Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 07 Aralık 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

08 Aralık 2018 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

LÖSEV İl Sorumlusu Şerafettin Acar,  LÖSEV 2019 yılı takviminin dağıtımına başladı. Şehir merkezinde ve mahallelerde LÖSEV İl Sorumlusu Acar, 2000 adet 2019 yılı takviminin dağıtımını yapıyor.

Lösemili çocukların tedavi yardımı için yapılan 2019 yılı takvimi vatandaşlardan ilgi gördü.Her yıl olduğu gibi 2019 yılını da çocuklara hayat veren LÖSEV takvimlerini LÖSEV İl Sorumlusu Şerafettin Acar işyerleri, kurumları tek tek dolaşarak lösemili çocukların ücretsiz tedavileri için uğraşıyor.

2000 adet duvar, masa ve çıkartmalı 2019 yılı takvimleri  lösemili çocukların tedavileri için satan LÖSEV İl Sorumlusu Şerafettin Acar dağıtıyor. 

Büyük bir özveriyle çalışan LÖSEV İl Sorumlusu Şerafettin Acar gazetemize yaptığı açıklamada;

“Plakam 15, hedefim 15000 lira. Gece gündüz demeden bu takvimleri dağıtmaya çalışıyorum. Amacım sadece lösemili çocuklara yardım etmek. İhtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmak. Burdur LÖSEV’e duyarlı bir il. Kimin kapısını çaldıysam sağ olsun geri döndürmedi. Bunun için herkese teşekkür ederim.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

MAKÜ Rektörü Prof. Dr Adem Korkmaz, MAKÜ heyeti ile birlikte çıktığı Sırbistan Novi Pazar ziyaretinde ikili anlaşmalar yaptı;

Rektör Korkmaz, Boşnak kenti Yeni Pazar gezisinde Novi Pazar Belediye Başkanı Nihad Bişevac’ı ziyaret etti. Daha sonra Novi Pazar Üniversitesine gitti. MAKÜ ile Novi Pazar Üniversitesi arasında somut iş birliği çalışmaları ve projeler üzerinde duruldu; MAKÜ Rektörü Korkmaz Novi Pazar’da Türkiye Mezunları Derneği’nde Lise ve Üniversiteli gençlerlerle biraraya geldi.

Rektör Korkmaz sosyal medya üzerinden Novi Pazar gezisi hakkında yaptığı açıklamada;

“Sırbistan programımızın bugünkü ilk durağı Novi Pazar Belediye Başkanı Sayın Nihad Bişevac oldu. Bu coğrafyada yapacağımız çalışmalarda bize sonsuz destek vereceklerini ifade ettiler. Ziyaretimizden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Verimli bir görüşme oldu.

Programımızda ikinci durağımız Novi Pazar Üniversitesi. Daha önce başlayan ilişkilerimizde somut projeleri konuştuk: 1.Ortak bir Araştırma merkezinin kurulması 2. Öğrenci ve öğretim üyesi değişimi 3. Türkçe yaz okulu programlarına başlıyoruz. Artık binişlerimiz (cübbe) de aynı…

Novi Pazardaki son programımızda Türkiye Mezunları Derneği’nde Lise ve Üniversiteli gençlerimizle güzel bir sohbet toplantısı yaptık. Onları dinledik, Türkiye’yi, Burdur’u ve Üniversitemizi konuştuk.Taşıdıkları heyacan, Türkiye sevdası bizleri hem duygulandırdı hem umutlandırdı.” Dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaretinde, 2019 yılında kendisine yeniden görev verilmesi halinde, çağdaş, yaşanabilir,belediyecilik anlayışıyla vatandaşların kendilerini huzur içerisinde hissettiği, tüketimden çok vatandaşın üretime katkı verebildiği bir sosyal belediyecilik hizmeti vermeye devam edeceklerini söyledi. 

2014-2019 döneminde bütün acemiliklerine, belediyenin kaynak anlamındaki yetersizliklerine rağmen hizmet alanında herhangi bir aksaklık yaşanmadığı gibi, hem tasarruf edip hem de araç filosunu genişleten bir tarafından da borç ödeyen bir belediye olarak belediyecilikte öncelikleri öğrendiklerini belirten Başkan Ercengiz, eğer vatandaş bize teveccüh edip, 2019’dan sonra yeniden görev verecek olursa Burdur için daha vizyon projeleri önümüzdeki süreçte Burdur’un çağdaş, yaşanabilir, kendisini huzur içerisinde hissettiği, tüketimden çok vatandaşın üretime katkı verebildiği bir sosyal belediyeciliği de her fırsatta uygulayarak sürdüreceklerini vurguladı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl ve İlçe örgütüyle birlikte Burdur Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Seçim çalışmalarına hızla devam eden Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, il ve ilçe örgütüyle birlikte Gazeticelr Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel’e ve diğer cemiyet üyelerine 5 yıllık görev süreci içerisinde yapılan çalışmalar, projeler hakkında bilgi vererek yapamadıkları çalışmaların gerekçeleri hakkında da açıklamalarda bulundu. Türkiye’de kapatılan işyeri nüfusuna oranlandığı zaman Burdur’un kapatılan işyeri sayısında birinci sırada olduğunu hatırlatarak bu durumun şu an ki önümüzdeki seçimden bile çok daha önemli bir şey olduğu endişesini dile getirdi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Burdur Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyarette yaptığı açıklamada;

“Yaklaşan yerel seçimler öncesi il örgütümüzle ve ilçe örgütümüzle siyasi çalışmalara bir taraftan başladık. Biz 2014 yerel seçimlerini de örgütlü bir çalışmayla götürmüştük. Bu dönem avantajımız şu, geçmiş dönem yapacaklarımızı anlatmıştık, bu dönem yaptıklarımızı ve yapamadıklarımızın gerekçelerini de vatandaşımıza anlatma fırsatı buluyoruz. 

Bugünkü ziyaretimiz demokrasinin 4.gücü olan olmazsa olan basın emekçileri. Belki de ailemizden çok sizinle görüştük 5 yıl içerisinde. Hemen hemen her türlü etkinlikte bir gazeteci dostumuz veya birden fazla gazeteci dostumuzla bilikteydik. Biz basının gücüne inanıyoruz. Her meslek kutsal bizim içini ama basın emekçiliği çok daha kutsal bir meslek. Önemli bir meslek. Çünkü zaman zaman hayatını riske eden, zaman zaman hayatına mal olan habercilik adına gazeteciyi dünya literatüründe biliyoruz. Gazetecinin hayatını hiçe saydığı, bazen haber atladığı veya gerçekten de kendisi için önemli bulduğu ama toplum tarafından geçiştirilen birçok emeğinin heba olduğu bir meslek. Ama bence en önemlisi o kalem çok kutsal ve veballi bir kalem. Bu kalemi hiçbir koşulda, hiçbir şartta basın emekçisinin satmaması gerekiyor. Doğru neyse onu yazabilmeli. 

Basın kitleleri doğru haberdar ettiği takdirde saygınlığı artan bir müessese. Yerel gazeteler son derece sıkıntılı. Kaynak bullma konusunda yerel gazetelerin bir yasayla deseteklenmesini gerektiğini üşünüyorum. Yerel basın bizim gibi yerel yöneticiler için çok önemli çünkü sadece yerelden takip eden bir kitlemiz var bizim. Bu anlamda yerel gazetelerin, radyoların, internetin ve televizyonun yereli ilgilendiren birçok haberi doğru bir şekilde ulaştırdığını düşünüyorum. Seçim dönemlerinde zaman zaman medya kendine göre birtakım yorumlar yapabiliyor. Buna da saygımız var. Biz tarafsızlık ilkesini koruyan her bir basın mensubunun başımızın üstünde yeri var. Eleştirinin yanında öneri getirirse bizim için muteberdir. 

Seçim yorgunu olduk. 6 ayda, 9 ayda bir seçim yorgunu olduğumuz için çok politize olduk. Toplum olarakta çok politize olduk. Ayrıştık. Biraz önce vatandaşımızın bir tanesi beşke bir ildeki otogaz fiyatını paylaşmış. Otogaz satışları benimle beraber başlamadı Burdur’da. Bu siyasi enstrüman olamaz. Buradan polemik yaratmak doğru değil. Elimizden gelenini en iyisini yaptık, vatandaşa yansıttık. Kar gütmek bizim amacımız olamaz.”dedi. 

Burdur ekonomisinin darboğazda olduğunu belirten Başkan Ercengiz, buna çözüm için bütün bürokratların ve vatandaşların kol kola olması gerektiği çağrısında bulunarak;

“Asıl derdimiz bizim şu anda Türkiye yangın yeri. Ekonomi bitik. Bu sadece belediye, muhtar seçiminden ibaret değil. Dünkü habere göre Türkiye’de kapatılan işyeri nüfusuna oranLandığı zaman Burdur birinci sırada. Bence bu şu an ki önümüzdeki seçimden bile çok daha önemli bir şey. Çünkü biz burada esnaf, orta gelirli, dar gelirli kalmazsa, yaşama şansı kalmazsa biz bu şehirde kime hizmet edeceğiz. Vatandaş şu anda evine 10 kuruş daha ucuz ekmek götürebilmek derdinde. Bunları konuşmak lazım. Hayvancılık, çiftçilik şu anda dar boğazda. Pancar rekoltesi hem iklime hem de güvensizliğe bağlı olarak %35 azalmış durumda. Buna bakmak lazım. Bu kentin belli bir ekonomisi var. Ekonomiyi dışarıdan büyütmek çok mümkün değil. Nasıl büyüteceğiz? Burdur ekonomisi sıkıntıda. Bunun çözüm yollarını kol kola girip milletvekilleri, belediye başkanı, ilin bürokratları hep irlikte kol kola girip bunlara kafa yormak lazım. Biz Salı Pazarı çevresindeki araç yoğunluğunu gündem yapabiliriz. Bunda sıkıntı yok. Bunu çözümü de basit. Ama Salı Pzarı’nda ne kadar esnaf kalır, buna da bakmak lazım. Biz geçen 5 yıl içerisinde ilimize katma değer yarattığımızı düşünüyorum. Beyediyenin hem sosyal tessileri vhem ürettiği hizmetler açısından tarafsız, bağımsız bir bakış açısıyla bize not verilecek olsa herhalde geçerli not alacağımızı düşünüyorum. En azından buna gayrisiyasi bakan, bizim tarafımız olmayan yurttaşımızın söylediklerinden bunu çıkarıyoruz. İnşallah 2019 yerel seçimleri sonucu ne olursa olsun, memleketimiz için hayırlı olsun. Biz 2014-2019 döneminde bütün acemiliklerimize, belediyenin kaynak anlamındaki yetersizliklerine rağmen hizmet alanında herhangi bir aksaklık yaratmadığımız gibi hem tasarruf edip hem de araç filosunu genişleten bir tarafından da borç ödeyen bir belediye olarak artık işi, belediyecilikte öncelikleri öğrendiğimizi düşünüyorum. İnşallah eğer vatandaş bize teveccüh edip, 2019’dan sonra yeniden görev verecek olursa Burdur için daha vizyon projeleri önümüzdeki süreçte Burdur’un çağdaş, yaşanabilir, kendisini huzur içerisinde hissettiği, tüketimden ok vatandaşın üretime katkı verebildiği bir sosyal belediyeciliği de her fırsatta vatandaşımıza söylemeye devam edeceğiz.”dedi ve Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel’e ve diğer üyelere nazik karşılamalarından dolayı teşekkür etti.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tucel Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl ve İlçe Örgütü’nün ziyaretinde yaptığı konuşmada;

“Bizler sizlerin 5 yıllık görev süreci içerisinde mesai arkadaşınızız yaptığımız görev itibariyle. Burada 5 yıllık süre içerisinde Burdur Belediyesi’yle Burdur basını arasındaki ilişkilerin olumlu olduğunu düşünüyorum. Dediğiniz gibi elbet eleştiri olacak. Önemli olan basın etiği içerisinde iyi niyet, yapıcı olması. Bizim ortak sevdamız Burdur olduğu için biraz daha bu tür eleştirel haberleri tolere edebiliyoruz. Çünkü yaptığımız iş, Burdur’la alakalı bir iş. Bu noktada ben gösterdiğiniz özen için teşekkür ediyorum. Üç yıllık Cemiyet Başkanlığımız döneminde de Burdur Belediyesi’yle işbirliği yaparak birçok somut projiyi de hayata geçirdik. Bir proje üretildiğinde bir proje kültürü oluşturulduğunda birçok iş yapılabiliyor. Ben sivil toplmu kuruluşları ziyaretlerinde de bunu vurguladığınızı görüyorum. Seçimler gelip, geçici. Kalıcı olan Burdur. Seçim dönemleri Burdur’da biraz zor oluyor. Son dönemlerde Burdur Belediyesi’ndeki seçimler iki partinin iki adaylı seçimlerin yoğunlaştığı bir dönem. Bu tür seçimlerde basın mensupları açısından da zor bir süreç. Ben bu dönemde Burdur basının da iyi bir sınav vereceğini düşünüyorum. Bizim arkadaşlarımız legal olan bütün açıklamalara, beyanatlara açık. Seçim süresi çok uzun. 100 günlük gibi süreç hem bizim hem vatandaşlar hem de sizin için zor sir süreç. Ama ben 1 Nisan günü her şeyin biteceğini düşünüyorum. Üzelenler olacak, sevinenler olacak. Asıl büyük fotoğrafta pastayı büyütmek var. İnsanların evine aş götürmesi var. Buradaki üniversiteli gençlerin daha iyi imkanlarda okuması var. Aslında bence seçimi kim kazanmış kim kaybetmiş 1-2 gün konuşulacak şeyler. Esas olan küçük bir şehirde yaşıyoruz. Yeter ki Burdur daha iyi olsun.”dedi ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl ve İlçe Örgütü’ne teşekkür etti.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 07 Aralık 2018 17:11

Mevsimin ilk karı yükseklere

Şehir merkezinde iki gün süren yağmurların ardından merkeze bağlı köy ve ilçelerin yüksek yerleşim alanlarına mevsimin ilk karı yağdı.

Kar köy yollarının kapanmasına, ulaşımın aksamasına neden oldu. Kentimizde, akşam saatlerinde etkili olan yağmur, yüksek kesimlerde yerini kar yağışına bıraktı.

Burdur’da mevsimin ilk kar yağışı, perşembe günü merkeze bağlı Kökez, Aziziye, Çavdır, Kozağaç, Altınyayla Belek, Başmakçı, Kozluca’da etkili oldu. 

İl Özel İdaresi’ne bağlı ekipler, merkeze bağlı Kökez, Aziziye, Çavdır Kozağaç, Altınyayla Belek, Başmakçı’da kar yağışının ardından kar kürüme çalışmaları yaparak yolların ulaşıma açık kalmasını sağladılar.

Kökez Bölgesi’ndeki yoğun kar nedeniyle Kökez yokuşunda yolda kalan araçları, Kökez köyünde çiftçilik ile uğraşan Ahmet Kaplan traktörüyle, yokuşu çıkmalarında yardımcı oldu.

Köylerdeki bu kötü hava şartlarında Jandarma ve İl Özel İdare ekiplerinin işbirliği ve koordineli çalışması ile köy yolları en kısa zamanda açılmasısağlandı.  

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection