Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 27 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 27 Şubat 2019 14:20

28 Şubat 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

28 Şubat 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Yerel seçimlerine yönelik olarak, 18 Şubat’ta düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, Hocabali Hamamı’nda restorasyonun devam ettiğini söylemişti. Gazetemizde, 19 Ocak 2019 tarihinde yayınlanan “Hocabali Hamamı’nda Restorasyon çalışmaları başladı” başlıklı haber’le; 

 

Yıllardır yapılması beklenen Erken Osmanlı dönemi eseri, Tarihi Hocabali Hamamı’nın restorasyonu çalışmalarının başladığını duyurmuştuk. Hocabali Hamamı’nda restorasyon çalışmalarının başlaması haberinde dayanağımız, Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden edindiğimiz bilgiler ve ihaleyi kazanan firmanın restorasyon sahasına yerleştirdiği konteynerlerdi;

Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü, 15 Ağustos 2018’de  Hocabali Hamamı’nın restorasyonu için ihale açtı. 15 Ağustos 2018 tarihinde  Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yapılan ihaleyi kazanan firmaya,  2 Ekim 2018 tarihinde yer teslimi yapıldı.

2 Ekim 2018 tarihinde yer teslimi gerçekleşen Hocabali Hamamı için, ihaleyi alan firma ocak ayı ortalarında şantiye alanına 2 konteynır yerleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Hocabali Hamamında restorasyon devam ediyor” açıklamasından sonra, Hocabali Hamamı çevresinde, üstünde, içinde yaptığımız gözlemde restorasyon çalışmalarına başlandığını gösteren hiçbir emare görmedik. Hocabale Hamamı’nda restorasyon yapılmasına ilişkin ne bir kazı yapılmış, ne bir iskele kurulmuş. Hocabali Hamamı restorasyon alanına 2 konteynır yerleştiren firma, başkaca hiç bir çalışma yapmış değil.

Sinan Mahallesi'ndeki Hocabali Hamamı, Hocabali Muslihiddin tarafından 1582 yılında yapıldı. 1950 yılına kadar hamam olarak hizmet verdi. Sonra, bir süreliğine depo ve marangozhane olarakta kullanıldı. Burdur Belediyesi tarafından 49 yıllığına kiralanan, bir bölümü yıkılmış, bakımsız halde olan Hocabali  Hamamı’nın imdadına, Antalya Vakıflar Müdürlüğü yetişti.

Hoca Bali Hamamı, 16. y.y. (1582) Hocabali Muslihiddin Efendi tarafından yaptırılmış olan çok önemli bir eser. Uzun aksı kuzey güney doğrultusunda dikdörtgen bir alana oturmuş. Horasan harcıyla birbirine tutturulmuş taş duvarlıdır. İki kubbelidir. İlki soğukluk kısmının, ikincisi de sıcaklık kısmının üzerindedir. Sıcaklık kısmındaki kubbenin altında göbek taşı vardır. Köşe ve kemerlerde kesme köfeki taşı kullanılmıştır. Üzeri tonuz kemer ve düz dam ile örtülüdür. Aydınlanması kubbelerdeki küçük pencerelerledir. Hamamın alt kısmında ısıtma tünelleri vardır. Bu tarihi öneme sahip hamam restore edilince ziyaretçileri daha detaylı bir şekilde gözlem yapabilecek. (Hasan Türkel)

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Cumhur İttifakı AK Parti Burdur Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt ve İl Başkan Yardımcıları, Müteahhitler Derneği Başkanı Halil Özer, Mimarlar Odası Başkanı Gökhan Özeş ve Yönetim Kurulu üyelerine ziyarette bulundu. 

‘’İMARDA HERKESE EŞİT VE ADİL HİZMET VERİLMELİDİR’’

 Müteahhitlerin ve Mimarların sıkıntılarının farkında olduklarını belirten İl Başkanı Volkan Mengi, İmar’daki ruhsatların ve iskânların en az bir ay içerisinde verilmesi gerektiği ve imar planı düzenlemelerinin kişiye özel değil genel prensiplerde adil yapılması gerektiğini vurguladı. İmar işlemlerinde kişiye özel ilgi ve işlemlerin hızlandırılması gibi toleransların yapılmaması gerektiğini de işaret eden Başkan Mengi, herkesin inşaat ruhsat ve iskânının 1 ay içinde verilerek, kent ekonomisine bir an önce katkı sağlanması için destek olunması gerektiğini ifade etti. 

Cumhur İttifakı AK Parti Burdur Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, “İnşaat ruhsat ve iskân işlemleri kişiye özel değil, herkese eşit süre içerisinde ve adil bir hizmet verecek şekilde şehir ekonomisine bir an önce katkı sağlamasının önünün açılmasını gerekiyor. Biz Burdur’da her zaman görüştüğümüz Müteahhit ve Mimar arkadaşlarımızın anlattığı gibi imar planı değişiklikleri kişiye özel değil, herkese adil davranılan imar çalışmalarını hayata geçirmeliyiz. Alt yapı çalışmalarının ana organizatörü belediye olmalıdır. Su, Kanalizasyon, Telekom ve Elektrik gibi alt yapının tek bir yerden yani belediyeden organize edilmesi gerekiyor. Böylece tüm ekipler koordineli olarak çalışarak, alt yapı ve imar işlemleri kesintisiz ve hızlı bir şekilde çözüme ulaşacaktır” ifadelerini kullandı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Bahçelievler Mahallesi Muhtar Adayı Özcan Nalbant gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Adnan Taraşlı ile görüşen Bahçelievler Mahallesi Muhtar Adayı Özcan Nalbant Bahçelievler Mahallesi için yeni projelerinin olduğunu belirterek vatandaşlar ile yöneticiler arasında bir köprü olacağını söyledi. 

27 yıl boyunca Burdur Belediyesi’nde çeşitli görevlerde bulunduğunu vurgulayan Nalbant, Bahçelievler Mahallesi için canla başla çalışacağının altını çizdi. Burdur Belediyesi’nde numarataj birim amirliği, evlendirme memurluğu, işyeri kontrol memurluğu ve sivil savunma uzmanlığının yanı sıra spor alanında da Burdur Afet Acil Arama Kurtarma Derneği Başkanlığı, Avcılık Atıcılık İl Temsilciliği, Uluslarası Atış Antrenörlüğü, Burdurspor’da profesyonel kalecilik görevi yaptı. Judo ve atıcılık dallarında aktif görevler aldı.

Mahallesine hizmet için aday olduğunu belirten Bahçelievler Mahallesi Muhtar Adayı Özcan Nalbant;

“ 27 yıl boyunca Burdur Belediyesi’nde çeşitli görevlerde yer aldım. Bu süre zarfında Burdur halkına hizmet için çalıştım. Hizmet için aday oldum. Kamuda nasıl çalışıldığını, hizmet ve bürokratik işlerin nasıl yürüyeceğini görevim itibariyle biliyorum. Burdur halkına Bahçelievler Mahallesi’ne hizmet için çalışacağım. Ben 27 yıl görev yapmış bir belediye personeliyim. Burdur halkı ve Bahçelievler sakinlerinin huzuru ve kalkınması için her türlü hizmeti yapmaya hazırım.” dedi.

Bahçelievler Mahallesi’ni ve Parkı’nı daha güzel ve daha bakımlı hale getirmeyi hedeflediğini ifade eden Bahçelievler Mahallesi Muhtar Adayı Özcan Nalbant;

“Bizim birinci görevimiz mahallemizin huzuru. Bunun için Emniyet Müdürlüğü’yle çalışmalarımızı koordineli bir şekilde sürdüreceğiz. Özellikle uyuşturucu, çocuk istismarı, taciz olaylarına karşı mücadele için en aktif şekilde rol alacağım. Yaşlılarımızı evinde tek tek ziyaret ederek yalnızlıklarını unutturacağım. Hal hatır sorup, gönül alacağım. Bahçelievler’de gençlere sporu sevdirerek, aktif hale getireceğim. Bahçelievler Parkı’nın halkın hizmetine daha iyi sunulması için gereken her şeyi yapacağım. Mahallemizdeki muhtarlık binasını aktif hale getireceğim. Gönül esasıyla çalışacağım süre zarfından 24 saat mahalle sakinlerinin yanında olacağım. Halkımızı AFAD hakkında bilinçlendirmek için mahallemize AFAD kenteynere koyacağım.” bilgisi verdi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının 2016 yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan Burdur İl Sağlık Müdürlüğü’nün yürüttüğü “Evimde Sağlıklı ve Güvendeyim” projesi ile başlatılan, “Yaşlılarda Fiziksel ve Zihinsel Egzersiz Programı” Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı koordinesinde Sağlıklı Hayat Merkezinde devam ediyor. 

Devam eden proje ile fiziksel ve zihinsel egzersiz programı uygulanacak yaşlı vatandaşlarımızın sağlıklı yaşlanma ve yaşlılık süreçlerinde karşılaştıkları kronik hastalıklarla mücadele edilmesi amaçlandığı açıklandı.

Yapılan açıklama şu şekilde; Her üç yaşlıdan birinin yılda en az bir kez düşme deneyimi yaşadığı ve yaş arttıkça bu oran daha da yükseldiği günümüzde, fiziksel egzersizlerin düşmelerden korunmada önemli bir yerinin olduğu bilinmektedir. Yaşlı vatandaşlarımızın giderek daha az hareket etmeleri, evden dışarıya daha az çıkmalarına, ayrıca psikososyal yönden de olumsuz etkilemelerine sebep olmaktadır.

Ayrıca çağın en yaygın görülen yaşlılık hastalıklarının başında gelen Alzheimer’da gün geçtikçe artmakta, yaşlı vatandaşlarımızın ve ailelerinin yaşam alanlarını kısıtlamaktadır. Fiziksel egzersizin yanında uygulanan zihinsel aktivite programı ile de Alzheimer hastalığının ortaya çıkışının engellenmesi, hasta olanlarda hastalığın ilerleyişinin yavaşlatılması amaçlanmaktadır.

Yaşlılarımıza yönelik sağlıklı yaşlanma ve sosyalleşmenin sağlanması amacıyla başlatılan bu önemli proje kapsamında, spor eğitmeni ve fizyoterapist eşliğinde Salı ve Perşembe günleri olmak üzere haftanın 2 günü yaşlı vatandaşlarımıza yönelik egzersiz programı uygulanmakta, ayrıca akıl oyunları ile zihinsel egzersizler gerçekleştirilmektedir.

Vali Hasan Şıldak, 55 katılımcı ile devam eden programın yaşlılarımız tarafından ilgi görmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek; “yaşlı vatandaşlarımızın ulaşımı konusunda Valiliğimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının katkılarıyla bir araç temin edildiğini, ulaşım sıkıntısı olan yaşlılarımızın evlerinden transferlerinin sağlandığını” ifade etti.

Sağlıklı yaşam ve yaşlanma için hareketli yaşamın önemine vurgu yapan Valimiz; “yaşlı vatandaşlarımızı Halk Sağlığı Merkezinde devam eden fiziksel ve zihinsel aktivitelere katılmaya davet etti.”

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 27 Şubat 2019 14:18

Akaryakıta önce zam sonra indirim

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası 26/02/2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere benzin ve motorine zam yapıldığını açıkladı.  Açıklamaya göre benzinde 17 kuruş, motorinde ise 28 kuruş fiyat artışı yapıldı. 

Ancak benzine yapılan peş peşe zamların sonrasında indirim haberide geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası Twitter’dan benzinin litre fiyatında 11 kuruş indirim yapıldığını duyurdu. Açıklamaya göre 77/02/2019 tarihinde geçerli olmak üzere benzinde 11 kuruş pompa fiyatlarına indirim gerçekleşmiştir açıklaması yaptı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 27 Şubat 2019 14:18

AFAD’tan Deprem Haftası etkinliği

01-07 Mart 2019 Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında ilimiz okullarında kompozisyon ve resim yarışması etkinliği düzenlendi. 

Yarışmalarda resim dalında ‘Deprem’, kompozisyon dalında ise ‘Doğal Afetler ve DASK (Doğal Afet Sigortalı Kurumu) konuları ele alındı. Yarışmada dereye giren yarışmalacılara çeşitli ödüller verilecek. 

Ödül olarak her iki yarışmada birincilere tablet bilgisayar, ikincilere deprem çantası, üçüncülere ise portatif şarj aleti (powerbank) verilecek. 1 Mart Cuma günü Cumhuriyet Meydanı’nda açılacak olan sergide dereceye giren yarışmacılara katılması dahalinde Vali Hasan Şıldak ödüllerini takdim edecek. 

Hafta boyunca sürücek diğer etkinlikler ise şu şekilde;

- 05 Mart 2019 tarihinde Bahçeşir Koleji’nde Deprem Tahliye Tatbikatı UMKE ve İtfaiye Müdürlüğü ile kordineli olarak yapılacak.

- Merkezde bulunan okullardan Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen öğrenciler ve gözetmen öğretmenin 5 gün boyunca (4-8 Mart 2019) İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personeli Yük. Müh, Tamer Kurtman koordinesinde Yazıköy’de bulunan Depremköy alanına teknik gezi düzenlenecek.

- 1-7 Mart Deprem Haftası boyunca çeşitli okullarda afet bilinci eğitimi ve tahliye tatbikatları yapılacak.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection