Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cumartesi, 23 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cumartesi, 23 Şubat 2019 14:42

25 Şubat 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

25 Şubat 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Cumartesi, 23 Şubat 2019 14:41

Yukarı Çarşı nasıl kurtulur?

Yukarı Çarşı bir zamanlar şehrin kalbinin attığı yer.

Burdur; Selçuklu hakimiyetine girince, şimdiki Ulu Cami’nin ve Yukarı Çarşı’nın bulunduğu alan, kale duvarlarıyla çevrilmiş. Zamanla kale duvarları yıkılıp kaybolmuş. Büyük bir yangında, Yukarı çarşıdaki dükkanlar yanınca, dükkanların yeniden yapılması için, taş arayışına giren esnaf, kale duvarı kalıntılarını ve kale temellerindeki taşları kullanmışlar. Böylelikle, Yukarı Çarşı’daki taş yapılı dükkanlar oluşmuş. Tabi bu arada, selçuklu kalesinin son kalıntılarıda ortadan kaldırılmış.

Yukarı Çarşı bir bütün olarak bakıldığında, aslında Safranbolu ve Beypazarı evlerinden daha zengin bir yapıya sahip. Çünkü, Yukarı Çarşı bir bütün olarak tarihi bir dokuyu barındırıyor. Üstelik, bu tarihi dükkanların hepsi ayakta, büyük bölümünde ticaret devam ediyor.

Yapılması gereken tek şey Yukarı Çarşı Esnafının bir araya gelip, ortak davranış sergileyebilecekleri bir oluşum içine girmeleri.

Aslına bakarsanız, tek başına, Hükümet Caddesi’nde restore edilen evler ve  Uzun Çarşı bile, iyi bir düzenlemeyle turist çekebilecek yapıya sahip. Ancak, çarşıdaki ticaretin, satılan ürünlerin turistlerin ilgisini çekecek bir yapıya dönüştürülmesi gerekmekte.

Yukarı Çarşı’nın turizme kazandırılmasının ön şartı, Yukarı Çarşı esnaflarının bir araya gelip, proje oluşturarak, ilgili kurumları harekete geçirmeleridir. Aksi halde şimdi olduğu gibi, Yukarı Çarşı’da ticaret giderek tükenecek ve Yukarı Çarşı dükkanları boşalıp gözden düşecek.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

Yenice Mahalle’deki evinde merdivenlerden düşerek beyin kanaması geçiren ve kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 86 yaşındaki Rıfat Yakar’ın bağışlanan karaciğer ve böbrekleri 3 hastayı hayata bağlayacak.

Geçtiğimiz salı günü evinde  düşerek beyin kanaması geçiren emekli terzi Rıfat Yakar’ın kaldırıldığı Burdur Devlet Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşti. Rıfat Yakar’ın ailesi, Yakar’ın organlarını bağışlama kararı aldı. İlgili birimlere bilgi verilmesinin ardından Rıfat Yakar’ın karaciğeri ile 2 böbreği alındı. Karaciğer İzmir’de bir hastaya nakil edilmek üzere götürülürken, böbrekler ise Antalya’da 2 ayrı hastaya nakledilecek. 

Organ bağışı konusunda basın mensuplarına bilgi veren Rıfat Yakar’ın damadı İbrahim Özev;

“Rıfat Yakar benim kayınpederim. Salı günü akşam namazı vakti merdivenlerden düşerek beyin kanaması geçirdi ve biz yoğun bakıma kaldırdık. 3 gündür yoğun bakımda yatıyordu. Beyin ölümü gerçekleştiği için biz farkındalık oluşturmak adına ailesi olarak organları bağışlama kararı aldık. Babamız organlarıyla 3 hastayı hayata bağlayacak.” dedi. Torunu Rıfat Yakar ise; “Bugün canımız yanıyor olabilir ama dedemizin organlarının başka insanlarda yaşayacağı umuduyla biraz daha acımızı dindiriyoruz. İnşallah herkese örnek olmasını diliyorum.”dedi. 

Antalya’daki özel bir hastanede gelen Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Yücel Yüksel konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Bir tane hastanın beyin ölümü olmuş ve yakınları organlarını bağışlamayı kabul etmişler. Bu çok güzel bir şey. Bu bağış 3 kişiye umut oldu. Hastanın böbreklerini ve karaciğerini alacağız. Karaciğerini İzmir’de acil karaciğer nakli bekleyen bir hastaya göndereceğiz. Ülkemizde organ nakli son derece gelişmiş ama malesef kadavra bağışımız çok az. Öncelikle aileye ve hastane ekibine de çok teşekkür ediyorum. Basındaki bu iyi yöndeki haberler organ bağışı sayısını artırıyor.” değerlendirmesi yaptı.

Burdur Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mustafa Güngör’de ogan bağışının yaş sınırının olmadığını ve organ bağışının artırılmasını temenni etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 23 Şubat 2019 14:39

Okullar arası satranç turnuvası başlıyor

26 Şubat Salı Günü Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonunda büyük yarış başlıyor.

Burdur İl Temsilciliği’nden alınan bilgiye göre; 26 Şubat Salı Günü Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonunda dönemi Burdur okullar arası mahalli Minikler-Küçükler-Yıldızlar-Gençler Genel ve Kızlar kategorilerinde okul sporları satranç turnuvası düzenlenecek.

2018-2019 etkinlik dönemi Burdur okullar arası mahalli Minikler-Küçükler-Yıldızlar-Gençler Genel ve Kızlar kategorilerinde Burdur merkez il ve ilçelerinden satranç sporcuları 26 Şubat tarihinde başlayıp, 1 Mart 2019 tarihine kadar dört gün sürecek satranç yarışmasına 67 takımda 324 sporcu yarışacak.

İl ve ilçelerdeki tüm okullar bu turnuvada takım olarak yarışacak. Yarışma ile ilgili tüm bilgiler TSF Burdur İl temsilciliği resmi web sayfası olan www.burdur.tsf.org.tr adresinden takip edilebilir.

Yarışma sonunda ilk dört derece alan takımlara kupa ve madalya, dereceye giremeyen takımlara katılım belgesi verilecek.

Açık kategoride ilk dört dereceyi, kızlar kategorisinde ise ilk üç dereceyi elde eden takımlar gruplarda yarışma hakkı elde edecekler.

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Burdur Mitingi sonrası kendisi ile ilgili açıklamalara cevap veren, basın bülteni yayınladı;

“KENDİ YAPAMADIKLARINI BİR TARAFA BIRAKARAK, HÜKÜMETİMİZE VE EKONOMİYE MAZERET BULUP; SALDIRIYORLAR”

Kendisi ve parti teşkilatını miting sonrası Cumhurbaşkanını yanlış bilgilendirdiler ithamına cevap veren Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “ Muhteşem bir Burdur mitinginden sonra, şahsıma ve parti teşkilatımıza Cumhurbaşkanımızı yanılttılar, yanlış bilgilendirdiler ifadeleri ile bizleri itham altında bırakan açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kendi yapamadıklarını bir tarafa bırakarak Başkan Yardımcısı Ali Say’ın Burdur’un alt yapısındaki başarısızlığını bırakarak işi Hükümete ve Ekonomideki kötü  gidişe bağlaması herkesi olduğu gibi bizleri de  şaşırttı. ”açıklamasında bulundu.

“KENDİSİ CANLI YAYINDA ALT YAPI ÇALIŞMASI YAPMADIĞINI İTİRAF ETTİ”

Yanlış bilgilendirdiler ithamında bulunanların canlı yayında alt yapıda yatırım yapmadıklarını itiraf ettiklerini belirten Milletvekili Özçelik “ Burdur Belediye Başkanı kendisi Kanal 15’de yayınlanan bir programda ‘Burdur’un alt yapısının 35-40 yıllık Eski olduğunu söyleyerek, alt yapıya girince şehrin her tarafında Asfalt Kalmayacağını  anlatıyor.’ Yani bu açıklama ile itiraf ediyor, hiç  alt yapıya girmediğini, alt yapı için hiçbir iş yapmadığını söylemiş olmaktadır. 2014’de, 2015’de, 2016’da, 2017’de ve 2018’de İller Bankasından ne bir kredi almışlar ne de iş yapmışlar belgelerle ortaya çıkmıştır.” ifadelerini kullandı.

“HÜKÜMETLERİMİZ BURDUR’UN İÇME SUYUNU ÖNCELİKLE ELE ALMIŞTIR”

AK Parti Hükümetleri Burdur’un içme suyu sorunu öncelikli olarak ele aldığının altını çizen Milletvekilleri Bayram Özçelik “DSİ Genel Müdürlüğümüz ve Bakanımız Veysel Eroğlu’nun büyük katkıları ile Burdur’un içme suyu konusuna AK PARTİ Hükümetimiz öncelikle ele almış ve sondaj, isale ve depo bağlantıları yaklaşık olarak 35 Milyon TL ödenekle gerçekleştirilmiştir. Geçtiğimiz Ay Burdur’umuza gelen Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye Belediye Başkan Adayımız Deniz Kurt’un talebi üzerine Üniversite sahası içerisine içme suyu Arıtmanın da 2019 yılı içerisinde yapılacağı söylenmiştir. Bu çerçevede 19.02.2019 Evvelsi Gün Resmî Gazetede yayınlayarak Burdur’umuzun İÇME SUYU ARITMA YATIRIM PROGRAMINDA gözükmüştür ve Bakanımız Bekir Pakdemirli Sözünde Durmuş ilk olarak 2,5 MİLYON TL ödenek ayrılmış durumdadır. Yıl içerisindeki ödeneklerle de Burdur İçme Suyu Arıtması da AK PARTİ Hükümetimizce tamamlanmış olacaktır.” şeklinde açıklamada bulundu.

“CUMHURBAŞKANINI  YANILTILAR DİYENLER, BURDUR’LUYU  NASIL YANILTTIKLARI ORTADA”

Milletvekili Özçelik açıklamasında son olarak “Cumhurbaşkanımızı yanılttı diyenler, nasılda kendilerinin büyük bir yanılgı içerisinde oldukları ve kendilerini nasıl aldattıkları ortaya çıkmış oldu. Adama sormazlar mı ? 2014-2015-2016-2017 -2018 niye boşa geçirildiğini ? Bakın resmî evrakta İller Bankasından Kimler Yılları boşa Geçirmiş Göreceklerdir. Borç Ödedik Dedikleri Konusundaki Yalanda Bu Evrakta Ortaya çıkmıştır,Önceki Dönem Alınan Kredilerin Ödeneklerinin Nasıl Yapılanma İle Ödeneceğini de Ortaya Çıkmış Oldu. Bir Şehir Böyle Yönetilemez Bu Yönetim Tarzının Sorumlularına Burdur Tekrar Bırakılamaz.” açıklamasında bulundu.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Valiliği’nce FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün deşifresine yönelik yürütülen çalışmalara dair basın bülteni yayınlandı. Bütende konuyla ilgili olarak;

 

1. M.B. (Yakalama yeri Burdur)

2. M.E. (Yakalama yeri Burdur)

3. E.Ç. (Yakalama yeri Burdur)

4. M.E.G. (Yakalama yeri Gaziantep)

5. F.M. (Yakalama yeri Antalya)

6. E.Y. (Yakalama yeri KOCAELİ)

7. E.İ.E.(Yakalama yeri İstanbul)

“İsimli şüpheli şahıslar 22.02.2019 günü 5 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda Bucak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü soruşturması kapsamında ikametlerinde yakalanarak gözaltına alınmıştır. İlimiz dışında yakalanan şahısların İlimize intikali sağlanacaktır.

Ayrıca Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen M.A.S. isimli şahıs 21.02.2019 günü Şanlıurfa İlinde yakalanarak gözaltına alınmış olup, soruşturma kapsamında İlimize intikali sağlanacaktır.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen H.T. isimli şahıs Isparta İlinde 21.02.2019 günü yakalanarak gözaltına alınmış ve gerekli işlemler için İlimize teslim edilmiştir.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen Ş.S. isimli şahıs İlimizdeki ikametinde 22.02.2019 günü yakalanarak gözaltına alınmıştır. Şahıs İstanbul İl Emniyet Müdürlüğüne teslim edilecektir.

Güvenlik güçlerimiz tarafından terörle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.”denildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Yükseköğretim Kurulu koordinasyonunda Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından desteklenen Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı kapsamında başvuru yapan üniversiteler arasından projesi başarılı bulunan 5 üniversite arasında yer alan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi “2019 Yılı Olağan Sektör Meclisi” toplantısı, Konferans ve Sergi Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya, Vali Hasan Şıldak ve Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz başta olmak üzere Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Ömer Tekşen ve Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, MAKÜ öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşu ve kurum temsilcileri, ilgili sektör temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantı, MAKÜ Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanan hayvancılık projesi tanıtım videosu izlenmesi ile devam etti.

“Üniversitelerin eğitim-öğretim, araştırma faaliyetleri dışında günümüzde toplumsal sorumlulukları da bulunmaktadır” diyerek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, “Günümüzde, üniversitelerin önemli bir misyonu daha bulunmaktadır. Üniversiteler bulundukları sosyal ve ekonomik çevreye elde etmiş oldukları verileri, yaptıkları çalışmaları ve araştırmaların sonuçlarını doğrudan paylaşarak toplumun diğer kesimlerinin gelişimlerini sağlayacakları modellemeler konuşulmaktadır. Bu tüm üniversitelerin misyonu olmamakla birlikte özellikle yerele yayılmış ve belli bir büyüklüğe ve güce gelmiş üniversitelerden beklenen bir misyon olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda üniversitemiz de bu konudaki gücünü, altyapısını ve akademik birikimini, zihinsel odaklanmasını ve farkındalığını bölgesine çevirdi. Geçmişte de böyleydi fakat yaptığımız bu çalışmalarla bunun kurumsal ve süreklilik arz eden bir yapıya dönüşümü sağlandı. Projeler, çalışmalar kişilerin varlığına odaklanırsa o kişiler olmadığında çalışmalar da bitiyor. O yüzden hep şu çabanın içinde olmak gerekiyor. Kişiler, şahıslar geçicidir, kurumların sağlıklı ve etkili bir şekilde çalışacak mekanizmaların kurulması gerekmektedir. Sürdürülebilirlik dediğiniz o sihirli kelimenin ne olduğunu şimdi uyguluyoruz. Araştırma merkezlerini kurduk. Birçok projemiz var ve yeni projeler de oluşturulacak. Sivil toplum veya girişimcilerle oluşturulacak yeni projelerle bu 6 merkezimiz doğrudan temasta olacak. Bu merkezlerin içinde Belgelendirme Merkezi’miz de bulunuyor. Ulusal ve uluslararası akreditasyonlarının alınması adına çok önemli bir merkez olduğunu söyleyebiliriz. İşlerin tanımlanmasını yaparsanız markanın tanıtımını yapmış oluyorsunuz. Temel bileşen analizlerinin yapıldığı belgelenmeye dayalı bir sistemle bir Burdur markasının oluşmasının yolunu da açmış oluruz. Bu bir kalkınma projesidir. Sektörün ihtiyaç duyduğu noktada var olacağımız bir gelişim modelini benimsiyoruz. Bugünkü toplantımızdan da notlar almak ve proje ekiplerimizle sektörün görüşleriyle yolumuza devam etmek istiyoruz.” dedi..

Vali  Hasan Şıldak ise 2019 Yılı Olağan Sektör Meclisi’nin başkanlığını yürüttüğünü hatırlatarak;

 “Bazı bölge ve kırsal alanlardaki üniversiteler için Türkiye’nin gelişimi adına bilimsel birikimlerini sektöre yönlendirecek kalkınma modeli oluşturuldu. Sektör temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları, birlikler, kooperatifler derken o kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor ki o yüzden ilin kalkınması için de bu projeler çok önemli. Bu projeler bizlere ortak çalışabilmenin de değerini gösteriyor. Türkiye ölçeğine baktığımızda hayvancılık projesini Burdur için çok önemli bir başarı olarak görüyoruz. Bizler de mesleki kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, birlikler olarak bu yolda ilerliyoruz. Birlikte çalışmanın önemi de yadsınamaz. Ortak çalışmalarda başarılı olunduğunda “biz” diyebilmek çok önemli. Bir işi başarırken bunu birlikte yapmanın tadının çok farklı olduğunu düşünüyorum. İlimizde bu yılın büyük bir atılım yılı olacağını düşünüyorum. 2019 yılı başkanlık yönetim modelinin asıl uygulamaya geçeceği yıldır. Bu pozitif bakış açısı ve çalışmaların tüm kurumlara yansımasını ve halkımızca hissedilmesinin çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum.” değerlendirmesi yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından proje sunumlarına geçildi. Tarım, Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Merkez Müdürü Prof. Dr. Şenol Güzel, Genetik ve Embriyo Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Merkez Müdürü Prof. Dr. Yunus Çetin, Arge ve Yenilikçi Projeler Uygulama ve Araştırma bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner, Burdur Gelişim Merkezi bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Merkez Müdürü Doç. Dr. Ali Murat Alparslan, Bilgi Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Onur Sevli ve Tarım ve Hayvancılık Standardizasyon ve Belgelendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirme yapmak üzere Merkez Müdürü Doç. Dr. Onur Sungur tarafından sunum gerçekleştirildi.

Sunumların ardından başkanlığını Vali Hasan Şıldak’ın yaptığı “2019 Yılı Olağan Sektör Meclisi İstişare Toplantısı”na geçildi.

İstişare toplantısı sektör temsilcilerinden gelen soruların yanıtlanması ile son buldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Hayvancılık Projesi kapsamında, ‘2019 Yılı Olağan Sektör Meclisi’ toplantısı düzenlendi. Vali Hasan Şıldak başkanlığında gerçekleşen sektör meclisi toplantısında, Burdur Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hikmet Çangır ve Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, et ve süttü maliyet hesabı ile Burdur markasının oluşturulması talebinde bulundular. 

MAKÜ Konferans Salonu’nda düzenlenen Sektör Meclis Toplantısına Vali Hasan Şıldak, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, Burdur Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hikmet Çangır, Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Darcan, Köy-Koop Başkanı Yakup Yıldız, Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Turan Çayır, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mesut Bilgiç, kamu temsilcileri ve akademisyenler katıldı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Rektör Adem Korkmaz, hayvancılık projesi kapsamında, ‘Bölgesel Kalkınma Amaçlı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması’ programının, Burdur’un sahip olduğu potansiyelleri ile üniversitenin mevcut ve gelecek altyapısının uyumlaştırılarak, tarım ve hayvancılıktaki rekabet gücünü artırmayı amaçladığını söyledi. 

Proje üç ana eksene oturuyor

Söz konusu programın, Burdur ili sektörel rekabet gücünün arttırılması, tarım ve hayvancılıkta farklılaşarak bütünleşik kalkınma adı altında gerçekleştirilecek, bütünleşik bir yapıya sahip olduğunu aktaran Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Tarım ve hayvancılıkta farklılaşmaya dayalı bütünleşik kalkınma modeli; üniversite öncülüğünde, Burdur’daki yerli hayvan ırklarının geliştirilmesi, genetik ıslah ile nitelikli ırkların kazandırılması, hayvan sağlığının korunması ve et-süt veriminin arttırılması ve hayvansal sanayiye dayalı katma değer yaratılması amaçları ile uyumlu olarak çiftçi eğitimi ve çiftlik yönetimi, hayvan yetiştiriciliği ve hayvancılığa dayalı sanayi olmak üzere üç ana eksene oturmaktadır” dedi. 

Maliyet hesabı yapılmalı

Yapılan konuşmaların ardından, proje sunumları yapılarak, Vali Hasan Şıldak başkanlığında istişare toplantısına geçildi. Toplantıda, söz alan Burdur Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hikmet Çangır, “Hayvan işletmelerinin ticari bir işletme olduğu gerçeğini unutmamak lazım. Akademisyenler olarak doğru çalışmalar yürütüyorsunuz, fakat işletmelerimizin devamlılığı için para kazanmak gerekiyor. Yani yatırımın büyümesi, yatırımın devamını sağlamamız gerekli. Et ve süt fiyatları şuanda gündemde ancak maliyetleri ile ilgili benim arzum ve isteğim, maliyetleri sunan ve tüm zamanlarda kullanılan bir formül olması lazım. Sizlerin ortaya koyduğu bu projelerin tamamlanabilmesi için yapılacak olan maliyet tablolarında bizlere ne kadar kar getiriyor bunların tartışılması, etin, sütün, hayvanının, buzağının vs. maliyetlerinin konuşulması lazım” şeklinde konuştu.

Burdur’un markası olmalı

Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp ise sertifika ve Burdur markasının oluşturulmasını dile getirdi. Üretici maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğinin altını çizen Gündüzalp, “Maliyetleri düşürmek için farklı kaba yem üretimini, kurak alanlarda yaygınlaştırmak lazım. İkinci bir önemli konu ise bir Burdur markası. Bizim olmazsa olmazımız Burdur markasıdır. Burdur markasını oluşturabilmemiz için de sertifika olayını çözmemiz lazım. Bizim etimizde, sütümüzde çok kaliteli demek bir anlam ifade etmiyor. Bu kaliteyi belgelendirmek lazım. Bu iki konuyu ivedilikle çözüme kavuşturursak, hem üreticimiz hem de sanayicimiz katma değer kazanacaktır. Bunu yapmak için sertifikasyon ve Burdur markasını hayata geçirmemiz gerek. Her iki konuda Burdur Ticaret Borsası olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı. 

Toplantı, diğer katılımcıların talepleriyle son buldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, ihalesi gerçekleşen Burdur Devlet Hastanesi ile ilgili Sağlık Bakanlığı bütçesinden ödenek ayrıldığını açıkladılar; 

Burdur Devlet Hastanesi inşaatına ilk ödenek 25 Milyon TL

Burdur Devlet Hastanesi inşaatı ile ilgili açıklamada bulunan Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “475 yatak kapasiteli Burdur Devlet Hastanesi yapım ihalesi Sağlık Bakanlığımız tarafından gerçekleştirildi. 19.02.2019 tarihli resmi gazete de yayınlanan Sağlık Bakanlığı yatırımları kapsamında Burdur Devlet Hastanemiz için ilk ödenek olarak 25 Milyon TL ayrıldı. Yeni Hastane projemizin proje tutarı 230 Milyon 040 Bin TL’dir.” bilgisi verdiler. 

Yeni devlet hastanesini araştırmahastanesine dönüştürmek için çalışmalar gerçekleşecek

Yeni Burdur Devlet Hastanesi’nin inşaatının tamamlanmasıyla Eğitim Araştırma Hastanesi’ne dönüştürülmesi için gerekli çalışmaların gerçekleşeceğini belirten AK Parti Milletvekilleri Özçelik ve Uğur “Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Burdur mitinginde yakın süreçte inşaatı başlayacak olan Burdur Devlet Hastane’mizin inşaatın tamamlanmasıyla Eğitim Araştırma Hastanesi olması için gerekli çalışmaların gerçekleştirileceği müjdesini verdi.  İlimize kazandırılan ve kazandırılacak olan her projede imzası bulunan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Burdurlu hemşerilerimiz adına şükranlarımızı sunarız.” açıklamasında bulundular.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Gazeteci-Yazar İsmail Saymaz, bu yıl 8’incisi düzenlenen Burdur Belediyesi Kitap Fuarı’ının düzenlediği söyleşi ve imza günü büyük ilgi gördü.

Murat Tavlı, Ayşe Gül Dede, Necati Demir, Nilgün Bodur, İrfan Değirmenci, İbrahim Özbay, Şermin Yaşar gibi birbirinden değerli yazarların söyleşi ve imza etkinlikleriyle okurlarıyla buluştuğu fuarın 7. gününde Gazeteci-Yazar İsmail Saymaz, sevenleriyle buluştu. Burdur Belediyesi Kitap Fuarı’nda okurlarınca büyük bir ilgiyle karşılanan Gazeteci-Yazar İsmail Saymaz, burada yaptığı söyleşiyle tarikatların işlevi ve yapısıyla ilgili bilgiler verdi.

Kimsesizler Cumhuriyeti kitabı hakkında kitapseverleri bilgilendiren Gazeteci Yazar İsmail Saymaz;

“Atatürk’ün en önemsediğim Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir sözüyle söyleşime başlamak istiyorum. Bu cümleyi aslında 1926’da savcılara hitaben söylemiştir. Savcılara siz Cumhuriyet’in kimsesizlerin kimsesisiniz derken Cumhuriyeti koruma ve kollama görevi onlara yüklemiştir. Cumhuriyeti koruma görevi onların omzuna yüklenmiştir. Sadece bir meslek grubuna Cumhuriyet takısı layık görülmüştür. Özellikle kitaba konu ettiğim bu husustaki anlatacağım olaylarda da bunlardan bahsettim. ”dedi ve kitapta anlatılan Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşanan olaylar hakkında açıklamalarda bulundu. 

Gazeteci-Yazar İsmail Saymaz Kimsesizler Cumhuriyeti isimli kitabı içeriğindeki olayları katılımcalara anlatmasının ardından kitaplarını imzalamaya geçti. Büyük ilgiyle karşılanan Gazeteci-Yazar İsmail Saymaz hayranları tarafından hatıra fotoğrafı çekilmesiyle imza ve söyleşi günü sona erdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection