Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 08 Kasım 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

09 Kasım 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Kasım ayı belediye meclisi toplantısı Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz başkanlığında yapıldı. 

 Belediye Meclisi Kasım ayı birleşiminde, şehir içi halk otobüslerinde paralı binişlerin kaldırılarak, tek kullanımlık kartların uygulanması ve üniversite öğrenci tarifesinin güncellenmesi maddesi görüşüldü. Başkan Ercengiz, meclis toplantısına katılmak üzre egelen öğrencilerden iki tanesini temsilci olarak toplantıya aldı. Öğrenciler otobüs ücretlerinin 1,75 olmasında ısrar ederken, Halk Otobüscüleri Kooperatifi’de en son fiyat olabileceğini, bunun aşağısındaki fiyatlarla zarar edeceklerini, en son 1,95’te karar kıldıklarını söylediler.

Başkan Ercengiz, tekliflerin değerlendirilmesi için toplantıya ara verdi. Aranın ardından konuşma yapan Başkan Ercengiz;

“Bizler elbette siyasetçiyiz. Siyasetin asıl amacı insana hizmet etmek olan ve bunu yaparken de tüm tarafların haklarını gözeterek, yürütmek zorunda olan bir kurumdur. Herkes kendi grubuyla bir araya geldi. Tekrar şunu ifade etmek isterim. Biz burada popülizm yapabiliriz, biz burada kendi siyasi geleceklerimizi ya da siyasi partilerimizin adını kısa vadede doğru hamleler yapmış gibi gösterebiliriz. Ama amacımız ifade ettiğimi gibi tarafların haklarını korumak, hizmeti aksatmamak, hizmet üretmek ve hizmeti çoğaltmaktır. Şimdi 1,95 TL’lik rakam zaten halk otobüsçülerinin zorlayarak geldikleri bir rakam olduklarını ifade ettiler. Ben onlara da taraf oldukları için kendilerine bir soru sormak istiyorum. 1,75 TL’lik bir teklif var. Yapılabilir mi, sürdürebilir mi sizce bu diye Halk Otobüsçüleri Kooperatifi’ne soru yöneltti. Halk Otobüsleri Kooperatifi yönetimi 1,75 TL’lik teklifi kabul edemeyeceklerini, zarar edeceklerini söylediler.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz konuşmalarının ardından üniversite öğrenci tarifesinin 1,95 TL olarak belirlenmesini oylamaya sundu. Üniversite öğrenci tarifesinin Aralık ayına kadar Fiyat Belirleme Komisyonu’nda değerlendirilip gelmesi şartıyla 1,95 TL olarak belirlenmesine oy birliğiyle karar verildi.  

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz öğrenci fiyat tarifeleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Biz bunu şu an ki güncel fiyatı olan 1,95 TL talep edilen fiyatta Aralık ayındaki fiyat belirleme komisyonumuz değerlendirmeyi yapsın. Bu değerlendirmenin ardından arkadaşlarımızın hem işlerini sürdürebilmesi hem öğrenci kardeşlerimizin okula gidiş-gelişlerinin aksamaması için biz bu işi asgari müşterekte buluşturalım, tarafları kavga ettirmek, tarafları birbirine düşürmek bizim zaten kesinlikle yapmamamız gereken bir şey. Zaten taraflarında hizmet alması ya da hizmet sunmasını en iyi şekilde sağlamak durumundayız. 

Halk Otobüslerinin yakıtlarının yarı fiyata düşürülebileceği ifade edilmiş. Yarı fiyatına verecek akaryakıt istasyonu sahibi varsa Burdur Belediyesi’nin tüm akaryakıt hizmetlerini o istasyondan alacağımı meclisin önünde söz veriyorum. Çünkü bunun maliyeti belli. Halk Otobüsçü arkadaşlarımızın şöye bir söz söylediği ifade edilmiş. Burdur Belediyesi isterse yakıt fiyatlarını düşürür, sizde bu işi yarı fiyatına taşırsınız denmiş. Aralarında böyle bir görüşmenin yapılmadığını ifade ettiler. Bizim ifade ettiğimiz mecliste şuydu. Türkiye Cumhuriyeti’nde eğer akaryakıt fiyatlarında farklı uygulamalar farklı kesimler için yapılabiliyorsa, toplu taşımacılka halk yararına yapılan önemli hizmetlerden birtanesidir. 

125 TL’lik ulaşım desteği sağladık

Her zaman olduğu gibi sonucun faturası siyasetten birilerine çıkartılmaya çalışılıyor. Biz bu bedeli ödemeyiz. Neden ödemeyeceğimize gelince, bugün üniversite yerleşkesinin tartışıldığı bir noktada bizim görev ve sorumluluğumuz halk otobüslerini daha konforlu, daha güvenli ve öğrencilerimizin en iyi şekilde okula ulaşmasının denetim mekanizmasını sağlamaktır. 2014 yılından görve geldiğimiz günden beri öğrenci arkadaşlarımıza yaşamsal mekanları sunmak (Halk Plajı, İstasyon Caddesi), öğrenci arkadaşlarımızın güvenliğini artırmak adına Burdur girişinden KYK’ya kadar kesintisiz kaldırım çalışması ve aydınlatma, öğrenci arkadaşlarımıza maddi destek sağlayabilme adına bir hamle yapıp yapmadığımızı eğer sorgulayacak olurlarsa ikametini alan her öğrenci arkadışımıza 125 TL’lik yol desteği. Diğer taraftan sınav dönemlerinde gençlerimize sıcacık bir pohça, sıcacık bir çorba belki annelerinin ki kadar olmasada vizelerde çalışma ortamı sağlıyoruz. 

Ülkede bir fiyat artışı var

 Biz fiyat artışının tarafı değiliz. Özellikle sabit ve dar gelirli yurttaşımızın yaşam koşullarını zorlaştıran zaten fiyat artışıdır. Ülkenin istikrarının olabilmesi için bir faiz kıskacından kurtulması gerektiğini başta cumhurbaşkanımız olmak üzere her fırsatta herkes söylüyor ama ortada da bir realite var. Burdur Belediyesi sadece 20 tane imarda ruhsat harcı kesmiş yani bir önceki yıl 350-400’lerde olun bu rakam, bu yıl 20’ye düşmüş, %5’ine düşmüş, Burdur’daki inşaat imalatı. Baktığımız zaman ülkede bir ekonomik sıkıntı var bunu da hep birlikte kol kola başaracağız.

Hala nakit biniş yapılıyor

Halk Otobüsçülerimiz kayıt altına alınmak istiyorlar. Çünkü onlarda bir takım devletimiz tarafından kayıt dışı ekonomiye kayıldığı yönünde yapılan ihbarlar nedeniyle ceza ile karşı karşıya oldukları için onlarıda kayıt altına almak istiyorlar. Yani vergimiz tam verelim, kaydımızı tam tutalım diyorlar. Şu anda bile halen %50’ye yakın öğrenci kardeşimizin nakit binişe devam ettiğini ifade ediyorlar. Biz öğrencilerimizin 18 TL’ye aldıkları kartların tam eğitim-öğretim yılları boyunca sadece vize yaptırarak bir daha para ödemeden kullanabildiklerini kendilerinden öğrendim. Bir defa 18 TL para verecekler kardeşlerimiz, ondan sonra da bir daha kent karta para ödemeyecekler.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı ve 80 baro tarafından yapılan  ortak basın açıklamasında “Unutulmamalıdır ki, otizm eksiklik değil farkındalıktır, bizler de otizmli çocuklarımızın farkındayız ve onların yanındayız.” Denildi;

 

Aksaray Mehmetçik İlkokulu`nun bazı velilerinin, özel eğitim sınıflarındaki otizmli öğrencilere karşı eylem yaptığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Otizmli çocukların, kendi çocukları ile aynı okulda öğretim görmelerine karşı çıkan velileri, öncelikle kınıyoruz.

Tüm çocuklarımızın çok değerli olduğunu, insanların hiçbir sınıflandırmaya tabi tutulmadan ve ötekileştirilmeden bir arada yaşayabilme arzusu ve erdeminin ancak okul sıralarında kazandırılabileceğini, böylesine hassas bir konuda ayrımcılık yapmanın, toplumda derin tahribatlara yol açacağını hatırlatıyor, tüm okullarda otizmli çocuklarımızın eğitimi için gerekli şartların sağlanarak, ayrımcılığa yol açan her türlü uygulamaya son verilmesi gereğinin altını çiziyor ve tüm çocuklarımızın toplumumuzun bir parçası olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.

Yaşanan bu üzücü olayla ilgili sorumluların tespiti için başlatılan soruşturma sonucunu beklemekle birlikte, bu olayın takipçisi olacağımızın da bilinmesini isteriz.

Unutulmamalıdır ki, otizm eksiklik değil farkındalıktır, bizler de otizmli çocuklarımızın farkındayız ve onların yanındayız.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz...

Ortak açıklamaya katılan baroların listesi;

Türkiye Barolar Birliği

Adana Barosu

Adıyaman Barosu

Afyon Barosu

Ağrı Barosu

Aksaray Barosu

Amasya Barosu

Ankara Barosu

Antalya Barosu

Ardahan Barosu

Artvin Barosu

Aydın Barosu

Balıkesir Barosu

Bartın Barosu

Batman Barosu

Bilecik Barosu

Bingöl Barosu

Bitlis Barosu

Bolu Barosu

Burdur Barosu

Bursa Barosu

Çanakkale Barosu

Çankırı Barosu

Çorum Barosu

Denizli Barosu

Diyarbakır Barosu

Düzce Barosu

Edirne Barosu

Elazığ Barosu

Erzincan Barosu

Erzurum Barosu

Eskişehir Barosu

Gaziantep Barosu

Giresun Barosu

Gümüşhane-Bayburt Bölge Barosu

Hakkari Barosu

Hatay Barosu

Iğdır Barosu

Isparta Barosu

İstanbul Barosu

İzmir Barosu

Kahramanmaraş Barosu

Karabük Barosu

Karaman Barosu

Kars Barosu

Kastamonu Barosu

Kayseri Barosu

Kırıkkale Barosu

Kırklareli Barosu

Kırşehir Barosu

Kilis Barosu

Kocaeli Barosu

Konya Barosu

Kütahya Barosu

Malatya Barosu

Manisa Barosu

Mardin Barosu

Mersin Barosu

Muğla Barosu

Muş Barosu

Nevşehir Barosu

Nigde Barosu

Ordu Barosu

Osmaniye Barosu

Rize Barosu

Sakarya Barosu

Samsun Barosu

Siirt Barosu

Sinop Barosu

Sivas Barosu

Şanlıurfa Barosu

Şırnak Barosu

Tekirdağ Barosu

Tokat Barosu

Trabzon Barosu

Tunceli Barosu

Uşak Barosu

Van Barosu

Yalova Barosu

Yozgat Barosu

Zonguldak Barosu

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Sosyal Politikalar Birimleri tarafından 2 - 8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda yemek düzenlenmesine ilişkin açıklama yapıldı;

AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık, Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan ve AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Hasan Yağcı hastalığını yenmiş ve tedavi sürecinin sonuna gelmiş hastalar ve aileleri ile birlikte canlı müzik eşliğinde düzenlenen yemekte bir araya geldi. 

Her zaman Lösemili çocukların ve ailelerinin yanlarında olduğunu belirten AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi; ‘’Küçücük yaşlarda, çok ağır şartlarda ve minik bedenleriyle büyük mücadeleler veren lösemili çocuklarımız ve fedakâr aileleri düzenlemiş olduğumuz programa hepiniz hoş geldiniz. Hepimizin ayrı ayrı kaderleri var. Kader yolunda bizlere düşen birbirimize destek olup sarılmak. Bizler bugün sizlere sarılmak istedik ve sizleri anmak sizlerle arkadaş olmak, tanışmak ve bundan sonrada yola hayatınıza beraber yürümek istiyoruz. Siz değerli ailelerimizin de büyük  görev ve sorumlulukları var. Bize de düşen sizlerin zor zamanlarında yanında olmak. Önce şahsım, daha sonra da temsil ettiğim partim adına bizlere bir şey düşerse, her zaman hazır olduğumu söylemek isterim. Bugün bizleri kırmayıp buraya kadar geldiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim” dedi.

Düzenlenen yemek sonrası güzel geçen gecenin hatırası anısına çocuklara ‘’Mutluluk Paylaştıkça Güzel’’ ve  isimlerinin yazılı olduğu  kupa bardak hediye eden Başkan Mengi,  AK Parti heyeti ve Aileler “Maskemi takıyorum farkındalık yaratıyorum” diyerek fotoğraf çektirerek farkındalık oluşturdular.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve meclis üyeleri, 2-8 Kasım Lösemi Çoçuklar Haftası’nda maske takarak lösemi farkındalığına destek verdi. Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısı Belediye Meclis salonu’nda yapıldı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve meclis üyeleri, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda maske takarak lösemiye hep birlikte dikkat çektiler.

Burdur belediyesi olarak birçok çalışmaya katıldıklarını belirten Başkan Ercengiz;

“ Geçtiğimiz gün Lösemili çocukların bir farkındalık eylemine katılmak üzere Lösemili çocuklarımızın açtığı standa destek verdik. Sizlere birer maske dağıtılmasını istedim, en azından löseminin erken tanıda önlenebilir bir hastalık olduğunu ve löseminin tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu, bizim de onlara destek olabileceğimizi gösterebileceğimiz bir dakikalık maskeleri yüzünüzde tutmanızı sizden rica ediyorum. Ben de birkaç dakika yüzümdeki maskeyle toplantıya devam edeceğim. Bu farkındalık eylemine destek veren tüm meclis üyesi arkadaşlarımıza, konuklarımıza, mesai arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum çünkü sonuçta yaşayan bir organizma olarak bizler inssanlar her hastalıkla her an tanışabilme ihtimalimiz var o yüzden bir empati kurabilme anlamında, bu farkındalığ, bu katkının verilmesinin iyi olduğunu düşünüyonum. Teşekkür Ediyorum.”dedi.

Hatice Dursun  

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection