Tarihe göre süzülmüş ögeler: Cuma, 21 Aralık 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

22 Aralık 2018 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Büyük takımların üniversitedeki toplulukları olan UNİBJK, ultrAslan UNİ ve UNİGFB, İrem Ayvalı için hazırlanan sürprize tam kadro destek verdi.  

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, yaklaşık iki yıldır Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde mide kanseri tedavisi gören İrem Ayvalı’ya yapılan sürprize büyük takımların üniversitedeki  gruplarıda katıldı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrenci toplulukları mide kanseriyle mücadele eden lise öğrencisi İrem Ayvalı için moral gecesi düzenledi. 

Öğrenciler, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcilerinin katıldığı etkinlikte, kanser tedavisi gören İrem için şarkı ve türküler seslendirildi. Salonun ışıklarının bir anda sönmesinin ardından, katılımcıların telefonlarının ışıklarını yakarak İrem’e şarkılar söylemesi duygu dolu anların yaşanmasına sahne oldu.

Lise öğrencisi 17 yaşındaki İrem de annesiyle söylenen şarkılara eşlik etti. Öğrenciler İrem’in yanına gelerek ona güç verdiler. Üniversitenin tüm toplulukları tek tek sahneye çıkıp İrem’e hediyelerini verdiler. Fenerbahçeli İrem’i en çok duygulandıran ise tuttuğu takımının atkısının ona armağan edilmesiydi. Traftar grupları İrem Ayvalı’ya takım atkıları ve hediyeler verdiler.  Genç Fenerbahçeli İrem Ayvalı’ya hediyesini veren Genç Fenerbahçeliler topluluk temsilcisi, İrem’in Genç bir Fenerbahçeli olarak her zaman kararlı olması ve pes etmemesi gerektiği sözünü alarak, bu mücadelede topluluk olarak her zaman yanında olduklarını, bir an önce iyişleşmesini, mücadelesini ne olursa olsun bırakmamasını istedi. İrem Ayvalı’da bu nazik davranışlarından ötürü organizasyonda emeği geçen herekese teşekkür etti. Genç Fenerbahçeli İrem Ayvalı’nın en büyük hayali ise Murat Boz ve Hadise’yi görmek, onlarla şarkılarını seslendirmek. 

Düzenlenen gecede salon, İrem Ayvalı’nın sevenlerince tıka basa doluydu. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrenci topluluklarıda İrem Ayvalı’nın her zaman yanında olduklarını ve en kısa sürede iyileşmesi gerektiği temennisinde bulundu. İrem Ayvalı’da bu güzel sürpriz için emeği geçen herkese teşekkür etti. 

İrem Ayvalı, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu gece kendisi için yapılan sürprizi beklemediğini, çok mutlu olduğunu dile getirdi. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 21 Aralık 2018 15:48

Alaca Dokumaları canlanma atağında

Alaca Dokuma Satış Mağazası Aralık sonunuda yeni yerine taşınıyor. 

Burdur Alaca Dokumaları, 1950’lili yıllara kadar ilimizin önemli geçim kaynaklarından biriydi.Alaca dokumasının canlanması, yeniden geçim kaynağı hâline gelebilmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Masa ve sehpa örtüleri, atkı, şal, sini bezi, göynek, peştamal, el bezi, peçete, peşkir ürünleri olarak üretilen alaca dokumaları, özgün moda tasarımı olarak piyasada yerini almakta. Günümüzde, Burdur Belediyesi hizmet binasında mevcut tezgâhlarda Burdurlu kadınlarca alaca dokumaları bütün güzelliği ile dokunmaya devam etmekte, turistlerin giyimine ve evlerine ayrı bir sanatsal estetik katmaktadır. 

Burdur Belediyesi Alaca Dokumaları Satış Mağazası Sorumlusu Rahime Yalkın, Burdur Alaca Dokumaları’yla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada;

“ Alaca dokumaların ipliğini Denizli’den alıyoruz. Kumaşlarımız el tezgahlarında dokunuyor. Özelliği de % 100 pamuklu olması. Çeşitler olarakta şal, fular, masa örtüsü, şömen tabla, metrelik kumaşlar, namaz tülbentleri, seccade, erkek şalları yer alıyor. İl dışına satışlarımız oluyor. Yine fuarlarımız oluyor il dışında. 

Halkımızından ilgisi yoğun alaca dokumalara karşı. Artık insanlar hazır ürünlerden bıkınca doğal ürünlere döndü. Mağazamıza gelen müşterilerimiz şal, fular, örtüleri alıyorlar. Örtülerimizdeki desenler otantik. 

İlimizin alaca dokumalara karşı ilgisi yoğun. İl dışına çıkacak kişiler hediye amaçlı alaca dokumaları alıyorlar. İl dışından Burdur’a gezmeye gelenler alıyor. Talep güzel yani. 

Haftanın 6 günü mağazamız açık. Müşteri olduğu sürece gece gündüz açığız. 

Şallar 30 Lira, masa örtüsü ve şömenlerin fiyatı modeline gore değişiyor. Bütün ürünlerin 2. ürünleri sipariş. Müşterilerin isteklerine göre de hizmetimiz mevcut. Müşterinin verdiği en, boy, renk ve model dahilinde yapıyoruz.  

Burdur Alaca Dokumaları Atölyesi 15 yıldır ilimize katkı sunuyor. Bütün resmi daireler yine bizim müşterimiz. Dışarıdan gelen misafirlerine hediye vermek için alıyorlar.  Öğretmenler ve diğer memurlar da il dışından gelen arkadaşlarını getiriyorlar buraya alışveriş yapıyorlar.” Bilgisi verdi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Tarımsal Kalkınma Vakfı Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Taşan yayınladığı bültenle Devletin kooperatifçiliği destekleyecek politikalar uygulayarak, kooperatifleşmeyi daha çekici bir hale getirmesi gerektiğini belirterek; “*Devlet kural koyucu, yönlendirici, destekleyici ve denetleyici olmalıdır.” Dedi;   

Tarımsal nüfusun önemli bir çoğunluğunu oluşturan küçük tarım işletmelerinin üretimde kalması, büyük üretim gücü ve teknolojiye sahip üreticilerle rekabet etmesi her geçen gün zorlaşırken, küçük işletmeler hem iç piyasada var olabilme, hem de büyük işletmelerle rekabet etme gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu durumda üreticilerin örgütlenmesi kaçınılmazdır. 

  Üreticinin örgütlenmesi ve pazarda etkin bir konuma gelebilmesinde en önemli araç tüm gelişmiş ekonomilerde olduğu gibi kooperatiflerdir. Türkiye gibi, işletmeleri küçük olan ülkelerde üreticiler ancak, kooperatifler aracılığıyla modern ve ekonomik ölçekli tarım yapabilirler. Kırsal kesimde yaşayan üreticilerimizin ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çeşitli yasaları dayanak almak suretiyle, değişik çiftçi organizasyonları oluşturarak örgütlendikleri bilinmektedir. AB ülkelerinde özellikle tarımda kooperatifçilik çok büyük bir ağırlığa sahiptir. Kooperatiflerin payı tarımsal girdi sağlamada % 50, tarımsal ürünlerin alımı, işlenmesi ve pazarlanmasında % 60 ve dış satımda ise % 50’den fazladır. AB ülkelerinde 32 bin tarımsal kooperatif var olup, bunların ortak sayısı 12 milyondur. Tarım kooperatiflerinin AB ülkelerinde yıllık iş hacmi yaklaşık 200 milyar Euro’ya ulaşmıştır. 

Ülkemizde tarımsal kalkınma kooperatiflerinin pazar etkinlikleri son derece düşük düzeydedir. Ancak, hayvancılık, seracılık ya da yaş meyve, sebze üretimi, depolanması, ambalajlanması ve nakliyesi konusunda faaliyet gösteren ve çoğu küçük ölçekli de olsa kendi tesislerini kuran başarılı tarımsal kalkınma kooperatifleri mevcuttur. Tarımsal kalkınma kooperatifleri; tarım işletmelerini verimli hale getirmek, pazarlamayı düzenlemek, girdi, kredi vb ihtiyaçları karşılamak, kırsal sanayinin kurulmasını sağlamak gibi birden fazla amacı gerçekleştirmek için kurulmuşlardır. Ülkemizde halen faaliyet gösteren Tarımsal Kalkınma kooperatiflerinin sayıları bugün itibariyle 10 Bin olup, ortak sayıları ise yaklaşık 2.5 Milyondur.

Türkiye, Tarım Bakanlığı bünyesinde tarımsal kalkınma kooperatiflerini desteklemeye başladığı 1990 yılından 2002’ye kadar toplam 287 kooperatife 87 Milyon TL destek vermiştir. Ülkemizde tarımsal kalkınma kooperatiflerinin desteklenmesi 2003 yılından 2011 yılına kadar çok büyük oranda artmış olup, yaklaşık 2 milyar TL’yi bulmuş, 1.932 tarımsal kalkınma kooperatifi yatırım programına alınarak desteklenmiştir. Bu kooperatiflerde üye olan 180 bin aile bu desteklerden faydalanmıştır. Bu projelerdeki temel amaç;  köylerde, kırsal alanda yaşayan, çiftçilikten ve hayvancılıktan başka yapacak işi olmayan kişilerin bir araya gelmek suretiyle bir ekonomik güce dönüştürülmesi ve bunun üzerinden hem istihdam yaratılması hem de milli ekonomiye katkı sağlanması olmuştur.

Zeytinyağı işleme, konserve, salça, süt işleme, yem fabrikası, ürün paketleme, soğuk hava deposu, gibi projelerde “Kooperatif Mülkiyetindeki Projeler”; üretim projelerinde ise “Ortaklar Mülkiyetindeki Projeler” desteklenmiştir. Bir köy bir proje olarak değerlendirilmiş, değişik kapasitelerde hayvancılık ve bitkisel üretim projeleri geliştirilerek desteklenmiş, borçlanma şartları, vade ve faiz oranları cazip hale getirilerek uygulanmıştır. 2003 yılında uygulamaya konulan “Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi” ile de faizsiz borçlandırma yapılmıştır. Bu süreçte verilen kredilerin % 80-90 oranında geri dönüşü sağlanmıştır. Bilhassa hayvancılık projeleriyle damızlık yetiştiriciliği önemli ölçüde teşvik edilmiştir. 

2011 Yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın yeniden yapılanması ile çiftçi örgütlenmesi, desteklenmesi ve eğitim-yayım hizmetlerinden sorumlu olan TEDGEM (Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü) kaldırılmış, Örgütlenme ve kırsal kalkınma kısmı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü bünyesinde bir daire başkanlığına, Eğitim-yayım kısmı da Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığına aktarılmıştır. Bununla birlikte eskiden Kooperatifler Genel Müdürlüğünden beri devam eden kooperatif projelerinin desteklenmesi hizmetleri de iptal edilmiştir. Kooperatiflerin kredi ihtiyaçlarının Ziraat Bankasından sübvansiyonlu kredi kullanarak karşılanması öngörülmüş ancak, teminat ve ipotekteki ağır şartlar yüzünden hemen hemen hiçbir kooperatif bu kredilerden yararlanamamıştır. Bütçede “Borç verme” faslında olan ödeneğin de iptaliyle bazı projeler yarım kalmış, işletme sermayesi alamayan kooperatifler de ödeme güçlüğüne düşmüştür. 

Önerilerimiz:

*Devlet, kooperatifçiliği destekleyecek politikalar uygulayarak, kooperatifleşmeyi daha çekici bir hale getirmelidir.

 *Üretici birlikleri, ekonomik kuruluşlar olarak piyasaya girmeli, ürün alıp satarak piyasayı düzenlemeli, üreticiye ucuz girdi temin etmeli; soğuk hava depoları, ürün işleme ve paketleme tesisleri kurarak ürüne katma değer kazandırmalıdır. 

*Türkiye’deki tarımsal örgütlenme yapısı yeniden masaya yatırılarak yetki ve sorumluluklar yeniden belirlenmeli ve bunun devamında da güçlü bir yapılaşma ile daha fonksiyonel bir hale getirilmelidir.

*Kırsal refahın sağlanmasında örgütlü yapılanmanın temelini oluşturan tarımsal amaçlı kooperatiflerin idari, teknik ve mali kapasitelerinin geliştirilmesi desteklenmelidir.

*Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde eskiden olduğu gibi Çiftçi Örgütlenmesinden sorumlu bir Genel Müdürlüğün kurularak, geçmişte uygulanan ve çoğu başarılı örnekleri olan Ortaklar Mülkiyetinde Kooperatif Projeleri’ne benzer projeler geliştirilerek Kooperatif ve Üretici Birlikleri Projeleri cazip şartlarda desteklenmelidir. 

*Devlet kural koyucu, yönlendirici, destekleyici ve denetleyici olmalıdır.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri ve Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Selim Cerah’ın Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ı  ziyaret ettiği açıklandı;

Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜGVA, MAKÜ Yeniler Topluluğu, Yeni Nesil Gençlik Vakfı’nın ortaklaşa yürüttüğü projede, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri ve Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Selim Cerrah Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Avşar Han sinema salonunda gençlerle buluştu.

Etkinlik sonrasında Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ı makamında ziyaret eden Selim Cerrah, MAKÜ’de yapımı devam eden Spor Kompleksi hakkında bilgiler aldı.  

Ziyarette Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya, MAKÜ Yeniler Topluluğu ve Yeni Nesil Gençlik Vakfı üyelerinin de eşlik ettiği ziyarette Rektör Korkmaz ziyaretten dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri ve Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Selim Cerraha’a MAKÜ anmalığı takdim etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı Okul Sporları Gençler Kız-Erkek Dart İl Birinciliği yarışması Burdur Gençlik Merkezi Çok Amaçlı Spor Salonu’nda çekişmeli geçen müsabakalar ile sona erdi.

Genç Kızlar kategorisinde Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, Tefenni Barutlusu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, Burdur Lisesi üçüncü, Karamanlı Anadolu Lisesi üçüncü oldu.

Genç Erkekler kategorisinde Tefenni Barutlusu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, Burdur Lisesi üçüncü, Karamanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncü oldu.

Dereceye giren takımlara ödülleri Spor ve Okul Sporları Şube Müdürü Mustafa Kemal Sever, Burdur Lisesi Müdürü İbrahim Çetin, Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu İl Temsilcisi Yeliz Gider ve Beden Eğitimi öğretmenleri tarafından verildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

TEMA Vakfı, IKEA Türkiye ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iş birliğinde başlayan Evimiz Dünya Projesi ile çocuklara sürdürülebilirlik ve tüketim alışkanlıklarıyla ilgili farkındalık kazandırılması hedefleniyor. Proje IKEA Türkiye mağazalarındaki poşetlerin satışlarından elde edilen gelirle hayata geçiriliyor. 

TEMA Vakfı’ndan, IKEA Türkiye ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde çocukların sürdürülebilirlik kavramı üzerine düşünmeleri ve evde yapabilecekleri tasarruf davranışları ile ilgili farkındalık kazanmaları için “Evimiz Dünya Projesi”nin hayata geçirilmesine ilişkin açıklama yapıldı;

Projenin kamuoyu duyurusunu yapmak, bugüne kadar gerçekleştirilen ve önümüzdeki dönem için planlanan çalışmalarla ilgili detayları paylaşmak üzere bir basın toplantısı düzenlendi.

Bugüne kadar 7.300 çocuk yüz yüze eğitim aldı

Doğa bilinciyle büyüyen nesiller için okullarda doğa eğitimleri verdiklerini belirten TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “Çocukların sürdürülebilir bir yaşam için doğru tüketim alışkanlıkları konusunda farkındalık kazanması amacıyla IKEA Türkiye ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile Evimiz Dünya Projesi’ni geliştirdik. Ekolojik ayak izimiz her geçen gün artıyor. Mevcut tüketim alışkanlıklarımızla 1,5 dünya tüketiyoruz. Oysa sadece bir dünyamız var. Bu yüzden programımız ile çocukların öncelikle evde tasarruf ve bilinçli tüketim alışkanlığı kazanmasını amaçlıyoruz. Evimiz Dünya Projesi, okullarda 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik sınıf içi eğitimi ve bahçe uygulamalarını, IKEA mağazalarında çocuk etkinlikleri ve uygulamalarını, daha fazla çocuğa ulaşabilmek için de eğlenceli bir dijital oyunu kapsıyor. Milli Eğitim Bakanlığımızın belirlediği kazanımlara uygun, çocukların merak ederek ve eğlenerek öğrenmesini sağlayacak eğitici materyaller ve deneyimli gönüllü eğitmenlerimiz ile projeyi uygulamaya başladık. Ocak 2017’de başladığımız proje kapsamında bugüne kadar 20 ildeki 119 okuldan 6.300 çocuğumuz okul etkinliklerine katıldı. IKEA mağazalarında gerçekleştirdiğimiz hafta sonu etkinlikleri ile de 1.000 çocuğumuza ulaştık. Tasarruf ve tüketim alışkanlıklarını eğlenceli ve öğretici şekilde öğrendikleri dijital oyun ise 44.000 çocuğa erişti. Bu değerli projede emeği geçen başta Milli Eğitim Bakanlığı ve IKEA Türkiye olmak üzere herkese doğa adına teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

Poşetlerden elde edilen gelir ile 2.500 çocuk daha eğitim alacak 

Sürdürülebilirliği iş yapış süreçlerinin ve demokratik tasarım anlayışlarının bir parçası olarak gördüklerini belirten IKEA Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Senem Sadıklar, TEMA Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ilkokul çocuklarına evde doğru tüketim alışkanlıkları ile ilgili farkındalık kazandırmayı amaçladıkları Evimiz Dünya Projesi’nin bu kapsamda yürüttükleri önemli bir girişim olduğuna değindi. Senem Sadıklar, “Sürdürülebilir kaynaklar ve iş modelleri ile insan yaşamına ve çevremize pozitif katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Tasarımdan üretime, pazarlamadan satışa kadar tüm aşamalarda bu yaklaşımı benimsiyoruz. Ortak evimiz dünyayı korumak ve evlerde sürdürülebilir bir yaşam için çalışıyoruz. Bu konudaki bilinç ve farkındalığın çocuk yaşlardan itibaren kazanılacağına dair inançla TEMA Vakfı ile ‘Evimiz Dünya’ projesini hayata geçirdik. Bugüne kadar mağazalarımızdaki etkinliklerle birlikte 7.300 çocuğa ulaştık. Üstelik yaratmak istediğimiz farkındalık ailelerin de katılımıyla çok daha geniş bir çevreye yayıldı. Projemizi gelecek dönemde daha da geliştirerek ulaştığımız kitleyi genişletmeyi ve ‘Evinizin Her Şeyi IKEA’ olarak sürdürülebilir yaşam hedefimize ulaşmayı amaçlıyoruz. Önümüzdeki yıl da IKEA mağazalarındaki poşet satışından elde ettiğimiz gelirle 20 ilde, okullarda, 2.500 çocuğun daha eğitimlere katılımını hedefliyoruz.  IKEA mağazalarındaki etkinlikleri önümüzdeki yıl da sürdüreceğiz” dedi.

Çocuklar doğanın dengesine hassasiyet göstermeyi öğrenmeli

Çevrenin bize gelecek nesillerin emaneti olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Proje Sorumlusu Songül Koçer, “Çocuklar doğal varlıkları koruma sorumluluğunu gündelik hayatın her aşamasında hissetmelidir. Ekosistemdeki her bir varlığın doğanın dengesi açısından çok önemli bir yeri var. Doğaya karşı gösterdiğimiz her davranış bir başka canlının yaşamını etkiliyor. Çocukların okulda aldığı eğitimi destekler nitelikte olan, sürdürülebilir bir yaşam için doğru tüketim alışkanlıkları konusunda farkındalık kazanmasını amaçlayan Evimiz Dünya projesi, bu kapsamda uygulanan önemli bir proje olma özelliği taşıyor” dedi.

Bu 20 İlden biriside Burdur ili idi.

*İlimizde 5 Okulda(U.S.O İlkokulu-Türker Erman, Türkiye Yardım Sevenler İlkokulu-Fatma Gök, Sakarya İlkokulu-Ergun Gencer, Bahçelievler İlkokulu-Raziye Açıkalın, Altın Terim Solmaz İlkokulu-Ali İhsan Işık öğretmenlerimizle ve öğrencileriyle birlikte gerçekleştirdik. Güzel bir çalışma oldu. Öğretmenlerimize, okul idaresine, gönüllü arkadaşlarıma, TEMA Vakfına, IKEA ya, Millî Eğitim Müdürlüğüne -emeği geçen herkese gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

TEMA Vakfı Burdur İl Temsilcisi  

Gülser BÜLBÜL

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection