Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 13 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Burdur Belediyesi tarafından Salı Pazarı girişine kurulan Yardımlaşma Standı faaliyete başladı. Dar gelirli vatandaşların faydalanacağı Yardımlaşma Standı’nda  meyve, sebze, ekmek vb. gibi gıda malzemeleri yer alıyor. 

 

Artan sebze ve meyve fiyatları neticesinde Salı Pazarı girişinde tanzim satışla ilgili başlatılan kampanya kapsamında  kurulan Yardımlaşma Standına pazara gelen vatandaşlar ve esnaflar katkıda bulunarak ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıyor. Maddi durumu el vermeyen ihtiyaç sahiplerine yönelik açılan Yardımlaşma Standına pazarcı esnafı büyük destek verdiği açıklaması yapıldı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Eercengiz  ve CHP İl Başkanı İzzet Akbulut’ta Yardımlaşma Standına katkıda bulunarak konuya ilişkin açıklama yaptı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptığı açıklamada; “Artan sebze meyve fiyatları neticesinde gördüğünüz üzere tanzim satışla ilgili kampanya başlatıldı. Tabi bizim derdimiz esnafla vatandaşı karşı karşıya getiren uygulamalar yerine, yine yardımlaşmayı,  imece’yi ve yine hayatın içerisinde vatandaşımızın birbirine destek olabildiği projeleri ortaya koymaktı. Bugün burada Burdur Belediyesi olarak askıda meyve ve sebze uygulamasını başlattık. Görevli arkadaşlarımızdan aldığım bilgiye göre Salı Pazarında başlattığımız uygulamaya vatandaşımız ilgi gösteriyor. Hem katkıda  bulunuyor, hem de o askıdaki meyve sebze projesinden yararlanıyorlar. Biz Türk toplumu olarak yardımlaşmayı seviyoruz. Yeter ki bu organizasyonlar doğru yapılsın, doğru amaca hizmet etsin. İlerleyen günlerde bu projeye daha fazla ilgi gösterileceğini  düşünüyorum ve vatandaşlarımızın destek vereceklerini umut ediyorum. Çünkü biz birbirimize destek olarak zorlukların üstesinden geleceğiz.  Burdur’umuza hayırlı olsun.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 13 Şubat 2019 16:06

Üstad Hamit Çine Kabri başında anılacak

Yöre müziğimizin büyük ustası, Üstad Hamit Çine, ölümünün 1. Yıldönümü’nde kabri başında anılacak.

 

2018 yılında 15 Şubat’ta kaybettiğimiz Üstad Hamit Çine için,  15 Şubat Cuma günü, saat 11.00’de kabri başında anma düzenlenecek.

Düzenlenecek anmaya Büyük ustanın arkadaşları, dostları, yakınları ve tüm sevenlerinin katılması bekleniyor.

Merhum’un kabri başında düzenlenecek anmadan sonra, Ulu Cami önünde Cuma Namazı’nın ardından lokma dağıtılacak.

Derlemeleri, besteleri, sazı sözüyle Teke Kültürü’nün araştırılmasında, yöre müziğinin  araştırılıp icrasında büyük emekleri olan, bu alanda pek çok sanatçının yetişmesini sağlayan Üstad Hamit Çine, ömrünün son günlerine kadar bu çabalarını sürdürdü.

Merhum Üstad Hamit Çine’nin yaşam öyküsü;

“Bir yeller esiyordu sanki bir sazlıktan

Hiç bir dünya sazlığının tanıyıp bilmediği...

Bir yeller ki vakitler, ışıklar sularla oynaş

Ellerin o yellerde esiyor, uçuyor gibiydi....”

diye anlatıyor O’nu Şair Zeki Ömer Defne. Gerçekten de bir serçenin kanadı kadar zarif ama bir kartal pençesi kadar da etkilidir parmakları üç tellide ezgiler çalarken. Memleket, yöre aşkıyla yanıp tutuşur yüreği. Ezgilerindeki motifleri buram buram teke yöresi kokar, yanıktır kimi zaman, kimi zaman seke seke oynatır dokuz sekizliklerle...

Özellikle teke yöresinde çok sevilen büyük bir folklor araştırmacısı ve müzik adamı olan Hamit Çine 4 Nisan 1926’da Burdur’da doğdu. Adı Hamitoğulları’ndan gelir. O zamanlar Çine Köyü’nde babası iyi bağlama çalardı. Annesi de babasına zaman zaman ud ile eşlik ederdi. Diğer kardeşleri de müziğe karşı ilgili olup hepsi bağlama çalardı. İlk bağlama deneyimine tarlalarda yetişen süpürgelik bitkisinin elyafını kaldırıp, arasına çöp koyarak, ondan melodiler çıkararak başladı. İlkokulda armonika, ortaokulda ise bağlama çalmaya başladı.

Liseyi İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde okudu. Eminönü Halk Evi’nde sosyal faaliyetlere katılmaya başladığında artık bağlama ile iç içe yaşamaya başlamıştı.

Lisede okul faaliyetlerinde aktif rol oynamaya başladı. Bazan hocaları bağlama çalar O zeybek oynar, bazan da O çalar arkadaşları zeybek oynardı.

Eminönü Halk Evi’nde Serenler Zebeğini çalarken fark edildi ve İstanbul Radyosu Topluluğuna haftada bir gün katılması için şans verildi. Bayram Aracı ile birlikte programlara katıldı.

1952 yılında yedeksubay olarak askere gitti. Askerliğini de sazıyla beraber yaptı. Hatta Hamit Teğmen’in sazının sorumluluğunu bir askere verdiler, getirdi, götürdü, sahip çıktı. İstanbul’dayken Agop Usta’nın saz evinde tesadüfen Muzaffer Sarısözen ile tanıştı. Sarısözen O’nu Ankara’ya davet etti ve Ankara Radyosu’nda sazıyla ve oyunuyla programlara katıldı.

1954’te askerliği bitince Burdur’a döndü, toprak işleriyle uğraşmaya başladı. Bir gün Muzaffer Sarısözen Burdur’a gelip O’nu aradı. Beraberce Burdur oyunlarını oynayacak bir ekip aradılar. Ancak o sırada herkes işte güçte olduğundan ekibi kuramadılar. Sarısözen Ankara’ya döndükten sonra Çine’ye tekrar yazdı ve “Bu ekibi mutlaka istiyorum” dedi. Hamit Çine de kardeşi Behiç ile birlikte iki kişilik küçük bir ekip oluşturarak Açık Hava Tiyatrosu’nda step tarzında topuk vurarak teke oyunu oynadılar. Bu, izleyenlerin ve Sarısözen’in büyük beğenisini kazandı.”Amerikan stebinin çıkış yeri burası olsa gerek” şeklinde sözler söylendi.

Yarım kalan yüksek tahsilini tamamlamak için İzmir’e gitti. Burada Muzaffer Sarısözen’in de ısrarlarıyla ve Mustafa Hoşsu’nun çabalarıyla İzmir Radyosu’na kazandırıldı. O yıllarda özellikle Burdur Yöresi ile ilgili halk bilimi çalışmaları yaptı. İzmir Radyosu’nda koro şefliği yaptı. 1982’de radyodan emekli oldu. 1985-86 yıllarında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı’nda öğretim görevliliğine çağrıldı. Burada beş yıl hizmet verdi. Üç telli üzerine araştırmalar yaptı. Fethiye’li Mustafa Coşkun ve Ramazan Güngör’ün üç telli ile, Burdur’lu Faik İnce’nin cura ile icralarını inceledi.

1989 yılında Burdur’dan Damlalar isimli halk bilimi hakkındaki çalışmasını yayınladı. Üç Telli Bağlama Metodunu hazırladı. Bunun yanında bağlama metodu için bir öğreti kitabı yazdı. Yurt çapında düzenlenen sempozyumlara bildiriler sundu. Yurt dışında bir çok ülkede özellikle yöresinin müziğini tanıttı. İngiltere’de bir yarışmada 29 ülkenin sazları içinde en beğenilen saz olmasına rağmen üç telli ile ikincilik verildi. Son zamanlarda “Halk Müziği Ustalarımız Hamit Çine ve Parmak Curası Avşar Beyleri” isimli bir kaset yaptı.

Hamit Çine her zaman kültürüne tutkun, yöresine aşık, araştırmacı örnek bir sanatçı olmuştur.

Derlemelerinden Bazıları:

Ağır Al Yazma Zeybeği (Burdur),

Alıverin Tabancamı (Kozağacı-Burdur),

Allıdır Gelin (Burdur),

Avşar Zeybeği (Burdur),

Ayva Dibi Serin Olur (Kozağacı-Burdur),

Bahçen Bozuk Değil mi (Burdur),

Ben Güzel İdim (Burdur),

Boğaz Havaları, Akkoyunum Yüz Olsa (Burdur),

Bucak Serenler Zeybeği (Burdur),

Çay Benim Çeşme Benim (Burdur),

Devesi Tuzdan Gelir (Burdur),

Dolan Gel Sevdiğim (Burdur),

Erik Dalları (Dirmil-Burdur),

Evlerinin Önü İğde Dalları (Burdur),

Fatma Gelin (Kozağacı-Burdur),

Gaz AMAT (Burdur),

Gıcır Gıcır (Burdur),

Güllük Dağı (Burdur),

Haydulen (Burdur),

İğnem Düştü Yerlere (Burdur),

Karaağaç Zeybeği (Burdur),

Kazım Zeybeği (Burdur),

Mavilisin (Burdur),

On İkidir Şu Burdur’un Dermeni (Burdur),

Sıçanın Destanı (Burdur)

Süpürgeyi Boyadım (Burdur),

Yağmur Yağar Şıpır Şıpır (Burdur),

Yar Kayalarda Yaslanır (Burdur),

Yayla Yolları (Burdur).

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 13 Şubat 2019 16:06

14 Şubat 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

14 Şubat 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Uyuşturucu İle Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Hasan Şıldak Başkanlığı’nda İşkur İl Müdürlüğü’nde yapıldı. Toplantıda konuşan Vali Hasan Şıldak, “Uyuşturucu ile mücadele konusunun, bizler taşra ve ilçelerde takipçisi olmak durumundayız. Öyle bir süreç ki bu aslında çok zor bir mücadele alanı. Ama burada önemli olan, kararlılığı gösterip, o iradeyi ortaya koyup, sürekliliği takip etmekle bir başarı elde edilebileceğini düşünüyoruz” dedi. 

Toplantı sırasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Ankara’da katıldığı koordinasyon toplantısında yaptığı konuşma canlı olarak takip edildi.

Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı’nda Sağlık Müdürlüğü ve Yeşilay temsilcilerinin sunumlarının ardından Burdur Valiliği koordinesindeki Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum projesi konusunda katılımcılara bilgi verildi. 

Toplantıda, bağımlılığın bugün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sorunların başında geldiğine dikkat çeken Vali Hasan Şıldak; 

“İlimizde uyuşturucu ile ilgili yoğun bir kullanım olmadığını ben rahatlıkla söyleyebiliyorum. Bu elimizdeki verilerle çok net ortada. Hatta ilimizde uyuşturucu satışı ile ilgilide bir trafiğe tabi değiliz. Kulanıcılar bunu il dışından kendi bireysel çabalarıyla temin ediyorlar. Fakat kolluk birimlerimizin yaptığı başarılı çalışmaların bu zincirin diğer aşmalarındaki takip süreci, şu ana kadar istenilen seviyede değil. Burada bugün öncesinde aldığımız il mücadele kurulunun kararlarını hep beraber izledik. Açıkçası kararlarımız kağıt üstünde kalıyor. Bunların fiilayata dönüştürülmesi, uygulanması, başarılı sonuçlar elde edilmesinin gerçekleşmesi mevcut sistem içinde mümkün değil. Bunu kabullenmemiz lazım. Bu ön kabulden yola çıkarak proje geliştirildi. Bu projeyi ilk aşamada biz kamu kurumları ölçeğiyle sınırlı tuttuk. Burada 8 kamu kurum kuruluşumuz buna katkı verecek ama bunun devamında başta üniversitemiz, meslek odalarımız ve diğer ilgili sivil toplum kuruluşlarımız olmak üzere bu çevrelere de bu projenin yaygınlaştırılmasını yine öngörüyoruz. Amacımız ilk uygulamayı çekirdek bir oluşumla sağlayıp, ilk uygulama sonuçlarını almak, buna göre değerlendirme ve analizlerimizi yapıp, yeniden daha geniş bir süreç başlatmayı hedefliyoruz.”dedi.

Ailelere, gençlere, mahalle muhtarları ve okul yöneticilerimize de çağrıda bulunan Vali Hasan Şıldak;

 “Bu görevlilerimizde toplumun sürekli içinde bulunan, onlarla irtibat halinde olan ve bütün detayları bilen kişiler olarak bizim bu projemize destek sunma noktasında eminim ki katkılarını esirgemeyecekler. Burada temel esas aldığımız hususta şudur, kişinin özellikle bize başvuracak ya da bizim tespitimiz üzerine teşvik edilecek, bu teşvik sonrası başvuracak kişilerin iradesi ve isteğini ortaya koyması gerekiyor. Zaten yasal olarakta bunun böyle olması gerekiyor. Kendisi gelip, ben bağımlılıktan kurtulmak istiyorum diye beyanını açık şekilde ortaya koymak durumunda.

Uyuma uygulamasının yüklenmesi ve topluma yaygınlaştırılmasının da önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bizim bu uygulamamazın Yeşilay’ın uyguladığı sistemin bir benzeri olması bizi ayrıca bir memnunuiyetle karışlaştık ve bunun iyi uygulama örneği teşkil edeceğini, illerimize iyi bir örenke teşkil edeceğini, benzeri uygulamaların zaten ayıpdığını biliyoruz. .urada ilk defa bir uyulamayı gerçekleştirmiş olacağız.” bilgisi verdi.

Açık Kapı birimini de bu uygulamanını içine çektiklerini belirten Vali Şıldak;

“Açık Kapı uygulaması vatandaşımızla doğrudan temas halinde  ve çok iyi biri yönlendirme mekanizması olarak çalışıyor. Projenini adını da buradan esinlenmiş durumdayız. Projemizi ‘Umuda Kapı Açıyorum’ sloganıyla süsledik. Bunun ötesinde bugün mahalle muhtarlarımız ve ilgili diğer okul yöneticilerimiz bize destek verecek kitleyle bir araya gelip projemizini detaylarını planlayacağız. Bu ay içerisinde bunu uygulamaya geçirmiş olacağız. 

Şu ana kadar ilimiz genelinde yapılan tespitleri biz yeterli bulmadık ve Kaymakamlıklarımız vasıtasıyla bu metruk bina olarak tanımlanan alanların yeniden tespitini istedik. Cuma günü bu tespit çalışması sonlandırılmış olacak. Şu ana kadar Selediye sınırlarımız içerisinde 101, İl Özel İdaresi sorumluluk alanınıda ise 100 metruk binanın tespiti yapılmış durumda. Bu sayıların biz yeterli olmadığını, çok fazla gerçeği yansıtmadığını düşünüyoruz. Bu sayılara baktığımızda yıkımı yapılan 101 binanın 36’sı yıkılmış, İl Özel İrade alanında 100 binanın da 40 tanesi yukulmuş durumda. Yine bu sayılarda çok tatmin edici gözükmüyor.” dedi ve metruk bina konusunun sıkı bir şekilde takibini gerçekleştirip, üzerine gidileceği ve bu yıkımları gerçekleştireceklerini söyledi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur Gölhisar Adalet Sarayı ile ilgili açıklamada bulundular;

Gölhisar Adalet Saray’ının yapımı tamamlanarak hizmet vermeye başladığını belirten  Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ Gölhisar İlçemizde Adalet Bakanlığımız tarafından yatırım programına aldırarak inşaatı başlayan Adalet Sarayı 11.02.2019 Pazartesi günü itibariyle hizmet vermeye başladı.

4 bin 500 metrekare inşaat alanına sahip olan Gölhisar Adalet Sarayımızın Mimari projesi 1 bodrum+ zemin+2 normal kat olmak üzere ve her kat 1125 m2 olarak yapımı tamamlanmıştır. Gölhisar İlçemize ve İlimize yapacak olduğumuz yatırımlarda büyük katkı ve destek sağlayan Genel Başkan Vekilimi Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a ve eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş’a hemşerilerimiz adına teşekkür ederiz. Gölhisar’ımıza hayırlı olsun. ” dediler.

Yeni yatırımlar kazandırılması için çalışmalara devam edeceklerini belirten Milletvekilleri Özçelik ve Uğur “ Gölhisar İlçemizde Başkan Adayımız İbrahim Sertbaş ve teşkilatımızla birlikte yeni yatırım için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” şeklinde belirttiler.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Tarım Orman Çalışanları Birliği Sendikası (Toç Bir-Sen) Burdur Şubesi’nde Genel Kurul heyecanı yaşandı.

Toç Bir-Sen 30 nolu Isparta-Burdur Şubesine bağlı il temsilciliği olarak hizmet vermekteyken yeterli üye sayısını ulaşarak tek başına şube olma hakkı kazanan Toç Bir-Sen Burdur Şubesi’nin 9 Şubat 2019 tarihinde geniş katılımla 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleşti.

Nurcihan Velicangil Kültür merkezi’nde yapılan genel kurula, Toç Bir-Sen Toç Bir-Sen Genel Sekreteri Sabri Kızıkkaya, Genel Başkan Yardımcıları, Milletvekili Bayram Özçelik, Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Ak Parti il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt; Isparta, Afyon, Denizli, Muğla, Antalya Toç Bir-Sen şube başkanları ve yönetimleri, kurul müdürleri, Memur-Sen’e bağlı hizmet kolu başkanları, üyeler ve çok sayıda davetli katıldı.

Yapılan genel kurulda Kurucu Başkan Ömer Cebeci, Toç Bir-Sen 61 nolu Burdur Şubesi’nin Başkanı olarak seçildi. Başkan Cebeci’nin yönetiminde Şube Sekreteri Cengiz Özay, Şube Başkan Yardımcıları olarak Baki Türken, Emin Demir, Ali İnce, Gökhan Albarak, Mevlüt Özdemir yer alıyor.

Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan Kurucu Başkan Ömer Cebeci, “İyi günde kötü günde, bir ve beraber olacağız siz kıymetli üyelerimizin destekleri olduğu sürece, bu birlikteliğimiz Allah’ın izni ile hep devam edecektir. Çünkü, biz büyük bir aileyiz, diyerek birlik ve beraberlik mesajı verirken, Burdur genelindeki toplam çalışanın %76’sını temsil etme yetkisine sahip olduklarını bu sorumluluğun ağır bir yük olduğunu bunun bilincinde olduklarını bunun için özveri ile çalışacaklarını belirterek 61 nolu Toç Bir-Sen Burdur Şubesinin vatana, millete, Toç Bir-Sen camiasına ve üyelerimize hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Maruf Kışlası önünde yaralı bir kedi olduğu ihbarı alan Burdur Belediyesi zabıta ekipleri, Zabıta Müdürü Şaban Kırcı’nın koordinasyonunda bölgeye hareket ettiler.

Olay yerine ulaşan Kemal Küçükçoban, kediye bir aracın çarpıp kaçtığını ve kedinin yarasının ağır olduğunu tesbit etti. kedinin hızla Veteriner Fakültesine ulaştırılması sağlandı.

Zabıta Müdürü Kırcı konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Akşam saatlerinde, mesai bitiminde yaralı kedi ihbarı aldık. Bölgeye hızla ulaşıldı.  Kedinin yarasının ağır olduğu tesbit edildi.  Hızlı bir şekilde kediyi veteriner fakültesine ulaştırdık. 

Veteriner fakültesi öğrencileri cana,can verelim diye çırpındılar. Filmlerini çektiler, Kalçasında kırık varmış. Kalça atelle sabitlenip sargı bezi ile sarıldı

İlaçlarını yazdılar ve geri gönderdiler bize. Şimdi sağlıklı görünüyor, beslenip rahatca uyuyabiliyor. Kedinin sağlığına kavuşmasında, Kemal Küçükçoban ve diğer arkadaşlarımın ve tabii ona adeta can veren Vetereriner Fakültesi Öğrencileri’nin rolleri büyük. Sonuçta kollektif bir çaba ile bir can kurtarılıp haya bağlandı.” Dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, kitap, gazete ve dergilerdeki %8 olan KDV oranının sıfırlanmasıyla özellikle gençlerin kitapları daha ucuz fiyata satın alabileceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanlığınca alınan karara göre kitapta, dergide ve gazetelerdeki KDV sıfırlanacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayıncılık sertifikası verilmiş yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayın teslimleri için KDV sıfırlanmıştı. 100 liranın altındaki kitaplar yüzde 8 KDV’ye tabiyken, 100 liranın üstü fiyata satılan kitaplar için de KDV sıfırlanmıştı. Gelir İdaresi Başkanlığınca KDV istisnasının genişletilmesiyle yayının bütün aşamalarının istisna kapsamına alınması konusunda fikir birliğine varılmıştı. Böylelikle Kültür Merkezlerinin ve Kütüphanelerin daha zengin eserlerle hizmet vermesini sağlayacağını değerlendiren Başkan Keyik, dijitalleşmeyle birlikte dezavantajlı duruma düşen yayıncılara destek sağlanacağı açıklamasında bulundu.

Ayrıca BUTSO Başkanı Yusuf Keyik’in yaptığı açıklamada; “Oda olarak öncelikleri arasında yer alan eğitim konusundaki sevindiren bir gelişmeyi kamuoyuyla paylaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde başlatılan bir çalışma ile basılı yayınlarda KDV oranının sıfırlanacak olmasıyla özellikle gençlerin kitap, gazete ve dergilere ucuz fiyatla ulaşabileceğinin yolu açıldığına dikkat çeken Başkan Yusuf Keyik; “Yeniliklerin ve teknolojinin sağladığı avantajlardan olan dijital yayınların artmasıyla birlikte basılı eserlere rağbet azalma eğilimdeydi. Cumhurbaşkanlığının ve Hazine ve Maliye Bakanlığının KDV’nin sıfırlanmasıyla başlattığı bu projesi eğitimde seferberliğin bir başka göstergesi konumundadır. Bizler göreve geldiğimiz günden itibaren eğitim ve öğretimi önceliklerimiz arasında tuttuk ve bu kapsamda desteklerimizi esirgemedik. KDV oranının sıfırlanacak olmasıyla diğer devletlere göre daha genç nüfusa sahip olan ülkemizde gençlerin kitaplara ve dergilere ulaşmasının yolu daha fazla kolaylaştırıldı.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi ekiplerince kaldırım çalışmalarına devam edildğine dair açıklama yapılarak;

Burdur Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, kaldırım yenileme ve kaldırım yapım çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Başkan Yardımcısı Ali Say, Eski Antalya Caddesi’ndeki kaldırım yapım çalışmalarını yerinde inceledi.

Engelli ve yaşlıların can güvenliğini sağlayacak, sağlıklı kaldırımlar yapmaya devam ettiklerini ifade eden Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Burdur’a yakışmayan farklıkları ortadan kaldırarak vatandaşın ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Kaldırım çalışmalarımızı bugüne kadar ara vermeden devam ettik. Yaptığımız kaldırım çalışmalarını öncelikle engelliler ve yaşlılarımızın can güvenliğini sağlayacak kaldırımları sağlayıp vatandaşımızın taşıt trafiğinin doğrudan içinde olmadan kaldırımda güvenli bir şekilde yürüyebilmesi için çalışıyoruz. Kaldırım çalışmalarımız bizden istenilen yönetmelik çerçevesinde yapıyoruz.  Eski Antalya Caddesi, Ergenekon Caddesi Adile Önal Anaokulu çevresi ve Akdeniz Bulvarındaki kaldırım yapımı çalışmalarının bir kısmı tamamlandı. Yeni Mahalle 22. Sokak, Yeni Mahalle Süzek sokak, Değirmenler Mahallesi Cevat Sayılı Bulvarı ve Değirmenler Mahallesi Cevat Sayılı Bulvarı’ndaki kaldırım yenileme çalışmalarımız da devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Burdur Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt yaptığı Belediye işçileri buluşması sonrası yaşananlar ile ilgili basın açıklaması yaparak Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve ekibini bir telaşın aldığını ifade etti.

“Belediye işçileri ile bir araya gelmem ve verdiğim sözler Başkan ve Kuzeni Belediye Meclis Üyesi Say’ı rahatsız etti” diyen Kurt, bunun da göstergesi işçilerle apar topar yaptığı toplantı olduğunun altını çizdi. Başkan Adayı Deniz Kurt, kalan 47 kusur günde de işçiler için 5 yılda yapmadığı daha birçok hamleler yapmayı bekliyorum dedi. 

“Yine Son Dakika Göz Boyamaya Kalkacak”

Görev yaptığı 5 yıl boyunca işçilerin özlük hakları ile ilgili elle tutulur bir girişiminin olmadığını ifade eden AK Parti Burdur Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, “5 yılda ortaya çıkan açığını örtbas etmek amacıyla ve can havliyle bazı hamleler yapmaya çalışacak. En basit şekli ile zarar görmemek adına, işçilerimizin özlük dosyasında bulunması gereken sözleşmelerin dahi apar topar hazırlanarak imzalatılması gibi. Ya da belediye isçilerimizin ücretleri konusunda “can havliyle yapılmış” bir son dakika açıklaması da bekliyorum. Eminim Sayın Ercengiz bizim onlara ziyaretimizle sahip çıkmamızın ardından, bir anda işçisini hatırlayacaktır” şeklinde konuştu. 

“Tembel Öğrenci Gibi Zor Durumda”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in son zamanlarda yaptığı tüm girişimleri göz boyama amacıyla yapılmış çalışmalar olarak değerlendiren Başkan Adayı Deniz Kurt alın teri ile çalışan emekçilere verilen tüm katkılardan da memnuniyet duyacağının altını çizdi. Kurt esas meselenin burada neden son dakika göz boyamaya kalkıyor sorusunun sorulması gerektiğini ifade ederek şu şekilde konuştu, “ Aslında cevap belli: Başkan ödevini yapmayan tembel öğrenci gibi zor durumdadır. Halkımızın yapacağı sınav vakti gelmiştir ve Sayın Ercengiz sınavı geçemeyeceğinin, tekrar belediye başkanı seçilemeyeceğinin farkına varmıştır. Fakat kusura bakmayın, hiç kimsenin Burdurlu hemşerilerimizin aklıyla alay etmeye, Burdurlu vatandaşlarımızı saf yerine koymaya hakkı yoktur. Son dakika açıklamalarıyla bunu örtbas etmeleri de mümkün değildir” dedi. 

“İşçi ve Emekçilerimizin Gözünü Korkutmayın”

Burdur Belediye Başkanı’nın belediye işçileri ile yaptığı toplantıda yine siyasi ayak oyunlarına başvurduğunu söyleyen Kurt, “Çalışan emekçilerimizin gözünü korkutmaya çalışıyor.  Konuşmasında “sizi işten çıkacaklar” diyerek algı yaratmaya çalışıyor” diyerek, bir kez daha söz verdi. Kurt konuşmasında, “ Biz belediye işçilerini ziyaretimizde ve her gittiğimiz yerde devamlı şunu söylüyoruz: ‘Biz belediye işçisinin haklarını her zaman koruyacağız’! Şu anda seçimlere giderken de onların yanındayız, Allah nasip edip belediye başkanı olduğumuzda da onların yanında olmaya devam edeceğiz, mevcut işçilerimizle de yola devam edeceğiz “ dedi. 

“Bizim Büyük Hedeflerimiz Var”

Başkan Adayı Deniz Kurt açıklamasının devamında “ Bizim belediye başkanlığımız döneminde inşallah arı gibi çalışan, hizmet üreten bir belediye olacağı için, bırakın mevcut işçi kardeşlerimiz arasından işçi çıkarmayı yenilerine bile ihtiyacımız olacak. Çünkü bizim yönetim anlayışımız hem belediyeyi hem de Burdur’u küçültmek, daraltmak, içine kapatmak ve mevcut olanla yetinmek şeklinde olmayacak. Burdur için hedefimiz, Burdur’a ait güzellikleri ve değerleri koruyarak her gün bir öncekinin üstüne koymak, büyüyüp gelişmek ve ekonomik olarak kalkınmak. Biz, şimdikiler gibi küçük düşünmüyoruz; hedeflerimiz gerçekten büyük” şeklinde konuştu. 

“Biz Emekçimizin Ne İstediğini de Biliyoruz!”

Konuşmasının sonunda Belediye İşçilerine seslenen AK Parti Burdur Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, “Artık hayal kırıklığı yaşamayacaksınız. Sahada, Burdur’un her noktasında sizlerin ayak iziniz var. Haliyle kararlarda da sizin sözünüz olacak” dedi. Kurt Konuşmasının devamında Belediye İşçisinin kafasındaki düşünceyi de şu şekilde sıraladı;

- Belediye işçilerimiz, kendi yanında duran, işçisini müdürüne ezdirmeyen, işçisini horlanmayan babacan bir başkan istiyor. 

- Belediye işçisi kardeşlerim kendi içlerinde aynı işi yaptıkları halde, kadrolu/ taşeron ayrımı yapılmasını istemiyor. Emekte birleştiği kardeşleri ile aralarında sosyal fark yaratılmasını istemiyor. Herkes pozisyonunu biliyor zaten.

- Belediye işçisi kardeşim, siyasi düşüncesinden kaynaklı ayrıma maruz kalmak istemiyor.

- Belediye işçisi kardeşim, Başkanın akrabası olduğu için başkan gibi davrananlara ezilmek istemiyor.

- Emekçi kardeşim sendikal tercihinden dolayı dışlanmak, işten atılmakla tehdit edilmek istemiyor.

- Benim İşçi emekçi kardeşim sabah maaşını almaya gittiğinde hayal kırıklığına uğrama istemiyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Page 1 of 2
No Internet Connection