Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 01 Kasım 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

02 Kasım 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Cuma, 01 Kasım 2019 15:14

İlk günkü aşkla omuz omuza

AK Parti Genel Merkezi’nin öncülüğünde 81 İlde mevcut görevde olan ve önceki dönemlerde görev yapmış il başkanlarının çağırılmasıyla, kuruluştan günümüze İl Başkanları istişare ve değerlendirme toplantısı’nın Ankara genel merkezde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirilmesine ilişkin açıklama yapıldı;

AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi tarafından Genel Merkez adına görev yapmış İl Başkanları davet edilerek toplantıya katılımı organize edilmiştir. Bu zamana kadar görev yapmış İl Başkanlarımız ve İl Başkanımız Volkan Mengi omuz omuza vererek AK Partimizin ve Cumhurbaşkanımızın yanında olduğunu göstermiştirler.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan;

“AK Parti ‘linin eskisi yenisi olmaz. AK Partili olmak demek sadece bir partinin rozetini taşımaktan ibaret değildir. Bizim davamız kıyamete kadar ayakta kalacaktır. AK Parti bu davanın temsilcisi olmayı hak ettiği sürece varlığını ve hizmetini sürdürecektir. Bu kutlu yolculukta yoldan çıkanlar, kerameti kendinde görenler olmuştur, olacaktır. Bu ilk insandan bu yana var olan bir gerçektir. Bu nasip meselesidir. Dava adamı sıfatını sonuna kadar taşımak herkese nasip olmaz. Biz kendimizin hangi istikamette yürüdüğüne bakacağız. Partimize emek vermiş, şehirlerinde bu davanın yükünü omuzlamış, fedakarlık yapmış, bedel ödemiş kardeşlerimle bir kez daha buluşmanın bahtiyarlığı içindeyim. Sizler gibi arkadaşlarla gönül ve mücadele arkadaşlarıyla birlikte olmayı nasip ettiği için rabbime hamd olsun.” Diyerek 81 ilde görev yapmış il başkanlarımıza seslendi ve birçok konuya da değinerek teşekkür etti.

AK Parti İl Başkanlığı olarak göstermiş oldukları destek ve hassasiyetten ötürü başta Kurucu İl Başkanımız Bayram Özçelik, görev alan İl Başkanlarımız İbrahim Ekici, Osman Karakaya, Ömer Bütüner ve Süleyman Faki’ye teşekkür ederiz.

Yayınlandığı Kategori Manşet

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik’in, Mersin’deki Türkiye Tarım Politikaları ve Geleceği Konferansında kooperatifçiliğe dikkat çekilmesi ve satacağını üretmek modeline geçilmesi hususunda açıklama yaptı;

 

Türkiye’nin tarımda bir dünya markası çıkarması yolunda çok önemli bir adım atıldığını kaydeden Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik: “Mersin’de Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası, Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası işbirliğiyle bir toplantı düzenlendi. Eylül ayında düzenlenen bu toplantıda Sayın TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini değerlendirdi. Sektörün tüm paydaşlarının katılımıyla sorunlar masaya yatırılıp, çözümler tespit edildi. Çözümün kooperatifleşme olmasında görüş birliğine varıldı” dedi.

BUTSO’nun gerçekleştirdiği “Tarım ve Hayvancılıkta Öneri Paketi” sonuç bildirgesindeki çoğu konunun bir ay sonra Mersin’de düzenlenen konferanstaki çözüm yollarıyla örtüştüğünü vurgulayan Başkan Yusuf Keyik: “Ağustos’ta Odamız Meclis Salonunda sektör paydaşlarının katılımıyla çalıştay gerçekleştirdik. Sonrasında da görüş ve önerilerimizi Sayın TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na iletmiştik. Bir ay sonra Mersin’deki konferansta bizim önerilerimizin de dikkate alındığını görmek gurur verici. Bu vesile ile başta Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere Türkiye Tarım Politikaları ve Geleceği Konferansında emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

ÖNERİLER VE YOL HARİTASI

Dile getirilen sorunlar ve önerileri değerlendiren Başkan Yusuf Keyik, “Ürettiğini satan yerine satacağını üreten bir modeli hayata geçirmeliyiz. Girdi maliyetlerini düşürmek için mutlaka “birlikte üretim” modelini benimsemeliyiz. Bunu başarmanın yolu da kooperatifleşmeden geçmektedir. Komisyon hizmetleri, girdi maliyetleri, tabiat şartları, iklim etkileri ve küresel ekonomik dalgalanmalar nedeniyle üreticiler için yeni bir finansman modeli gerekmektedir. Bizim öneri paketimizde yer aldığı gibi tarımsal destekler mutlaka ekim zamanından önce belirlenmeli ve birkaç yılı kapsamalı ki üreticilerimiz ona göre planlamalar yapsın. Sektördeki işgücü ihtiyacını karşılamak adına da yeni bir sosyal güvenlik sistemine ihtiyaç olduğu gözükmektedir. Yerelde ve ulusalda tarım ve hayvancılığın ülkemiz şartlarına, coğrafyasına göre yeniden tasarlanması gerektiğini (ölçek düzenlenmesini) düşünüyoruz” dedi.

SEMERAT VE MİLLİ BİRLİK KOOPERATİFİ

Başkan Yusuf Keyik, uygulanacak ‘Yalın Sistemi’ hedefleri hakkındaki değerlendirmesinde de; “2019’un ilk yarısında belirlenen kararla SEMERAT isimli bir holding kurulması, bunun altında da Milli Birlik Kooperatifi diye bir oluşumun yer alması planlanmıştı. Buna göre: Çaykur, Türk Şeker, TMO ve AOÇ gibi KİT’ler bu oluşuma bağlanacak, iştirakçi olacaklar. Holdingde Ülker, Eti, Sütaş, Namet, Unilever gibi uluslararası ortaklar da yer alacak.

BUTSO olarak hassasiyetlerimiz arasında yer alan Yalın Sistemi ve sistemdeki bu piramitte çiftçi, ormancı, balıkçı tarım aktörleri olarak belirlenmiş. Bunlar üretip kooperatife verecek. Holding de kooperatiften alıp dünyaya pazarlayacak. Projeyle Türkiye’nin tarımda bir dünya markası çıkarmasının amaçlandığı vurgulanıyor. Bizler de Yönetim Kurulumuzla birlikte tarım ve hayvancılık sektörlerindeki bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz. ” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 01 Kasım 2019 15:14

10 projeye 8 milyon TL destek

Burdur, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı desteklerinin %40’ından yararlanmaya hak kazandı. Vali Hasan Şıldak, ilimizin Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı 2019 yılı destek programı kapsamında 10 projenin 8 milyon TL destek aldığını müjdeledi.

BAKA’nın 2019 yılı mali destek programı kapsamında Burdur’dan kabul edilen 10 proje, 20 milyon liralık tüm program bütçesinin %40’ını oluşturuyor. İlimiz için hazırlanan projenin toplam tutarı 8 milyon TL. 

BAKA tarafından 2019 yılı proje teklif çağrısı kapsamında 20 milyon TL bütçeli üç ayrı destek programı ilan edildi. Bunlar arasında ‘Turizm altyapısının geliştirilmesi, mesleki eğitimin geliştirilmesi ve sosyal kalkınma mali destek programları’ programları yer aldı. Bu üç programla BAKA’ya toplam 125 adet proje başvurusu yapıldı. BAKA’ya sunulan projelerin sonuçları 24 Ekim 2019 tarihinde kamuoyuna duyuruldu. Burdur, ilk kez BAKA desteklerinin %40’ından yararlanmaya hak kazandı. Burdur Valiliği kazanılan desteği sosyal medya hesabından ‘Burdur’da bir ilk’ başlığıyla kamuoyuna duyurdu.   

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Milletvekili Mehmet Göker, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve CHP’liler Salda Gölü’ne sahip çıkmak için bir araya geldiler. CHP Spor Kurulu’nun etkinliğinde konuşan Genel Başkan Yardımcısı Kaya, Salda Gölü’nün 1. derece sit alanı içeresinde yer aldığını ve buraya Salda’ya sahip çıkmak için geldiklerini hatırlattı.  

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Mllietvekili Yıldırım Kaya ilimizde bir dizi ziyaretlerde bulundu. İlk olarak CHP İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Salda Gölü’ne yapılacak olan Millet Bahçesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “ Biz yapılaşmaya karşı değiliz. Biz parkalara, bahçelere, millet bahçelerine karşı değiliz. Bunların tümü bizim çocuklarımız, gelecek nesillerimiz için zaten yapılaması gerekenler. Bizim karşı olduğumuz, 2 milyon yıllık bir gölü yok etmek. Bunu yok ettiğinde neyi yok ediyor? Aslında Burdur’daki yaşamı yok ediyor. Antalya’ya gelen turistin Salda Gölü’ne gelip nefes almasının önüne geçen iş yapıyor. İsviçre’ye giden hiçbir gölün kenarında yapılaşma göremezsiniz. Biz onlardan daha mı zekiyiz, daha mı akıllıyız? Bunların daha dünyada örnekleri var. 

Toprağımız işgal edildiğinde nasıl Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bir mücadele yürütmüşsek, şimdi de insan beyni işgal edilerek doğa tahrip ediliyor. İnsan beyninin işgaline karşı da aynı duyarlılıkta mücadele edersek işte o zaman bu coşkuyla kutladığımız Cumhuriyet’i gelecek nesillere taşıyabiliriz. Eğer Salda Gölü’nü savunamazsak Cumhuriyet’i de  savunamayız.”dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya, CHP İl Başkanlığı’nı programının ardından Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i makamında ziyaret etti. Başkan Ercengiz’in ziyaretin ardından Salda Gölü’ne geçildi. Genel Başkan Yardımcısı Kaya, Salda Gölü kenarında düzenlenen CHP Spor Kurulu’nun düzenlediği etkinliğe katıldı.  

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Türkiye’nin ilk kadın şehit pilotu Ayfer Gök’ün ailesini ziyaret etti. 

 

Başkan Ercengiz, şehit evinde Şehit Annesi Ümmü Gülsüm Gök’ün elini öperek, hatırını sordu.  Başkan Ercengiz, Şehit Pilot Ayfer Gök’ün anısına İbrahim Zeki Burdurlu Caddesi ve Gül Yağı Fabrikası altında, sergilenmek üzere montajlama çalışmalarına başlanan F-4 Fantom savaş uçağının bulunduğu kavşağa ilk kadın şehit pilotu Ayfer Gök’ün isminin verileceğini vurgulayarak, kavşak düzenlemesiyle ilgili Şehit Annesi Ümmü Gülsüm Gök’ü bilgilendirdi. Başkan Ercengiz yaptığı konuşmada; 

“Devleri yaşatmak lazım. Çoluk çocuğumuza bunları öğretmemiz, halkımıza değerlerimizi hatırlatmamız lazım. Bir memleket kolay kazanılmıyor. Memleketimizin her değerine sahip çıkmalıyız. Ayfer kardeşimizin ismini bu şekilde yaşatmak istedik. Bunun müjdesine de ben kendim sizlere vermek istedim. Çok da güzel oldu ve o caddemiz şenlendi. Uçağımızın son hazırlıkları da yapıldıktan sonra ilerleyen günlerde açılışını da yapacağız. Tekrar vatandaşlarımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. Şehit Annesi Ümmü Gülsüm Gök ise Başkan Ercengiz’in gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bizlere de sürpriz oldu. Çok sevindik, çok mutlu olduk” dedi.

 ŞEHİT PİLOT AYFER GÖK KİMDİR?

2001 yılında Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan Hava Pilot Teğmen Ayfer Gök komutasındaki F-5A uçağı, Karaman’ın Ermenek ilçesi yakınında düşmüş, ilk kadın şehit kadın pilot olarak tarihe geçti.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 01 Kasım 2019 15:14

Elektrik kesintisi

Akdeniz Elektrik Dağıtım İl Müdürlüğü’nce düzenlenecek planlı elektrik kesintileri hakkında valilikten açıklama yapıldı;

• Burdur Merkez’de, 02/11/2019 10:00’dan, 02/11/2019 16:00’a kadar Yatırım Programı Kapsamında Tesis Çalışması Yapılacaktır Emek Mahallesi’nin Bülent Ecevit Bulvarı, Şair Nedim Ve Ergenekon Caddeleri, 22024, 22009, 22007, 22016, 22014, 22010, 22012, 22003, 22005, 22007, 22008, 22009, 22001, 22004, 22006 No’lu Sokakları, Fevzi Çakmak Mahallesi’nin  23070, 23071, 23072, 23074, 23077, 23079, 23042, 23076  No’lu Sokakları, Şair Nedim Ve İsmail Hakkın Tonguç Caddeleri İle Bu Hattan Enerji Alan Özel Trafolu Müşteriler;

• Burdur Merkez’de 03/11/2019 10:00’dan, 03/11/2019 16:00’a kadar Özel Trafo Tesis Çalışması Yapılacaktır. Suludere Köyü’nün Yukarı Mahallesi ;

• Karamanlı’da 03/11/2019 12:00’den, 03/11/2019 17:00’a kadar Özel Trafo Tesis Çalışması Yapılacaktır. Eşeler Mahallesi’nin Çiğdem, 10, 37 Ve 6 No’lu Sokakları Etkilenecektir.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection