Tarihe göre süzülmüş ögeler: Perşembe, 06 Aralık 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Burdur Belediyesi’nce kentteki engelliler ve aileleri için düzenlenen yemekte engelliler gönüllerince eğlendi. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve eşi Hülya Ercengiz, program öncesi tek tek masaları dolaşarak engelli vatandaşlar ve aileleri ile bir süre sohbet etti. 

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü onuruna Burdur Belediyesi’nce kentteki engelli vatandaşlar ve aileleri için yemek düzenlendi.

Cumhuriyet Yaşam Merkezinde düzenlenen yemeğe Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Eşi Hülya Ercengiz, CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan, CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, belediye meclis üyeleri, engelliler ve aileleri katıldı.

Engelliler ve engelli ailelerinin davet edildiği yemekte konuşan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

“Bizlerin, sizlerin bir ömür boyu yaşadığınız sıkıntıları anlamamız empati yapabilmemiz mümkün değil. Sizlerin bize ilettiği sorunlar neticesinde biz sadece elimizdeki imkânlar ölçüsünde hayatınızı kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Bizlerin asıl derdi yurttaşımızın derdi neyse onu çözmektir. Bizler belki de kendimize çok konforlu yerler yaratabilecekken gece gündüz demeden emekçilerimizle engelli yurttaşlarımızın kullanacağı kaldırımlar yapmaya çalışıyoruz. Adım neredeyse kaldırımcı Belediye Başkanına çıktı. Ben bu işten asla vazgeçmeyeceğim. Bugünde kadar 120 bin metrekare kaldırım yeniledik. Bundan sonrada kaldırımlarımızı engelleri aşacak şekilde engellerin biz olmayacağı şekilde düzenlemeye devam edeceğiz. Bizim engelli yurttaşlarımıza sözümüz var. Hem aday olduğumuzda hem de seçildikten sonra. Engelleri ortadan kaldırabilmek için sizlerin bize ulaştırdığı fahri gönüllü kardeşim Ali gibi sokak sokak gezerek bana whatsapp hattından fotoğraflarını çekip gönderdiği ölçüde elimizden geldiği gayretle bizler sizlerin hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Yeter mi asla yetmez. Daha fazlasını hep birlikte yapmak zorundayız. 

Ben öncelikle engelli dostlarımızın ailesine kocaman bir teşekkür etmek istiyorum. Bu kaderi avantaja çevirmek için engelli dostlarımızın yüzünü güldürmek için onların her gününü mutlu edebilmek için kendi hayatlarını feda ediyorlar. Bir engelli ailesinin kararsızlığı kendisinden sonra engelli kardeşimizin hayatının devam edeceğidir. Bu bir ülke politikası ve ülke politikası olmalıdır. Bu iş sadece yerel yönetimlerin tek başına değil doğrudan bu işin şovunu yapmadan hep beraber kol kola girerek engelli yurttaşlarımızın ailesinden de bağımsız bir hayatı onlara sunabilmenin proje olarak ülke olarak yapmak zorundayız. Unutmayalım ki her birimiz birer engelli adayıyız. Empati yapabilmeyi ve sizlerden gelen her türlü teklifi gücüm yettiği ölçüde bugüne kadar yapabilmeye gayret gösterdim. Burdur da daha yapılacak çok işimiz var diyerek yeniden aday olamaya arkadaşlarımızın desteği ile tekrar aday oldum. Sizler bana Burdur halkı bu göreve teveccüh gösterirse sizler için daha yapacak çok işimiz var. Hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyor, katıldığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmanın ardından Burdur İşitme Engelliler kulübü Başkanı İsmail Gülersoy Başkan Ercengiz’e teşekkür plaketi takdim etti. Engelli vatandaşlar ve aileleri çalan müzik eşliğinde gönüllerince bir gece yaşadı.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 06 Aralık 2018 15:04

07 Aralık 2018 - Cuma - Burdur Gazetesi

07 Aralık 2018 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Kent Konseyi desteği ve Burdur Belediyesi öncülüğünde Burdur’a Engelli Danışma Merkezi kurulacak. 

Aralık ayı Belediye Meclisi toplantısı Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Aralık ayı Belediye Meclisi’nde 11 gündem ile yer alan konular görüşüldü ve oy birliğiyle kabul edildi. Gündem maddelerinin görüşülmesi öncesinde Türkiye Kent Konseyleri Birliği üyesi Eskişehir Üniversitesi’nden Doç. Dr. Osman Tutan Türkiye Kent Konseyleri Birliği Türkiye’de ve Burdur’da yapılan çalışmalar ve projeler hakkında bilgi verdi. 

Doç. Dr. Osman Tutan Mecliste yaptığı açıklamada, Türkiye Kent Konseyi Birliği desteğiyle Burdur Kent Konseyi’nin gerçekleştirdiği Kentim İçin, Kendim İçin Hakkımı İstiyorum başlıklı proje, iki ana başlıkta değerlendirdi. Engellilerin haklarının neler oluğu, haklara erişme yolları ve sorunlar ve çözümleriyle ilgili bilgilendirme ve eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Burdur Kent Konseyi ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği üyeleri, Burdur’da Engelli Danışma Merkezi’nin belediye öncülüğünde yapılmasını Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengize talep etti. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Burdur’a Engelli Danışma Merkezi’ni bir an önce kuracakları müjdesini verdi.

Belediye meclisi gündem maddelerinin görüşülmesi öncesi belediye faaliyetleri hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

“Katı atık bertaraf tesisinin, El Sanatları Merkezi’nin peyzaj düzenlemesine belediye çalışanlarımız katkı sağladılar. Bağlar Mahallesi 20. Sokak’taki parkın çalışmaları bitti. Yunus Emre ve Boyacıoğlu Caddesi’nin refüjlerinin budama ve yenilme çalışmaları yapıldı. 105 Evler basketbol sanasında düzenlemeler yapıldı. Armağan İlci Mahallesi 11006 Sokak’ta parkyapımı çalışmalarına başlandı. Halk Pazarı’nda zarar gören barbekülerin parça değişimlerini tamamlandı. Atatürk Mahallesi 12059 Sokak4ta parkın yapısal çalışması bitti. Sera alanımızda 1 milyon 200 bin adet bitki ve çalının bakımı tamamlandı. Parklar, mezarlıklar ve kent ormanlarının temizliğinin Park ve Bahçeler Müdürlüğü tamamladı. 

Fen İşleri Müdürlüğü Bağlar, Konak, İlyas, Mehmet Akif Ersoy, Şeker İşçi Evleri, Menderes, Tepe, İnönü Mahallesi’nde asfalt serme, asfalt yenileme, asfalt tamirat ve bakımları yapıldı. Özellikle İbrahim Zeki Burdurlu Caddesi’ndeki çalışmamızda oldukça geniş bir alanda arkadaşlar çalışmalarını sürdürüyor ve Burdur’un doğu-batı aksındaki en çok yolcu taşıyan ya da yük taşıyan kapasitesi oldukça artan İbrahim Zeki Burdurlu Caddesi’nin asfalt yeileme ve kaldırım çalışmaları hızla tamamlanıyor. 

Türkiye’nin dört bir tarafından Ata’mıza gitmek isteyen işitme engellilere araç sağladık. Böylelikle Anıtkabir ziyaretini gerçekleştidiler. Atatürk Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarında yıllardır süregelen içme suyu altyapı sorununu ortadan kaldırdık. Öğretmenler Günü yemeğimizi emekli öğretmenlerimizle birlikte gerçekleştirdik. Belediyemizin emekçileri ve ailelerini güneşli bir Sultanderesi gününde öğle yemeğinde bir araya getirerek yaptığı işlerin kendileri açısından ne kadar önemli olduğunu iza etmeye çalıştık. Burdur Belediyeler Birliği olağan toplantısını gerçekleştirerek bundan sonraki süreçte katı atık bertaraf tesisinin işletilmesiyle ilgili üç ara istasyonu oluşturulup oradan katı atığın taşınmasıyla ilgili birtakım kararların verilmesini sağladık. Kamulaştırmasını tamamladığımız eski bir Rumevi olan Bayev Evi’nin şu anda proje çalışmaları elimizde mevcut olup, en kısa zamanda restorasyon çalışmalarına başlayacağız. Otogarda kapsamlı bir tamir işlemine başladık ve işlevsel değişikliklere gideceğimiz otogarın yaklaşı maliyetinin 6,5 milyon tl olduğunu, bu maliyetle birlikte hem otogarın ısı ve su yalıtımının baştan yapılacağını hem de vatandaşımızın kullanımı açısından lavabolorın, tuvaletlerin, restoranın, çay ocağının daha işlevsel  bir yer olan üst kata çıartılmasıyla ilgili plan değişikliğini gerçekleştireceğiz.”dedi. 

Kültürel ve sosyal faaliyetler açısından yapılan çalışmalar hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

“TRT Kabak Kemane Sanatçısı Uğur Önür’ün katkılarıyla Şu Burdur’un Çalgısı klibi gösterimini gerçekleştirdik. O akşmada bu alanda ne kadra ustamız varsa yaşayan ve o alana gelebilecek olan bir Ustalara Vefa Gecesi’ni düzenledik. Mali hizmetlerimizin içerisinde işletmeciliği devam eden alaca dokumalarımızın satışıyla ilgili süreli yetersiz kaldığımıza dair birtakım eleştiriler alıyorduk. Cumhuriyet Meydanı’na ona yakışır bir satış noktası tanzim ettik ve Ağlasun’a Hasan Hüseyin Korkmazgil’in bir büstünü birlikte oraya dikerek onun ismini de Burdur’un bir değeri olarak taşımış olduk.” değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ağlasun’da CHP’nin Belediye Başkan Adayı Fevzi Kasap.

Cumhuriyet Halk Partisi Ağlasun İlçe Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında yapılan açıklama ile CHP’nin Ağlasun Belediye Başkan Adayı’nın Fevzi Kasap olduğu açıklandı.

CHP Ağlasun İlçe Başkanı Şeref Şahin tarfından yapılan açıklama esnasında Belediye Başkan Adayı Fevzi Kasap eşi ve kızı ile birlikte yer aldı.

CHP Ağlasun İlçe Başkanı Şeref Şahin yaptığı açıklamada: “2019 Mart Yerel Seçimlerinde Ağlasun Cumhuriyet Halk Partisi olarak iddialı olduklarını ve ekip olarak en iyi şekilde çalışacaklarını ifade ederek, Adaylarının genç, vizyoner ve idealist olan Fevzi Kasap olduğunu duyurdu.

Adaylarının; Gençliğinin vermiş olduğu enerjiyle partiye güç katacağını vurgulayan CHP Ağlasun İlçe Başkanı Şahin; “bu güçle de Ağlasun’da en iyi rüzgarı Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün Ağlasun’lularla beraber estireceğimize inanıyoruz. Tek hedefimiz var o da Ağlasun’a samimi, dürüst ve genç bir başkan kazandırmak. Bunun adı inanıyorum ki Fevzi Kasap ASAP olur!” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Eğitim İş Sendikası Burdur Şubesi’nden açıklama yapılarak, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 84. yıldönümü kutlandı;

 Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet ile toplumsal yaşamın her alanında eşitliği amaçlayan köklü değişiklikler gerçekleştirilmiş, lâiklik ilkesi yaşama geçirilerek demokratikleşme sürecine hız kazandırılmıştır.

Büyük Önderimiz Atatürk, ulusun güçlü kılınması için, kadınının toplumsal konumunun yükseltilmesi gerektiğine inanmıştır.

Kadın hakları konusunda temel belge olan Medenî Yasa’nın 1926 yılında kabul edilmesi ile çağdaş toplum düzenine geçilmiş, uzun yıllar boyunca görmezden gelinen kadınlarımız, ekonomik, siyasal ve sosyal haklara kavuşturulmuş, yaşamın çeşitli alanlarında karşılaşılan eşitsizlik ve ayrımcılığın kaldırılması için önemli bir adım atılmıştır.

5 Aralık 1934 yılında ise, birçok Batılı ülkeden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmış, kadınların etkin yurttaşlar olarak ülke yönetiminde söz sahibi olmaları olanaklı kılmıştır.

Kadınlara dönemin koşullarına göre çağdaş ve ileri boyutta önemli haklar sağlanmış olması, Cumhuriyet’in en büyük başarılarındandır.

Bugün ise AKP iktidarının kadını yok sayan, kadını eve hapsetmeye çalışan gerici politikaları kadının özgürleşmesi önünde en büyük engeller olarak durmaktadır.  Kadınların siyasetteki yeri de istenilen düzeyde değildir. Evin mutfağı gibi siyasi partilerin mutfakları da kadın için sonuna kadar açıktır. Ancak, karar alma mekanizmalarında kadınlara hala yer yok. Atatürk’ün 84 yıl önce seçme ve seçilme hakkına kavuşturduğu kadınlar, TBMM’de %17,45 oranında temsil ediliyorlar, yani 600 milletvekilinin yalnızca 104’ü kadın. Yerel yönetimlerdeki temsil oranı ise yok denecek kadar az.

Kadınlar, ülkenin geleceğinin belirlenmesinde ve gelişme yolunda atılacak tüm adımlarda görev almalı ve ülke yönetiminde daha fazla söz sahibi olmalıdırlar.

Kadınların siyaset ve yönetim kademelerindeki temsil oranlarının yükselmesi ve siyasal yaşamdaki etkinliklerinin artmasının, ülkemize güç kazandıracağı kuşkusuzdur.

Eğitim-İş olarak Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 84. yıldönümünü kutluyor, kadınlara bu aydınlık yolu açan, kadın haklarının en büyük savunucusu Atatürk’ü sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection