Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 22 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Veteriner Hekim Mahir Öztürk gazetemizi ziyaret ederek, Vatan Partisi’nden Belediye Başkan Adayı olduğunu açıkladı. Başkan adayı olarak her düşünce ve görüşe saygı duyduklarını belirten Mahir Öztürk, “Belediyeye halkçılık gelecek, belediye de halkın dediği olacak” sloganıyla seçim yarışlarında kendisinin de olduğunu açıkladı.

 

Vatan Partisi Belediye Başkan Adayı Öztürk, gazetemize yaptığı ziyarette, “Her düşünce ve görüş sahibine güzeldir. Ancak o görüş ve düşüncenin sahibi çoğaldıkça; değer kazanır, değerli hale gelen görüşler benimsenir, sahiplenilir, kalıcı hale gelir ve daha bir güzelleşir. Gelmiş geçmiş tüm belediye başkanları kenti için en güzelini yaptığına inanmıştır. Ama iyi, güzel gibi kavramlar görecelidir. Kişiden kişiye göre değişebilir. Herkes için güzel olan; içinde kendini görebildiği uygulamalardır. O yapılanlar ki, kentli halkın orada benimde fikrim var diye haklı olarak gururlanmasına, yapılanı sahiplenmesine, korumasına sebep olur. Dahası o moral motivasyonla ve bir Burdur sevdalısı olarak yaşadığı mahallenin, yürüdüğü sokak ve caddenin daha kullanışlı hale getirilmesine yönelik zihinde sürekli yeni yeni fikirler geliştirebilir” dedi.

“Burdur’un potansiyeli, kulanan herkesindir”

Ancak ne yazık ki, yaşlısından gencine, kadınından erkeğine, üniversitelisine kadar Burdur sevdalısı insanların zihinlerinde oluşan yüzlerce, binlerce iyi ve güzel düşünce gün yüzüne çıkamadan, ete kemiğe bürünemeden heder olup gidebilmektedir” diyen Başkan Adayı Öztürk, “Burdur’umuz; sanayisini, tarımını, ticaretini, ekonomisini, kültürel ve sosyal hayatını daha da ileriye götürme potansiyeline sahip bir ildir. Bu potansiyelin enerjisi, Burdur’un havasını soluyan, suyunu kullanan herkestir. Bu potansiyeli harekete geçirecek unsur ise belediyedir! Nasıl mı? Şöyle; Burdur’un gelişmesi hakkında bilgim, düşüncem var diyen herkesin, Kent Konseyi çalışma gruplarına, meclislerine gönüllü olarak katılıp orada düşüncelerini belirterek Burdur’un iyiliğine ve güzelliğine ait tüm görüşler ortaya çıkar. Orada ortak bir payda oluşturulmasıyla tüm düşünceler olgunlaşır, gelişir, büyür ve bir ortak görüş haline gelerek benimsenir. Burdur’u yaşayarak gören, tanıyan, bilen halkın benimseyeceği bu görüşler Belediye uygulamalarına ışık olur. Bu ışığa sırtını dönmeyen belediyenin yaptıklarını ise halk sahiplenir, kendi eseri olduğuna inanır, korur daha da gelişmesine katkısı olur” dedi.

“Kent Konseyi meclis ve gruplarıyla marka kent Burdur”

Kent Konseyi içinde yer alan meclis ve grupların çalışmalarıyla Burdur’un marka kent olma yolunda daha da ileriye gideceğini belirten Başkan Adayı Öztürk, “Burdur Kent Konseyi’nde bulunan; Kadın Meclisi’nde; gönüllülerin katkısıyla Burdur’un gelişmesine o ince, zarif kadın eli değer. Gençlik Meclisi’nde; Burdurlu ve üniversiteli gençlerin görüş ve düşünceleriyle; kentle üniversite kucaklaşır, böylece Burdur’un her yönden gelişmesine hız kazandırılır. Kültür ve Sanat Çalışma Grubu’nda; ilgi duyan halkı, gönüllü akademisyenleri, sanatçıları ve öğretmenleriyle Burdur’u kültür ve sanat alanınıda hak ettiği yere getirebilir. İmar, Şehircilik, Ulaşım ve Trafik Çalışma Grubu’nda; ilgi duyan halkı, gönüllü mühendis ve uzmanlarıyla Burdur’un yaşanır modern bir kent olmasına yönelik çok değerli görüşler ortaya çıkartılır. Çevre, Sağlık Çalışma Grubu’nda; ilgi duyan halkıyla, gönüllü uzmanlarıyla nasıl daha sağlıklı yaşanılır kent yaratılması ve bir sağlıklı çevre oluşturulmasıyla ilgili görüşler belirlenir. Eğitim, Öğretim Çalışma Grubu’nda; ilgi duyan halkıyla, gönüllü eğitimcilein görüşleriyle eğitim ve öğrenim çağındaki çocukların gençlerin yararına belediye imkanlarının nasıl sunulacağı belirlenir. Ekonomik, Sosyal Gelişme Çalışma Grubu’nda; ilgi duyan tüketici halkı, üreticisi, ekonomisti, bürokratı ile Burdur’un gelişmesine yönelik oluşturulacak ortak görüşle Burdur’un kalkınmasına doğru adımları atılır. Turizm, Tanıtma, Tarih Çalışma Grubu’nda; ilgi duyan halkıyla, gönüllü konu uzmanlarıyla, topraklarındaki tarih kokusuyla, doğasıyla, gölüyle bir turizm cenneti olma potansiyeline sahip Burdur’u zirveye çıkaracak düşüncelerin sergilenmesiyle belirecek ortak görüş, Burdur’u kentler liginde şampiyon yapabilir. Sosyal Etkinlikler, Gençlik ve Spor Çalışma Grubu’nda; gençlik ve Burdur halkı sağlıklı, huzurlu ve mutlu yaşanabilir bir Burdur yaratılması için oluşturacağı görüşler Burdur’u bir marka kent yapabilir. Mahalle Çalışma Grupları’nda; gönüllü mahaleliler, mahallelerinin daha huzurlu, daha yaşanabilir, daha güzel olması için ortak görüş oluşturup bunun gerçekleşmesini sağlayabilirler” dedi.

“Başkanlar halkın istediğini yapıp, sahiplendirmeli”

Burdur’u zirveye çıkaracak görüşlerin oluşmasında belediye başkanlarının da sorumluluğu olduğunun altını çizen Öztürk, “Yani Belediye yatırımlarını yaparken Burdur’un havasını soluyan, suyunu kullanan halkından ilham alabiliyorsa ancak o zaman başarılı belediyeciliğe imza atıyor demektir. Geçmişte Belediye Başkan adayları “projelerim” diyerek, “AVM yapacağını, Susamlık’a 5 yıldızlı otel yapılacağını, Yeşiltepe’den Susamlık Tepesi’ne teleferik kuracağını, Çendik’ten İlyas’a asma köprü vaadi” gibi söylemlerle oy istemişlerdi. Bu fikir elbette onların kendilerine güzel gelen projeleriydi. Daha doğrusu bu fikirlerini Burdur’un iyiliği, güzelliği için öne sürmüşlerdi. Ama onlara iyi ve güzel gelen her düşünce yaşayarak Burdur’un nimet ve külfetlerini paylaşan Burdur halkına aynı güzellikte gelebilir mi? Başkan mı Burdur’un kaderini belirlemeli yoksa Burdur halkı mı? Tam da bir anımı anlatmak istiyorum. Burdur Kent Konseyi başkanıyken Eskişehir Kent Konseyleri Birliği Genel Kurul Toplantısı’na Burdur Kent Konseyi Genel Sektereteri Sayın Orhan Akın’la birlikte davetli olarak katıldık. Eskişehir Belediyesi’nin misafirperverliğinde 3 gün sürdü toplantılar. Eskişehir’i gezdiler. Son gün büyük bir mahalleye gittik. Bizi Kent Konseyi mahalle çalışma grupları karşıladı. Yaptıkları çalışmaları anlattılar. Grupta farklı mesleklerden insanlar vardı. Mahallenin kaldırımları yeşildi. Önce yadırgadım. Ama çalışma grubunun başkanı profesör ve gruptaki diğer insanların gözlerinin içi gülüyordu. “Bu şekilde kaldırımları biz istedik. Büyükerşen Başkan istediğimizi yaptı” diyerek kaldırımların kendi eserleri olduğunu hissettirip, sahipleniyorlardı. Kaldırımlar pırıl pırıldı. Sanki o kaldırımlarda çimde yürüyormuş hissine kapılıyordu insan. Çünkü o kaldırmlar o mahallenin eseriydi. Bu küçük bir örnekti ama daha büyükleri de vardı” dedi.

“Belediyeye halkçılık gelecek, belediyede halkın dediği olacak”

Başkan Adayı Öztürk, son olarak, “Hangi siyasi görüşten olursa olunsun Burdurlular olarak, Burdur’umuzu birinci lige çıkartmaksa hedef; ortak akılın yaratılmasıyla ortaya çıkan görüşlerin gerçekleşmesi içten bile değildir. Bunun ortamı Kent Konseyi’dir. Bunu halk için bir fırsata dönüştürmeye, eskiden Kent Konseyi Başkanlığı yapmış bir aday olarak söz veriyorum! Aslında gerçek demokrasinin yaşaması için oy isterken, özüme değil, size oy istiyorum: Burdur’umuzu yüceltecek olan sizlersiniz, ben değil. Ben sadece sizin görüşlerinizin ete kemiğe bürünmesi için gereken ortamı sağlamaya adayım. Aslında bana oy vermekle kendinize oy vermiş olacakasınız. Kısacası oy kullanırken yapacağınız tercih; kendinize mi olacak, yoksa kazanacağını umduğunuz adaya mı? Biliniz ki, gerçek demokrasi vicdanın sandığa yansımasıdır! Demokrasi, bir at yarışı değildir! Adaylar ise at değil! Kazanacak ata, ikramiye kazanmak için oynanır. Oysa bu yerel seçimlerde kent yaşamının nasıl etkileyeceğinin vicdani sorumluluğu ile yapılacak tercih, gerçek demokrasi örneği olacaktır. Böylece, Belediyeye Halkçılık gelecek, Belediye’de halkın dediği olacak!” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen “Birinci Yaşlılık Şurası” Beştepe Millet ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Programda yurt genelinden 8 isme “Asırlık Çınar Ödülü”nü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.

Ak Parti Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyon üyesi Yasin Uğur ile beraber programa katılan Ağlasunlu Hüseyin Akkanat’ta “Asırlık Çınar Ödülü” alanlar arasındaydı. Ödülün takdimi sırasında Hüseyin Akkanat’ın elini sıkarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Eli o kadar güçlü ki parmaklarımı birbirine geçirdi. Maşallah!” dedi.

Programın ardından sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Milletvekili Yasin Uğur:

“Ağlasun İlçemizden ‘Asırlık Çınar Ödülüne’ layık görülen 1918 doğumlu 101 yaşındaki Hüseyin Akkanat amcamız ile birlikte “1.Yaşlılık Şurasına” katıldık. Köklerimizin en güçlü göstergesi yaşlılarımıza sahip çıkarak geleceğimizi teminat altına alıyoruz” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur mazot ve gübre desteklemeleri ödemeleri ile ilgili basın bülteni yayınladılar;

“18 MİLYON 500 BİN TL ÖDENECEK”

Burdurlu üreticilerin her zaman yanında olduklarını belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “Burdur’umuzda 2018 yılına ait mazot ve gübre desteklemesi için 21.700 kişiye 18 Milyon 500 Bin TL tutarındaki destekleme işlemleri Bakanlığımız tarafından tamamlandı. İlimizde TC’si 8 ile başlayanlar için 22 Şubat, TC’si 6 ve 4 ile başlayanlara 1 Mart ve 0-2 ile başlayanlara ise 8 Mart itibari ile hesaplarına destekleme ödemeleri gerçekleşecektir.” İfadelerini kullandılar.

“HER YIL DESTEKLEME TUTARI ARTMAKTA”

AK Parti Hükümetleri her zaman üreticinin yanında olduğunu belirten Burdur Milletvekilleri Özçelik ve Uğur “ Ak Parti hükümetleri döneminde Burdur ilindeki çiftçilere her geçen yıl destekleme miktarı artmaktadır. Yatırım yapmak isteyen üreticilerimize de desteklemeler verilmektedir. Üreten Burdur’umuzda üreticilerimizin her zaman yanındayız.” açıklamasında bulundular.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 22 Şubat 2019 14:53

IPARD 2 Dönem 5. Başruvu çağrısı

Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 16 Şubat 2019 tarihinde Beşinci Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunmaktadır.

Bu Program Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 16 Şubat 2019 tarihinde Beşinci Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunmaktadır.

Başvuru kabulüne ilişkin bu çağrı, IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgilidir.

PROGRAMIN KAYNAĞI

Faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu’dur. Bu destek “Kamu Katkısı” olarak adlandırılmaktadır. Bu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacaktır.

BAŞVURU YAPILACAK İLLER

Bu başvuru çağrı ilanı kapsamında destek almak amacıyla başvuruların yapılacağı ve yatırımın uygulanacağı iller aşağıdadır: Destek Almak Amacıyla Başvuruların Yapılacağı ve Yatırımın Uygulanacağı İller

Afyonkarahisar

Ağrı

Aksaray

Amasya

Ankara

Ardahan

Aydın

Balıkesir

Burdur

Bursa

Çanakkale

Çankırı

Çorum

Denizli

Diyarbakır

Elazığ

Erzincan

Erzurum

Giresun

Hatay

Isparta

Kahramanmaraş

Karaman

Kars

Kastamonu

Konya

Kütahya

Malatya

Manisa

Mardin

Mersin

Muş

Nevşehir

Ordu

Samsun

Sivas

Şanlıurfa

Tokat Trabzon

Uşak

Van

Yozgat

DESTEKLENECEK TEDBİRLER VE DESTEK BÜTÇESİ

Bu “Başvuru Çağrı İlanı” kapsamında sadece “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” tedbiri ile “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” tedbiri kapsamında başvurular kabul edilecektir.

Desteklenecek sektörler, destek oranı ve destek bütçesi şu şekildedir:

YATIRIM SÜRELERİ

Beşinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri en fazla 18 (on sekiz) ay olarak planlanmalıdır. Taksitlendirmenin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler Başvuru Çağrı Rehberinde yer almaktadır.

BAŞVURULAR İLE İLGİLİ BİLGİLER

2014-2020 IPARD Programının güncel hali, Bakanlığımız (www.tarim.gov.tr) ve Kurumumuz internet adreslerinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilebilir.

Başvurular hakkında detaylı bilgileri ve başvuru kurallarını içeren Başvuru Çağrı Rehberi (Versiyon 5.0) Kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilmelidir.

Ayrıca, bu başvuru çağrı döneminde Kurumumuz tarafından yapılacak ilave duyuru ve bilgilendirmeler de bu çağrı ilanı kapsamında dikkate alınmalı ve söz konusu duyuru ve bilgilendirmeler, Kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) takip edilmelidir.

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK)

İL KOORDİNATÖRLÜKLERİ ADRES VE TELEFON NUMARALARI

İL ADI ADRES TELEFON FAKS AFYONKARAHİSAR Karaman Mahallesi Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi No:9 Karaman İş Merkezi A Blok Kat:3 (Valilik Arkası) 0272 214 10 88 0272 214 15 37 AĞRI Abide Mahallesi Erzurum Caddesi 612 Sokak No:1 Merkez 0472 215 33 55 0472 215 33 59 AKSARAY Meydan Mahallesi Küçük Bölçek Caddesi No:141 Merkez 0382 222 00 80-81 0382 222 00 82 AMASYA Şehirüstü Mahallesi Torumtay Sokak Şeref Yüce İş Merkezi No:5 Merkez 0358 212 59 44 0358 212 08 32 ANKARA Hilal Mahallesi, Rabindranath Tagore Caddesi (4.Cadde) No:66 Yıldız Çankaya 0312 438 35 00 0312 438 48 80 ARDAHAN Karagöl Mahallesi Kongre Caddesi, No:76 Merkez 0478 211 35 02 0478 211 35 03 AYDIN Ata Mahallesi Astim OSB No:98 Efeler

0256 231 09 71-81 0256 231 09 02 BALIKESİR Paşaalanı Mahallesi A.Gaffar Okan Caddesi No:53 0266 245 58 61 0266 245 39 72 BURDUR Konak Mahallesi, Güzelleştirme Caddesi, No:14 Merkez 0248 232 69 99 0248 232 64 24 BURSA Barış Mahallesi, İzmir Yolu Caddesi No:158 Nilüfer 0224 243 85 35 0224 242 41 97 ÇANAKKALE Barbaros Mahallesi Şehit Gürol Caddesi No:93/C Merkez 0286 215 00 36-46 0286 215 00 37 ÇANKIRI Cumhuriyet Mahallesi Tevfik Fikret Caddesi No:3/1 Merkez 0376 212 18 03-04 0376 212 18 02 ÇORUM Ulukavak Mahallesi Selçuk 1.Caddesi PTT Başmüdürlüğü Binası No:10 0364 223 00 27 0364 223 00 28 DENİZLİ 15 Mayıs Mahallesi Gazi Kemal Bulvarı No:155 Çınar Meydanı/Merkez 0258 261 79 79 0258 261 79 80 DİYARBAKIR Şanlıurfa Yolu 1.Km. Gündoğan Plaza Kat:3 No:13 Kayapınar 0412 252 12 89 0412 252 12 90 ELAZIĞ Ataşehir Mahallesi Malatya Caddesi No:177 Merkez 0424 248 07 69-70 0424 248 07 63 ERZİNCAN Gülabibey Mahallesi 13 Şubat Caddesi No:23 Merkez 0446 223 44 23 0446 223 18 10 ERZURUM Murat Paşa Mah. Haşıl Efendi Caddesi Elit İş Merkezi No:10 Kat: 2-3-4 Yakutiye 0442 235 15 83-84 0442 235 15 85 GİRESUN Kale Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:16 Merkez 0454 254 00 70 0454 254 00 73 HATAY Haraparası Mahallesi Hacılar Caddesi Bayır İşhanı A Blok No: 43/A Antakya 0326 225 12 23 0326 225 12 32

ISPARTA Eğirdir yolu üzeri İl Özel İdaresi Yerleşkesi 0246 224 38 00 0246 224 38 01 KAHRAMANMARAŞ Egemenlik Mahallesi Hoca Ahmet Yesevi Bulvarı No: 4 Dulkadiroğlu 0344 235 12 60 0344 235 12 70 KARAMAN Yunuskent Mahallesi Alparslan Türkeş Bulvarı No:2 Merkez 0338 217 20 00 0338 217 40 00 KARS Yenişehir Mahallesi Ali Gaffar Okkan Bulvarı No:76-4 Merkez 0474 212 40 51 0474 212 21 97 KASTAMONU Topçuoğlu Mahallesi, Vali Enis Paşa Caddesi No:19 Kat:4 Merkez 0366 214 01 09 0366 214 01 86 KONYA Musalla Bağları Mahallesi Kule Cad. No:2 Kule Plaza İş Merkezi Kat:7 No:6 Selçuklu 0332 233 92 93 0332 233 93 94 KÜTAHYA Vefa Mahallesi 2. Sardunya Sok. No:1-1A-1B-1C Merkez 0274 225 02 00 0274 225 01 93 MALATYA Cevherizade Mah. Milli Egemenlik (Emeksiz) Cad. No:57 Battalgazi 0422 323 38 01-02 0422 323 38 18 MANİSA Aynıali Mahallesi, Mimar Sinan Caddesi No:51 Yunusemre-Merkez 0236 250 45 45 0236 250 45 46 MARDİN Yenişehir Mahallesi Vali Ozan Bulvarı No:95 Artuklu 0482 212 47 12 0482 212 47 13 MERSİN Bahçelievler Mahallesi H.Okan Merzeci Bulvarı No:507/A Yenişehir 0324 326 27 27 0324 326 14 90 MUŞ Kültür Mahallesi Hürriyet Cad. Merkez Camii Arkası 182. Sokak No:7 Merkez 0436 212 10 70-71 0436 212 10 72 NEVŞEHİR Kapucubaşı Mahallesi Atatürk Bulvarı No:105/1 Merkez 0384 212 50 00 0384 212 10 03 ORDU Akyazı Mahallesi 793 Sok. No:18 Merkez 0452 212 13 48 0452 212 38 63 SAMSUN Güzelyalı Mahallesi 3004 Sokak No:7 Atakum 0362 439 30 76-77 0362 439 30 81 SİVAS Mevlana Mahallesi Yahya Yerlikaya Sokak No:17 0346 222 04 27 0346 222 04 51 ŞANLIURFA Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi No:9 0414 314 15 39 0 414 314 15 38 TOKAT Yeşilirmak Mahallesi Çeçenistan Caddesi No:7 Cangözler İş Merkezi 0356 213 06 32 0 356 213 06 31 TRABZON Kaşüstü Mahallesi Devlet Karayolu Caddesi Köleoğlu İş Merkezi No:53 Kat:1 Yomra 0462 225 03 85 0462 230 09 96 UŞAK Durak Mahallesi Gülseven Sokak No:6 Ankara-İzmir Karayolu Üzeri, Dörtyol-Merkez 0276 224 55 53 0276 224 55 51 VAN Bahçıvan Mahallesi Kazım Karabekir Caddesi Turşak Apt. No:66/A 0432 210 23 33 0432 214 17 77 YOZGAT Erdoğan Akdağ Mah. Karayolları Cad. Kentpark Karşısı No:16 Merkez 0354 217 28 35 0354 212 39 16

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, bu ilanda yer alan tüm hususları değiştirme hakkını saklı tutar.

İlanen Duyurulur.

Yayınlandığı Kategori Manşet

23 Şubat 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

2016 yılında Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel tarafından oluşturulan Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri Sıralamasında (DÜS), Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi, devlet üniversitelerine bağlı Eğitim Fakülteleri arasında 1. oldu. Değerlendirme raporu sonuçlarına göre Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tüm devlet üniversiteleri içerisinde 27., 2006 yılından sonra kurulan üniversiteler içerisinde 11. , Fen-Edebiyat Fakülteleri ve Mühendislik-Mimarlık Fakülteleri içerisinde de 3. oldu. Ayrıca Eğitim Fakültesi en yüksek performans gösteren fakülteler arasında ilk yirmiye girdiği açıklanarak, büyük bir başarıya imza attığı bilgisi verildi.

Devlet üniversitelerini ve fakültelerini akademik teşvik puanları temelinde sıralayarak üniversite yönetimlerine farklı bir veri kaynağı sağlamayı amaçlayan DÜS, üniversitelerin akademik teşvik komisyonları tarafından onaylanan puanlar ve YÖK tarafından yayınlanan öğretim üyesi verileri dikkate alınarak hazırlanmaktadır.

Rektör Korkmaz, Başarının Mimarı olan Fakülte Dekanlarını Ziyaret Etti

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, elde edilen başarının mimarları olan Fakülte Dekanlarını ziyaret etti. 

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Karakelle, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Belgin Bardakçı ve Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Latif Gürkan Kaya’yı makamlarında ziyaret eden Rektör Korkmaz, “ÜNİAR Akademik Performans Raporunda üniversitemizin akademik başarısından gururlandık” dedi.

Elde edilen başarı ile ilgili açıklamada bulunan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, “UNİAR 2019 DÜS raporuna göre 50-55 puan aralığında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi birinci oldu. Fakültemiz öğrencilerini Türkiye’nin her yerine birer eğitim neferi olarak gönderirken bir yandan da akademik başarıları ile Türkiye’nin öncü Eğitim Fakültesi olma özelliğini taşıdığını bir kez daha gösterdi. Fen-Edebiyat Fakültemiz, geçmiş yıllardaki başarılarını tekrar ederken, Mühendislik-Mimarlık Fakültemiz de ilk üç sırada kendine yer buldu. Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından hazırlanan rapor bizleri gururlandırmakla birlikte zaten çalışkan ve özverili olan akademisyenlerimizin çalışmalarında da teşvik edici bir özellik taşımaktadır. 

Üniversitelerde akademik iklim ve ortam oluşturuldukça, akademisyenler kendilerini huzurlu ve güvende hissettikçe üniversite bir bütün olarak daha iyiye doğru yolculuk yapar. Özlük haklarının korunduğu, özgür çalışma ortamının doğal sonucu olarak ortaya çıkan bu tablonun mimarı akademisyenlerimizi tebrik ediyor ve bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Defterdarlığı’ndan 7143 sayılı kanundan yararlananlardan ödeme yapmayanlar için açıklama yapıldı;

7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına ilişkin Kanun 18/05/2018 tarih ve 30425 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştır. Ayrıca 1,2,3 ve 4 seri nolu genel Tebliğleri 7,48,140 ve 405 sayılı Cumhurbaşkanı Kararları (CBK)ve 2018/1, 2018/2, ve 2018/3 sayılı iç genelgeleri yayımlanmıştır.

Öte yandan mezkur kanun kapsamında başvuruda bulunan ancak ödeme şartını ihlal edilenlere 7159 sayılı kanun ile yeni bir fırsat getirilmiştir.

Peşin seçeneğini tercih edenlerin adlarına çıkan vergi/cezaları, geç ödeme zammı ile birlikte 30/11/2018 tarihinde ödemiş olmaları halinde, bu kanun hükümlerinden yararlanma imkanları bulunmaktadır.

Taksitli seçeneğini tercih edenlerin ise, ilk taksit ödeme süresi 15/10/2018 tarihine kadar,2.taksit ödeme süreside 30/11/2018 tarihine kadardı.

Peşin seçeneğini tercih edenlerin 30/11/2018 tarihine kadar ödeme yapmamış olmaları, taksitli seçeneğini tercih edenlerin de ilk taksit ödemesini 15/10/2018 tarihine kadar ve 2.taksit ödemesini de 30/11/2018 tarihine kadar yapmamış olmaları halinde 7143 sayılı kanun kapsamında başvuruda bulunmuş olmalarına rağmen , yararlanma hakkını kaybetmiş olacaklardı.

Ancak 7159 sayılı Kanunla: 7143 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan /tahakkuk eden vadesi geçen borçların [vergilerin/cezaların veya 2018 yılı Aralık ve 2019 Ocak ayında ödenmesi gereken taksitlerin 2019 yılı Şubat ayının sonuna (28/02/2019 tarihine) kadar ödenmesi halinde, 7143 sayılı kanunun ihlal olma halinden çıkmalarını sağlayan yeni bir fırsat getirilmiştir.

Peşin seçeneğini tercih edenlerin, adlarına çıkan vergi/cezaların tamamını geç ödeme zammı ile birlikte 28/02/2019 tarihine(bu tarih dahil)kadar ödenmesi halinde,

Taksitli seçeneğini tercih edenlerin ise, ilk ve ikinci taksitlerinin tamamını geç ödeme zammı ile birlikte 28/02/2019 tarihine (bu tarih dahil)kadar ödemeleri halinde, kalan borçlarını da (üçüncü taksitinin 31/01/2019 tarihi yerine 28/02/2019 tarihine kadar ödeme imkanı tanınmıştır)7143 sayılı Kanunda belirtilen şekil ve sürede ödemeleri halinde,

7143 sayılı kanunu ihlal etmemiş sayılacaklardır. Ancak ödeme yapılmaması halinde borçların, ilgili birimlerce takip ve tahsil edilmesine devam olunacağı tabidir.

Sonuç olarak;7159 sayılı kanunla: 7143 sayılı kanun kapsamında yapılandırılan/tahakkuk eden ancak vadesi geçen borçların/vergilerin/cezaların geç ödeme zammı ile birlikte 28/02/2018 tarihine (bu tarih dâhil) kadar ödenmesi, 7143 sayılı Kanunun ihlal olma halinden çıkmaları için önemli bir fırsat doğmuştur.

Ayrıca yapılan yeni düzenlemeyle, 2019/Ocak ayında ödenmesi gereken 3.taksitin de 28/02/2019 tarihine kadar ödenebilmesi imkanı tanınmış oldu.

Bu düzenlemeden faydalanacakların 7143 sayılı kanun kapsamında yapılandırılan tecil dosyalarının ilgili Vergi Dairesinden 28/02/2019 tarihi mesai bitiminden evvel teyitlerinin sağlanması gerekmektedir.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection