Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cumartesi, 22 Aralık 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Milletvekili Mehmet Göker yazılı açıklama yaparak “ürettiğiyle kazanamayan çiftçimiz yoksullaştığı için üretmeyi bırakmış durumdadır. İthalata dayalı politikalar ülkeyi ileriye götüremez. Üretim olmadan fiyatları düşüremezsiniz;  

 Dün bir gazeteye demeç veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Saman ithal ettiniz, buğday ithal ettiniz’ diyenlere karşı şunu söylüyorum; Türkiye’de para var ki ithalat yapabiliyor” diyerek AKP’nin Tarım Politikasını gün ışığına çıkarmıştır. Sayın Bakanın mantığına göre, parası olan ülkelerin üretim yapmaması gerekirken, bizden kat be kat zengin ülkelerin kendi çiftçisine destek verdiğini ve tarımda ihracatçı ülke olduklarını görüyoruz. 

Sayın Bakanın mazot, gübre, yem gibi tarımsal girdi fiyatlarından haberi yokmuş gibi demeç vermesine şaşırmıyoruz. AKP iktidarından önce dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydik ancak AKP sayesinde tarımda ithalatçı ülke olduk. 

Sayın Bakanın öncelikle bilmesi gereken şudur ki, tarım alanlarımız azalmıştır. 2002 yılındaki ekilebilen tarım alanımız 26,4 milyon hektarken son 16 yılda 3,2 milyon hektar tarım alanı kaybedilmiştir. Bugün 23,2 milyon hektar ekilebilir tarım alanına sahip olmamıza rağmen bunun sadece 19 milyon hektarı ekilebiliyor. Bunun yanı sıra, ülkemizde 32 milyon dönüm arazi ekilemezken Sudan’dan 7 milyon 805 bin dönüm arazi kiralanarak yerli üreticiye bir darbe daha vuruluyor.

Mera alanları da azalmıştır. 2002 yılında 16,5 milyon hektar olan mera alınımız şimdilerde 14,5 milyon hektara düşmüştür. Hayvancılıkta maliyetin yüzde 60-70’inin yem olduğu göz önüne alınırsa meralarımızın önemi ortaya çıkacaktır.

Sonuç olarak artık ürettiğiyle kazanamayan çiftçimiz yoksullaştığı için üretmeyi bırakmış durumdadır. İthalata dayalı politikalar ülkeyi ileriye götüremez. Üretim olmadan fiyatları düşüremezsiniz.  

Ülkemizi içine düştüğü bu durumdan çıkarmanın tek yolu üreticiyi desteklemekten geçmektedir. Ülkemiz artık kendi çiftçisine, üreticisine kayıtsız şartsız destek vermek zorundadır. Çiftçinin kullandığı tarımsal girdilerin fiyatları ucuzlamadığı sürece ithalata bağımlı bir ülke olarak yaşamaya devam ederiz.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 22 Aralık 2018 14:24

24 Aralık 2018 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

24 Aralık 2018 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte gazetemizi ziyaret etti.

Ziyarette, seçim çalışmalarını hızlı bir tempoda yürüterek ev ev dolaşıp seçmenlerle birebir görüşmeye çalıştıklarını belirten Ak Parti Belediye Başkan Adayı Kurt;

“Benim için önemli olan, hem belediyecilik hizmetlerini, hemde şehrimizi geliştirecek projelerle halkın karşısına çıkmak. Belediye başkanlığını kazandığımızda, seçmenlerimize  farklı olarak ne yapacağımızı anlatmamız gerekiyor.

Ben iş dünyasından gelen bir aday olarak, iş dünyasından, sosyal hayattan ve tabiki siyasetten edindiğim tecrübeyi, Belediye başkanlığında değerlendirme avantajını kullanmak amacındayım. Geniş ve yetkin bir ekiple projelerimizi geliştirip, seçmenlerimize aktarma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Seçim sürecinde, Burdur Gazetesinin objektif habercilik anlayışıyla çalışmalarımıza yer verip kamuoyuna ulaştıracağını biliyor, misafir perverlikleri için teşekkür ediyorum” dedi

Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi’de yaptığı açıklamada, ‘seçim sürecinde zaman zaman adaylar arasında karşılıklı söylemler olsada, seçmen sonuçta, bunlardan ziyade adayların belediyecilik adına ne yapacaklarına bakarak karar verecek. O yüzden biz, seçmenlere ne yapılacağını anlatma gayretindeyiz. Ak Parti il, ilçe yönetimileri, kadın, gençlik kolları ve diğer çalışma gruplarımızla yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Yerel basının seçmenlerimize ulaşmamızda ne kadar önemli olduğunun farkındayız” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 22 Aralık 2018 14:24

Yeni hastane ihalesi yapıldı

Yeni Devlet Hastanesi’nin ihalesi yapıldı. Geçtiğimiz hafta yapılması planlanan ancak, 21 Aralık 2018 tarihine ertelenen Burdur Devlet Hastanesi binası ihalesi yapıldı.

Atatürk Mahallesi’nde bulunan ve TSK’dan tahsis edilen arazide yapılacak 475 yataklı Burdur Devlet Hastanesi inşaatı yapımı ihalesini kazanan firmanın isminin değerlendirme ve itiraz süresi sonrası açıklanacağı bildirildi.

Konuyla ilgili müjdeli haberi veren Milletvekili Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, 

“Yeni Burdur Devlet Hastanesi ihalesi gerçekleşti. Süreçte ihale değerlendirme aşaması olacak sonra itiraz süresi olacak. Sonra sözleşmeye davet aşaması gerçekleştirilecek ve sonrası yer teslimi olacaktır.Kamuoyuna sevgi ve saygılarla duyurulur.” açıklaması yaptılar.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 22 Aralık 2018 14:24

TÜİK'ten asgari ücret önerisi; 2213 TL

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Asgari Ücret Tespit TÜİK’in önerisi; Bir işçinin asgari geçim tutarı ağır statüdeki işlerde 2213 lira, orta statüdeki işlerde 1978 lira, hafif statüdeki işlerde 1841 lira İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü kez toplandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nca hesaplanan bir işçinin asgari geçim tutarı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısında Komisyon üyeleriyle paylaşıldı.

Buna göre TÜİK, bir işçinin asgari geçim tutarını ‘ağır’ statüdeki işlerde 2213 lira 40 kuruş, ‘orta’ statüdeki işlerde 1978 lira 80 kuruş, ‘hafif’ statüdeki işlerde 1841 lira 40 kuruş olarak tespit etti.

Rakamların gerek işçi gerekse de işveren tarafının tekliflerinin somutlaşması ve pazarlıklara başlanması bakımından belirleyici niteliği bulunduğu kaydedildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Adalet ve Kalkınma Partisi Burdur Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e nezaket ziyaretinde bulundu. Menderes Türel’in makamında gerçekleşen ziyarette yerel seçimlerle ilgili konuların görüşüldüğü açıklandı; 

Başkan Adayı Deniz Kurt gerçekleşen ziyarette Menderes Türel ile Burdur için hazırladıkları projelere ilişkin görüş alış verişinde bulundu. Burdur’un yol turizmi ile ilgili eksiklikleri noktasında hazırlanan projelerle ilgili Türel’in görüşlerini alan Deniz Kurt görüşmenin sonunda “Burdur’umuza yapabileceklerimizin sınırlarını zorlamak adına istişarelerde bulunmaya devam ediyoruz. Değerli başkanımız Menderes Bey ile de gerekli istişareleri yaptık. Burdur’un gelişmesi için şimdiden gecemizi gündüzümüze katmaya başladık. Önce Milleti Önce Memleket düsturuyla çıktığımız bu yolda Burdur’un hak ettiği değeri alması için bir an bile durmadan çalışacağız. Burdurlu hemşerilerimiz projelerimizi açıkladığımızda bu gerçeği daha net görecekler” ifadelerini kullandı. Menderes Türel’in Burdur için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu da belirten Deniz Kurt Ak Parti Belediyeciliğini Burdur’un her metrekaresinde hissedileceğini sözlerine ekledi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı üyesi, Bayram Özçelik, Anadolu Ajansı’nın (AA) “Yılın Fotoğrafları” oylamasına katıldığı açıklandı;

AA Parlamento Haberleri Editörlüğünü ziyaret eden Özçelik, “Yılın Fotoğrafları” oylamasına ilişkin bilgi aldı.

AA foto muhabirlerinin yurt içinde ve yurt dışında çektiği fotoğrafları inceleyen Özçelik, “Haber”, “Yaşam” ve “Spor” kategorilerinde “Yılın Fotoğrafları”nı oyladı.

Haber kategorisinde Özkan Bilgin’in, “Mehmetçik’ten ilk iftar” başlıklı fotoğrafı seçen Özçelik, fotoğrafı görünce, iftar sofrasında şehit olan  akrabasını köylüsü Şehit Hikmet Zengin’i hatırladığını ifade etti.

“Yaşam” kategorisinde tercihini İlhami Çetin’in, “Ali dede ve kedisi” fotoğrafından yana kullanan Özçelik, çok beğendiğini söylediği fotoğrafın, hayvan sevgisini çok iyi anlattığını belirtti.

Özçelik, “Spor” kategorisinde ise Ali İhsan Öztürk’ün “Atlı savaş oyunu” başlıklı fotoğrafına oy verdi.

“Yılın Fotoğrafları” oylamasında yer alan fotoğrafları değerlendiren Özçelik, “Hepsi özenle seçilmiş, görsel hafızayı taze tutan fotoğraflar. Fotoğrafların, bu şekilde oylamaya sunulması hem hafızları tazelemesi hem de tarihe not düşülmesi açısından çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection