Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 19 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

20 Şubat 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

İbrahim Zeki Burdurlu Caddesi Belediye Fen İşleri ekiplerince yapılan çalışmalarla gelişmeye devam ediyor.

Son yıllarda evler ve işyerleriyle ticari bir alan olan Zeki Burdurlu Caddesi, alternatif olma yolunda hızla ilerliyor. 

Özellikle inşaat malzemeleri satan işyerleri ve kargocuların bulunduğu cadde olması ve alanda bulunan ev sayılarının da artmasıyla vatandaşların ilgi odağı olmaya devam ediyor. 

Belediye Fen İşleri ve Park Bahçeler Müdürlüklerinin yaptığı asfalt, kavşak, orta kaldırım ve yeşillendirme çalışmaları caddeye Belediye’nin verdiği önemi de artırıyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, mahalle toplantılarına kaldığı yerden devam ediyor. Seçim çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen mahalle toplantılarına, Yeni, Yenice, Cemil ve Dere Mahalleleri ile devam edildi. Başkanı   konuşmada; “Eğer DSİ Bölge Müdürlüğü Burdur’la ilgili içme suyu ve arıtma tesisini kısa vadede yapmayı düşünmüyorsa, Burdur Belediyesi olarak nitelikli içme suyunu Burdur halkımıza biz kazandıralım”  dedi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Pazar günü gerçekleştirdiği mahalle toplantısında Yeni, Yenice, Cemil ve Dere Mahalleleri  sakinleri ile bir araya geldi. CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, CHP İl Başkanı İzzet Akkaya, CHP Merkez İlçe aşkanı Sıkıka Gül Oğuzkan  CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer ve CHP Gençlik Kolları Başkanı Onur Karakaya da toplantıya katıldılar.  Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, mahalle sakinleri tarafından hazırlanan sevgi dolu afişlerle karşılandı. Düzenlenen toplantıda beş yıl boyunca yapılan yatırım ve hizmetler hakkında mahalle sakinlerini bilgilendirerek “yaptıklarımızı anlatacağız, yapamadıklarımızın hesabını vereceğiz” diyerek gerçekleştirilemeyen projelerin sebeplerini de açıkladı. 

Son günlerde gündem konusu olan nitelikli içme suyu hakkında da vatandaşı bilgilendiren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptığı konuşmada “2015 yılında Sayın Bakan Veysel Eroğlu’nu ziyaret ettik. O zaman seçimden önce söz vermişti Burdur’a,  içme suyu sorununu çözeceğiz demişti. Sözünü hatırlattık ve kendisi de sözünün arkasında durmaya kararlıydı.  2015 yılında DSİ 18. Bölge Müdürlüğü  ile Burdur Belediyesi adına imza attık. Bu işi yapacak, bitireceklerdi. Çeşmeden nitelikli su aktığı günden itibaren,  Burdur halkı olarak biz de DSİ Bölge Müdürlüğü’ne uzun vadeli düşük faizli bir borçlanma ile bu borcumuzu ödeyecektik. Pompalar değişti, İsale hattı  değişti ve depomuzun bir tanesi yapıldı. Ağustos ayında ekonomik çalkalanma başladı ve DSİ yatırımı öteledi, çalışmaları  durdurdu.  Şimdi Buradan söylemek istiyorum, DSİ 18. Genel Müdürlüğü ile de yazışacağız. Eğer DSİ Burdur’la ilgili içme suyu ve arıtma tesisini kısa vadede yapmayı düşünmüyorsa, bugüne kadar yaptığı işleri bize teslim etsin. Biz teşekkürümüzü edelim, borçlanmamızı yapalım ve arıtma, yumuşatma tesisimizi Burdur Belediyesi olarak en kısa zamanda yapacağımız ihalelerimizle biz yapalım.  Burdur’umuzun nitelikli içme suyunu Burdur Halkımıza, kazandıralım. Bunun başka yolu kalmadı.” Şeklinde konuştu.  

Tekrar Belediye Başkanlığına seçilmesi durumda da yapacağı projeler ve yatırımlar hakkında da mahalle sakinlerine bilgi vererek, bölgede bulunan Demokrasi Parkı’nın da adına yakışacak şekilde tekrar düzenleneceğini belirten Başkan Ercengiz konuşmasını Biz Memleketin parasını çarçur etmeye değil, yine memleketimizin insanına kullanmaya geldik.” Sözleriyle tamamladı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

 Bakibey Konağı, Çelikbaşlar Evi, Taşoda, Mısırlılar Evi, Piribaşlar Evi Burdur Şehir Mimarisinin iyi korunmuş, başarılı örnekleridir. Ancak; Burdur Şehir Mimarisinin özelliklerini yansıtan önemli ve güzel örnekler, bu yapılardan ibaret değildir. 

Şehrimizde hala ayakta kalmış, öyle güzel şehir mimarisi örneği yapılar var ki; estetik görüntüleri, mimari yapıları ile  dikkat çekiyorlar.

Bu evlerden bir tanesi, Sakarya Caddesi,Turan Caddesi, Hamamcı Sokak ve Onur Sokak’ın kesişme noktasında, beş yol kavşağında bulunuyor. Turan Caddesi; Üçdibek Mahallesi ile Sakarya Mahallesi arasında sınır oluşturuyor.

Yıllara meydan okuyarak ayakta kalan ve hala kullanılan bu bina, 50-60 yıl öncesi düşünüldüğünde, bir mimarlık yaratıcılık harikası. Binayı tasarlayıp yapanlar, alanı çok güzel ve nizami bir şekilde kullanmışlar. İkinci kat çıkmasını da zamanın taşıtlarının yolda dönmesine, ilerlemesine engel olmayacak tarzda yerleştirmişler. İkinci kat çıkmalarının altına yerleştirilen dirsekler, hem ikinci katı taşımakta, hemde binaya bir tarz bir görsel güzellik katmakta. 

Aradan geçen yıllara rağmen durup incelendiğinde bina hala çok güzel, hala değerli, başarılı bir Cumhuriyet Mimarisi örneği.

Büyük çoğunluğu Ulucami etrafında olup koruma statüsünde bulunan bu evlerin çoğu, ne yazık ki gözden çıkarılmış vaziyettedir. Burdur Mimarisinin başarılı örnekleri olan bu evlerin bazılarının, yaratılacak bazı formüllerle onarılıp aslına uygun restore edilmesi, bunların geleceğe taşınması, gelecek kuşaklara armağan edilmesi hususunda, güzel bir çalışma olacaktır.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Binlerce yıllık tarihi, el değmemiş doğal güzellikleri ile Anadolu’nun büyüleyici bir köşesi olan İlimizde, Burdur Müzesi ve ören yerlerine ziyarette bulunan kişi sayılarında yıllar itibariyle artışlar devam ediyor. 2018 yılı rakamları ise bu artışı teyit ediyor.

2016, 2017 ve 2018 yıllarına ilişkin ziyaretçi sayıları incelendiğinde;

Burdur Müzesini ziyaret eden kişi sayısı 2016 yılında 13.961, 2017 yılında 17.295 iken bu sayı 2018 yılında 21.634’e ulaşmıştır.

Sagalassos Antik Kentini ziyaret eden kişi sayısı 2016 yılında 29.952, 2017 yılında 35.727 iken 2018 yılında 51.045 olmuştur.

İnsuyu Mağarasını 2016 yılında 49.731 kişi ziyaret etmiştir. 2017 yılında tadilat nedeniyle kapalı olan mağara, 2018 yılı Nisan ayı itibariyle tekrar ziyarete açılmıştır. 2018 yılında 9 aylık süre içerisinde ise 86.892 ziyaretçiyi ağırlamıştır.

Kibyra Antik Kentini ziyaret eden kişi sayısı 2016 yılında 10.686, 2017 yılında 6.441, 2018 yılında 8.840 olmuştur.

Ziyaretçi sayısı artış oranlarına baktığımızda ise;

Burdur Müzesi 2018 yılı ziyaretçi sayısı bir önceki yıla oranla % 25, 2016 yılına oranla % 55, Sagalassos Antik Kenti 2018 yılı ziyaretçi sayısı bir önceki yıla oranla % 42,87, 2016 yılına oranla 70, İnsuyu Mağarası ziyaretçi sayısı 2018 yılında 2016 yılına oranla % 74 (2017 yılı ziyarete kapalı), Kibyra Antik Kenti 2018 yılı ziyaretçi sayısı bir önceki yıla oranla % 37,24 arttığı görülmektedir.

 Vali Hasan Şıldak, ziyaretçi sayılarındaki artışın İlimiz için memnuniyet verici olduğunu ifade ederek; “tarihi ve kültürel değerleri, doğal güzellikleri ile önemli bir turizm potansiyeline sahip Burdur’un turizm pazarından hak ettiği payı alması için gereken adımları kararlılıkla atacaklarını” ifade etti.

Devam eden çalışmaları yakından takip ettiklerini ifade eden Vali Hasan Şıldak; “Sagalassos gibi, İlimizin Dünya Geçici Miras Listesinde yer alan Kibyra Antik Kenti’nde devam ziyaretçi karşılama ve tanıtım merkezinin yapımının tamamlanmasının ardından “hızlı atların ve kahraman savaşçıların şehri” olarak anılan Kibrya’yı ziyaret eden kişi sayısında da belirgin şekilde artış olacağını düşünüyorum.

Yeşilova İlçemizde yer alan eşsiz turkuazın tonlarıyla, Dünyanın en berrak göllerinden biri olan, Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan Salda Gölü bu yıl 500 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı. Ayrıca Gölle aynı adı taşıyan beyaz, yeşil ve mavinin iç içe olduğu Salda Kayak Merkezi de kış turizminin bölgedeki yeni adresi olma yolunda ilerliyor. Amacımız ayrı bir önem verdiğimiz Salda Gölü ve Kayak Merkezinde devam eden ve planladığımız çalışmalarla birlikte 12 ay turizmdir.

İlimizin bundan sonraki temel gelişim alanlarının en güçlüsü turizm olacaktır. Son üç yılın rakamları da bunu ortaya koyuyor. İlgili bakanlıklarımızla birlikte bu alanlarda etkili projeler geliştiriyoruz ve Hükümetimizin bütün desteğini alıyoruz. Temel hedefimiz, tarihi ve doğal mirasımızı koruyarak sahip olduğumuz bu eşsiz potansiyeli turizme kazandırmak, gelen ziyaretçilerimize yeterli ve kaliteli hizmet sunabilmektir.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 19 Şubat 2019 15:06

MAKÜ kente yönelen üniversite

Tazelenme Üniversitesi’nin misyonu, yaşlılıkta bilgi, beceri ve yeteneklerin korunmasını; yenilerin kazanılmasını sağlayarak, kaliteli ve başarılı yaşlanmanın temelini atmaktır.

Eğitim modeli gönüllülük esasına dayalıdır. Tazelenme Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan’ın önderliğinde geliştirilmiş bir sosyal sorumluluk projesidir.

Tazelenme Üniversitesi 2018-2019 eğitim-öğretim dönemi itibariyle;

1. Akdeniz Üniversitesi

2. İstanbul Nişantaşı Üniversitesi

3. Alanya Hamdullah Emin Paşa(HEP) Üniversitesi

4. Ege Üniversitesi

5. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

6. Girne Üniversitesi

7. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yerleşkelerinde gerçekleşitirilmektedir.

Tüm yerleşkelerde, ev sahibi üniversiteler sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde gönüllü olarak kapılarını açmakta; verilen eğitim tamamen ücretsiz olup, ders veren öğretim üyeleri yine gönüllülük esasıyla görev almaktadırlar. 50+ Tazelenme Üniversitesi’nin yerleşkelerinde bir yandan teorik derslerle yaşam boyu öğrenmenin gerçekleşmesi sağlanırken öte yandan uygulamalı derslerle öğrencilerin yeteneklerini keşfetmelerine olanak tanımaktadır. Yerleşkelerde öğrenim gören genç kuşakların 50+ Tazelenme Üniversitesi öğrencileriyle aynı ortamda buluşması, onların bilgi ve tecrübelerinden yararlanması, eğitimin hedefleri arasında yer almaktadır.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’de “Kente Yönelen Üniversite” söyleminden hareketle bünyesinde Tazelenme Üniversitesi faaliyetlerine başlamaktadır. 22.02.2019 Cuma günü saat 15.00’te Rektörlük Senato Toplantı Salonu’nda Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın açılış dersini vermesiyle ilk adım atılacaktır.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection