Tarihe göre süzülmüş ögeler: Perşembe, 20 Aralık 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 20 Aralık 2018 16:02

Isparta dağ yolu kavşağında kaza 2 yaralı

Isparta Dağ yolu kavşağında dün sabah 08.15 sıralarında kaza meydana geldi.

H. Arslan yönetimindeki 20 FR 720 plakalı otomobil, V.Aksoy’un kullandığı 15 SA 626 plakalı otomobille çarpıştı. Çarpışmanın şiddetiyle Arslan’ın kullandığı 20 FR 720 plakalı araç refüje çıktı ve ardından trafik tabelalarını devirerek takla attı. 

H.Arslan kazayı çiziklerle atlatırken, V.Aksoy hafif yaralanarak 112 ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Burdur Devlet Hastanesi’nde tedaviye alınan V.Aksoy’un tedavisine başlandığı ve hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Polis ekipleri kaza nedeniyle tek şeritten trafiğin işlemesine izin verirken, kazaya karışan araçların olay yerinden kaldırılmasıyla ve karayolları ekiplerinin yoldaki temizleme ve onarım çalışmalarını bitirmesiyle birlikte yol tekrar normal seyirine döndürüldü.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 20 Aralık 2018 16:02

Kooperatifler kalkınmada büyük önem taşır

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü mesajı yayımladı;

21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü, ‘Atatürk’ün kanaatim odur ki, muhakkak surette birleşmede kuvvet vardır. Kooperatif yapmak, maddi ve manevi kuvvetleri, zeka ve maharetleri birleştirmektir’ sözünden de anlaşılacağı üzere, ilimizde, ülkemizde kooperatifçilik hareketine gönül vermiş, ülkemiz ve milletimize hizmet yolunda durmaksızın çalışan tüm üreticilerimizin günüdür.

Sosyal bir oluşum olan kooperatifçilik, ilk kez 21 Aralık 1844 yılında İngiltere’de kurulmuştur. Bu sebeple tüm dünyada 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü olarak kutlanmaktadır. Kooperatifçilik, birbirlerine meslek, sanat, toplumsal çıkar bağları olan grupların, kendi aralarında kurdukları demokratik işletme kuruluşlarıdır. Buradaki temel amaç kar değil, verimli çalışmak, ortak ihtiyaçları karşılamak, emek ve ürünleri değerlendirmektir. 

Sosyal sorumluluk ilkesi ile çalışan, temelinde dayanışma, topluma ve insana hizmet olan kooperatiflerimiz, bireylerin ve toplumun ekonomik ve sosyal kalkınması açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu günün birlik ve beraberliğimizi kuvvetlendirip, toplumumuzun ekonomik ve sosyal kalkınmasına vesile olmasını temenni eder, başta kıymetli üreticilerimiz olmak üzere, tüm kooperatifçilik camiamızın, 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü’nü kutlar, hepinize sağlıklı ve bereketli günler dilerim.”

Yayınlandığı Kategori Manşet

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, yaklaşık iki yıldır Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde mide kanseri tedavisi gören İrem Ayvalı’ya sürpriz yapıldı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrenci toplulukları, mide kanseriyle mücadele eden lise öğrencisi İrem Ayvalı için moral gecesi düzenledi. Öğrenciler, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcilerinin katıldığı etkinlikte, kanser hastası İrem için şarkı ve türküler seslendirildi. Salonun ışıklarının bir anda sönmesinin ardından, katılımcıların telefonlarının ışıklarını yakarak İrem’e şarkılar söylemesi duygu dolu anların yaşanmasına sahne oldu.

Lise öğrencisi 17 yaşındaki İrem de annesiyle söylenen şarkılara eşlik etti. Öğrenciler İrem’in yanına gelerek ona güçlü olması gerektiğini söyledi. Konuşmaların ardından Mide Kanseri rahatsızlığıyla mücadele eden İrem Ayvalı’ya MAKÜ öğrenci toplulukları çiçek ve hediyeler verdiler. İrem Ayvalı’da bu nazik davranışlarından ötürü organizasyonda emeği geçen herekese teşekkür etti. 

İrem Ayvalı, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu gece kendisi için yapılan sürprizi beklemediğini, çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Mide Kanseri olan İrem Ayvalı için düzenlenen Moral Gecesi’nde yaptığı konuşmada;

“Öncelikle böyle bir program organize ettikleri için öğrenci gruplarını tebrik etmek istiyorum. Gerçekten çok anlamlı ve başarılı bir organizasyon. Sizlerin huzurunda hepsini kutluyorum.Emeği geçen herkesede ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. 

İnşallah İrem’de kısa zamanda sağlığına kavuşacak. Ama İrem’le bizim dostluğumuz biraz eski. İrem’le 2004 yılının kış aylarının başında tanışmıştık. O da daha emziğiyle babasının, annesinin yanındaydı. Susamlık’ta küçük bir lojmanları vardı. Babası orada görevliydi. Orada tanışmaya başladık. Bazen ateş düşürücüsü, bazen antibiyotiği bazende onun vitaminini veren Eczacı Ali Amca’sıydım ben onun. Tabi zaman geçti, İrem büyüdü. Bizde büyüdük. Farklı yerlere gittik, farklı işlerle uğraşmaya başladık. Bir gün bir haber aldım, İrem rahatsızlık geçirmiş ve bunu duyduğum ilk anda ona destek verecek insanlardan biri olduğumu düşündüm. Şu nedenle, 1999 yılında eczanemi ilk açtığımda ilk ruhsatımı bana Sağlık Müdürlüğü teslim etmeye gelirken, kız kardeşim henüz 23 yaşındayken o amansız hastalıkla tanıştı. Bu hastalıkla tanışmak, yüzleşmek öyle çok kolay değildir. Zordur ama iradeniz, gücünüz ve inancınızla bu hastalığı yenebilirsiniz. Biz başardık, yendik. Şu anda kardeşimin 13 yaşında bir kızı var. İnşallah bizde bu hastalığı yeneceğiz. İrem’in de boy boy çocukları olacak. Bende bu işleri bitirdiğimde yeniden eczaneye döndüğümde onun çocuklarına yine ağrı kesici, ateş düşürücü ve antibiyotiklerini vereceğim.”dedi.  

MAKÜ Kültür ve Sosyal Araştırmalar Topluluğu Başkanı Ferdi Ersoy yaptığı konuşmada;

“Topluluk başkanlığı sıfatımı bırakıp konuşmama Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin ferdi olarak devam etmek istiyorum. Çünkü bugün burada toplanmamıza vesile olan prensesimiz İrem, diğer kardeşimiz Ayşe Semiha kardeşimiz için buradayız. 

İrem lise son sınıftayken bir gün ailesiyle piknik yapmaya gidiyor. Piknikteyken midesine bir ağrı giriyor. Nedenini öğrenmek için hastaneye gittiğinde kanser olduğunu öğreniyor. Ne yazık ki sadece bunu İrem’in ailesi biliyor ve hala herkes onun mide rahatsızlığından dolayı hastanede olduğunu sanıyor. Ta ki kemoterapiye kadar. Kemoterapiye girdiğinde ne yazık ki İrem şu cümleyi kuruyor. Baba ben bu hastaneden ne yazık ki canlı bir şekide çıkamayacağım’ ifadesini kullanıyor. Şükürler olsun ki şu an İrem o düşüncede değil. İrem şu an hastalığına meydan okuyor. İnşallah çok daha iyi olacak.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 20 Aralık 2018 16:02

21 Aralık 2018 - Cuma - Burdur Gazetesi

21 Aralık 2018 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Milletvekili Mehmet Göker, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya’da yaptığı Toplu Açılış Töreni’ndeki konuşmasında, FOX tv Ana Haber Bülteni Sunucusu Fatih Portakal’ı hedef alan konuşmasını meclise taşıyarak, “Fatih Portakal’ı size yedirtmeyiz.” Dedi.

 

FOX tv Ana Haber Bülteni Sunucusu Fatih Portakal, “Hadi bakalım barışçıl bir eylemle zamları, doğalgaz zamlarını protesto edelim. Hadi bakalım, yapalım. Yapabilecek miyiz?” ifadelerini kullanarak halkı sokağa çıkmaya teşvik etmeye yönelik söylemlerine ve Halkı kışkırttığı gerekçesiyle Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Konya’daki Toplu Açılış Töreni’nde sert sözlerle eleştirilmişti. Başkan Erdoğan’ın “Birileri çıkmış portakal mıdır mandalina mıdır sokağa çağırıyor. Haddini bil. Bilmezsen haddini, bu millet patlatır enseni” sözlerine karşı TBMM Genel Kurul Toplantısı’nda CHP Milletvekili Mehmet Göker’den Fatih Portakal’a destek geldi.

Milletvekili Göker Meclis Kürsüsüne çıkarak, “Şimdi bakın size şöyle göstereceğim. Bu portakal, bu mandalina, bu da Fatih Portakal. Buradan size sesleniyoruz; portakalı soyup yiyebilirsiniz ama Fatih Portakal’ı size yedirtmeyiz.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

MAKÜ öğrencilerinin ‘Hayaldi Gerçek Oldu’ projesiyle mezun olan 6 öğrenci için kep atma töreni yapıldı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği öğrencilerinin Topluma Hizmet Uygulamaları kapsamında uygulamaya koydukları ‘Hayaldi, Gerçek Oldu’ Projesi’nin kep atma töreni MAKÜ Konferans ve Sergi Salonun’da düzenlendi. Öğrencilerin kep atma töreni öncesi yapılan konuşmaların ardından müzik dinletisi ve halk dansı gösterisi yapıldı. Dans gösterileri sonrasında mezun olan Şehit Hakan Aktürk Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencilerine mezuniyet belgeleri verildiği esnada öğrencilerin keplerini havaya kep atma töreni hatıra fotoğrafınını çekilmesiyle sona erdi.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ‘Hayaldi Gerçek Oldu’ Projesi kapsamında organize edilen kep atma töreninde yaptığı konuşmada;

“Üniversitelerin toplama, hayata dokunduğu, sosyal sistemin çok  değerli bir konusuna el atmalarından dolayı ve bizim de bu sürece katkı vermemiz, bizimde bu sürece katkı vermemizden dolayı hepinizi kutluyorum. Sosyal hayat içerisinde bu kadar anlamlı, bu kadar önemli işler başarıyor ki arkadaşlarımız bizde bugün burada bu ortamda olmakta bize katkı ve değer katıyor. Öncelikli bunu ifade etmek istiyorum. Mehmet Akif Ersoy Ünversitesi topluma yönelmiş, ülkesine hizmet etme konusunda kendisine özel bir misyon oluşturmuş üniversite konumunda devam ediyor. Ancak tabiki projeler, fiziksel gelişim toplumun ekonomisine, sosyolojisine yön veren çalışmalar olmanın ötesine geçerek toplumsal mesleelirimize de kafa yoran bir uygulamalı bir eğitim bugün burada bir projeye dönüştürerek ve bu projeninde sosyal çıktılarını toplumsal bütünleşme amacına özgün bir çalışma yürütülmesiyle, ben, başta proje sorumlusu hocamızı ve bu atmosferi oluşturan öğretim elemanlarımızı kutluyorum ve ayrıca bu projeye gönülden destek veren ve bizide projenin parçası haline getiren özel eğitim meslek okulumuza öğretmenlerine ve bugün bizim mezuniyetimize ortak olan bize güç, enerji veren engelsiz gençlerimize de teşekkür ediyorum. 

MAKÜ her yıl binlerce mezun veriyor ve bu mezunlarımız sosyal sistemimize katılıyor. Topluma hizmet için yayılıyorlar. Ancak bu mezunlar üniversitenini tarihindeki en değerli mezunlar. Bizimde gelecekte gurur duyacağımız, kendilerini mezun etmekten dolayı şanslı hissedeceğimiz bir özel grubu mezun ediyoruz. Bize de bu şansı verdikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Çok güzel bir çalışmayla oluşturulmuş bir ikram. Güzel bir sofrada bizede yer ayırdıkları için öğretmenlere de teşekkür ediyorum.”dedi. 

Şehit Hakar Aktürk Özel Eğitim Meslek Okulu Müdüresi Emine Akkeyik’te mezuniyet süresince yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vererek;

“Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı ile müşterek düzenlediğimiz ‘Engelsiz Üniversite Hayaldi, Gerçek Oldu’ projesiyle beraber burada sizlerleyiz. Benim öğrencilerim için üniversite kelimesinin telaffuzu bile imkansız iken aslında bugün bu hayal gerçek oldu. Yüzlerindeki tebessümü ve heyecanlarını sizlere anlatmak isterim. Ama inanın bu konuda ben bile eksik kalıyorum. Dün sabah okulumuzdan bir hareketle başladı aslında bizim hayalimiz ve MAKÜ yerleşkesinde devam etti. Öğrencilerimiz önce kayıtlarını yaptırdılar. Sonra üniversiteyi gezdiler ve farklı etkinliklere katıldılar. Benim çocuklarım güzeldi, eğlenceliydi, farklıydı, mutluluk doluydu. Bu onlar için çok güzel bir deneyim oldu. Bu mutluluk aslında sizlerle beraber de devam ediyor. Öğretmen olarak dün onların sevincini izlerken şunu fark ettim aslında, benim öğrencilerim için güzel olan bir proje ama bu projeye gönül veren, gönül desteğini asla esirgemeyen, MAKÜ Sosyal Bilgiler Ana bilim Dalı için nasıl bir deneyim oldu sizce? Aslında en büyük kazancı onlar elde ettiler. MAKÜ onlara akdemik bilgileri verdi, vermeye de devam ediyor. Fakat benim öğrencilerimle beraber onlara manevi derslerini de verdi aslında. Bu proje ve eğitimleri daha da anlam kazandı ve daha da değerlendi. Birazdan öğrencilerim üniversiteden mezun olacaklar ve belgelerini alacaklar. Lütfen heyecanlarını maruz görün.” dedi ve çocukların yüreklerine dokunan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı’na, akademik kadroya ve bu projede desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür etti.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 20 Aralık 2018 16:02

DS Hükümlüleri belediyede çalışabilecek

Cumhuriyet Başsavcılığı ile Burdur Belediyesi arasında imzalanan protokolle, denetimli serbest hükümlüleri belediye birimlerinde çalıştırılabilecek.

Cumhuriyek Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz denetimli serbestliğe tabi olan hükümlülerin Burdur Belediyesi birimlerinde çalıştırılmak üzere usül ve esasları düzenleyen işbirliği prokotolü imzaladılar.

Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz arasında düzenlenen protokolün imzalanmasının ardından kouya ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection