Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 19 Aralık 2018 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 19 Aralık 2018 16:56

20 Aralık 2018 - Perşembe - Burdur Gazetesi

20 Aralık 2018 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Çarşamba, 19 Aralık 2018 16:51

Vali Şıldak vatandaşları dinliyor

Vali Hasan Şıldak’ın vatandaşların talep ve isteklerini, şikâyet ve önerilerini doğrudan dinlemek amacıyla başlattığı “Vatandaşla Buluşma Toplantılarına” devam ettiği açıklandı; 

Her hafta Salı günü 10:00 – 12:00 saatleri arasında yapılan toplantılarda vatandaşlarımızla bire bir görüşen Vali Şıldak, bu hafta düzenlenen toplantıda 58 vatandaşın talep ve isteklerini dinledi.  

Toplantıların daha geniş kesimlerle görüşmek, talep ve sorunlarını bire bir dinleyerek, çözümler üretmek için vesile olduğu, birlik ruhunu pekiştirdiği ifade eden Vali Şıldak, toplantılara düzenli olarak devam edeceklerini ifade etti.

Kendisine iletilen isteklerle ilgili de, çözümü noktasında bütün birimlerin vatandaş memnuniyetini esas alan bir anlayışla gereken hassasiyeti göstereceğini, kurumlar nezdinde gereken takibin yapılacağını belirtti.

Vali Hasan Şıldak’la görüşen vatandaşlar, gösterdiği yakın ilgi ve alakası için, kendilerini dinlediği  için teşekkür ederek duydukları memnuniyeti ifade etti.

Toplantıda Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ramazan Erdim, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hasan Taşdemir, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Murat Yarar  hazır bulundu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP  Belediye Meclis Üyesi Adayı Yurtsever Çelikkaya gazetemizi ziyaret etti. 

Gazetemiz İnternet Editörü Süleyman Sırrı Taraşlı ile bir süre sohbet eden CHP Belediye Meclis Üyesi Yurtsever Çelikkaya, seçilmeleri durumunda il ve ilçelere yapılacak olan hizmetler hakkında bilgi verdi.

Burdur’un huzuru ve refahı için çalışmaya gayret edeceğinin altını çizen CHP Belediye Meclis Üyesi Adayı Yurtsever Çelikkaya; “1983’ten beri CHP’nin parti üyesiyim. İl ve ilçe yönetiminde, kadın kollarında çeşitli görevler aldım. CHP Belediyesi döneminde çok büyük yatırımlar ve hizmetler yapıldı. Bu hizmetlerin devamı için vatandaşlarımız da çok dikkatli oy kullanmalıdır. İnşallah Burdur’da ve tüm ilçelerimizde kazanan Burdur ve CHP olacaktır” dedi. 

Gazetemiz İnternet Editörü Süleyman Sırrı Taraşlı, yerel seçimlerin Türkiye’ye ve Burdur’a hayırlar getirmesi temennisinde bulundu. 

İnsanların seçimlerden sonra tekrar birbirleriyle kucaklaşacağını vurgulayan Taraşlı, 31 Mart yerel yönetimler seçiminin birlik, beraberlik ve huzur içerisinde geçmesi dileklerinde bulundu. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türk Kamu Sen Burdur Şubesi Başkanı Orhan Akın, insanlık katledilmeden, yaşanan trajedi daha da büyümeden önce Türk Hükümeti’ni ve Birleşmiş Milletler Örgütünü, Doğu Türkistan’da yaşanan  katliamı durdurmak üzere yetkili organlarını harekete geçirmeye ve etkili tedbirler almaya çağırdı;

Gözümüze uzak, gönlümüze yakın Doğu Türkistan’dan yükselen çığlıkla yüreklerimiz yanmaktadır.

Neredeyse 250 yıldır Doğu Türkistan’da bir millet kan ağlarken; bütün dünya kör, sağır, dilsiz; bu hayasız, bu alçakça zulmü seyretmektedir. Ne yazık ki, milletimizin büyük çoğunluğunun yaşanan insanlık dramından haberi dahi yoktur.

Çin Devleti, yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan’da sistematik katliamlar gerçekleştirmektedir. Türkistan kan gölü haline gelmişken başta İslam ülkeleri ve Birleşmiş Milletler yaşanan dramı görmezden gelmekte, sözde insan hakları savunucuları susmakla yetinmektedir. Doğu Türkistan’da evlerinden, yurtlarından edilmiş milyonlara, katledilen canlara kimsenin gözlerini kapatma hakkı yoktur.

Türkmen soydaşlarımız toplama kamplarında tecrit altında tutulmakta, türlü işkencelere maruz bırakılmaktadır. Ne hikmetse bu vahşet, basın yayın organlarının ilgisini çekmemekte, birçok basın kuruluşu için akan Türk kanı haber değeri dahi taşımamaktadır. Ne Batı’da ne de Türkiye’de işgal altındaki Türkistan’ın çığlığı bir türlü duyulmamakta, akan kan Türk’ün olunca kulaklar sağır, gözler kör olmaktadır.

Birleşmiş Milletler; Temel İnsan Hakları Sözleşmesi, Soykırımın Önlenmesi ve Savaş Suçlularının Cezalandırılması Sözleşmesi ve Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi ile tüm insanların can ve mal güvenliğini teminat altına almıştır. Oysa bugün Birleşmiş Milletlere üye devletlerin gözleri önünde Müslüman kanı akıtılmakta, insanlık suçu işlenmektedir.

Birleşmiş Milletler insanlığın etrafında mı yoksa küresel güçlerin ortak çıkarları etrafında mı birleşmiştir?

Doğu Türkistan’da akıtılan bu kanı durdurmak, yaşanan insanlık dramına son vermek insanlığın üzerine düşen tarihi bir sorumluluktur. Ama BM ya susmakta ya da gerçeklere gözlerini kapatmaktadır.

Birleşmiş Milletlerin görevi, olayları takip etmek değil, olaylara müdahale etmektir.

Birleşmiş Milletler üyelerinin vicdanlarının sızlaması için daha kaç Müslüman’ın kanı akmalı, kaç çocuk zehirli gazlarla boğulmalı, kaç kadına tecavüz edilmeli, kaç genç parçalanmalıdır?

Bu nedenle BM, duruma müdahale etmek, olayların önlenemez noktalara gelmesinin önüne geçmek ve bu soykırıma son vermek için derhal harekete geçmelidir.

Unutulmamalıdır ki, Birleşmiş Milletler, egemen güçlerin siyasi, ekonomik ve ideolojik emellerine alet olmak için değil; adalet ve güvenliği, ekonomik kalkınma ve sosyal eşitliği tüm ülkelere sağlamak için vardır.

Ata yurdumuzda, bizden olan ve yüz yıllardır işgallere direnen, soykırımlara dayanan, İslam’ın, Türklüğün sancağını güneşin doğduğu en uzak noktada dalgalandıran Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi ilgisizliğin girdaplarında, cellatlara teslim eden anlayışı şiddetle protesto ediyoruz.

Türkiye Kamu-Sen olarak insanlık katledilmeden, yaşanan trajedi daha da büyümeden önce Türk Hükümeti’ni ve Birleşmiş Milletler Örgütünü, Doğu Türkistan’da yaşanan bu katliamı durdurmak üzere yetkili organlarını harekete geçirmeye ve etkili tedbirler almaya davet ediyoruz.

Aksi halde bu katliama sessiz kalan her kurum, örgüt ve ülke, işlenen bu insanlık suçuna ortak olacaktır.

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP’nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek oldu. İYİ Parti Antalya’da CHP adayını destekleyecek. CHP’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek oldu.

CHP Parti Meclisi’nde yapılan toplantıyla aralarında Ankara ve İstanbul’un da bulunduğu 12 büyükşehir belediye başkan adayı ile 24 il belediye başkan adayı belirlendi. CHP’de yerel seçimlere dönük aday belirleme çalışmaları kapsamında dördüncü PM toplantısı gerçekleştirildi. İYİ Parti ile yapılan işbirliği sonrasında gerçekleştirilen PM’de, CHP adaylarının İyi Parti tarafından destekleneceği Ankara, İstanbul, Antalya ve Adana Büyükşehir Belediye başkan adayları belirlendi. Partide merak konusu olan Mersin ve İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayları ise bir sonraki PM’ye bırakıldı.

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan PM toplantısında toplam 67 aday belirlendi. 531 adayını belirleyen CHP’de sonraki PM’nin ise 24 Aralık’ta yapılması bekleniyor.

CHP’de, İYİ Parti ile yapılan ittifak sonrasında açıklanan 12 büyükşehir belediye başkan adayından Balıkesir adayı Ahmet Akın’ın geri çekileceği belirtilirken, Ankara’da Mansur Yavaş, İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, Antalya’da Muhittin Böcek, Adana’da ise Zeydan Karalar isimleri açıklandı.

CHP’nin İstanbul adayı olarak belirlenen Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ilk mesajını Twitter’dan verdi. İmamoğlu, ‘’İstanbul’un geleceği ve İstanbulluların mutluluğu için yola çıkıyoruz. Beni bu göreve layık gören partime, genel başkanımıza ve tüm İstanbullulara içtenlikle teşekkür ediyorum.’’ değerlendirmesinde bulundu.

İYİ Parti ile ittifak görüşmeleri sırasında çokça konuşulan bir başka il ise Adana idi. Yapılan görüşmelerde İYİ Parti’nin burada CHP adayını desteklemesi kararlaştırıldı. CHP bunun üzerine Adana’da mevcut Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı büyükşehir belediye başkan adayı olarak açıkladı.

CHP’nin Antalya Büyükşehir Belediye başkan adayı ise Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek oldu. İYİ Parti burada da CHP adayını destekleyecek.

Bolu’ya ve İzmit’e milletvekili aday

CHP’de ittifak öncesinde Balıkesir Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak milletvekili Ahmet Akın’ın ismi açıklanmıştı ancak yapılan görüşmelerde burada İYİ Parti adayının desteklenmesi kararı alınmış ve Akın’ın geri çekileceği belirtilmişti. Bu durumda bugün Bolu için açıklanan Tanju Özcan, İzmit için açıklanan Fatma Kaplan Hürriyet ile CHP’ şu ana kadar iki milletvekilini belediye başkan adayı göstermiş oldu.

CHP, Sivas’ta partinin eski milletvekillerinden Ali Akyıldız’ı aday gösterirken, Ağrı’da ise Ahmet Meriç’in adını açıkladı.

Yavaş’tan Akşener ve Kılıçdaroğlu’na teşekkür

CHP PM’de Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak açıklanan Mansur Yavaş’a, 60 PM üyesinden 45 üye “evet” oyu verdi. Üyelerden 12’sinin CHP tabanından bir ismin aday gösterilmesini isteyerek “hayır” oyu kullandığı, 3 ismin çekimser kaldığı öğrenildi.

Adaylığının belli olmasının ardından Twitter hesabından açıklamada bulunan Yavaş;

“Başkent Ankara adaylığı için şahsımı layık gören Millet İttifakı’nın Genel Başkanları Sayın Kılıçdaroğlu’na, Sayın Akşener’e ve parti yöneticilerine teşekkür ederim. Bu güveni, seçimi kazanıp, başarı ile taçlandırmak boynumuzun borcudur. Yolumuz açık olsun. Allah’ın izni, halkımızın takdiriyle cumhuriyetimizin kalbi güzel Ankara’ya hizmetkar olmaya talibim. Parti ayrımı yapmaksızın tüm Ankaralılara teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.”dedi.

30 Mart 2014’teki yerel seçimde yine CHP’nin adayı olarak yarışa giren Mansur Yavaş yüzde 43,82 oy almıştı. AK Parti’nin adayı Melih Gökçek ise yüzde 44,82 oy ile seçimleri kazanmıştı.

CHP daha önce Aydın’da Özlem Çerçioğlu, Eskişehir’de Yılmaz Büyükerşen, Hatay’da Lütfü Savaş, Balıkesir’de Ahmet Akın, Mardin’de Süleyman Sarı, Muğla’da Osman Gürün, Tekirdağ’da Kadir Albayrak, Malatya’da Soner Gökçe’yi aday olarak açıklamıştı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 19 Aralık 2018 16:51

Elektrik açma-kapama cezalarına zam!

Doğalgaz, elektrik bedellerine gelen yüksek zammın ardından şimdi de, elektrikabonelerinden alınan açma-kapama cezasına zam geldi. Elektrikte bu ceza 1 Ocak 2019 itibariyle 33,8 liraya çıkarıldı.

Fatura borcunu zamanında ödemeyen elektrik abonelerinden tahsil edilen açma kapama bedelleri enflasyon oranında arttırıldı. Elektrikte kesme bağlama ve güvence bedelleri de yükseltildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), elektrikte kesme bağlama ve güvence bedelleri, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilan edilen Tüketici Fiyatları Genel Endeksi değerleri dikkate alınarak güncelleniyor.

EPDK, tarafından belirlenen ve 1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olacak elektrikte kesme-bağlama bedelleri alçak gerilim için 33,8 lira, orta gerilim için de 171,6 liraya çıkarıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 19 Aralık 2018 16:51

Çöpten enerji üretim denemelerine başlandı

Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde çöpten enerji üretim denemelerine başlandı. Yaklaşık 1 yıl önce 29 yıllığına kar payı ortaklığı ve yap-işlet-devret modeliyle yapımına başlanılan Burdur Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi inşatında sona gelinip üretim denemelerine başlandı.

Projeyle 3 adet katı atık transfer merkezi, elektrik enerjisi üretim tesisleri, mevcut durumda bulunan vahşi atık depolama sahası ıslah edilerek düzenli depolama sistemi kuruldu. Projeyle 29 yıl boyunca hem kira geliri elde edilecek hem de üretilen enerjinin yüzde 29’u Burdur belediyeler Birliği’ne üye belediyelere aktarılacak. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz geçtiğimiz günlerde Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde deneme üretimlerine başlandığı müjdesini verdi. Yaklaşık 1 yıl önce yapımına başlanan Katı Atık Bertaraf Tesisi Türkiye’nin en iyi örnek projeleri arasına girecek. Katı Atık Bertaraf Tesisi sayesinde  çöpün yanması, çöpün depolanmasının düzgün yapılmaması neticesinde doğaya verilen birçok zararın ortadan kaldırılmasını sağlayacak. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin yanında Biyogaz Tesisi projesini hayata geçiriyor. Hayvancılığını yoğun yapıldığı günlük 100 ton sütün, yaklaşık 20 bin ton büyükbaş hayvanın, 400 bin küçükbaş hayvanın yetiştirildiği Burdur’da hayvan atıklar sadece gübre olmaktan öte enerji üretildikten sonra tekrar tarım arazilerine ulaştırılması hedefleniyor. 

Burdur Belediyeler Birliği olarak Merkez Belediyesi’yle birlikte Burdur’daki tüm belediye başkanlarıyla birlikte ve İl Genel Meclisi üyeleriyle bir araya gelinerek birtakım çalışmalar yapılıp, çöpten enerji üretilmesi kararı verildi ve Burdur Belediyesi hayvansal atıkları enerjiye çeviren bir tesisin projesini hayata geçirdi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection