Tarihe göre süzülmüş ögeler: Pazartesi, 31 Aralık 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Pazartesi, 31 Aralık 2018 16:28

01 Ocak 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

01 Ocak 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Pazartesi, 31 Aralık 2018 16:28

Burdur Belediyesi’nden kadınlar matinesi

Burdur Belediyesi tarafından yeni yıl öncesinde kadınlar matinesi düzenlenmesine ilişkin açıklama yapıldı;

Matine öncesinde Mahallelerden servisler ile alınan kadınlar Sultandere Hizmet Kampüsünde Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile birlikte bir araya gelerek, Sultandere Hizmet kampüsünü gezdiler.

Burdur Belediyesi Cumhuriyet Yaşam Merkezinde gerçekleştirilen Yeni Yıl Matinesinde Sanatçı Ümmü Erbil ve Fahriye Kuru sahne aldı.

Programda konuşma yapan Başkan Ercengiz “ 5 yıl önce size söz vermiştik. Beşikteki yavrumuza, okula giden evladımıza, tarlada çalışan bacımıza, evine çoluğunu çocuğuna rızık götürmek isteyen kardeşimize, torununa bakan babaannemize ninemize, sözümüzü tutmak için gece gündüz çalışacağız demiştik. Sözlerimizi tutmak için gece gündüz çalıştık. 2018 yılını geride bırakıyoruz. Acısıyla tatlısıyla bugün sizleri burada buluşturup birlikte eğlenelim istedik. Hem size yaptığımız işleri gösterelim hem de Burdur Belediyesi’nin borçsuz dertsiz neler yapabileceğini neler yapabildiğimizi, kendi emekçimizin elinden çıkan işleri göstermek istedik. Çünkü Burdur halkı her şeyin en iyisini hak ediyor. Bizler siyasetçiyiz. Bizler sadece siyasetçi olarak sizlerin karşısına gelmedik. Bizler bu Burdur’un evladı olarak sizlerin Ali’si olarak, sizlerin güvendiği bizim çocuğumuz dediği Burdur’un çocuğu Ali olarak karşınıza geldik ve ölümüzde de doğumumuz da her şeyimizle Burdur da olacağımızın sözünü vererek gelmiştik. Bize eğer sokakta hırsız diyen, yolsuzluk yaptı diyen, eksik iş yaptı diyen yoksa bu bizim için en büyük şereftir onurdur. Daha iyilerini yapabilmek için Burdur’a yakışan şeyler yapabilmek için gece gündüz demeden son günümüze kadar çalışmaya devam edeceğiz. Hepinize katıldığınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Ercengiz’in konuşmasının ardından programa katılan kadınlar Burdur’daki ses yarışmasında 1. Olan Fahriye Kuru ve Sanatçı Ümmü Erbil’in seslendirdiği şarkılarla gönüllerince eğlendi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 31 Aralık 2018 16:28

Veteriner Fakültesi akredite oldu

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Veteriner Hekimliği Eğitim Kurumları ve Programları Akreditasyon Derneği (VEDEK)’nin 28.12.2018 tarihli toplantısında alınan kararla 2 yıl süreyle ulusal akredite fakültelerden biri olduğu açıklandı;

Eğitim kalitesinin ulusal düzeyde karşılandığını tescil ettiren Veteriner Fakültesi, uluslararası düzeyde de tescil için çalışmalarını sürdürüyor. 

Uluslararası Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği (EAEVE)’ne de akreditasyon için başvuru yapan MAKÜ Veteriner Fakültesi, 07-11 Ekim 2019 tarihlerinde uluslararası değerlendirme sürecinden geçecek. Fakültenin veteriner hekimlik eğitimini ulusal ve uluslararası standartlarda verdiğinin dış bağımsız kuruluşlar tarafından tescil edilmesinin önemli olduğunu söyleyen Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan ÖNER, standartlara ulaşmanın kolay olmadığını, Veteriner Fakültesinin ulaştığı bu standartlardan uzaklaşmadan eğitim faaliyetlerini sürdürmesi gerektiğini, bu sayede 5 yıllık veteriner hekimlik eğitimini başarı ile tamamlayan öğrencilerin mesleki bilgi ve beceriye sahip, donanımlı bir şekilde mezun olacağını ve akreditasyon belgesi ile bu eğitimin güvence altına alındığını söyledi.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem KORKMAZ da yaptığı açıklamada; “Veteriner Fakültemizin Veteriner Hekimliği Eğitim Kurumları ve Programları Akreditasyon Derneği (VEDEK) tarafından akredite edilmesi hem Burdur’umuz, hem de üniversitemiz açısından büyük önem taşıyor. MAKÜ’de her fakülte, enstitü, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında olduğu gibi Veteriner Fakültesinde de etkili eğitim-öğretimin bütünleyicisi olarak gördüğü uygulamalı eğitimlere büyük önem verilmektedir. Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması programı kapsamında pilot üniversite seçilmemizin ardından hayvancılık sektöründe başlattığımız projelerin birçoğu Veteriner Fakültesince yürütülmektedir. Bu öğrencilerimiz için büyük bir şans. Yine bölgenin en büyük Hayvan Hastanesine sahip olan MAKÜ, tüm bölgeye hizmet vermektedir. Alınan bu akreditasyon ile ulusal ve uluslararası standartlarda eğitim veren Veteriner Fakültemiz emin adımlarla büyümeye ve güçlenmeye devam edecektir. Bu süreçte başta Dekan Prof. Dr. Hakan ÖNER olmak üzere sürece katkı veren bütün herkese teşekkür ederim” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 31 Aralık 2018 16:28

Salda Gölü’ne yeni düzenleme projesi

Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman’ı makamında ziyaret ederek, Salda Gölü ile ilgili hazırlanan projeyi incelediler. 

Genel Müdürlükte Salda Gölü’nde yapılacak olan düzenlemeleri ve projeyi inceleyen Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ Daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanımızı ziyarette bulunarak, Salda Gölümüzde düzenlemelerin yapılmasını talepte bulunmuştuk. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürümüz Mehmet Ali Kahraman ve ekibi Salda Gölümüz’de de incelemelerde bulunarak, Salda Gölümüz için bir proje hazırladılar. Genel Müdürlüğümüzü yapmış olduğumuz ziyarette bu hazırlanan proje üzerinde incelemelerde bulunduk. Geçen yıl yaklaşık 500 Bin ziyaretçisi olan Salda Gölümüz’de önümüzdeki yıldan itibaren hızlıca çalışmalar yapılacak.  Burdur Turizmine büyük katkı sağlayacak olan Projeler için çalışmalar sürecek. Burdur Valimiz Hasan Şıldak’da yapılacak olan projeleri yakinen takip etmektedir. Hazırlanan ve uygulanacak olan Projelerle Saldamızda daha da güzelliklere vesile olacaktır.”dediler.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6.Bölge Müdürlüğünce Karamanlı’da hayvanseverler tarafından ölmek üzereyken bulunup kurtarılan altı yavru köpek ile annelerine kulübe, mama ve yiyecek kapları yardımında bulunulduğu açıklandı;

Olayı basından öğrenen Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 6.Bölge Müdürü Rıza Kamil, hayvanseverlere destek olmak için harekete geçti.

Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Necmettin Ay, Karamanlı’daki hayvanseverleri ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Anne ve yavru köpekleri de ziyaret eden Ay, yanında getirdiği köpek kulübesi, kuru mama ve mama kaplarını, hayvanseverlerden Gönül Özdemir ve Ganimet Göncü’ye teslim etti.

Geçen hafta Karamanlı ilçesinde, boş bir arazide ölmek üzereyken bulunan altı yavru köpek, hayvanseverler tarafından kurtarılarak, anneleriyle buluşturulmuştu.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 31 Aralık 2018 16:28

Bucak’da EDS eksikleri giderilecek

Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yalçın Sezgin geçtiğimiz gün Antalya ilinde  Karayolları 13. Bölge Müdürü  Arif Çobanoğlu ‘nu ziyaret etti ve ilçemizde uygulamaya konulan EDS sisteminde uygulanan hız sınırlarını yeniden ele alacak alt yapı eksikliklerini, Süleyman Demirel Bulvarı üzerinde bulunan orta refüj düzenlemeleri ve Burdur Antalya karayolu Bucak geçişi orta refüj düzenleme çalışmalarını gündeme getirdi.

Antalya ziyaretini değerlendiren Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yalçın Sezgin “ ilçemizin çeşitli sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunmak ve taleplerimizi iletmek üzere Karayolları 13. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu’nu ziyaret ettik. Ziyaretimizde en önemli konularımızdan birisi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun ek 16. Maddesine göre 13 temmuz 2016 tarihinde ihalesi yapılan ve içişleri Bakanlığının onayı ile 26 eylül 2018 tarihinde devreye alınan Bucak Belediyesi Trafik Elektronik Denetleme Sistemi idi. İlçemize kurulan Trafik Elektronik Denetleme sisteminin sabit anlık hız tespit  cihazları Antalya Burdur Karayolu Alparslan Türkeş Bulvarı üzerinde  iki ayrı noktada bulunuyor. İlçemiz Fatih ve Mimar Sinan Mahallelerini birbirine bağlayan caddelerimizden birisi olan Fatih Caddesinde şu anki duruma göre yaya üst geçidi olmaması nedeniyle kontrolsüz yaya geçidi bölgesi olarak işlem görmektedir. 2918 sayılı Trafik Kanunu’nun 50. maddesi ve bağlı yönetmeliğin 100. maddesi gereği ve 02.08.2018 tarihli ve 2018-04/83 sayılı il trafik komisyonu kararı ile hız limitleri otomobil, minibüs ve panelvan için 70 km., otobüs, kamyonet, kamyon ve çekici için 50 km. belirlenmişti. İlçemiz Fatih ve Mimar Sinan Mahallelerini birbirine bağlayan caddelerimizden birisi olan Fatih Caddesine Alparslan Türkeş Bulvarı üzerine yaya üst geçidi yapılması için Karayolları Bölge Müdürlüğü ile taleplerimiz doğrultusunda yazışmalarımız yapılmıştı. Bu günkü ziyaretimizde Bölge Müdürümüz Arif Çobanoğlu ile taleplerimizi masaya yatırdık. Buradan ilçe halkımıza müjde vermek istiyorum.  Fatih Caddesi, Alparslan Türkeş Bulvarı üzerine yaya üst geçidi 2019 yatırım programında ve 2019 yılı ilk yarısında yapılması planlanıyor. Yaya üst geçidi yapıldığı zaman mahalle sakinlerimizin can güvenliğini sağlamış olacağız ve ondan sonra Antalya- Burdur Karayolu Alparslan Türkeş Bulvarı hem Antalya istikameti, hem de Burdur istikametine doğru yaya geçişleri güvenli yaya üst geçitleri ile sağlanmış olacak. Birinci derecede önceliğimiz olan vatandaşlarımızın can güvenliğini sağladıktan sonra yolun son durumuna göre Trafik Elektronik Denetleme Sisteminde hız limitlerinin yeniden belirlenebilmesi ve hız limitlerinin arttırılması için il trafik komisyonuna ileteceğiz. Bu günkü ziyaretimiz ilçemiz açısından oldukça verimli geçtiğini söyleyebilirim. 

Ayrıca İlçemiz Süleyman Demirel Bulvarı üzerinde bulunan orta refüj yüksekliğinden, Süleyman Demirel Bulvarı boyunca kavşaklardan araç sürücülerinin görüş açısına engel olduğu, yaya trafiği açısından da can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürdüğü, yeşillendirme ve bitkilendirme çalışmalarından sonra yüksekliğin daha da artması nedeniyle de tehlike boyutunun giderek arttığı yönünde vatandaşlarımızdan sürekli şikayetler almaktayız. Vatandaşlarımızın orta refüjde yeniden bir düzenleme yapılması konusunda talepleri vardı. Bölge Müdürümüzle orta refüjün yeniden ele alınması gerektiğini, trafik güvenliği, görsel ve estetik açıdan yeniden projelendirilmesi ve projenin Bucak kamuoyuna sunulmasını için gerekli çalışmaların yapılması konusunda görüş alış verişinde bulunduk. 

Diğer önemli bir konuda İlçemiz bildiğiniz gibi önemli bir geçiş güzergahın da bulunuyor. Burdur – Antalya karayolu yaz aylarında özellikle turizm mevsiminde tatile giden vatandaşlarımızın, yabancı misafirlerin geçiş yaptığı bir güzergah. Biz Burdur- Antalya Karayolu Bucak geçişinin çok güzel ve eksiksiz olmasını istiyoruz. Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda olan kavşak ve orta refüjün düzenleme ve yeşillendirme çalışmalarını, sulama sistemlerinin eksikliklerinin giderilmesi konusunu ele aldık. Karayolları 13. Bölge Müdürümüzle Bucak geçiş güzergahının trafik güvenliği, estetiği , kavşak ve orta refüj peyzaj düzenlemeleri, yeşillendirme ve bitkilendirme çalışmaları ile eksiksiz olması ve  eksik olan bölümlerin eksikliklerin giderilmesi için görüş birliğine vardık.”  dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 31 Aralık 2018 16:28

Gölhisar’da kaza; 2 ölü 8 yaralı

Gölhisar’a bağlı Yusufça Beldesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 2 kişi hayatını kaybederken, 8 kişi de yaralandı.

Yusufça Beldesi ile Çamköy köyü arasında yolda meydana gelen kazada iki otomobilin çarpışması sonucu Mehmet Eroğuz ile Hasan Savcı hayatını kaybetti.

Kazada araçlarda bulunan 8 yaralı ise ambulanslarla Gölhisar Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Olayla ilgili olarak jandarma ekipleri soruşturma başlattı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection