Tarihe göre süzülmüş ögeler: Pazartesi, 11 Şubat 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Pazartesi, 11 Şubat 2019 16:11

12 Şubat 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

12 Şubat 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Ziraat Odası’nın haftasonu yapılan seçimli genel kurulunda Kemal Kubilay Oda Başkanlığı’na seçildi. Halihazırdaki Ziraat Odası Başkanı Ziraat Mühendisi İbrahim Demir ile Kemal Kubilay’ın listelerinin yarıştığı seçimde 53 oy alan Kemal Kubilay’ın listesi seçimi kazandı.

 

Öğretmenevi salonunda düzenlenen seçimli genel kurulda mevcut Burdur Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Demir’in listesi ile bir önceki dönem başkanı Kemal Kubilay’ın listesi yarıştı. 103 delegenin oy kullandığı genel kurulda sandıktan 53 oy ile Kemal Kubilay’ın listesi çıktı. Mevcut Başkan İbrahim Demir 50 oy aldı.

Önceki dönem Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir seçim öncesi açıkladığı faaliyet raporunda;

“Biz 2015 yılında siz çok değerli delegelerin oylarıyla  Ziraat Odası’nın başına ziraat mühendisi olmalı sloganıyla göreve geldik. Göreve geldiğimizde Kemal Kubilay’dan aldığımız rakam 250 bin TL’ydi. Şu anda Ziraat Odası’nın kendi bünyesinde 250 bin, nakit 800 bin lira parası var.  Göreve geldiğimizde odada 2 tane memur, 1 tane genel sekreter vardı. 

Şu anda odamızda 20 personel var. Yemeyeceğiz, içmeyeceğiz,çok personelle çok hizmet yapacağız. Çiftçi geldiğinde çayını içinceye kadar personel işini bitirecek. Şu anda biz ilçe ve il ziraat odalarımızda Türkiye Ziraat Odaları Birliği genel başkanının, Tarım Bakanlığı’nın imzalamış olduğu sözleşmeye istinaden artık odalar ÇKS başvurularını kendileri alabiliyor. 

Bugün yapılan bu seçimin ülkemize ve ilimize hayırlı olması dileğiyle.”dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin olağan mali genel kuruluda haftasonu toplandı. Olağan mali genel kurulda bir dizi karalar alındı.

 

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tek listenin bulunduğu genel kurul ile mevcut Başkan Kamil Özcan güven tazeledi. Toplantıda konuşan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özcan, birliğin yaptığı hizmetler ve üreticiler ile hasım değil hısım olduklarını hatırlatarak ıslah çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Olağan Genel Kurulu’na Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, AK Parti Belediye Başkan adayı Deniz Kurt, siyasi ve sivil toplum kuruluşların temsilcileri ve birlik üyeleri katıldı.

Talepleri her platformda çözüm öneriyle birlikte dile getirdiğini belirten Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan;

“Hayvan verimliliğini artırmak için tüm dünyada 150-200 yıl önce bizim gibi örgütler Avrupa ülkelerinde kuruldu. Buradaki uygulanan yöntemler kurumlarda incelendi. Karşımıza bilimsel ıslah çalışmaları ve sivil ıslah birlikleri ortaya çıktı. Dolayısıyla 1995 yılında hayvanlarda verimliliği artırmak, üretici refahını artırmak, tüketicinin hayvansal gıdaya kolay ve güvenilir şekilde ulaşımını sağlamak için Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri’nin kurulmasına karar verildi. Bugün burada 12.’sini yapmakta olduğumuz Burdur ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’de Türkiye’de kurulan ilk birliklerden birisidir. Aynı zamanda merkez birliğini kuran 18 il birliğinden birisi olmuştur. Bende o genç yaşımda kurulan bu birliğin üye ve yöneticilerinden biri olmaktan ve merkez birliğimizinde kurucu üyesi olmaktan ayrıca gurur duyuyorum. 

Kurulan birlikler özel sektör mantığı ve devlet disiplini ile çalışmanın sonucu ilgili tüm meslek grupları ile diğer yetiştirici örgütleri sayesinde ülkemizde çok büyük ıslah çalışmaları başlamıştır. İlk kurulduğumuz dönemlerde Tarım İl Müdürlüğü’nün personelleride bizimle beraber çalışmıştı. O devlet disiplinide oradan geliyordu. Bunun sonucunda Türkiye’deki o şartlarda laktasyonda iki ton süt veren ineklerimiz bugün 7-8 tonlara, 150 kg karkas ağırlığı olan besi sığırları bugün 300 kg’lara yükseltilmiştir. Bu ıslah çalışmalarıyla başarılmıştır. Gelişmiş ülkelerde farklı olarak ülkemizde birlikler birer teknik kuruluş olmaktan öte yaptığı ıslah çalışmasının yanında, aynı zamanda kooperatif gibi üreticilerin ürünlerinin pazarlanmasında bir sosyal dernek gibi üreticilerin hak ve taleplerini dile getirmesinde, bireysel insani sorunların çözümünde de rol almışlardır. Hem hizmeti bizzat üyelerine ve üye olma potansiyeli olan aday üreticilere kendi personelleri ile hizmet vermeye, en kaliteli bir şekilde üyelerine iletmeye başladılar. Bunun yanında yine bir misyonu daha vardı. O da üreticinin birlik temininde çeksiz, senetsiz, vade farkı istemeyen, kefil istemeyen tüm mal ve hizmet ihtiyaçlarını karşıladıkları, gelecek teşviklerinin karşılığını bir yıl önceden mal ve hizmet olarak alabildikleri kurumlardır. Kısacası birlikler hatır soran, dert dinleyen birer yapılara dönüştüler. Bu süreçte yetiştiricilerin imkanları artarken, hayvansal üretim kalitesi ve miktarıda ciddi artışlar gösterdi.   Bunun yanında birliklerde insan kaynakları, finans ve fiziki imkanlar araç, gereç anlamında ülkenin tartışmasız en büyük örgütleri oldular. 2015 yılına kadar Burdur’da yapılan suni tohumlamanın %40’ını Damızlık Birliği yapıyordu. Hayvanların doğumdan sonra 1 hafta sonra kayıtları, küpelemesi yapılıyordu.” dedi. 

Melezlemeyle birlikte ıslah dibe vurdu. Bugün en önemli sorunlarımızın başında birlik üyesi olmanın yani ıslah yapmanın anlamı ve mali cazibesi azaltıldı.  

Hayvancılığın gelişmesi için hayvan ırkı ıslahının çok önemli olduğunu vurgulayan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan, 

“Bugün en önemli sorunlarımızın başında birlik üyesi olmanın yani ıslah yapmanın anlamı ve mali cazibesi azaltıldı.  

Biliyoruz ki ülkemizin kırmızı et sorunu ve süt üretimi istikrarı ancak ıslah ve sevk ile idare edilebilir. Islah içinde damızlık birlikleride tek ve doğru adrestir. Dünyada da bu böyle. Bu ıslahı da DSYB ekipleri aracılığıyla yapacağız. Süt numunelerinden alınan örnekler ve Islah için 20018’de üreticimize 700 bin Lira yeni desteklemeler kazandırdık. ‘Hasım değiliz, Hısımız’ ilkesiyle Burdur’da hayvancılığın gelişmesi için dayanışma ve barış içerisinde hizmet etmeye devam edeceğiz. Bizlere tekrar emanet ettiğiniz bu görevi layıkıyla yerine getirerek sizlere gece gündüz hizmete devam edeceğiz. ”açıklaması yaptı.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Martın Sonu Bahar’ sloganı ile yola çıktığı Burdur Belediye Başkanı Ercengiz’i kamuoyuna yeniden takdim etti.

 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Spor Salonunda seçim bildirgesini açıkladı. Aday Tanıtım Toplantısında adaylarını da takdim eden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başkan Ercengiz’i kamuoyuna tanıttı. Ankara’da düzenlenen Aday Tanıtım Toplantısına Burdur’dan CHP Milletvekili Dr. Mehmet Göker, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile CHP Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi Üyesi Adayları katıldı.

CHP Aday Tanıtım Toplantısında, CHP Lideri Kılıçdaroğlu,  Başkan Ercengiz’i kamuoyuna tanıttı.  İsminin okunması ile sahneye çıkan Başkan Ercengiz, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile tokalaştı. Burdur’u örnek iller arasında takdim eden CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Başkan Ercengiz’le birlikte fotoğraf çektirdi. Fotoğrafta Başkan Ercengiz’e CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker ve CHP İl Başkanı İzzet Akbulut eşlik etti. 

CHP’NİN 12 MADDELİK SEÇİM BİLDİRGESİNİ AÇIKLADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da yerel yönetimlere ilişkin 12 maddelik bildirgeyi de açıkladı. Salona “Martın sonu bahar”, “Bir arada huzurlu yaşamak için halkçı belediyecilik” yazılı pankartlar asıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu’nun salona gelmesiyle saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Çankaya Belediyesi Halk Dansları Topluluğu adayların tanıtımı öncesi bir gösteri yaptı. 

İŞTE CHP’NİN 12 MADDELİK SEÇİM MANİFESTOSU

“Biz ne istiyoruz, ne yapacağız? Bunları paylaşacağım” diyen Kılıçdaroğlu, 12 maddelik seçim bildirgesini de açıkladı.

Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan manifestonun maddeleri şöyle:

1- Hoşgörülü ve saygılı kentler: Kimsenin kimliğine, inancına bakmadan eşit davranacağız. Belediye başkanlarımız toplumun bütün değerlerine saygılı olacak. Hiçbir ayrımcılık yapmayacak.

2- Hakça paylaşan kentler: Rant bütün kentlerde vardır. Rantı hakça bölüştüğünüz zaman hiçbir sorun yoktur. Biz rantın hakça bölüşülmesini istiyoruz.

3- Hesap veren ve şeffaf yönetilen kentler: Biz halktan vergi topluyoruz, harcadığımız her kuruşun hesabını vermek namus borcumuzdur.

4- Yoksulluğu yenen kentler: Asgari ücret alan işçi kardeşlerime sesleniyorum. 1 Ocak 2019’dan itibaren asgari ücret 2 bin 200 liradır.

5- Üreten ve istihdam yaratan kentler: Bir kent her alanda üretmeli. Büyükşehirler kırsalla işbirliği yapmalı.

6- Yenilikçi ve akıllı kentler: İstanbullular Kadıköy’de, Beşiktaş’ta, Bakırköy’de, Sarıyer’de yaşamak isterim diyor. Buralarda insan sevgisi var.

7- Ulaşım sorunu: Bütün İstanbul’u yaşanabilir kent haline getireceğiz. Ulaşım ve altyapı sorunlarını çözeceğiz.

8- Nefes alan kentler: Beton ormanına dönüştü kentler. Bizim dışımızdaki canlılar da yok olmaya başladı.

9- Sosyal adaleti sağlayan kentler: Engelliler, yaşlılar için pozitif ayrımcılık yapacağız.

10- Kültür ve sanatı geliştiren kentler: Kentin bir kültürü vardır, sanatı vardır, sporu vardır yaşayacaksınız.

11- Doğa dostu kentler: Bizim dışımızdaki bütün canlıları koruyacağız, onları besleyeceğiz.

12- Mutlu şehirler: Tüm yurttaşlarımızla mutlu yaşamak istiyoruz, bu sözümüzün arkasında duracağız.”

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz akaryakıtta her pazar halk günü indirimi uyguluyor. Her hafta cumartesi günleri halkı dinleyen Başkan Ercengiz’den bir müjde daha geldi.

Hafta içi Belediye Başkanı Ali Orkun Ercergiz’e ulaşamayan vatandaşlar, cumartesi günü saat 10.00-15.00 arası istek ve taleplerini  iletebiliyorlar. Göreve geldiği günden beri belediye hizmetlerini başarıyla yürüten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, cumartesi günleri halkı dinleyerek, onlarla bire bir görüşerek taleplerini yerine getirmeyi, sorunlarını çözmeyi hedefliyor.

Halk Günlerinin yanı sıra Başkan Ercengiz vatandaşa her pazar akaryakıtta indirimi de sağlıyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 11 Şubat 2019 16:10

112 hayata bağlar

Vali Hasan Şıldak 11 Şubat 112 Günü’nde Cumhuriyet Meydanı’nda açılan 112 Acil Çağrı Merkezi’nin standını ziyaret etti. Standa ziyaretinde 112 Çağrı Merkezi’nin kuruluşu, işleyişi ve 2018 yılında iletilen çağrılar hakkında bilgi verdi. 

Vali Hasan Şıldak açıklamasında 112 Çağrı Merkezi personellerinin başarılı çalışmalar yürüttüklerini vurgulayarak;

“112 Acil Çağrı merkezlerimizin kuruluşu İçişleri Bakanlığı’mız  bünyesinde İller İdaresi Genel Müdürlüğümüz var. Bu Genel Müdürlük bünyesinde 2005 yılında başlatılan bir proje çalışmasıyla ilk hareketi gerçekleştirdi. Burada amaç vatandaşlarımızın acil durumlarda  araması icap eden bazı numaralar var. Polisle ilgili bir çağrıyı biz 155’le, jandarmayla ilgili çağrıyı 156’yla, 110 itfaiyeyle, 177 orman yangını ihbar hattıyla, ambulans taleplerini yine 112 ile sağlık tedbirleri açısından yapmaktaydık. 112 bütün bunları tek bir numarada toplayan bir uygulama. Ama numarada toplamakda bir koordinasyon gerektiriyor. Organizmayı 112 Müdürlükleri olarak illerde İçişleri Bakanlığı oluşturdu. Bizim ilimizde ilk uygulanan pilot illerden biridir. Bunun çalışmaları 2008 yılında başlatıldı. 2013 yılında neticelendi ve 2013 yılından itibaren ilimizde polis, jandarma, ambulans, orman, itfaiye ve afad çağrıları tek bir numara üzerinden 112 numarasını çevirmek suretiyle vatandaşlarımız bu acil çağrılarını iletebiliyorlar. Buradaki organizasyon çerçevesinde çağrı alıcılarımız var. Çağrı yönlediricilerimiz var ve her kurumunda orada personeli var. Bu personellerde kendi işleyişleri içinde kendi birimlerine bu çağrıları iletmek suretiyle çok hızlı bir şekilde bu işleyişi sağlıyorlar. Burada müstakil bir binamız var. Aynı zamanda bu binamızda yine İçişleri Bakanlığı’mızdaki birimiyle iletişim içinde olan güvenlik ve acil drumlar merkezimizde hizmet veriyor. Bu birimimiz çok sistematik, düzenli bir çalışma gerçekleştiriyor. Bende burayı defalarca zamanlı zamansız ziyaret ettim. Gerek gözlemlerim, gerekse vatandaşlarımızdan dönüş bu birimimizin çok düzgün çalıştığı şeklinde. Başarılı çalışmalar yürütüyor. Ben bu manada bütün personelimiz tebrik ediyorum.”dedi.

2018 yılı içerisinde iletilen çağrılar hakkında açıklamada bulunan Vali Hasan Şıldak;

“2018 yılı içinde merkeze 320 bin çağrı iletilmiş. 320 bin çağrıda birinci sırada sağlıkla ilgili çağrılar yer alıyor. İkinci sırada Emniyet Müdülüğü’nün görev alanına giren çalışmalar ve son olarakta üçüncü sırayıda Jandarma’nın göreviyle ilgili asayiş konuları oluşturuyor. Ancak ülkemizde genelinde olduğu gibi bu konuda bir sorunumuz var. Sorunumuzda vatandaşalarımızın uygulamayı zamanla yeterince sindirememesinden ve doğru kullanım yolunu bir türlü tam olarak uygulayamamasında kaynaklaıyor. 320 bin çağrının ne yazık ki 186 bini gereksiz çağrı dediğimiz görev alanınıa girmeyen, buradaki personelimizi oyalayan ve meşgul eden, boşuna zaman haracamalarına sebep olan çağrılar. Bunun oranı ise % 58. Gerekli olan çağrı rakamı ise 134 bin. Fakat sevindirici olan şudur. Son 4 yılı verilerine göre gereksiz çağrı oranı % 75’miş. Giderek düşmüş. Demek ki bilinçlenme ve doğru kullanıma doğru bir eğilim var. Biz buradan bu çağrımız tekrarlayalım. 112 çok iyi hizmet veren, başarılı uygulamaları olan ve hepimizin her an başvurabileceği uygulama noktası. Bir üç tuşu çevirmeyle karşımızda çok yeterli, yetenekli personelimizle vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Vatandaşlarımızdan beklentimiz  sağlık, emniyet, orman itfaiye ve acil durumlara ilişkin kurtarma gerektiren hususların dışında bu hattımızı meşgul etmesinler. Talebimiz, duyurumuz bu yönde.” değerlendirmesi yaptı.

Stantdan ayrılan Vali Hasan Şıldak kurum müdürleriyle birlikte AFAD, jandarma, ambulans ve itfaiye filosunu inceleyerek, teknik bilgi aldı.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimleri için AK Parti Kadın Kolları kapı kapı gezerek Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’a destek istiyor. Ak Parti yönetimi seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte seçim çalışmalarına hız verdi. Ak Parti Kadın Kolları, mahallelerde kapı kapı dolaşarak Ak Parti Belediye Başkan Adayı Kurt için oy istedi.

Konuyla ilgili Ak Parti’den yapılan açıklama şu şekilde;

“Her gün mahalle mahalle, ev ev, kapı kapı dolaşıyoruz”

Çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirten İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Ekinci;’’ Biz AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı olarak her zaman sahalardayız. Teşkilatımız ile kapı kapı gezerek Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını  iletip, Belediye Başkan Adayımız Deniz Kurt’a destek istiyoruz. Gittiğimiz her yerde vatandaşlarımızın samimiyeti ve teveccühüyle karşılanıyoruz. Gece gündüz demeden hep birlikte yerel seçimler için çalışacağız. 31 Mart seçimlerinden alnımızın akıyla çıkacağımıza inanıyoruz’’ dedi.

“Kadınsız bir siyaset eksikliktir’’

Kadınların çalışmalardaki önemine değinen İl Başkanı Volkan Mengi;’’ Kadın Kollarımız saha çalışmalarında bizler için büyük önem arz ediyor. Kadınsız bir siyaset, kadınsız bir demokrasi sadece kadınlar için değil bütün toplum için bir eksikliktir. Eğer ki sokakların, evlerin seslerini duyamasak bizler siyaset yapamayız. AK Parti Kadın Kollarımız sadece seçim süresinde değil her zaman sahadaki varlığıyla farkındalıklarını göstermiştir. Gecesini gündüzüne katıp kutlu AK davamız uğruna kapı kapı, sokak sokak gezen Kadın Kolları teşkilatıma teşekkür ediyorum’ ’dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Halk Oyunları Federasyonu İl Temsilciliği tarafından düzenlenen 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Okul Sporları Halk Oyunları İl Birinciliği yarışması Spor Lisesi Hüsnü Bayer Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından açılış konuşması gerçekleştiren İl Müdürü Orhan Kemerkaya ”yarışmaya katılan tüm sporcu ve antrenörlere başarılar diledi.” 

Açılış konuşmasının ardından halk oyunlarına gönül vermiş, yüzlerce öğrenci yetiştirmiş olan ve geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Ali Gündüz’ün anısına oğulları Devrim ve Güntaş Gündüz’e eski halk oyunları oyuncusu Fatma Kurt tarafından plaket takdim edildi. Halkın yoğun ilgi gösterdiği ve 7 okul ve 176 sporcunun katıldığı Okul Sporları Halk Oyunları İl Birinciliği yarışması Geleneksel Düzenlemesiz dalda Minikler ve Gençler kategorisinde, Geleneksel Düzenlemeli dalda Yıldızlar ve Gençler kategorisinde gerçekleştirildi. Geleneksel Düzenlemesiz Dal Minikler kategorisinde 83.66 puan alan Bahçelievler Şehit Sıtkı Kara İlkokulu birinci, 81 puan alan Bucak Fatih Sultan Mehmet İlkokulu ikinci olurken, Gençler kategorisinde 85.66 puan alan 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi birinci oldu. 

Geleneksel Düzenlemeli Dal Yıldızlar kategorisinde 89.66 puan alan Özel Bahçeşehir Koleji Ortaokulu birinci, 82 puan alan Bucak Emin Gülmez Ortaokulu ikinci olurken, Gençler kategorisinde 89 puan alan Özel Bahçeşehir Koleji Fen Lisesi birinci, 86.66 puan alan Bucak Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi ikinci oldu. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ödül töreninde dereceye giren okullara ve sporculara ödülleri İl Müdürü Orhan Kemerkaya, Halk Oyunları Federasyonu İl Temsilcisi Ali İhsan Erkan, Hakem Kurul Temsilcisi Fatih Karabacak ve hakemler tarafından verildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

31 Mart Yerel Seçimlerinde Belediye seçimlerinin yanı sıra muhtarlık seçim çalışmalarıda heyecanlı geçiyor, buda ilginç propagandaları beraberinde getiriyor.

Bucak’ta Karayvatlar Mahallesi Muhtarı Adayı Mehmet Mutlu Bucak’ta içme suyundan kaynaklı salgın nedeniyle ilginç bir propagandaya imza atarak, Bucak’taki içme suyundan kaynaklı zehirlenme nedeniyle mahalle sakinlerinde su dağıttı.

Konuyla ilgili sosyal medya üzerinde paylaşımlarda mahalle sakinler Bucak Karayvatlar Mahallesi Muhtar Adayı Mehmet Mutlu’ya teşekkür ederek;

“Bucak ilçemizde yaşanan içme suyundan kaynaklı salgın nedeniyle birçok vatandaşımız rahatsızlanarak hastanelere başvurmuştur. Hala devam eden klorlama çalışmalarından dolayı içme suları kullanılamamaktadır. Çocuklarımızın sağlığı için bu sular sizlere ikramımıdır. Olayda etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” notunu yapıştırarak esprili bir propagandaya imza attı.

Paylaşımlar ulusal ve yerel sosyal medyadada ilgi çekti ve en çok tıklananlar arasında yerini aldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 11 Şubat 2019 16:10

BTB Yönetimi Reel Sektör Toplantısı'nda

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) öncülüğünde gerçekleştirilen Reel Sektör ile Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısının 14’ncüsü, Antalya’da gerçekleştirildi.

Toplantıda, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyeleri Cengiz Gürcan ve Niyazi Boz, ‘Tarım kredisi kullanan üreticilerin faiz oranının yapılandırılmasını, yapılandırma yetkisinin ise şubelere verilmesini ve kamuya taahhüt yapan firmalara, fiyat farkı verilmesi’ talebini ilettiler. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın öncülüğündeki toplantıya Burdur Ticaret Borsası Meclis Başkan Yardımcısı Nihat Eren, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kahraman Arlı, Yönetim Kurulu Üyeleri Cengiz Gürcan, Niyazi Boz ve Meclis Üyesi Süleyman Candan ile diğer oda borsa başkanları, banka bürokratları ile çok sayıda iş insanı katıldığı bilgisi verildi.

Ticaret Borsası’ndan yapılan açıklamada; “TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 14’üncü kez düzenledikleri toplantı ile seriyi tamamladıklarını ve tüm Türkiye’ye ulaştıklarını ifade etti.  Toplantıya ev sahipliği yapan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür eden Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Aramızda Antalya, Burdur, Isparta, Denizli ve Muğla’dan gelen iş insanı var, oda borsa başkanları var. Biz aslında Antalya ile birlikte tüm Türkiye’yi bitirmiş oluyoruz. Reel sektör ve finans sektörü el ele bütün Anadolu’yu gezdik. Sizlerin sıkıntılarını birinci ağızdan dinlemiş olduk.”

Toplantı, yapılan konuşmaların ardından basına kapalı olarak soru-cevap kısmı ile devam etti. Toplantıda söz alan Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Boz, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve aynı zamanda Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’a ‘Tarım kredisi kullanan üreticilerin faiz oranının yapılandırılmasını ve yapılandırma yetkisinin ise şubelere verilmesi’ talebini iletti. 

Yönetim Kurulu Cengiz Gürcan ise TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birebir görüşerek, Türkiye’de mevzuat kaynaklı sorunların kamunun ciddi anlamda zarar etmesine yol açtığını söyledi. Kamu ihalelerinde fiyat farkı mekanizmasının değişmesi gerektiğinin altını çizen Gürcan, fiyat farkı verilmeyerek iptal edilen ihalelerin, devlete daha çok yük getirdiğini, bu nedenle biran evvel fiyat farkının getirilmesi talebinde bulundu.” denildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Page 1 of 2
No Internet Connection