Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 26 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

27 Şubat 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Cumhur İttifakı’nın Belediye Meclis üyesi adayları Öğretmenevi’nde düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıya Ak Parti Milletvekilleri Bayam Özçelik, Yasin Uğur, Belediye Başkan Adaşı Deniz Kurt, İl Başkanı Volkan Mengi, MHP İl Başkan Yardımcısı Abdurrahman Arıkan, Ülkü Ocakları Başkanı Ayhan Mete, Kadın Kolları Başkanları, Belediye Meclis üyesi adayları katıldı. Konuşmaların ardından Belediye meclis üyeliği adayları sahneye çağrılarak toplantıya katılanlara tanıtıldı. Cumhur İttifakı kapsamında, Burdur’da Ak Parti’li ve MHP’li Belediye meclis üyesi adayları seçimlere Ak Parti listesinden girecek. 25 adaydan oluşan listede Ak Parti’li 22, MHP’li 3  belediye meclis üyeliği adayı yer aldı.     

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt Belediye Meclis üyeliği aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmasında; 

“Bugün Allah’ın izniyle 1 Nisan sabahında belediyemizi aldığımızda beraber güçlü bir meclis güçlü bir başkanla yola çıkacağımız arkadaşlarımızın tanıtımını yapacağız. Gerçekten çok güçlü bir meclisimiz oldu. İnşallah Burdur’a hayırlı hizmetler yapmak nasip olur. Ben burada öncelikle şunu söylemek istiyorum. Adaylığımız açıklandığında 120 gün gibi bir süre vardı. O günden beri gece gündüz demeden çalışan, il yönetimimize, Kadın kolları, Gençlik Kolları yönetimine, TÜGVA Başkanımıza, , MHP il yönetimine, Ülkü Ocakları Başkanlığı’na teşekkür ediyorum. Onlarla birlikte 1 Nisan günü Burdurlu’nun hak ettiği hizmetleri yerine getirmek için hep beraber çalışacağımıza sizlere sözünü veriyoruz. İnşallah iyi, güzel günler bizleri bekleyecek.”dedi.

Ak Parti Milletvekili Bayram Özçelik 31 Mart yerel seçimlerinin Burdur ve partililer için çok önemli olduğunu vurgulayarak;

“Siyasi partiler topluma hizmet etmek için vadır. Siyasi partilerin bu hedefleri doğrultusunda yürürken attığı adımlar toplumlar, halk tarafından takip edilir. Sonuçta ülkemizi vekalet verilirken hem genel siyasette hem yerel siyasette ülkemizin gelecek 5 yılı emanet edilir. Bugünde burada çokkıymetli belediye başkanı adayımız başta olmak üzere meclisüyeleriyle beraber Burdur’umuzun şehremini ve o şehremine yardımcı olacak emin insanları beraber hareket edeceği bir başlangıcı yapıyoruz. 

Cumhur İttifakı ile ilgili olarak büyük bir enerji kazandık. Bunu 31 Mart’a kadar taşımamız gerekiyor. Hepinzin malumu genel başkanlarımız büyük bir çaba gösteriyorlar. Cumhur İttifakı’nı biz halkımıza biz meydanlarda anlatmaya devam edeceğiz. Ama burada partilerimize mensup kardeşlerimiz var. Genel başkanlarımız büyük bir özenle, büyük bir itinayla  bunu sürdürmeye devam edecekler. Çünkü Türkiye’nin etrafında, bu coğrafyada olduğumuz sürece biz bu kaderle baş başa olacağız. Mücadelemiz devam edecek. Öyleyse bu mücadee doğrultusunda hareket ederken ayrılık gayrılık olmaması noktasında büyük adımlar attığnı biliyoruz. Cumhur İttifakı bir başkalarının gizli bir şekilde bir araya gelip aman ha anlatmayalım, açığa çıkmasın gibi birtakım ifadelerle yürütülmeye çalışılırken, bizimki milletin önünde aleni bir şekilde milletimizin hissiyatından gelerek yapılan ve birde en önemlisi en yüksek seviyede ortak noktaların olduğu bir düzeyde gerçekleşti. Birileri asgari müştereklerini bize anlatsınlar. Nasıl zillet ittifakında en asgari, en aşağıdaki birleşmenizin sebeblerini bize bir söyler misiniz diye bunları bir araştırmamız gerekiyor. Dolayısıyla biz Burdur’dan sorumlu arkadaşlarız. Hepimiz Burdur’da yoğun bir çalışmanın içine gireceğiz. Bu seçim Burdur’umuz ve partilerimiz için önemli. En sonunda alınan karar çerçevesinde Cumhur İttifakı’mız içinde çok önemli. Onun için fert fert çalışmaya özen göstermemiz gerekiyor. Belediye Meclis adayı arkadaşlarımızın bir araya gelerek kendilerini bir program yapmasını istirham ediyorum. Bu noktada neticeye varabilmemiz için. Şu anda biz Cumhur İttifakı’nı özümsedik. Büyük bir oyunu bozmaya geliyoruz.” dedi. 

Ak Parti Milletvekili Yasin Uğur Belediye Meclis üyeliğinin çok önemli bir görev olduğunun altını çizerek;

“Belediye Meclis üyeliği hakiketen çok önemli bir görev. Belediyede ilimize, ilçemize yapılacak olan hizmetlerde karar alırken hiçbir maddi tarafını düşünmeden bu hizmet etme duygusu çok önemli bir duygudur. İnşallah hepinize Allah bu duyguyu yaşatır. Birazda Cumhur İttifak’ından bahsedelim. Hep liderlerimiz şunu söylemeye çalışıyor. Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de MHP’nin değerli Başkanı Devlet Bahçeli Cumhur İttifakı’nın 31 Mart yerel seçimlerinin devletin beka meselesi olduğundan bahsediyor. Diğer partilerde yerel seçimlerin beka meselesiyle ne alakası var diye basite ingirgemeye çalışıyor. İki tane genel başkan devletin yerel seçimlerin sonucu olarak beka meselesi olduğunu görüyor sizler onu göremiyorsunuz. Aslında bizler bunu 15 Temmuz’da görmüştük. 15 Temmuz hain darbe girişiminde devlete nasıl sahip çıkıcılacağını liderlerimiz vasıtasıyla gördük ve o gün bugündürde Cumhur İttifakı’yla beraber yol yürüyoruz. Bundan sonrada inşallah yol yürümeye devam edeceğiz. Diğer partiliilerde bir ittigak yaptılar. Biz onlara deyince sizin yaptığınız zillet ittifakı, onlarda diyorlar ki sizde ittifak yaptınız. Tamam da biz de ittifak yaptık. Ama MHP’yle Ak Parti’nin birleşmesinde herkesin, bütün medyanın gözü önünde olduğu gibi fiziksel ve kimyasal olarak hiçbir problem yok. Ama diğer partilerin birleşmesinde bir gariplik var. Perde arkasında ne olaylar dönüyor. Aşırı sol bir zihniyet ile MHP’den koptuğunu iddia eden, bizler ülkücüyüz diye iddia eden bir partiyle nasıl olur da bir araya geliyor ve içlerinden bir tane de Kandil’in uzantısı olduğunu düşündüğümüz bir parti var. Bunlar nasıl olurda bir araya geliyor bunu milletimizin görmesi gerekiyor.” değerlendirmesi yaptı.    

Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi Belediye meclis üyeliği tanıtım toplantısında Cumhur İttifakı’nın Burdur için çok önemli olduğunu belirterek;

“Bizler teşkilatlar olarak iki önemli sürecimiz var. Bunlardan birincisi belediye başkan adaylarnı belirlemek, ikincisi de belediye meclis üyeleri ve il genel meclisi üyelerini belirlemekti. Bu zorlu süreçleri atlatmak kolay değil. İstişareler, dengeler ve tabi ki birçok partilimiz sağ olsun belediyede görev almak istedi ve kimsenin gönlünü kırmadan ortalama bir karar vererek meclislerimizi kazasız belasız düzenleyerek kırgınlk olmadan yolumuza devam etmek istedik ve hamd olsun bugün güzel bir belediye meclisiyle, ilçelerimizde de öyle yola devam ediyoruz. Bende belediye meclis üyeleri görevinde bulundum. Bu meclislerde önemli olan uyumlu, güçlü bir meclis ve güçlü bir belediye başkanı. Sloganımız yine aynı şekilde. 

Ben belediye meclis üyesiyken gerçekten meclisin ne kadar kıymetli olduğunu yakınen yaşadım. Ben Burdur halkına ve teşkilatımıza güveniyorum. Burdur’umuz için güzel kararların alınması için güçlü bir belediye meclisinin olması gerekiyor. Birçok kez şahit oldum Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in boncuk boncuk terlediğine. Ama bizler birbirinden kıymeti işin ehli ve özellikleri açısından Burdur’a yakışan bir belediye meclisini hamd olsun MHP İl Başaknımızla beraber oluşturduk. Burdur için Cumhur İttifakı çok önemli. Artık  hem Ak Parti teşkilatının hemde MHP teşkilatının taşın altına elini koyarak bunun için hep beraber bizde varız dedik.” dedi ve katılan herekese teşekkür etti.

İşte Cumhur İttifakı’nın belediye meclisi üyeliği adayları;

1- Uğur ŞEN (ittifak adayı)

2- Mehmet İZGİ

3 -Cihat ÇAVUŞOĞLU

4 -Fatıma KÜÇÜKKAPLAN

5 -Samet GÜNEŞ

6 -Hüseyin BÜYÜKKELEŞ

7 -Cennet ÖZALP TANRIÖVER

8 -Adem ÇAKICI

9 -Hamit GÖREN

10- Yunus TAŞKESEN

11 -Halil KAYA (ittifak adayı)

12 -Ali EKİNCİ

13 -Mehmet ÇAKIR

14 -Armağan KÜÇÜKŞAHİN

15 -Turgay KENDİR

16 -Mehmet Salih LEVENT

17 -Şule AKÇA

18- Gökhan ÖZDEMİR

19- Gültekin ÇEVİK

20 -Yunus ERKAN

21 Rabia KAYA

22 AhmetT ERKAN

 Kontenjan adayları

1- Gültekin ALTINDAL

2- Ercan KAYA

3- Sami TİMUR (ittifak adayı)

İl Genel Mecilis Adayları

1- Murat AKBIYIK

2- Halil CANDAN

3- Halil ÇİÇEK

4- Mustafa Cem BAŞER

5-Turan ACAR

(Hatice Dursun)

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 26 Şubat 2019 14:28

Şeyh Sinan Camisi 134 yaşında

Şeyh Sinan Camisi 1885 yılında yapılan, imizin önemli tarihsel yapılarındandır. Yapımından bu yana pek çok onarım ve bakım gören cami son restorasyonla ayaktadır.

Şeyh Sinan Camisi, ildeki diğer camilerden farklı olarak, avlusunda avlusunda mezarların bulunduğu bir camidir. Cami avlusunda bulunan mezarların kimlere ait olduğuna dair bilgi mevcut değildir. Cami içinde bulunan kütüpheside, Camiyi diğer camilerden ayıran bir başka özelliğidir.

Şeyh Sinan Camisi Burdur Kültür Envanteri kayıtlarına göre; Tek yapı olarak tescilli anıtsal dini yapılardandır ve yapının sahibi olan Vakıflar Genel Müdürlüğü korumasındadır.

Kare plan üzerinde taş temel ve kerpiçten yapılmıştır. Kırma çatısı çinko kaplamadır. İçi ve dışı sıvalıdır. İçinde 4 ahşap direk vardır. Ayrıca mihrabın iki yanında, yarı gömme iki ahşap direk daha mevcuttur. Üç sahanlıdır. Tavan kirişlemesi orta sahanda daha yüksek, konsol ve kirişler boyalıdır, süslüdür. Ahşap direklerin üzeri kıtık sıvalıdır. Ahşap yastıkların üzerinde ana kirişler duvardan duvara uzanmaktadır. Ahşap kirişli tavan üzerine tavan tahtaları çakılmış, tahtalar çıtalarla üçgenlere bölünmüştür. Direklerin ikisi kuzeydeki mahveli de taşımaktadır. Mahvelin altında bağdadi kemerler görünmektedir. Kemerler melekani rozetlerle süslüdür. Minaresi tek şerefeli, pabucu taş, gövde şerefe ve alem ahşaptır. Kütüphane cami ile bitişik ve caminin kuzeydoğu köşesindedir. Kitabesine hicri 1304 tarihi düşülmüş, hücre şeklinde kare formlu ve kubbelidir. Kubbe üzeri sacla kaplıdır.

Hasan Türkel

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi hayvan yetiştiricilerine katkıda bulunmak amacıyla imzalanan protokolü hayata geçirdi. Protokol kapsamında alınan 3 ton et, 3 bin aileye dağıtılmaya başladı. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, sosyal belediyecilik ve sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Kırmızı Et Üreticilerinin sorunlarına dikkat çekme ve Burdur’daki İhtiyaç sahiplerine gıda yardımı projesi faaliyetlerine başladı. Mahalle muhtarları tarafından belirlenen ihtiyaç sahiplerine, yardımların tek tek ulaştırılmaya başlandığını belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, canlı hayvan yetiştirme maliyetlerinden dolayı  ülkede kırmızı et üreticisinin yaşadığı kesim fiyatlarının düşmesi, hatta kesimlerin durması sebebiyle, geçimini büyük ölçüde hayvancılıkla sağlayan bir ilin belediyesi olarak konuya duyarlılık gösterdiklerine dikkat çekerek ilimizde yaşayan ihtiyaç sahibi insanlara da yardım amacı güden bir projeyi gündemealdıklarını belirten bir açıklama yaptı. 

SÜRECİN UZAMASINI BİZDE İSTEMEZDİK

 Düzenlenen protokolün gecikmesi ve neden daha sonra ihale prosedürü olarak işleme alındığı konusunda açıklama yapan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz: “Kırmızı et sektöründe yaşanan sıkıntılara ilişkin gündemlerini benimle de paylaştılar ve belediye olarak da ne yapabiliriz sorusu gündeme gelince, biz de sektöre destek verme adına bu projeyi önerdik. Bir niyet beyanı ve yetiştirici örgütüne sahip çıkma amacındayız. Aynı zamanda tarımsal örgütlerin ürün satışlarında ihale kanununa tabii olmadıkları düşüncesiyle, uygulamada belediyenin çalışmasını da kolaylaştıracağı, zamanı kısaltacağı varsayımından kaynaklanmıştır. Çünkü geçmişte belediyemiz dağıttığı süt ürünlerini de Köy-Koop’tan ihalesiz temin edebilmişti.  Ancak Kırmızı Et Üreticiler Birliği mevzuatları incelendiğinde birliğin iktisadi teşekküllerinin olmadığı, mevzuatlarında ihalesiz satışa izin verilmediği bizlere bildirilmiştir. Dolayısıyla satış yapamayacaklarını açıkladılar. Bunun üzerine Kırmızı Et Üreticileri Birliği’nden ihale ile veya ihalesiz et alamayacağımızı öğrenince normal alım prosedürleri gündeme geldi ve ihaleye çıkarmak zorunda kaldık. Biz de böyle olmasını istemezdik. Çünkü süreç uzadı” şeklinde konuştu.

YEREL ÜRETİM ÖNCELİK ALINMIŞTIR

Teknik şartnamede temel olarak Yasal Gıda Mevzuatları’nı uygulaması amaçlandığını belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı herhangi bir yerli üretim öncelik alınmıştır. Uygulamanın temel amaçlarından bir tanesi, ilimiz ve ülkemizdeki kırmızı et üreticilerinin sorunlarına dikkat çekmek, feryatlarına kulak vermek ve ülke genelinde duyarlılığa vesile olmaktır. İkincisi ise, ilimizde yaşayan ihtiyaç sahibi insanların mutfaklarına küçükte olsa bir katkı sunmaktır” dedi.

TEDİRİKCİLER DE BU UYGULAMAYA TİCARİ BAKMIYOR

Olayın iki yönlü sosyal sorumluluk projesi olması nedeniyle, kurumsal destek verme ve projenin hedefine ulaşmasına çaba gösteren tedarikçilerin bu uygulamaya ticari bakmadıklarına dikkat çeken Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Dağıtılacak olan miktar üreticilerin sorununa dikkat çekmek ve ihtiyaç sahiplerine katkı sunmak olduğu için, şirketlerin ticari potansiyeline göre cüzi bir rakama tekabül etmektedir. Kendileri de ayrıca bu projede kâr amacı gütmediklerini belirtmişlerdi.” ifadesini kullandı 

Burdur Kamuoyunda, yürütülen proje hakkında çıkan haberlere ilişkin de açıklama yapma gereği duyduğunu belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Projenin başarılı olmasını istemeyen hatta ne yazık ki başarılı olmaması için uğraş varan kesimler olduğunu biliyoruz. İyi bir amaca yönelik, iyi niyetli bir çalışma için yola çıkmış olmamıza rağmen, şeffaflık ilkemiz gereği her türlü soruya da cevap vermeyi kendimize görev biliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” Dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 26 Şubat 2019 14:28

Yıkmayı iyi biliyoruz da! Ya yapmayı?

Son yıllarda, ilimizdeki pek çok bina, fotoğrafta boş arsası görünen, eski yetiştirme yurdu binası da dahil olmak üzere,  depreme dayanıksız oldukları gerekçesiyle yıkıldı.

 

Subay, astsubay lojmanları, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Cumhuriyet Lisesi, Gaziokulu, Tarım İl Müdürlüğü, Atatürk Spor Salonu ve daha pek çok bina depreme dayanıksız oldukları iddiasıyla yıkıldı. Yıkılan binaların bazılarının arsasına yeni binalar yapıldı. Bazılarının arsaları öyle boş durmakta!

Depreme dayanıksız oldukları, yapılan teknik çalışmalara dayanılarak tesbit edilen binaların niye depreme dayanıksız oldukları ise sorgulanmadı. Depreme dayanıksız oldukları idia edilerek yıkılan binalar, nasıl ihale edildi? Nasıl yapıldı? Bu binaların yapım esnasındaki denetimlerini hangi kurumlar hangi teknik elemanlar kontrol edip, ihale şartnamesine ve teknik usullere uygun yapıldığı raporlarını verdiler?

Son yıllarda pek çok bina, depreme dayanıksız oldukları gerekçeleriyle yıkıldı! Yıkım işinde iyiyiz! Peki yapım işinde ne durumdayız? Günümüzde yapımı sürmekte olan şahıs ve kamu binalarının ihale şartnamelerine, gelişmiş inşaat tekniklerine, uygun depreme dayanıklı yapıldığından emin miyiz? 

Jeoloji Mühendisi Süleyman Tekeli’nin Burdur’un zemini” Burdur Gölü Kıyısında daha önce yapılmış binaların ve Göl kıyısına yeni yapılacak binaların, deprem konusunda daha fazla risk oluşturacağına ilişkin basına yaptığı açıklama şöyle ;

Jeolojide bir yükselme bir çöküntü sistemi var. Burdur zemini bu çöküntü alan içinde kalıyor. Bu çöküntü alanı içinde, aşınıp taşınan zeminlerle alüvyon zeminler oluşmuş. Bu alüvyon zeminin kalınlığı da yaklaşık 600 metre. 0-600 metre ara-sında bir kalınlık içeriyor. Burada ana kayaya ulaş-mamız biraz zor. Alüvyon zeminde, yer altı seviyesinin yüksek olduğu kısımlarda her zaman sıvılaşma riski mevcut. Zemin konusunda Burdur’umuza en kötü etki, Fethiye yolunun üzerinden geçen bir Burdur fayı var, geçen dönem Belediye Meclisinde tartışma konusu olmuştu. Bu fay üzerinde 40 metre bir koruma bandı var. Bence gereksiz bir çalışma. Burdur fayının geçtiği yerler, bizim belki zeminimizin en sağlam olduğu yerler.

Burdur Gölü’nün altına doğru bu fay ilerliyor. Deprem ise 5 km altta oluyor. Depremin izdüşümü böyle olunca depremin ortalarına düşüyor.     1971 yılında Yarıköy-Yazıköy’de binalar yıkıldı. Keçiborlu’da 1914 yılında yaşanan depremde 5 bin kişi öldü. Burdur’da 1971’de yaşanan depremde yaklaşık 50 kişi öldü. Tabi deprem olmasını, kimsenin canının yanmasını istemeyiz ama bir deprem olduğu zaman göl ve çevresi daha çok etkilenecek. Burdur’u imar açısından düşünürsek, Bağlar, Fevzi Çakmak, Bahçelievler Mahalleleri tarafındaki binalar daha çok etkilenecek. Biz gittik Karasenir ya da Ulu Cami çevresindeki kısımlara koruma bandı koyduk. Kentsel Dönüşüm yapılabilir. Oradaki binalara değer katar. Binalar eskiyse kentsel dönüşüm yapılmasında sorun olmaz tabi, binalar dayanıksız. Ama benim böyle bir iddiam var bu iddiamı da geçmiş dönem Belediye Meclisi’ne çağırdıklarında ya da çeşitli parti grupları ça-ğırdığında söyledik. Odamızın görüşü de aynı. Koruma bandı konulacaksa her yere konsun. Sadece numunelik bir koruma bandı konmasına gerek yok. Koyacaksak Çendik fayı üzerine koyalım. Arada tali faylar var, onların üzerine konsun, Burdur fayı üzerine koy.

Ben 25 yıldır bu mesleği yapıyorum. Burada daha önce AFAD’ın çalışmaları oldu. Ahmet Ercan, Ali Koçyiğit gibi profesörler Burdur’daki konuşmalarında da aynı şeyleri söylediler. Burdur Gölü kenarına bina yapacaksan, az katlı binalar yapılmalı, karşı dağ tarafına daha yüksek katlı binalar yapılabilir. Biz ne yaptık, oraya koruma bandı koyduk, buraya bir şey koymadık. Bu koruma bandını koyan şirket, Senir içme suyu bandında yaptı. Şimdi biliyorsunuz içme suyu hattımız devre dışı kaldı. Suyun üzerinden ishale hattını geçirdiler, su’daki basıncı dikkate almadılar. Su borularını altını muhakkak betonla desteklemek gerekiyordu. Borular patlak şimdi. Bu bence ısmarlama bir proje. Bunu hala iddia ediyorum. Bant koyalım ama her tarafa koyalım. Göl kenarından başlasın, belirlenen fay hatları üzerine koy ya da koymayacaksan hiçbir yere koyma. Deprem fay üzerinde etki yapmaz diye bir garanti tabi ki hiç kimse veremez.

Burdur’un zemini kötü. Burada tabi çok katlı bina yapılmaması güzel bir uygulama. Deprem anında yeraltı seviyesi yükseldiği için, deprem normal kuru zeminde 5 şiddetinde olursa sulu zeminde 4 şiddetinde oluyor. Yeraltı suyu sıvılaşmaya çok etki ediyor. Dinar depreminde, deprem anında yeraltı suyu yüzeye kadar çıkmıştı.

Burdur’da 5 katlı bina normal bence. Çok katlı yapılaşmaya çok gidilmemesinde yarar var. Zeminin taşıma gücü çok değil. 7-8 kat çok tabi. Ben Burdur’un zemini, hangi noktada ne tür zemin var bilirim. Çünkü bizzat kendim çalıştım. Kat yüksekliği daha çok ticari alan var mı, caddenin önemi, genişliği gibi unsurlara göre veriliyor, aslında zemine göre verilse daha iyi olur. En azından sağlam zemin yerlerde daha yüksek kat yapılabilir. Zafer Mahallesi’nde Emniyet Müdürlüğü binası var, 8 kat mesela.

4-5 yıl önceki imar revizyonunda bu koruma bantları konuldu. Jeolojik, jeoteknik etüt yapıldı. Onun sonucunda koruma bantları konuldu. Özel bir firmaya yaptırıldı. Kararı muhtemelen Bakanlık onaylamıştır.

İmar göl tarafında yayılacağına üniversitemizin olduğu bölgeye doğru yayılsa daha iyi olur. Şehir o tarafa kaysın, alışveriş merkezleri yapılsın. Orada kil taşları, çakıl taşları, kum, kireç taşları gibi formasyonlar var, zemini daha sağlam. Fakültenin camisini, Teknokentin , İktisat Fen Edebiyat Fakültesi yerlerinin zemin etütlerini çalıştık. O bölgenin zemini, Burdur merkezden daha iyi. Belediyenin o tarafa doğru bir çalışma yapmasını tavsiye ederim.”

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 26 Şubat 2019 14:27

Kitap Festivali dolu dolu geçti

Burdur Belediyesi Kitap Fuarı, 15 Şubat’tan başlayarak 25 Şubat tarihine kadar adeta öğrenci akınına uğrayarak dolu dolu geçti. Kitap Festivali, Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen açılış töreniyle ziyaretçilerine kapılarını açtı. 25 Şubat tarihine kadar ziyaretçilerine açık olan Kitap Fuarı’nda Türkiye’nin birçok ünlü yazarı Burdurlularla buluştu. Coşkulu bir kalabalıkla açılışı yapılan kitap fuaarına her kesimden vatandaş katılım sağladı. 

Burdur Belediyesi’nce düzenlenen ve çok sayıda  yazar ve yayınevinin katılımıyla gerçekleşen Kitap Fuarı 10 gün boyunca hiç boş kalmadı. Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda her gün 20.30’a kadar açık olan fuar 25 Şubat’a kadar öğrenci ve vatandaşların ziyaret akınına uğradı.

10 günde 12 söyleşi

Söyleşiler, imza günleri ve çeşitli etkinliklerin yapıldığı Burdur Belediyesi Kitap Fuarı geçtiğimiz hafta 12 söyleşiye ev sahipliği yaptı. 15 Şubat’ta Murat Tavlı, 17 Şubat’ta Ayşegül Dede, 19 Şubat’ta Nilgün Bodur, 20 Şubat’ta İrfan Değirmenci, 23 Şubat’ta Bilal Sami Gökdemir, 22 Şubat’ta İsmail Saymaz, 23 Şubat’ta Şermin Yaşar, 24 Şubat’ta Yelda Kırçuval, 24 Şubat’ta Kahraman Tazeoğlu ve 24 Şubat’ta  Sinan Yağmur söyleşi ve imza gününde okurları ile buluştu. Belediye Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleşen söyleşiler ilgi görürken söyleşilere ve fuara Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’de katıldı. 

Her kesimden ziyaretçi geldi

15 Şubat’tan 25 Şubat’a kadar okurlarına açık olan Kitap Fuarı’na genç, yaşlı her kesimden ilgi yoğundu. Geçtiğimiz Pazar gününe kadar olan festivalde Türkiye’nin birbirinden ünlü yazarları Burdurlularla buluştu. Çeşitli yazarların konuk olduğu kitap fuarı baştan sona kadar renkli geçti. 

Sabah 10.00’dan akşam 20.30’a kadar ziyaretçilerini bekleyen Kitap Fuarı’nda birçok kitabevi stand açarak kitapseverlere kitaplarını tanıtma ve satış yapabilme imkanı buldular. Özellikle öğrencilerin ilgisini çektiği Kitap Fuarı’nda birbirinden farklı yerli ve yabancı yazarların kitapları yer aldı. Fuarı ziyarete gelen 7’den 70’e herkes istedikleri kitapları uygun fiyata bulabilme fırsatıda yakaladılar. 

15 Şubat’tan itibaren 12 yazarın söyleşi düzenlediği festivalde her yazar için dolu dolu bir katılım sağlandı. Okurlar, yazarlarla bir araya gelerek merak ettiği konuları, söyleşide sorabilme imkanı da buldular.  

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection