Tarihe göre süzülmüş ögeler: Pazartesi, 03 Aralık 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Pazartesi, 03 Aralık 2018 16:04

2017 vergi rekortmeni Adem Sak

2017 dönemi GLSİ vergi rekortmenleri açıklandı. Burdur Defterdarlığı resmi sitesinde yer alan çizelgenin en başında 5.380.435,92 TLvergi ile Bucak Vergi Dairesine kayıtlı olan Adem Sak var.

2.  sırada 298.373,53 Tl vergi ile Burdur Vergi Dairesi’ne kayıtlı  Hüseyin Kuzu yer alıyor.

298.373,53 TL vergi ile Burdur Vergi Dairesi’ne kayıtlı Adem Kuzu 3. sırada bulunuyor.

4. sırada  vergi miktarı açıklanmayan Bucak Vergi Dairesi’ne kayıtlı bir mükellef var.

5. Sırada 145.805,87 TL vergi ile  Burdur Vergi Dairesi’ne kayıtlı Hamdi Velicangil görünüyor.

6. sırada  109.584,20 TL vergi ile Burdur Vergi Dairesi’ne kayıtlı Alaettin Seçilmiş yer almakta.

7. sırada 99.563,78 TL vergi ile  Çavdır Mal Müdürlüğü’ne kayıtlı ismi açıklanmayan bir vergi mükellefi var.

8. sırada 76.454,52 TL vergi ile Burdur Vergi Dairesi’ne kayıtlı Hüseyin Çağrı Oktay bulunuyor.

9. sırada 76.029,72 TL ile Burdur Vergi Dairesi’ne kayıtlı Zeki İşcen var.

10. sırada 74.579,16 TL vergi ile Burdur Vergi Dairesi’ne kayıtlı Hüseyin Mengi yer alıyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 03 Aralık 2018 16:04

MAKÜ’de çifte bakanlı açılış

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Teknokent binasının ve Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nin açılışı , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleşti. 

İlk olarak Teknokent binasının açılışını yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı İlhan Varank ve Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu daha sonra Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nin açılışını yaptılar. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, MAKÜ tanıtım filminin gösterimi ve açılış konuşmaları ile devam etti. 

Çok güzel iki eserin açılış programları için bir araya geldiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz üniversite hakkında bilgiler aktararak;

 “Üniversitenin topluma dönük hizmetler üretmesi de günümüzün temel misyonları arasında yer alıyor. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bu bağlamda kendisini bölgesel gelişmeye odaklamış, bölgesel kalkınma üniversitesi olarak bütün stratejik program ve planlarını buna göre odaklamış bir üniversite sıfatıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda Burdur Gelişim Merkezimiz şehrimizin bütün ekonomik potansiyellerini masaya yatırmış, neler yapılabileceği konusunda önemli çalışmalar yapmış ve bu bağlamda kendisine 3 temel sektörü hedef seçmiştir. Bu sektörler tarım ve hayvancılık, turizm ile doğal taş ve mermercilik sektörüdür. Üniversitemiz 2016 yılında hayvancılık alanında Türkiye’de pilot üniversite seçilmiştir. 40 ayrı uygulama projesi ile 4 farklı boyutta çalışmalarını sürdürmektedir. Bugün Teknokent ve kütüphanemizin açılışını gerçekleştiriyoruz. İsmine de 15 Temmuz şehidimiz Prof. Dr. İlhan Varank’ın ismini verdik. Bu bağlamda senatomuza da teşekkür ederim” dedi.

 Milletvekili Yasin Uğur, Teknokent ve Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nin hem üniversitemize hem de ilimize hayırlı olmasını diledi.  Milletvekili Bayram Özçelik’te Teknokentin hem üniversitemiz hem de sanayicilerimizle ilimiz ve ülkemiz için ortak çalışmalar yapması temennisinde bulunarak Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nin de hayırlı olmasını diledi.

Vali Hasan Şıldak Teknokent ve Prof. Dr. İlhan Varank kütüphanesi’nin açılış töreninde yapıtığı konuşmada;

“Teknokent, üniversitemizin araştırma kurumlarının ve sanayi kuruluşlarının aynı ortam içinde araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmalarını sürdürmeye, katma değerli ürünler ortaya koymaya, bu ürünler arasında bilgi ve teknoloji transferi yapabilmeye elverişli bir zemin hazırlayacaktır. Açılışını gerçekleştirdiğimiz, içinde bulunduğumuz kütüphane ise ismiyle çok anlamlı bir dünyaya kavuşuyor. Bütün bu hizmetlerin değerli yatırımların ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından MAKÜ Kurumsal İletişim Merkezi (KİMER) tarafından hazırlanan Prof. Dr. İlhan Varank temalı film duygu dolu anların yaşanmasına vesile oldu. Film sırasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank gözyaşlarına hakim olamadı.

Daha sonra konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu;

“Prof. Dr. İlhan Varank kitaba, ilme değer veren, örnek bir şahsiyetti. Varank’ın darbe gecesi ilk direnenlerden biri olduğunu anlatan Bakan Kasapoğlu, kütüphanede çalışan gençlerin de onun yolunda ilerlemeleri temennisinde bulundu.

Gençleri önemsediklerini vurgulayan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu;

“Her bir gencimiz bizim ayrı bir umudumuz, yarınlar adına ümidimiz. İnanıyorum ki bugün yaptığımız açılışlar, gelecek adına gerek ülkemizin gerek dünyanın yarınları adına çok güzel başlangıçların, başarıların önünü açacaktır. Ülkemizi güçlü kılmak, geleceği bugünden inşa etmek için teknolojiyi takip eden değil, teknolojiyi üreten, teknolojik anlamda takip edilen bir ülke olmamız gerekiyor. Bu noktada gençlerimizi, öğrencilerimizi, bilimsel manada donanımlı hale getirmemiz gerekiyor.

 teknolojinin doğru kullanılmalı ve teknolojinin kullanımı noktasında bağımlılık oluşturan değil, teknolojiyi üreten bir gençlik yetişmesi gerekir. Bakanlık olarak bu konuya gereken hassasiyeti gösteriyoruz. Kitabın hem kişilik olarak gelişimde hem bilgi ve tecrübeler edinmede çok büyük rolü var. Okum alışkanlığı daha da yaygınlaştırılmalı, bu noktada kütüphaneler açısından yeni konseptleri önemsiyoruz. Buna da en iyi örnek Millet Kütüphaneleri.”dedi. 

Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nin gençler için bir hazine değeri taşıdığını vurgulayan Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu;

“Her kitap bir dünya, bir ufuk, bir dost demektir. Bu kütüphanede okuyan gençlerimiz, başta kendi gelecekleri olmak üzere ülkemizin geleceğini inşa etmede ciddi rol üstlenecekler.” dedi ve öğrencilere seslenerek, öğrencilerin tesislere değer katacağını, imkanları sonuna kadar kullanmalarını istedi.

Son olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açılışta yaptığı konuşmada;

“Burdur, tarihiyle müsemma, bir ilim ve irfan şehri. Piri Baba, Divan Baba, Hecin Dede, Hacı Rahmi Sultan, Hafız Osman Nuri Efendi gibi nice büyük isimler, sadece bu şehrin değil, tüm Anadolu’nun mayasını yoğurdu. İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Burdur’u temsilen ilk meclisimizde mebusluk yaptı. Burdur, ilmin, irfanın ve milli mücadelenin bir şehridir. Bu şehrin şanına, tarihine, ilim geleneğine yakışır bir şekilde, uzun yıllar hasretle beklenen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesini 2006 yılında Burdur’a kazandırdık. Maşallah, üniversitemiz kurulduğu günden bu yana hızla büyüyor. Şimdi de üniversitemize ve Burdur’umuza yakışır şekilde çok güzel bir kütüphaneyi açıyoruz. Merhum ağabeyim İlhan Varank isminin bu esere verilmesi beni oldukça duygulandırdı” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ağabeyinin adını zikrettiği sırada tekrar gözyaşlarına hakim olamadı. Bu sırada açılışa katılanlar ise Sanayi ve teknoloji Bakanı Varank’ın duygu dolu anlarına alkışlarla eşlik ettiler. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank daha sonra, “Muhtemelen konuşmamı da bitiremeyeceğim. Bu eserler şehrimize, ülkemize hayırlı olsun diyorum. Tekrar hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek kürsüden indi.

İki bakan, açılışın ardından kütüphanenin içinde yer alan Mehmet Akif Ersoy Müzesi’ni gezdi. Daha sonra Bakanlar ve beraberindeki heyet MAKÜ Kampüsü içerisinde yapılan yatırımları yerinde incelediler.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 03 Aralık 2018 16:04

04 Aralık 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

04 Aralık 2018 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Devlet olarak bu özel insanlarımıza hangi yaşta olursa olsun, hangi kategoride olursa olsun bir engellilikle tanımladığımız vatandaşlarımıza devletimiz bütün kademeleriyle kurum ve kuruluşlar ile çok büyük özen gösteriyor. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce 3 Aralık Dünya Engellier Günü’nde Öğretmenevi’nde etkinlik düzenlendi. Etkinlikte engelli öğrenciler korosu şarkılar söyledi. Engelilerden oluşturulan koro ritim gösterisi sundu. Halk oyunları gösterileri sergilendi. Şiirler okundu. Dans gösterilerinin sergilenmesinin ardından Vali Hasan Şıldak tarafından, 3 Aralık Dünya Engelliler günü anısına düzenlenen sportif etkinliklerinde dereceye giren öğrencilere  ödüller verildi. İşyerinde engelli istihdam edenlere belgeleri sunuldu. 

Vali Hasan Şıldak 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliğinde yaptığı konuşmasında;

“Engelli hayat, zor bir hayattır ama engelli hayat aynı zamanda özel bir hayattır. Bu anlamda baktığımızda, gerek meslek hayatımda idareci olarak gerekse teftiş ve denetimlerde bulunduğum süreçlerde, son dönemde hükümetimizin aldığı kararlarla bu konu da artık zihinlerdeki kalıpları kırmaya varan, fiziki alan uygulamalarından  tutun, uygulanan çok çeşitli kapsamlı projelere kadar o kadar çok şey yapıldı ki; elbette eksiklerimiz var. Ama geldiğimiz aşama eskiyle kıyaslanmayı bile mümkün kılmayan bir aşama. Ben ilimizdeki uygulamaları da çok yakından takip ediyorum. Ülkemiz genelinde olduğu gibi burada da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz, Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfımız, Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Sağlık Müdürlüğümüz, Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz işbirliği içinde bu alanda çok ciddi çalışmalar yürütüyorlar. Projeler ve destekler kurumsal bazda devam ediyor ve devlet olarak bu özel insanlarımıza hangi yaşta olursa olsun, hangi kategoride olursa olsun bir engellilikle tanımladığımız vatandaşlarımıza devletimiz bütün kademeleriyle kurum ve kuruluşlar ile çok büyük özen gösteriyor. Mesela evinde eğitim vermeye kadar bu çocuklarımıza uzanabiliyoruz. Ülkemiz ve devletimiz adına bunlar çok gurur verici çalışmalar. 

Ancak bireyler olarak yapmamız gereken çok şey olduğunu düşünüyorum bu konuda. Esas zihniyetin dönüşümü burada gerekli. Devlet gereğini yaptı, yapmaya da devam ediyor. Biz vatandaşlarımız olarakta bu insanlarımıza yaklaşırken çok daha özenli, çok daha kucaklıyıcı ve onların normal süreçi içinde kendilerini sağlayacı bir yaklaşımla onlara uzanabilmeliyiz diye düşünüyoruz. Bizimde gayretimiz onların yanında olduğumuzu hissettirmek. Projeli çalışmaları da destekliyoruz. Bazı konuları yaşamadan idrak etmekte mümkün değil ve hedefimiz de ne kadar çok insanımızı kucaklayabilirsek, ne kadar engelli vatandaşımızı normal bir hayat seyri içinde hayata tutunmasını destekleyebilirsek, şehirlerimizi, kurumlarımızı ne kadar onlara yaşanabilir hale getirebilirsek, başarıyız demektir. Bu yönde hedeflerimiz olacaktır.” dedi ve programda emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Güven engelli vatandaşlara sağlanan imkanlar hakkkında bilgi vererek;

“Mesleğimin ilk yıllarında engelli kardeşlerimin evlerinden çıkamadıklarına ve evde hapis hayatı yaşadıklarına şahit oldum. Ülkemizde son 16 yılda sosyal politika alanında sessiz ve devrim yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Yapılan köklü değişiklikler ile artan hizmet çeşitleri engellerimizin hayatımızın her alanına katılımımızı kolaylaştırıyor. Engelli ailelerimiz Bakanlığı’mız tarafından yardımları çok yakından bilmektedir. Toplumda engelleri saklayan bir anlayıştan bugün topluma hatta velilierimizin başarılarıyla bizlere ders veren bir noktaya gelindi. Üzelerek belirtmeliyim ki o yıllarda engellilerimize odaklanan bir yasal düzenlememiz yoktu. 2005 yılında ilk düzenleme yapılarak engelliler kanunu ile engellenin toplumsal hayata katılımı yönündeki engeller ortadan kaldırıldı. Sokaklarımızı, okullarımızı, toplu taşıma araçlarımızı yeniden düzenleyerek engelleri tamamen kaldırmalıyız. Engelli olan kardeşimizin yaşadığı zorluklar, sadece onların hayatını değil, ailelerini de etkilemektedir. Elbette aule olmanın anlamı bu zorlukları birlikte göğüslemeyi gerektirir. Ancak birey, toplum ve devlet olarak engelli ailelerimizin yanında olmalıyız. 

Engellilerimizin mümkünse aile ortamından ve sosyal çevresinden kopmadan hayatını sürdürmesine yönelik evde bakım hizmetlerini artırdık. Ailesi yanında bakımı mümkün olmayan engellirimiz için Umut Evi uygulamasını ilimizde de başlattık. Bu evlerde engelli evlatlarımıza ev ortamında bakım hizmetleri vermekteyiz. Milli Eğitim Bakanlığımız ihtiyacı olan engellilerimize bütün imkanı sunmaktadır. Engeli nedeniyle zorunlu örgün eğitimden doğrudan yararlanamayan çocuklarımıza evinde ya da hastanede evinde ve ücretsiz servis imkanı sağlanmaktadır. Engelliler bize toplumumuzun birer emaneti, bizlere düşen görev ise engellilerimizin engellerini farkederek bu engeli ortadan kaldırmak için samimiyetle birlikte çalışmaktır. İlimizde erişilebilirlik denetleme ve izleme komusyonları oluşturulmuştur. Engellilerimiz belediyelere ait toplu taşıma araçlarından Türkiye’de ücretsiz seyahat edebilme hakkını da yine son dönemlerde kazanmıştır.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP, Yeşilova’da geçtiğimiz pazar günü Belediye Başkan Adayı belirlemesi için eğilim yoklaması yaptı.

CHP’nin kalesi sayılan belediyelerden Yeşilova’da, parti içi belediye başkan aday belirleme yoklaması düzenlendi.Yeşilovalı delegelerin katıldığı yoklamada 448 geçerli oy kullanıldı. Saat 17:00’de sandıklar açılarak oy sayımına geçildi. Sandıktan  çıkan sonuçlar açıklandı.

Yapılan açıklamaya göre; Mümtaz Şenel 154, Okan Kurd 137, Nuri Özbek 99, Süreyya Şakar 52, Özgün Utku 6 oy aldı.

Eğilim yoklamasına Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Milletvekili Dr. Mehmet Göker, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP Yeşilova İlçe Başkanı Ferdi Ay katıldı.

CHP’de temayül yoklamasının ardından son sözü MYK verecek.

Yayınlandığı Kategori Manşet

İyi Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez, yazılı bir açıklama yaparak vatandaşları ilgilendiren konularda İYİ Parti’nin verdiği tekliflerin AKP ve MHP’lilerin oylarıyla ret edildiğini belirterek “Hem Kamu çalışanlarına 3 bin 600 ek gösterge hakkı tanınmasına dair önergenin hem de Genç işsizler için işe başlayana kadar sosyal ve ekonomik hayatlarında yardımcı olabilmek amacıyla işsizlik maaşı verilmesi’ ile ilgili araştırma önergesinin reddedilmesi vatandaşlarımızı bir hayli üzmüştür.Bu nedenle toplumun bu konularının bir an önce çözülmesi gerekmektedir” dedi;

İyi Parti Bucak İlçe Başkanı Sönmez, açıklamasında “İYİ Parti’nin “Polis, öğretmen, sağlık çalışanı ve din görevlilerine 3600 ek gösterge verilmesinin kamuya maliyetinin araştırılması, ek göstergenin verilmesi için gerekli çalışmaların yapılabilmesi” amacıyla verdiği araştırma önergesi TBMM Genel Kurulu’nda gündeme alınmıştı.Bu konuda muzdarip olan meslek gruplarına 3 bin 600 ek gösterge ile ilgili meydanlarda söz verilmişti. Söz ağızdan çıkar. Söz ağızdan çıkıyorsa, bu söz mutlaka yerine getirilmelidir. Fakat yapılan oylamada, İYİ Parti’nin 3 bin 600 ek gösterge ile ilgili araştırma önergesi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi” bilgisi verdi

 İYİ Parti’nin 19 Temmuz’da Meclis’e sunduğu FETÖ’nün siyasi ayağının araştırmasıyla ilgili önergenin, yine AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildiğini, yine İyi Parti’nin Türkiye Cumhuriyeti tabelalarının kaldırılmasıyla ilgili verdiği araştırma önergesi de AKP’nin ret, MHP ve HDP’nin çekimser oylarıyla kabul edilmediğini, FETÖ’nün siyasi ayağının da araştırılmadığını, yine genç işsizlere işe başlayana kadar sosyal ve ekonomik hayatlarında yardımcı olabilmeyi amaçlayan İYİ Parti’nin verdiği önergede ayrıca işsizlik sorunun nedenlerini, mücadele politikalarının belirlenmesini ve çözüm önerilerinin tespit edilmesini de öngördüğünü belirterek,  “Vatandaşımızı ilgilendiren ve onların refah seviyesini daha arttırıcı tüm önergelerin AKP ve MHP’liler tarafından reddedilerek adeta vatandaşımız cezalandırılmaktadır.Bunun vebalini kim ödeyecektir? İyi Parti olarak vatandaşımızın,esnafımızın,memurumuzun, gençlerimizin haklarını savunucu olmaya devam edeceğiz.Biz doğruları söyleyerek dokuz köyden kovulsak da onuncu köyden yine sesimiz çıktığı kadar doğruları anlatmayı sürdüreceğiz.Vatandaşlarımızın da bu konularda haklarını kimin savunacağına, kimlerin asıl onların vekili olduğuna, kimlerin onlar için gece gündüz çalışmalar yaptığına bakması ve bu gerçekleri görmesi lazımdır” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection