Tarihe göre süzülmüş ögeler: Perşembe, 14 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak “Mahalli İdareler Genel Seçimleri” ile ilgili “Seçim Güvenliği” toplantısı, Vali Hasan Şıldak başkanlığında İşkur İl Müdürlüğü’nde yapıldı.

 

Toplantıda, seçimlerin ilimizde güven ve huzur ortamı içerisinde yapılması için alınacak genel tedbirler, görevli kurumlar arasında koordinasyon ve işbirliğini gerektiren hususlar görüşüldü. İl merkezi ve ilçelerdeki kurumların seçim süreci ile ilgili ihtiyaç ve talepleri değerlendirildi.

 Vali Hasan Şıldak toplantıda yaptığı açılış konuşmasında; seçim süreciyle ilgili ilimizde alınacak tedbirlerin seçim öncesi, seçim günü ve sonrasını kapsayacak şekilde önceden planlanarak titizlikle uygulanacağını belirtti.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda Vali Hasan Şıldak başkanlığında yapılan “Seçim Güvenliği” Toplantısına, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İl Hukuk İşleri Müdürü Mehmet Polat, kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Kılıç ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

 Vali Hasan Şıldak Mahalli İdareler Genel Seçimleri ile ilgili seçim güvenliği toplantısında yaptığı açıklamada; 

“31 Mart mahalli idareler genel seçimlerinin ilimizde huzur ve güven ortamı içerisinde yapılabilmesini teminen bugün kaymakamlarımız ve ilgili bütün kurumlarımızda birlikte toplanmış bulunuyoruz. Bundan yaklaşık bir ay kadar önce yine bir ön toplantı gerçekleştirmiştik ve elimizdeki genel durumu değerlendirilmiştik. 2 hafta önce İzmir’de İçişleri Bakanımız başkanlığında yapılan seçim güvenliği bölge toplantısında da yine illerimizdeki durumu genel itibarıyla masaya yatırıldı değerlendirmeler yapıldı. Bizlerin buradaki temel hedefi Burdur ili genelinde seçimlerin huzur iklimi içerisinde cereyan etmesini sağlamak ve en küçük bir aksaklığa bile mahal vermemektir. Bu çerçevede geçtiğimiz hafta da hem İl Seçim Kurulu Başkanımız ve İl Seçim Müdürümüz yine ilgili kolluk birimi il müdürlerimiz, Jandarma Komutanımız ile birlikte bunun ardından da hemen siyasi partilerin il başkanları ile bir güvenlik koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik.

Tedbirler aşama aşama uygulamaya geçirilecek

Bilindiği üzere seçimlerde bütün iş ve işlemler seçim kurulları uhdesinde yürütülen görev ve sorumluluklar çerçevesinde icra edilmektedir. Burdur’da idare olarak bizim sorumluluğumuzda olan genel durumumuz itibariyle seçim ile ilgili bütün tedbirler alınmıştır ve bu tedbirler aşama aşama uygulamaya geçirilecektir. Gerek seçim öncesi gerek seçim günü gerekse seçim günü sonrası tedbirleri 3 aşamalı olarak planlıyoruz. Bu toplantıyı müteakip ilçelerimizde de yine kaymakamlarımız aynı çalışmayı ilçe ölçeğinde devam ettiriyorlar ve bu yapılan planlamalar görevlendirmeler ve seçim takvimi çerçevesinde ilgili bütün kurum kuruluşlarımız koordinasyon içinde çalışmalarını sürdürüyorlar.

Mahalli seçimler 5 ayrı adımdan oluşuyor

Tabii mahalli seçimlerin farkı genel seçimlerden biraz fazla ve hassasiyet gösterilmesi gereken konu başlıkları da daha fazla. Şundan dolayı genel seçimlerde milletvekilliği seçimi yapılmaktadır. Tek kalem halinde tek bir seçimden ibaret ancak mahalli seçim bilindiği gibi belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği, muhtarlık ve ihtiyar heyeti olmak üzere 5 ayrı adımdan oluşan 5 ayrı parçalı bir seçim. Bu nedenle idare olarak bizlerin asayiş ve güvenlik yönüyle daha bir hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Bu itibarla bu yıl daha hassas bir çalışma noktasında özellikle köylerimizdeki ve mahallelerimizde ki muhtarlık seçimlerinde bunun üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Aralarında sıkıntı olabileceğini değerlendirdiğimiz muhtarlık seçimlerini daha yakın takipte tutacağız.

Temel hedefimiz seçmenin hür iradasinin sandığa yansıtılmasını sağlamak

Yine bütün seçim yerlerinde genel güvenlik açısından sandık bölgelerinde kamera çalışır vaziyette kamera tertibatı olması bulunmayan noktalarda ise daha bir yakın tedbir alınması konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Buradaki temel hedefimiz seçmenin hür iradesinin sandığa yansıtılmasını sağlamaktır. Bütün siyasi aktörlere bu noktada önemli sorumluluklar düşüyor. Başta siyasi parti il başkanları ve aday olanlar belediye meclis üyeliği, belediye başkanlığı, il genel meclis üyeliği ve muhtarlık seçiminde yarışa girecek bütün herkesin huzur ve güven ortamını gerecek en küçük bir davranış içinde dahi bulunmaması gerekiyor. Bunu siyasi parti il başkanlarına bizzat ilettik ve kendiliklerinden de aralarında oluşturdukları mutabakatla da bunu konuda memnuniyet verici bir ifade ile hassasiyet göstereceklerini ifade ettiler. Hem gürültü oluşturucu, hem de görüntü kirliliği oluşturucu müzik yayını yapılmaması, propaganda esnasında ve parti binaları dışında partinin bayrak ve flamalarının asılmaması konusunda ortak bir mutabakat sağlandı. Kendilerinden gelen teklif üzerine biz de bunu çok olumlu karşıladık. İlçelerimizde de benzer takvim işleyecek, bu yöndeki belirleme oralarda da yapılacak bu noktada idare her türlü tedbirini alarak huzurlu bir seçim ikliminin tesisi konusunda gereken yapılacak.

 YSK’nın ilan ettiği bütün kurallar harfiyen uygulanacak

 Her şey planlandığı gibi kendi açımızdan idari görevler açısından planlandığı şekilde ve Seçim Kurulu ile de koordinasyon sağlanmış olarak devam etmektedir. Muhtarlık seçimleri ile ilgili yalnız İçişleri Bakanlığımızın da özellikle vurguladığı bir husus var. Kasti olarak gerginlik oluşturan olaya sebep veren muhtarlara gerekirse biz o görevi yaptırmayız şeklinde bizzat ifadesi oldu. Bu şu anlama geliyor gerekli kurallara uyulacak. Konulmuş olan seçim mevzuatında yer alan ve Yüksek Seçim Kurulu’nun ilan ettiği bütün kurallar harfiyen uygulanacak. Buna uymayanlara karşıda yaptırım uygulanabilir anlamına geliyor. Bu cümleyi bu şekilde yorumlamak lazım. Bu konuda da hassas olduğumuzu bütün kamuoyuna bildirmek istiyorum” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 14 Şubat 2019 14:32

15 Şubat 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

15 Şubat 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Türkiye Şampiyonası Antalya Grubunda 2. Olan Genç kızlar yardımları ve gönül destekleri için Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e teşekkür ziyaretinde bulundu. 

Kadınlar 3’üncü Ligi’nde mücadele eden Yeni  Burdurspor Kadınlar Futbol Takımı oyuncuları, Kulüp Antrenörü Özcan Yıldırım, Kulüp Başkanı Kıvanç Düdük, Kulüp üyeleri Yunus Bilgiç, Kadir Tanparlar, Ali Arslan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i makamında ziyaret ederek bayanlara tanıdığı fırsat eşitliğinden dolayı teşekkür ettiler.  

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Siz Burdur’da bir ilke imza attınız. Bu kategoride Burdur’umuzun ismini duyurdunuz. Bu bizler için büyük bir onur. Başarılarınızdan dolayı ben de sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 14 Şubat 2019 14:31

Cumhurbaşkanı Erdoğan Burdur’a geliyor

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 18 Şubat Pazartesi günü Burdur’a geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan 31 Mart yerel seçimleri öncesinde il mitinglerine başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek mitingde Burdurlulara hitap edecek. 18 Şubat Pazartesi günü saat 13.00’te Cumhuriyet Meydanı’nda ki programının ardından  Isparta’daki mitinge katılacak.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Adalet ve Kalkınma Partisi Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt düzenlenen Mahalle toplantılarında vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor.

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, Burdur’da yerel seçim çalışmalarına mahalle çadır toplantıları ile devam ediyor. Haftasonu Emek, Kışla ve Menderes Mahallelerinde çadır toplantısı gerçekleştiren Başkan Adayı Deniz Kurt’a, Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan, İl Gençlik Kolları Başkanı Hasan Yağcı ve Kadın Kolları Başkanı Serpil Ekinci eşlik etti. 

Burdur’umuza hizmet için adayım

Mahalle toplantılarına hızla devam ettiklerini belirten Başkan Adayı Deniz Kurt “SKM Başkanlığımızın yapmış olduğu programlar kapsamında mahallelerimizde çadır toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz.  Çadır toplantılarımızla mahalle sakinleri ile bir araya gelerek, yapacağımız projelerimizi aktarıyoruz. Mahalle sakinlerimizle muhabbet ederek mahallemiz ile ilgili talepleri dinliyoruz.  31 Mart 2019 tarihine kadar teşkilatlarımızla birlikte güçlü bir şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bizim amacımız Gönül Belediyeciliği ile Yerel Yönetim – Hükümet iş birliği ile Burdur’umuzu hak ettiği yatırımları kazandırmaktır.” Şeklinde açıklamada bulundu. 

Aslolan millete hizmet

Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt ile birlikte Burdur’a güzel hizmetler kazandırmak için çalıştıklarını belirten Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “AK Parti, devletin milletle bütünleşmesinin hareketidir. Ak Parti Türkiye’yi yeniden güçlü ve büyük bir ülke olarak ayağa kaldırma mücadelesinin adıdır. Ak Parti yerli ve milli bir siyasi harekettir. Ak Parti, kültürde, sanatta, edebiyatta, ekonomide ve teknolojide dışa bağlı değil,, sadece ve sadece milletin emrinde olan bir siyasi harekettir. Belediye Başkan Adayımız Deniz Kurt’un Burdur’umuza güzel projeler kazandıracağına inancımız tamdır. Yerel Yönetimler – Hükümet iş birliği ile Burdur’umuza hizmet etmek istiyoruz.” açıklamasında bulundu. 

Teşkilatımız olarak adayımıza güvenimiz tamdır

AK Parti Teşkilatı olarak saha çalışmalarını gerçekleştirdiklerini belirten AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi “  AK Parti Günül Belediyeciliği ile İnsan odaklı, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Teşkilatlarımız sahada Belediye Başkan Adayımız Deniz Kurt’a destek için çalışmalarını sürdürüyor. Biz Adayımız Deniz Kurt’un ve projelerinin arkasındayız. Burdur’umuza bu projelerin kazandırılması için Milletvekillerimizle birlikte gece gündüz çalışacağız.” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Koç Spor Fest 2019 etkinliklerini programlama ve değerlendirme toplantısı yapıldı. 

Koç Spor Fest yetkilileri, ilimize gelerek, MAKÜ yöneticileri ile görüştü. Rektörlük makamında yapılan toplantıya Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Koç Holding İletişim ve Kurumsal Marka Direktörü Okyar Tuncel, Sports TV Yönetim Kurulu Üyesi Metin Görgün, Koç Spor Fest Genel Koordinatörü Levent Mergen, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Asbaşkanı Prof. Dr. Mehmet Günay, Federasyon Genel Sekreteri Erdoğan Çelebi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Durmuş Acar, Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç ile Burdur Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya katıldı.

Rektör Prof. Dr Adem Korkmaz, Türkiye’de artık bir marka haline gelen ve üniversite öğrencilerinin büyük bir heyecanla bekledikleri bu festivalin 2019 yılı programına Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin de dahil edilmesinden dolayı kendilerini şanslı hissettiklerini belirterek layık gördükleri için kendilerine çok teşekkür ediyoruz dedi. Üniversitenin bugünkü durumu ve projeleri hakkında da bilgi veren Rektör Korkmaz, Türkiye’nin en geniş katılımlı ve prestijli spor organizasyonuna ev sahipliği yapacak olmaktan onur duyduklarını ifade etti.

Koç Holding Kurumsal Marka Direktörü Okyar Tuncel; Akdeniz’in göller diyarı şirin kenti Burdur’u ve onu tüm Türkiye’de başarı ile temsil eden Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesini ziyaretten mutluluk duyduklarını ifade etti. Genç bir üniversitenin bu kadar gelişme kaydetmesinin kendilerini şaşırttığını belirten Tuncel, üniversitenin spor projesine ve tesislerine de hayran kaldıklarını ifade ederek başarılarından dolayı Rektör Korkmaz’ı kutladı.

Tuncel “Koç Holding, topluluk şirketleri ile birlikte, müzik ve eğlenceyi üniversitelere taşımak, öğrencilere özel bir festival yaratmak ve bunu gelenekselleştirmek adına 2006 yılında Koç Spor Fest’i başlatmış olup, 12 yılda 35 şehir gezerek 105 festival düzenlemiştir. Sporun hayat kalitesini artırdığına ve hem fiziksel hem de ruhsal açıdan daha sağlıklı bir toplum yarattığına inanan bir kurum olarak Koç Holding, Koç Spor Fest kapsamında 2009 yılı itibarıyla, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu’nun ana sponsorluğunu da üstlenmiştir. Böylece, üniversiteler arasında düzenlenen en prestijli spor etkinliği ve aynı zamanda Türkiye’nin en geniş katılımlı spor organizasyonu; “Türkiye Koç Spor Fest Üniversite Oyunları” adını alarak festivalin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu girişim ile Koç Spor Fest; spor, müzik ve eğlenceyi bir araya getiren Türkiye’nin en büyük gençlik ve spor festivali unvanını almıştır. Koç Spor Fest, üniversiteli sporcu sayısını artırmayı amaçlarken, bir yandan da doğru spor izleyicisi olma kültürünü de yaygınlaştırmayı hedeflemektedir. Koç Spor Fest’te düzenlenen tüm etkinlikler amatör branşların gelişmesi ve bu branşların izleyici kazanması yönünde planlanmıştır.

Gençler ile kendi yerleşkelerinde bir araya gelme imkanı bulan Koç Holding, Koç Spor Fest projesi kapsamında gençler nezdinde spor kültürünün yayılması ve sporun günlük yaşamda var olması gereken bir olgu olarak benimsenmesi yönünde çalışmalar hayata geçirmektedir. Bu vesile ile sporun önemli isimlerini üniversiteliler ile bir araya getiren çeşitli etkinlikler de proje içeriğinde yer almaktadır. Etik değerlere sahip, zihinsel ve ruhsal açıdan sağlıklı, takım çalışmasını bilen gençler yetiştirebilmek amacıyla Koç Spor Fest çerçevesinde her sene farklı alanlarda söyleşiler de düzenlenmektedir.

Koç Spor Fest’i 2-3 Mayıs 2019 tarihleri arasında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklal Yerleşkesinde gerçekleştireceklerini belirten Tuncel, hentbol ve squash müsabakalarının yaklaşık bir ay süreceğini 2-3 Mayıs tarihinde de final maçları, spor etkinlikleri, söyleşiler yapılacağını ve 3 Mayısta da Athena konseri ile programı bitireceklerini ifade etti.

Türkiye Spor Federasyonu As Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay’da; “Başta spor projesi olmak üzere tüm gelişmelerini yakından takip ettiğimiz ve gurur duyduğumuz Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde bu etkinliği gerçekleştirmekten mutlu olduğunu belirtmek istiyorum. 2009 yılından beri Koç Spor Fest ile Federasyonumuz birlikte bu prestijli organizasyonu gerçekleştiriyor. Yükseköğretim kurumlarında her düzeyde sporu çok yönlü olarak tanıtmak, sevdirmek, spor yapmaya yönlendirmek için gerekli çalışmaları yapmak, üniversiteler arasında yapılacak yurtiçi ve yurtdışı yarışmaları ve faaliyetleri yürütmek ve bu kurumlar arasında koordinasyonu sağlamak amacını güden Federasyonumuz böylece tüm üniversitelere ulaşma imkanına sahip oluyor ve böyle anlamlı projeleri de destekliyor” dedi.

Değerlendirme toplantısı sonunda Rektör Korkmaz, heyete günün anısına hediyelerini takdim etti. Tuncel, Koç Holdingin özel prestij Atatürk albümünü, Günay da Federasyon anmalığı ve tişörtünü hediye etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 14 Şubat 2019 14:31

Kuyumcularda Sevgililer Günü hareketliliği

Kuyumcularda Sevgililer Günü mesaisi günler öncesinde başlıyor. Sevgililer Günü anısına hediye almak isteyenler set, yüzük, kolye gibi modelleri tercih ederken, pırlantalı ürünler daha çok ilgi görüyor.

Türkiye’de de 14 Şubat Sevgililer Günü birbirini seven insanlar için özel bir gün olarak kutlanmaya devam ediyor. Bu özel günde eşler, nişanlılar, sevgililerin birbirlerine hediye alarak 14 Şubat sevgililer gününü kutlarken, sevgili olmayan ama birbirini çok seven arkadaşlarda birbirlerine hediye alarak kutluyorlar.

14 Şubat Sevgililer Günü’nde; ülkemizde ve ilimizde insanlar birbirlerine en çok çiçek, takı ve parfüm hediye ediyor. Çiçekçi, kuyumcu, bijuteri ve parfümcüler de 14 Şubat’a özel indirimler ve alternatiflerle birbirini seven insanlara bütçelerine göre hediye alma imkânı sunuyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ülkü Ocakları Teşkilatlandırmadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aşkın Dinçer, Ülkü Ocakları İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. 

Ziyarete Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Başkanı Salih Özparlak, Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Başkan Adayı Uğur Şen, İl Ocak Yönetim Kurulu üyeleri, ortaöğretim, üniversite ve asena teşkilatları da katıldılar.

Ziyaret hakkında açıklama yapan Ülkü Ocakları İl Başkanı Ayhan Mete;

 “Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Hikmet Ökte, Ankara’da olduğu için ziyarete katılamadı. Ziyarette ilimizle ilgili karşılıklı istişarelerde bulunduk. Genel Merkezi’mizin hazırlatmış olduğu Nutuk’u Genel başkanımızın selamları ile şahsıma hediye edildi. Genel Başkanımız Sinan Ateş’e ve Genel Başkan Yardımcısı Aşkın Dinçer’e teşkilatım ve şahsım adına teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 14 Şubat 2019 14:31

Burdur Mimarisi’nin son örnekleri tehlikede

Burdur Valiliği ve Burdur Belediyesi Kültür Envanterleri’nde yer alan yapıların bazıları, ne yazık ki sahipsiz kalmış, yıkılmaya yüz tutmuş durumda. Bu yapılardan birisi de 2007’de yayınlanan  Burdur Valiliği ve 2009’da yayınlanan Burdur Belediyesi  Kültür Envanterleri’nin 30. sayfalarında yer alan konuttur.

Burdur Valiliği ve Burdur Belediyesi Kültür Envanterleri’nde yer alan bilgilere göre; Yapı, Sakarya Mahallesi, Yoğurtçu Sokak no: 12 ve 12 A’da 36 Pafta, 433 Ada parsel 1’de bulunup, 19. Yüzyıl mimari Çağı’na ait anıtsal ve çevresel koruma statüsü içinde  yer alıyor. Konut tarzı bina; zemin + 1 katlı, dikdörtgen planlı, iki sokağın köşesinde ve sokak cepheleri çıkmalı, beşik çatısı alaturka kiremit kaplı, dar ahşap saçaklı bir yapı. Kat araları ve köşesi ahşap kayıtlı yapının giriş kapısı yuvarlak kemerli ve çift kanatlı. Alt kat pencereleri dikdörtgen formlu, kanatlı ve demir şebekeli. Üst kat pencereleri dikdörtgen formlu, giyotin tipinde olup, etrafları ahşap pervazlı. Binanın bakımdan sorumlu olması gereken kuruluş, Mülkiyet sahibi.

Burdur Kültür Envanterlerinde yer alıp koruma altında olan bu bina ve başkaca binaların bazıları, ne yazık ki yıkılmaya bırakılmış, terkedilip gözden çıkarılmış binalardır.

Hali hazırdaki koruma statüsü, bu binaların sahiplerince doğrudan yıkılmasını engellemekte. Ama bina sahiplerinin, binada bakım ve onarım yaptırmasının önüne de, uyulmasını gerektiren pek çok yasal prosedür getirmekte.

Burdur Kültür envanterinde yer alan binalar, Burdur Mimarisi’nin ayakta kalan son örnekleridir. Bu binalardan sonra yapılan binaların çoğu,  ne yazık ki Burdur Mimarisi özelliği taşımayan, çok alan ve çok kat elde etme kaygısı ile yapılan beton yığınlarıdır.

Haberimize konu olan bina dökülmeye, yıkılmaya başlamıştır. Halihazırdaki koruma statüsü bu tip binaların korunması, onarılması ve yaşatılması konusunda, yıkımı engelleme dışında bir yaptırım getirmemekte. Bu bina ve başka bu şekilde yıkılmaya başlamış binalar, yıkılıp kaybolduğunda, Cumhuriyet öncesi ve sonrası Burdur Kültür mimariside yok olup gidecektir.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection