Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 15 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen Kitap Festivali Konferans ve Sergi Merkezi’nde başladı.

Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen Kitap Festivali 15 – 25 Şubat tarihleri arasında tanınmış yazarları okuyucularıyla buluşturuyor.

15 Şubat Murat Tavlı, 17 Şubat Ayşegül Dede, Necati Demirci, 19 Şubat Nilgün Bodur, 20 Şubat İrfan Değirmenci , 22 Şubat İsmail Saymaz, 23 Şubat İbrahim Özbay, Şermin Yaşar, 24 Şubat Bilal Sami Gökdemir,  Kahraman Tazeoğlu, Yelda Kırçavul ve Sinan Yağmur’un katılımlarıyla renklenecek olan festival Sabah saat 10:00’dan,  akşam saat 23:30’a kadar etkinliklerini sürdürecek.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 15 Şubat 2019 16:08

Sevenleri Hamit Çine'yi andı

Halkbilimci, Yöre Türkülerimizin Büyük Ustası Üstad Hamit Çine, ölümünün 1. yıldönümünde kabri başında anıldı.

 

Üstüd Hamit Çine’nin kızları Yasemin Çine Sanul-Nilüfer Çine Yelbuğa ve Çiğdem Çine tarafından, Asri Mezarlıkta merhumun kabri başında düzenlenen anmaya, merhumun yakınları, dostları sevenleri katıldılar.

Merhumun çiçeklere bezenmiş kabri başında düzenlenen anma esnasında dualar okundu.

Ulucami’de kılınan Cuma Namazı öncesi ve sonrasında, merhumun hayrına lokma dökülüp dağıtıldı. Araştırmaları ile Burdur Folklorunu belegelendirip yaşatan, derlemeleri ve besteleriyle Teke Yöresi Türküleri’ni ülkeye maleden, sazıyla sözüyle, türküleriyle ve değerli kişiliğiyle tarihe geçen Üstad Hamit Çine’yi saygıyla anıyoruz.

Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Manşet

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından uyuşturucu satan, kullanan ve ekimini yapan şahısların deşifresi ve yakalanmasına yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında;

İkametinde hint keneviri yetiştirdiği ve elde ettiği esrar maddesini İlimizde sattığı yönünde istihbari bilgiler elde edilen A.A.T. isimli şüpheli şahsa ait ikamette yapılan aramada; saksılara ekilmiş vaziyette 4 kök hint keneviri, toplam 6 fişek halinde 7,31 gram esrar maddesi, 3,38 gram kenevir tohumu, 1 adet uyuşturucu içiminde kullanılan ve şaşal tabir edilen aparat ile kenevir bitkilerinin yetiştirilmesinde kullanılan kablo düzeneği ele geçirildiği açıklandı.

İkamette bulunan A.A.T., A.G. ve B.C. isimli şahıslar hakkında “Uyuşturucu Madde İmal ve Ticareti”, “Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Almak”, “Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanuna Muhalefet” suçları kapsamında adli işlemlere başlanılmıştır.

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen diğer bir operasyonda; üzerlerinde 0,15 ve 0,16 gram eroin maddeleriyle birlikte yakalanan şüpheli iki şahsa “Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Almak, Kabul Etmek veya Bulundurmak” suçu kapsamında işlem yapılmıştır.

Devam eden çalışmalarda işlem yapılan iki şüpheli şahsın bahse konu maddeleri V.K. isimli şahıstan satın aldıkları tespit edilmesi üzerine V.K. isimli şahsa ait ikamette 13.02.2019 günü arama yapılmıştır. Yapılan aramada kullanımı kontrole tabi 41 adet uyuşturucu içerikli hap ile 47 fişek halinde toplam 4,69 gram eroin maddesi ele geçirilmiştir. V.K. isimli şüpheli şahıs yapılan işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından “Uyuşturucu Madde İmal ve Ticareti” suçundan tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir.

Güvenlik güçlerimiz tarafından İlimiz genelinde uyuşturucu ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, BTB Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Boz ve Kemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan Gencer, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ı ziyaret etti. Ziyarette, Akören Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde üretilen peynirlerin pazarlanmasıyla ilgili olarak, fikir alışverişinde bulunuldu. 

Ticaret Borsası (BTB) Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, BTB Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Akören Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Niyazi Boz ve Kemer İlçe Tarım Müdürü Hasan Gencer, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ı makamında ziyaret ederek, kooperatifçilikte rol model olan Akören Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifine bağlı kadın üreticiler tarafından üretilen peynirlerin, il genelinde pazarlanmasıyla ilgili olarak fikir alışverişinde bulunuldu. 

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), Kemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Kemer Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde, Akören Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin destekleriyle peynir üretim kursunun düzenlendiğini belirten Borsa Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “Peynir üretim kursunu başarıyla tamamlayan kadın üreticilerimiz, geçtiğimiz Kasım ayında sertifikaları aldılar. Artık hem doğal peynir üretiyorlar hem de aile ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Kooperatifimizin kadın üreticileri, bundan sonraki süreçte markalaşarak, kendilerine gerek bizlerin aracılığı gerekse üniversitemizin öncülüğünde pazar bulmak istiyorlar” şeklinde konuştu. 

MAKÜ’nün, 2006 yılında kurulan 40 üniversite arasında desteklenecek 5 üniversite arasında ilk sırayı alarak birinci pilot üniversite seçildiğinin altını çizen MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, “Hayvancılık ve hayvancılığa dayalı sanayiciliğin geliştirilmesi alanında alacağı destekleme ile alanında daha da güçlenecek olan Üniversitemiz, pilot üniversite olmanın haklı gururunu yaşıyor. Üniversite olarak, bölge tarım ve hayvancılığının kalkınması, her iki sektöründe ilerlemesi için tüm paydaşlarımızla işbirliği ve projelere açığız. Üniversite olarak, üretim ve pazarlama alanında da, üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeyi hazır olduğumuzu belirtiriz” ifadelerini kullandı. 

Yapılan konuşmaların ardından Borsa Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ve MAKÜ Genel Sekreteri Ali Nihat Gündüzalp’e hediye takdim etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection