Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cumartesi, 02 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cumartesi, 02 Şubat 2019 15:39

04 Şubat 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

04 Şubat 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İl Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından ziyaretleri kapsamında Salda Gölü’nü incelemelerde bulundu. İncelemede, Salda Gölü etrafında bisiklet yapımı, 295 kilometrekare alanı özel çevre koruma bölgesi ilan edileceği ve millet bahçesi projeleri hakkında bilgi verdi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Salda Gölü incelemesi sırasında yaptığı açıklamasında;

“Bugün Burdur ilimize Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi içerisinde Cumhurbaşkanımızın dün açıkladığı manifestolar çerçevesinde ziyaretlerde bulunuyoruz. Bugünde Burdur’umuzdayız. Doğal güzellikleriyle, gölleriyle bu bölge öne çıkmış çok değerli bir şehrimiz. Bakanlığımız 2023 vizyonu çerçevesinde Antlaya’da yapmış  olduğumuz toplantıda 24 madde ile şehirlerimizin yaşam kalitesini, doğamızı korumak, şehirdeki kentsel dönüşümü yapmak adına birçok eylem ve hedef ortaya koydu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bize verdiği talimatlar çerçevesinde kentsel dönüşümden, millet bahçelerine, özel çevre  koruma bölgelerinin artırılmasından, yine şehrin yaşam kalitesini yükseltmek adına şehirdeki yürüyüş yollarından, bisiklet yollarına birçok önemli projeyi Bakanlığımız olarak 2023 hedefleri çerçevesinde yapmaya gayret gösteriyoruz. Bugünde burada Salda Gölü ziyaretini gerçekleştiriyoruz.

2023 hedeflerimiz doğrultusunda biz şu an itibariyle korunan 78 bin kilometre karelik özel çevre koruma bölgemiz var. Hedefimiz 2023 yılında bu çevre koruma bölgesini tam 2 kat artırarak 133 bin kilometrekareye çıkarmak istiyoruz. Böylece bu yıl muhtarımız, valimiz buradaki vatandaşlarımızla yapmış olduğumuz görüşmede sadece Salda Gölü’ne bu sene 500 bine yakın vatandaşımız geldiler, ziyaret ettiler. Burayı biz özel koruma çevre bölgesi ilan ettiğimizde ve burada yapacağımız düzenlemeyle birlikte Salda Gölü ve bu göldeki düzenlemeler bu bölgenin istihdamını artıracak, doğayı, canlıları korumak ve gelecek nesillere de korunmuş olarak aktarmak adına çok önemli bir proje gerçekleştirmiş olacağız. 

Bu gölümüz 185 metre derinliğe sahip ve Türkiye’de ilkler arasında yer alıyor. Sadece yaz aylarında değil, kış aylarında görmüş olduğumuz kayak tesisleri yer alıyor. Burası hem kayak turizmi hem de doğal güzellikleri bir arada göreceğimiz çok güzel bir doğa harikası. Masmavi turkuaz gölleriyle, bembeyaz kumsalıyla dünyada eşine nadir rastlanan bir bölge ve biz burayı Cumhurbaşkanlığımızın açıkladığı manifeestolar çerçevesinde çevreyi, şehirlerinizi korumak adına özel çevre koruma bölgesi ilan edeceğiz ve bu ilan çerçevesinde 300 bin metrekarelik bir alanda Salda Millet Bahçesi yapacağız. Buda bir ilk olacak. Bu millet bahçesi projesi çerçevesinde  buraya gelen tursitlerimiz için 450’ye yakın bir otopark yapacağız. Bizim hedefimiz 81 ilimizde en az bir millet bahçesi yapılması. Burdur’umuza bugün iki tane millet bahçesi kazandırmış olacağız. Biri yeni hastane yanında 40 dönümlük bir alan. Birde Salda Gölü etrafında yapacağımız 300 bin metrekareyi bir millet bahçesi yapacağız. Özel çevre koruma bölgesi ilanıylada 295 kilometrekare alanıda korumuş olacağız. 

Toplamda şu an Türkiye’de 16 tane özel çevre koruma bölgemiz var. Salda Gölü’nü özel çevre koruma bölgesi ilan ettiğimizde bu sayımız 17 adete çıkmış olacak. Bu sayede buraya gelen vatandaşımız bu bölgeyi daha iyi gezebilecekler.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

6aydan fazla bir zamandır kayıp olan 78 yaşındaki Fatma Bozavcı hala bulunamadı. 

2 Ağustos akşamı Burdur’daki evinden çıkan Fatma Bozavcı, bir daha evine dönmedi. Kendisinden de haber alınamadı. Alzhimer hastası olduğu belirtilen 78 yaşındaki Fatma Bozavcı’nın yakınları, kaybolduğu günden bu yana basın ve televizyonda dahil olmak üzere bütün imkanları kulllanarak Fatma Bozavcı’yı arayışlarını sürdürüyorlar. 

Daha önce kaybolup evine dönmemesine ilişkin haber yaptığımız Alzheimer hastası Fatma Bozavcı’nın yakınları, ATVde yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert programından yardım talebinde bulundular. Müge Anlı ile Tatlı Sert ekibi, kayıp Fatma Bozavcı’nın kızı Hatice Ongu  programa alıp, kamuoyuna sesini duyurmasını sağladılar. 

Alzheimer hastası Fatma Bozavcı’nın yakınları, bütün imkanlarını seferber ederek, kayıp Fatma Bozavcı’nın bulunması için uğraşıyorlar. Kaybolan Fatma Bozavcı’yı görenlerin ya da hakkında bilgi sahibi olanların, ATV Müge Anlı ile Tatlı Sert  İhbar Hattı olan 0212 354 4325, 0212 354 43 26 numaralı telefonlardan ihbarda bulunmaları isteniyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 02 Şubat 2019 15:35

Başkan Ercengiz; Biz halkın iktidarıyız

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Kanal 15 televizyonunda Bilal Karasakal’ın hazırladığı Gündem Özel programına konuk oldu. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz programda eleştirilere en iyi cevap verebilme yolunun diğer parti adayları ile birlkte canlı yayına çıkmak olduğunu belirterek, ‘Ben şu anda 5 yıldır icracıyım. Kimilerine göre eksiğim olabilir ama ben doğru yaptığıma inanıyorum. Hodri meydan diyorum. Aday arkadaşımız gelsin bize benden hesap sorsun. Dersine çalışsın gelsin, hesap sorsun. Bizi vatandaşımız canlı yayında izlesin. Fakat aday arkadışımzda dersine çalışssın gelsin ben de ona sorular soracağım.” sözleriyle diğer adayları canlı yayına gelme çağrısında bulundu.

Gündem Özel canlı yayınına Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, Dergi Ayrıntı sahibi Gazeteci Cemalettin Bektaş ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz katıldı.

Gündem Özel programında Belediye Başkan Ali Orkun Ercengiz, 2104-2019 yılları içerisinde yapılan çalışmalar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.  Çalışmalar hakkında ise, ‘ 2014-2019, Yerel yöneticiler açısından zor bir dönemdi. Bu dönemde biz gayet iyi bir performans gösterdik. Burdur Belediyesi bir yandan tasarruf etti. Borç öderkende yatırım yaptı. Envanterini, makine parkını güçlendirdi. Halka hizmette çıtasını yükseltirken sosyal hayattan vatandaşı geri koymadı. Örneğin, bir kapalı durak projesinin insan hayatında ne kadar önemli olduğunu gördük. Derdimiz şu hayatını betonla değil, mutlu edecek güzelliklerle yapacağımızı söylemiştik. 5 yıldır bunun takipçisi olduk.’ değerlendirmesi yaptı.

Başkan Ercengiz, belediye borçları ve otogar süreci, katı atık bertaraf tesisi ve kentsel dönüşüm projeleri gibi konularıda canlı yayında değerlendirdi.

Belediyenin borçları hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

Belediyenin borcu 54 milyon 317 devir borç, ödenen 39 milyon 980, kalan borç 23 milyon 716, kasadaki mevduatımızda 13 milyon 722 bin lira. Burdur Belediyesi olarak şu anda bizim yaklaşık 23 milyon liralık bir borçumuz var. Şirketlerimiz düze çıkardık. Günü gelmiş ya da geride olan bir borcu yok. Akaryakıt istasyonlarımızın deposu dolu. Diğer alanlarımızı yeniledik. Bimtaş göl tesisileri sıfırdan yapıldı. Otelimize bakım yapıldı. Susamlık baştan aşağıya yenilendi. İstasyon Parkı sil baştan Burdur’a kazandırdık. Burdur Belediyesi’nin kültürel ve sosyal  faaliyetleri büyük bir bölümünü muhtarlarımızla birlikte yaptık. Et ve süt üreticisine destek olduk.”dedi.

Otogar sürecini değerlendiren Başkan Ercengiz, “Garajı fonksiyenel olarak ayıracağız. Garaj içerisinde vatandaşımız neye ihtiyacı varsa bulabilecek. 40-50 gün sonra yeniden kullanılabilir hale getirebilir olacak.” bilgisi verdi.  

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz TOKİ şehirmizdeki kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada;  

 İki noktada kentsel dönüşüm projesi var. İkisinde de Burdur Belediyesi başından beri yapılsın diye çırpınmış, direnmiştir. Burdur Belediyesi bu işin her yerinde var. Burdur belediyesi bu projenini başlanmasında baş aktör. Neden? Bi dedik ki insanca yaşasın insanlarımız dedik. 9000 metrekare hibe kararını meclis kararını henüz almamıştık. Önümüzdeki çarşamba alacağız. Her şey bitti ama art niyetli olup meclis kararını almazsak bütün proje çöpe gider.”ifadesini kullandı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 02 Şubat 2019 15:35

EMİTT’te zengin içerik çoklu tanıtım

İstanbul’daki EMİTT Turizm Fuarını ziyaret eden BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, Burdur ve Isparta tanıtımına katkıda bulunduklarını söyledi. BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf keyik, 31 Ocak- 3 Şubat 2019 tarihlerinde İstanbul Fuar ve Kongre Merkezinde, 3 gün sürecek fuarı Burdur Valisi Hasan Şıldak, BUTSO Meclis Üyeleri Hakan Yoran ve Ozan Kısaoğlu ile beraber ziyaret etti.

Başkan Keyik: “Turizm profesyonelleri, seyahat acenteleri, seyahat tutkunları Isparta ve Burdur stantlarını ziyaret ediyor. BAKA’nın, EMITT 5 numaralı salonda yer alan Isparta ve Burdur stantlarında sektör temsilcileriyle yeni turizm destinasyonu gül ve lavanta değerlerimiz daha fazla kişiye ulaştırılıyor. Salda ve Eğirdir gölleri, Salda ve Davraz kayak merkezleri, Sütçüler, Kızıldağ ile Sagalassos, Kibyra, Psidia gibi tarihi diğer turizm değerleri tanıtılıyor.” diye konuştu.

Başkan Yusuf Keyik: “90 ülkeden ve 60 binin üzerinde katılımcının beklendiği EMITT’te stantları, farklı ülke vatandaşlarının yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı turizm profesyonelleri ile seyahat tutkunları ziyaret ediyor. Gülleri, lavantası ve gölleri ile dikkatleri çeken Isparta Burdur stantlarında; antik çağlardan bu yana çok sayıda medeniyete ev sahibi olan bölgenin tarihi, eserleri, Sagalassos, Kybra ve Psidia başta olmak üzere antik kentleri, müze ve ören yerleri, eko, sağlık, inanç ve kültür, spor, yayla gibi alternatif turizm zenginlikleri de ziyaretçilere anlatılıyor. Stantlarımızda; gül ile lavantanın suyu ile kolonyaları, kozmetik ürünleri, gül lokumu, ceviz ezmesi, Bucak salebi, haşhaşlı yufka, elma cipsi, şokelma, kekik çayı ile reçeli, dut pekmezi, dut kurusu, tahin helvası gibi yöresel ürünler ikram ediliyor.

Fuardaki ikili görüşmelerde de yeni tur programları, ticari işbirlikleri ve rezervasyonlar konusunda olumlu ön görüşmeler yapılmasını da bekliyoruz.” dedi.

Başkan Keyik, Batı Akdeniz Bölgesinin ve Burdur’un her platformda tanıtılmasının, ilimize ve bölgeye ekonomik katkı ve istihdam sağlayacak yatırımların takibinin BUTSO Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte öncelikleri arasında olduğunu vurguladı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP Teşkiltı seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Milletvekili Mehmet Göker, İl Başkanı İzzet Akbulut, seçime sayılı günler kala adaylarına destek için sahaları tek tek geziyor.

İl Başkanı İzzet Akbulut, 31 Mart yerel seçimleri için il, ilçe ve belde ziyaretlerine ağırlık vererek adaylarına destek olmaya devam ediyor.

Milletvekili Mehmet Göker ve İl Başkanı İzzet Akbulut, seçim çalışmalarını Ağlasun’da sürdürdü. Ağlasun Belediye Başkan Adayı Fevzi Kasap Milletvekili Mehmet Göker ve İl Başkanı İzzet Akbulut’la pazar esnafını gezdi. 

CHP Ağlasun Belediye Başkan Adayı destek olmak için Ağlasun’a giden Milletvekili Mehmet Göker ve İl Başkanı İzzet Akbulut pazar esnafı ve vatandaşlarla sohbet etti. Milletvekili Mehmet Göker ve İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP Ağlasun Belediye Başkan Adayı Fevzi Kasap’la birlikte pazar esnafını ziyaret ederek hal hatır sorup, pazarın bol kazançlı olması temennisinde bulundular. Vatandaşlarla bir süre sohbet ettikten sonra ilçeden ayrıldılar.

Yayınlandığı Kategori Manşet

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, 4 Şubat 2019’da başlayacak eğitim- öğretim yılının ikinci döneminin başarılar getirmesini dileyerek, eğitimin önemini vurguladı.

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, 2018- 2019 eğitim- öğretim yılında yarıyıl tatilinin sona ererek, 263 okulda 43.300 öğrencinin pazartesi gününden itibaren yeni bir döneme başlayacağını kaydetti.

Yönetim kurulu olarak öncelikleri arasında eğitimin de yer aldığını belirten Başkan Keyik: “Çocuklarımızın; okuyan, araştıran, bilgi ve becerilerini sürekli olarak yenileyen bireyler olarak hayata hazırlanmaları ülkemizin geleceğe emin adımlarla yürümesini sağlayacaktır. Küresel rekabetin hızla arttığı günümüzde en büyük gücün eğitimli, nitelikli, çalışkan insan gücü olduğu asla unutulmamalıdır. Bu bilinçle her yıl Türkiye bütçesinden en büyük pay eğitime ayrılmaktadır. Bizler de Burdur Ticaret ve Sanayi Odası olarak eğitim ve öğretimin öneminin ve ilimize sağlayacağı katkıların farkındayız.” dedi.

Eğitim öğretim hayatında olduğu gibi ticaret ve sanayi hayatında en önemli göstergelerin eşitlik, süreklilik ve farkındalık olduğunu da ifade eden Başkan Keyik: “Çocuklarımızın ve gençlerimizin çağın gereklerine uygun, fırsat eşitliği içinde eğitim-öğretim imkânlarından yararlanması da en temel haklarıdır. Eğitime ve dolayısıyla insana yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. Şahsım ve yönetim kurulum adına eğitimde ikinci kanaat döneminin eğitim kenti Burdur’a ve tüm Türkiye’ye başarılar getirmesini diliyorum.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 02 Şubat 2019 15:34

Telefon dolancılarına dikkat!

Burdur Valiliği basın bülteni yayınlayarak asker, polis, savcı vb. adla telefonla arayarak para, kontör isteyen kişi veya banka hesap bilgilerini vermemeleri gerektiği uyarısında bulundu;

İlimiz Merkez, Bucak, Gölhisar ve Karamanlı ilçelerimize bağlı köylerimizde yaşayan bazı muhtarlarımızı ve vatandaşlarımızı arayan telefon dolandırcılarının, kendilerini karakol komutanı olarak tanıtarak vatandaşlarımızdan verdikleri hesap numaralarına para yatırmalarını istedikleri yönünde duyumlar alınmış, ayrıca bu konuda karakollarımıza şikayet müracaatında bulunan vatandaşlarımız olmuştur.

Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması açısından “asker, polis, savcı” vb. adla telefonla arayarak para, kontör isteyen kişi veya banka hesap bilgilerini vermemeleri gerekmektedir.

Bu tür telefonlara muhatap olan vatandaşlarımızın en kısa süre içerisinde güvenlik güçlerimizle irtibata geçmesi, bu kişilerin yakalanması açısından son derece önem taşımaktadır.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Burdur programı kapsamında Ak Parti İl Başkanılğı’nı ziyaret etti. Ziyarette Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum hedeflerini gönül belediyeciliği olduğunu belirterek, il koordinasyon kurulunda görüşülen kararlar hakkında katılımcılara açıklamalarda bulundu. Ak Parti İl Başkanlığı’nda partililerle bir araya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a ilçe ve belde başkanlarınca hediyeler verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Ak Parti İl Başkanlığı ziyaretinde yaptığı açıklamada gönül belediyeciliğine dikkat çekerek;

“Burdur tarihiyle, doğasıyla bu bölgede her zaman ön planda olmuş, Cumhurbaşkanımıza her zaman destek olmuş bir ilimizdir. Sayın Cumhurbaşkanımız yerel seçimleri için bizlere bir hedef koydu. Bu hedef gönül belediyeciliği hedefiydi. Bu hedefin içinde önce memleket, önce millet var. Tevazu içerisinde hareket edeceğiz. Bütün gönüllere, kalplere girerek herkesin kapısını çalıcağız ve şehrin, vatandaşın ihtiyacı neyse bunları gidermek içinde bizler, sizler hep beraber mücadele vereceğiz. Ben inanıyorum ki 24 Haziran’da vermiş olduğunuz %54-55’lik desteğin daha fazlasını 31 Mart’a Burdurlu kardeşlerimiz Cumhur İttifakımıza, belediye başkan adayımıza verecektir. Bundan hiç şüphemiz yok. 

Aslolan vatandaşı dinleyip, gönlünü alabilmek. Eğer biz bu şehirde gönlünü almadığımız bir tek vatandaşımız varsa şehri yeniden inşa etsek boşa. Biz herkesin gönlünü kazanmak zorundayız. İşte 31 Mart seçimleri böyle bir seçim. Tevazu içerisinde hareket edeceğiz ve herkese ulaşacağız. 31 mart seçimlerinde Deniz Kurt’a da her türlü desteği vereceğinizden eminiz.” dedi ve İl Koordinasyon kurulunda görüşülen kararları anlattı. 

Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt tevazu, samimyet içerisinde seçim çalışmalarını yürüttüklerini belirterek;

“Aday olarak ilk açıklanan illerin başındaydık. O günden beri tüm teşkilatımızla birlikte çok hızlı bir şekilde çalışıyoruz. Zaman çok çabuk geçiyor. Zamanı en iyi şekilde değerlendireceğiz. Burdur’un kentsel dönüşüme karşı bir eksikliği vardı. Bir talebi vardı. Bu konuyla ilgili bakanımız çok güzel müjdeler verdi. Özellikle 500 tane sosyal konut ile ilgili. Gittiğimiz yerlerde artık bunu çok rahat bir şekilde dile getirebileceğiz. Aynı zamanda millet bahçemizle ilgili müjreleri verdi. Sayın bakanımızın şehrimize gelmesinden çok mutlu olduk.”dedi.

İl Başkanı Volkan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Ak Parti İl Başkanlığı’nı ziyaretinde yaptığı konuşmada;

“Belediye Başkan adayımız Deniz Kurt teşkilatlarda uzun süre görev yapmış, işadamı ve esnaf kardeşimizin adaylığı açıklandığı günden itibaren hem teşkilatlarımızda hem de Burdur kamuoyunda büyük bir heyecan etkisi yaratmış ve seçildiği günden bugüne kadar yoğun temposunda şehrimizini bütün her yerine ulaşmanın gayretinde. Her eve girmenin, her gönüle girmenin derdinde olacak şekilde bir mücadelenin içindeydik. Belediye seçimleri deyince en önemli bakanlık olarak Çevre ve Şehrcilik Bakanlğı gündenmde. Sizlerin bize verdiği müjdelere çok kıymetli.”dedi ve katılan herkese teşekkür etti.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection