Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 20 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Adalet ve Kalkınma Partisi Belediye Meclis üyeliği aday listesi açıklandı. 31 Mart Yerel Seçimlerine MHP ile Cumhur İttifakı yapan Ak Parti’nin Belediye Meclis Üyeliği aday listesi şu şekilde;

 

1-Uğur Şen (ittifak adayı)

2-Mehmet İzgi

3- Cihat Çavuşoğlu

4-Fatıma Küçükkaplan

5-Samet Güneş

6- Hüseyin Büyükkeleş

7-Cennet Özalp Tanrıöver

8-Adem Çakıcı

9-Hamit Gören

10-Yunus Taşkesen

11-Halil Kaya  (ittifak adayı)

12-Ali Ekinci

13-Mehmet Çakır

14-Armağan Küçükşahin

15-Turgay Kendir

16-Mehmet Salih Levent

17-Şule Akça

18-Gökhan Özdemir

19-Gültekin Çevik

20-Yunus Erkan 

21-Rabia Kaya 

22- Ahmet Erkan 

Kontenjan

1-Gültekin Altındal 

2-Ercan Kaya

3-Sami Timur (ittifak adayı)

İl Genel Meclisi Üyeliği Aday Listesi

Murat Akbıyık

Halil Candan

Halil Çiçek

Mustafa Cem Başer

Turan Acar

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 20 Şubat 2019 15:30

Yarışlı Gölü yağışlarla dirildi

Yarışlı Gölü;  ülkemizin ve ilimizin en önemli sulak alanlarından birisini oluşturur. Aynı adı taşıyan, Burdur Yeşilova yolu üzerinde bulunan Yarışlı Köyü sınırları içinde yer alır.

 

Yarışlı Gölü, yağmur sularıyla,  etrafındaki dağlardan taşınan kar ve yağmur sularıyla oluşan küçük dereciklerle beslenir.

Geçtiğimiz yıllarda kuraklık ve buna bağlı yağış azlığı nedeniyle, Yarışlı Gölü tümden kuruma tehlikesi yaşadı. Kuraklığın göl sularını buharlaştırdığı dönemlerde, Filamingolar ve diğer su kuşları açısından büyük tehlike oluştu.

2018 ve 2019 yılarında bölgemize yağan kar ve yağmurlar sayesinde, Yarışlı Göla çevresinde pek çok küçük kaynaklar ve dereler oluştu. Bu sayede göl yatağı dışındaki bölgelerde su birikintileri ile küçük gölcükler meydana geldi. Göl içi ve etrafındaki sazlıklara can geldi. Bu sayede Yarışlı Gölü adeta yeniden canlandı.

Yarışlı Gölü ve Gölde yaşayan göçmen kuşlar açısından, kuraklık gibi bir başka tehlikede, gölün etrafındaki sazlıkların yakılması. Yakılan sazlıklar pek çok kuşun ve diğer canlıların telef olmasına yol açabiliyor!

Flamingo ve diğer göçmen kuşların barındığı Yarışlı Gölü özel bir öneme sahiptir.

Küresel ısınma ve diğer sebepler nedeniyle ülkemizde ve bölgemizde hüküm süren kuraklık, Yarışlı Gölünü kuruma tehlikesi ile karşı karşıya bırakmakta. Yarışlı Köyü sınırlarında geçmişte sayıları 23’e ulaşan mermer ocaklarının faaliyetleri, hem su dengesi hemde kirlilik açısından tehdit oluşturmakta. 

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6’ncı Bölge Müdürlüğü verilerine göre; Burdur Yarışlı Gölü’nde 141 kuş türü tespit edildi. 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6’ncı Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürlüğü ekipleri drone ile yaptıkları çalışmalar ile göldeki kuş varlığı üzerine görüntüler elde edip, veriler tesbit ettiler

 Yarışlı Gölü’nün müdavimleri flamingolar Yarışlı Gölü’nü suyunun sığlığı alkali ve tuzlu yapıda olması nedeniyle tercih etmekteler

 Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ncı Bölge Müdürü Rıza Kamil konuya ilişkin basına yaptığı açıklamada  “Yarışlı Gölü, zengin biyolojik çeşitliliğe sahip Göller Yöresi’nin nadide göllerinden biri. Yarışlı Gölü’nde yaklaşık 2 bin 500 civarında flamingo, kuş gözlemcilerini, fotoğrafçılarını, kısacası tüm tabiat severleri bekliyor. Gölde flamingoların yanı sıra ördekler (yeşilbaş, angıt, kılkuyruk, Macar ördeği, elmabaş patka vb.) kıyı kuşlarından uzunbacak, kılıçgaga, dövüşkenkuş, kumkuşları, çulluklar, yırtıcılar saz delicesi, bozkır delicesi, gökçe delice gibi 141 kuş türü yaşıyor” dedi.

Yarışlı Gölü alt havza sınırlarının büyük çoğunluğu Göl Yeşilova kalan kısmı ise merkez ilçe sınırları içerisindedir. Yeşilova’ya bağlı Yarışlı Köyü’nün güneyinde, Salda ve Burdur Gölleri arasındaki çöküntü havzasında yer alan tektonik kökenli bir göldür.

Suyu acı olan göl, az sayıdaki çay ve pınarlar ile yağışlardan beslenir. Gölün su seviyesi, göle ulaşan su kaynaklarına ve göle yapılan müdahalelere göre farklılık gösterir. Göldeki su seviyesi mevsimlere göre %50’ye varan oranlarda değişim gösterebilir.

Gölün alt havzasında hazine, köy tüzel kişiliği ve özel şahıs arazileri mevcuttur. Göl alanının tamamı devletin tasarrufu altındadır. Göl çevresindeki araziler, hazine, özel mülkiyet ve köy tüzel kişiliğine aittir. Tüm alt havzanın %’49,88’ini kaplayan hazine arazileri içersinde sulak alanlar, orman alanları ve dağ bozkır alanları yer almaktadır. 

Yerleşim alanlarını da içine alan özel şahıs arazilerinde sulu ve kuru tarım alanları (alt havzanın %49,81’i) ve göl çevresinde ise hazine ve köy tüzel kişiliğine ait alanlar (%0,)31 bulunmaktadır.

Yarışlı Gölü alt havza sınırları içinde Yeşilova’ya bağlı 11 köy ve Burdur Merkez’e bağlı 2 köy bulunur.

Yarışlı Gölü alt havza sınırları içinde en önemli koruma statüleri 1. Ve 2. Derece arkeolojik sit alanlarıdır. Bu alanlar Yarışlı Gölü çevresinde yoğunlaşır.

Kapalı bir hidrolojik sisteme sahip olan Yarışlı Gölü alt havzasında genellikle yağışlarla havzaya düşen su , yaz mevsiminde büyük kısmı kuruyan dereler ile havzanın en derin yeri olan Yarışlı çanağında toplanır. Bu toplanan sular Yarışlı Gölü’nü oluşturur. Yarışlı Gölü normal şartlarda akarsularla, içinde bulunduğu tektonik çukurun  güneybatı ve kuzeydoğusundaki yer altı sularıyla, doğrudan kapalı alt havza sınırları içerisine düşen yağışların ortam koşullarına bağlı olarak yüzeysel akıma geçmesi ile oluşan sularla ve üzerine düşen yağışlarla beslenmekte, buharlaşma ile su kaybetmektedir.

Göle gelen su miktarı ile buharlaşma sonucu kaybolan su miktarının birbirine yakın değerler taşıdığı dönemde sağlıklı bir göl ekosistemi ile göl varlığını korumaktadır. Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur Çocuk Destek Merkezi yatırımı resmi gazete de yayımlandığını açıkladılar. 

“BURDUR HER YATIRIMI HAK EDİYOR”

Burdur’a her yatırımı hak ettiğini belirten Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ Burdur İlimizde Çocuk Destek Merkezi yapılacağını daha önce açıklamada bulunmuş idik. 19.02.2019 tarihli resmi gazete de Burdur’umuza yapılacak olan Çocuk Destek Merkezi yatırımımız yayınlandı. Bu süreç içerisinde Çocuk Destek Merkezi olarak düşünülen eski yetiştirme yurdu ve eski il müdürlüğü binası yıkımları gerçekleştirilerek inşaat için hazır hale getirildi.” şeklinde açıklamada bulundular.

“8 MİLYON TL ÖDENEK HAZIR”

Çocuk Destek Merkezi için ödeneğin hazır olduğunu ve proje çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Milletvekilleri Özçelik ve Uğur “ Çocuk Destek Merkezimiz için proje çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Yıkıma gerçekleşen alana Resmi Gazete de yayınlanan 2019 Yılında Yatırım Programcının Kabulü ve Uygulanması Dair Kararında; Çocuk Destek Merkezi 30 kapasite ile 11-18 yaş arasındaki çocuklarımıza hizmet verecek olup, site içersinde dubleks evlerden ve idari binadan oluşacaktır. 8.000.000 tl mal olacak projede yaşam alanlarının yanısıra atölyeler ile spor salonu bulunacaktır.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından proje çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte ödeneği hazır olan Çocuk Destek Merkezimizin ihalesi Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilecektir. Burdur’umuz için İlçelerimiz için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”açıklamasında bulundular.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 20 Şubat 2019 15:26

21 Şubat 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

21 Şubat 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Çarşamba, 20 Şubat 2019 15:26

Belediye’den Engelli çifte Asansör desteği

Burdur Belediyesi tarafından  bedensel engelli çiftin 2 katta bulunan evlerine ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla asansör yapıldı. 

Burdur’un merkez mahallesinde ikamet eden çiftin  yaşadığı 2. kattaki evlerine ulaşımında zorluk yaşamaları üzerine Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz,  engelli vatandaşların evlerine asansör yaptırarak  yaşamlarını kolaylaştırdı. Oturdukları evin ikinci katta bulunması nedeniyle, özellikle ellerindeki torbalar ve çantalarla merdivenleri çıkmakta zorlanan ve büyük sıkıntı yaşayan engelli çift Burdur Belediyesi’nin imkanları ile yapımı tamamlanan asansörü  kullanarak hayatlarından bir engelin daha ortadan kalktığını ifade etti. 

Belediye Başkanı  Ali Orkun Ercengiz, asansör yapımı tamamlandıktan sonra çifti ziyaret etti.  Yaptığı destekten dolayı  belediye başkanına teşekkür ederek mutluluklarını dile getirdiler.  Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz,  Bizlerin, sizlerin bir ömür boyu yaşadığınız sıkıntıları anlamamız empati yapabilmemiz mümkün değil. Sizlerin bize ilettiği sorunlar neticesinde biz sadece elimizdeki imkânlar ölçüsünde hayatınızı kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Bizlerin asıl derdi yurttaşımızın derdi neyse onu çözmektir.” İfadelerini kullandı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 20 Şubat 2019 15:26

CHP’nin Meclis üyesi adayları belli oldu

İl Seçim Kurullarına listesini teslim eden ilk parti CHP oldu.

Burdur’da İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis üyelikleri belirlenmesinde fermuarlı eğilim yoklamasını tercih eden CHP Örgütü, İYİ Parti ittifakından gelen isimler ile birlikte listesini İl seçim kuruluna teslim etti.

CHP Burdur’da 31 Mart Yerel seçimlerine aşağıdaki isimler ile giriyor.

Belediye Başkan Adayı ;

Ali Orkun Ercengiz

Başkan Kontejyan:

1- Ali Say

2- Arif Pak

3- Namık Kemal Özkan ( İYİ Parti İttifak)

Meclis Üyeleri;

1- Atam Gülcü

2- Kamil Canıgür

3- Durmuş Turgut

4- Haydar Düdük

5- Mesut Çelebi

6- Nihat Ülkü

7- Salih Sevim

8- Çağan Türkan

9- Mesut Özcan ( İYİ Parti İttifak)

10- Ayfer Hıncal

11- Mehmet Bülbül

12- Yurtsever Çelikkaya

13- İsmail Gündüz (İYİ Parti İttifak)

14- Naim Şahin

15- Halil Hilmi Elmacık ( İYİ Parti İttifak)

16- Sadık Ergün

17- Vahit Özlemiş

18- Bayram Kepenek

19- Ayla Gönülaçar

20- Fatma Gerçeker

21- Tekin Akça

22- Şengül Sevim Tekin

İL Genel Meclisi

1- Hasan Yalçın

2- Hakan Açar

3- Ecevit Alan

4- Recep Karakaya

5- Salih Kepenek

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ı ziyaret etti.

Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Meclis Üyesi Adayları Ali Say ve Kamil Canıgür de yer aldı.

Gerçekleşen nezaket ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Korkmaz, konuğu Ercengiz’e teşekkür ederek bir süre sohbet etti.

Ziyaret iyi dilek temennileri ile son buldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Burdur Miting’inde içme suyu ile ilgili olarak, isale hattının Belediye tarafından yapılmadığını ve suların içilemediğini söylediği belirtilerek;

“Seçim çalışmaları için Burdur’umuza gelen Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ne yazık ki 31 Aralık 2017 tarihinde Burdur’umuza gelen dönemin Başbakanı Binali Yıldırım gibi yanlış bilgilendirilmiştir.  

Burdur içme suyunun gerçek hikayesi şöyledir:

2014 yerel seçimlerini kazandıktan 3 ay Belediyemiz Su İşleri Müdürlüğü’nün bir yazısı ile  DSİ 182. Şube Müdürlüğüne Burdur’un içme suyu ile alakalı görüşlerimizi ve taleplerimizi bildirdik. Burdur’un içme suyundaki sıkıntıları Cumhurbaşkanımızın talimatı ile dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu tarafından takip edilerek isale hattı çalışmaları, 10 bin metreküplük ana depo , Atatürk Mahallesi’nde 5.000 m3’lük depo yenilemesi, Gökpınar Mevkiindeki sondajların yenilenmesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan Arıtma Yumuşatma tesisi olmak üzere DSİ tarafından yürütülmektedir. 

Tüm bu işlerin %98’lik bölümü DSİ tarafından tamamlanmış, sadece Atatürk Mahallesi’nde yenilenmesi planlanan 5.000 m3’lük depo ile MAKÜ Yerleşkesi içerisindeki Arıtma Yumuşatma Tesisi’nin yapım işleri kalmıştır. 2018 yılı Haziran ayında ihalesi yapılması beklenen Arıtma Yumuşatma Tesisi’nin dolar kurundaki dalgalanma ve ekonomik kriz nedeni ile 2018 Hükümet Yatırım Planı’ndan çıkarılmıştır. Sayın Cumhur Başkanımızın Burdur Mitingi’nde söylediği gibi Burdur Belediyesi’nin yapamadığı, yapmadığı, hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır. Aksine hükümet yetkililerine şunu da ifade ediyoruz: “ Hükümetiniz, dolar kurundaki dalgalanmadan dolayı tedirgin ve yatırım planlarını öteleyecek ise imzalanacak bir protokolle bugünden sonra yapılacak işlerin tamamını Burdur Belediyesi olarak biz yapabiliriz. Burada suç Burdur Belediyesi’nin değil, ülkeyi iyi yönetemeyen ekonomik anlamda dar boğaza sokan ve ekonomik bir fırtınanın içine sürükleyenlerindir. Burdur Belediyesi teknik, mali ve personel bakımından hiç olmadığı kadar güçlü ve donanımlıdır. Kentimize gelen devlet büyüklerimizi Sayın Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımızı yanıltıp yanlış yönlendirenler, Burdur Halkı’na nereler yaparlar kararı halkımız versin.” denildi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 20 Şubat 2019 15:26

Taşyapılar çölünde vaha

Küçük az katlı bahçesi ağaçlı, şeliler içindeki binalar yıkılıyor yerlerinde arsanın her santimini tamamen dolduran çok katlı beton yapılar yükseltiliyor.

Fotoğrafta görülen, önündeki yetişmiş ağaçları, yeşilliği ile  beton yığınları arasında çöldeki bir vaha gibi kalmış, şirin küçük evi de ne yazık ki ağaçları ile birlikte, yakında yok edilme tehlikesi beklemekte;

Bu tehlikeli gelişme şehirde ağaçların, yeşil alanların yok edilmesine yol açıyor.  Böyle giderse çocuklar ağaça, çiçeğe, kuşa böceğe mahrum kalacak, betonlar içinde boğulacaklar.

Bahçeli evleri yıkan, yıktıran, yerlerine çok katlı yüksek binalar yapanlar, yaptıranlar hiç düşünmezler mi ki ağaç, yeşil, kuş, çiçek olmayan yerde insanlar mutlu olur mu? Doğa ile içiçe büyümeyen çocuklarda hayvan, ağaç, kuş, böcek, doğa sevgisi gelişir mi?

Bahçeli az katlı binaların yer aldığı sokaklar, caddelerdeki kanalizasyon, su, elektrik ve diğer alt yapı sistemleri; yapılan, yapılacak, bu kadar binanın, o binalarda oturacak bu kadar çok sayıdaki insanların ilerdeki ihtiyaçlarını karşılayabilecek mi?

Günümüzde hem şehrimizde hemde büyük kentlerde beton yığınları arasında hiçbir doğal güzellikten nasibini alamayan çocuklar büyümekte!

Son Kuşlar adlı hikayesinde Sait Faik Abasıyanık, yeşilin, ağacın, kuşların yok edilmesi ile yaşabilecek felaketi, yıllar önce bakın nasıl anlatmış;

Adalarda kış kendini göstermeye başladı. Herkes, kış için hazırlıklar yapıyor. Ben tembelliğim, hep kaçanı kovalayan hu­yumla, yazın peşindeyimdir… Şimdi bu kır kahvesinde bunun için bulunuyorum. Durmadan uçak sesleri geliyor. Vaktiyle bu Ada’ya bu zamanda kuşlar uğrardı. İki yıldır gelmiyorlar. Belki de, ellerinde ökselerle kuşları avlayanlar yüzünden, gelmekten vazgeçtiler.

Komşumuz Konstantin Efendi vardı. Pek de mütevazi idi. Ancak, kuş mevsimi geldi mi canavar kesilirdi. Kuşları görünce, “bizim pilavlıklar geldi” derdi. Mahallenin çocuklarını başına top­lar, onlarla beraber, küçücük hayvanları avlardı..

Ne zamandır kuşlar gelmiyor. Nesilleri tükenecek gibi. Kim îilir her mahallede kaç tane Konstantin Efendi var?

Kuşları boğdular, çimenlere söktüler…

Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da göremeyeceksiniz. Bizim İçin değil ama çocuklar, sizin için kötü ola­cak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük. Sizin için kötü olacak, benden hikâyesi.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection