye’de girişimciliğin özendirilmesi ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek amacıyla Odalar ve Borsalar bünyesinde faaliyetlerini yürüten, Türkiye’nin en büyük girişimci ağı TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları ile TOBB İl Genç Girişimciler Kurulları İcra Komitesi Üyeleri  yapılan seçimle belirlendi. TOBB tarafından belirlenen seçim takvimine göre Mart ayının ilk haftasında İcra Komitesi üyelerinin oyları ile 81 ilde TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu ve TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu yeni başkanlarının seçileceği açıklaması yapıldı.

KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU NEDİR?

Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB bünyesinde kadın girişimcilik konusunda genel politikalar geliştiren ve görüş oluşturulmasına katkıda bulunan istişari bir kuruldur. Kurul aynı zamanda kadın girişimcilere eğitim, kapasite geliştirme desteği ile girişimci fikirlerini hayata geçirmelerinde destek sağlamak üzere kurulmuştur. Ülkemizdeki kadın girişimci potansiyelinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi amacıyla politika belirlemek ve girişimcilik kültürünün kadınlar arasında gelişmesine öncülük etmenin yanı sıra; Kadınlara kişisel gelişim yollarını öğreterek kariyer geliştirme fırsatları sunmak gibi görevleri olan TOBB KGK Bu kapsamda; Girişimci ruhlu kişilere, bu özelliklerini daha etkili ve verimli kullanabilmelerini sağlayacak ve iş kurmayı düşünenlere kuruluş ve devamında işi sürdürme süreçlerinde ihtiyaçları olacak temel bilgileri vermek ve yol göstermek amacıyla seminer, panel ve bunun gibi eğitim etkinliklerinde bulunmak, Kadın girişimcilerin deneyimli girişimciler yanında staj yapmalarını sağlamak, Yurt dışında, özellikle AB ülkelerinde yabancı girişimciler yanında kısa süreli staj imkânları yaratmak, Koçluk sistemi geliştirerek yeni iş kuran girişimcilere deneyimli girişimciler tarafından belli sürelerde destek sağlamak, TOBB ve illerdeki odaların öncülüğünde çeşitli illerde “Kadın Girişimci Eğitim ve Danışma Merkezleri” açmak ve bu merkezlerde özellikle AB ve diğer uluslararası kadın girişimci kaynakları konusunda araştırmalar, risk sermayesi, Euroawards gibi konularda danışmanlık yapmak, Kadın girişimcilik konusunda detaylı bilgileri ve olanakları güncel olarak sunan bir “Kadın Girişimciler Web Portalı” hazırlamak gibi çalışmalar yürütmektedir.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile koordineli olarak faaliyet gösteren TOBB İl Kadın Girişimci Kurulları 81 ilde de kurulmuştur.

GENÇ GİRİŞİMCİLER KURULU NEDİR?

TOBB Genç Girişimciler Kurulu (GGK), TOBB bünyesinde teşekkül ettirilen ve TOBB Yönetim Kurulu’nun alacağı kararlara ışık tutan, genç girişimcilik konusunda temel politikalar geliştiren ve görüş oluşturulmasına katkıda bulunan istişari bir kuruldur. (TOBB GGK’ nın Onursal Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başkanı Ali Sabancı’dır.) Genç Girişimciler Kurulu, genç girişimcilere eğitim, kapasite geliştirme desteği ile girişimci fikirlerini hayata geçirmelerinde destek sağlamak üzerine kurulmuştur. Ülkemizdeki genç girişimci potansiyelinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi amacıyla politika belirlemek ve girişimcilik kültürünün gençler arasında gelişmesine öncülük etmek kurulun başlıca görevleri arasındadır.

TOBB Genç Girişimciler Kurulu;

a) Gençlere kişisel gelişim yollarını öğreterek kariyer geliştirme fırsatları yaratmak,

b) GGK; eğitimlerin ve kapasite geliştirmenin yanı sıra genç girişimcilerin iş kurma ve işlerini başarılı bir şekilde sürdürme sırasında da desteklemek,

c) Türk ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunacak sektörlerde girişimde bulunulmasına yardımcı olacak politikaları belirlemek ve bu sektörlere genç girişimcileri yönlendirmek ve teşvik etmek,

d) Genç girişimcilerde sosyal sorumluluk bilinci oluşturulması amacıyla eğitim programları ve çeşitli sosyal etkinlikler düzenlemek,

e) Genç girişimcilerin sivil toplum kuruluşlarında, yerel yönetimlerde görev almalarını teşvik etmek, çalışmaları ve projelerinde bu kurumlarla ortaklık kurmalarını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

81 ilin tamamında kurulmuş olan TOBB İl Genç Girişimci Kurulları, TOBB bünyesinde kurulmuş olan GGK ile koordineli çalışarak, bulundukları illerde girişimciliğin geliştirilmene yönelik faaliyetlerde bulunmaktadırlar.

Yayınlandığı Kategori Manşet

28 Şubat Post Modern Darbesi’nin 22. yıldönümünde Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen basın açıklaması ile demokrasinin önemi anlatıldı. Açıklamaya Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, MHP İl Başkanı Hikmet Ökte, Ülkü Ocakları Başkanı Ayhan Mete, Belediye Meclisi üyesi adayları, Kadın Kolları başkanı Serpil Ekinci ve partililer katıldı.  

Post Modern Darbe’nin 22. yıldönümünde, demokrasiye yönelik tüm müdahalelerin bir insanlık suçu olduğunu haykırmak için bugün bir araya geldiklerini belirten Ak Parti İnsan Hakları Başkanı Önder Çeliker;

“Yıllar önce bugün, demokrasiyi bir türlü hazmedemeyen vesayet odakları, yetkilerinin dışında devlet gücünü kullanarak, millet iradesiyle seçilen siyasi iradeye müdahale etme girişiminde bulunmuşlardır. Tanklardan aldıkları güçle devirlerinin 1000 yıl süreceği rüyasını görenler, birliğimizi ve bütünlüğümüzü gasp etmeye teşebbüs etmiş; ancak bu devletin gerçek sahibi olan milletimizin iradesine vurulmaya çalışılan pranga, Allah’ın izniyle 10 yıl sürmeden tarihin derinliklerinde kaybolup gitmiştir.

İrtica kılıfıyla vatandaşların düşünce ve inanç özgürlüğünü zapturapt altına almaya yönelik gerçekleştirilen post modern darbe sonrası; siyasi, idari, hukuki, ekonomik ve toplumsal alanlarda yaşanan dönüşümler onarılması güç değişimlere neden olmuştur. Darbeciler 28 Şubat’ta meşru bir iktidara karşı tıpkı 12 Eylül’de olduğu gibi gayrimeşru bir müdahalede bulundular. Bürokraside yer alan üst düzey yöneticilere haksız ve hukuksuz operasyonlar yapılarak sindirme politikası izlediler. Siyaseti bir araç olarak kullanarak toplumsal düzeni, özgürlükler ve demokrasi üzerine değil korku ve dayatmalar üzerine kurdular. Ülkemizi hukuk devleti olmaktan çıkarıp ideolojik zulümleriyle insanları değerlerine, inançlarına, kültürüne göre bölerek kategorize ettiler.

Demokrasi faciası yaşanan Türkiye’de dini inançları gerekçesiyle eğitim ve çalışma hakları başta olmak üzere sosyal ve ekonomik haklarından yoksun bırakılan bir nesil toplumsal hayatın dışına çıkartıldı. İnançlarının yükümlülüğünü yerine getiren başörtülü kadınlarımız bu nedenle bedel ödedi, çok acılar çekti. Bugün gözyaşları dindi yaralar kapandı ancak izleri asla silinmedi.” dedi.

Ak Parti İnsan Hakları Başkanı Önder Çeliker 28 Şubat’ta hakları zorla elinden alınanlar, siyaset yapması engellenenler, başörtüsü nedeniyle eğitim hakkından edilenler bugün TBMM’de milletimize hakkıyla hizmet ettiğini söyleyerek;

“Siyaset sahnesinden silinmesi için okuduğu şiir gerekçe gösterilerek ‘muhtar’ olmasına dahi tahammül edilemeyen Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bugün milli iradeden aldığı güç ve inançla, vesayetçilerden, zulmedenlerden ve darbecilerden hukuk yoluyla hesap sormaktadır. Aziz milletimiz 15 Temmuz alçak darbe girişiminde demokrasi destanı yazarak Anadolu topraklarında darbeler tarihine nokta koymuştur. AK Parti iktidarıyla birlikte kırılan vesayet sistemi sonucunda böyle meş’um günlerin yaşanmaması için millet olarak hep birlikte omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz. Darbeci zihniyeti tarihin karanlık sayfalarına gömen hükümetimiz ve milletimiz sayesinde artık hiç kimse devletin gücünü kullanarak milli iradeye kast etmeyi aklının ucundan bile geçiremez.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde vesayet odaklarına ve darbeci zihniyete karşı AK Parti olarak kararlı tavrımızdan ödün vermedik, vermeyeceğiz.

AK Parti Ana Kademe, Kadın ve Gençlik Kolları olarak bizler üzerimize düşen görevin farkındayız. 28 Şubat’ta ikna olmadık! O dönem yaşananları unutmadık, unutturmayacağız. 28 Şubat’taki mağduriyetlerin, çektirilen acıların, yaşatılan ayrılıkların acısı yüreklerde sonsuza dek kalacak. Demokrasinin kazanımlarını hepimiz sonuna kadar koruyacağız. Kinle ya da nefretle değil adaletle hareket edeceğiz. Devletimizi, bayrağımızı, istiklalimizi ve demokrasimizi koruyacağız.

28 Şubat müdahalesinden 22 yıl sonra güçlü demokrasisi ve artan özgüveniyle ilham kaynağı olan bir Türkiye var artık. Güçlü Türkiye’nin güçlü yarınlarına milletimizle birlikte yürüyoruz. Kurulduğumuz ilk günden itibaren bizlere güvenip teveccühüne layık gören aziz milletimize saygılarımızı sunuyoruz. “dedi ve katılan herkese teşekkür etti. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

İyi Parti İl Genel Meclis adayları, İstasyon Park’ta düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıya İyi Parti İl Başkanı Faruk Erkan, İl Genel Meclisi adayları ve partililer katıldı. İyi Parti İl Başkanı Faruk Erkan’ın konuşmasının ardından, İl Genel Meclisi adayları adayları toplantıya katılanlara ve basın mensuplarına tanıtıldı. İl genel meclisi üyesi adayı olabilmek için 5 isim listede yer aldı. İyi Parti İl Genel Meclisi adayları Mehmet Yavaş, Süleyman Sezgin, Rafet Çankaya, Ahmet Burak Özmen, Mevlüt Yıldırım kendilerini basın mensuplarına tanıttılar.      

İyi Parti İl Başkanı Faruk Erkan İl Genel Meclisi Üyeliği aday tanıtımında yaptığı açıklamasında;

Bilindiği üzere İyi Parti ve CHP Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclis Üyeliği bazında ittifak halindedir. Bu ittifak il genel meclisi üyeliğinde geçerli değildir. İl genel meclisi üyeliğinde adaylarımızı kendimiz çıkaracağız. Burdur’da 5 tane adayımız var. Burdur bizim için çok önemli. İl Genel Meclisi üyeliği bizim Burdur’daki yerel vekillik açısından ve İyi Parti’nin oylarını koruması, artırması açısından çok önem taşımaktadır. Bununla birlikte sizlerinde yardımıyla Burdur halkına duyurmak istiyoruz. İl Genel Meclisi adaylarımızı sizlere tanıtmak için burada toplandık. Kendileri kendi haklarındaki özgeçmişlerini anlatacaklar.” dedi.

İyi Parti 1. Sıra İl Genel Meclisi Üyeliği Adayı Mehmet Yavaş il genel meclisi üyeliği aday tanıtım toplantısında;

“31 Mart 2019 tarihinde yerel seçimler yapılacak. Bunlardan birtaneside İl Genel Meclisi üyesi seçimi olacak. Biz bu yola 5 arakadaşımızla çıktık ve hepsine talibiz. İki dönemdir merkez il genel meclisi üyesi olarak görev yapmaktayım. Bu 10 yıllık süre içinde seçildiğimiz her seçim döneminden sonra köylerimize en iyi hizmeti sunmaya çalıştık. Seçimlerden sonraki ilkem şu. Devletin imkanlarının en doğru şekilde kullanılması, sorunların hızlı çözülmesi, köylerimizde yaşayan insanların en iyi hizmeti alması, şehirde ne varsa köylerimizde de o olsun diye çaba gösterdim. Tabi bunları yaparkende hiçbir zaman bize oy verdi ya da vermedi hesabı yapmadan köylerimizin ihtiyaçlarına göre nüfus yapısı, coğrafi konumu köylerimizin genel dirimini dikkate alarak başta ilimizin Valisi olmak üzere İl Özel İdare çalışanlarına ileterek çözüm üretmeye çalıştık. Bunları yaparken hepsini düşünmüşümdür, bu hizmetler devletin imkanları ve 80 milyonun insanın hakkı olduğunu, doğru kullanılması gerektiğini düşünmüşümdür.

Ben şu konuda iddialıyım. Köylerimizi çok iyi tanıyorum. Köylerimizin sorunlarını biliyorum. En önemlisi gün içinde mutlaka muhtarlarımızla görüşüp köylerimizin sorunlarını istişare ediyoruz. Seçimden sonra siyasi kimliğimizi bir kenara koyarak bana oy verdi ya da vermedi hesabı yapmadan hizmet etmeye özen gösteriyoruz ve ben yeniden seçilirsem, aynı ilkelerle hizmet etmeye devam edeceğim.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 28 Şubat 2019 14:51

Aykon yokuşu’nda Aykon sineması…

Aykon yokuşunda şimdi Oskar sineması tabelası bulunan binada, daha önceki yıllarda Aykon sineması hizmet vermekteydi.

Aykon sineması 70’li yıllarda, at arabacılarının satın alacakları atları arabalarına koşup, yokuşa vurup deneyerek, güçlü olup olmadıklarını anlamaya çalıştıkları yokuştur.

At arabacıları satın alacakları atları at arabalarına koşar, arabaya  at arabacıları doldurur, atları bu dik yokuşa sürerlerdi. Eğer atlar yokuşu çıkabilirlerse kendilerini kanıtlamış olurlar ve at arabacı o atları satın alırdı.

Eski Milli Hakemlerimizden Hemşehrimiz Sadık Deda Aykon Yokuşunu;

 “Bütün cenazeler Ulu Cami’de yıkanırdı. Mezarlığa iki kilometre uzaklıktaki camide, cenazeleri araba ile taşımak saygısızlık olarak nitelendirilirdi. Karda, kışta bile olsa o cenaze, insanların ayakları kayarak Aykon Yokuşu’ndan çıkarılırılırdı, iki kilometre uzaklıktaki mezarlığa omuzlarda taşınırdı. Bir gün yine bir cenaze vardı. Şoför, tabutu bağlamayı unutmuş. Araç da yokuştan aşağı doğru duruyormuş. Tabut araçtan bir kaymış, o sokak boyunca metrelerce sürüklenmiş. Herkes cenazenin peşinden koşmuş. Cenaze aracının şoförü de hamama saklanmış. Bu hikayeyi Burdur’da herkes bilir.” Sözleri ile anlatıyor.

Aykon Yokuşu’nda bulunan Aykon sineması 70’li yıllarda şimdi müze olan eski Kavaklı Rum Kilisesi binasında hizmet veren Kışlık Zafer Sineması, 71 depreminden sonra Halkevi binası ile birlikte yıkılan Şehir sineması ile birlikte 3. sinema olarak hizmet verirdi. Sinemanın Sahibi Mehmet Aykon’du.

Sinema koltukları sanki Dik Aykon yokuşuna uyumlu yapılmışcasına dik eğimli bir şekilde düzenlenmişti.

Aykon sineması yaz aylarında binanın damında kurulmuş yazlık sinemaya taşınır, film gösterimleri binanın tepesinde açık havadayapılırdı. Daha sonraları Oskar sineması olarak hizmet veren bina halen ayaktadır ve binanın damında olan betondan yapılma sinema perdesi de yerli yerindedir.

Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü Cumhuriyet Tarihi Araştırmaları Dergisi’nin 2015 yılında  yayınlanan 22. Sayısında;

“Halkevi Başkanı İdiris Aykon, halka parasız olarak sinema gösterimi yapmak istediklerini ancak filmi temin edecek paralarının olmadığını belirterek filmin kendilerine parasız verilmesini talep etmiştir.” Bilgisi yer alıyor.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türkiye’de girişimciliğin özendirilmesi ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde faaliyetlerini yürüten, Türkiye’nin en büyük girişimci ağı İl Kadın Girişimciler Kurulları ile İl Genç Girişimciler Kurulları, icra komitesini belirlemek amacıyla seçime gitti.

Ticaret Borsası hizmet katında, saat 10.00’da başlayan oy kullanma işlemi, saat 16.00 sona erdi. İl Kadın Girişimciler Kurulu’ndaki 14 üyeden 6’sı oy kullanırken, İl Genç Girişimciler Kurulu’nda ise 14 üyeden 10’u oy kullanıldığı bilgisi verildi.

TOBB tarafından belirlenen seçim takvimine göre Mart ayının ilk haftasında icra komitesi üyelerinin oyları ile ilimizde olduğu gibi diğer illerde de icra komitesi üyeleri İl Kadın Girişimciler Kurulu ve İl Genç Girişimciler Kurulu’nun yeni başkanlarını seçecek.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection