Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 28 Aralık 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

29 Aralık 2018 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Ak Parti İl Başkanlığı’nda partililerle bir araya gelen Bakan Pakdemirli, “Türkiye’nin saman ithalatı 9000 ton. Türkiye’nin saman ihtiyacı 66 milyon ton. On binde bir ama bunu milletvekilleri, grup başkanları ağızlarına her hafta çiğnemekten çekinmiyorlar. Birde yaptığım açıklamaları alıyorlar ortasından orasından burasından cımbızla içinden çekiyorlar. Türkiye’nin ne samana ne de buğdaya ihtiyacı var. Niye ithalat yapıyorsunuz diyorlar. Ben de diyorum ithalatı bu ihracatı yapabilmek için! makarna, un fabrikalarımız boş mu kalsın. Bunun için ithalat yapılıyor.”dedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli kentimizde bir dizi ziyaretlerde bulundu. Burdur Valiliği ve Tarım İl Müdürlüğü’nden sonra Ak Parti İl Başkanlığı’nın ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Burdur’da tarım ve orman alanında yapılan yatırımları dair yaptığı konuşmanın ardından Ak Parti binasından ayrıldı.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Ak Parti İl binası ziyaretinde yaptığı açıklamasında;

“Burdur ziyaretimiz kapsamında burdayız. Mehmet Akif’in şehri olan Burdur’da olmaktan dolayı ayrı bir haz duyuyorum. Çok kısa bir zaman önce parlementer sistemden başkanlık sistemine geçtik. Aslında neden geçtik? Koalisyon üretmeyen bir sistem arayışımız vardı. Koalisyon üretmeyen bir sistem arayışı içerisinde de zamanında Özal’ın ve Demirel’in de dile getirdiği başkanlık sistemine geçilmiş oldu. Aslında neden ihtiyaç vardı? 1970’li yıllarda Türkiye’de çok büyük bir istikrarsızlık vardı, terör, anarşi, kuyruklar vardı. Margarin, salça , tüpgaz, sigara kuyrukları vardı. Yani memlekette neye ihtiyaç varsa onunuda kuyruğu vardı. 1980’lere geldiğimiz zaman Özal’la birlikte çok ciddi bir atılım ve prangaların atılması dönemini yaşadık. Ama 1990’lara geldiğimiz ülke tekrar  koalisyonlara mahkum kaldı. 2000’lerden sonra Özal’ın başlattığı atılımları kaldığı yerden devam ettiren Ak Parti ve Recep Tayyip Erdoğan yönetimi oldu. Burada en önemli şey koalisyonunun ortaya çıkarmayacağı bir iktidar. Böyle bir  yönetim sistemi Türkiye için en ideal denildi ve buna geçildi.”dedi.

Ak Parti’nin kuruluş itibariyle bir hizmet partisi olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirlli;

“Önümüzde seçimlerimiz var. Ak Parti kuruluş itibariyle bir hizmet partisi. Bugüne kadar yapılanlar tek başına iktidarın neler yapabileceğinin de bir göstergesi. Ulaştırma alanında Türkiye’nin dört bir tarafı yollarla örüldü. Sağlık alanında ambulans gelene kadar hasta ölürdü. Eğitim alanında 4+4+4 zorunlu hale getirildi. Ama eski sisteme baktığımız zaman 7 yıl ortalama tahsili olan milletle karşı karşıyaydık. Şimdi bu ortalamaların hepsi artacak. Enerji alanında çok büyük işler yapıldı. Tarım, orman ve su alanında da çok büyük işler yapıldı. 

Burdur’da son 16 yılda 1 milyarın üzerinde bir hibemiz var. Tarımsal hasılamız 5 misli artmış 2 milyar liraya gelmiş. Genç çiftçi projesi kapsamında 14 milyon lira para dağıtmışız. Mera ıslahında 14 bin dekar merayı ıslah etmişiz. Kırsal kalkınma ve hibelerde 30 milyona yakın hibemiz var. Büyükbaş hayvan adedimiz %90 artmış. 209000 başa gelmiş. Küçük 400000 başa gelmiş. %64 artışla. Süt üretimimiz %142 artmış, 350000 tona gelmiş. Orman ve su alanlarında 15 tane baraj ve gölet yapmışız. 200000 dekar sulamaya açılmış, 120 tane dere ıslahı. 92 milyon tane fidan dikmişiz. Şehir Ormanı 2 adet, bal ormanı 6 adet, mesire yeri 10 adet, Orköy hibe kredileri 18 milyon, 24 adette meteoroloji istayonu yapmışız. 

Bizim işimiz lafımızın ötesinde. Ak Parti kadroları önce iş yapıyor, laf üretmiyor. Karşıda CHP’nin bir laf siyaseti var. Şimdi de yeni bir slogan çıkarmışlar. Mart’ın sonu bahar diye. Bende onda diyorum ki fazla heveslenmesinler Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırrı. Milletin terazisi en güzel terazidir. Milletde hakettiğini yine CHP’ye verecektir. Ben bundan eminim.”bilgisi verdi. 

İhracat yapmanın ve katma değer yaratmanın önemli olduğunu vurgulayan Bakan Bekir Pakdemirli;

“Bizi eleştiriyorlar, bizi samana muhtaç ettiniz diye. Eğer malzeme bulamıyorsanız biz size malzeme verelim. Türkiye’nin saman ithalatı 9000 ton. Türkiye’nin saman ihtiyacı 66 milyon ton. On binde bir ama bunu milletvekilleri, grup başkanları ağızlarına her hafta çiğnemekten çekinmiyorlar. Birde yaptığım açıklamaları alıyorlar ortasından orasından burasından cımbızla içinden çekiyorlar. Türkiye’nin ne samana ne de buğdaya ihtiyacı var. Niye ithalat yapıyorsunuz diyorlar. Ben de diyorum ithalatı bu ihracatı yapabilmek için! makarna, un fabrikalarımız boş mu kalsın. Bunun için ithalat yapılıyor. 

Türkiye’nin 17 milyon dolar tarımda ihracatı var. 12 milyar dolarda ithalatı var. Türkiye’nin 5 milyar dolar fazlası var. İthalat yanlış bir şeyde değildir, ayıp bir şeyde değildir. Hollanda’nın 80 milyar dolar üzerinde ithalatı var. Ama Hollanda’nın tarımıyla övünmeyi biliyoruz değil mi? Önemli olan katma değer yaratmak, önemli olan ihracat yapmak. 

1980 öncesi bizi “bir Türk tüm dünyaya bedeldir” diye büyüttüler. İnancımız o yönde ama hep kendi dünyamızın içerisinde kapalı bir ülkenin içerisinde ve dışarıyı bilmeden yaşamışız. 1980’den itibaren Türkiye bu zincirleri kırmaya başladı. Ama ufak kendi dünyamızıda 1980’e kadar terk etmemiş Türkiye. Bize tarihimizi de yanlış öğrettiler. Özgüvenimizi kırdılar. Sağ olsun Menderes, Recep Tayyip Erdoğan, Özal, Erbakan bunların yaptıkları atılımlarla tekrar ülkemizi ecdadımızla gurur duyacağımız, bugünüyle yarınıyla gurur duyacağımız bir ülke haline getirdiler. 

Muhalefetin varlığından dolayı da seviniyorum. Böyle muhalefet olduğu sürecede Ak Parti’nin varlığı ilelebet devam edecektir. Neden buradayız? Çünkü bir şeye inanadığınız için buradasınız. Bu hoş sedanın mutlaka sürmesi lazım. Yanlış ellerle bu ülkenin yönetilmememsi lazım. Bu ülke çok eziyetler gördü ama ülke şu anda bir huzura kavuştu. Toplum bir şekilde birbiriyle kaynaştı. Türkiye Başkanlık sistemiyle geçmişe oranla çok daha iyi bir duruma gelmiştir. Çok daha iyi bir hale gelecektir.”değerlendirmesi yaptı. 

“Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Ak Parti Başkanlığı ziyaretinde yaptığı açıklamada;

“31 Mart yerel seçimleri öncesi bizleri ziyaret ederek bizleri desteklerinizle onurlandırdınız. Gerçekten adayımız Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edildikten sonra çalışmalarımızı dükkan dükkan, pazar pazar gezip yoğun bir şekilde gezip, halkımızın gönlüne dokunmaya çalışıyoruz. Tarım Bakanı’mızın vereceği müjdelerle üreticilerimiz ve çiftçilerimiz sevineceğine inanıyorum.”dedi.

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kur’tayaptığı konuşmada, Burdur’un hak ettiği hizmetleri alması için Burdur Belediyesi’ni alacaklarını vurgulayarak;

“İstanbul’da adaylık tanıtımı olduğu gün Cumhurbaşkanımıza söz vermiştim. O sözü Bakanımızın huzurunda tekrar yineliyorum. Elimizden geldiği kadar sıkmadık el, çalmadık kapı bırakmadan bütün benliğimizle çalışarak Burdur’un vatandaşının hak ettiği hizmetleri sağlamak için Burdur Belediyesi’ni alacağız. Hiçkimsenin kuşkusu olmasın.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Köşe yazarımız öğretmen Rıza Bulut’u kaybedeli 10 yıl oldu.

Oysa; 10 yıl önce yazdığı yazılar daha dün yazılmış gibi güncel, fırından yeni çıkmış ekmek gibi sıcacık.

Her ölüm erkendir ama, Rıza Bulut Hocamızın ölümü bir başka. Gündemin böylesine sıcak sorunların böylesine büyüdüğü ülkemizde ve ilimizde Rıza Bulut’un yazılarına günümüzde, dünden daha çok ihtiyaç var.

Köşe yazarımız Rıza Bulut Kozlucadan bir köylü çocuğu olarak, Gönen Köy Öğretmen Okulunda okurken, Henüz çocuk yaşta örgütlenmenin önemini kavrayıp bu yola baş koymuş bir sıra neferi.

Okulunu bitirdiğinde, yönünü belirleyip yüzünü halkına dönen bir öğretmen. 

Sınıfında, yoksul köy çocuklarını aydınlatıp, onları okumaya özendirip, sevdirerek,  hayatlarını kurtarıp yollarını aydınlatan bir ışık.

Gazetemizde köşe yazıları yazmaya başladığında da nasıl daha iyi yazarım, nasıl daha çok okura ulaşırım kaygısıyla kıvranan bir yazar.

“Farklı olmalı yazdıklarım, kolayca okunup, anlaşılmalı” arayışı ile yazdıklarıyla, her kesimden her görüşten okurların gönlüne girmeyi başaran bir gazeteci.

İşte bu yüzden; okurlarımız da bizde, Köşe yazarımız Rıza Bulut’u, ölümünün üzerinden geçen bunca yıla rağmen özlüyor, arıyor saygıyla anıyoruz.

Köşe Yazarımız Rıza Bulut Hocam;

Geçen yıllar unutturmuyor daha çok özletiyor seni…

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 28 Aralık 2018 16:21

İstiklal yerleşkesi beyaza büründü

25 Aralık Salı günü gece başlayan kar yağışı Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklâl Yerleşkesini beyaza bürürken, kartpostallık görüntüler ortaya çıktı.

Burdur’da mevsimin ilk karı dün akşam saatlerinde yağdı. İstiklal yerleşkesini beyaz örtüyle kaplayan kar, kartpostallık görüntüler oluşturdu. Manzaranın güzelliğine kapılanlar ise beyaza bürünmüş olan İstiklal Yerleşkesini fotoğrafladılar ve bu anları ölümsüzleştirdiler.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp ve Ticaret Borsası Genel Sektereteri Naile Küçükkepeci Ergün gazetemizi ziyaret etti.

Gazetemiz imtiyaz sahibi Adnan Taraşlı ile bir süre sohbet eden Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp tarım ve hayvancılık sektörünü ele alarak değerlendirmelerde bulundu.

Tarım ve hayvancılığın insanlık için önemli bir sektör olduğuna dikkat çeken Borsa Başkanı Gündüzalp, tarımsal üretim yapıp, bunun ticaretini yaparak ekonominin gelişimine katkıda bulunan çiftçilere teşekkür etti. Borsa’nın kent için önemli bir kurum olduğu bilgisini verdi. 

Tarımın toplumun kılcal damarlarına kadar yansıyon bir ekonomi yarattığını vurgulayan Başkan Gündüzalp, tarımın mutlaka öncelikle desteklenmesi gereken sektör olduğunu söyledi. 

Geçtiğimiz günlerde şeker fabrikasının özelleştirme ihalesinin iptal edilmesinin Burdur için müjde  olduğununun altını çizerek şeker fabrikasının Burdur’a kalışının sevindirici bir haber olduğunu vurguladı. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ilimize gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundu. 

İlk ziyaretine Burdur Valiliği’yle başladı. Burdur’a gelen Bakan Pakdemirli, Vali Hasan Şıldak’ı makamında ziyaret ederek, bir süre görüştü.

Valilik şeref defterini imzalayan Pakdemirli, ardından İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne geçti.

Basına kapalı gerçekleşen ziyarette Pakdemirli, İl Müdürü Oktay Darcan ve müdürlük çalışanları vile bir araya geldi. Tarım İl Müdürlüğü’nü ziyaretin ardından Ak Parti İl Başkanılğı’nı ziyaret etti

Yayınlandığı Kategori Manşet

Milletvekili Mehmet Göker ihaleyi alan firmanın yükümlülüğünü yerine getirmediği için Burdur Şeker fabrikasının satışının iptal edildiğine işaret ederek “Can damarımız olan Burdur Şeker Fabrikası acilen modernize edilmeli ve kapasitesi büyütülerek üretimi arttırılmalıdır.” Dedi;

 Bu durum Burdur’umuzda büyük bir sevinçle karşılanmıştır. Çünkü Burdur’da 1955 yılından beri faaliyet gösteren ve bacası tüten tek ağır sanayi Burdur Şeker Fabrikasıdır.  Bilindiği üzere Burdur Şeker Fabrikamız 26 Nisan 2018 tarihinde yapılan bir ihale ile Konyalı bir firma olan Erser Tarım Makinaları ile Romanya’da plastik üzerine kurulu olan Sterk Plastik ortaklığına 487 milyon liraya satılmıştır. 15 Ağustos 2018 tarihinde fabrikanın satışının gerçekleşmesi gerekirken firma ek süre istemiş ve bunun üzerine firmaya 31 Ağustos 2018 tarihine kadar ek süre verilmiştir. Yine devir işlemini yapmayan firmaya son olarak 25 Aralık 2018 tarihine kadar üçüncü bir uzatma hakkı tanınmıştır. 

Söz konusu firma yükümlülüğünü yerine getiremediği için satış iptal edilmiştir. Bu durum Burdur’umuzda büyük bir sevinçle karşılanmıştır. Çünkü Burdur’da 1955 yılından beri faaliyet gösteren ve bacası tüten tek ağır sanayi Burdur Şeker Fabrikasıdır. Burdur’umuzda yaklaşık 2 bin 200 pancar üreticisi 8 bölgede 80 bin ila 120 bin dekar arasında pancar ekimi yapmaktadır. Burdur Şeker Fabrikası yılda ortalama 600 bin ton pancar işleyerek Burdur ekonomisine devasa bir katkı sağlamaktadır. 

Ancak özelleştirme haberinden sonra ve mevsimsel etkilerle birlikte yıllık ortalama 600 bin ton olan şeker pancarı üretimimiz bu yıl neredeyse yüzde 30’luk kayıpla 410 bin tona düşmüştür. Bundan sonra Burdurlular olarak bize düşen, şeker pancarı üretimini 600 bin tonun daha da üzerine çıkarmak için neler yapılabileceğini düşünmek olmalıdır.

Çünkü şeker pancarı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en fazla katma değer ve istihdam yaratan ürün olarak göze çarpmaktadır. Üretilen şeker pancarı üreticilerin, yaş küspe hayvancıların, şeker de tatlandırıcı sektörünün lokomotifi konumundadır. Söz konusu bu fabrikaları “kâr etmiyor” mantığıyla yola çıkarak özelleştirmeye çalışmanın yanlış olduğunu en başından beri söyledik. 

Tüm gelişmiş ülkelerde şeker pancarından şeker üretimi, diğer ürünlere göre en az dört kat fazla katma değer yarattığı için desteklenmektedir. Şeker pancarı istihdam sorununa çözüm olabilecek en önemli ürünlerden biridir. 

Ekonomiye katma değer sağladığı ve istihdam yarattığı için

Hayvansal üretime ciddi oranda kaynak sağladığı için 

Halkın sağlığını ön planda tuttuğu için

Can damarımız olan Burdur Şeker Fabrikası acilen modernize edilmeli ve kapasitesi büyütülerek üretimi arttırılmalıdır.

Kamuoyuna saygılarımla…

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 28 Aralık 2018 16:21

Emek Pazarın’da Başkan’dan çorba

Burdur Belediyesi özellikle soğuk havaların olduğu günlerdeki  çorba ikram geleneğini sürdürüyor. Hava sıcaklığı eksi derecelere düşünce,  Emek Mahallesi’nde kurulan semt pazarındaki esnaflara ve alışveriş yapan vatandaşlara çorba ikramı yapıldığı açıklandı;

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP Milletvekili Mehmet Göker, İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan, CHP Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, Meclis üyeleri ve partililerle birlikte Emek Mahallesinde kurulan Semt Pazarındaki esnafları ziyaret ederek, sıcak çorba ikramıyla vatandaşın içini ısıttı. 

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Milletvekilimiz, İl-İlçe Başkanımız, Meclis Üyelerimiz ve partililerimizle birlikte Emek Mahallemizdeki Semt Pazarı esnaf ve alışveriş yapan hemşehrilerimize sıcak çorba ikramı gerçekleştirdik. Bu soğuk havada esnafımıza ve alışveriş yapan hemşehrilerimize sıcak çorba ikramımızla içlerini bir nebze ısıtabildiysek ne mutlu bizlere. Vatandaşlarımız tarafından ilgi gören bu uygulamamızı uzun zamandır devam ettiriyoruz. Paylaşmak bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Burdur Belediyesi olarak, şehrimize ve vatandaşlarımıza layıkıyla hizmet etmek için çalışıyoruz. Alt yapıdan üst yapıya, kültürel, sanatsal ve sosyal projelere kadar geniş bir çerçevede hizmet sunuyoruz. Her zaman yanımızda olan ve bize desteklerini esirgemeyen tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection