Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 05 Aralık 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 05 Aralık 2018 15:34

06 Aralık 2018 - Perşembe - Burdur Gazetesi

06 Aralık 2018 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Kendim İçin, Kentim İçin Hakkımı İstiyorum hedefli düzenlenen toplantıda engelli ailelerine, rehabilitasyon merkezleri, kurumlar ve belediye birimlerine Burdur Kent Konseyi Engelli Meclisi ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nce engellilere yönelik projeleri ve çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda Burdur Kent Konseyi Engeliler Meclisi ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nce Kendim İçin, Kentim İçin Hakkımı İstiyorum’ eğitim çalışmasının tanıtım toplantısı düzenlendi.

Eskişehir Üniversitesi’nden Doçent Dr. Osman Tutan ve İstanbul Özyeğin Üniversitesi”nden Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin Engelliler Danışmanı Hasan Kaya Engelli Hak ve Hukuku’yla igili çalışmalarını katılımcılarla paylaştılar.  Kendim İçin, Kentim İçin Hakkımı İstiyorum’ eğitim çalışmasının hedefi Burdur’da belediye tarafından bir Engelli Danışma Merkezi açılması. Kendim İçin, Kentim İçin Hakkımı İstiyorum eğitim çalışması tanıtım toplantısına katılan engelli aileleri, rehabilitasyon merkezleri, kurumlar ve belediye birimlerine Burdur Kent Konseyi Engelli Meclisi ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nce engellilere yönelik projeleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.  

Çanakkale  Kent Konseyi Üyesi Saim Yavuz Kendim İçin, Kentim İçin Hakkımı İstiyorum eğitim çalışması tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada;

“Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin Türkiye’de iki ilde pilot bölge seçerek başlattığı Kendim İçin Kentim İçin Hakkımı İstiyorum Projesinin çalışmasını yapıyoruz burada bugün. Yaklaşık 1 yıl önce başlattığımız Burdur’daki çalışmanın ikinci etabının ilk toplantısı yapılmış oluyor. Bu projede birinci adımda Burdur’daki engellilerin durumu Burdur Kent Konseyi Engelli Konseyi tespit çalışması yaparak raporla sonuçlandırıldı. Yani Burdur’da hem kurumlarda hemde engelli sivil toplum kuruluşlarında engellilerle ilgili gönüllülerle birlikte ve Engelli Meclisi’nin üyeleriyle yürütülen bu çalışma da Burdur’daki engellilikle ilgili durum raporla kayıt altına alındı. 

Bu projenin temel hedefi Burdur’da belediye tarafından bir engelli danışma merkezi açılmasını hedefliyor bu çalışmalar. Zaten belediyelerin böyle bir birimi oluşturmaları yasa gereği zorunlu. Bu çalışmayla hem Burdur Kent Konseyi hemde Türkiye Kent konseyleri Birliği ve sizlerin katkılarıyla yürütülen bu çalışmayla belediyenin bu işi yapabilmesinin kolaylaştırıcılığını yapmış oluyoruz ve ona destek sağlamış oluyoruz. Ülkemizde istatistiklere göre %12’yi bulan engelli sayısı var. Aşağı yukarı bütün kentlerde de bu rakam ilgililer tarafından doğrulanıyor. Ama engelillerimizle ilgili ne yazık ki kurumlarımızın elindeki bilgiler birbiriyle bile paylaşılamayacak farklılıklar arz eden ya da bir merkezde toplanmayan dolayısıyla engellilerle ilgili sürdürülecek hizmetlerde onlara yapılacak çalışmalarda eğitim, sağlık ve sosyal alanlarımızı engellilerin bir engelsizler gibi yaşamasının sağlanmasının temininin adımıdır buda. Bu ikinci aşamada  engelilerle ilgili çalışma yapan sivil toplum kuruluşlarına, engelli ailelerine, engellilerin bizatihi kendilerine, engelilerle görev yapmak zorunda olan kamu kurumlarına bir eğitim programı çalışmasının ilk adımı bu. Bu ikinci adımda engelli ailelerin ve engellilerin kendilerine eğitim programı uygulayacağız. Burdur İl Genel Meclisi’ne ve Burdur Belediye Meclisi’ne bu program gereği bir bilgilendirme çalışması yapılacak. Bu programda engelilerle ilgili erişim ve evrensel tasarım konusunda bilgiyle buradaki arkadaşlarımız anlatacak. 

Bu eğitim çalışmaları Burdur Kent Konseyi ve engeliller tarafından süreç içerisinde devam ettirilecek.”dedi ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nce yapılan çalışmaları her daim destekleyeceklerini vurguladı.

 Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Engelliler için düzenlenen yemekte konuşan Vali Hasan Şıldak, engellilerle buluşmanın kendisini son derece mutlu ettiğini ifade ederek, özel insanları, özel ilgi olmaksızın hayata dahil edebilmenin ve onları ayakta tutabilmenin mümkün olmadığını vurguladı.

Dünya Engeliler Günü kapsamında Vali Hasan Şıldak, Öğretmenevi’nde engelli vatandaşlar ve aileleri onuruna akşam yemeği düzenledi. Yemek sonrasındaki etkinlikte, engelli öğrenciler korosu işaret dili gösterisini sundular. Yine engelli öğrencilerce Aşuk ile Maşuk dans gösterisi yapıldı.  Halk oyunları gösterileri sergilendi. Şiirler okundu. Dans gösterilerinin sergilenmesi öncesinde engelli öğrencilere protokol üyeleri tarafından armağanlar verildi. Program Engelllier Korosu’nun sunumuyla sona erdi.

Vali Hasan Şıldak engelli vatanlar ve aileleri onuruna verdiği yemekte yaptığı açıklamada;

“Sizlerle bir arada olmak, böyle mütevazi bir yemek ortamında buluşmak bizleri son derece mutlu ediyor. Bu gecen streslerin atıldığı, eğlenceli bir gece olsun istiyoruz. Özel insanlarımızı özel ilgi olmaksızın onları hayata dahil edebilmek, onları ayakta tutabilmek mümkün değil. Bu manada sizler bu desteği onlardan hiç esirgemiyorsunuz. Sizin hayatınız çok kolay bir hayat değil. Biz sizlerle çok sınırlı bir zaman içinde bu kadarını görebiliyoruz. Bu kadarına tanıklık edebiliyoruz ama siz 365 gün 24 saat onlarla birliktesiniz. böyle olunca biz belki moral olarak bu tür etkinliklerle ya da sizlerin yanınızda çeşitli fırsatlarla bir arada olmayı sağlayarak bir nebze de olsa size destek vermeyi, moral, güç oluşturmaya çalışıyoruz. Burada çocuklarımıza, gençlerimize özel nitelikli baktığımızda hepimizden çok daha temiz bir yürek, hepimizden çok daha açık bir şuur ve çok daha derin insani duygular görüyorum. Bu yönünü de vurgulamak istiyorum bu insanların. O nedenle söyleyecek çok söz var. İnşallah geceniz mutlu ve eğlenceli olur.”dedi ve programda emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 05 Aralık 2018 15:34

Rektör Korkmaz’dan Tiran çıkarması

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi heyeti Arnavutluk’un başkentinde bulunan Tiran Üniversitesi ile akademik işbirliği imzalamak üzere bir araya geldi. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ile Tiran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mynyr Koni yapılan görüşmede iki üniversite arasında imzalanan işbirliği anlaşmasının bilimsel, sosyal ve kültürel anlamda çok önemli katkılar sağlayacağı belirtildi.

Rektör Koni, Tiran Üniversitesi’nin 30 bin öğrencisi, iktisat, hukuk, tarih ve filoloji, fen bilimleri ile yabancı diller fakülteleri ve 4 enstitüsü ile balkan coğrafyasında önemli bir görevi yerine getirdiğini belirtti. Rektör Koni ayrıca, Tiran Üniversitesi’nin Avrupa’da bulunan birçok üniversite ile akademik işbirliğinde olduğunu da ifade etti.

Rektör Korkmaz da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile ilgili bilgileri aktardı. İkincisi yapılması düşünülen Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu ile Bilim ve Sanat Ödülleri töreninin Tiran’da yapılmasını düşündüklerini belirtti. Birçok üniversite ile de ikili antlaşmalarının olduğu ifade eden Rektör Korkmaz, Balkan coğrafyasında Tiran Üniversitesi gibi güçlü bir akademik altyapıya sahip bir üniversite ile yapılan bu protokolün kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti.

Tiran Üniversitesinden Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Valentina Duka ve Prof. Dr. Prof. Dr. Shezai Rokaj; Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinden Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Mustafa Kılınç ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Dursun Köse’nin de hazır bulunduğu törende işbirliği anlaşması imzalandı. Tören sonunda karşılıklı olarak anmalık takdimi yapıldı ve anlaşmadan duydukları memnuniyetler dile getirildi.

MAKÜ ile Tiran Üniversitesi arasında imzalan anlaşma ise akademik ve idari personel değişimi, akademik yayın ve diğer akademik bilgi paylaşımı, öğrenci değişimi, birimler arası akademik araştırma çalışmalarına olanak sağlanması, akademik programları katılım, öğrencilere kısa süreli eğitim imkânı sağlanması gibi konuları içeriyor.

Rektör Korkmaz’dan Tiran Büyükelçisi Bayraktar’a ve Alsar Vakfı Başkanı Gurra’ya ziyaret

MAKÜ heyeti görüşme ve imza töreninin ardından Tiran Türkiye Büyükelçiliğini ziyaret ederek Büyükelçi Hidayet Bayrakta ile görüştü. Rektör Korkmaz, Tiran Üniversitesi ile ilgili yapılması planlanan etkinlikler hakkında bilgiler aktardı ve yurtdışında üniversite ile ilgili çalışmalarla ilgili olarak büyükelçiliklerimize bilgi verildiğini ve kendilerinin bu konudaki yardımlarının çok önemli olduğunu ifade etti. Büyükelçi Bayraktar ise, yapılacak çalışmalarda büyükelçilik olarak her türlü desteği sağlayacaklarını belirtti. Görüşme sonunda Rektör Korkmaz MAKÜ anmalığını takdim etti.

MAKÜ heyeti daha sonra Arnavutluk’ta insani, kültürel ve eğitim faaliyetlerini fedakarca yürüten ALSAR Vakfını ziyaret etti. Vakıf Başkanı Mehdi Gurra ile yapılan görüşmede ALSAR Vakfı’nın yapılması düşünülen sempozyum için verebileceği katkılar üzerinde duruldu. Rektör Korkmaz, vakfın ve onun başkanı Gurra ’nın çalışmalarının takdire şayan olduğunu ifade etti. Ayrıca misafirperverliklerinden dolayı kendilerine teşekkür etti. Mehdi Gurra, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yapılacak sempozyuma destek vereceklerini, Arnavutluk’ta Mehmet Akif’in pek tanınmadığını ve etkinliğin bu tanıtıma büyük katkı sağlayacağını belirtti. Adını Mehmet Akif’ten alan bir üniversite ile işbirliği yapmanın kendilerine ayrı bir onur ve gurur verdiğini ifade etti. Ziyaret sonunda Gurra, Rektör Korkmaz’a günün anısına hediyelerini takdim etti.

Tiran programının ardından Kosova’ya geçen MAKÜ heyeti tarihi İpek şehri Müftüsü Musli  Arifaj’ı makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı. Müftü Arifaj Rektör Korkmaz’ın ziyaretinden mutlu olduklarını ve bu ziyaretin kendilerine ayrı bir güç verdiğini ifade etti. Görüşme sonrası ALSAR Vakfı başkanı Mehdi Gurra ve Müftü Arifaj’ın eşlik ettiği İstog kasabası Suşitsa köyü ziyaret programında Mehmet Akif Ersoy’un babası Tahir efendinin görev yaptığı camii ve adına yapılan ilkokul ziyaret edilerek, Mehmet Akif’in akrabaları ile görüşmeler yapıldı.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Milletvekili Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Sağlık Bakanlığı Tarafından Sıhhat Projesi kapsamında Burdur İline yeni cihazların geleceğini yaptıkları açıklama ile duyurdular;

Sağlık Yatırımları yanı sıra yeni cihazlarında kazandırılması için görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “Burdur İlimizde birçok Sağlık Yatırımın kazandırdık ve yeni yatırımlar için görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Sağlık Bakanlığımızın Sıhhat Projesi kapsamında Burdur İlimize Beyin Cerrahi Ameliyat Mikroskopu  1 Adet, Göz Ameliyatı Mikroskopu 1 Adet, Aneztesi Cihazı 1 Adet,  Ekokardioğrafi 1 Adet, USG Reknli Doppler 3 Adet, Transport  Küvez 1 Adet, Ventilatör Cihazı 5 Adet, Transport Ventilatör 1 Adet,Yoğun Bakım Monitörü 10 Adet yeni cihazlarımızı kazandırdık. Bu cihazlar Sağlık Müdürlüğümüz tarafından ihtiyaç olan hastanelerimize dağıtımı gerçekleşecektir “ dediler ve cihazların Burdur’a hayırlı olmasını dilediler.

AK Parti Milletvekili Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Sağlık Bakanlığı Tarafından Sıhhat Projesi kapsamında Burdur İline yeni cihazların geleceğini,

Sağlık Yatırımları yanı sıra yeni cihazlarında kazandırılması için görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirterek; “Burdur İlimizde birçok Sağlık Yatırımın kazandırdık ve yeni yatırımlar için görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Sağlık Bakanlığımızın Sıhhat Projesi kapsamında Burdur İlimize Beyin Cerrahi Ameliyat Mikroskopu  1 Adet, Göz Ameliyatı Mikroskopu 1 Adet, Aneztesi Cihazı 1 Adet,  Ekokardioğrafi 1 Adet, USG Reknli Doppler 3 Adet, Transport  Küvez 1 Adet, Ventilatör Cihazı 5 Adet, Transport Ventilatör 1 Adet,Yoğun Bakım Monitörü 10 Adet yeni cihazlarımızı kazandırdık. Bu cihazlar Sağlık Müdürlüğümüz tarafından ihtiyaç olan hastanelerimize dağıtımı gerçekleşecektir. Burdur’umuza hayırlı olsun.” Dediler.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 05 Aralık 2018 15:34

Hacılar Yeşilova yolu kullanıma açıldı

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur Hacılar – Yeşilova yolunun tamamlanarak trafiğe açılması ile ilgili açıklamada bulundular;

AK Parti Hükümetlerinin her alanda bir çok yatırımın kazandırdığını belirten Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ AK Parti Hükümetlerimiz Burdur İlimizde ve İlçelerimizde birçok yatırımı kazandırmaya devam ediyor. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığımız Karayolları Bölge Müdürlüğümüz tarafından Hacılar – Yeşilova 2x1 tek yol bir gidiş bir geliş karayolumuz sıcak asfaltlama 04.12.2018 tarihinde tamamlanarak hemşerilerimizin hizmetine açıldı. Proje standartı uluslar arası en üst sevide olan bu çalışma ile güzergahta bulunan köy ana bağlantı yollarının tamamına kavşak düzenlemeleri de yapıldı. Önümüzdeki yıllarda yapılan kavşak düzenlemelerinin ağaçlandırma ve peyzaj düzenlemeleri de Karayolları Bölge Müdürlüğümüz tarafından yapılacaktır. Çalışma yapılan yolların tamamlanmasıyla sürüş güvenliği ve konforu da en üst seviyeye getirildi. Proje kapsamında 2019 yılı içerisinde 5 cm’lik aşınma asfaltı da yapılması planlamaktadır. 33,5 km olan Hacılar – Yeşilova yolumuzun proje bedeli 50 Milyon TL’dir.  Çalışmaların en hızlı şekilde tamamlanabilmesi için yolumuz bir süre kapalı idi, hemşerilerimin sabırlarından dolayı teşekkür ederiz. Burdur’umuza hayırlı uğurlu olsun”  dediler.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Mehmet Bostan, sağlık çalışanlarının en büyük sorunlarından olan performansa dayalı döner sermaye sistemi hakkında sağlık çalışanlarıyla birlikte yaptığı basın açıklamasında, “çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil, çalışan için ekonomik bir iyileştirmenini adı olsun.”çağrısı yaptı.

Türk Sağlık -Sen Şube Başkanı Bostan, performansa dayalı döner sermaye sistemi artık içinden çıkılamaz bir hale geldiğini ve bugün bakıldığında çalışana da bir faydası kalmadığının açık olduğunu ifade ederek, daha önceden döner sermaye sisteminde adaletsizlik olduğunu bugün ise performansa dayalı döner sermaye ücretleri 5,6 TL gibi trajikomik düzeylere indiğini belirtti.

Sağlık çalışanlarının çalıştıkça çok kazanacağının ifade edildiği performansa dayalı sağlık sisteminde muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayelerinin eridiğini vurguladı.

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Mehmet Bostan Sağlık Bakanlığı’nın döner sermaye sistemindeki çıkılmaz hale öncelik vermesi gerektiğini dile getirerek;

“Sağlık çalışanları için döner sermayeler çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldığı ifadelerini kullanan Başkan Balcı, sağlık çalışanlarına ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermaye var denilerek hem kapılar kapatıldığını hem de döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldığını sözlerine ekledi.

Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi. Bir çalışanın evine borcunu ödemediğinden dolayı haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışanın emeğini yok eden ve bunlara kayıtsız kalanlardadır denildi. Çünkü döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldı ama çare aranmadı, çözüm üretilmedi.  Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyük çözümler gibi sunuldu.

Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. Defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkandı. Malum-Sen’in her toplu sözleşmede döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak lafları ile çalışanlar oyalandı, elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldüğü belirtildi.

Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn etmektir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır.

Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanların aldıkları ücretleri makul bir düzeyde tutacak ve emekliliklerinde de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen hareket geçirilmelidir. Sağlık Bakanlığı bu konuya öncelik vermeli ve gerekli yasal hazırlığını bir an önce tamamlamalıdır.

Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz; Çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil, çalışan için ekonomik bir iyileştirmenini adı olsun.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection