Tarihe göre süzülmüş ögeler: Pazartesi, 18 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Burdur Cumhuriyet  Meydanı’nda düzenlenen mitingte halka hitap etti. Mitingte, Burdur’a yapılan yatırım hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Burdur 31 Mart’ta Cumhur ittifakının yanında yer alarak ülkesine sahip çıkacaktır. Son 16 yılda Burdur’a 9 kattrilyon yatırım yaptık. Eğitimde 1100 adet yeni derslik inşa ettik. Bugün Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ni şehrimize biz kazandırdık. 1900 kişi kapasiteli 2 adet yurt açıyoruz. Burdur, Bucak, Gölhisar’a gençlik merkezleri, spor salonları, yüzme havuzu gibi sosyal tesisler yaptık. Devlet hastanesi yanındaki 40 bin metrelik bir alana Burdur Millet Bahçesi’ni yapacağız” dedi. 

Burdur ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu eşlik etti. Coşkulu bir kalabalıkla karşılanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Burdur’daki mitinginin ardından Isparta’ya geçti. 

Tarihinde görülmemiş hizmetlerle Burdur’u geliştirdiklerini, kalkındırdıklarını, ileriye taşıdıklarını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan;

“Buradan çok farklı bir müjde veriyorum. Salda Gölü’nü çevre koruma bölgesi olarak ilan ediyor, kıyısında da 300 bin metrekarelik bir millet bahçesi oluşturuyoruz. Sağlıkta 9’u hastane olmak üzere toplam 19 tane sağlık tesisi kazandırdık. 9 sağlık tesisinin yapımı ve ihale süreci devam ediyor. Bunlardan biride 475 yataklı Burdur Devlet Hastanesidir. Eğitim araştırma hastanesi haline dönüştürmeyi planladığımız bu projenin inşaatına yakında başlıyoruz.  Toki vasıtasıyla toplamda 2661 konut projesini hayata geçirdik. Şimdi yine TOKİ ile Burdur Bozkurt Mahallesinin kentsel dönüşüm projesinin ihalesi yapıldı, Nisan’da inşaate başlıyoruz. Necati Bey projesinin ihalesi de yakında yapılıyor. 

31 adet Ata yadigarı eserimizi restore ettik

Ecdaddan devraldığımızı gelecek nesillere taşıyacağız dedik. Merkezdeki Hocabali Hamamı’nın restorasyonu devam ediyor. Ulaşımda Burdur-Tefenni-Çavdır yolunu ve Burdur-Kemer ayrımı Yeşilova yolunu bu yıl, Isparta-Burdur yolunu ise seneye tamamlıyoruz. Toplam 3 kat trilyon lira bedeli olan Isparta-Dereboğazı-Antalya yolundaki çalışmalar sürüyor. Burdur-Gümüşgün yolu arasındaki demiryolu hattını sıfırdan yapmışcasına yeniledik. Antalya-Isparta-Burdur-Afyon-Eskişehir hızlı tren projemizle ile ilgili etüd proje çalışmalarını bu yıl tamamlıyoruz. Afyon-Denizli-Isparta-Burdur demiryolu hattını yerli, milli yazılımla sinyalli hale getiriyoruz. İnşası süren bu projenin çalışmalarını 2 yıla kadar bitiriyoruz. 

Laf değil iş yapıyoruz

Burdur’’da 14 baraj ve 1 gölet inşa ettik.  7 baraj ve 1 göletin yapımı da devam ediyor. Sulama projeleriyle 238 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık, yapımı süren tesislerle 32 bin dekar zirai alanı daha sulamaya açacağız. Burdur Gölü’nü takviye etmek için Büyük Menderes Nehri kaynaklarından su vereceğiz. Böylece ülkemizin tabiat kaynaklarından olan Burdur Gölü’ndeki su çekilmesini telafi edeceğiz.  Burdur şehir merkezine içme suyu temin edeceğimiz projelerimizi hazırladık. Biz hatları yeniledik ancak belediye şebekeyi yenilemeği için vatandaşımız suyu içemiyor. Burdur’un içme suyu, trafik, yol, otopark sorununu çözemeyen bu zihniyeti 31 Mart’ta tasfiye edeceğinize ben inanıyorum.  Burdurlu çiftçimize 1,1 kat trilyon lira tarımsal destek, girişimcilerimize 1,5 kattrilyon lira yatırım desteği sağladık. Şehrimize bir de teknopark kurduk. Burdur’da 19 bin iş yerine toplam 181 milyon lira tutarında SGK prim teşviği verdik. Sağladığımız desteklerle Burdur’da 6507 yeni istihdam oluşturduk. Burdur’da Toros Gaz’ın hizmetleriyle ilgili şikayetler oluyor. Burdur’da doğalgazla ilgili aksaklıkların bir arada çözülmesini özellikle temenni ediyorum. Aksi takdirde milletimizi üzeni bizde üzeriz. 

Tanzim çadırlarını genişletiyoruz

Patlıcan, patates, soğanla üzdüler. Bizde anında tanzim satış çadırları kurduk. Tanzim satışları genişletiyoruz. Seçim sonrası bu mantık devam ederse bu işi 81 vilayetin tamamında uygulamaya koyacağız. 

Terör örgütüne bugün olmazsa yarın mutlaka ağır bir darbe vuracağız

Söz verildiği gibi Münbiç’in bir an önce teröristlerden temizlenip yerel halka bırakılmasını bekliyoruz. Bu bölgede ancak Türkiye’yi karşısına değil yanına alanlar kazanır.

Münbiç ve Fırat’ın doğusunu terör örgütünden temizlediğimizde milyonlarca Suriyelinin güvenle evlerine döneceğini biliyoruz. Türkiye sınırlarının dibinde bir terör oluşumuna göz yummayacağız. Ne pahasına olursa olsun bu terör koridorunu yıkacağız. Gönül ister ki bu mücadeleyi müttefiklerimizle beraber verelim.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 18 Şubat 2019 17:42

19 Şubat 2019 - Salı - Burdur Gazatesi

19 Şubat 2019 - Salı - Burdur Gazatesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Pazartesi, 18 Şubat 2019 15:56

Kitap Furarı’na her kesimden ziyaretçi

Geçtiğimiz Cumartesi günü açılışı yapılan Kitap Fuarı’na genç, yaşlı her kesimden ilgi büyük. 25 Şubat’a kadar açık kalacak olan festivalde Türkiye’nin birbirinden ünlü yazarları Burdurlularla buluşuyor. 

Burdur Belediyesi Konferans ve  Sergi Salonu’ndaki Kitap Fuarı’nda 15 Şubat’ta Murat Tavlı, 17 Şubat’ta Ayşegül Dede ve Necati Demirci’nin katılımlarıyla söyleşi düzenlendi. 25 Şubat’a kadar sürecek olan etkinlikler 19 Şubat’ta Nilgün Bodur, 20 Şubat İrfan Değirmenci, 22 Şubat İsmail Saymaz, 23 Şubat İbrahim Özbay, Şermin Yaşar, 24 Şubat’ta Bilal Sami Gökdemir, Kahraman Tazeoğlu, Yelda Kırçavul ve Sinan Yağmur’un katılımlarıyla renklenecek.

Sabah 10.00’dan akşam 23.30’a kadar açık olan Kitap Fuarı’nda birçok kitapevi stand açarak kitapseverlere kitaplarını tanıtma ve satış yapabilme imkanı buldular.

Özellikle öğrencilerin ilgisini çektiği kitap fuarında birbirinden farklı yerli ve yabancı yazarların kitapları yer alıyor. Fuarı ziyarete gelen öğrenciler istedikleri kitapları uygun fiyata bulabilme fırsatını da yakaladılar.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Milli Takımlar ve Burdur Boks Takımları antrenörü Merdane Bağnıyanık, Türkiye Boks Federasyonu’nun yıllık  Faaliyet programinda yer alan  ve 11-17 Mart 2019 Tarihlerinde Bilecik’de  yapılacak, Yıldızlar Türkiye Boks Şampiyonası’na katılmak için hazırlıklarını sürdürüyor

Boksörler; Haftada 6 gün,  Milli Takımlar ve Burdur Boks Takımları Antrenörü Merdane Bağrıyanık gözetiminde yapılan antrenmanlarla şampiyonaya hazırlanıyorlar.

 Burdur Makü Spor kulübü Lisanslı Sporcuları 50 kiloda Ahmet Faruk kılınç, 60 Kiloda, Hikmet Topal, 71 kiloda  Musa Yükcü,  Antalyalı Boksörlerle yaptıkları Özel Antrenman maçlarındaki ferformansları ile  formda olduklarını gösterdiler.

Burdur Boksunun Babası  Antrenör Merdane Bağrıyanık antrenmen esnasında gazetemize yaptığı açıklamada; “Bu yıl Burdurumuza  üç Türkiye Sampiyonluğu  getireceğiz. Buna bütün kalbimle inaniyorum. Çünkü bu evlatlarımız, Burdur’un 60 yıldan beri oluşturduğu en iyi kadrosudur. Bende bu yüzden antrenörleri olarak çok mutluyum. Çalısmalarımız aralıksız devam edecek. Bizlere desteklerini esirgemeyen Makü Spor kulübü Baskanımız Mustafa Kılınç,  Gençlik Spor il Müdürümüz Orhan Kamerkaya ve Burdur Spor lisesi Müdürü Feti Bulut’a çok teşekkür ediyoruz. Basarılarımızda en büyük pay sahibi olanlar onlardır” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 18 Şubat 2019 15:56

Başkan Ercengiz’e Eczacı’lardan destek

Ege Eczacıları Danışma Kurulu Toplantısı , Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e destek vermek için Burdur’da gerçekleştirildi. 

Ege Eczacıları Danışma Kurulu Toplantısını yapmak üzere Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti ve  Bölge Eczacı Odaları Başkanları Burdur’da bir araya gelerek belediye başkanlığına tekrar aday olan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e destek verdi. Düzenlenen toplantıya Muğla, Çanakkale, Afyon, Denizli, Kütahya, Balıkesir, Manisa, Uşak, Isparta, İzmir, Aydın, Eskişehir, Bursa olmak 14 farklı ilin eczacı odaları başkanları ve Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti Yöneticileri katıldılar. 

Düzenlenen toplantıda konuşma yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “beş yıl önce olduğu gibi meslektaşlarımla, bir meslek örgütü ve dayanışması bilinci ile seçim öncesi bu programla bir araya geldiğimiz için her birine ayrı ayrı teşekkür ederim. Biz hakikaten her ne kadar sıkıntılar yaşayarak bu günlere gelmiş olsak da iyi bir örgütüz. Kendi içimizde dayanışmayı güçlü tutmuş, kendi içimizdeki dayanışmanın  sonucunda her kim olursa olsun bizden birisi olsun diyebilmiş bir anlayışıyla bugün burada merkezdeki meslektaşlarımın ve ilçedeki meslektaşlarımın desteği ile bir beş yıla daha talip olarak yeniden aday oldum. Tabi beş yıl içeresinde zor bir dönemi yaşadık siyaseten. Beş yılda yedinci seçimi yaşıyoruz ve bir darbe girişimi gördük. Ülkenin altının üstüne getirildiği bir dönemi yaşadık. Ama biz hizmet odaklı bir anlayış içeresinde görevlerimizi yerine getirmeye çalıştık. Bana, Eczacılık mesleğimin verdiği en önemli katkı buydu. Kazanç odaklı değil hizmet odaklı bir mesleği ifa eden meslek grubuyuz. Bizler Eczacıyız ve temelinde iyi şeyler yapmayı standart edinmiş insanlarız. Mesleğimin ve meslek örgütümün bana verdiği terbiyeyle, bu noktada hakikaten belli bir disiplini, saygıyı, sevgiyi, as, üst ilişkisini bu örgütte öğrendim. gerçekten Türk Eczacıları Birliği bu anlamda bize çok büyük katkılar verdi. Ben katıldığınız, destek verdiğiniz ve bana en azından bir meslektaş olarak güç verdiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum Bizler Eczacıyız ve temelinde iyi şeyler yapmayı standart edinmiş insanlarız.” Şeklinde konuştu 

Toplantıya katılan eczacı oda başkanları Ali Orkun Ercengiz’in kazanacağına yürekten inandıklarını ve güvendiklerini belirterek meslek örgütü içinde de son derece disiplinli, çalışkan, aldığı işi başarıyla bugüne kadar getirmiş olan arkadaşlarının bu işten de başarıyla, alnının akıyla çıkacağına inandıklarına vurgu yaptılar.

Yayınlandığı Kategori Manşet

İlimiz sporcularından Burdur Spor Lisesi Öğrencisi Ali Sait Balcı Okul Sporları Judo Şampiyonası’nda Türkiye 2.’si oldu.

16-17 Şubat tarihleri arasında Ordu’da yapılan Okul Sporları Türkiye Şampiyonası yapıldı. Şampiyonada mücadele eden ilimiz sporcularından Burdur Spor Lisesi öğrencisi Ali Sait Balcı Türkiye 2.’liğine hak kazandı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Yarışlı Köyü Muhtarı İsmail Gün, 31 Mart Yerel Seçimleri için başvuru yaparak yeniden aday oldu.

2014 yılı yerel seçimlerinde seçilerek, 5 yıldır muhtarlık yapmakta olan 46 yaşındaki çiftçi İsmail Gün, göreve süresince köyüne hizmet ederek, köylülerinin takdirini ve desteğini kazandı.

Muhtar adayı Gün, 5 yıllık görev süresi içinde yaptığı çalışmalar hakkında  gazetemize yaptığı açıklamada, “5 yıl gibi kısa sayılabilecek sürede köylülerimin desteğiyle pek çok iş başardık” dedi.

Görev süresince köyün ihtiyaçlarının büyük bölümünü giderdiklerini ifade eden İsmail Gün;  göreve geldiğimizden bu yana  konferans salonumuzun ve ağır tonajlı araçların tartıldığı kantarı yaptık, Değirmen Çayı’nda 800 metre boru döşemesi yaptık, köy içine 900 metre parke döşedik, Halı saha yaptık, Yayla Suyunu Kızıl Burun’dan okul bahçesine indirdik, su deposunu fayansla kapladık, Muhtarlık binasının tadilatını yaptık, okul binalarının sıva ve boyası yapıldı, Ana sınıfını zeminine laminant döşemesi yapıldı, Camiye abdest alma alanı ve tuvalet yapıldı, sağlık ocağının onarım ve bakımı yapıldı, okul bahçesine depo yapıldı, kantar yolu asfaltlanarak toz ve çamurdan kurtuldu, okul bahçesine çocuk parkı yapılıp fitness aletleri yerleştirildi, cenaze aracına morg sistemi yapıldı, içme suyunun dörtte üçü yenilendi, yarım kalan kanalizasyonun 3000 metrelik bölümü yapıldı, köye kamera sistemi kuruldu, kantar binasına elektrik paneli takıldı, mezarlığa giriş kapısı yapıldı, 40 adet çöp konteyneri köy içine yerleştirildi, otobüs bekleyenler için durak yapıldı, yangın tankerinin bakımı yapıldı, Tekke Mahallesi’ndeki su deposu fayansla kaplandı, Tekke Mahallesi’ndeki depodan  havuza boru döşendi, Cami yanına büz döşendi, fosseptik çukurundan aşağıya 300 metre büz döşendi, Tekke Mahallesi ve Höyük Mahallesi’ne hoparlörlerle ses sistemi kuruldu” bilgisi vererek, 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde yeniden göreve getirilmesi halinde köye turşu ve salça fabrikası, düğün salonu yapımını gerçekleştireceğini, yapımı süren okulun tamamlanmasını sağlayacağını,  saniyede 80 litre su gelen kaynağın suları ile gölet yapımını gerçekleştirmeyi planladığını, gölet yapımı için projenin hazırlandığını, zemin etütlerinin yapıldığını sadece ihaleye çıkarılmasının beklendiğini, yapılacak göletle birlikte regületör sistemiyle pompa istasyonunun da kurulacağını vurguladı.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection