Tarihe göre süzülmüş ögeler: Perşembe, 21 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 21 Şubat 2019 15:35

22 Şubat 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

22 Şubat 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Perşembe, 21 Şubat 2019 15:35

Vali Şıldak’tan Salda Gölü inceleme turu

Vali Hasan Şıldak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilecek ve Millet Bahçesi” yapılacak olan Salda Gölü çevresinde planlanan çalışmaları yerinde inceleyerek Salda ve Doğanbaba köylerine ziyarette bulundu.

İlimizin en önemli turizm değerlerinin başında gelen ve geçtiğimiz yıl 500 binin üzerinde kişinin ziyaret ettiği Salda Gölü çevresinde yapılacak çalışmalarla ilgili yoğun mesai harcayan, ayrı önem veren, bakanlıklar nezdinde yürütülen çalışmaları yakından takip eden Vali Hasan Şıldak, ilgili kurum müdürlerinin de hazır bulunduğu çalışma ziyaretinde yerinde incelemelerde bulundu, yürütülen ve planlanan çalışmalarla ilgili kapsamlı bilgi aldı.

İncelemeler sırasında Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Yeşilova Kaymakamı Abdulhamit Karaca, Doğa Koruma ve Milli Parkla Bölge Müdürü Rıza Kamil, Çevre ve Şehircilik İl Müdür V. Murat Alacatlı, İl Tarım ve Orman Müdür V. Oktay Darcan, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Osman Koçibay, Orman İşletme Müdürü Celal Korkmaz, ilgili kurumların şube müdürleri ile Salda ve Doğanbaba Köyü muhtarları hazır bulundu.

Vali Hasan Şıldak, Salda Gölü çevresinde planlanan çalışmaları incelemsinin ardından Salda ve Doğanbaba Köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla biraraya geldi. 

  Köy sakinleri ile birlikte çay içerek sohbet eden Vali Hasan Şıldak, vatandaşların talep ve isteklerini dinledi. Salda Gölü ile ilgili yürütülen çalışmaları yakından takip ettiklerini ifade eden Vali Şıldak, Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilecek ve Millet Bahçesi yapılacak Salda Gölü Çevresinde gerçekleştirilecek çalışmaların her iki köye ve bölge halkına önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

 Yürütülen çalışmalarda önceliğin Salda Gölü’nü korumak olduğunu ifade eden Vali Hasan Şıldak , ziyaret eden vatandaşlarımızın da günübirlik ihtiyaçlarını karşılayacakları alanların oluşturulacağını belirterek, daha elverişli koşullarda hizmet alınması için gerekli çalışmaların yapılacağını ifade etti.

Vali Hasan Şıldak , incelemeleri sırasında Beyaz Adalar olarak anılan bölge, Doğanbaba plajı, Tabiat Parkı alanı ve Belediye Halk Plajlarını ayrıca göl çevresinde planlanan Lavanta dikim alanlarını yerinde gördü.

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin yatırımlarının resmi gazetede yayımlandığını belirti.

“MAKÜ DE BİNALAR YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK”

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 2006 Yılında kurulmasıyla birlikte hızla büyümeye devam ettiğini belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ 2006 yılında Burdur’umuzda Hükümetimizin destekleriyle kurulan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz her yıl Üniversiteler arasında en fazla payı almaya devam ediyor.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitemize Resmi Gazetede yayımlanan Etüd ve proje işleri için 100.000 TL, devam eden projeler kapsamında kampus altyapısı için 2 Milyon TL, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi için 4 Milyon 700 Bin TL, 18 Kasım 2018 Tarihinde  TBMM Önceki Başkanımız Sayın Binali Yıldırım’ın katılımlarıyla temelini attığımız Diş Hekimliği Fakültemiz için 4 Milyon 700  Bin TL ve Bucak İlçemizde yapımına başlanan Sağlık Yüksekokulu için de 1 Milyon TL geçtiğimiz yıl içerisinde de aynı okulumuz için 1 Milyon TL ödenek ayrıldı.   Etüd – Proje İşleri, Devam Eden Projeler ve Yeni Projeler için 17 Milyon 250 Bin TL ödenek ayrıldı. Yine Bakım Onarım, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Makine – Teçhizat için 4 Milyon TL ve Basın Yayın Alımı, elektronik yayın alımı için 750.000 TL ödenek ayrıldı. Bu Ödeneklerin toplamı ise 17 Milyon 250 Bin TL’dir. ” Şeklinde açıklamada bulundular. 

“ÜNİVERSİTEMİZİN DEVAM EDEN PROJELERİ BU YILDA DESTEKLENECEK”

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi kurulduğu günden bu tarafa hazırladığı ve uyguladığı projelere AK Parti Hükümetlerinin hep destek olduklarını belirten Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ 2017 yılında başlayan ve 2021 yılında tamamlanacak olan projeler kapsamında 2018 Yılında İhtisaslaşma Projesine 15 Milyon 424 Bin TL, Eğitimi ve Çiftlik Yönetimi Projesine 3 Milyon 078 Bin TL, Hayvan Yetiştiriciliği Projesine 5 Milyon 154 Bin TL ve Hayvancılığa Dayalı Sanayi Projesine ise 7 Milyon 192 Bin TL Ödenek kullanılmıştır. Üniversitelerimizin bu projelerine 2019 yılında da desteklemeler devam edecektir.” açıklamasında bulundular.

“ÜNİVERSİTEMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine yapılacak her yatırımla yakından ilgilendiklerini belirten Milletvekilleri Özçelik ve Uğur “ Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizde gerek İl Merkezimizde gerek İstiklal Yerleşkesinde gerekse İlçelerimizde yapılacak olan tüm yatırımları projelerini yakından takip ediyoruz. Yine yeni açılacak olan bölümlerle ilgili taleplerle de ilgili görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz. Burdur’umuzda parlayan yıldız olan Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz için bizlerin ve Hükümetimizin destekleri devam edecektir.”dediler.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi’nce organize edilen Kitap Fuarı’nda yazarlar okurlarıyla buluşmaya devam ediyor. Gazeteci-Yazar İrfan Değirmenci Kitap Fuarı söyleşi ve imza gününde Burdurlularla bir araya geldi. Coşkulu bir kalabalıkla karşılanan Gazeteci-Yazar İrfan Değirmenci söyleşisinde gündeme dair konulardan bahsedip, kaleme aldığı Bir Uyuyup Uyanalım ve Herlanda kitapları hakkında kitapseverlere bilgi verdi.

Konuşmaların ardından Gazeteci-Yazar İrfan Değirmenci kitaplarını imzalamaya geçti. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Kitap Fuarı’na olan ilgiden son derece memnun olduğunu ifade ederek;

“Biz Kitap Fuarı’mızı bu yıl biraz daha büyüttük, biraz daha geliştirmeye çalıştık. Amacımızda daha çok okuru, daha çok yazarla buluşturmaktı. Bizim kapımız herkese açık. Düşünceyi büyütemediğimiz sürece  ayrışmaya devam ederiz. Ortada herkesi sorgulayıp, herkesin kendi içerisinde ölçüp, tartıp değerlendirip kendi hür iradesiyle karar verebilmesini isteriz. İlla benim tarafım olsun, benim yanımda olsun istemem. Benide sorgulasın, benide yargılasın, eleştirsin isterim. Ama şimdi seçime 40 günden az bir zaman kaldı. Şunu gözlemliyorum. 4 gün önce Sayın Cumhurbaşkanı Burdur’daydı. Ondan önce kürsüye Dışışleri Bakanı çıktı. Bizim yurtdışına gittiğimizde, başımıza bir iş geldiğinde yurtta olarak ilk başvuracağımız bakanlık ve Sayın Dışişleri Bakanı öyle bir konuşma yapmış ki biz o arada devletin Cumhurbaşkanını karşılamak üzere Stadyuma gitmiştik. Stadyumda devletin Cumhurbaşkanı’nı, hepimizin Cumhurbaşkanı’nı karşılayıp, kendisine hoşgeldin demek üzere ordayken bizleri terörist ilan etmiş. Bizden terörist çıkmaz. Neden çıkmaz? Bu vatanı, milleti en az onun kadar seviyorum. Hatta daha fazlam var. Çünkü herkes gibi kenara çekilip, herkes gibi akşam facebooktan iki satır eleştiri yazıp, kendi üzerime düşün görevi yaptığımı zannedip, akşam oturup hayatımı bende yaşayabilirdim. 5-6 yıldır bu siyasetin içerisinde kendi doğrularımı değil, olması gerekn doğruları anlatmaya çalışıyorum. Bu memleketin, milletin kaynaklarını doğru kullanmaya çalışıyorum. İnsanlarımızın bize verdiği sorumluluğu ve bu görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Sadece siyaseti merkezine koyduğumuz bir anlayışla birbirimizi anlamamız mümkün değil. Kimsenin kimseyi hiçbir şeyle suçlama şansı yok. Eğer gerçekten birileri terörist eylemi içerisindeyse onların temsil hakkını ya da onların temsil etme gücünü elinden alın. Devletiz, böyle bir yetkiyi kimseye vermeyelim ama kimseyi de hak etmediği bir suçlamayla suçlayıp insanın karşısına çıkartmayalım. Bu bizim içimizi acıtmıştır. Biz bu vatanı seviyoruz, biz bu milleti seviyoruz.”dedi ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti. 

Gazeteci Yazar İrfan Değirmenci söyleşi esnasında gündeme dair konulara değinerek;

“Ne zaman Gölller Yöresi’ne gelsem böyle bir coşkulu kalabalıkla karşılaşıyorum. Bunun için çok mutluyum. Sokaklarda bizleri gören teyzeler oluyor. Seni televizyonlarda görmek istiyoruz diyorlar. Beni bir daha televizyonlarda görebilmenizi için televizyonlarnı değişmesi gerekiyor diyorum. Televizyonların değişmesi içinde memleketin değişmesi gerekiyor. Durduk yerde de değişmeyecek. El birliğiyle değiştirebilirsek yine televizyonlarda buluşuruz belki diyorum. Böylede devam etmezmiş gibi geliyor bana çünkü kiminle konuşsam azıcık cesaretini toplayabilirse şayet, yolunda gitmeyen şeylerden bahsedebiliyor. 

Bir anket yapılmış bugün okudum gazetede. Halka sormuşlar bu memleketin en büyük sorunu nedir diye. % 56’sı işsizlik demiş ki gerçekten öyle işsizimiz çok. Gençler, orta yaşlılar, eğitimliler, eğitimsizler işsiz. 

İkinci bir soru yöneltmişler kim çözebilir bu işsizlik sorununu? Yanıtta  % 50-55 oranında Ak Parti çözebilir yanıtı veriyor seçmen. 17 yılın sonunda geldiğimiz noktada ülkenin en önemli sorunuyla ilgili bir tespitte bulunuyoruz. Peki sorunun müsebbibi hangi politikalardır? Bunu söyleyince kızıyorlar bana. Ankara’da kameramı kırıyorlardı bu yüzden. Tanzim satış kuyruğunda bekleyenlere bir soru sordum sadece. Memnun musunuz, bu hale neden geldik acaba diye? Böyle deyince öfkeleniyor vatandaş. Ama orada öfkelendikleri ben değilim. Nedenini biliyor aslında ama yıllar önce ben kendi elimle yarattım tabloyu diyemiyor, konduramıyor. O yüzden bana ya da başka birine öfkeleniyor ama yılmayacağız.”değerlendirmesi yaptı.

Fakir Baykurt’la övünen, gurur duyan bir okur olduğunu vurgulayan Gazeteci-Yazar İrfan Değirmenci;

Bu ülkeden Fakir Baykurt gelmiş geçmiş. Bu topraklarda Köy Enstitüleri ile bir mucizeye imza atılmış. 31 Mart yerel seçimleride yaklaşıyor. 

Şehirlerin ortak akılla yönetilme gereksinimi var

Bir kişinin aklıyla ya da belli müteahhitlerin aklıyla değil şehirde yaşayan insanların aklıyla şehirlerin yönetilmesi gerekiyor. Dolayısıyla tartışma, demokrasi kültürünün önemli olduğunu düşünüyorum. Koltuk hırsını bir kenara bırakalım. O karakterleri en iyi edebiyatçılar kaleme almıştır. Çocuklara okuma aşkı kazandırmak önemli. Kitap Fuarlarına tehlikeli gözüyle başladılar Anadolu’da. Oysa Anadolu’da bir kitap fuarına davet edildiğim zaman zaman koşarak gidiyorum.   

Kitap okura pahalıya ulaşıyor ama yazar para kazanmıyor

Ben televizyondaki işimi kaybettikten sonra uzun yıllar boyunca üzerinde çalıştığım romanım raflarda yerini almıştı. Herkes dedi ki adama bak krizi fırsata çevirdi. Romanın reklamını yapıyormuş. Keşke öyle olsa. Keşke roman yazan bir insan hayatını sürdürecek kadar para kazanabilse bu işten Türkiye’de. Bu memlekette sadece edebiyattan kazandığıyla hayatını sürdürebilenlerin sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor.” dedi ve Bir Uyuyup Uyanalım ve Herlanda kitaplarını okuyucalara tanıttı. 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Gençlik ve Spor Bakanlığına 80 milyon dolarlık zarar hakkında yazılı soru önergesi verdi. 

Türkiye Futbol Federasyonu’nun, Süper Lig maçlarının yayın haklarını elinde bulunduran yayıncı kuruluş ile 2012 yılında yapılan 2 yıl uzatmaya ilişkin aralarında ortaya çıkan 80 milyon dolarlık ihtilafa karşılık yargıya taşınan davanın karara bağlandığını belirten CHP’li Vekil, “Yayıncı kuruluşun 2010 yılında yıllık 424 milyon dolar karşılığında imzaladığı 4+1 yıllık sözleşmeye dair, 2011 yılındaki şike sürecinde gördüğü zararı öne sürerek yaptığı ihalesiz iki yıllık uzatma talebi TFF tarafından kabul görmüştür.

Yayıncı kuruluş, 2010 yılında imzalanan bu sözleşmenin, ilk anlaşmadan kaynaklı bir yıllık opsiyon (2014-15) hakkının kullanılmasının ardından, gelen iki yıl daha (2015-16 ve 2016-17) ihalesiz uzatılmasını talep etmiş ve 2010 yılında imzalanan yayın sözleşmesi rekabet kurulunun da onayıyla 2017 yılına dek uzatılmıştır. Ancak 2012 yılında TFF ile yayıncı kuruluş arasında yapılan protokolle iki yıl daha uzayan yayın paketi içine o dönemki TFF hukukçularının bazı maddeleri eklemeyi unutmaları, TFF’nin yaklaşık 80 milyon dolar, yani bugünkü kur ile 430 milyon lira zarara uğramasına neden olmuştur” dedi.

Sonuç olarak ortada 430 milyon liralık bir zarar olduğunu belirten GÖKER, sorumlular hakkında işlem yapılmasını isteyerek Bakanlığa bazı sorular yöneltti.

CHP Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergelerinde şu sorulara yer verdi. 

Türkiye Futbol Federasyonu’nun karşı karşıya bulunduğu 80 milyon dolarlık zarar kim tarafından, nasıl karşılanacaktır?

Unutulan söz konusu maddelerinin kapsamı nedir?

2012 yılında TFF ile yayıncı kuruluş arasında yapılan protokolde imzası bulunan TFF hukukçuları kimlerden oluşmaktadır?

Olayın sorumluları hakkında ne gibi adli ve idari yasal işlemler yapılacaktır?

Yayınlandığı Kategori Manşet

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi bünyesinde yer alan Suni Tohumlama Kliniği, çeşitli sebeplerle çiftleşme problemi yaşayan evcil hayvanlarından yavru elde etmek isteyen hayvan sahiplerine de destek vermeye devam ediyor.

Veteriner Fakültesi Klinik Bilimler Bölümü Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Güngör, Daisy isimli İngiliz Buldok köpeğine yapılan tohumlama hakkında bilgi verdi.

GÜNGÖR; “Kliniğimizde yılda 10 tane suni tohumlama uygulaması yapılmakta. Suni tohumlama uygulamasına gelen hasta sahipleri genellikle çiftleşme problemi ile ilgili nedenlerden dolayı fakültemizi ziyaret etmektedirler. Yaklaşık 35 gün önce tohumlama uygulamasını yapmış olduğumuz Daisy isimli İngiliz Buldoklarının bugün gebelik muayenesini gerçekleştirdik. Gereken bütün tetkikler yapıldıktan sonra suni tohumlama uygulamasını uygun gördük ve yapmış olduğumuz 3 uygulamanın sonucunda da 4 adet sağlıklı yavru olduğunu tespit ettik. Annemizin de genel sağlık durumu gayet iyi. Bir aksilik olmazsa 20-22 Mart 2019 tarihleri arasında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinde yapılacak operasyonla doğum gerçekleştirilecek” dedi. 

Hayvan sahibi Mustafa Bey ise üniversitede böyle bir uygulama olduğunu bilmediğini belirterek “Aynı cins 2 tane daha köpeğim var. Onları da buraya getirip suni tohumlama uygulaması yaptıracağız.” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Eski Belediye Başkanı Merhum Ecz. Nurhan Çiftçibaşı vefatının 4. yıldönümü anısına Cumhuriyet Meydanı’nda helva dağıtıldı. Ailesi tarafından yapılan anma etkinliğinde 

Geçirdiği kalp krizi sonucu 4 yıl önce aramızdan ayrılan Merhum Nurhan Çiftçibaşı’nın ölüm yıldönümünde Çitçibaşı Eczanesi önünde vatandaşlara helva ikram edildi. 

Helva dağıtımında konuşan Merhum Başkan Nurhan Çiftçibaşı’nın oğlu Cem Çitçibaşı;

“Babamın vefatının 4. yıldönümü nedeniyle helva dağıtımı yapıyoruz. Rahmet ve mihhetle anıyorum.”dedi.

 Burdur eski voleybol il temsilcisi, gözlemci ve ulusal hakem Nurhan Çiftçibaşı  1984-1989 yıllarında Burdur Belediye Başkanlığı yapmıştı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

İl Özel İdaresinin, kırsal alanda gerçekleştirdiği hizmet ve yatırımlar ile köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızın temel altyapı ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Köylerimizin daha yaşanabilir şartlara sahip olması amacıyla özellikle yol, içme suyu, kanalizasyon, sulama ile köy içi yol ve alan düzenlemeleri kapsamlı şekilde sürdürülüyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde;

İl Özel İdaresinin bu çerçevede insanlarımıza doğrudan hizmet götüren ve köylerimizdeki hayat standartlarını son derece etkileyen çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Vali Hasan Şıldak; “İl Özel İdaresi Devletin köydeki görünen yüzüdür. Köyde yaşayan vatandaşımız Devlet Kurumu olarak Özel İdareyi bilir. Yolu yapan, yolun asfaltının yamasını yapan, çamuru ortadan kaldıran, köy içine beton parke taşını döşeyen, içme suyunu temin eden, kanalizasyon hattını oluşturan, sulama çalışmalarını yürüten kurum olarak vatandaşlarımız her zaman Özel İdare ekiplerini köylerinde görmüşlerdir. Adeta köylerimizle Özel İdare bütünleşmiş durumdadır. Bu yönüyle köylerimizde refah seviyesinin yükseltilmesi, köyle şehir arasındaki standart farklılıklarının azaltılması için Özel İdare çalışmaları büyük önem taşımaktadır” dedi.

2018 yılı İl Özel İdaresi çalışmalarının verimli ve tatmin edici düzeyde gerçekleştirildiğini belirten Vali Şıldak; “Özel İdarenin, bu kadar geniş bir coğrafi alanda bu kadar farklı hizmet kollarında faaliyet yürüten bir kurumun çok daha iyi standartlara yükseltilmesi için yoğun bir çaba sarf ettiklerini, bu kapsamda bir yönden bütün çalışmaların planlanması, hazırlık aşaması ve çalışmaların yapılması süreçlerini takip ederken bir yandan da, rasyonel bir işleyiş modeli geliştirmeye çalıştıklarını” ifade etti.

Bundan sonraki dönemde Özel İdarenin vizyon ve misyon sahibi bir anlayışla ve vatandaş odaklı hizmet yaklaşımıyla çok daha planlı, hızlı ve koordineli bir çalışma yöntemi izleyeceğini, köy muhtarlarının taleplerinin alınması, incelenmesi ve değerlendirilmesinde pratik ve sonuç alıcı uygulamalara gidileceğini belirten Vali Şıldak; “bütün bu model aşamalarını adım adım takip ettiğini, amaçlarının kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımıza güçlü birikime sahip olan Burdur İl Özel İdaresi kadrosuyla en iyi hizmeti sunmak olduğunu” belirtti.

Bütün birimlerle ayrıntılı çalışma planlamaları yaptıklarını ve yeni iş sezonuna yönelik hazırlıklarını tamamladıklarını ifade eden Vali Şıldak; “2019 yılı Özel İdare hizmetleri bakımından Kaymakamlıklarımız, Köylere Hizmet Götürme Birliklerimiz ve bütün yatırımcı kuruluşlarımızın yakın koordinasyonu, İl Genel Meclisi üyelerimizin yakın işbirliği içinde, köylerimizde kalıcı ve çok daha güzel hizmetlerin gerçekleştirildiği bir yıl olacaktır. Gerek merkezi bütçeden aktarılan ödenekler, gerek İçişleri Bakanlığımız tarafından gönderilen KÖYDES ödenekleri ile Hükumetimizin kırsal bölgelerdeki standartları kente yaklaştırma amacı ve 2023 hedefleri doğrultusunda ilerliyoruz. Bütün bu çalışmaları yürütürken, vatandaşı önceleyen, güler yüzlü, her türlü talebi önemseyen ve hızlı hizmet üreten bir model oluşturuyoruz. Bunun yansımaları 2019 yılında Özel İdarenin alandaki bütün hizmetlerine yansıyacaktır. Vali olarak bana 7 gün 24 saat ulaşabilen muhtarlarımız ve vatandaşlarımız Özel İdareden de taleplerine en doğru, en hızlı ve en güzel hizmeti alacaklardır.” şeklinde konuştu. 

İl Özel İdaresi tarafından 2018 yılı içinde kendi bütçesi ve KÖYDES programı kapsamında;

Köy yollarında 118 km sıcak karışım asfaltlama, 30 km sathi kaplama, 37 km yol bakım ve onarımı, 168 km stabilize kaplama, 2.025 km asfalt yama çalışması, 1775 km greyderli bakım ve 10.417 adet trafik işaret levhası montajı çalışması gerçekleştirilmiştir.

İl Özel İdaresi yol çalışmalarının tamamına yakınını kendine ait makine parkı ve personeliyle sürdürmektedir. Ayrıca Hacılar Şantiyesinde bulunan plent tesisinde sıcak asfalt üretimini de kendi imkânları ile sağlamaktadır.

Köylerimizin ortak yaşam alanlarının düzenlenmesi ve köy içi yollarının kalitesinin yükseltilmesi amacıyla 2018 yılı içinde 126 köyümüze 221.000 m² beton kilitli parke taşı döşenmiştir.

İçme suyu çalışmaları kapsamında 2018 yılı içinde 48 köyümüzde 146 km uzunluğunda içme suyu hattı, 11 köyümüzde güneş enerjisi paneli yapımı ve 6 köyümüzde sondaj çalışması gerçekleştirilmiştir.

Sulama projeleri kapsamında 136 km boru döşenerek 19.000 dekar alan sulamaya açılmıştır. Bunun yanı sıra 22 km kanalizasyon hattı yapımı gerçekleştirilmiştir.

 Bu çalışmaların yanı sıra İl Özel İdaresi tarafından kış döneminde köy yollarında yoğun bir karla mücadele çalışması yürütülmüştür. Köylerimizin büyük çoğunluğunda da çöp toplama hizmeti verilmektedir.

İl Özel İdaresi yukarıda özetlenen köy altyapı çalışmalarının dışında eğitim, sağlık ve kültür alanları başta olmak üzere çalışma yürüten kuruluşların yatırım faaliyetlerinin projelendirme, ihale, kontrollük ve kabul işlemlerini de gerçekleştirmektedir.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 21 Şubat 2019 15:08

BUTSO yönetiminden 1.OSB’ye ziyaret

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, BUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yoran, BUTSO Meclis Başkanı Ömer Çeliker ve BUTSO Genel Sekreteri Sedat Öz 1. OSB’deki fabrika ve işyerini ziyaret etti. Ziyarette sanayici ve iş insanlarının talepleri, önerileri, nasıl bir beklenti içerisinde oldukları hakkında konular dile getirildi.

Üyelerine daha etkin,  daha hızlı, daha güncel ve verimli hizmet sunmayı amaçlayan BUTSO, vizyonel çalışmalarına üye ziyaretleriyle devam ediyor. 1. OSB’de faaliyet gösteren mermer, beton, PVC, süt ve süt ürünleri, kadayıf, tarım makineleri, makine ekipmanları, sanayi malzemeleri imalat ve pazarlamacılarını ziyaret eden BUTSO Başkanı Yusuf Keyik ve beraberindekiler üyelerinin görüş ve önerilerini aldı. 1. OSB’deki iş insanları ziyaret edilerek güncellemelerde bulunuldu. İş insanları maden kanunundaki olumsuz durumları, mevzuattaki zaman ve evrak kaybı, finansa erişim, etkili finans kullanımı, devlet vergileri, üretim, imalat, istihdam, denetim gibi konulardaki yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

Ziyaretler hakkında değerlendirmede bulunan Başkan Yusuf Keyik, üyeleri için eğitim faaliyetleri, fuar ziyaret ve incelemeleri, yurt içi ve yurt dışı fuarlarda Pazar platformlarının oluşturulması, finansa ulaşım ve finansman kullanım yöntemleri gibi hizmetlerinin yanı sıra onları ziyaret ederek, yereldeki sorunların genele hitap edilip, çözüm noktaları oluşturmak hizmetlerinin de bulunduğunu belirtti. Başkan Keyik: “Üyelerimizi yakından ilgilendiren bir diğer konu da rekabettir. Dünyada ve yurt içinde rekabetin artmasıyla üyelerimizin güçlü rakipleri oldu.  Piyasada böyle güçlü rakiplerin olduğu platformlarda üyelerimize gerçekleştirdiğimiz eğitimler daha da önem kazandı. Ticaret ve sanayi alanlarında üyelerimize eğitim veren akademisyenlerden destek almamız, bilgiye direkt ulaşmamız da gerekiyor. Oda’mızın yönetim kurulu olarak üyelerimizin yanındayız. Bizler Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi olarak odamızda düzenlediğimiz eğitim toplantılarımızda dünyada neler oluyor, Türkiye’de, bölgemizde ve ilimizde neler oluyor tüm boyutlarıyla anlatılıyor. Bugüne kadar düzenlediğimiz eğitim toplantılarımıza daha fazla katılımın sağlanmasını umuyor, tüm üyelerimizi belirli periyotlarla düzenlediğimiz eğitim toplantılarımıza davet ediyoruz” dedi.

Birinci Organize Sanayi Bölgesindeki ziyaretlerinde aile şirketlerinin de yoğunlukta olduğunu kaydeden Başkan Yusuf Keyik, “İlimizdeki aile şirketlerinde işçi çalıştırma, istihdam sağlama noktasında ticaretin gerçeklerini göz önünde bulundurarak, duygusallık ile ticareti karıştırmadan, üretimi devam ettirmeliyiz.” İfadelerini kullandı.

Ekonomik dalgalanmaların makro düzeyde değil de mikro düzeyde etki gösterdiği söyleyen Başkan Keyik, “Dünya devletlerinin ekonomisine doğrudan olumsuz etkileri olan ekonomik dalgalanmalar maalesef ki ülkemizde de yaşandı. 2018 yılı sonlarına doğru yaşanan ekonomik dalgalanma ne ilk ne de son ekonomik dalgalanma olacaktır. Geride bıraktığımız yarım asrı gözden geçirirsek, bu tür ekonomik dalgalanmaların dönem dönem yaşandığını tespit edebiliriz. Bu dönemde yaşanan da son olmayacaktır. Aslolan işletmelerimizin ve iş insanlarımızın bu tür olaylar yaşanmadan önce tedbirlerini alması, olaylar anında ise bu aldığı tedbirlerle ayakta kalması gerekir. Bu açıdan şirketlerimizi güçlü tutmamız lazım. Yatırımlarımızı duran varlıklar yerine dönen varlıklara göre yapmalıyız” diye konuştu.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 21 Şubat 2019 15:08

"Yeni parti arayışında ilk adres Saadet"

Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Musa Sayar, çalışma arkadaşları ile birlikte, gazetemizi ziyaret ederek, gazetemiz aracılığıyla kamuoyuna yaptıkları çalışmaları duyurdu.

Toplumda itiraz etmeyen, sormayan, sorgulamayan, sorunlarının çözümü için kafa yormayan insan yapısının hızla arttığına işaret ederek;

Dinimiz, önce itirazla, haksızlığa karşı duruşla insanlarımızı görevlendirir. Haksızlığın karşısında, haklının yanında olmadan nasıl müslüman olunur? Kendi dünyamızda ve toplumda, pergelin sabit ayağını önce hak noktasına yerleştirmeli sonra başkaları için hak arama yoluna gitmeliyiz. Son ekonomik kriz toplumda azda olsa sorgulamaya yol açtı. Hangi partiye oy vermiş olurlarsa olsunlar, seçmenler, Saadet Partisi Liderimiz Temel Karamollaoğlu’nu dikkatle dinliyor, izliyor, takip ediyorlar. Genel Başkanımız’ın sorunları pratik ve anlaşılır tarzda ortaya koyuşunu dikkate alıyor taktir ediyorlar. Ak Parti ile  diğer partiler ile yollarını ayıran seçmenlerin yönelecekleri ilk parti biziz. Çünkü biz, yalnızca sorunları ortaya koyup eleştiren değil, çözümler üreten bir partiyiz. Ben, partimin Burdur Belediye Başkan Adayı olarak, çalışma arkadaşlarımla birlikte, yoğun bir tempoda seçmenlerle birebir diyaloğ kurmaya çalışıyorum. Ziyaretler yaparak, hem seçmenleri dinliyor, hemde görüşlerimi aktarma imkanı buluyorum. Bizim için bu seçimde başarı; olabildiğince çok seçmene ulaşıp, Milli Görüş çizgimizi, buna bağlı belediyecilik anlayışımızı vatandaşlarımıza anlatabilmektir” dedi.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet
Page 1 of 2
No Internet Connection