Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cumartesi, 16 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cumartesi, 16 Şubat 2019 15:43

Kitap Festivali’nde görkemli bir açılış

Kitap Festivali, Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen açılış töreniyle ziyaretçilerine kapılarını açtı. 25 Şubat  tarihine kadar açık kalacak olan festivalde Türkiye’nin birçok ünlü yazarı Burdurlularla buluşacak. Kitap Fuarı açılış törenineBelediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, İyi Parti İl Başkanı Faruk Erkan ve vatandaşlar katıldı. Ayrıca 14 ilden Eczacılar Odası Başkanları açılışa katılarak Başkan Ercengiz’e destek verdiler.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Kitap Festivali açılış töreninde yaptığı açıklamasında;

“Biz belediyeciliği sadece yol yapan, asfalt döken, kaldırım yapan, parklar yapan bir belediyecilk olarak görmeyeceğimizi en başında söylemiştik. İstanbul’da ne varsa Burdur’da da o olmalı, Ankara’da ne yaşanıyorsa Burdur’a da onu getirebilmeliyiz demiştim. Biz bu yıl yeni bir etkinlikle daha da büyüterek Kitap Fuar’ımızı Burdur halkının hizmetine sunuyoruz. Spordan, sanata, bilimin birçok alanında yaptığımız çalışmalarla Burdur halkının farklı bir belediyecilik anlayışını en azından bu kısa dönem içerisinde neler yapabileceğimizi  göstermeye çalıştık.

Tabii ki hemşehrilerimizin daha da fazlasının istemesi elbette hakkıdır diyerek her geçen gün hedefimizi bir tık öteye götürmeye çalışıyoruz. Fuarımızın içeresinde bu yıl daha da profesyonelce hazırladığımız birçok yayınevinin katılımıyla okumaya teşvik etmeye çalıştığımız özellikle sevgili gençlerimizin hazır bilgiden uzaklaşıp, yeniden kitap okuma alışkanlığının kazandırabilmek için çocuklarımızı bu fuarlarda daha çok kitap alan, bu fuarlardan aldığı kitaplardan daha çok okuyan hale getirmek zorundayız. Bu bizim görevimizi. bizde bu zorunluluğun farkında olarak bugün kitap fuarımızın açılışını yapacak ve 10 gün boyunca Türkiye’nin birçok ünlü yazarını sizlerle buluşturacağız. İnanıyorum ki Burdur halkı bizim yaptığımız etkinliklere verdiği değer gibi kitap fuarını da hak ettiği değeri verecektir. Çünkü okumayan bir ulus, okumayan bir nesil  tarihten dersini çıkarmayan ve tarihten dersini çıkartamadığı için tarihi tekerrürden ibaret sanan bir şekilde yetişmeye devam edecektir. Biz dersimizi çıkartacağız ve Ulu Önder Atatürk’ün bize öğütlediği ve o çağdaş medeniyetler seviyesine çıkartabilmenin yollarını gösterdiği başta Nutuk olmak üzere bize önerilen tüm kitaplarımızı  gençlerimize ulaştıracağız. Fuarımızın hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 16 Şubat 2019 14:43

18 Şubat 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

18 Şubat 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, il ve ilçe ziyaretleriyle seçim çalışmalarına hızla devam ediyor.

CHP Kadın Kolları Başkanlığı  yönetim kurulu üyeleriyle sahada çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kapı kapı, esnaf esnaf gezen CHP Kadın Kolları yönetim kurulu üyelerinin en önemli hedefi gönül almak, vatandaşı dinlemek. 

İlimizin çeşitli mahallelerinde ziyaretlerde bulunan Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer çalışmalarla ilgili yaptığı konuşmasında;

 “Seçim çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Tüm ilçelerimizde mahalle mahalle ve köy köy gezerek çalınmadık kapı bırakmadan ziyaretlerimiz devam edecek. Gönüllere dokunarak yerel seçimler hakkında bilgilendirmelerde bulunuyoruz. Yaşlılarımızın hayır duasını alıyoruz. İlimizdeki CHP Belediyeciliğinin, ne kadar olumlu ve başarılı olduğunu vatandaşların memnuniyetinden görüyoruz. Belediye Başkanı Ali orkun Ercengiz 5 yıl boyunca başarılı çalışmalara imza attı. Bizde Kadın Kolları ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte gece gündüz demeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışmalarımız aralıksız devam ediyoruz. Kadın Kolları olarak halkımızı dinlemeyi ve çalışmalarımızı onlara anlatmayı hedefliyoruz. Belediye Başkanı’mız Ali Orkun Ercengiz’le birlikte mahalle toplantılarına da katılım sağlıyoruz. 

Ev ziyaretlerimizin yanı sıra esnaf ziyaretlerini de ağırlık veriyoruz. Her gün bir mahallede çalışma düzenleyip esnaf arkadaşlarımıza hayırlı işler diliyoruz. 

Dileriz ki, halkımızdan aldığımız destekler ile yerel seçimlerde Burdur yine CHP Belediyeciliğini tercih eder. Çalışmalarımızı bu yönde 31 Mart’a kadar ara vermeden sürdüreceğiz. Biz inanıyoruz ki Burdur yoluna Ali Orkun Ercengiz ile devam edecek. Her zaman dediğimiz gibi halkın sesi olacağız. CHP Kadroları olarak bütün enerjimiz, inancımız ve heyecanımızla durmadan, yılmadan çalışacağız. dedi. 

Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, esnaf ve ev ziyaretlerden duyulan memnuniyetlerin kendilerine güç verdiğini de aktardı. Yapılan çalışmaların ve ziyaretlerin her zaman devam edeceğini ve her daim halkın yanında olduklarını vurguladı.  

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 16 Şubat 2019 14:43

CHP Yeşilova seçim bürosu açıldı

CHP Milletvekili Mehmet Göker, İl Başkanı İzzet Akbulut ve il teşkilatıyla birlikte ilçe ziyaretleri kapsamında Yeşilova ve Karamanlı’yı  ziyaret ettiler.

Milletvekili Mehmet Göker, İl Başkanı İzzet Akbulut, İlçe Başkanı Ferdi Ay, Belediye Başkan Adayı Mümtaz Şenel, Teşkilat ve Yeşilovalı vatandaşlarla bir araya gelerek Yeşilova Seçim Bürosunu açtılar.

Seçim bürosu açılışında konuşma yapan CHP İl Başkanı İzzet Akbulut;

“Açmış olduğumuz seçim bürosu öncelikle partimize, Yeşilovamıza, aday çıkarmayıp bugün Mümtaz Şenel’i destekleyen İyi Parti’ye, gönüllerde kuracak olduğumuz ittifak için her ne kadar Ak Partili her ne kadar MHP’li olsada bugün gönlü bizlerle olan tüm Yeşilovalılara hayırlı olsun diyorum. Bugün yine aramızda eski ilçe başkanları ve belediye başkanlığına aday olmuş isimlerde burada. Onlar Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir olmasını gerektiğini, birlikte olmasını gerektirdiğini bizlere gösterdi. Ayrıca onlara da teşekkür etmek isitiyorum. Bu birlikteliği 31 Mart’a kadar devam ettireceğiz. Allah’ın izniyle tekrar altıoklu şanlı bayrağımızı Yeşilova Belediye’mizin burçlarına dikeceğiz.” deyip vatandaşları selamladı.

Milletvekili Mehmet Göker, İl Başkanı İzzet Akbulut ve teşkilat mensupları Yeşilova Seçim bürosu açılışı sonrası Karamanlı Belediye Başkan Adayı Turgut Yasa ile birlikte pazarda saha çalışmalarına eşlik ettiler.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 16 Şubat 2019 14:43

Burdur’un seçmen sayısı belli oldu

31 Mart seçimlerine sayılı günler kala Burdur’un seçmen sayısı belli oldu. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde 199 bin 90 kişi 752 sandıkta oy kullanacak.

Merkezde 273 sandıkta 77 bin 228 seçmen sandığa gidecek. İlçelere göre seçmen dağılımında;

 Ağlasun’da 28 sandıkta 6 bin 894, Altınyayla’da 17 sandıkta 4 bin 522, Bucak’ta 179 sandıkta 48 bin 133, Çavdır’da 40 sandıkta 10 bin 230, Çeltikçi’de 18 sandıkta 4 bin 540, Gölhisar’da 59 sandıkta 16 bin 681, Karamanlı’da 28 sandıkta 6 bin 451, Kemer’de 13 sandıkta 2 bin 761, Tefenni’de 36 sandıkta 8 bin 407, Yeşilova’da 61 sandıkta 13 bin 243 seçmen oy kullanacak.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 16 Şubat 2019 14:43

Virane yıkıntılar tehlike saçıyor

Sit alanı ilan edilen Ulu Cami etrafındaki bazı eski yapılar yıkılma tehlikesi içinde. İçinde oturulmayan, terkedilmiş, sahipleri tarafından onarılmayıp, yıkıntı haline gelen bu eski  ahşap yapılar etrafları için tehlike oluşturabiliyor.

 

Sakarya Mahallesi, Kasapoğlu Camisi yakınlarında, yola cepheli eski bir ev, yıkıntı haline gelip, çevre için tehlike oluşturunca, Burdur Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, yıkıntı önünü dubalarla çevirerek önlem aldılar. Yapının tehlike arzeden bölümleri yıkıldı.

Ulu cami etrafında sit alanı olarak koruma altında bulunan bölgedeki evlerin önemli bölümü, terkedilmiş vaziyette. Bu terk edilmiş evlerin bazıları da yıkılmaya yüz tutmuş durumda.

Koruma altında görünen bu evlerin çoğunun mali değeri çok düşük. Üstelik, tamir ve onarımlarının yapılması da bazı proserlere uyulmayı gerektiriyor. Bu nedenlerle  bu evler, gözden çıkarılmış, yıkılmaya terk edilmiş virane görünümündeler.

Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Hemşehrimiz Yard. Doç Seda Tolacı Şimşek’inde içinde yer aldığı çalışmalar bize bu konuda önemli bilgi veriyor.

3.3.1. Burdur kentsel sit alanı ve yakın çevresi arazi kullanımı 

Kentsel sit alanı ile yakın çevresi olarak belirlenen çalışma alanı içerisinde 9 mahalle yer almaktadır. Bunlar Burç, Çeşmedamı, İnönü, Konak, Özgür, Pazar, Sakarya, Sinan ve Üçdibek mahalleridir. Sit alanı içinde ise sadece Pazar ve Çeşmedamı mahallerinin büyük kısmı ile Üçdibek mahallesinin küçük bir kısmı yer almaktadır. 

Burdur Koruma amaçlı İmar Planı analiz çalışması kapsamında, arazi kullanım durumu analiz edildiğinde verilerin halihazır haritalara aktarılması sonucunda elde edilen alansal değerlere bakıldığında bölgenin %33’lük bölümünde konut kullanımı yer alırken, %22’lik bölümünde ise ticaret alanı bulunmaktadır. Toplam 339596,67 m2 olan planlama alanı içerisinde yollar yaklaşık %40’lık bir alanı kaplamaktadır. Ulaşım ağının çalışma alanı içerisinde büyük bir orana sahip olmasının en büyük nedeni parsel boyutlarının çok küçük olmasıdır. 

3.3.2. Mülkiyet durumu- sahiplilik 

Çalışma alanında yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen mülkiyet verilerine göre kentsel sit alanı ve yakın çevresinde mülkiyet dokusunun büyük çoğunluğu %92.12 oranıyla özel mülkiyete oluşturmaktadır. Belediye mülkiyetindeki yapılar toplam içinde %4.34 oranı ile ikinci sırada gelmektedir. 

Alandaki Vakıf mülkiyetindeki yapılar genellikle camilerdir. İlköğretim okulunun mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne aittir. Alandaki diğer yapıların mülkiyetleri de Hazine, İl Özel idaresi, Resmi Kurum, Türk Hava Kurumu, Vakıf ve Derneklere aittir. 

3.3.3. Korunması gerekli taşınmaz kültür varlıkları 

Ulu Camii ve yakın çevresi Antalya Koruma Bölge Kurulu tarafından alınan 28.01.1992 tarih ve 1278 sayılı kararla Kentsel- Ticari Sit Alanı olarak tescil edilmiştir. Bu kararla birlikte planlama alanı içinde ve dışında olmak üzere sivil mimarlık örnekleri ve anıtsal yapılar tescillenmiştir. 

Çalışma alanının büyük bir bölümü kapsayan kentsel sit alanı ve yakın çevresinde alanın özgün mimarisi ile büyük bir kısmı korunarak günümüze ulaşabilmiştir. Etkileme geçiş alanı olarak tanımlanan bölgede ağırlıklı olarak konut, az miktarda ticaret yapıları bulunmaktadır. Tek katlı birkaç ticaret yapısı dışında iki ve üç katlı konutların yoğun olduğu bölge geniş yapı adalarından oluşmaktadır. Çalışma alanında 15 adet Taşınmaz Kültür varlığı bulunmaktadır. 

3.3.4. Yapım tekniği- strüktür- malzeme 

Çalışma alanında 1360 adet yapının %63.46’sının yığma yapılardan oluştuğu görülmektedir. Burdur geleneksel konutlarında ilke olarak taş duvarlı bir bodrum yada zemin kat üzerine inşa edilmişlerdir. Yaşama katlarının yer aldığı üst katlarda ahşap iskelet çatkı arasında kerpiç dolgu kullanılmıştır. Dönem olarak geç olan bazı yapılarda ise dolgu malzemesi olarak tuğlaya rastlanmıştır. Yapılar genellikle kırma çatı ve alaturka kiremit ile örtülmüşlerdir 

Yığma sistem, alandaki sivil mimarlık örneklerinin çoğunluğunun yapım tekniğidir. Genelde zemin kat yaklaşık 80 cm. kalınlığında duvar, üst kat duvarlar ise ahşap karkas araları genelde kerpiç dolguludur. Zemin kat duvarlarının sıralı moloz taş, kesme taş olan örnekleri de mevcuttur. 

Çalışma alanı içerisinde değerlendirilen 1360 adet yapının 577 tanesinin (%42.43) 2 katlı, 421 tanesinin (%30.96) tek katlı olduğu görülmektedir. Alandaki 3 katlı yapıların sayısı ise 117 adet olup toplam yapı sayısının %8.60’ını oluşturmaktadır. Alanda 4, 5 ve 6 katlı yapılar da mevcut olup bunların geneli yeni yapılaşmış alanlardadır. 

3.4. Burdur Kenti ve Kentsel Sit Alanında Deprem Afeti 

Burdur iline ait depremlerle ilgili bilgiler 16. yy.’dan başlanarak rastlanabilmektedir. Bütün depremlerden sonra aynı yerde yapılaşmanın devam ettiği görülmektedir. Kentin önceki kentsel doku düzenini sürdürdüğü anlaşılmaktadır. Bilinen en belirgin değişikliğin 1914 depreminden sonra Ulu Cami çevresindeki tüm sokakların arastada birleştirildiği şeklindedir. 

Burdur ilinin deprem haritasından da görüldüğü üzere çok az bir alan haricindeki tüm ilçe merkezleri birinci derece deprem riski altındadır 

Burdur ili ve yakın çevresinde, 1950 yılından günümüze kadar olan deprem kayıtları incelendiğinde, büyüklüğü 4 ve üzerinde olan 162 adet deprem kaydedilmiştir (Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi, 2015). Bu depremlerden en büyüğü; 12 Mayıs 1971 yılında Bayındır-Yeşilova mevkiinde meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki deprem olup, 26 kişi Burdur il merkezinde olmak üzere (Akt; Hepdeniz ve Soyaslan, 2015; Erinç vd., 1971) toplam 57 kişi hayatını kaybetmiş, 1162 ev ise yıkılmıştır. 

5 Ekim 1914 tarihli depremin kent yerleşimi ve konut yapıları üzerine etkisi deprem yol açtığı fiziksel hasar ve çok sayıda can kaybı ile Burdur’un sosyo-kültürel gelişiminin yanı sıra fiziksel gelişimini de önemli ölçüde etkilenmiştir. Yerleşimin, sahip olduğu yapısal peyzajı %90 oranla yitirdiği bu afette, bazı mahalleler tamamen harap olmuştur. Kentin kısa sürede ve planlı bir şekilde onarılmasının sağlanabilmesi için çeşitli imar çalışmaları başlatılmıştır. Burdur kentsel sit alanı ve yakın çevresinde 1914 depremi ve sonrasında yaşanan yangın ile bu alanda 300’e yakın bina ve iş yerinin harap olmasıyla ticari alan eski aktifliğini kaybetmeye başlamıştır (Burdur Belediyesi Çalışma Raporu, 1992). Bu durumdan sonra toplumun bu bölgede yerleşme ve yaşama istediği de zamanla azalmıştır. Böylece günümüz kent dokusunun bulunduğu tepenin dışında da yeni ticari aksların oluşması ile yeni yerleşim alanlarında mimari anlamda gelişmeler başlamıştır (Tolacı ve Beyhan, 2015). 

1971 depremi Burdur kent merkezinde en çok iki bölgeyi etkilemiştir. Bunlardan bir tanesi gölün güneybatı köşesinde yer alan ova ve taraçalardır. Diğer bölge ise, Burdur kentsel sit alanı ve yakın çevresidir (Tolacı ve Beyhan, 2015). 

3.5. Burdur kentsel sit alanı ve yakın çevresinin deprem afet risk durumu 

Çalışma alanı olan Burdur kentsel sit alanı ve yakın çevresinde yerleşim dokusu özellikleri ve potansiyel risk unsurları belirlenmiştir. 

3.5.1. Kullanım açısından riskler 

Tehlike yaratabilecek kullanımlar olarak toplam alanın %9.16’sını kapsayan Harabe niteliğindeki yapılar ve çalışma alanı sınırına yakın bölgede, Özgür mahallesinde bulunan benzin istasyonu, İnönü mahallesinde bulunana depolama alanları ve Sakarya mahallesindeki fabrika alanı afet sonrasında ikincil afet tehlikelerini tetikleyecek ve çalışma alnını da etkileyecektir. 

Özgür, Çeşmedamı, Burç, Konak mahallerinde ticari kullanımlı yapılar, Pazar mahallesinde karma kullanımlı yapılar, (Ticaret, konut, hizmet, konut+ ticaret gibi) Üçdibek ve Sakarya Mahallelerinde ise konut kullanımlı yapılar bulunmaktadır. 

Çalışma alanı içerisinde 1 adet lise, 1 adet ilköğretim, 14 adet dini tesis, 9 adet resmi kurum, 3 adet sosyo- kültürel alan bulunmaktadır. Bu kullanımlar toplanma alanı olarak deprem sonrasında önemli risk alanları olarak belirlenmiştir. 

3.5.2. Yerleşim dokusu açısından riskler 

Burdur kentsel sit alanı ve yakın çevresinde tarihi yapıların yoğunlukta bir bölge olması nedeniyle tüm alan risk altındadır. Alan içerisinde %63.46 oranında yığma yapı, %23.68 oranında betonarme yapılar bulunmaktadır. Betonarme olmayan yapıların geleneksel tekniklerle yapılmış olması ve koruma sürecinin yeterli olmaması nedeniyle ikincil tehlikelerin görülme durumu oldukça yüksektir. Özellikle ahşap malzemelerin kullanılıyor olması ve Burdur eski kent yerleşiminde görülmüş olan yangın tehlikesi dikkate alınacak derecede önemlidir.

Kentsel Sit alanının merkezinde olan Ulu Cami ilk yapımında ahşap sistem ile düzenlenmiş zaman içerisinde çıkan yangınlardan dolayı yeniden yapımı sağlanmıştır. 

Çalışma alanında 4 adet 6 katlı, 21 adet 5 katlı, 41 adet 4 katlı betonarme yapı. 117 adet 3 katlı, 577 adet 2 katlı geleneksel sistemlerle yapılmış yapı vardır. Yüksek katlı yapılar sit alanı içerisinde bulunmamakla birlikte (kentsel sit alanının yakın çevresi) etkileme geçiş alanında olup çevrelerinde bulunan tescilli veya tescile önerilebilecek tarihi yapılar için tehdit oluşturmaktadır. 

Yapı kalitesi olarak değerlendirildiğinde alanda 17 adet harabe bulunmaktadır. Kötü durumda olan yapılar 229 adet, orta durumda olan yapılar ise 587 adettir. Kentsel sit alanı ve etkileme geçiş alanı içerisindeki tescilli yapıların içerisinde yapı durumunun özgün haline yakın olan yani iyi durumdaki yapılar diğer bir yandan afet durumunda yıkılma tehlikesi altındadır. Alanın bütününde en çok bitişik nizam ve iki katlı yapılaşma görülmektedir 

Kentsel Sit alanının merkezinde olan Ulu cami ilk yapımında ahşap sistem ile düzenlenmiş zaman 

içerisinde çıkan yangınlardan dolayı yeniden yapımı sağlanmıştır. 

Burdur Kentsel sit alanı ve yakın çevresinde ulaşım altyapısı olarak dar sokaklar ve çıkmaz sokaklarla tehlike riski oldukça yüksektir. Özellikle konut alanları içerisinde bulunan fabrika ve ticaret alanlarında sokakların dar olması önemli can kayıplarına neden olabilecektir 

Yerleşim alanının morfolojik olarak eğimli bir alanda konumlanmış olması bazı konut alanlarına ve özellikle ticaret alanlarına erişimin merdivenlerle ve dik yokuşlarla olması ulaşım altyapının afet için düzenlenmesinde olumsuz bir etkendir 

Çalışma alanı içerisinde enerji nakil hatları, su, kanalizasyon vb. altyapı durumu koruma alanı içerisinde olması nedeniyle eski ve ikincil tehlike olan yangın tehlikesini tetikleyebilecek durumdadır. Ayrıca Afet sonrasında alanın tahliye edilmesi ve gerekli yardımların götürülmesine engel teşkil edecektir. Çalışma alanı içerisinde yeterli yeşil alan (park) bulunmamaktadır.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 16 Şubat 2019 14:43

Araba Pazarı durgun geçti

Cumartesi günlerinde Uzay Çatı altına kurulan 2. el araba pazarı bu hafta hareketsiz geçti. Dolar ve eurodaki dalganlamalar nedeniyle araba pazarı durgun bir gün geçirdi.

Özellikle son günlerde yaşanan pahalılık araba pazarında da etkili oldu. Çoğu zaman olduğu gibi pazarda satışa çıkarılan araç var ancak  satış çok az. 2.el araba pazarında satışlar istenilen düzeyde geçmedi.

Her hafta cumartesi günü Burdur Belediyesi Halk Pazarı satış yapılan araba pazarı yerinde bu haftaki satışlar durgun. Havaların ısınmasıyla birlikte satışların hızlanması tahmin ediliyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 16 Şubat 2019 14:43

Yeşil alanını kendin yarat

Yap Sat sistemiyle hızla süren betonlaşma oluklaraltı’na kadar uzandı. Artık Oluklaraltı’ndaki, önleri, arka cepheleri bahçeli ağaçlı evler yıkılıyor. Yıkılan evlerin arsaları üzerinden bahçesiz, ağaçsız beton yığınları yükselecek.

Oluklaraltı’nda 37 yıldır faaliyette olan Oluklaraltı Büfe’nin sahibi Sedat Tenekeci, dükkanının önünde, kendi yeşil alanını yaratmış.

Beton zeminin yanında oluşturduğu toprak alanda bir iki küçük ağaç yetiştirmiş. Onların yanına pek çok değişik çiçek dikmiş. İlkbaharla birlikte bu çiçekler, dükkanın önünü şenlendirip, renklendiriyor. Bunların yanında, yavru iken büfeye sığınmış bir kedisi’de var Sedat Tenekecinin. Yeşil gözlü, simsiyah çok sevimli bir kedi. Adı da Karaoğlan.Gündüzleri dükkanın önündeki mukavva kutunun içine kıvrılıp şekerleme yapıyor. Canı sıkılırsa sokağa çıkıp dolaşıp tekrar yuvasına dönüyor.

Akşam, dükkan kapandığında ise, Sedat Tenekeci’nin özene bezene hazırladığı,  geceyi geçireceği diğer yuvasına geçiyor.

Oluklaraltı’nda, dile kolay 37 yıldır halka hizmet veriyor Oluklaraltı Büfe. Büfenin sahibi Sedat Tenekeci, aslen bu çevrede doğup büyümüş. Yıllardır da Oluklaraltı ahalisi ile yakın markaj diyaloğ içinde. Müşterilerini tanıyor, onlarla dertleşip sohbet ediyor. Yeri geldiğinde onlara öneriler sunuyor. Çoğu zaman büfeciden ziyade, görmüş, geçirmiş bir bilge olarak onlarla deneyimlerini paylaşıp yol gösterici oluyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection